Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Chcem si vylepsit matersku ako DNP a tak som na vase rady realizovala odhlasku, prihlasku do SP a teraz riesim zmenu VZ. A tu mam problem, mozno pre vas trivialny, ale nechcela by som urobit chybu, pretoze si myslim, ze pracovnicky v SP sa chytia "kazdej slamky", aby mi vyplatili co najmenej.


Takze ako FO DPO chcem urobit zmenu VZ pri nemocenskom poisteni. NP mi vzniklo 21.12.2007 s max VZ, zmena ma nastat od 1.1.2008 s VZ 8100 Sk. Kde sa tato zmena v RLFO vyznacuje? V zahlavi formulara vyznacim krizikom Zmena, v casti 11 vyplnim datum vzniku NP (u mna 21.12.2007), VZ 8100 Sk a v casti 12 vyplnim datum vzniku zmeny 1.1.2008? Staci to? Nikde inde nevidim priestor na uvedenie zmeny VZ a datumu tejto zmeny.
Poradte poradaci!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

andrea33 Pozri príspevok
Chcem si vylepsit matersku ako DNP a tak som na vase rady realizovala odhlasku, prihlasku do SP a teraz riesim zmenu VZ. A tu mam problem, mozno pre vas trivialny, ale nechcela by som urobit chybu, pretoze si myslim, ze pracovnicky v SP sa chytia "kazdej slamky", aby mi vyplatili co najmenej.


Takze ako FO DPO chcem urobit zmenu VZ pri nemocenskom poisteni. NP mi vzniklo 21.12.2007 s max VZ, zmena ma nastat od 1.1.2008 s VZ 8100 Sk. Kde sa tato zmena v RLFO vyznacuje? V zahlavi formulara vyznacim krizikom Zmena, v casti 11 vyplnim datum vzniku NP (u mna 21.12.2007), VZ 8100 Sk a v casti 12 vyplnim datum vzniku zmeny 1.1.2008? Staci to? Nikde inde nevidim priestor na uvedenie zmeny VZ a datumu tejto zmeny.
Poradte poradaci!
Na RL vyznačíš hore X pri zmena a X pri DPO. V časti 11. napíšeš do Vymeriavací základ NP sumu 8100 Sk a úplne dole v časti 12. nápíšeš dátum vzniku zmeny 1.1.2008 a dátum vyplnenia formulára z decembra.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

rita79 Pozri príspevok
dobry den
moja situacia je nasledovna:
nastupujem na matersku februar/2008 (moze to byt aj 1.ale max. 5.februara).som zamestnana od 2/2007 (pred tym som mala ineho zamestnavatela, takze splnam podmienku 270 dni NP) a moja mzda je momentalne 15500 Sk v hrubom(preto momentalne, lebo za 2,3,4mesiac som dostala 12000 Sk v hrubom, kym som mala skusobnu dobu). cely november som bola vypisana, dostala som len nejakych 6300 Sk, neviem ci to ovplyvni vysku MD. Prosim Vas, poradte mi, CO mam a hlavne KEDY urobit a nahlasit, aby som dostala viac penazi.Mam sa dohodnut so zamestnavatelom, aby ma prijal vo february na jeden den na max.VZ, alebo prihalsit sa od 1.1.2008 ako DNP osoba?Ako to funguje s tym DNP? Platim to aj cez MD aj RD?

dakujem pekne za odpovede
s pozdravom
Rita
Podmienka 270 dní nemocenského poistenia je splnená, a tak máš 2 možnosti:
1. Môžeš sa dohodnúť so šéfom a ukončiť PP napr.31.1.2008, a do nového PP nastúpiš 1.2.2008 a šéf Ti dá mzdu za 1 deň 908 Sk, ale to by si musela byť vypísaná hneď 2.2. na MD, vtedy bude materskécca 15.000 Sk mesačne. Nesmieš byť vypísaná 4.2., lebo by sa VZ rozložil aj na tie 2 dni víkendu a to by nebolo dobre.
2. Ak budeš vypísaná na MD vo februári, úplne Ti stačí príhlásiť sa na DNP aj 1.2. Tvoja materská však nebude maximálna, bude však lepšia o cca 4.455 Sk. Nedá sa dobrovoľným nemocenským poistením dosiahnuť maximum. Preto by bolo lepšie, aby si sa dohodla so šéfom podľa 1.
Alebo ma potom napadol ešte jeden variant a to, že by si si ani nemusela robiť dobrovoľné NP, stačilo by zohnať druhého zamestnávateľa na kratší pracovný čas, hoci napr. aj 5 hod./týždenne, ktorý by Ti dal zmluvu 1 deň pred nástupom na MD.
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý deň.
Tono ďakujem za odpoveď,ale nastali zmeny,tak sa potrebujem ešte poradiť.Takže na nástup na MD mi dala dnes lekárka na 20.1.2008.So šefom sme sa už dohodli,že ku 31.12.2007 ukončíme pracovný pomer a odhlási ma.A Novú zmluvu urobíme od 4.januára 2008 s MZV.Nebude problém ak nebudem akože 2 dni zamestnaná?Samozrejme,že budem musieť doplatiť tie dva dni alebo musia sa dni prekrývať?Jeden deň výstup a hneď druhý nástup?Prosím poraďte aby som neurobila nejakú hlúposť a prídem celkovo o materskú.Ďakujem
0 0
strm.vladka strm.vladka

strm.vladka je offline (nepripojený) strm.vladka

dobry den,
uz som tu raz ziadala o radu. Aj som sa podla nej riadiala, ale nejako to nevyslo. zamestnana som od 08/06 a doteraz mam riadnt prac. pomer. od 1.12.07 som DNP. dala som si svoj 28XXX - svoj VZ v praci a od 1.12. som zaplatila v soc. poist. DNP. na MD nastupujem 1.1. 08. dnes som bola zaniest listok na soc. poist. a tam mi povedali ze mi nevznika z DNP narok na matersku?????? vraj nemam v oboch pripadoch splnenu podmienku 270 dni. u zamestnavatela ano ale na DNP nie. ked som sa ale ohradila, ze mi bolo povedane ze staci u jedneho povedala ze to nie je pravda. naozaj nemam narok na max. matersku??????
dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katkas Pozri príspevok
Mam otazocku, lebo z toho noveho DNP mam doslova hokej. Od 15.10.07 si platim DNP z minima. Som aj zamestnana. Teraz na konci novembra som bola OCR 2 tt.
1., vraj mam narok na OCR aj z DNP tych 148,- Sk na den? Ako o to poziadat? Da sa to aj spatne?
Odpoved 1:
áno, máš nárok aj na OCR z DNP. Od lekára si si mala vyžiadať dva-krát žiadosť o ošetrovné:
1x pre NP ako zamestnanec, ktoré odovzdávaš zamestnávatelovi a
1x z DNP, ktoré si sama odovzdáš na SP.
Na zadnej strane, vo vyhlásení zaškrtneš, že si nárok na ošetrovné uplatnuješ aj z iného poistenia. Neviem, či sa to dá spätne, podla toho, či už je prvá OCR od zamestnávatela v SP, takže skús zistiť u mzdárky alebo v SP.
Naposledy upravil brčko : 19.12.07 at 21:23
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

babulka25 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Tono ďakujem za odpoveď,ale nastali zmeny,tak sa potrebujem ešte poradiť.Takže na nástup na MD mi dala dnes lekárka na 20.1.2008.So šefom sme sa už dohodli,že ku 31.12.2007 ukončíme pracovný pomer a odhlási ma.A Novú zmluvu urobíme od 4.januára 2008 s MZV.Nebude problém ak nebudem akože 2 dni zamestnaná?Samozrejme,že budem musieť doplatiť tie dva dni alebo musia sa dni prekrývať?Jeden deň výstup a hneď druhý nástup?Prosím poraďte aby som neurobila nejakú hlúposť a prídem celkovo o materskú.Ďakujem
Ak máš splnenú podmienku 270dní NP, potom ti tie 3 dni (1.-3.1.08) bez zamestnania a teda bez NP pre účely materskej nevadia. Treba si ale doplatiť ZP a ak chceš, môžeš aj dôch.poistenie (človek nikdy nevie, či to v budúcnosti nebude vadiť. Ja som sa počas 4-och dní nepl.volna radšej tiež dobrovolne dôch.poistila z minima)

Tvoje rozhodujúce obdobie bude 4.1.-19.1.08 (16dní), preto hrubá mzda za toto obdobie by mala byť:
16kal.dní x 907,8= 14525
14525 : 11 odprac.dní x 23pr.dní v januári = 30400,- hrubá mesačná mzda alebo čo bude asi rozumnejšie nižšia mesačná mzda + odmeny.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

strm.vladka Pozri príspevok
dobry den,
uz som tu raz ziadala o radu. Aj som sa podla nej riadiala, ale nejako to nevyslo. zamestnana som od 08/06 a doteraz mam riadnt prac. pomer. od 1.12.07 som DNP. dala som si svoj 28XXX - svoj VZ v praci a od 1.12. som zaplatila v soc. poist. DNP. na MD nastupujem 1.1. 08. dnes som bola zaniest listok na soc. poist. a tam mi povedali ze mi nevznika z DNP narok na matersku?????? vraj nemam v oboch pripadoch splnenu podmienku 270 dni. u zamestnavatela ano ale na DNP nie. ked som sa ale ohradila, ze mi bolo povedane ze staci u jedneho povedala ze to nie je pravda. naozaj nemam narok na max. matersku??????
dakujem
Mala by si mať nárok na materské zo zamestnania - rozh.obdobie r.2007, a tiež na materské z DNP z minima (t.j. 148,5 na den).
Si jeden z prvých prípadov. Pri posudzovaní nároku z DNP by mali brať do úvahy dni akékolvek NP. V zákone sa už vyslovene neuvádza, že pri posudzovaní nároku z DNP máš mať splnených 270 dní DNP. Hovorí len o tom, že musíš mať splnených 270 dní NP. A nikde sa nepíše, že ak sa tie dni už zarátali pri uplatnovaní nároku zo zamestnania, že už sa pri uplatnovaní nároku z iného poistenia nezarátavajú.
Prajem ti vela trpezlivosti so SP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlasím s brčko a dodávam, že sa treba odvolať na tieto paragrafy:

§ 48 ods. 1:

"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

§ 58 ods. 1:

"Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia."

§ 58 ods. 2:

"Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna."

A treba zdôrazniť, že bol zrušený § 48 ods. 2, čiže nasledujúci text už neplatí:

"Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského
poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby."

Z dôvodovej správy k tomuto zrušenému ustanoveniu citujem:

"V nemocenskom poistení sú tri skupiny poistencov a to povinne nemocensky poistení zamestnanci, povinne nemocensky poistené samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne nemocensky poistené osoby. Podmienkou nároku na materské je, že poistenkyňa získala aspoň 270 dní poistenia a podľa pôvodnej filozofie zákona sa pre splnenie uvedenej podmienky spočítavali všetky obdobia nemocenského poistenia získané v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, t.j. dochádzalo k spočítavaniu obdobia povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia pre nárok na materské. V aplikačnej praxi však dochádzalo k zneužívaniu systému nemocenského poistenia, preto sa s účinnosťou od 1. augusta 2006, sprísnili podmienky nároku na materské v tom smere, že ak materské žiada zamestnankyňa, podmienku 270 dní poistenia musí splniť ako zamestnankyňa, ak materské žiada samostatne zárobkovo činná osoba, podmienku 270 dní poistenia musí splniť ako samostatne zárobkovo činná osoba a ak nárok na materské žiada dobrovoľne poistená osoba, podmienku 270 dní poistenia musí splniť ako dobrovoľne poistená osoba. Sprísnenie podmienok nároku malo negatívny dopad na nároky fyzických osôb, ktoré potrebné obdobie poistenia získali napr. spočítaním povinného nemocenského poistenia zamestnankyne a povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, preto sa navrhuje uvedené ustanovenie vypustiť zo zákona."
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.12.07 at 21:55
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Dobrý deň pán Mihál a ostatní milí poradcovia,
mohli by ste mi prosím potvrdiť to, že ak uzatvorím novú pracovnú zmluvu ku 28.12.2007, budú sa mi nemocenské dávky počítať z VZ za dni od 28.12.07 do 31.12.07? (teda aj dávky keď budem PN aj materská)
Včera mi totiž bola poskytnutá informácia, že keď budem PN, tak sa berú do úvahy denné VZ od uzatvorenia novej pracovnej zmluvy do mesiaca predchádzajúceho mesiacu v ktorom začnem PN v roku 2008. Možno som si to len zle vysvetlila, preto by som si to chcela overiť tu na porade. Viem že ste to tu už veľakrát potvrdili, dokonca aj mne, ale nemení sa to nejak od 1.1.08?
Nebolo by pre mňa lepšie skončiť a znovu uzavrieť nový pracovný pomer až pár dní pred nástupom na PN (pravdepodobne pôjdem z PN rovno na materskú). Aký je v tom vlastne rozdiel ak to spravím teraz ku koncu roka alebo až pred nástupom na PN(materskú)?

A pre strm.vladka: aj mne bolo povedané, že ak chcem maximálnu materskú získať pomocou DNP musím ho platiť minimálne 26 týždňov. Asi to tak bude.

Ďakujem krásne
Naposledy upravil zuzka83 : 20.12.07 at 05:56
0 0
rita79 rita79

rita79 je offline (nepripojený) rita79

Alena dakujem pekne za radu. chcem sa este opytat, ze keby ma zobral 2.zamestnavatel na ten 1 den, tak na aky VZ? na 908 Sk/den?
dakujem a prajem pekny den a krasne sviatky
Rita
Naposledy upravil rita79 : 20.12.07 at 06:01
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Prisim Vas, poradte mi k tej druhej otazke ohladom odhlasovanie a prihlasovania na DNP.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zuzka83 Pozri príspevok
Dobrý deň pán Mihál a ostatní milí poradcovia,
mohli by ste mi prosím potvrdiť to, že ak uzatvorím novú pracovnú zmluvu ku 28.12.2007, budú sa mi nemocenské dávky počítať z VZ za dni od 28.12.07 do 31.12.07? (teda aj dávky keď budem PN aj materská)
Áno, rozhodujúcim obdobím je 28.12.-31.12.2007, pretože na § 54 sa nič nemenilo. viď http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...36&Rocnik=2007

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie
a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,


zuzka83 Pozri príspevok
Včera mi totiž bola poskytnutá informácia, že keď budem PN, tak sa berú do úvahy denné VZ od uzatvorenia novej pracovnej zmluvy do mesiaca predchádzajúceho mesiacu v ktorom začnem PN v roku 2008. Možno som si to len zle vysvetlila, preto by som si to chcela overiť tu na porade. Viem že ste to tu už veľakrát potvrdili, dokonca aj mne, ale nemení sa to nejak od 1.1.08?
Áno, je to tak v prípade, ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie v tom istom kalendárnom roku - viď písm. b/
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,

zuzka83 Pozri príspevok
Nebolo by pre mňa lepšie skončiť a znovu uzavrieť nový pracovný pomer až pár dní pred nástupom na PN (pravdepodobne pôjdem z PN rovno na materskú). Aký je v tom vlastne rozdiel ak to spravím teraz ku koncu roka alebo až pred nástupom na PN(materskú)?
Áno, môžeš to urobiť aj takto. Možno by to bolo za určitých okolností aj lepšie riešenie. Všetko závisí od toho, aké by si mala vymeriavacie základy. Je tam viac možností. Vždy to však dosť závisí od toho, aká je možnosť dohodnúť sa so zamestnávateľom.
Naposledy upravil alušik : 20.12.07 at 07:05
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

rita79 Pozri príspevok
Alena dakujem pekne za radu. chcem sa este opytat, ze keby ma zobral 2.zamestnavatel na ten 1 den, tak na aky VZ? na 908 Sk/den?
dakujem a prajem pekny den a krasne sviatky
Rita
Keby Ti dal tých 908 Sk, tak by si už mala maximálnu nemocenskú dávku dosiahnutú u tohoto druhého zamestnávateľa a všetko ostatné by si už nemusela riešiť - myslím pohyb platu u 1.zamestnávateľa alebo DNP.
Ak chceš len doplniť sumu do maximálneho možného VZ, tak Ti stačí zarobiť u toho 2.zamestnávateľa asi 435 Sk za 1 deň tesne pred nástupom na MD.Aby som to vypočítala úplne presne na korunu, potrebovala by som presné údaje r.2007 ohľadom VZ na NP a presného počtu dní, kedy si poberala nemocenské dávky atď. Toto som prepočítala orientačne, ak Ti dá teda 450 Sk na ten 1 deň, tak to bude bohate stačiť na doplnenie zárobku pre získanie maximálnej materskej.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ďakujem Alenka,
ja som nastúpila do zamestnania 1.8.07 predtým som študovala, takže nemocenské poistenie mi vzniklo v roku 2007, tým pádom ak pôjdem na PN v 2008,malo by sa na mňa vzťahovať 2a), teda že rozhodujúce obdobie bude pre mňa od uzatvorenia novej pracovnej zmluvy v 2007 do konca 2007.
2b) by teda pre mňa platilo ak by som šla na PN ešte v 2007, prípadne ak by som sa prvýkrát zamestnala až v roku 2008 a v tom istom roku by som šla aj na PN alebo materskú.
"Vznikom nemocenského poistenia" sa v tom zákone aspoň dúfam myslí začiatok platenia odvodov do SP z prvého zamestnania vôbec, pre mňa teda 1.8.07, nie každé nové začatie platenia od nového zamestnávateľa. Pochopila som ten zákon konečne správne?
A prečo myslíš že by bolo lepšie uzatvoriť novú zmluvu až v roku 08 tesne pred nástupom na PN? Lebo ja pred materskou budem určite na PN.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zuzka83 Pozri príspevok
Ďakujem Alenka,
ja som nastúpila do zamestnania 1.8.07 predtým som študovala, takže nemocenské poistenie mi vzniklo v roku 2007, tým pádom ak pôjdem na PN v 2008,malo by sa na mňa vzťahovať 2a), teda že rozhodujúce obdobie bude pre mňa od uzatvorenia novej pracovnej zmluvy v 2007 do konca 2007. .
Áno, ak táto pracovná zmluva bude trvať až do nástupu na PN.

zuzka83 Pozri príspevok
2b) by teda pre mňa platilo ak by som šla na PN ešte v 2007, prípadne ak by som sa prvýkrát zamestnala až v roku 2008 a v tom istom roku by som šla aj na PN alebo materskú.
Áno.

zuzka83 Pozri príspevok
"Vznikom nemocenského poistenia" sa v tom zákone aspoň dúfam myslí začiatok platenia odvodov do SP z prvého zamestnania vôbec, pre mňa teda 1.8.07, nie každé nové začatie platenia od nového zamestnávateľa. Pochopila som ten zákon konečne správne?
A prečo myslíš že by bolo lepšie uzatvoriť novú zmluvu až v roku 08 tesne pred nástupom na PN? Lebo ja pred materskou budem určite na PN.
Zuzka, vznikom nemocenského poistenia sa myslí posledný vznik pracovného pomeru. Lebo v Tvojom prípade by Ti nemocenské poistenie ukončením pracovného pomeru zaniklo a vzniklo by nové nemocenské poistenie pri vzniku nového pracovného pomeru.
0 0
rita79 rita79

rita79 je offline (nepripojený) rita79

Alena este raz dakujem a maj sa krasne
Rita
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

alušik Pozri príspevok
vznikom nemocenského poistenia sa myslí posledný vznik pracovného pomeru. Lebo v Tvojom prípade by Ti nemocenské poistenie ukončením pracovného pomeru zaniklo a vzniklo by nové nemocenské poistenie pri vzniku nového pracovného pomeru.
Teda je pre mňa asi lepšie ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový ešte tento rok, aby bolo mojim rozhodovacím obdobím v roku 2008 tých pár dní od uzatvorenia novej PZ do 31.12.07. A hrubú mzdu potom potrebujem dostať za december 07: 28142/4 = 7035,50 alebo to mám počítať tak ako to počítala brčko pár príspevkov dozadu? Nezdá sa mi že by som to mala násobiť počtom pracovných dní v mesiaci keď som ich nemohla v tej noej práci odpracovať. Nemohli by ste mi to niekto vypočítať presne, akú mzdu aj s prémiami mám dostať od 28.12. do 31.12.07 aby som mala maximálnu materskú? Čím viac okolo toho zisťujem tým väčší chaos v tom mám.
Ak by som sa predsa rozhodla uzatvoriť nový PP napr. 3.3.08 a na PN by som šla 10.3.08, rozhodovacím obdobím by pre mňa boli tieto dni (bolo by to podľa 2b len bez predchádzajúceho mesiaca, lebo žiaden neexistuje)?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zuzka83 Pozri príspevok
Teda je pre mňa asi lepšie ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový ešte tento rok, aby bolo mojim rozhodovacím obdobím v roku 2008 tých pár dní od uzatvorenia novej PZ do 31.12.07. A hrubú mzdu potom potrebujem dostať za december 07: 28142/4 = 7035,50 alebo to mám počítať tak ako to počítala brčko pár príspevkov dozadu? Nezdá sa mi že by som to mala násobiť počtom pracovných dní v mesiaci keď som ich nemohla v tej noej práci odpracovať. Nemohli by ste mi to niekto vypočítať presne, akú mzdu aj s prémiami mám dostať od 28.12. do 31.12.07 aby som mala maximálnu materskú? Čím viac okolo toho zisťujem tým väčší chaos v tom mám.
Ak by som sa predsa rozhodla uzatvoriť nový PP napr. 3.3.08 a na PN by som šla 10.3.08, rozhodovacím obdobím by pre mňa boli tieto dni (bolo by to podľa 2b len bez predchádzajúceho mesiaca, lebo žiaden neexistuje)?
Nie, Zuzka, to by sa na Teba vzťahovalo už písm. c a teda:
Ak vzniklo nemocenské poistenie:
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

Takže rozhodujúce obdobie by bolo potom 3.3.-9.3., lebo 10.3. už je PN.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Vďaka Alenka, na c) som zabudla a pritom som si to čítala
Keďže ešte neviem, kedy pôjdem na PN alebo na materskú, odporúčala by si mi teda radšej počkať s výpoveďou na rok 2008 alebo to mám zriešiť teraz a mám pokoj? Ja sa fakt neviem rozhodnúť čo je rozumnejšie.
Prepáč že toľko otravujem, som ti veľmi vďačná za trpezlivosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať