Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

Dobry den, potrebovala by som poradit znova. Platim si DNP od 12/07 , a na MD som isla od 30.7.08, ale zial, alebo chvalabohu radsef - co sa malej tyka, mala som predcasny porod, takze mi nevysla max.materska. Platim si DNP nadalej z minima. Zamestnat sa neplanujem. Mam pokracovat v plateni DNP z minima dalej? Alebo to radsej zrusit. Neviem, co z toho budem mat,ked dalej platim, a vobec, ked teraz platim len to minimum. Dakujem.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

korki80 Pozri príspevok
ja som prihlasena od novembra/08 a potom som si od januara/09 dala zmenu aby som platila dnp z minima... viem, ze je to 13 eur mesacne ale nevedela som, ci mam pockat najskor na nejaky papier, ze to tak mam platit... a nevedela som ani to, ci sa nahodou nemeni to IČ... tak už viem, že sa teda nemeni, tak si to do 8. 2. 09 zaplatim... dakujem este raz...
s pozdravom zuzana
Ja som tiez davala na poslednu chvilu zmenu a nejedna mila pani sa mi tam vyhrazala, ze aj tak mi poslu dopis v ktorom mi oznamia, ze zmenu uskutocnit nemozem. Tak preto sa pytam, ze ci si uz nieco z SP dostala, alebo nie.
0 0
momaria momaria

momaria je offline (nepripojený) momaria

Tiež som dávala do podateľne zmenu 29.12.2008 od 1.1.2009 a keď som tam volala mi povedali,že mi posielajú oznámenie,že zmenu nemôžu uskutočniť
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

lorelei Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit znova. Platim si DNP od 12/07 , a na MD som isla od 30.7.08, ale zial, alebo chvalabohu radsej - co sa malej tyka, mala som predcasny porod, takze mi nevysla max.materska. Platim si DNP nadalej z minima. Zamestnat sa neplanujem. Mam pokracovat v plateni DNP z minima dalej? Alebo to radsej zrusit. Neviem, co z toho budem mat,ked dalej platim, a vobec, ked teraz platim len to minimum. Dakujem.
Vie mi prosim niekto poradit? Dakujem. Opakujem sa, len aby sa moja otazka "nestratila".
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lorelei Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit znova. Platim si DNP od 12/07 , a na MD som isla od 30.7.08, ale zial, alebo chvalabohu radsef - co sa malej tyka, mala som predcasny porod, takze mi nevysla max.materska. Platim si DNP nadalej z minima. Zamestnat sa neplanujem. Mam pokracovat v plateni DNP z minima dalej? Alebo to radsej zrusit. Neviem, co z toho budem mat,ked dalej platim, a vobec, ked teraz platim len to minimum. Dakujem.
... každá osoba má iné potreby..... a tiež neustále zmeny zákona
tak ber ako návrh, ktorý si môžeš prispôsobiť.
Ak si myslíš, že to teraz nevyužiješ ... tak sa môžeš odhlásiť . Platí pre teba ešte ochranná doba (keby niečo...)
Prihlásiť by si sa mohla napr. v septembri z maxima .. a po šiestich mesiacoch budeš mať nárok na max dávky (na minimálne aj hneď)... a tiež po 6tich mes môžeš (nemusíš)znížiť VZ na minimum. Ak by si znížila, max dávky môžeš dostať od marca do konca roku 2010. Môžeš sa prihlásiť skôr, alebo neskôr ... len potom treba pamätať na podmienku, že zmena VZ je možná najskôr po 6-tich mesiacoch. A tiež aby nebola veľmi dlhá pauza medzi poisteniami – max rok a dva-tri mesiace ... lebo potom treba nanovo splniť podmienku 270 dní (s výnimkou pre očr)
Samozrejme to platí ... ak nedôjde k zmenám
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

prosím aké sú povinnosti zamestnávateľa keď mu odchádza zamestnankyňa na materskú od 02/2009 aj ohľadom mzdy? ďakujem...
0 0
Renatka 75 Renatka 75

Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

brčko Pozri príspevok
áno
Dakujem brčko.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

angel22 Pozri príspevok
Ja som tiez davala na poslednu chvilu zmenu a nejedna mila pani sa mi tam vyhrazala, ze aj tak mi poslu dopis v ktorom mi oznamia, ze zmenu uskutocnit nemozem. Tak preto sa pytam, ze ci si uz nieco z SP dostala, alebo nie.


este som nic nedostala... ale tu mi poradili, ze ak islo len o zmenu, tak asi ani nic nedostanem, lebo variabilny symbol, teda to IČ sa nemeni.... a mne tu zmenu u nas v Partizánskom uplne v pohode zobrali a nemali s tym žiaden problem... a tu sa aj o tom pisalo, že pokiaľ je datum zmeny este 2008 tak ju musia akceptovat... tak zatial takto... dovi
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

korki80 Pozri príspevok
este som nic nedostala... ale tu mi poradili, ze ak islo len o zmenu, tak asi ani nic nedostanem, lebo variabilny symbol, teda to IČ sa nemeni.... a mne tu zmenu u nas v Partizánskom uplne v pohode zobrali a nemali s tym žiaden problem... a tu sa aj o tom pisalo, že pokiaľ je datum zmeny este 2008 tak ju musia akceptovat... tak zatial takto... dovi
Vsak nakoniec aj tu v BB pani zobrala lebo musela ( po tom cirkuse co som tam urobila ),ale pri odchode mi nezabdla povedat, ze hoci to prevzala, zmena ma nastat az 1.1.2009 co znamena, ze sa vraj riadi podla noveho zakona a teda mi poslu list, ze zamietaju zmenu a budem tak ci tak musiet platit este 4 mesiace z max VZ. Tak som jej povedala, ze je mi jedno nech poslu co chcu. Tak som zvedava ci sa nieco objavi alebo nie. Ale ak do konca mesiaca nic nepride, tak by to malo byt v suchu a k 1.2. uz za januar zaplatim len z minima.
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

Dobry podvecer, mam na Vas jednu prosbu.Uz ste mi v lete poradili co a ako s materskou, lenze ja som vtedy isla necakane na rizikove, takze som od 17.9. na PN. Zo SP mki boli priznane davky zo zamestnania z vtedajsej nim. mzdy 8100,- a z DNP. Spolu bol moj VZ 27 286,- SK. Od 1.2. ma doktor vypise na MD. CHcela by som sa spytat, ze ked nic nepodniknem tak budem mat matersku taku istu ako mam doteraz PNt.j. na den je to 500, 2471 Sk ? Asi ano. No a keby som to chcela zmenit, tak predpokladam, ze by som musela zrusit PN na par dni sa zamestnat s najvys. moznym VZ a az potom ziadat o matersku.
Mozete mi prosim odsuhlasit moje teoreticke predpokl.
Dakujem za odpoved.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

angel22 Pozri príspevok
Vsak nakoniec aj tu v BB pani zobrala lebo musela ( po tom cirkuse co som tam urobila ),ale pri odchode mi nezabdla povedat, ze hoci to prevzala, zmena ma nastat az 1.1.2009 co znamena, ze sa vraj riadi podla noveho zakona a teda mi poslu list, ze zamietaju zmenu a budem tak ci tak musiet platit este 4 mesiace z max VZ. Tak som jej povedala, ze je mi jedno nech poslu co chcu. Tak som zvedava ci sa nieco objavi alebo nie. Ale ak do konca mesiaca nic nepride, tak by to malo byt v suchu a k 1.2. uz za januar zaplatim len z minima.

angel22, tu ale poradaci pisali, ze by sme sa nemali obavat, ze tie zmeny by nam mali akceptovat, teda musia, pretoze ten zakon plati az od 1. 1. 2009 a my sme si tu zmenu dali v priebehu decembra. a to je to podstatne. a to uz, ze to vlastne zacina ta zmena platenia dnp az od 1. 1. to uz sa toho netyka. my sme sa rozhodli v decembri s platnostou od januara. keby to bolo, ze sa rozhodnem v januari, tak to uz by sme sa mohli obavat. tak ja sa inak trosku spolieham na tychto mudrych poradakov a dufam, ze to tak aj bude. lebo aspon u nas v PE robia dost nevzdelane panulky, takze viac verim studovanym hlavam ako nevzdelanym panulkam (cest vynimkam), ktore tam len maju prebrat papier a opeciatkovat a podpisat. a oni nemaju co do toho, ci si ja davam alebo nedavam zmenu kecat, to uz nech radsej nechaju na centralu, kde uz snad pracuju ti vzdelanejsi, ktori nam tu zmenu nakoniec budu musiet akceptovat...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Evička S Pozri príspevok
Dobry podvecer, mam na Vas jednu prosbu.Uz ste mi v lete poradili co a ako s materskou, lenze ja som vtedy isla necakane na rizikove, takze som od 17.9. na PN. Zo SP mki boli priznane davky zo zamestnania z vtedajsej nim. mzdy 8100,- a z DNP. Spolu bol moj VZ 27 286,- SK. Od 1.2. ma doktor vypise na MD. CHcela by som sa spytat, ze ked nic nepodniknem tak budem mat matersku taku istu ako mam doteraz PNt.j. na den je to 500, 2471 Sk ? Asi ano. No a keby som to chcela zmenit, tak predpokladam, ze by som musela zrusit PN na par dni sa zamestnat s najvys. moznym VZ a az potom ziadat o matersku.
Mozete mi prosim odsuhlasit moje teoreticke predpokl.
Dakujem za odpoved.
Ak som dobre pozrela tvoje predch príspevky .. tak nárok budeš mať zo zamestnania taký istý (RO je predch rok - od 1.7. do konca roku, ale obdobie Pnky sa neráta). Z DNP sa ti bude rátať RO rok 2008 ... pri PNke sa ti rátal rok 2007. Predpokladám, že si si upravovala (zvyšovala) VZ v roku 2008 ... keď sa zvyšovalo maximum Ak áno ... tak potom aj dávka bude vyššia.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Ahojte poradaci!
Rada by som sa vam podakovala za pomoc...okrem vonavem uzlicka,ktory sme dostali pod stromcek mame vdaka vam aj maximalnu matersku!

DAKUJEM
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dobrý deň chcem sa spytať koľko mám plaťiť DNp keže sa menila min. mzda. Platím si z minima a neviem na koľko € mám dať trvalý príkaz do banky dakujem za pomoc.
0 0
Jankamaj Jankamaj

Jankamaj je offline (nepripojený) Jankamaj

Dobrý deň,
chcela by som sa s Vami poradiť. V mesiaci Júl 2008 som nastúpila na materskú. Teraz mi bude pomaly končiť materská dávka a začnem brať rodičovský príspevok. Pred nástupom na materskú som bola zamestnaná, (niekoľko rokov), pričom som mesiac pred nástupom na MD ukončila PP a uzavrela nový s max. mzdou aby som mala max. materskú dávku. Tak to bolo ok. No a tento nový PP som zatial nezrušila...som na materskej . A teraz sa dopracujem k otázke... chcela by som v priebehu tohto roka znova otehotnieť. (možno v lete...uvidíme ako sa podarí ) no teda znova ísť na materskú. Budem poberať znovu materskú dávku takú istú ako teraz? Pomôže mi platiť si DNP?
Trošku som to chaoticky napísala ale dúfam že ste ma pochopili.
Ďakujeeem za radu.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

korki80 Pozri príspevok
angel22, tu ale poradaci pisali, ze by sme sa nemali obavat, ze tie zmeny by nam mali akceptovat, teda musia, pretoze ten zakon plati az od 1. 1. 2009 a my sme si tu zmenu dali v priebehu decembra. a to je to podstatne. a to uz, ze to vlastne zacina ta zmena platenia dnp az od 1. 1. to uz sa toho netyka. my sme sa rozhodli v decembri s platnostou od januara. keby to bolo, ze sa rozhodnem v januari, tak to uz by sme sa mohli obavat. tak ja sa inak trosku spolieham na tychto mudrych poradakov a dufam, ze to tak aj bude. lebo aspon u nas v PE robia dost nevzdelane panulky, takze viac verim studovanym hlavam ako nevzdelanym panulkam (cest vynimkam), ktore tam len maju prebrat papier a opeciatkovat a podpisat. a oni nemaju co do toho, ci si ja davam alebo nedavam zmenu kecat, to uz nech radsej nechaju na centralu, kde uz snad pracuju ti vzdelanejsi, ktori nam tu zmenu nakoniec budu musiet akceptovat...
Vsak po pravde, keby som a nespoliehala aj ja, tak to cele neriesim podla nich. Alebohuzial som sa uz stretla s vselijakymi praktikami SP a preto zistujem zovsadial co kde je, lebo uz ma 2x cielene chybne informovali a skodovala som iba ja, takze ak mam pravdu povedat, vobec by som sa necudovala, keby som od nich dostala list v ktorom by mi oznamovali ze nemam narok a ja by som to musela dat na sud. Ja mam pocit, ze oni len skusaju - ak uveris im, mas smolu a skodujes.
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

Katy a R Pozri príspevok
Ak som dobre pozrela tvoje predch príspevky .. tak nárok budeš mať zo zamestnania taký istý (RO je predch rok - od 1.7. do konca roku, ale obdobie Pnky sa neráta). Z DNP sa ti bude rátať RO rok 2008 ... pri PNke sa ti rátal rok 2007. Predpokladám, že si si upravovala (zvyšovala) VZ v roku 2008 ... keď sa zvyšovalo maximum Ak áno ... tak potom aj dávka bude vyššia.
Katy a R : dakujem za odpoved, VZ z DNP som si upravovala v lete od 1.7. 2008, ked sa menila max. vyska MVZ. odvodey z DNP som si platila z tejto sumy aj pocas PN aj ked som nemusela, ale to si potom poziadam o preplatok v Sp. Takze by som teda mohla mat od februara max. matersku. Lebo zo zamestnania sa mi bude rataz z minima z 8100,- + k tomu som si platila 974,- Sk ako DNP t.j. zo sumy 22120,- Sk (sorry ze pisem este v korunach len sa mi to teraz nechce pisat v dvoch menach , ale pozerala som to aj na stranke SP a prepocty sedia. No ved uvidime ked mi pride rozhodnutie o materskej. Potom dam vediet. Este raz dakujem za rychlu odpoved.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

angel22 Pozri príspevok
Vsak po pravde, keby som a nespoliehala aj ja, tak to cele neriesim podla nich. Alebohuzial som sa uz stretla s vselijakymi praktikami SP a preto zistujem zovsadial co kde je, lebo uz ma 2x cielene chybne informovali a skodovala som iba ja, takze ak mam pravdu povedat, vobec by som sa necudovala, keby som od nich dostala list v ktorom by mi oznamovali ze nemam narok a ja by som to musela dat na sud. Ja mam pocit, ze oni len skusaju - ak uveris im, mas smolu a skodujes.
angel22, ved prave. na radove pracovnicky SP sa ja uz davno nespolieham... nie jeden krat som sa ich na nieco pytala a volala vzdy na centralu. podla mna nevedia ani zakladne veci. fakt su tam len na to: prevziat, opeciatkovat a dovidenia. ja verim poradakom, co tu pisali a viem, ze mi tu zmenu akceptuju... a keby mi aj nieco pride, tak to riesim tiez radikalne. mozno aj cez sud... ale pevne dufam, ze to tak daleko nezajde... tak prajeme vela stastia a nech nam to vyjde...
s pozdravom zuzana
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
Ahojte poradaci!
Rada by som sa vam podakovala za pomoc...okrem vonavem uzlicka,ktory sme dostali pod stromcek mame vdaka vam aj maximalnu matersku!

DAKUJEM
gratulujem k malému drobcovi
tiež máme jedného skoro trojmesačného Riška
a teší aj to, že aj materské vyšlo podla predstáv
0 0
rkluka rkluka

rkluka je offline (nepripojený) rkluka

jankasm Pozri príspevok
Celkom nerozumiem tej otázke, nejak máš popletené dátumy. A prečo do februára? Aký je tvoj predbežný plán?

DNP mala platené do 31.12.2007. Ak by teda nstúpila na MD 1.9.2009 /predpokladám, že to mal byť správny dátum/, tak sa budú pri DNP posudzovať dni poistenia 2 roky spätne, čiže k 1.9.2007. No a tam bude mať tých dní do 31.12.2007 asi nejakých 122, čiže ešte ich dosť chýba.
No ale to nie je problém, pretože ak by chcela z DNP poberať materskú z VZ 16000,- /keďže v práci má 14000,- a do maxima jej toľko chýba/ tak musí z neho platiť 26 týždňov do nástupu na MD. No a zároveň musí mať splnenú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, čo ak sa teda prihlási na DNP kvôli tým 26 týždňom platenia z VZ 16000,- tak splní bez problémov.
Ak sa chystá na MD v roku 2009, tak odporúčam prihlásiť sa na DNP teraz, pred koncom roka s VZ 16000,-. Z neho treba zaplatiť do konca roka no a od 1.1.2009 si môže dať zmenu VZ na minimum, malo by to byť 8900,- a platiť už len z neho až do nástupu na MD. Túto zmenu VZ však treba podať ešte v 12/2008.
Dobrý deň všetkým.
vyšlo nám to takto:
Termín pôrodu 17.8.2009
2 roky späť, od 17.8.2007-31.12.2007 je 137 dní
Nové prihlásenie DNP od 22.12.2009 z VZ 12200,- (zo zamestnania VZ 18000,-) a od 1.1.2009 zmena na min. VZ podaná 27.12.2008
Do 3.5.2009 bude zaplatených 270 dní a 26 týždňov bude splnených 21.6.2009
Máme to dobré spočítané? Bude mať manželka max. MD?
S pozdravom Roman
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať