Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Jankasm, dakujem za odpoved.
Nerada by som zostala v sucasnej firme, lebo mam pocit, ze by som mala voci nim zavazky aj napriek tomu, ze by som bola PN a to nechcem.
A keby som v januari nastupila k manzelovi na HPP s platom 31000 Sk a nasledne aj isla o par dni na PN, tak by som ak spravne chapem mala aj max PNku aj max matersku?

A este ako som tu citala, keby ze si teraz zacnem platit aj DNP, tak by som mala narok na 2 materske? Mozno som to zle pochopila, len viem ze sa nieco taketo kedysi dalo, ale to bolo este pre 4 rokmi.....
A ovplyvnilo by to nejako, keby som isla od januara na PN a nadalej si do porodu platila DNP?

Velka vdaka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

eviketa Pozri príspevok
nevadi ak sa PP uzatvori znovu u tej istej firmy ?
Nie, vôbec to nevadí. Dôležité je, aby bol jeden PP poriadne ukončený, čiže všetky odhlášky z poisťovní, a pri novom PP zase všetky prihlášky. Či je to ten istý zamestnávateľ alebo iný je úplne jedno.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

simonova815 Pozri príspevok
Jankasm, dakujem za odpoved.
Nerada by som zostala v sucasnej firme, lebo mam pocit, ze by som mala voci nim zavazky aj napriek tomu, ze by som bola PN a to nechcem.
A keby som v januari nastupila k manzelovi na HPP s platom 31000 Sk a nasledne aj isla o par dni na PN, tak by som ak spravne chapem mala aj max PNku aj max matersku?

A este ako som tu citala, keby ze si teraz zacnem platit aj DNP, tak by som mala narok na 2 materske? Mozno som to zle pochopila, len viem ze sa nieco taketo kedysi dalo, ale to bolo este pre 4 rokmi.....
A ovplyvnilo by to nejako, keby som isla od januara na PN a nadalej si do porodu platila DNP?

Velka vdaka.
Keby si v januári nastúpila k manželovi, alebo môžeš aj skôr, podľa toho ako sa dohodnete na skončení PP v terajšom zamestnaní, tak keď o pár dní nastúpiš na PN, bude počítaná z platu v novom zamestnaní a bude maximálna. Rovnako aj následná materská. Ak u manžela odrobíš nejakých pár dní, tak treba mzdu prispôsobiť konkrétnym dňom, niekedy totiž postačuje mesačná mzda 23000,- a niekedy treba až 35000,-. Záleží od toho, či tvoj PP pred nástupom na PN bude trvať len počas pracovných dní alebo aj víkendov. Keď napíšeš presné dátumy, kedy to chceš zrealizovať, poradíme.
Čo sa týka 2x maximálna materská, to už bohužiaľ neplatí. V zákone je teraz obmedzenie, že maximálna vyplatená nemocenská dávka, môže byť len vo výške 1x maximum. Takže DNP Ti na získanie vyššej PN ani materskej nepomôžem, stačí Ti to zamestnanie u manžela.
Nad DNP môžeš potom pouvažovať, počas RD môžeš z neho napr. poberať ošetrovné na dieťa, a po splnení podmienok napr. aj PN na seba.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Dakujem!
Takze predsa to len obmedzili na jednu matersku
ok, dik teda za radu, asi to teda zrealizujem takto, uz len cakat, co povie tehotensky test
Ozaj, a vyska PNky je taka ista ako materskej, ci sa mylim?
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

jankasm, a este ma nieco napadlo.
Mam kamosku, ktora je v cca 5 TT a ma zial dost nizku mzdu, cca 12.000 v hrubom. Je nejaka moznost, ako by sa jej dalo pomoct, aby poberala vyssiu matersku? Pomohlo by ak by bola zamestnana napriklad 1 mesiac na vedlajsi PP s vymeriavacim zakladom vyssim, tak aby sucet vymeriavacich zakladov dol cca 30500, no a isla na PN a nasledne na matersku?
Pripadne skuste poradit nieco ine. Dik
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

simonova815 Pozri príspevok
jankasm, a este ma nieco napadlo.
Mam kamosku, ktora je v cca 5 TT a ma zial dost nizku mzdu, cca 12.000 v hrubom. Je nejaka moznost, ako by sa jej dalo pomoct, aby poberala vyssiu matersku? Pomohlo by ak by bola zamestnana napriklad 1 mesiac na vedlajsi PP s vymeriavacim zakladom vyssim, tak aby sucet vymeriavacich zakladov dol cca 30500, no a isla na PN a nasledne na matersku?
Pripadne skuste poradit nieco ine. Dik
.. toto jej nepomôže ... pomohol by "priateľský" zamestnávateľ a uzavretie nového PP.
Postup už v tejto téme opísaný ...
doplním, aby som ťa nepomýlila .... predchádzajúci PP treba ukončiť!
Naposledy upravil Katy a R : 14.10.08 at 11:10
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Katy a R Pozri príspevok
.. toto jej nepomôže ... pomohol by "priateľský" zamestnávateľ a uzavretie nového PP.
Postup už v tejto téme opísaný ...
doplním, aby som ťa nepomýlila .... predchádzajúci PP treba ukončiť!
Katy dakujem...nuz, priatelsky zamestnavatel by sa nasiel, len ci ona bude s tym suhlasit, nakolko jej vychadza, ze ma nastupit na MD v maji a sucasny PP ma na dobu urcitu do juna....
Takze cisto teoreticky, keby dala vypoved napr. k 30.4. a zamestnala sa u toho "priatelskeho" zamestnavatela od 1.5. a nastupila na MD 3.5., tak by mohla mat tu maximalnu matersku, alebo to chapem zle?
0 0
damda damda

damda je offline (nepripojený) damda

simonova815 Pozri príspevok
Katy dakujem...nuz, priatelsky zamestnavatel by sa nasiel, len ci ona bude s tym suhlasit, nakolko jej vychadza, ze ma nastupit na MD v maji a sucasny PP ma na dobu urcitu do juna....
Takze cisto teoreticky, keby dala vypoved napr. k 30.4. a zamestnala sa u toho "priatelskeho" zamestnavatela od 1.5. a nastupila na MD 3.5., tak by mohla mat tu maximalnu matersku, alebo to chapem zle?
Ak ukonci PP k 30.4. a novy uzavrie 1.5. s tym, ze bude samozrejme splnat podmienku 270 dni platenia nem.poistenia v posl.dvoch rokoch a novy zamestnavatel jej da HM 30300 tak dostane max.matersku...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Info z parlamentu: Zmena v DNP, podľa ktorej zmeniť VZ bude možné najskôr raz za 6 mesiacov, by mala byť platná až od 1.1.2009.

Čiže ak pred koncom tohto roka požiadate v SP o zmenu VZ v DNP s tým, že zmena sa má vykonať k 1.1.2009, ešte to bude možné (trik december s maximálnym VZ, od januára minimálny).
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

simonova815 Pozri príspevok
Katy dakujem...nuz, priatelsky zamestnavatel by sa nasiel, len ci ona bude s tym suhlasit, nakolko jej vychadza, ze ma nastupit na MD v maji a sucasny PP ma na dobu urcitu do juna....
Takze cisto teoreticky, keby dala vypoved napr. k 30.4. a zamestnala sa u toho "priatelskeho" zamestnavatela od 1.5. a nastupila na MD 3.5., tak by mohla mat tu maximalnu matersku, alebo to chapem zle?
... teoreticky - aj by to šlo Ale sú to voľné dni .... (s pravdepod VZ)
Lepšie (a podľa mňa praktickejšie) by bolo: Nový PP od 27.4. a nástup na materskú hocikedy v máji. Stačil by plat 22 - 23 tis.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

simonova815 Pozri príspevok
Dakujem!
Takze predsa to len obmedzili na jednu matersku
ok, dik teda za radu, asi to teda zrealizujem takto, uz len cakat, co povie tehotensky test
Ozaj, a vyska PNky je taka ista ako materskej, ci sa mylim?
Výška PN je rovnaká ako materskej, až na prvých 10 dní, kedy platí zamestnávateľ náhradu príjmu a to za prvé 3 dni len 25% ale potom od 4 dňa už 55%.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Katy a R Pozri príspevok
... teoreticky - aj by to šlo Ale sú to voľné dni .... (s pravdepod VZ)
Lepšie (a podľa mňa praktickejšie) by bolo: Nový PP od 27.4. a nástup na materskú hocikedy v máji. Stačil by plat 22 - 23 tis.
Súhlasím, len doplním, že vôbec nemusí byť ten PP od 27.4.2009, kľudne stačí aj od 30.4.2007, plat rovnako postačuje tých 22-23. Takže je na nej ako sa rozhodne.
No a čo sa týka toho mája, sú to síce voľné dni, ale neviem či by sa tam jednalo o pravdepodobný VZ, keďže za sviatok, ak bude platená mesačnou mzdou, dostane predsa normálnu mzdu. Takže myslím, že zrealizovať by sa to dálo aj v máji.
Ale aj z pohľadu na výšku materskej, je lepšie začať PP v apríli, potom pri nástupe na MD v máji bude rozhodujúcim obdobím apríl, a keďže má menej kalendárnych dní ako máj, tak materská vyjde o cca. 500,- mesačne viac.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

chcela by som sa spýtať, platím si DNP od decembra 2008 z min. mzdy, od 7/2009 som na RP, ako si môžem zvýšiť nemocenské dávky? stačí keď sa v decembri odhlásim a prihlásim sa z maxima, a od januára podám zmenu na minimum? a potom po 26 týždňoch môžem čerpať PN a OČR z maxima? alebo to je nejako inak, a ešte sa chcem spýtať keď som s dieťaťom na RP môžem ísť s ním na OČR alebo môžem ísť na OČR len s iným dieťaťom?
Ďakujem za radu, Jana
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať, platím si DNP od decembra 2008 z min. mzdy, od 7/2009 som na RP, ako si môžem zvýšiť nemocenské dávky? stačí keď sa v decembri odhlásim a prihlásim sa z maxima, a od januára podám zmenu na minimum? a potom po 26 týždňoch môžem čerpať PN a OČR z maxima? alebo to je nejako inak, a ešte sa chcem spýtať keď som s dieťaťom na RP môžem ísť s ním na OČR alebo môžem ísť na OČR len s iným dieťaťom?
Ďakujem za radu, Jana
asi žiješ nejako popredu, ked už si absolvovala aj vianoce 2008 aj júl 2009 . Predpokladám, že si sa o rok sekla, t.j. prihlásila si sa od 12/07 a od 7/08 poberáš rodič.príspevok.

Tú zmenu samozrejme musíš doručiť do 31.12.08 do SP, aby platila od 1.1.09, inak súhlasím.
Na očr môžeš isť s ktorýmkolvek vlastným dieťaťom, manželom, rodičom (ak si ich stav podla potvrdenia prísluš.lekára vyžaduje ošetrovanie inou fyzic.osobou)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A ešte jedna infoška z parlamentu - od 1.1.2009 bude možno materská trvať namiesto 28 týždňov až 52 týždňov. A popri materskej bude súčasne bežať aj "rodičák", takže mladá mamička môže mať vyše 21000 Sk mesačne po dobu jedného roka. Takže kto môže, nech skúsi vydržať.

...samozrejme všetko závisí od toho, či veľký boss dá svoj súhlas poslaneckému návrhu prezidentskej kandidátky.
0 0
sidielko06 sidielko06

sidielko06 je offline (nepripojený) sidielko06

Dobry den,
ja by som sa chcela opytat, viem ze sa asi budem opakovat, ale prosim skusite mi poradit? budem vam vsetkym velmi vdacna...
...takze, momentalne som zamestnana od 1.7.2008, zmluvu mam na dobu urcitu so skusobnou dobou do 30.6.2009.....poberam aj rodicovsky prispevok, nakolko mi maly chodi do sukromnej skolky, neviem ako to bude od januara ci budem mat narok na rodicovsky prispevok, alebo ako to bude...
a este jednu radu...planujeme babatko, asi tak vo februari az aprili...cize narodilo by sa v zime 2009...ako mam postupovat, aby som si zvysila dalsiu matersku? mam sa teraz prihlasit ako DNP?
prosim poradte mi
DAKUJEM Vam vsetkym velmi pekne
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok
A ešte jedna infoška z parlamentu - od 1.1.2009 bude možno materská trvať namiesto 28 týždňov až 52 týždňov. A popri materskej bude súčasne bežať aj "rodičák", takže mladá mamička môže mať vyše 21000 Sk mesačne po dobu jedného roka. Takže kto môže, nech skúsi vydržať.

...samozrejme všetko závisí od toho, či veľký boss dá svoj súhlas poslaneckému návrhu prezidentskej kandidátky.
až mi dych vyrazilo, to by bolo teda skvelé! no ale o tomto som ešte vôbec nepočula, to je nejaký celkom nový nápad, nie? a kedyže by to mali odsúhlasiť?
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Och, ale som sa asi tešila predčasne , podľa toho, čo som si teraz prečítala, to bude len pre mamičky ktoré na MD nastúpia až v roku 2009.No, ak by to schválili, samozrejme. Škoda že ako kritérium nezvolili narodenie dieťatka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sidielko06 Pozri príspevok
Dobry den,
ja by som sa chcela opytat, viem ze sa asi budem opakovat, ale prosim skusite mi poradit? budem vam vsetkym velmi vdacna...
...takze, momentalne som zamestnana od 1.7.2008, zmluvu mam na dobu urcitu so skusobnou dobou do 30.6.2009.....poberam aj rodicovsky prispevok, nakolko mi maly chodi do sukromnej skolky, neviem ako to bude od januara ci budem mat narok na rodicovsky prispevok, alebo ako to bude...
a este jednu radu...planujeme babatko, asi tak vo februari az aprili...cize narodilo by sa v zime 2009...ako mam postupovat, aby som si zvysila dalsiu matersku? mam sa teraz prihlasit ako DNP?
prosim poradte mi
DAKUJEM Vam vsetkym velmi pekne
No na DNP sa prihlásiť môžeš. Najideálnejšie je prihlásenie na konci roka z maxima a od 1.1.2009 zmena na minimum. U teba však nereálne, keďže si zamestnaná, mohla by si sa prihlásiť len z maxima zníženého o VZ zo zamestnania. No a to by potom znamenalo, že keď 30.6.2009 ukončíš PP nárok na materské budeš mať len z DNP a nebola by maximálna.
Ak si DNP nezaložíš, tak nárok na materské budeš mať v ochrannej lehote zo zamestnania /ak PP ukončíš už ako tehotná, ochranná lehota je 6 mesiacov/ a bude vo výške 55% z tvojho hrubého platu.
Takže ani tak ani tak nedosiahneš maximum.
Riešením by bolo nové zamestnanie na pár dní pred nástupom na MD s maximálnym VZ, v tom prípade DNP vôbec nepotrebuješ.
Ak však túto možnosť nemáš, tak sa treba sústrediť len na DNP a získať materské z neho. Ak otehotnieš až po skončení PP, čiže DNP potom až do nástupu na MD budeš môcť platiť z maxima, tak materská bude maximálna. Ak však otehotnieš skôr, tak celkom úplné maximum to nebude.
Teda, ak to chceš skúsiť cez to DNP, tak sa kľudne prihlás aj hneď z minimálneho VZ, len aby si si nazbierala dni na splnenie podmienky 270 dní DNP. Plať z minima, čo je mesačne 337,- asi 3 mesiace, potom sa kľudne odhlás a opäť sa prihlásiš až keď zistíš že si tehotná, najneskôr v 8tt.
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Zdravim vsetkych poradakov a prosim o radu.
<o:p></o:p>
Od r. 2003 som povinne poistena ako SZCO z minimalnym zakladom.
Od 10.06.2008 som na MD s materským príspevkom
Od 08/2008 DNP z minima.
Po vycerpani materskeho prispevku zacnem znova pracovat ako SZCO a poberat rodicovsky prispevok.
<o:p></o:p>
V 06/2009 planujem znova otehotniet.
<o:p></o:p>
Co treba spravit este v tomto roku s DNP a kedy , aby som mohla cerpat max . PN, OCR v r. 2009 , prípadne materský príspevok v r. 2010 ?
<o:p></o:p>
Za radu vopred pekne dakujem Danka.
<o:p></o:p>
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať