Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Delphin Delphin

Delphin je offline (nepripojený) Delphin

Super stránka, teším sa aj tejto téme
0 0
jankica jankica

jankica je offline (nepripojený) jankica

Dobry den,
prosim skuste mi poradit ci som postupovala spravne.
chcela by som sa spytat aka bude moja materska v pripade, ze od r 2000 si platim odvody ako SZCO do soc poist. z minima. Od 29.10.2008 som sa zamestnala a moj vym. zaklad je 24.000,- na matersku nastupujem 20.11.2008. Cize zamestnana nebudem ani mesiac.
Na zivnost zamestnavam dvoch zamestnancov. Ako to bude ked pocas materskej nezrusim zivnost? Bude mi materska vyplacana?
Dakujem za kazdu Vasu radu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankica Pozri príspevok
Dobry den,
prosim skuste mi poradit ci som postupovala spravne.
chcela by som sa spytat aka bude moja materska v pripade, ze od r 2000 si platim odvody ako SZCO do soc poist. z minima. Od 29.10.2008 som sa zamestnala a moj vym. zaklad je 24.000,- na matersku nastupujem 20.11.2008. Cize zamestnana nebudem ani mesiac.
Na zivnost zamestnavam dvoch zamestnancov. Ako to bude ked pocas materskej nezrusim zivnost? Bude mi materska vyplacana?
Dakujem za kazdu Vasu radu.
v tom prípade splníš nárok na materské len z povinného NP szčo, zo zamestnania nie. Takže výška materskej bude minimálna, dokonca podla mna nižšia ako rodič.príspevok.
Ak chceš vyššiu materskú, tak jedine prerušiť živnosť, aby ti vznikol nárok len zo zamestnania, tj. nem.poistenia, ktoré ako jediné ti bude trvať k nástupu na MD. Inú možnosť nevidím.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Tvoja materská bude počítaná iba ako SZČO, nakoľko zo zamestnania nesplňaš podmienku 270 dní. Ak by si chcela dostávať materskú zo zamestnania musela by si živnosť zrušiť prípadne prerušiť.
0 0
jankica jankica

jankica je offline (nepripojený) jankica

Dakujem pekne za odpoved. Ak mozem este otazocku. V pripade prerusenia zivnosti mi vznikne narok zo zamestnania aj ked nebudem zamestnana ani cely mesiac? Ak pozastavim zivnost, musim rozviazat prac pomer aj so zamestnancami?
Mam v tom uz trochu zmatok
Skusala som to prezistovat v soc poist ale moc sa mi nezadarilo.
Dakujem
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Áno v prípade prerušenia živnosti ti vznikne nárok na materskú zo zamestnania, nakoľko sa ti obdobie poistenia spočítava SZČO+zamestnania. Ak pozastavíš živnosť musíš rozviazať pracovný pomer so zamestnancami.
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

dobre rano,
Chcem poprosit o radu :
Cakam babätko v januari 09, od 1.4.08 som bola zamestnana s min.VZ do 30.5.08. Od 16.5.08 si platim DNP z max. VZ. Podmienka 270 dni mi uplynie 27.12.08.
Na matersku mam nastupit asi 24.11.08. Dufam, ze sa nezmenilo to, ze podmienka 270 dni ma byt splnena do dna porodu ? (A nie do dna nastupu na matersku ?)
Ked mi lekar vypise ziadost o materske, tak toto odnesiem na socialku. Sumu, co platim - 1330 Sk mam platit az do porodu ? A co po porode ? Mam prerusit platbu alebo zrusit DNP ? Alebo platit len z minima ?
Mam este dve dcerky, starsia byva chorlava, s mensou som na predlzenej rodicovskej dovolenke, mozem vyuzit OCR po ukonceni materskej a nastupe na rodicovsku dovolenku, je to tak ?
Poradite mi, prosim ?
Dakujem velmi pekne.
Daniela
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jankica Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpoved. Ak mozem este otazocku. V pripade prerusenia zivnosti mi vznikne narok zo zamestnania aj ked nebudem zamestnana ani cely mesiac? Ak pozastavim zivnost, musim rozviazat prac pomer aj so zamestnancami?
Mam v tom uz trochu zmatok
Skusala som to prezistovat v soc poist ale moc sa mi nezadarilo.
Dakujem
Kája. Pozri príspevok
Áno v prípade prerušenia živnosti ti vznikne nárok na materskú zo zamestnania, nakoľko sa ti obdobie poistenia spočítava SZČO+zamestnania. Ak pozastavíš živnosť musíš rozviazať pracovný pomer so zamestnancami.
Súhlasím, a ešte doplním, že aby Ti vznikol nárok na maximálnu materskú plat u zamestnávateľa môžeš mať mesačne až 30219,-. To je maximálny VZ pre platenie odvodov na nemocenské poistenie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DanielkaS Pozri príspevok
dobre rano,
Chcem poprosit o radu :
Cakam babätko v januari 09, od 1.4.08 som bola zamestnana s min.VZ do 30.5.08. Od 16.5.08 si platim DNP z max. VZ. Podmienka 270 dni mi uplynie 27.12.08.
Na matersku mam nastupit asi 24.11.08. Dufam, ze sa nezmenilo to, ze podmienka 270 dni ma byt splnena do dna porodu ? (A nie do dna nastupu na matersku ?)
Ked mi lekar vypise ziadost o materske, tak toto odnesiem na socialku. Sumu, co platim - 1330 Sk mam platit az do porodu ? A co po porode ? Mam prerusit platbu alebo zrusit DNP ? Alebo platit len z minima ?
Mam este dve dcerky, starsia byva chorlava, s mensou som na predlzenej rodicovskej dovolenke, mozem vyuzit OCR po ukonceni materskej a nastupe na rodicovsku dovolenku, je to tak ?
Poradite mi, prosim ?
Dakujem velmi pekne.
Daniela
od 1.4.08 ti uplynie 270dní do 26.12.08, takže ak porodíš najskôr 27.12.08, tak by si mala mať nárok na materské, ak splníš aj ostatné podmienky.
Od 16.5.08 ti uplynie 26týždnov 13.11.08, takže pri nástupe na MD 24.11.08 by si mala mať nárok na materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období, tj. v období od 16.5.do 31.10.08.
Podmienka aspon 270dní... ostava nezmenená a treba ju splniť do pôrodu. Aké sú však praktiky SP, ak sa z DNP splní podmienka až po nástupe na MD môžeme len predpokladať podla skúseností mamičiek ešte z r.2007 (novšie som myslím nečítala).
Takže vtedy platilo, že si musela platiť DNP až do splnenia podmienky 270dní, tj. v tvojom prípade platiť DNP až do 26.12.08 (ak dobre rátam a ak si nemala prerušené NP ako zamestnanec). Materské by ti mali začať vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa, kde preukážeš skutočný dátum pôrodu, či si splnila podmienku aspon 270dní ... a predpokladám aj po uhradení posledného poistného? (splatné je do 8.1.09, aj ked táto podmienka v zákone nie je). Možno nebudeš mať čas ku koncu roka chodiť do banky a dávať príkaz podla toho, či splníš podmienku, tak môžeš zaplatiť aj za celý mesiac 12/08. Potom si môžeš písomne vyžiadať preplatok na DNP vrátiť, lebo predpokladam, ze mas preplatok na dnp aj za obd16.5-31.5.08.

Ak ti bude priznaný nárok na materské, tak nemusíš platiť poistné na DNP počas poberania materského (okrem tých prvých dní do dosiahnutia 270dní). Ak budeš mať nárok na materské obvyklých 28týždnov a nástup na MD 24.11.08, tak to vychádza do 7.6.09. Za obdobie od 8.6.09 by si mala zase začať platiť poistné. Ak máš chorlavé deti, tak si môžeš ponechať VZ 30219, prípadne ho znížiť (nemusíš hned na minimum ale podla toho, čo si ochotná platiť). No ak by si chcela platiť z iného VZ už v 6/09, tak zmenu treba dať do SP už do konca mája 2009. Od 8.6.09 môžeš čerpať ošetrovné a nemocenské podla odvodov v r.2008 (obdobia 16.5.-23.11.08 resp.do27.12.08?) a ak si ponecháš DNP aj v r.2010, tak budú dávky rátané z vym.základov v r.2009 t.j. od 8.6.-31.12.09 (samozrejme sa vynímajú obdobia, kedy budeš v r.2009 očr= na jednu očr-ku max.10dní a PN, kedy poistné platiť nemusíš.)

Ak by ti však nárok na materské nevznikol, napr. by si porodila pred 27.12.08 alebo by si mala nedoplatok na DNP, tak by si musela platiť DNP aj nadalej, až napr. do odhlásenia.
Naposledy upravil brčko : 04.11.08 at 08:34 Dôvod: preplatok
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, resp. poprosiť o radu.
Kamarátka má 3-ročné dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky 21.102008. K tomuto istému dátumu dala v práci výpoveď. O 2 týždne zistila, že je tehotná, termín pôrodu má v júni 2009. Viem, že obdobie počas rodičovskej dovolenky sa započítava do 270 dní..., ale či to bude stačiť, aby jej vznikol nárok na materskú, neviem. Pomohlo by jej, keby si začne platiť dobrovoľne NP, resp. nový pracovný pomer?
Ďakujem za radu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendo Pozri príspevok
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, resp. poprosiť o radu.
Kamarátka má 3-ročné dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky 21.102008. K tomuto istému dátumu dala v práci výpoveď. O 2 týždne zistila, že je tehotná, termín pôrodu má v júni 2009. Viem, že obdobie počas rodičovskej dovolenky sa započítava do 270 dní..., ale či to bude stačiť, aby jej vznikol nárok na materskú, neviem. Pomohlo by jej, keby si začne platiť dobrovoľne NP, resp. nový pracovný pomer?
Ďakujem za radu.
ak ukončila prac.pomer posledným dnom rodič.dovolenky (aj ked ty hovoríš o výpovedi, predpokladám, že sa v skutočnosti jedná o ukončenie prac.pomeru dohodu k danému dnu. Pri výpovedi by jej ešte prac.pomer trval počas výpovednej doby, tj. trvalo by nem.poistenie a tieto dalšie riadky by sa tohto prípadu netýkali), tak nie je v tzv. ochrannej dobe, aj v prípade, že by bola tehotná už v den ukončenia prac.pomeru, lebo prac.pomer skončil počas prerušenia nem.poistenia. T.j. ak nič nespraví, nárok na materské mať nebude.

Vdaka čerpaniu rodič.dovolenky počas trvania prac.pomeru má podmienku 270dní nem.poistenia splnenú. Nemá však splnenú podmienku trvania nem.poistenia ani nie je v tzv.ochrannej lehote.

Ak sa však zamestná aspon na pár dní (samozrejme čo s najlepším vymer.základom na jeden kalend.den) a jej prac.pomer skončí počas tehotenstva, tak bude v ochrannej dobe 6mesiacov od ukončenia tohto prac.pomeru. Ak dovtedy (tj. počas ochrannej doby) nastúpi na MD (teda presne podla zákona, ak jej ochranná doba bude trvať do obdobia 6týždnov pred predp.termínom pôrodu), tak jej nárok na materské vznikne z tohto ukončeného prac.pomeru.
Tiež môže uzatvoriť prac.pomer tesne pred nástupom na MD, príp. pred nástupom na PN, ak by jej to hrozilo.

Môže sa prihlásiť aj na DNP, ak je tehotná do 8týždna tehotenstva!!! Ak by bola viac, tak to už nestihne uplynuť 26týždnov do nástupu na MD a teda materské by bolo len minimálne, čo nie je výhodné.
Naposledy upravil brčko : 04.11.08 at 09:44
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
brčko Pozri príspevok
ak ukončila prac.pomer posledným dnom rodič.dovolenky, tak nie je v tzv. ochrannej dobe, aj v prípade, že by bola tehotná už v den ukončenia prac.pomeru. T.j. ak nič nespraví, nárok na materské mať nebude.

Vdaka čerpaniu rodič.dovolenky počas trvania prac.pomeru má podmienku 270dní nem.poistenia splnenú. Nemá však splnenú podmienku trvania nem.poistenia ani nie je v tzv.ochrannej lehote.

Ak sa však zamestná aspon na pár dní (samozrejme čo s najlepším vymer.základom na jeden kalend.den) a jej prac.pomer skončí počas tehotenstva, tak bude v ochrannej dobe 6mesiacov od ukončenia tohto prac.pomeru. Ak dovtedy (tj. počas ochrannej doby) nastúpi na MD (6týždnov pred termínom pôrodu!, nie 8), tak jej nárok na materské vznikne z tohto ukončeného prac.pomeru.

Môže sa prihlásiť aj na DNP, ak je tehotná do 8týždna tehotenstva!!! Ak by bola viac, tak to už nestihne uplynuť 26týždnov do nástupu na MD a teda materské by bolo len minimálne, čo nie je výhodné.
Ďakujem za odpoveď. Ona si aj začala platiť DNP od 1.10.2008, ale 13.10.2008 ho zrušila, keď sa dozvedela, že je tehotná, lebo si myslela, že potrebuje 270 dní, a nie 26 týždňov......
Čo už, jediné, čo jej zostáva je uzavrieť nový PP. Len mám taký pocit, že jej hrozí, že ju lekár vypíše na PN... Preto sa spýtam po lopate, či jej bude stačiť, ak uzavrie PP napr. od 1.12.2008 do 31.12.2008 (počas skúšobnej doby môže ukončiť PP aj zamestnávateľ nielen zamestnanec, že?), na materskú by mala nastúpiť niekedy v máji 2009, čo spadá do lehoty 6 mesiacov.... Dúfam, že som to pochopila správne....
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendo Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ona si aj začala platiť DNP od 1.10.2008, ale 13.10.2008 ho zrušila, keď sa dozvedela, že je tehotná, lebo si myslela, že potrebuje 270 dní, a nie 26 týždňov......
Čo už, jediné, čo jej zostáva je uzavrieť nový PP. Len mám taký pocit, že jej hrozí, že ju lekár vypíše na PN... Preto sa spýtam po lopate, či jej bude stačiť, ak uzavrie PP napr. od 1.12.2008 do 31.12.2008 (počas skúšobnej doby môže ukončiť PP aj zamestnávateľ nielen zamestnanec, že?), na materskú by mala nastúpiť niekedy v máji 2009, čo spadá do lehoty 6 mesiacov.... Dúfam, že som to pochopila správne....
medzitým som niečo doplnila do môjho predchádz.príspevku.

áno bude stačiť aj krátkodobý PP. A počas skúš.doby môžu obe strany ukončiť PP bez uvedenia dôvodu.
NO ak by čerpala PN-ku, tak ani nemusia ukončiť PP tak skoro. Ak by prechádzala súvisle z PN na MD, tak by mohli ukončiť PP aj neskôr. Skúšobná doba sa predlžuje o prekážky v práci na strane zamestnanca (zákonník práce § 45 ods.2 + napr. § 141 dôležíté osobné prekázky v práce ), tj. o dni PN, MD, Rd. Takže by ju počas tejto doby len evidovali v stave. Výhodné by bolo, ak by PP trval do ukončenia MD, prípadne aspon do pôrodu (aby bola súvisle dôchodkovo poistená) a tiež aby bola počas trvania PP do ukončenia MD poistená v nezamestnanosti (ak chce mať nárok na podporu v nezamest. po ukončení RD, no to by si ešte musela nejakú dobu platiť dobrovolné poistenie v nezam., aby splnila podmienku 3roky byť PvN v posledných 4-och rokoch od zaregistrovania na UP). No to už predbieham a asi by som už chcela od zamestnávaela vela?, no aj to je dobré vedieť, nie?
Naposledy upravil brčko : 04.11.08 at 10:23 Dôvod: oprava podp.v nezam.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Hľadám aké novinky sa chystajú na budúci rok v poberaní materskej a rodičovského príspevku. Neviete mi poradiť, kde by som to našla? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Hľadám aké novinky sa chystajú na budúci rok v poberaní materskej a rodičovského príspevku. Neviete mi poradiť, kde by som to našla? Ďakujem
napr. tuto:
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...&SummaryType=1


pod ČPT
732 - návrh novely zákona o soc.poistení -DOPLNAM podla stránky je už novela 30.10.08 schválená (na nete v zbierke zákonov ku dnu 6.11.08 10hod. uverejnený nie je)
789 - k rodič.príspevku ...

sú tam napr. návrhy zákonov + pozmenujúce novely + zákon v schválenom znení
Naposledy upravil brčko : 06.11.08 at 08:19 Dôvod: schválenie novely zák.o SP
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Može si prosím žena po skončení materskej dovolenky vyčerpať najprv riadnu dovolenku a až potom nastúpiť na rodičovskú dovolenku?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jana32 Pozri príspevok
Može si prosím žena po skončení materskej dovolenky vyčerpať najprv riadnu dovolenku a až potom nastúpiť na rodičovskú dovolenku?
ak zamestnávatel súhlasí, môže
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

dobry den prajem vsetkym skusenym poradakom.
ked som isla na prvu matersku v roku 2007 tak ste mi super poradili a vysla mi maximalna. teraz planujeme druhe babatko a ja neviem ako mi ta materska vyjde a ci vobec mam na nu narok. PRETO VEEELMI PROSIM NIEKOHO SKUSENEHO ABY MI POMOHL.Blizsie opisem moju situaciu. 8.9.2007 som nastupila na matersku dovolenku s maximalnym VZ 28.000,poberala som ju 28 tyzdnov a potom rodicovku. teraz som na rodicovskej dovolenke. materska mi vysla z pracovneho pomeru, ktory bol ale na dobu urcitu a skoncil 30.9.2007. Ak chceme mat niekedy okolo oktobra roku 2009 druhe babatko, budem mat narok na matersku z toho isteho VZ co v poslednom zamestnani (28.000Sk), alebo pretoze bol PP na dobu urcitu a ja teda teraz nie som zamestnana, nebudem mat materske ale iba rodicovsky prispevok?
Velmi krasne dakujem, ak si niekto najde cas mi poradit.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zamestnanie ste skončili, tehotná ešte nie ste, takže nárok na materské zo skončeného zamestnania určite nebude. Ak nič nepodniknete, nárok na materské nebudete mať vôbec.

Najjednoduchšie a najčistejšie riešenie je prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP). Prihlásiť sa treba určite ešte pred otehotnením. Pri prihlásení sa si určíte sama vymeriavací základ, odporúčam čo najvyšší možný, teda v roku 2008 sumu 30219 Sk, od 1.1.2009 sumu 1003,09 €.

Pri základe 30219 Sk / 1003,09 € budete mať materské 55% z tejto sumy mesačne (cca 550 € mesačne).
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Zamestnanie ste skončili, tehotná ešte nie ste, takže nárok na materské zo skončeného zamestnania určite nebude. Ak nič nepodniknete, nárok na materské nebudete mať vôbec.

Najjednoduchšie a najčistejšie riešenie je prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP). Prihlásiť sa treba určite ešte pred otehotnením. Pri prihlásení sa si určíte sama vymeriavací základ, odporúčam čo najvyšší možný, teda v roku 2008 sumu 30219 Sk, od 1.1.2009 sumu 1003,09 €.

Pri základe 30219 Sk / 1003,09 € budete mať materské 55% z tejto sumy mesačne (cca 550 € mesačne).

--------------------------------------------------------------------
Dakujem pan Mihal za odpoved. Teda si mam platit DNP po celych 270 z maxima? alebo z maxima iba v roku 2008, a v roku 2009 uz len z minima ak chcem ist na matersku v roku 2009? U mna bude teda RO rok 2008 a teda november a december kedy by som sa este stihla prihlasit? Vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať