Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MAGAMA Pozri príspevok
Jankasm a brčko, prosím o radu, aj ked sa to netýka priamo materskej NP mám zo zamestnania od roku 2002. Od 24.9.2007 do 30.9.2007 som čerpala neplatené voľno. Od 1.10.2007 do 13.4.2008 som bola na materskej dovolenke. DVZ zo zamestania za rok 2007 mám 588,3633.DNP mám od 1/07, s tým, že 23.9.2007 som sa odlásila z minima a 24.9.2007 som sa prihlásila z maxim.VZ. Za obdobie 24.-30.9.07, počas NV v zamestnaní som si platila DNP z maxima, a od ukončenia MD si nadalej DNP platím takže môj DVZ z DNP v období 24.-30.9.07 je 938,1429Sk. 14.4.2008 som opäť nastúpila do zamestnania. 1.5.2008 som si znížila VZ DNP z 28142 na 12500 Sk (rozdiel medzi 30.219asi 28142 a hr.mzdou). zmenu VZ DNP si predpokladám doručila v 4/08 (aby bola platná od 1.5.08) a do 30.4.08 predpokladám platila z aktuálneho maxima 28142, takže asi vieš, že tam máš nejaký preplatok za obd.14-30.4.08.
O mesiac ma čaká operácia s predpokladanou dobou PN viac ako 1 mesiac, teda bude mi prechádzať až do roku 2009. Poradte mi prosím, čo je pre mna výhodnejšie z pohľadu DVZ zo zamestnania a DVZ DNP na rok 2009, čerpať počas decembrovej PN v práci dovolenku a neplatené voľno s tým, že by som si uplatnila max. PN z DNP (DVZ rok 2007)? Ako by mi boli vyrátané dávky keby som si uplatnila jednu PN u zamestnávateľa prvých 10 dní a druhú z DNP by mi od 1 do 1O dna rátali z maxima a od 11dňa ako?
súhlasím s p.Mihálom
len trošku upresním, že max.DVZ v 12/08 je 974,8065 (30219:31) asi tukol do kalkulačky 30129
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

pán Mihál ďakujem za odpoved
Brčko, Ďakujem za odpoveď aj za pripomenutie vypýtať si preplatok, kôli OCRkam som si tam našporila na vianočné darčeky
Tiež som zvedava, či mi bude socialka vystavovať dve rozhodnutia k likvidácii pn z dobrovoľneho poistenia 1-10 deň a druhé od 10 dňa s iným DVZ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
MAGAMA, v k každom prípade sa treba pripraviť na veľké gúľanie očami a lamentovanie v pobočke SP, že taký prípad ešte nemali. Nesmiete sa dať odbyť nejakými výhovorkami a prípadnými rečami, že nemáte nárok a pod.
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

Jozef Mihál Pozri príspevok
MAGAMA, v k každom prípade sa treba pripraviť na veľké gúľanie očami a lamentovanie v pobočke SP, že taký prípad ešte nemali. Nesmiete sa dať odbyť nejakými výhovorkami a prípadnými rečami, že nemáte nárok a pod.
Ved práve preto dopredu zbieram argumenty na tomto superfore dakujem
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, mám kamarátku, ktorá je na RD s prvým dieťaťom. Na budúci rok sa chcú pokúsiť o druhé a chcela by mať vyššiu materskú , ak by sa jej podarilo. Na MD nastúpila v roku 2007, na RD v 2/2008, dieťa malo rok v auguste. Chcela by si platiť DNP. Ja som jej poradila ,aby sa teraz pred koncom roka, od 1.12.08 prihlásila z maxima a hneď dala zmenu od 1.1,09 z minima, aby potom platila 26 týždňov a keď sa jej nepodarí otehotnieť, nech sa odhlási a prihlási sa , keď bude tehotná, najneskôr do 8 tt. Je to tak správne? Ale teraz ma napadla aj taká možnosť, že keby jej zamestnávateľ dal predpokladanú mzdu / správne viem, že keď je na RD, tak sa do potvrdenia na MD, keď ide o reťazovú tehotnosť dáva predpokladaný zárobok?/ najvyššiu, aj tak by sa dalo dosiahnuť, aby mala materskú vyššiu?
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Ešte som si prečítala nejaké príspevky a prišla som na to,že by to DNP až do nástupu na MD nemala prerušiť, však? A keď sa prihlási na DNP, môže poberať z neho aj OČR a po uplynutí 270 dní aj PN aj počas RD, áno ?
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

ahojte PORADACI, platim si DNP jun-august z minima,nasledne odhlasenie a od septembra z maxima, kedze planujeme dalsie babo tak preto tento krok (pocas prvej RD, ktora este trva do juna 09, firma v ktorej som pracovala zanikla-to len pre info, takze som vedena asi akonezamestnana ) ....ale moja otazka je ci mozem pocas jedneho mesiaca cerpat OCR a nasledne o den zacat PN? OCR som bola teraz s malou teda do stredy mam vypisanu OCR ale teraz to chytilo mna asi angina..a planujem ist zajtra k dr, lenze OCR s malou mi konci zajtra takze ci je mozne si dat PN od stvrtka alebo piatka..samozrejme ratam s kontrolou z SP ))
DAKUJEM
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katty22 Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, mám kamarátku, ktorá je na RD s prvým dieťaťom. Na budúci rok sa chcú pokúsiť o druhé a chcela by mať vyššiu materskú , ak by sa jej podarilo. Na MD nastúpila v roku 2007, na RD v 2/2008, dieťa malo rok v auguste. Chcela by si platiť DNP. Ja som jej poradila ,aby sa teraz pred koncom roka, (ak už nie je tehotná, ak už tehotná je, predpokladám sa jej to neoplatí, vid nižšie*) od 1.12.08 prihlásila z maxima a hneď dala zmenu od 1.1,09 z minima, aby potom platila 26 týždňov do nástupu na MD (musí splniť podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom" a trvanie DNP k nástupu na MD, 26týž.nestačí!) a keď sa jej nepodarí otehotnieť tak, že nástup na MD bude "v r.2009"!, nech sa odhlási a prihlási sa , keď bude tehotná, najneskôr do 8 tt. Je to tak správne? myslím, že ano s mojím doplnením a ak jej ide iba o materské
Ale teraz ma napadla aj taká možnosť, že keby jej zamestnávateľ dal predpokladanú mzdu / správne viem, že keď je na RD, tak sa do potvrdenia na MD, keď ide o reťazovú tehotnosť dáva predpokladaný zárobok?/ najvyššiu, aj tak by sa dalo dosiahnuť, aby mala materskú vyššiu? ak nastúpi na druhú MD ešte počas čerpania prvej RD, je to tak. Ak jej napíše napr. max.VZ, tak bude aj materské maximálne
* ak nemá v posledných dvoch rokoch iné ukončené nem.poistenie, tak by z DNP nesplnila podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Preto sa treba prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením!!!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katty22 Pozri príspevok
Ešte som si prečítala nejaké príspevky a prišla som na to,že by to DNP až do nástupu na MD nemala prerušiť, však? ak jej nejde len o materské, tak áno, ale ak bude nástup na MD v r.2010 a nechce prerušiť, tak by si mala aj v r.2009 platiť z vyššieho VZ. A keď sa prihlási na DNP, môže poberať z neho aj OČR a po uplynutí 270 dní aj PN aj počas RD, áno ?
áno
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katiq Pozri príspevok
ahojte PORADACI, platim si DNP jun-august z minima,nasledne odhlasenie a od septembra z maxima, kedze planujeme dalsie babo tak preto tento krok (pocas prvej RD, ktora este trva do juna 09, firma v ktorej som pracovala zanikla-to len pre info, takze som vedena asi akonezamestnana ) ....ale moja otazka je ci mozem pocas jedneho mesiaca cerpat OCR a nasledne o den zacat PN? OCR som bola teraz s malou teda do stredy mam vypisanu OCR ale teraz to chytilo mna asi angina..a planujem ist zajtra k dr, lenze OCR s malou mi konci zajtra takze ci je mozne si dat PN od stvrtka alebo piatka..samozrejme ratam s kontrolou z SP ))
DAKUJEM
očr treba ukončiť v jeden den a až na druhý den začať PN. Ja som s tým problém nemala a takto čerpala očr a nasledne PN tento rok v zamestnaní. Myslím, že ani jeden den medzi tým byť nemusí, aj ked nie je na škodu.

Problém by bol, keby očr končila v stredu a v stredu by ja PN začala. Ale vlastne sa musím opraviť, lebo v prípade DNP by to problém byť nemal. Lebo počas očr nie je DNP prerušené a ak by už v stredu išlo napr. o 11-ty den očr, tak aj tak už by si musela DNP platiť, nejde o prerušenie NP. Takže podla mna v prípade DNP je to v poriadku (iné je to v prípade zamestnania a povinného NP SZčo, tam by bol problém, ak by PN vznikla počas prerušenia NP. Pri DNP sa však poistenie neprerušuje!!!)

k tomu čo píšeš.
Predpokladám, že s prvým dieťaťom si si po narodení nedávala prihlášku na SP, aby si bola dôchodkovo poistená. Prihlášku ešte vtedy dával zamestnávatel nahlásením nástupu na MD/RD. Ale overila si si resp. dala si si sama prihlášku po ukončení prac.pomeru? Lebo predpokladám, že od ukončenia prac.pomeru a podania odhlášky zamestnávatela na SP už ti netrvá dôch.poistenie!!!
Tiež pre istotu zájdi/zavolaj do svojej zdrav.poistovne, ak si tam po ukončení PP nebola
Naposledy upravil brčko : 19.11.08 at 09:22 Dôvod: oprava
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

MAGAMA Pozri príspevok
pán Mihál ďakujem za odpoved
Brčko, Ďakujem za odpoveď aj za pripomenutie vypýtať si preplatok, kôli OCRkam som si tam našporila na vianočné darčeky
Tiež som zvedava, či mi bude socialka vystavovať dve rozhodnutia k likvidácii pn z dobrovoľneho poistenia 1-10 deň a druhé od 10 dňa s iným DVZ?
ja som mala trochu jednoduchší prípad "očr", ale zamestnanie a DNP každé v inej pobočke SP.
myslela som, že vyplácať to bude len jedna pobočka v súhrne. No z DNP mi vystavili rozhodnutie v plnej výške a zo zamestnania doplatili do rozdielu a žiadne rozhodnutie mi od nich neprišlo. No a aj s výpočtami boli samozrejme problémy, som tam viackrát telefonovala, (dokonca mi to chceli vyplatiť celé bez krátenia), až som to riešila mailom. No tam boli trochu aj iné problémy.

Tak daj potom vedieť, ako si dopadla
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

brčko Pozri príspevok
očr treba ukončiť v jeden den a až na druhý den začať PN. Ja som s tým problém nemala a takto čerpala očr a nasledne PN tento rok v zamestnaní. Myslím, že ani jeden den medzi tým byť nemusí, aj ked nie je na škodu.

Problém by bol, keby očr končila v stredu a v stredu by ja PN začala. Ale vlastne sa musím opraviť, lebo v prípade DNP by to problém byť nemal. Lebo počas očr nie je DNP prerušené a ak by už v stredu išlo napr. o 11-ty den očr, tak aj tak už by si musela DNP platiť, nejde o prerušenie NP. Takže podla mna v prípade DNP je to v poriadku (iné je to v prípade zamestnania a povinného NP SZčo, tam by bol problém, ak by PN vznikla počas prerušenia NP. Pri DNP sa však poistenie neprerušuje!!!)

k tomu čo píšeš.
Predpokladám, že s prvým dieťaťom si si po narodení nedávala prihlášku na SP, aby si bola dôchodkovo poistená. Prihlášku ešte vtedy dával zamestnávatel nahlásením nástupu na MD/RD. Ale overila si si resp. dala si si sama prihlášku po ukončení prac.pomeru? Lebo predpokladám, že od ukončenia prac.pomeru a podania odhlášky zamestnávatela na SP už ti netrvá dôch.poistenie!!!
Tiež pre istotu zájdi/zavolaj do svojej zdrav.poistovne, ak si tam po ukončení PP nebola
dakujem brcko, dnes mi skoncila ocr, zajtra zajdem k mojej dr, aj tak dnes neordinuje..snad to do zajtra vydrzim s tym mojim hrdlom

s tym dochodkovym sa mi nieco mari, urctei som tam po skonceni PP bola a nieco som vypisovala co sa tyka dochodkoveho poistenia..

dakujem opat za skvele rady. k
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

prosím Vás mohol by mi niekto poradiť do kedy treba odovzdať OČR na pobočku SP. Som na RP a platím si DNP a mám choré dieťa tak som s ním od dnes na OČR. Dúfam že som to správne pochopila a aj ako matka poberajúca RP môžem ísť na OČR aj s dieťaťom s ktorým som na RP.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

JanaT. Pozri príspevok
prosím Vás mohol by mi niekto poradiť do kedy treba odovzdať OČR na pobočku SP. Som na RP a platím si DNP a mám choré dieťa tak som s ním od dnes na OČR. Dúfam že som to správne pochopila a aj ako matka poberajúca RP môžem ísť na OČR aj s dieťaťom s ktorým som na RP.
janka nemusis sa plasit, ja ked som bola prvykrat na OCR s malickou tak som im odniesla papiere az ked som ju ukoncila..oni maju uzavierku az na koniec mesiaca tak je jedno ci im to odnesiesdnes a potom ukoncenu az o 10 dni alebo naraz vsetko..ja som bola do vcera OCR a od dnes som so sebou PN a do telefonu mi pani povedala,ze staci az ked si ukoncim PN doniest aj OCR aj PN. naraz..takze mas cas...
0 0
ddenda ddenda

ddenda je offline (nepripojený) ddenda

Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť ako postuvať. 4.12.2008 nastupujem na materskú - jedno potvrdenie dám v práci, jedno na sociálku aby som si uplatnila materskú aj z DNP,ktoré si platím od 1.12.2007-z maxima - zamestnanie a od 1.1.2008 z minima.Dúfam že je to správne a že dostanem obe materské. Zaujímalo by ma či si aj v tomto roku mam k 1.12.2008 zmeniť to minimum na maximum - zamestnanie, a či si mam koncom decembra zas urobiť zmenu na minimum. Ak nie zmení sa mi to moje minimum automaticky podľa novej sumy 8900,-Sk alebo nie?Nejak mam z toho chaos. Ďakujem.
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Ahojte poraďáci,
chcela by som sa poradiť ohľadom pracovného pomeru počas rodičovskej dovolenky.
Momentálne som doma na RD, ale od januára bohužiaľ musím sa vrátiť do roboty a s mojím maličkým bude doma moja mamka, ktorá je už na dôchodku.Čítala som niečo také, že od januára potrebovala by k tomu živnosť, ale radi by sme to nejak obišli. Mohli by ste mi poradiť, čo by bolo v mojom prípade najlepšie riešenie. Nerada by som stratila ani nárok na rodičovský príspevok. Ak viete, poraďte mi, prosím. Vopred ďakujem.
0 0
paťa26 paťa26

paťa26 je offline (nepripojený) paťa26

Opäť sa hlásim po dlhšej dobe. A niečo ma napadlo sa spýtať.
Ak nastúpim na materskú v roku 2009 (napr. september - december 2009) vždy sa materská počíta z VZ z roku 2008?

Teoretický príklad:

Platím si stále DNP z minima od júla 2008, otehotniem v januári 2009, čiže mi stačí sa prihlásiť napr. na jeden z max. VZ v roku 2008, aj keď viem, že nie som tehotná v tomto roku? Aby som dostala v roku 2009 čo najvyššiu materskú?

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

[quote=brčko;838786]no zaujímavé by bolo ozaj vedieť, o aký rozdiel ide. Lebo rada môže byť podla okolností rôzna. NO v zásade, ak jej od dnes t.j. 7.10.08 lekár vypísal PN (resp. predpokladám si vypítala 2xPN-ku), tak výška nemocenského z DNP z tejto PN-ky je už nemenná a bude sa rátať z DNP z VZ konca roka 2007.

Ak by počas PN-ky zrušila DNP (napr. 8.10.08), tak výška nemocenského (z tejto konkrétnej PN-ky) sa už nemení, ostáva rovnaká aká bola vyrátaná ku dnu vzniku PN t.j. 7.10.08.

Ak by sa napr. 9.10.08 nanovo prihlásila na DNP počas poberania nemocenského z DNP a jej PN-ka bude trvať až do nástupu na MD, resp. v jej konkrétnom prípade do 31.12.08, tak aj v prípade, že jej od posleného prihlásenia na DNP do nástupu na MD uplynie 26týždnov(ak dobre rátam, tak pri novom prihlásení 9.10.08 uplynie 8.4.09 26týž, takže pri nástupe na MD 9.4.08 je podmienka 26týždnov splnená), tak sa jej materské z DNP bude rátať z aktuálnej min.mzdy!!!v 4/09, lebo jej RO bude obdobie od posledn.prihlásenia t.j. 9.10.08 do 31.12.08 a v tomto období z dôvodu poberania nemocenského nebude mať vymeriavací základ.

Takže treba s tým rátať! Ak má však DVZ z DNP minimálny, tak vlastne je pre nu výhodnejší nárok z pravdepodobného VZ z r.2008 (min.mzda bude cca 8900,-) ako z terajšej 8100,-, aj ked je to len minimálny rozdiel (vlastne asi rovnaký, lebo od 1.10.08 má o niečo vyšší VZ) a treba zvážiť, či sa kvôli tomu oplatí chodiť do SP s prihláškou a odhláškou.[/quote

Som tu opäť..:-) ..sestre to vyriešili na SP tak, že jej urobili zmenu na max. kôly materskej od 1.10.2008.
Spätne zhrniem jej situáciu:
-od 1.10.07 platila z min. do dec.2007
-od dec. zmena na max.vz-916sk
-od 1.1.2008 zmena na min.vz-do 30.9.08
-od 1.10.08 zmena na max.vz kôly materskej
-7.10. nástup na PN
-príjem v hrubom 9300sk
Podmienku 270 dní splna..pred týždnom jej prišlo rozhodnutie o pn-kde jej určili sumu na deň 487,298900 sk.
Chcem sa opýtať či je to správna suma-predpokadali sme že bude mať max. vz/den-ale nevychádza to tak. A nevieme či sa má odvolať..alebo je to ok..
Môže nám to niekto prosím prepočítať?...ďakujeme vopred..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

paťa26 Pozri príspevok
Opäť sa hlásim po dlhšej dobe. A niečo ma napadlo sa spýtať.
Ak nastúpim na materskú v roku 2009 (napr. september - december 2009) vždy sa materská počíta z VZ z roku 2008?

nie vždy. Materské sa bude rátať z rozhodujúceho obdobia. Pre každé nem.poistenie, ktoré trvá ku dnu nástupu na MD a z ktorého sú splnené podmienky na nárok na nem.poistenie sa určúje rozhodujúce obdobie zvlášť (u DNP, ak je splnená aj podmienka trvania DNP od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD aspon 26týždnov.) a aké je rozhodujúce obdobie? pozri zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 + 2 + 3
Teoretický príklad:

Platím si stále DNP z minima od júla 2008, otehotniem v januári 2009, čiže mi stačí sa prihlásiť napr. na jeden z max. VZ v roku 2008, aj keď viem, že nie som tehotná v tomto roku? Aby som dostala v roku 2009 čo najvyššiu materskú?

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
ak sa odhlásiš z DNP a nanovo prihlásiš "od 31.12.08" z maximálneho VZ (ak si zamestnaná, tak z rozdielu maxima a VZ v zamestnaní), zároven dáš "ešte v decembri" zmenu VZ s účinnostou od 1.1.09 na minimum a až do nástupu na MD sa neodhlásiš, tak stačí. Pre tento prípad by sa RO stanovilo podla § 54 ods.2 písm.a)
0 0
susika susika

susika je offline (nepripojený) susika

Prajem dobrý deň!
Prosím Vás o radu. 13.12. bude mať moja dcéra 3 roky som na RP a tento týždeň som zistila, že som tehotná. Sú nejaké zákonné páky ako v mojom prípade získať vyššiu materskú? Poraďte prosím - termín by som mala mať31.7. ja mám budúceho potencionálneho zamestnávateľa- dalo by sa prípadne niečo poriešiť spätne?Vopred ĎAKUJEM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať