Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katka_1 Pozri príspevok
Dakujem brčko.. Lebo som si nebola ista.. Ze RO moze byt aj v roku 2009, ked na matersku idem 31.1.2009 Nebude lepsie, ked to urobim skor? Napriklad k 15.12? Alebo to je uplne jedno? Bola som aj na prednaske p. Mihala, ale to uz bolo pred rokom, takze neviem ci sa nieco zmenilo. A nechcem zbytocne stresovat a samozrejme zbytocne "otravovat" mojho zamestnavatela. Takze uzavrem u toho isteho zamest. PP 15.12, bude moje RO od 15.12. do 30.01.2009?
dá sa. Ale RO bude obdobie 15.12.-31.12.08!!!
0 0
katka_1 katka_1

katka_1 je offline (nepripojený) katka_1

tak co je pre mna vyhodnejsie? Mat RO v roku 2008 alebo RO 2009?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

čo znamená výhodnejšie?
No asi by som začala už v 12/08 a vyriešila by som to nižšou základnou mesačnou mzdovu než maximum + do maxima to vyriešila prémiami. A to tak, aby som za obdobie 15-31.12.08 dosiahla hrubú mzdu ca 16572,- (17dní x denné maximum 974,81)

DOPLNENIE
napr. hrubá mzda 20000,- (taká akú mám obvykle),
potom mzda za obdobie 15-31.12.08 bude 20000:23x13 = tj. zákl.mzda 11305,- + premie 5200,- = 16505,- = hrubá mzda za 15-31.12.08
Naposledy upravil brčko : 01.12.08 at 13:33
0 0
katka_1 katka_1

katka_1 je offline (nepripojený) katka_1

No ja nerobim v tejto oblasti vies. Tak preto sa pytam ci staci zacat novy PP u tohto zamest. od 01.01.2009 alebo napr. 15.12? Matersku budem mat pri VZ 31tis. +-16.500??? Je jedno ci zacnem pracovat 01.01.2009 alebo 15.12.2009?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katka_1 Pozri príspevok
No ja nerobim v tejto oblasti vies. Tak preto sa pytam ci staci zacat novy PP u tohto zamest. od 01.01.2009 alebo napr. 15.12? Matersku budem mat pri VZ 31tis. +-16.500??? Je jedno ci zacnem pracovat 01.01.2009 alebo 15.12.2009?
je to jedno. Len ak by si si dala mes.mzdu 30219, tak pri nástupe na MD 31.1.09 by si zaplatila na odvodoch viac pri zač.PP už v decembri.

NO pozri môj prechádzajúci príspevok, som ho doplnila
0 0
katka_1 katka_1

katka_1 je offline (nepripojený) katka_1

Dakujem za radu, urobim ako si mi poradila. Dufam, ze to bude ok.. Takto mi bude vychadzat materska cca 17 tis a predtym by som mala o 3,5 tis. menej.. Takze to stoji za tie prihlasky a odhlasky..A v januari, nemusim si davat odmeny do maxima? Ale to uz asi nie, lebo ked RO bude od 15. - 31.12.2008. mam pravdu?
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Zdravim vsetkych poradakov a prosim o usmernenie.
Som povinne nemocensky poistena SZCO od 10.06.2008 na minimalnej MD . Od 01.08.2008 som DNP z minima ktore platim. Teraz som sa na porade docitala ze kedze som na MD DNP by som vlastne platit nemala . Mna vsak zaujima ze ci spravne uvazujem ze by som sa ku 10.12.2008 - den kedy mi konci MD a zacina RD z DNP odhlasila a ku 11.12.2008 prihlasila z maxima.
Nasledne by som dala zmenu VZ od 01.01.2009 na minimum.
Je to spravne aby som v r. 2009 mohla cerpat po splneni podmienok max OCR, PN, pripadne materske ?
Dakujem za odpoved Danka
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Zdravim vsetkych poradakov a prosim o usmernenie.
Som povinne nemocensky poistena SZCO od 10.06.2008 na minimalnej MD . Od 01.08.2008 som DNP z minima ktore platim. Teraz som sa na porade docitala ze kedze som na MD DNP by som vlastne platit nemala . Mna vsak zaujima ze ci spravne uvazujem ze by som sa ku 10.12.2008 - den kedy mi konci MD a zacina RD z DNP odhlasila a ku 11.12.2008 prihlasila z maxima.
Nasledne by som dala zmenu VZ od 01.01.2009 na minimum.
Je to spravne aby som v r. 2009 mohla cerpat po splneni podmienok max OCR, PN, pripadne materske ?
Dakujem za odpoved Danka
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Prosim ospravedlnte duplicitne zadanie otazky. Pri odosielani otazky mi zmrzlo PC a nakoniec to jr tam 2x
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ahojte,
ja sa len chcem opytat, ci nahodou nedoslo k nejakym zmenam ohladom DNP? Mala si chystat zmena v decembri, napr. ze nemal byt povoleny subeh - nemocenske platene zamestnavatelom a DNP. Zatial si platim po starom, zamest. + DNP do maxima. Na matersku idem v 5/09.
Dakujem
0 0
IvetaBA IvetaBA

IvetaBA je offline (nepripojený) IvetaBA

Dobry den, ja by som sa len chcela opytat, ze ked som na rodicovskej dovolenke do 20.4.2009, ci mozem zacat pracovny pomer na plny uvazok s inym zamestnavatelom od 15.12.2008 pocas rodicovskej dovolenky paralelne, bez toho, aby som ukoncila pracovny pomer vypovedou u mojho terajsieho zamestnavatela a mala moznost do 20.4.2009 na rozmyslenie, kde zostanem pracovat, dakujem.
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Ahojte poraďáci, mohla by som vás veľmi pekne poprosiť, aby mi niekto odpovedal na zadanie 2779? bola by som veľmi vďačná. ďakujem vopred
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neprehliadnite a kliknite tu:

http://www.porada.sk/t95857-materska...ar-kosice.html
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

ptimka Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa poradiť ohľadom pracovného pomeru počas rodičovskej dovolenky.
Momentálne som doma na RD, ale od januára bohužiaľ musím sa vrátiť do roboty a s mojím maličkým bude doma moja mamka, ktorá je už na dôchodku.Čítala som niečo také, že od januára potrebovala by k tomu živnosť, ale radi by sme to nejak obišli. Mohli by ste mi poradiť, čo by bolo v mojom prípade najlepšie riešenie. Nerada by som stratila ani nárok na rodičovský príspevok. Ak viete, poraďte mi, prosím. Vopred ďakujem.
Zatiaľ ten zákon, čo spomínaš, ešte nebol schválený. Takže zatiaľ sa Ti môže o drobca starať Tvoja mama. Ale dokedy to tak zostane, to Ti neviem povedať.
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Kvetka, veľmi pekne Ti ďakujem za Tvoju odpoveď...už som sa chcela vybrať na úrad práce získať nejaké informácie, ale vďaka Tebe teraz už nemusím dúfam, že ten zákon ani neschvália-aspoň nie v takejto forme...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ptimka, pozri schválené znenie zákona celkom naspodu (číslo parlamentnej tlače 789).
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...&MasterID=2595

NR SR tento zákon schválila 25.11.08, neviem, či to prezident už podpísal, no v zbierke zákonov ešte uverejnený nie je.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Brcko,
s tou zmenou menit VZ raz za 6 mesiacov mi to nie je celkom jasne. Cize teraz platim DNP z 16000,- Sk (rozdiel VZ v zamestnani a maximom) a od januara som chcela zmenit VZ v DNP na minimum. Da sa to, alebo to urobit este posledny den v roku 2008? Nastup na matersku 5/09. Na co si este dat pozor? Dakujem.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

Jozef Mihál Pozri príspevok
Moje odporúčanie: v tomto momente sa z DNP odhlásiť a na začiatku decembra sa znova prihlásiť s maximálnym VZ, teda 30219 Sk. Následne ešte pred koncom roka 2008 oznámiť na RLFO zmenu VZ na 295,50 €, a z tohto základu (minimum platné od 1.1.2009) platiť DNP od 1.1.2009.

Ak pôjdete na materskú niekedy v 11/2009, nárok na materské z DNP mať budete, rozhodujúce obdobie pre určenie jej výšky bude december 2008, čiže materská bude cca 55% z 30129 Sk mesačne. To isté platí pre prípadnú PN počas roka 2009 - rizikové tehotenstvo a pod.
Chcem sa opýtať, či to isté platí aj pre mňa :
Momentálne som na RD ( stále som zamestnaná, ale nepracujem ). Od 15.5.2008 si platím DNP z minima. V piatok 5.12.2008 som sa odhlásila z minima a od 8.12.2008 budem platiť DNP z maxima.
Urobila som to dobre? Chcela by som v roku 2009 dostávať v prípade potreby max. OČR alebo PN.
Čo mám ešte urobiť, aby som prípadne zbytočne neplatila vysoké dávky ale zároveň neprišla o max. OČR ( PN ) ? Tehotná žiaľ ešte nie som.
Tiež mám na konci roka oznámiť zmenu VZ na minimum od 1.1.2009?

ďakujem vám za odpovede.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ide o získanie čo najvyššej OČR alebo nemocenskej, odporúčam platiť si DNP stále z čo najvyššieho základu a nemeniť ho.

Ak ste si doteraz platili DNP z minima, tak zrušenie DNP a založenie nového DNP s vyšším základom, je dobrý krok. Avšak ak pôjdete na OČR alebo PN počas prvých 26 týždňov po 8.12.2008, tak dávka z DNP sa vypočíta len z aktuálneho minimálneho základu (295,50 €), až pri OČR alebo PN, ktorá začne po uplynutí 26 týždňov od 8.12.2008 sa dávka z DNP vypočíta zo základu, ktorý budete mať od 8.12.2008.

Ak ale chcete mať ďalšie dieťa a mali by ste ísť podľa plánu na ďalšiu MD počas roka 2009, môžete si nahlásiť zmenu VZ na DNP na minimum (295,50 €) od 1.1.2009 (zmenu treba oznámiť ešte v decembri 2008). Po nástupe na MD niekedy v druhom polroku 2009 potom zrušíte DNP, a znova ho založíte s VZ v najvyššej možnej sume, aby ste sa tak pripravili na obdobie po skončení MD - na očakávané OČRky alebo PNky v roku 2010.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.12.08 at 11:06
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katkas Pozri príspevok
Brcko,
s tou zmenou menit VZ raz za 6 mesiacov mi to nie je celkom jasne. Cize teraz platim DNP z 16000,- Sk (rozdiel VZ v zamestnani a maximom) a od januara som chcela zmenit VZ v DNP na minimum. Da sa to, alebo to urobit este posledny den v roku 2008? Nastup na matersku 5/09. Na co si este dat pozor? Dakujem.
ak chceš platiť za január 2009 už z minima, tak túto zmenu musíš dať ešte v r.2008! Zmena platí od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny. Takže podať zmenu treba najneskôr 31.12.08!!!, no pozor na úradné dni v SP (môžeš aj napr. hned v pondelok 8.12.08). Nepíšeš odkedy si DNP platíš, no v prípade zmeny podanej ešte v 12/08 by mal platiť ešte starý zákon, t.j. ešte nie je obmedzená možnosť podať zmenu len po uplynutí 6mesiacov od jej predchádzajúceho stanovenia.

Dalšiu zmenu však budeš môcť podlať až v júni 2009 s účinnosťou od 1.7.09.

súbeh povinného nem.poistenia a DNP nie je zakázaný.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať