Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Takze som poslala staznost do BA a ziadost o prehodnotenie ich vyjadrenia do BB. Este ma napadlo, ze ci som neurobila chybu, ak som na tlacivo ziadosti o zmenu VZ dole napisala datum vyhotovenia 22.12.08, ale datum vzniku zmenu 1.1.2009. Ale to je uz nejake mojespekulovanie. Zatial dakujem a som zvedava ako to dopadne.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
angel22 Pozri príspevok
Takze som poslala staznost do BA a ziadost o prehodnotenie ich vyjadrenia do BB. Este ma napadlo, ze ci som neurobila chybu, ak som na tlacivo ziadosti o zmenu VZ dole napisala datum vyhotovenia 22.12.08, ale datum vzniku zmenu 1.1.2009. Ale to je uz nejake mojespekulovanie. Zatial dakujem a som zvedava ako to dopadne.

Neboj sa, máš to správne.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

chcela by som sa spýtať, mohli by ste mi poradiť?
som zamestnaná mes. príjem cca 20 tis. Sk, celý rok 2008 som si platila DNP z minima, teraz v ročnom zúčtovaní mi zohladnia toto poistné? Bude sa mi ponižovať daňový základ ak donesiem potvrdenie z SP o zaplatenom poistnom? a toto sa neráta ako životné alebo dôchodkové poistenie, do tých 12 tis,
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať, mohli by ste mi poradiť?
som zamestnaná mes. príjem cca 20 tis. Sk, celý rok 2008 som si platila DNP z minima, teraz v ročnom zúčtovaní mi zohladnia toto poistné? Bude sa mi ponižovať daňový základ ak donesiem potvrdenie z SP o zaplatenom poistnom? a toto sa neráta ako životné alebo dôchodkové poistenie, do tých 12 tis,
áno, môžeš si DNP zaplatené v r.2008 odrátať tak isto ako poistné zrazené odrátané z hrubej mzdy/príjmu zo závislej činnosti. Nie je limitované 12000,- lebo nejde o životné, doplnkové dôchodk.... poistenie
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

ahojte poradaci, mam jeden problem )))

od 9.2. som s malou na OCR, bola chora..konci mi ORC 18.2....mozem mat den dva volno a dat sa na dalsiu ocr opat s nou? ide o to, ze si vcera poobede roztala strase obocie, takze vypisana by teoreticky mohla byt , kym sa to zahoji...otazka je, ci mozem byt s jednym dietatom dvakrat za mesiac OCR???? nieoc sa mi mari, ze nie..ale radsej sa spytam Vas a potom tetusiek z SP..nech ma hned neposlu kade tade. dik
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katiq Pozri príspevok
ahojte poradaci, mam jeden problem )))

od 9.2. som s malou na OCR, bola chora..konci mi ORC 18.2....mozem mat den dva volno a dat sa na dalsiu ocr opat s nou? ide o to, ze si vcera poobede roztala strase obocie, takze vypisana by teoreticky mohla byt , kym sa to zahoji...otazka je, ci mozem byt s jednym dietatom dvakrat za mesiac OCR???? nieoc sa mi mari, ze nie..ale radsej sa spytam Vas a potom tetusiek z SP..nech ma hned neposlu kade tade. dik
Môžeš ... bude to z iného dôvodu, ako tá prvá očr-ka... samozrejme OČR musí potvrdiť lekár..
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

jasnacka, dufam, ze na SP s tym nebudu mat problem..dakujem
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

brčko Pozri príspevok
pepone, súhlasím s Katy, že bude istejšie nastúpiť na MD ešte počas trvania MD, t.j. najneskôr 30.6.09, lebo inak nie je istota, že ti uznajú nárok aj zo zamestnania.

Potom bud nastúp na MD skôr ako 6týžd.pred pred.termínom pôrodu (je to len na tebe, aby si si to u lekára vydupala, ak by protestoval. máš na to nárok ísť skôr!!!) Alebo je možnosť, ak by si mala pravdepod.termín pôrodu 11.8.09, tak by si mohla nastúpiť na MD 6týždnov pred PTP, t.j. 30.6.09, t.j. ešte posledný den PP.
Ak by ti PP netrval, t.j. nastúpila by si na MD v ochrannej lehote, tak máš nárok na materské už len od 6týždnov pred PTP (vid § 50 zákona o soc.poistení). A aj to by nemuseli uznať nárok, vraj z dôvodu trvania iného nem.poistenia, u teba DNP.
no brcko to je teda sila....aj keď rozhodujúci je rok 2008, prisť o materské zo zamestnania by som teda nechcela.....a keby som nastúpila toho 30.6.2009 na MD, môžem si upraviť VZ na min. od 1.7.2009 aj ked ho nebudem platiť pocas MD, vieš aby som ho nemusela znižovať až po MD (získam k dobru 6 mesiacov) a už len potom počas RD platila z min. až po prípadne ďalšie tehotenstvo a potom zrušenie a nové DNP na max. VZ (kedže neskor planujeme aj dalsie dieťa) ....alebo ako na to....vďaka
Naposledy upravil pepone1 : 16.02.09 at 05:56 Dôvod: úprava
0 0
Janka133 Janka133

Janka133 je offline (nepripojený) Janka133

Ahojte, v roku 2007 (november) som nastúpila na MD. Kedže som si tu nechala viac ako výborne poradiť, rozviazala som PP s mojim zamestnávateľom asi 2 týždne pre nastupom na MD a zamestnala som sa v inej firme na dobu určitú jeden rok do 31.10.2008(mzda v prac. zmluve 30 500,00).Pravdepodobne som znovu otehotnela a dátum pôrodu je 3.11.2009. Ako som pochopila nárok na materskú mám, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Mám možnosť jej výšku ešte ovplyvniť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
pepone1 Pozri príspevok
no brcko to je teda sila....aj keď rozhodujúci je rok 2008, prisť o materské zo zamestnania by som teda nechcela.....a keby som nastúpila toho 30.6.2009 na MD, môžem si upraviť VZ na min. od 1.7.2009 aj ked ho nebudem platiť pocas MD, vieš aby som ho nemusela znižovať až po MD (získam k dobru 6 mesiacov) a už len potom počas RD platila z min. až po prípadne ďalšie tehotenstvo a potom zrušenie a nové DNP na max. VZ (kedže neskor planujeme aj dalsie dieťa) ....alebo ako na to....vďaka

Navrhujem, aby si si práve od toho 1.7.2009 zvýšila VZ na nové maximum (bude to cca 1080 €), pretože jednak počas MD nebudeš platiť žiadne poistné a po skončení MD môžeš v roku 2010 čerpať ošetrovné aj nemocenské z maxima, samozrejme okrem poskytovania rodičovského príspevku.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Janka133 Pozri príspevok
Ahojte, v roku 2007 (november) som nastúpila na MD. Kedže som si tu nechala viac ako výborne poradiť, rozviazala som PP s mojim zamestnávateľom asi 2 týždne pre nastupom na MD a zamestnala som sa v inej firme na dobu určitú jeden rok do 31.10.2008(mzda v prac. zmluve 30 500,00).Pravdepodobne som znovu otehotnela a dátum pôrodu je 3.11.2009. Ako som pochopila nárok na materskú mám, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Mám možnosť jej výšku ešte ovplyvniť?
Áno, urob to presne tak, ako v predchádzajúcom prípade - iba suma mzdy sa zmení na cca 1080 € mesačne. Naviac spočítaj, či budeš mať posledné 2 roky súčet poistení aspoň 270 dní. Ak by ti to nevychádzalo, tak sa prihlás na DNP v tomto období z minima 295,50 €
0 0
Janka133 Janka133

Janka133 je offline (nepripojený) Janka133

ajobs, ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nechápem . Ja som na rodičovskej dovolenke a do prace sa ani nechystám. Poistenie za posledné dva roky budem mat nad 270 dni, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Len neviem z čoho sa mi teraz bude materská rátať a ako tomu pomôcť, aby to bolo čo najviac. A či sa mám teda prihlasiť na DNP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Janka133 Pozri príspevok
ajobs, ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nechápem . Ja som na rodičovskej dovolenke a do prace sa ani nechystám. Poistenie za posledné dva roky budem mat nad 270 dni, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Len neviem z čoho sa mi teraz bude materská rátať a ako tomu pomôcť, aby to bolo čo najviac. A či sa mám teda prihlasiť na DNP.
To nevadí, že si na rodičovskej dovolenke. RD ukončíš napr. 6.9.2009, 7.9.2009 nastúpiš do nového (alebo starého) zamestnania - podľa toho s ktorým zamestnávateľom sa dohodneš - na 3 dni, a 10.9.2009 nastúpiš na novú MD. Materské sa ti bude počítať z tých 3 dní nového pracovného pomeru. Ale toho 7.9.2009 musí ísť o nový PP, čiže zamestnávateľ ťa prihlási do SP na RLFO.
0 0
Janka133 Janka133

Janka133 je offline (nepripojený) Janka133

ajobs ďakujem veľa krát krásny deň
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

ajobs Pozri príspevok
Navrhujem, aby si si práve od toho 1.7.2009 zvýšila VZ na nové maximum (bude to cca 1080 €), pretože jednak počas MD nebudeš platiť žiadne poistné a po skončení MD môžeš v roku 2010 čerpať ošetrovné aj nemocenské z maxima, samozrejme okrem poskytovania rodičovského príspevku.
ok ajobs.....a potom ako platit, zmenit VZ na min. od 1.1.2010 (nechce sa mi totizto stale platit max.VZ) a ak by som chcela neskor otehotniet tak predpoklad najbližšie az o 6 mesiacov (od 07/2010) so zrusenim a zalozenim nového max. VZ.......alebo potom mi ostava ozaj len platit max. VZ keby otehotnenie bolo skor....je to tak....vdaka
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Janka133 Pozri príspevok
ajobs, ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nechápem . Ja som na rodičovskej dovolenke a do prace sa ani nechystám. Poistenie za posledné dva roky budem mat nad 270 dni, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Len neviem z čoho sa mi teraz bude materská rátať a ako tomu pomôcť, aby to bolo čo najviac. A či sa mám teda prihlasiť na DNP.
Riešenie s dobrovoľným poistením by prichádzalo do úvahy, keby si nemala možnosť zamestnania.... je to ale nákladnejšie.
Teraz niekedy.. začiatkom marca (tak, aby si stihla 26 týždňov do nástupu na materskú) by si sa prihlásila ako DNPO s max VZ.
Ak máš možnosť zamestnať sa ... tak nie je čo riešiť
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pepone1 Pozri príspevok
ok ajobs.....a potom ako platit, zmenit VZ na min. od 1.1.2010 (nechce sa mi totizto stale platit max.VZ) a ak by som chcela neskor otehotniet tak predpoklad najbližšie az o 6 mesiacov (od 07/2010) so zrusenim a zalozenim nového max. VZ.......alebo potom mi ostava ozaj len platit max. VZ keby otehotnenie bolo skor....je to tak....vdaka
Keď urobíš, ako ti tonko radí ... tak nič nerušiť! ... ak si od 1.2.2010 znížiš VZ na minimum... do konca roku 2010 sa ti dávky budú počítať z maxima (RO bude rok 2009). A čo bude v roku 2011 ..... ani srnky netušia
... toto by bolo vhodné, keby sa neplatilo teraz poistenie zo zamestnania (viď nasl. príspevky k tomuto prípadu).
Naposledy upravil Katy a R : 17.02.09 at 00:51
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepone1 Pozri príspevok
no brcko to je teda sila....aj keď rozhodujúci je rok 2008, prisť o materské zo zamestnania by som teda nechcela.....a keby som nastúpila toho 30.6.2009 na MD, môžem si upraviť VZ na min. od 1.7.2009 aj ked ho nebudem platiť pocas MD, vieš aby som ho nemusela znižovať až po MD (získam k dobru 6 mesiacov) a už len potom počas RD platila z min. až po prípadne ďalšie tehotenstvo a potom zrušenie a nové DNP na max. VZ (kedže neskor planujeme aj dalsie dieťa) ....alebo ako na to....vďaka
podla mna uvažuješ rozumne, aj ked... či to má význam?

Predpokladám chceš v r.2010 čerpať z DNP prípadné Očr, PN z vymer.základu DNP roku 2009 a tiež si ponechať DNP pre prípad dalšieho tehotenstva (aj ked tam by nevadilo, vzhladom na to, že si súvisle prihlásená na DNP už od r. 2008, ak by si mala aj medzeru bez DNP 14mesiacov, ak by si sa stihla prihlásiť potom na DNP do 8tt).

Je jedno, či počas čerpania materského budeš prihlásená z minima alebo maxima, vzhladom na to, že sa DNP neplatí. Ale aj počas čerpania materského plynie tých 6mesiacov od predchádzajúcej zmeny.

Ak si podáš v júni 2009 zmenu VZ od 1.7.09 na minimum, tak môžeš znovu s účinnosťou od 1.1.2010 dať novú zmenu podla potreby, resp. s istotou sa môžeš odhlásiť a prihlásiť z iného, napr. maximálneho VZ (a to do 8tt. ak by si napr. hned otehotnela ).
Ak by si zmenu VZ na minimum podala až napr. v decembri s účinnostou od 1.1.2010 (ak nastúpiš na MD 30.6.09 a máš nárok na 28týždnov, tak potrvá do 11.1.2010), tak dalšiu zmenu môžeš urobiť až od 1.7.2010. Takže záleží na tom, kedy plánuješ dalšie prihlásenie, dalšiu zmenu VZ t.j. dalšie tehotenstvo .

Ak by si ale plánovala nový nástup na MD v r.2010, resp. chceš čerpať v r.2010 očr, PN z maxima a nechceš DnP vôbec prerušiť teda odhlásiť sa a nanovo prihlásiť, tak je treba platiť aj v r.2010 z maxima. Potom by platila Tonova/ajobsova rada.
Naposledy upravil brčko : 16.02.09 at 18:25
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajobs Pozri príspevok
Navrhujem, aby si si práve od toho 1.7.2009 zvýšila VZ na nové maximum (bude to cca 1080 €), pretože jednak počas MD nebudeš platiť žiadne poistné a po skončení MD môžeš v roku 2010 čerpať ošetrovné aj nemocenské z maxima, samozrejme okrem poskytovania rodičovského príspevku.
nuž nemôžem s tebou súhlasiť.
Ona by mala v r. 2010 nárok na nemoc.dávky z VZ v období od 1.1. do 29.6.09 (ak nastúpi na MD 30.6.09) a to bez ohladu na to, z akého VZ by bola počas poberania materského prihlásená. No a vzhladom na to, že je v tomto období aj zamestnaná (nepísala o konkrétnych VZ/hrubej mzde, čo by bolo pre posúdenie/radu možno tiež za istých okolností podstatné), tak to maximum nebude

Len dúfam, že som niečo neprehliadla
Naposledy upravil brčko : 16.02.09 at 18:34
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
nuž nemôžem s tebou súhlasiť.
Ona by mala v r. 2010 nárok na nemoc.dávky z VZ v období od 1.1. do 29.6.09 (ak nastúpi na MD 30.6.09) a to bez ohladu na to, z akého VZ by bola počas poberania materského prihlásená. No a vzhladom na to, že je v tomto období aj zamestnaná (nepísala o konkrétnych VZ/hrubej mzde, čo by bolo pre posúdenie/radu možno tiež za istých okolností podstatné), tak to maximum nebude

Len dúfam, že som niečo neprehliadla

...to je fakt, máš pravdu Gabika, asi som prehliadol to zamestnanie. Takže je úplne jedno, aký VZ bude mať v II. polroku 2009, maximum dávok v roku 2010 nedosiahne....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať