Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Zuzka, ešte k tomu decembru:
Ak Ti vznikne nový pracovný pomer 28.12.2007, tak potrebuješ zarobiť 28142:31x4=3.632 Sk aj s prémiami. Nemocenské sa totiž počíta na kalendárne dni. Ale plat máš za odpracované dni, preto brčko písala potom prepočet podľa pracovných dní. Takže ak Ti stanoví zamestnávateľ v zmluve plat 28.142 Sk, alikvotne od 28.12.-31.12. by si ho mala prepočítaný 28142/21*2=2681 Sk. Ale týchto 2681 Sk by sa v skutočnosti pre výpočet nemocenskej dávky nedelil 2 pracovnými dňami, ale 4 dňami, lebo nemocensky poistená si vlastne aj počas víkendu, hoci zárobok počas týchto dní vlastne nemáš.
0 0
LL12 LL12

LL12 je offline (nepripojený) LL12

Dobrý deň,
prosím o potvrdenie mojej úvahy ... od roku 2005 som zamestnaná ako zamestnanec (1x som zmenila prácu - ale zamestnaná som bez prestávky). V roku 2008 plánujem otehotnieť. Moja terajšia mzda je 15.000 brutto. Stačí, keď mi mesiac pred nástupom na materskú zamestnávateľ zvýši moje brutto na 28500, resp. zamestnám sa (napr. u mojej matky) so súčtom miezd 28.500? Nemusím platiť DNP? Dobre tomu rozumiem? Srdečne ďakujem za odpoveď ... LL
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Vďaka za prepočet Alenka, takže som to počítala dobre, musím mať za tie 2 pracovné dni plat aspoň 28142/31*4. V pracovnej zmluve budem mať minimálnu mzdu, len dostanem obrovské prémie. Však sú Vianoce Dúfam že sa to takto môže. Problém je, že vôbec neviem kedy sa mi podarí otehotnieť, a teda neviem či stihnem ísť na materskú ešte v roku 2008, preto som si overovala aj možnosť uzavrieť nový pracovný pomer až pred nástupom na PN kedy budem mať istotu že na tú materskú pôjdem. Je to rovnako istý spôsob získania max materskej a nemocenských dávok ako keď to spravím teraz v decembri?
A LL12: nestačí ak ti zvýši plat, to ti upraví výšku dávky len minimálne, musel by s tebou uzavrieť novú pracovnú zmluvu alebo musíš uzavrieť druhý PP ako píšeš. Prečítaj si staršie príspevky, tvoja otázka už bola pekne vysvetlená aj mne aj ďalším na tomto fóre.
Naposledy upravil zuzka83 : 20.12.07 at 08:18
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zuzka83 Pozri príspevok
Vďaka Alenka, na c) som zabudla a pritom som si to čítala
Keďže ešte neviem, kedy pôjdem na PN alebo na materskú, odporúčala by si mi teda radšej počkať s výpoveďou na rok 2008 alebo to mám zriešiť teraz a mám pokoj? Ja sa fakt neviem rozhodnúť čo je rozumnejšie.
Prepáč že toľko otravujem, som ti veľmi vďačná za trpezlivosť.
Zuzka, ak to poriešiš teraz, tak to možno vôbec nemusíš potrebovať - nemusíš otehotnieť a budeš to musieť tak, či tak riešiť zase v roku 2008 na konci roka. Ak myslíš, že nejako dlhodobo PN v roku 2008 z iného dôvodu nebudeš (to sa však nikdy nedá s istotou vedieť), tak by Ti naozaj stačilo poriešiť to u zamestnávateľa až tesne pred nástupom na PN z dôvodu napr. rizikového tehotenstva. Pri krátkodobých PN to zase nemá zmysel, lebo väčšina ľudí sa správa tak, že si radšej zoberie 2-3 dni dovolenku, akoby sa malo dať vypísať na PN - aby im to "nepokazilo" výplatu.
Ak aj reálne plánuješ MD, tak je lepšie, keby Ti dal zamestnávateľ celkovo vyšší plat a nedosahovala by si VZ pomocou odmien. Zamestnávateľ bude ochotnejši podľa mňa pristúpiť na dohodu skôr pred nástupom na MD. Od 1.7.2008 bude zase zmenený maximálny VZ na nemocenské poistenie, a tým pádom bude aj možnosť získať vyššiu materskú, či PN. Ak teda tehotná nie si, nechala by som to skôr na budúci rok.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ďakujem Alenka, medzitým ako som písala otázku si mi na ňu už aj odpovedala Asi to fakt radšej nechám na druhý rok a spravím to "na poslednú chvíľu" a na istotu. Len aby medzičasom nezmenili zákon tak, že sa to už nebude dať zrealizovať. Myslíš že by sa to mohlo stať?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zuzka83 Pozri príspevok
Vďaka za prepočet Alenka, takže som to počítala dobre, musím mať za tie 2 pracovné dni plat aspoň 28142/4=7035,5.
Zuzka, prepočet som Ti napísala. Toto nie je správne, lebo 28142 je vlastne max. VZ na 31 dní a ty potrebuješ dosiahnuť len jeho alikvotnú časť za 4 dni.
zuzka83 Pozri príspevok
Ďakujem Alenka, medzitým ako som písala otázku si mi na ňu už aj odpovedala Asi to fakt radšej nechám na druhý rok a spravím to "na poslednú chvíľu" a na istotu. Len aby medzičasom nezmenili zákon tak, že sa to už nebude dať zrealizovať. Myslíš že by sa to mohlo stať?
Ťažko povedať, či a čo zmenia napr. o 2 roky.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

alušik Pozri príspevok
Zuzka, prepočet som Ti napísala. Toto nie je správne, lebo 28142 je vlastne max. VZ na 31 dní a ty potrebuješ dosiahnuť len jeho alikvotnú časť za 4 dni.

Ťažko povedať, či a čo zmenia napr. o 2 roky.
Jasné, 28142/31 *4 je správne.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

LL12 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o potvrdenie mojej úvahy ... od roku 2005 som zamestnaná ako zamestnanec (1x som zmenila prácu - ale zamestnaná som bez prestávky). V roku 2008 plánujem otehotnieť. Moja terajšia mzda je 15.000 brutto. Stačí, keď mi mesiac pred nástupom na materskú zamestnávateľ zvýši moje brutto na 28500, resp. zamestnám sa (napr. u mojej matky) so súčtom miezd 28.500? Nemusím platiť DNP? Dobre tomu rozumiem? Srdečne ďakujem za odpoveď ... LL
Naozaj nestačí zvýšiť hrubú mzdu. Musel by Ti ukončiť pracovný pomer a založiť nový, kde by si dosiahla maximálny VZ, ktorý bude v tom čase platný. Po 1.7.2008 sa totiž zase zmenia maximálne VZ.
Ak máš možnosť ďalšieho zamestnania u mamky, tak stačí, aby ten druhý pracovný pomer vznikol tesne pred nástupom na MD. O vymeriavací základ, ktorý musíš dosiahnuť v zamestnaní u mamky sa začni zaujímať až keď budeš vedieť nejaké reálnejšie dátumy - vzhľadom na tú zmenu maximálnych vymeriavacích základov v budúcom roku.
DNP teda potom riešiť nemusíš, niekto však také možnosti nemá, a preto sa radšej dobrovoľne nemocensky poistí.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Vopred sa ospravedlňujem, ak moja otázka nepatrí do tejto témy. Už som sa na porade radila ohľadom materskej no trocha sa to zkomplykovalo a tak som pôvodný scénar musela trochu poopraviť. Od začiatku roku 2007 som DNP z minima a zároveň som zamestnaná. Keďže som musela nastúpiť na PN kvôli rizik. tehotenstvu a zamestnávateľ mi nevišiel v ústrety s nepl. voľnom, bola som OČR od 3.11.2007 do 13.11.2007. Keďže OČR trvala dlhšie ako 10 dní tak ma 13.11.2007 zamestnávateľ z nemoc. poistenia odhlásil. 12.11.2007 som DNP z minima zrušila a 13.11.2007 som sa prihlásila z maxima. Na PN som nastúpila 14.11.2007. To znamená, že RO z DNP je pre mňa 13.11.2007. Soc. poisťovňa mi však z VZ z DNP neviem prečo odpočítala VZ zo zamestnania za dni 1. a 2.11.2007. CHcela by som podať odvolanie a tak chcem poprosiť skúsenejších o vzor odvolania.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

celestina Pozri príspevok
Vopred sa ospravedlňujem, ak moja otázka nepatrí do tejto témy. Už som sa na porade radila ohľadom materskej no trocha sa to zkomplykovalo a tak som pôvodný scénar musela trochu poopraviť. Od začiatku roku 2007 som DNP z minima a zároveň som zamestnaná. Keďže som musela nastúpiť na PN kvôli rizik. tehotenstvu a zamestnávateľ mi nevišiel v ústrety s nepl. voľnom, bola som OČR od 3.11.2007 do 13.11.2007. Keďže OČR trvala dlhšie ako 10 dní tak ma 13.11.2007 zamestnávateľ z nemoc. poistenia odhlásil. 12.11.2007 som DNP z minima zrušila a 13.11.2007 som sa prihlásila z maxima. Na PN som nastúpila 14.11.2007. To znamená, že RO z DNP je pre mňa 13.11.2007. Soc. poisťovňa mi však z VZ z DNP neviem prečo odpočítala VZ zo zamestnania za dni 1. a 2.11.2007. CHcela by som podať odvolanie a tak chcem poprosiť skúsenejších o vzor odvolania.

Odpovedala som Ti v tejto téme. Ale budem rada, keď sa na to ešte niekto kukne , lebo nie som si 100% istá či je to naozaj tak.
http://www.porada.sk/t31667-p91-mate...iii-zaver.html
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Stalo sa .
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

alušik Pozri príspevok
Na RL vyznačíš hore X pri zmena a X pri DPO. V časti 11. napíšeš do Vymeriavací základ NP sumu 8100 Sk a úplne dole v časti 12. nápíšeš dátum vzniku zmeny 1.1.2008 a dátum vyplnenia formulára z decembra.
Takze datum vzniku NP v casti 11 nevyplnam?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

andrea33 Pozri príspevok
Takze datum vzniku NP v casti 11 nevyplnam?
Nie, lebo NP Ti nevzniká, len v ňom oznamuješ zmenu. Takže je dôležitý len dátum zmeny. SP už vlastne vie, kedy Ti DNP vzniklo.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Podla mna nemusíš. Ak by si ho napísala, myslím, že tiež sa nič nestane.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Dik alusik velmo pjekne!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rád by som všetkých upozornil na výklad SP k § 48 ods. 1 zákona 461/2003 v znení od 1.1.2008 (viď www.socpoist.sk)

"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

Podľa výkladu SP sa do doby 270 dní k dobe nemocenského poistenia, za ktoré sa posudzuje nárok, pripočítavajú len doby všetkých predchádzajúcich ukončených nemocenských poistení. Teda nie aj doby nemocenských poistení, ktoré stále "bežia".
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok
Rád by som všetkých upozornil na výklad SP k § 48 ods. 1 zákona 461/2003 v znení od 1.1.2008 (viď www.socpoist.sk)

"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

Podľa výkladu SP sa do doby 270 dní k dobe nemocenského poistenia, za ktoré sa posudzuje nárok, pripočítavajú len doby všetkých predchádzajúcich ukončených nemocenských poistení. Teda nie aj doby nemocenských poistení, ktoré stále "bežia".
Prečítala som si to na stránke sociálnej poisťovne a nerozumiem. Znamená to, že ak v posledných dvoch rokoch nemám iné nemocenské poistenie len DNP od novembra 2007, tak mi v roku 2008 nevznikne nárok na materské, ak DNP nezruším a znova sa neprihlásim? A je tento výklad SP správny? Myslím v súlade so zákonom? Proste nechápem, čo sa tým hovorí.
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

brčko Pozri príspevok
Odpoved 1:
áno, máš nárok aj na OCR z DNP. Od lekára si si mala vyžiadať dva-krát žiadosť o ošetrovné:
1x pre NP ako zamestnanec, ktoré odovzdávaš zamestnávatelovi a
1x z DNP, ktoré si sama odovzdáš na SP.
Na zadnej strane, vo vyhlásení zaškrtneš, že si nárok na ošetrovné uplatnuješ aj z iného poistenia. Neviem, či sa to dá spätne, podla toho, či už je prvá OCR od zamestnávatela v SP, takže skús zistiť u mzdárky alebo v SP.
Vraj sa to da, zajtra to nesiem do SP, ked mi to vyplatia, dam vediet. ;-}
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
katkapekly:

Ešte raz výklad SP k § 48 ods. 1, ktorý znie: "Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

Podľa výkladu SP sa do doby 270 dní k dobe nemocenského poistenia, z ktorého sa posudzuje nárok, pripočítavajú len doby všetkých predchádzajúcich ukončených nemocenských poistení.

Znamená to, že ak v posledných dvoch rokoch nemáte iné nemocenské poistenie ako len DNP od novembra 2007, tak Vám v roku 2008 vznikne nárok na materské, ak za dva roky spätne ku dňu pôrodu ste boli DNP aspoň 270 dní. DNP môžete ale nemusíte zrušiť a znova sa prihlásiť, dôležité je, či budete mať DNP spolu v trvaní aspoň 270 dní.

Výklad SP znamená asi toľko, že ak napr. niekto má poistenie zamestnanca a prihlási sa aj na DNP, povedzme teraz koncom roka 2007, tak ak bude mať v roku 2008 dátum pôrodu skôr, ako uplynie 270 dní trvania DNP, bude mať nárok na materské len z poistenia zamestnanca - ak poistenie zamestnanca bude stále trvať. A to preto, lebo pri posudzovaní nároku na materské z DNP sa v takomto prípade nezapočíta aj doba trvania (neukončeného) nem. poistenia zamestnanca.

Ak by ale medzitým poistenie zamestnanca zaniklo, nárok na materské z DNP mať bude, pretože v takom prípade sa ku dňom trvania DNP (ktorých samotných bude menej ako 270) pripočítajú aj dni trvania poistenia (už zaniknutého) zamestnanca a tak sa vcelku dosiahne viac ako 270 dní trvania poistenia.

S výkladom SP samozrejme nesúhlasím, považujem ho za priotichodný s tým, čo je v zákone uvedené: v § 48 ods. 1 nie je ani slovo o započítaní len predchádzajúceho ukončeného nem. poistenia ale o započítaní nem. poistenia bez akéhokoľvek prívlastku. Pri takomto výklade bude mať samotná SP v určitých prípadoch problémy ale keďže tieto vety čítajú aj jej pracovníci, nemienim im vopred poskytovať know-how.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok

S výkladom SP samozrejme nesúhlasím, považujem ho za priotichodný s tým, čo je v zákone uvedené: v § 48 ods. 1 nie je ani slovo o započítaní len predchádzajúceho ukončeného nem. poistenia ale o započítaní nem. poistenia bez akéhokoľvek prívlastku.
Tak to mi fakt odľahlo, už som sa zľakla, takže Vám veľmi pekne ďakujem, pán Mihál. Len by som bola zvedavá, kto a na základe čoho si zákon takto vyložil, lebo toto by mi v živote nenapadlo. Mne sa to zdalo celkom jasné a jednoznačné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať