Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

korki80 Pozri príspevok
Dobry den,
prosim o radu v mojej situacii.
Momentalne som s rocnou dcerou na materskej. predtym som bola zamestnana u svojho manzela. planujeme druhe dieta. vsetko ohladom vyssej materskej som si tu prestudovala. je to tu perfektne vysvetlene... len neviem, ako vyplnit ten formular do SP. aky vymeriavaci zaklad tam mam uviest??? tu sumu 30 219, alebo mam od toho odratat moj plat, ked som este pracovala??? a este jedna otazocka. Mozem tie prve dva, tri mesiace platit z toho najnizsieho vymeriavacieho zakladu DNP??? a potom, ked zistim, ze som tehotna, tak si to zmenim na ten najvyssi...
dakujem za radu
pekny den
Si u manžela ešte stále zamestnaná? Ak áno, tak DNP vôbec nepotrebuješ.

Ak už uňho zamestnaná nie si a materskú chceš poberať z DNP, tak sa prihlás s maximom 30219,- /v práci momentálne príjem nemáš, takže odpočítavať netreba nič/, zaplať z maxima do konca roka 2008 a v 12/2008 si podaj zmenu VZ od 1.1.2009 na minimum. Z minima potom budeš platiť až do nástupu na MD. Ak to bude v roku 2009, po uplynutí 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP a po splnení podmienky 270 dní DNP, tak materská bude maximálna.
Ďalšou výhodou DNP je, že ak by si aj hneď nenastúpila na MD, tak z DNP môžeš od prvého dňa prihlásenia poberať dávku OČR prípadne po splnení podmienky 270 dní DNP aj PN.
0 0
silviamb silviamb

silviamb je offline (nepripojený) silviamb

Prosim Vas, viete mi niekto poradit, podla akeho paragrafu sa zamestnavatelovi oznamuje tehotenstvo? Nemam na mysli nastup na matersku. Pamatam si, ze pri prvom tehotenstve som to zamestnavatelovi cca v 15t. oznamovala pisomne spolu s fotokopiou materskej knizky. A teraz to ako na potvoru nikde neviem najst... Dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katiq Pozri príspevok
Ahojte poradaci, nastal u mna taky problemik..len pre prehlad tu hodim par asi potrebnych info:

do aprila 2006 zamestnana vo firme , ktora mi nasledne ku 31.7.06 dala vypoved, kedze zanikala..ja som sla v maji 2006 na matersku s prvou dcerou.doteraz poberam rodicovsky prispevok..kedze planujeme dalsie tak som si jun, jul, august 08 platila DNP z minima..naslene od septembra 08 uz mam nove DNP z maxima..zatial sa nedari ale nezufam...
pritrafila sa mi jedna pracicka, preklady z angliny ale oni mi to dali na DOHODU O VYKONANI PRACE..vraj s tym nebudem mat ziadne vydavky(SOM ZVEDAVA AKO PRI rocnom zuctovani v zdravotnej poistovni)..zatial je to na pol roka kde je prijem mesacne cistych 10 tis. (mam tu zmluvu do decembra, neviem co bude na dalsi rok) ...chcela som sa spytat aky moze byt rocny prijem ked pracujem na dohodu a som na RD..ci je to nejako ohranicene ..ci su s tym nejake vydavky a hlavne, ci to nebude mat vplyv potom buduci rok kebyze idem na MATERSKU DOVOLENKU.. volala som do SP ale ta pani nebola moc ochotna a vlastne mi ani nevedela odpovedat

dakujem vam
Čo sa týka materskej a jej výšku, tak na ňu to nebude mať absolutne žiadny vplyv. Z príjmu z dohody sa neodvádza nemocenské poistenie a teda jediné, ktoré máš, je a aj zostane DNP, z ktorého si požiadaš o materské a bude maximálne, keďže zatiaľ to máš tak nastavené.
Čo sa týka príjmu z dohody, keby si bola ako zamestnanec momentálne vedený vo firme na RD, tak by si mohla zarobiť bez problémov aj milión. Keďže ty však zamestnaná už nie si a si len na RD, tak ak zarobíš za rok viac ako polovicu ročného minimálneho VZ 48600,- budeš si musieť podať RZZP a zaplatiť poistné 14% z príjmu.
No a rovnako ak zarobíš viac ako polovicu ročnej odpočítateľnej položky tak budeš musieť podať aj DP.
Odporúčam podpísať v zamestnaní, aj keď je to na dohodu, je to možné, vyhlásenie k zdaneniu príjmov a uplatňovať si odpočítateľnú položku, zaplatíš nižšiu daň.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

silviamb Pozri príspevok
Prosim Vas, viete mi niekto poradit, podla akeho paragrafu sa zamestnavatelovi oznamuje tehotenstvo? Nemam na mysli nastup na matersku. Pamatam si, ze pri prvom tehotenstve som to zamestnavatelovi cca v 15t. oznamovala pisomne spolu s fotokopiou materskej knizky. A teraz to ako na potvoru nikde neviem najst... Dakujem
§40 ZP:
6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie. Takže ak ho nebudeš informovať, nie si de jure tehotná zamestnankyňa.
0 0
Jovana Jovana

Jovana je offline (nepripojený) Jovana

ahojte,

viete mi niekto poradiť ohľadom príspevku na materskej, som zivnostnička a platim si odovody povinne odvody z najnižšieho vymeriavaceho zakladu, čiže ked by som isla na matersku bola by nizka je možné si navyšiť odvody dočasne kvoli materskej alebo dobrovolne si priplatit este nemocenske k povinným odvodom existuje najeká taká možnosť

dakujem
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

dakujem za rychlu odpoved, jankasm...

teraz som ale zostala v soku... preco si mam najskor platit z maxima? a od januara z minima? nemalo by to byt naopak... ze este kym sa dozviem, ze som tehotna, tak menej a potom od januara si dam z maxima a to bude potom mesacne tych 1330... zeby sa nieco zmenilo.... viem, ze od januara 2009 sa chystaju nejake zmeny, tak asi to suvisi s tym, co ste mi poradili...

za skoru odpoved vopred dakujem

pekny vecer
0 0
rubby rubby

rubby je offline (nepripojený) rubby

Jovana Pozri príspevok
ahojte,

viete mi niekto poradiť ohľadom príspevku na materskej, som zivnostnička a platim si odovody povinne odvody z najnižšieho vymeriavaceho zakladu, čiže ked by som isla na matersku bola by nizka je možné si navyšiť odvody dočasne kvoli materskej alebo dobrovolne si priplatit este nemocenske k povinným odvodom existuje najeká taká možnosť

dakujem

ahoj,

dolezite je, kedy ides na matersku, ak iba planujes, zacni si platit dobrovolne nemocenske poistenie v soc.poistovni a to vo vyske 880Sk - to je maximum co sa da, ked si platit min.povinne nem.poistenie. teda ,ak by si mala ist na matersku do konca buduceho roku..880Sk si plat tento rok a v januari 2009 si to zniz na minimum.Materska ti bude vyplacana úpodla platieb z uplynuleho roku / cize 2008 / . Blizsie info ..aj s moznym vypoctom, si pozri na stranke sovialnej poistovne ...SZCO..matersky prispevok.. ale, ak si uz tehotna, je pozde a zbytocne platit viacej..
Naposledy upravil Chobot : 22.10.08 at 07:18
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

jankasm Pozri príspevok
No mám kamarátku, ktorá je rovnako na PN, rizikové tehotenstvo, a lekárka jej povedala, že vychádzky sa upraviť vraj nedajú. Myslím, že má 10-12, 14-16. No a tú poobednú chcela posunúť, lebo v tom čase jej malý akurát chodí spávať, no a že to sa nedá, že to je stanovené.
Zaujimave... Ja mam vychadzky od 10 do 12 a poobede od 15 do 17 hod..takze uz hned ine ako ona A moja mama je teraz PN, ona ma od 10-12 a od 13-15 hod.... Ja by som si chcela zmenit doobedie na inu hodinu, kedze rano nosim malu do skolky, snad mi to zmeni, dnes idem ku mojmu gyn. a napisem vam keby mi to zmenil
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
jankasm Pozri príspevok
No mám kamarátku, ktorá je rovnako na PN, rizikové tehotenstvo, a lekárka jej povedala, že vychádzky sa upraviť vraj nedajú. Myslím, že má 10-12, 14-16. No a tú poobednú chcela posunúť, lebo v tom čase jej malý akurát chodí spávať, no a že to sa nedá, že to je stanovené.
Lekárka jej povedala asi len to, čo jej "nariadila" Sociálna poisťovňa. Aj ja som chcela vychádzky v iných hodinách (to ani nie že dlhšie, len presun) a lekár aj sestrička (nezávisle od seba) mi povedali, že takto to od nich chce SP (teda naša pobočka) a chápem že ani tí lekári sa s nimi nechcú naťahovať.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ahojte, su nejake zmeny v DNP? Alebo uz viete, co sa chysta? Zatial si platim do DNP podla predchadzajúcich informacii. Rozdiel medzi max. VZ a VZ zamestnani. Vraj nebude moznost mat DNP, ak je niekto zamestnaný.Dik.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
katkas Pozri príspevok
Ahojte, su nejake zmeny v DNP? Alebo uz viete, co sa chysta? Zatial si platim do DNP podla predchadzajúcich informacii. Rozdiel medzi max. VZ a VZ zamestnani. Vraj nebude moznost mat DNP, ak je niekto zamestnaný.Dik.
Zatiaľ nič nie je schválené - nie je prijatý žiadny nový zákon takže sa ešte nič nevie.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkas Pozri príspevok
Ahojte, su nejake zmeny v DNP? Alebo uz viete, co sa chysta? Zatial si platim do DNP podla predchadzajúcich informacii. Rozdiel medzi max. VZ a VZ zamestnani. Vraj nebude moznost mat DNP, ak je niekto zamestnaný.Dik.
Zatiaľ naozaj ešte nie je nič schválené, ale podľa informácií, ktoré nám tu sprostredkúva p. Mihál sa takéto niečo pravdepodobne nechystá, aj keď to bolo avizované.
0 0
any18 any18

any18 je offline (nepripojený) any18

any18 Pozri príspevok
Zaujimave... Ja mam vychadzky od 10 do 12 a poobede od 15 do 17 hod..takze uz hned ine ako ona A moja mama je teraz PN, ona ma od 10-12 a od 13-15 hod.... Ja by som si chcela zmenit doobedie na inu hodinu, kedze rano nosim malu do skolky, snad mi to zmeni, dnes idem ku mojmu gyn. a napisem vam keby mi to zmenil
Takze moj gynekolog mi vychadzky zmenil, teda mam od 8-10 a od 15-17. Som spokojna. Mimo nich som doma. Ak by aj bolo nieco, on mi da potvrdenie. Tak snad nam to vydrzi v pohode do polovicky dec. a potom uz idem na MD.
Majte sa pekne a pekny dnik prajem.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

dakujem za rychlu odpoved, jankasm...

teraz som na materskej, nie som u manzela zamestnana, som doma s rocnou dcerkou. ale teraz som mimo... preco si mam najskor platit z maxima? a od januara z minima? nemalo by to byt naopak?... ze este kym sa dozviem, ze som tehotna, tak menej a potom od januara si dam z maxima a to bude potom mesacne tych 1330... zeby sa nieco zmenilo.... viem, ze od januara 2009 sa chystaju nejake zmeny, tak asi to suvisi s tym, co ste mi poradili...

za skoru odpoved vopred dakujem

pekny den
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

korki80 Pozri príspevok
dakujem za rychlu odpoved, jankasm...

teraz som na materskej, nie som u manzela zamestnana, som doma s rocnou dcerkou. ale teraz som mimo... preco si mam najskor platit z maxima? a od januara z minima? nemalo by to byt naopak?... ze este kym sa dozviem, ze som tehotna, tak menej a potom od januara si dam z maxima a to bude potom mesacne tych 1330... zeby sa nieco zmenilo.... viem, ze od januara 2009 sa chystaju nejake zmeny, tak asi to suvisi s tym, co ste mi poradili...

za skoru odpoved vopred dakujem

pekny den
Nie, v tomto sa žiadne zmeny nechystajú, jedine to, že zmenu VZ môžeš robiť od poslednej zmeny až po pol roku.
To čo som Ti poradila, je viac menej na ušetrenie koruniek.
Ak si dáš totiž teraz, do konca roka maximum, tak zaplatíš 1330 cca. za 2 mesiace. Od 1.1.2009 si podáš zmenu VZ na minimum a budeš platiť už len 337 /keď sa zvýši minimálna mzda tak o niečo viac/ až do nástupu na MD. Ak na MD nastúpiš v roku 2009 a DNP nebude prerušené, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej bude rok 2008, čiže maximum.
Ale kľudne môžeš začať platiť aj z minima, napr. 3-4 mesiace /to len pre splnenie podmienky 270 dní DNP/ potom sa odhlásiť. Nanovo sa prihlásiš keď zistíš, že si tehotná, musí to byť najneskôr v 8tt, a budeš platiť z maxima až do nástupu na MD /musíš z maxima platiť 26 týždňov aby si dostala maximálnu materskú/.
Čiže ak by si platila z maxima teraz do konca roka zaplatíš za 2 mesiace, ale ak budeš platiť z maxima až potom, tých 26 týždňov pred nástupom na MD, tak zaplatíš za 6 mesiacov.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

dakujem, jankasm

teraz som to uz pochopila... ale sa mi to nezda, je to az prilis vyhodne pre mna... niektore musia platit 26 tyzdnov z maxima a mne bude stacit len dva mesiace??? do konca roka, november a december a potom az do nastupu na MD mi bude stacit minimum a aj tak budem mat tu najvyssiu matersku...
je to fajn... ale radsej si to overujem... lebo moja uctovnicka mi tiez podobne radila ale som jej neverila...

s pozdravom zuzana
0 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

jankasm Pozri príspevok
Ak tú zmenu podáš ešte v 12/2008, bude to ešte brané podľa starého zákona, takže neboj, nemusíš platiť pol roka z maxima, len na to v 12/2008 nezabudni.
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

dakujem
este sa chcem spytat, ze vlastne ked sa teraz prihlasim na DNP teda od novembra a potom v decembri si podam na SP zmenu a budem platit z minima, tak tu zmenu mozem urobit, ked to nebude pol roka??? ked ste tu spomenuli, ze sa nemoze urobit zmena od poslednej zmeny, az po pol roku...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zmenu VZ na DNP až po polroku zavádza novela zákona platná až od 1.1.2009.

Preto oznámiť zmenu VZ skôr ako po polroku je teraz- v roku 2008 - ešte stále možné.

(Aj keď pri tete E.T. človek nikdy nevie).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

korki80 Pozri príspevok
dakujem, jankasm

teraz som to uz pochopila... ale sa mi to nezda, je to az prilis vyhodne pre mna... niektore musia platit 26 tyzdnov z maxima a mne bude stacit len dva mesiace??? do konca roka, november a december a potom az do nastupu na MD mi bude stacit minimum a aj tak budem mat tu najvyssiu matersku...
je to fajn... ale radsej si to overujem... lebo moja uctovnicka mi tiez podobne radila ale som jej neverila...

s pozdravom zuzana
Neboj, určite je to tak. Sama tento postup robím tiež teraz, na konci roka, aj keď nie kvôli MD /na tú sa už nechystám / ale kvôli OČR a PN.
V niektorých veciach je k nám zákon celkom ústretový.
Len upozorním, DNP nesmieš od teraz, od prihlásenia až do nástupu na MD vôbec prerušiť. Jediné čo urob je tá zmena VZ od 1.1.2009 na minimum, ktorú podaj ešte v 12/2008.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať