Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
mmrazick mmrazick

mmrazick je offline (nepripojený) mmrazick

Zdravim!
Chcela by som sa poradit ohladne nedoplatku na nemocenskom.

Od 24.9.08 som na materskej. Platila som si ako SZCO povinne a v DEC 2007 som sa po odporucani p. Mihala prihlasila aj ako dobrovolny platca.
Kedze ako rozhodujuce obdobie sa berie v mojom pripade rok 2007 nasledne v roku 2008 som si zmenila vymeriavaci zaklad na minimum, ale bohuzial urobila som chybu v a uhradila som nizsiu splatku o mesiac skor a tak mi vznikol NEDOPLATOK na dobrovolnom poisteni.

Moja otazka je, ci ma zmysel sa odvolat voci neuznaniu materskej z dobrovolneho poistenia (na SP mi povedali ze napriek rozhodujucemu obdobiu 2007 mi mozu zamietnut matersku v plnej vyske ak je nedoplatok az do odchodu na matersku vyssi ako 100,-Sk).

Ak ano a mate niekto skusenost, poradte mi prosim.

Ak nie, tak nech tento priklad funguje ako vystraha pre tych co si planuju matersku. SKONTROLUJTE SI PRIPADNE NEDOPLATKY pred ziadostou o materske! Mate moznost ich vyrovnat do konca mesiaca a matersku vam uznaju. V opacnom pripade, ako ja, kvoli nedoplatku 525,- pridete o vyse 10.500,- mesacne materskej.

Vdaka a pekny den!
mmrazick
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mmrazick Pozri príspevok
Zdravim!
Chcela by som sa poradit ohladne nedoplatku na nemocenskom.

Od 24.9.08 som na materskej. Platila som si ako SZCO povinne a v DEC 2007 som sa po odporucani p. Mihala prihlasila aj ako dobrovolny platca.
Kedze ako rozhodujuce obdobie sa berie v mojom pripade rok 2007 nasledne v roku 2008 som si zmenila vymeriavaci zaklad na minimum, ale bohuzial urobila som chybu v a uhradila som nizsiu splatku o mesiac skor a tak mi vznikol NEDOPLATOK na dobrovolnom poisteni.

Moja otazka je, ci ma zmysel sa odvolat voci neuznaniu materskej z dobrovolneho poistenia (na SP mi povedali ze napriek rozhodujucemu obdobiu 2007 mi mozu zamietnut matersku v plnej vyske ak je nedoplatok az do odchodu na matersku vyssi ako 100,-Sk).

Ak ano a mate niekto skusenost, poradte mi prosim.

Ak nie, tak nech tento priklad funguje ako vystraha pre tych co si planuju matersku. SKONTROLUJTE SI PRIPADNE NEDOPLATKY pred ziadostou o materske! Mate moznost ich vyrovnat do konca mesiaca a matersku vam uznaju. V opacnom pripade, ako ja, kvoli nedoplatku 525,- pridete o vyse 10.500,- mesacne materskej.

Vdaka a pekny den!
mmrazick
pozri §31 ...
Keď si dávala žiadosť o materská, mohla si si skontrolovať, či nemáš nedoplatok, do konca septembra by si to bola stihla uhradiť... škoda
http://www.porada.sk/t72814-p10-dobr...tml#post775447
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

do 22.9.2008 som poberala materskú aj zo zamestnania aj z DNP, ktoré som týmto dňom aj ukončila. Spravila som dobre, že som ho ukončila? Keby som pokračovala v platení, mohla by som poberať ošetrovné alebo PN z DNP počas RD. Takže by som sa teraz musela znova prihlásiť?
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ako si môže zvýšiť materskú SZČO. Mám sesternicu, je v jedenástom týždni tehotenstva a je SZČO, pričom posledné dva roky aj platí odvody do sociálnej poisťovne. Keďže sa už nestihne dobrovoľne poistiť, chce využiť možnosť sa zamestnať (s najvyšším VZ) tesne pred nástupom na materskú dovolenku, len nevie, či sa jej to oplatí (teda či by spĺňala všetky podmienky aby najvyššiu materskú aj dostala) a nevie čo musí spraviť so živnosťou, teda či ju stačí pozastaviť, a kedy, alebo je potrebné ju celkom zrušiť. Ďakujem krásne.
0 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

Tuším písal pán Mihál niekedy cez leto, že čo sa týka DNP bude možné meniť VZ až po 26 týždňoch, neviete či to prešlo, aby som sa neunáhlila. Lebo som na rodičovskej dovolenke a chcem si teraz v novembri ukončiť minimálny a zvýšiť na maximum a od 1.1.2009 zase zmeniť na minimum. Len sa pýtam, či je to reálne, lebo platiť polroka z maxima je dosť, i keď sa to to pri OČR-kach a PN vráti, ale je lepšie, keď mám deti zdravé, toto mám v "případe nouze".
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
SPECTRUM Pozri príspevok
Tuším písal pán Mihál niekedy cez leto, že čo sa týka DNP bude možné meniť VZ až po 26 týždňoch, neviete či to prešlo, aby som sa neunáhlila. Lebo som na rodičovskej dovolenke a chcem si teraz v novembri ukončiť minimálny a zvýšiť na maximum a od 1.1.2009 zase zmeniť na minimum. Len sa pýtam, či je to reálne, lebo platiť polroka z maxima je dosť, i keď sa to to pri OČR-kach a PN vráti, ale je lepšie, keď mám deti zdravé, toto mám v "případe nouze".
pozri príspevok pána Mihála na predchádzajúcej strane - č. 2591
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

SPECTRUM Pozri príspevok
Tuším písal pán Mihál niekedy cez leto, že čo sa týka DNP bude možné meniť VZ až po 26 týždňoch, neviete či to prešlo, aby som sa neunáhlila. Lebo som na rodičovskej dovolenke a chcem si teraz v novembri ukončiť minimálny a zvýšiť na maximum a od 1.1.2009 zase zmeniť na minimum. Len sa pýtam, či je to reálne, lebo platiť polroka z maxima je dosť, i keď sa to to pri OČR-kach a PN vráti, ale je lepšie, keď mám deti zdravé, toto mám v "případe nouze".
Ak tú zmenu podáš ešte v 12/2008, bude to ešte brané podľa starého zákona, takže neboj, nemusíš platiť pol roka z maxima, len na to v 12/2008 nezabudni.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katty22 Pozri príspevok
do 22.9.2008 som poberala materskú aj zo zamestnania aj z DNP, ktoré som týmto dňom aj ukončila. Spravila som dobre, že som ho ukončila? Keby som pokračovala v platení, mohla by som poberať ošetrovné alebo PN z DNP počas RD. Takže by som sa teraz musela znova prihlásiť?
Áno, ak chceš počas RD poberať OČR prípadne PN, je to z DNP možné, musíš sa však nanovo prihlásiť. Odporúčam preto prihlásiť sa hneď s maximálnym VZ, platiť do konca roka, no a v 12/2008 si podať zmenu VZ od 1.1.2009 na minimum. Prvých 26 týždňov od prihlásenia budeš síce poberať dávky len z minima, ale po ich uplynutí už bude OČR aj PN platená z VZ v roku 2008, čiže z maxima.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lenkapd Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ako si môže zvýšiť materskú SZČO. Mám sesternicu, je v jedenástom týždni tehotenstva a je SZČO, pričom posledné dva roky aj platí odvody do sociálnej poisťovne. Keďže sa už nestihne dobrovoľne poistiť, chce využiť možnosť sa zamestnať (s najvyšším VZ) tesne pred nástupom na materskú dovolenku, len nevie, či sa jej to oplatí (teda či by spĺňala všetky podmienky aby najvyššiu materskú aj dostala) a nevie čo musí spraviť so živnosťou, teda či ju stačí pozastaviť, a kedy, alebo je potrebné ju celkom zrušiť. Ďakujem krásne.
Živnosť musí aspoň pozastaviť pred vznikom pracovného pomeru. Môže ju aj zrušiť. Ak by ju totiž nechala bežať, tak by jej zamestnanie nepomohlo, nemala by totiž z neho splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Keď ju však preruší, tak sa jej dni NP SZČO pripočítajú k dňom NP zamestnanca.
Takže prerušiť živnosť, uzatvoriť PP so mzdou vo výške maximálneho VZ /keď napíšeš potom presný dátum, kedy sa to bude realizovať, vypočítame potrebnú výšku mzdy za dni trvania PP, pretože nie vždy stačí maximálny VZ, ak PP trvá len počas pracovných dní, stačí aj nižší VZ, ak sú tam však zaplatené aj nejaké víkendové dni, tak niekedy pre dosiahnutie maximálnej VZ je potrebný aj vyšší plat ako maximum/ napr. na 2-3 dni pred nástupom na MD a materská bude maximálna. Ak by jej náhodou hrozila počas tehotenstva PN, tak tento postup treba zrealizovať už pred nástupom na PN a potom PN aj materská budú maximálne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
katkapekly Pozri príspevok
pozri príspevok pána Mihála na predchádzajúcej strane - č. 2591
Situáciu pozorne sledujem (a snažím v rámci možností pozitívne ovplyvňovať) ak budú známe nejaké novinky či zmeny voči súčasným predpokladom, dám vedieť. Novela by mala byť schválená buď budúci alebo prvonovembrový týždeň, potom už bude všetko 100%-ne jasné.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Chcela by som sa opýtať ako to bude v prípade, že ma chce gynekológ vypísať skôr, nástup na MD mám 23.11.08. Na DNP som prihlásená od 1.12.2007 a v aktuálnom zamestnaní som od 15.4.2007. Budú mi platiť nemocenské a potom od toho 23.11. materské alebo ako? Prosím Vás o objasnenie. Ďakujem
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Ďakujeme veľmi pekne ))
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Chcela by som sa opýtať ako to bude v prípade, že ma chce gynekológ vypísať skôr, nástup na MD mám 23.11.08. Na DNP som prihlásená od 1.12.2007 a v aktuálnom zamestnaní som od 15.4.2007. Budú mi platiť nemocenské a potom od toho 23.11. materské alebo ako? Prosím Vás o objasnenie. Ďakujem
0 0
dada26 dada26

dada26 je offline (nepripojený) dada26

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Koncom roka mám nastúpiť na MD. A v tom je ten problém, neviem, či mám ísť radšej ešte v starom roku alebo v r.2009, lebo termín pôrodu mám 12.2.2009 a obdobie 6-8 týždňov je v tomto rozmedzí.
Ku koncu roka 2007 som mala hrubý príjem 23 000,- a v roku 2008 sa zvýšil na 24 000,-. Keďže som chcela maximálnu materskú, platím si aj DNP počas roka 2008 z minima a budem mať splnenú aj požiadavku 270 dní. PP mi bude trvať aj po nastúpení na MD.
Poraďte mi prosím, dostala by som maximálnu materskú aj keby som nastúpila na MD už v roku 2008 alebo mám ísť až na začiatku r.2009? Dúfam, že aj v budúcom roku bude možné sčítať pre výpočet materskej NP z PP plus DNP.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

katy, jankasm, mozem vas este poprosit o radu ako mame postupovat?

kamaratka je v sucasnosti zamestnana na dobu urcitu na plat cca 12000 v hrubom, pricom jej skusobna doba konci 18.11. Na matersku ma nastupit zaciatkom maja 2009.
Keby u sucasneho zamestnavatela skoncila k 18.11. (t.j. v skusobnej dobe) a od 19.11. nastupila do noveho zamestnania s platom cca ako maximalny vymeriavaci zaklad a nasledne po 5 dnoch nastupila na PNku, budu jej pocitat PNku z toho druheho zamestnania, alebo ako priemer oboch? A nasledne moja otazka, z coho jej potom budu pocitat matersku? Dakujem
0 0
mmrazick mmrazick

mmrazick je offline (nepripojený) mmrazick

Uz iba tip pre tych co sa ocitnu v podobnej situacii .. Zachranit vas moze preplatok na povinnom poisteni, staci ziadost o preuctovanie preplatku...
0 0
vysokan vysokan

vysokan je offline (nepripojený) vysokan

No mám aj ja jednu otázku. Možno niekto bude vedieť ihneď odpovedať.

Máme zamestnankyňu, zamestnanú už vyše 1 roka. Odvádzame za ňu všetky odvody, tak ako zo zákona vyplýva. Tento rok sa ale nešťastím stalo, že spoločnosť od ktorej máme software nepočítal zdravotné poistenie zamestnanca a ani spoločnosti správne. Namiesto skutočného vymeriavacieho základu sa všade objavila minimálna mzda na čo sa prišlo už neskoro.
Naša zamestnankyňa medzi časom otehotnela a teraz by nás zaujímalo, či jej to nejak može ovplyvniť výpočet materskej.
Teda či sa pri výpočte materskej berie do úvahy aj odvod za zdravotné poistenie?

Ešte dôležitý dodatok: dodatočne bolo zdravotné poistenie doplatené, teda v mesiaci, kedy sa urobila oprava výpočtu sa opravil vymeriavací základ na ten ktorý nebol pred časom správny, a odvod do ZP sa vypočítal z tejto sumy.
Ale ešte stále neviem, že či tento problém z minulosti nejak značne ovplyvní výpočet materskej.

Za odpoveď vopred ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

xmatisova Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať ako to bude v prípade, že ma chce gynekológ vypísať skôr, nástup na MD mám 23.11.08. Na DNP som prihlásená od 1.12.2007 a v aktuálnom zamestnaní som od 15.4.2007. Budú mi platiť nemocenské a potom od toho 23.11. materské alebo ako? Prosím Vás o objasnenie. Ďakujem
DNP si platíš už od 1.12.2007, aj zamestnanie trvá dosť dlho, takže v oboch budeš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia.
Ak máš teda DNP nastavené tak, že materská by Ti mala vyjsť v súčte so zamestnaním maximálna /predpokladám, že maximum z DNP máš asi nastavený v 12/2007/, tak potom aj PN Ti vyjde maximálna.
Keď Ťa lekár vypíše na PN a následne rovnako aj na MD, tak si vypísať 2x žiadosť o nemocenské a aj 2x žiadosť o materské. PN aj materskú budeš mať vyplácanú aj zo zamestnania aj z DNP a budú maximálne. Ak to máš nastavené na maximum.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

simonova815 Pozri príspevok
katy, jankasm, mozem vas este poprosit o radu ako mame postupovat?

kamaratka je v sucasnosti zamestnana na dobu urcitu na plat cca 12000 v hrubom, pricom jej skusobna doba konci 18.11. Na matersku ma nastupit zaciatkom maja 2009.
Keby u sucasneho zamestnavatela skoncila k 18.11. (t.j. v skusobnej dobe) a od 19.11. nastupila do noveho zamestnania s platom cca ako maximalny vymeriavaci zaklad a nasledne po 5 dnoch nastupila na PNku, budu jej pocitat PNku z toho druheho zamestnania, alebo ako priemer oboch? A nasledne moja otazka, z coho jej potom budu pocitat matersku? Dakujem
Ak má splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, a ukončí súčasný PP a následne uzatvorí nový, pár dní pred nástupom na PN, tak ÁNO, PN aj materská budú maximálne. Výška sa bude počítať len zo mzdy v novom zamestnaní, žiadny priemer, tak to nefunguje.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dada26 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Koncom roka mám nastúpiť na MD. A v tom je ten problém, neviem, či mám ísť radšej ešte v starom roku alebo v r.2009, lebo termín pôrodu mám 12.2.2009 a obdobie 6-8 týždňov je v tomto rozmedzí.
Ku koncu roka 2007 som mala hrubý príjem 23 000,- a v roku 2008 sa zvýšil na 24 000,-. Keďže som chcela maximálnu materskú, platím si aj DNP počas roka 2008 z minima a budem mať splnenú aj požiadavku 270 dní. PP mi bude trvať aj po nastúpení na MD.
Poraďte mi prosím, dostala by som maximálnu materskú aj keby som nastúpila na MD už v roku 2008 alebo mám ísť až na začiatku r.2009? Dúfam, že aj v budúcom roku bude možné sčítať pre výpočet materskej NP z PP plus DNP.
Počas roka 2007 si mala hrubý príjem 23000? Ak áno, tak plus minimum z DNP v roku 2008 v súčte prekračuje maximum. Čiže ak máš splnenú aj podmienku 270 dní NP aj zo zamestnania aj z DNP, tak áno, dostaneš aj v 12/2008 aj v 01/2009 maximálnu materskú. Aj po 1.1.2009 je možné poberať materskú v súčte zamestnanie + DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať