Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

ja mam ten isty problem. mne tiez zatial nic neprislo. a to by mal prist nejaky list alebo oznamenie, ze je ta zmena akceptovana, nie??? clovek je stale v neistote kym nema v ruke ziaden papier. ja stale neviem, co a ako. ked mi do 8. 2. nepride nic, co potom? mam zaplatit z toho minima, aj napriek tomu, ze mi to SP neodobrila???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pozrite aj túto tému
http://www.porada.sk/t99468-zmena-vy...-1-2009-a.html
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť ako je to teraz po novom s papierovačkami na sociálke? Od 17.decembra som na materskej dovolenke ale do dnešného dňa mi neprišiel zo sociálky žiaden papier, žiadne rozhodnutie. V týchto dňoch mám termín pôrodu, tak sa mi na sociálku už chodiť nechce. Ale vraj treba vyplniť a odovzdať na sociálke po novom aj nejaký registračný list, aby za mňa dôchodkové sporenie platil štát. Kedy sa podáva ten registračný list?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Natie Pozri príspevok
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť ako je to teraz po novom s papierovačkami na sociálke? Od 17.decembra som na materskej dovolenke ale do dnešného dňa mi neprišiel zo sociálky žiaden papier, žiadne rozhodnutie. V týchto dňoch mám termín pôrodu, tak sa mi na sociálku už chodiť nechce. Ale vraj treba vyplniť a odovzdať na sociálke po novom aj nejaký registračný list, aby za mňa dôchodkové sporenie platil štát. Kedy sa podáva ten registračný list?
SP má 60 dní na rozhodnutie Ak si doteraz nedostala ani dávku ... tak najskôr to bude 15.2.
Termín, dokedy sa treba prihlásiť (ako osoba, za ktorú platí poistné štát) sa predĺžil .. do 45 dní po narodení dieťaťa treba
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Katy a R Pozri príspevok
SP má 60 dní na rozhodnutie Ak si doteraz nedostala ani dávku ... tak najskôr to bude 15.2.
Termín, dokedy sa treba prihlásiť (ako osoba, za ktorú platí poistné štát) sa predĺžil .. do 45 dní po narodení dieťaťa treba
Ďakujem za odpoveď. Prvé peniaze mi prišli na účet minulý týždeň. Len som sa včera stretla s informáciou, že ten registračný list treba vypísať do 15 dní od nástupu na materskú. Tak som nevedela, či je to pravda.
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

krásny deň,
takže telenovela so SP pokračuje, vôbec jej to nechcú akceptovať, aj keď písomne ešte nič nedostala, zas jej dnes jedna múdra teta pri okienku povedala, že podľa nejakého ich metodického pokynu to zmenu nemôžu urobiť, takže má čakať, ešte to vraj bude šéfka zisťovať. To má každá pobočka iný výklad zákona? Ja už toto nechápem.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

katty22 Pozri príspevok
... že podľa nejakého ich metodického pokynu to zmenu nemôžu urobiť ...
Tak tato hlaska ma dviha zo stolicky. S tymto to na mna skusali uz pred 3 rokmi a vtedy neboli ziadne nejasnosti, len ja som si nebola ista a naletela. Podla mna a mojho rozumu blondinky plati 1 zakon pre vsetkych a rovnako a nejake ich metodicke pokyny by nas nemali co zaujimat. Ja kym nedostanem nejaky papier tak sa tvarim, ze je to ok a zmena bola akceptovana a podla toho budem aj platit.

Ja mam vsak teraz trochu inu dilemu. Co v takom pripade,ze som zmenu sice podala v dec.2008, ale dala som zly VZ - len 8100 co je malo, lebo sa to vraj dvihalo??? Budu to akceptovat???
Naposledy upravil angel22 : 28.01.09 at 12:07
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Natie Pozri príspevok
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť ako je to teraz po novom s papierovačkami na sociálke? Od 17.decembra som na materskej dovolenke ale do dnešného dňa mi neprišiel zo sociálky žiaden papier, žiadne rozhodnutie. V týchto dňoch mám termín pôrodu, tak sa mi na sociálku už chodiť nechce. Ale vraj treba vyplniť a odovzdať na sociálke po novom aj nejaký registračný list, aby za mňa dôchodkové sporenie platil štát. Kedy sa podáva ten registračný list?
Od 1.1.09 platí, že ak si zamestnanec alebo povinne dôchodkovo poistená szčo, si v II. piliery a chceš aby za teba platil štát dôch.poistenie aj za obdobie od nástupu na MD do II.piliera, tak treba myslím do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského odovzdať na SP oznámenie o sporitelovi (to ešte pomimo tej prihlášky s povinnými prílohami do 45dní po pôrode)


Ale neviem, či to platí aj pre teba, lebo ty si nastupovala na MD ešte v r.2008. Skús sa spýtať v SP, príp. na ich mail adrese.
Naposledy upravil brčko : 28.01.09 at 17:37
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Ďakujem pekne za odpoveď. Tak sa na to pýtam, keď porodím a pôjdem vybaviť aj tie ostatné veci na sociálku. Aj tak mi ešte neprišlo rozhodnutie.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

ahojte. ja som z Partizanskeho a volala som dnes do nasej hlavnej pobocky v Topolcanoch. volala som priamo na oddelenie, ktore ma na starosti DNP a mne povedala pani, ze zmenu mam akceptovanu a mam platit z toho minima. a ze oznamenie sa v pripade zmeny neposiela. takze to mam asi v suchu a urcite aj vsetci ostatni, ktori maju podobny pripad. majte sa krasne
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Tak som si nasla na stranke SP min VZ, lenze mam teraz problem. V decembri som podala zmenu VZ od 1.1.2009 s min VZ 8100 co je blbost, lebo to vychadza na cca 8870,-Sk a teraz neviem ci to menit, ci len automaticky uhradit tych 13,-Eur co maju uvedenych v tabulke. A je to ok, ked mi to pani v SP potvrdila a prevzala aj ked bol chybny VZ???
Naposledy upravil angel22 : 02.02.09 at 09:42
0 0
andyna2 andyna2

andyna2 je offline (nepripojený) andyna2

Ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu. Od cca 7/09 pojdem na matersku, ale pred tym ma lekarka vypise na PN (uz asi od 4/09).
Som dlhodobo zamestnanec bez preruseni, cize splnam podmienku 270 dni nemoc. poistenia. Odvody na nemocenske mam vzdy z maximalneho VZ. Nie je mi jasne aky dopad bude mat moja cca 3 mesacna PN na matersku, kedze v tych 3 mesiacoch PN nebudem mat ziadny VZ.
Tym padom sa mi ponizi VZ za rozhodujuce obdobie a budem mat nizsiu matersku?
A ake je vlastne rozh. obdobie pre matersku? aktualny rok, predchadzajuci....?

Dakujem a budem velmi rada ak mi poradite.
Andyna
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

andyna2 Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu. Od cca 7/09 pojdem na matersku, ale pred tym ma lekarka vypise na PN (uz asi od 4/09).
Som dlhodobo zamestnanec bez preruseni, cize splnam podmienku 270 dni nemoc. poistenia. Odvody na nemocenske mam vzdy z maximalneho VZ. Nie je mi jasne aky dopad bude mat moja cca 3 mesacna PN na matersku, kedze v tych 3 mesiacoch PN nebudem mat ziadny VZ.
Tym padom sa mi ponizi VZ za rozhodujuce obdobie a budem mat nizsiu matersku?
A ake je vlastne rozh. obdobie pre matersku? aktualny rok, predchadzajuci....?

Dakujem a budem velmi rada ak mi poradite.
Andyna
Poteším Ťa , rozhodujúcim obdobím pre výpočet PN a rovnako aj materskej je predcházajúci kalendárny rok /teda ak náhodou tvoj súčasný PP netrvá kratšie/. Na PN nastúpiš v 4/09 a na MD asi v 7/09, čiže v oboch prípadoch bude rozhodujúcim obdobím rok 2008. PN Ti výšku materskej nijako neovplyvní. Ak si mala v roku 2008 nemocenské poistenie platené z maximálneho VZ, tak tvoja PN aj materská bude maximálna.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Tak mam doma list zo SP v ktorom mi oznamujú, ze moju ziadost o zmenu VZ neakceptuju a odvolavaju sa na ten novy zakon. Tak mi teraz vysvetlite ako je to mozne ????????????? a co mam robit???
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
angel22 Pozri príspevok
Tak mam doma list zo SP v ktorom mi oznamujú, ze moju ziadost o zmenu VZ neakceptuju a odvolavaju sa na ten novy zakon. Tak mi teraz vysvetlite ako je to mozne ????????????? a co mam robit???

Odvolaj sa na toto stanovisko SP http://www.porada.sk/936911-post10.html
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

ajobs Pozri príspevok
Odvolaj sa na toto stanovisko SP http://www.porada.sk/936911-post10.html
A to stanovisko je priamoz ustredia? Len aby som vedela ...
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

V mene mojej manželky "citujem":

Skončila som denne štúdium na VŠ v máji 2008. Avšak z dôvodu plánovaného tehotenstva som si začala platiť nemocenské ako DNPO z max. vymeriavacieho základu už od 02/2008. Po ukončení VŠ som bola nezamestnaná a zamestnala som sa až od 25.8.2008. Od 1.1.2009 som si znížila platbu DNP o hrubý príjem v zamestnaní (o preplatok za mesiace odkedy som zamestnaná /súbežné poistenie/ som požiadala sociálnu poisťovňu a zaslali mi ich). V súčasnosti som tehotná s termínom pôrodu 15.8.2009. V zamestnaní mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2009. DNP si stále platím. Moje otázky:
<o:p> </o:p>
Nakoľko už teraz nemôžem zmeniť VZ na min.(podmienka 6 mesiacov), bolo by dobré si ho zmeniť k 1.7.2009 a počas MD neplatiť DNP a platby obnoviť až po nástupe na RD z min. VZ (pre prípad ďalšieho tehotenstva v budúcnosti)?
MD mi vychádza od 4.7.2009, môžem ju však začať už od 1.7.2009?
Mám sa isť prihlásiť na úrad práce, kvôli nejakým odvodom počas MD, keďže od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnaná?
Aby som mala nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie a mohla dostávať materskú aj z neho koľko dní musím uhradiť za mesiac júl 2009, stačí len po deň nástupu na MD (vrátane) alebo celý mesiac júl alebo až do pôrodu?

<o:p> </o:p>
Ďakujem za rady
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Od kedy mam narok na nemocenske davky z VZ za rok 2008, nie pravdepodobneho, cize z minima, ak som niekolko rokov nepretrzite zamestnana a DNP si platim od r. 2007, len som menila vysku VZ a dna 27.8.08 som sa z DNP odhlasila a dna 28.8.2008 prihlasila z VZ 15.000,- Sk. Od 1.1.2009 mam len zmenu VZ na 8900,- Sk. Je podmienka byt 270 dni DNP nepretrzite, alebo mam narok po 26 tyzdnoch, nakolko som bola v poslednych dvoch rokoch DNP viac ako 270 dni poistena?
Podla vyjadrenia soc. poistovne by to malo byt tych 26 tt, citujem:" Materské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z PDVZ, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)." Cize ak nastupim na PN 26.2.2009, mam narok na nemocenske podla VZ za rok 2008.

Inac, k zmene VZ od r. 2009, ja som si to v KE konzultovala s pani, ktora prebera registracne listy v decembri a vraj je to v pohode, akceptovala mi to. Zmenu som davala v decembri. Avsak do dnesneho dna mi ziaden papier neprisiel. Musim si to tam este overit.
Naposledy upravil katkas : 13.02.09 at 12:47
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pepone1 Pozri príspevok
V mene mojej manželky "citujem":

Skončila som denne štúdium na VŠ v máji 2008. Avšak z dôvodu plánovaného tehotenstva som si začala platiť nemocenské ako DNPO z max. vymeriavacieho základu už od 02/2008. Po ukončení VŠ som bola nezamestnaná a zamestnala som sa až od 25.8.2008. Od 1.1.2009 som si znížila platbu DNP o hrubý príjem v zamestnaní (o preplatok za mesiace odkedy som zamestnaná /súbežné poistenie/ som požiadala sociálnu poisťovňu a zaslali mi ich). V súčasnosti som tehotná s termínom pôrodu 15.8.2009. V zamestnaní mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2009. DNP si stále platím. Moje otázky:
<o:p> </o:p>
Nakoľko už teraz nemôžem zmeniť VZ na min.(podmienka 6 mesiacov), bolo by dobré si ho zmeniť k 1.7.2009 a počas MD neplatiť DNP a platby obnoviť až po nástupe na RD z min. VZ (pre prípad ďalšieho tehotenstva v budúcnosti)?
MD mi vychádza od 4.7.2009, môžem ju však začať už od 1.7.2009?
Mám sa isť prihlásiť na úrad práce, kvôli nejakým odvodom počas MD, keďže od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnaná?
Aby som mala nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie a mohla dostávať materskú aj z neho koľko dní musím uhradiť za mesiac júl 2009, stačí len po deň nástupu na MD (vrátane) alebo celý mesiac júl alebo až do pôrodu?

<o:p> </o:p>
Ďakujem za rady
Na materskú v tvojom prípade treba nastúpiť ešte počas trvania PP. Môžeš 6-8 týždňov pred PTP. Tlačivo od lekára ... 2x. Poistné sa počas poberania materského neplatí... netreba nič odhlasovať. Po skončení materskej sa rozhodneš... čo ďalej
Inak, mohla si od 1.1. znížiť VZ aj na minimum .. RO je z obidvoch poistení rok 2008...
Ak by si mala v čase nástupu na materskú len jedno poistenie .. počítala by sa dávka len z toho existujúceho. (Aj keď pri SP človek nikdy nevie)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepone, súhlasím s Katy, že bude istejšie nastúpiť na MD ešte počas trvania MD, t.j. najneskôr 30.6.09, lebo inak nie je istota, že ti uznajú nárok aj zo zamestnania.

Potom bud nastúp na MD skôr ako 6týžd.pred pred.termínom pôrodu (je to len na tebe, aby si si to u lekára vydupala, ak by protestoval. máš na to nárok ísť skôr!!!) Alebo je možnosť, ak by si mala pravdepod.termín pôrodu 11.8.09, tak by si mohla nastúpiť na MD 6týždnov pred PTP, t.j. 30.6.09, t.j. ešte posledný den PP.
Ak by ti PP netrval, t.j. nastúpila by si na MD v ochrannej lehote, tak máš nárok na materské už len od 6týždnov pred PTP (vid § 50 zákona o soc.poistení). A aj to by nemuseli uznať nárok, vraj z dôvodu trvania iného nem.poistenia, u teba DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať