Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
syko1 syko1

syko1 je offline (nepripojený) syko1

Ahojte!
Mam otazocku, prosim o zodpovedanie. Moja snubenica je zrejme tehotna! 3ho dec. ma ist ku doktorovi a on jej to potvrdi. dnes 26.novembra bola na socialke sa opytat na to pripoistenie, zacala ho platit. Je zamestnana na dobu neurcitu uz cez rok.

Problem: nevedeli jej povedat na socialke nic . tak sa idem opytat tu vas odbornikov!
ked to pripoistenie plati este pred tym ako jej doktor potvrdi ze je tehotna a nahodov bude porod skor ako za 270 dni bude mat na tu matersku z toho pripoistenia narok?
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Zravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Som SZČO od 06/2008 na minimálnej MD. Ak sa podarí plánujem v 04/2009 znova otehotnieť. Od 08/2008 som DNP poistená z minima. A teraz Vás veľmi prosím o radu čo treba urobiť ešte v tomto roku aby som po splnení podmienok môhla čerpať max. materskú, PN, OČR. Za radu vopred veľmi pekne ďakujem. Danka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

susika Pozri príspevok
Prajem dobrý deň!
Prosím Vás o radu. 13.12. bude mať moja dcéra 3 roky som na RP a tento týždeň som zistila, že som tehotná. Sú nejaké zákonné páky ako v mojom prípade získať vyššiu materskú? Poraďte prosím - termín by som mala mať31.7. ja mám budúceho potencionálneho zamestnávateľa- dalo by sa prípadne niečo poriešiť spätne?Vopred ĎAKUJEM
velmi rozumné, že sa radíš popredu. Veru možnosť je a nie až taká nereálna.
predpokladam, si zamestnana!!! Ak sa končí tvoja RD 13.12.08, tak dňom 13.12.08 zamestnávatel ukončí prerušenie aj nemoc.poistenia. Takže od 14.12.08 už by si mala byť riadne nem.poistená. Ak potrvá toto tvoje nem.poistenie až do nástupu na MD, tak tvojím rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude obdobie od 13.12.08 do 31.12.08.
Takže máš napr. možnosť, aby ti dal zamestnávatel prémie/odmeny za 12/08 t.j. aby tvoja hrubá mzda za obdobie 14.12.-31.12.08 (t.j. 18kalend.dní) bola cca 17500,- (30219:31dní v dec.x18kal.dní v RO).
V takom prípade bude tvoje denné materské cca 534,7 Sk (17500:18 x55%)
Naposledy upravil brčko : 26.11.08 at 15:00
0 0
susika susika

susika je offline (nepripojený) susika

brčko Pozri príspevok
velmi rozumné, že sa radíš popredu. Veru možnosť je a nie až taká nereálna.
predpokladam, si zamestnana!!! Ak sa končí tvoja RD 13.12.08, tak dňom 13.12.08 zamestnávatel ukončí prerušenie aj nemoc.poistenia. Takže od 14.12.08 už by si mala byť riadne nem.poistená. Ak potrvá toto tvoje nem.poistenie až do nástupu na MD, tak tvojím rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude obdobie od 13.12.08 do 31.12.08.
Takže máš napr. možnosť, aby ti dal zamestnávatel prémie/odmeny za 12/08 t.j. aby tvoja hrubá mzda za obdobie 14.12.-31.12.08 (t.j. 18kalend.dní) bola cca 17500,- (30219:31dní v dec.x18kal.dní v RO).
V takom prípade bude tvoje denné materské cca 534,7 Sk (17500:18 x55%)
Veľmi veľmi pekne ďakujem!No neviem, či sme sa pochopili ja nie som zamestnaná mala som byť až od 1.1.09 a ani pred mojou terajšou materskou som nebola zamestnaná. vďaka za reakciu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

syko1 Pozri príspevok
Ahojte!
Mam otazocku, prosim o zodpovedanie. Moja snubenica je zrejme tehotna! 3ho dec. ma ist ku doktorovi a on jej to potvrdi. dnes 26.novembra bola na socialke sa opytat na to pripoistenie, zacala ho platit. Je zamestnana na dobu neurcitu uz cez rok.

Problem: nevedeli jej povedat na socialke nic . tak sa idem opytat tu vas odbornikov!
ked to pripoistenie plati este pred tym ako jej doktor potvrdi ze je tehotna a nahodov bude porod skor ako za 270 dni bude mat na tu matersku z toho pripoistenia narok?
ak nemá okrem trvajúceho prac.pomeru/nem.poistenia v poslených dvoch rokoch pred pôrodom aj iné "ukončené" nem.poistenie, tak nárok na materské z DNP zrejme mať nebude, lebo nesplní podmienku aspon 270dní.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

susika Pozri príspevok
Veľmi veľmi pekne ďakujem!No neviem, či sme sa pochopili ja nie som zamestnaná mala som byť až od 1.1.09 a ani pred mojou terajšou materskou som nebola zamestnaná. vďaka za reakciu
takže som ta nepochopila a teda beriem spat to "rozumné".
v takom prípade už nestihneš splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ak teda píšeš, že si nebola zamestnaná=nemocensky poistená už cca 14 (17)mesiacov
Naposledy upravil brčko : 26.11.08 at 15:21
0 0
susika susika

susika je offline (nepripojený) susika

brčko Pozri príspevok
takže som ta nepochopila a teda beriem spat to "rozumné".
v takom prípade už nestihneš splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ak teda píšeš, že si nebola zamestnaná=nemocensky poistená už cca 14 mesiacov
no tak som sa potešila predčasne, ale spätne už sa nedá robiť nič, ak by som sa zamestnala od 1.11.?tak by som to mala stihnúť a mal by s tým zamestnávateľ problémy?vďaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

susika Pozri príspevok
no tak som sa potešila predčasne, ale spätne už sa nedá robiť nič, ak by som sa zamestnala od 1.11.?tak by som to mala stihnúť a mal by s tým zamestnávateľ problémy?vďaka
no bohužial
či by si to stihla, tak treba vyrátať od začiatku PP do dna pred pôrodom, či vychádza 270 kalend.dní
s tými problémami prihlášku mal zaslať do SP den pred nástupom do PP a do zdravotnej myslím do 8dní. Takže treba zvážiť, no bol tu už aj taký prípad.
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Prajem dobry den vsetkym poradakom a jedneho z vas velmi prosim o odpoved na prispevok 2785. Dkujem Danka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
daqa Pozri príspevok
Zravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Som SZČO od 06/2008 na minimálnej MD. Ak sa podarí plánujem v 04/2009 znova otehotnieť. Od 08/2008 som DNP poistená z minima. A teraz Vás veľmi prosím o radu čo treba urobiť ešte v tomto roku aby som po splnení podmienok môhla čerpať max. materskú, PN, OČR. Za radu vopred veľmi pekne ďakujem. Danka
Moje odporúčanie: v tomto momente sa z DNP odhlásiť a na začiatku decembra sa znova prihlásiť s maximálnym VZ, teda 30219 Sk. Následne ešte pred koncom roka 2008 oznámiť na RLFO zmenu VZ na 295,50 €, a z tohto základu (minimum platné od 1.1.2009) platiť DNP od 1.1.2009.

Ak pôjdete na materskú niekedy v 11/2009, nárok na materské z DNP mať budete, rozhodujúce obdobie pre určenie jej výšky bude december 2008, čiže materská bude cca 55% z 30129 Sk mesačne. To isté platí pre prípadnú PN počas roka 2009 - rizikové tehotenstvo a pod.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neprehliadnite a kliknite tu:

http://www.porada.sk/t95857-materska...ar-kosice.html
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Pan Mihal velmi pekne dakujem za odpoved. Hned v pondelok 1.12.2008 sa z DNP odhlasim a v utorok 2.12.2008 prihlasim z maxima. Teraz vsak neviem ci sa mi to predosle DNP rata do potrebnych dni alebo nie . Kedy by som uz vlastne mohla nieco z DNP cerpat mam na mysli OCR, PN? Dakujem za odpoved Danka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

daqa Pozri príspevok
Pan Mihal velmi pekne dakujem za odpoved. Hned v pondelok 1.12.2008 sa z DNP odhlasim a v utorok 2.12.2008 prihlasim z maxima. Teraz vsak neviem ci sa mi to predosle DNP rata do potrebnych dni alebo nie áno, rata sa do tých 270dní. Kedy by som uz vlastne mohla nieco z DNP cerpat mam na mysli OCR aj teraz! od 3.12.08 bez preoblémov z aktuálnej min.mzdy. Po uplynutí 26týz. z maxima (ak nemáš povinné NP v súbehu s DNP v rozhodujúcom období t.j. 12/08), PN? po uplynutí 270dní určite, či skôr?, nepíšeš o predchádzajúcich ukončených nem.poisteniach. Dakujem za odpoved Danka
0 0
Lenka P. Lenka P.

Lenka P. je offline (nepripojený) Lenka P.

Chcela by som sa spýtať oplatí sa mi začať si sama platiť DNP. Od februára 2008 poberám RP pred nástupom na materskú som bola zamestnaná. Bolo mi poradené,že by som sa mala nahlásiť teraz v decembri na soc.poisťovni a najlepšie začať platiť z maxima a v januári nahlásiť zmenu z minima. Je to tak? Koľko by som platila mesačne? A kedy by som si mohla začať čerpať OČR a PN a vlastne z akého základu by mi boli počítané? Ďakujem za odpoveď
Naposledy upravil Lenka P. : 29.11.08 at 10:03
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Brcko dakujem za odpoved .
a doplnam ze som povinne nemocensky poistena od r.2003 ako SZCO,
teraz od 06/2008 na materskej.Ine poistenia som nemala len teraz od 08/2008 som DNP z minima. Meni tato skutocnost nejak Vasu odpoved ?
Dakujem Danka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čítajte seriál príspevkov k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9

(čítať treba od prvého dielu po šiesty, nie naopak).

Kto je z Košíc a okolia, pozor, v piatok 12.12. o 9.00 na zatiaľ neznámom mieste v Košiciach bude bezplatný seminár, čítajte tu:

Materská - bezplatný seminár Košice

Osobný kontakt ani Porada nenahradí, tak neváhajte a spojte predvianočné nákupy v Košiciach s jedinečnou akciou, ktorá sa tak ľahko opakovať nebude.
<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- sig -->
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

ja mam pre istotu vs. 6 dielov vytlacenych a citam to vecer ako bibliu..stale dookola a dookola
0 0
katka_1 katka_1

katka_1 je offline (nepripojený) katka_1

ahojte, prosim o radu. Nastupujem na matersku 31.1.2009, ak chcem aby som mala max. matersku co mozem urobit? Mozem k 31.12.2008 sa odhlasit od zamestnavatela - ukoncit PP a nasledne k 01.01.2009 sa u neho zamestnant s novym VZ? Staci to aby sa mi zmenilo RO pri vypocte vysky materskej na rok 2009?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katka_1 Pozri príspevok
ahojte, prosim o radu. Nastupujem na matersku 31.1.2009, ak chcem aby som mala max. matersku co mozem urobit? Mozem k 31.12.2008 sa odhlasit od zamestnavatela - ukoncit PP a nasledne k 01.01.2009 sa u neho zamestnant s novym VZ? Staci to aby sa mi zmenilo RO pri vypocte vysky materskej na rok 2009?
áno, napr. aj tak sa dá. RO potom bude od 1.1.09 do 30.1.09, takže VZ pre nem.poistenie za toto obdobie sa bude deliť 30dnami (ak nebudeš v tomto období napr. PN,očr, mať nepl.volno; v tom prípade by sa tieto dni od 30-ky odrátali) a 55% z toho bude tvoja denné materské.
0 0
katka_1 katka_1

katka_1 je offline (nepripojený) katka_1

Dakujem brčko.. Lebo som si nebola ista.. Ze RO moze byt aj v roku 2009, ked na matersku idem 31.1.2009 Nebude lepsie, ked to urobim skor? Napriklad k 15.12? Alebo to je uplne jedno? Bola som aj na prednaske p. Mihala, ale to uz bolo pred rokom, takze neviem ci sa nieco zmenilo. A nechcem zbytocne stresovat a samozrejme zbytocne "otravovat" mojho zamestnavatela. Takze uzavrem u toho isteho zamest. PP 15.12, bude moje RO od 15.12. do 30.01.2009?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať