Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
acely acely

acely je offline (nepripojený) acely

Dobrý deň.
Čítala som totho tu už dosť ale predsa sa chcem poistiť či som správne všetko pochopila.Takže,som zamestnaná od.1.9.2005. Stále sú za mňa odvádzané odvody. Dňa 16.1.2008 som vypísaná na materskú dovolenku a preto by som chcela dosiahnúť max. materskú nakoľko moje VZ za rok 2007 je malý. No neviem čo je lepšie, prosím poraďte mi. Mám ukončiť PP k dňu 14.1.08 a k 15.1.08 opäť uzatvoriť nový alebo radšej mám si dať nepslatené voľno tj. prerušenie od 1.1.08 a a ukončiť ho 14.1.08. Aby moje rozhodujúce obdobie v oboch prípadoch bol len jedeň deň vo výške 908 sk.Čo je cca 15 000 sk mesačne.
Ďakujem pekne.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ukončiť PP a znova uzatvoriť nový PP s max. VZ.
0 0
acely acely

acely je offline (nepripojený) acely

Ďakujem pekne za radu. No chcem sa uistiť či to bude správne ak PP ukončím a znovu uzatvorím presne tak ako som to minule napísala. Ďakujem
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Dobry den,chcem vas velmi pekne poprosit o radu,ci som postupovala spravne.
som zamestnana od 15.8.2007. DNP si platim od 2.7.2007 z min. VZ.
teraz v dec. som bola DNP s min.VZ zrusit, prihlasila som sa na nove ako rozdiel max.VZ a mojou hrubou mzdou v praci a od 1.1.2008 si opat davam VZ z minima. Som tehotna, termin porodu by som mala mat koncom augusta.
chcela by som sa spytat,ci som postupovala spravne vzhladom na to, ci sa berie rozh.obdobie za rok 2007-teda ci mi to k niecomu bolo-to zrusenie,prihlasenie,zmena....
a este by som mala takuto otazku: kedze pracujem od 15.8.2007, 270 dni povinneho NP z prace mi uplynie dakedy v maji, cize ak by som chcela poberat matersku aj z DNP aj z prace,musim pracovat do toho maja.
moja otazka znie: ked by som musela ist na PN, alebo OCR, tak co potom???? kedze pri prvom tehu som bola pn 8 mesiacov...
chcela by som poprosit o radu,ze ako sa to tam pocita,ked by som bola na PN, ci ked som na PN-ke ci sa za mna odvadza/neodvadza do povinneho NP alebo nie,pripadne kolko dni, takisto aj pri OCR.
vopred velmi pekne dakujem.
Naposledy upravil lulusik77 : 27.12.07 at 14:49
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ahojte, chcela by som reagovať na príspevok 173. Taktiež som tu po dlhšej dobe a mám v tom trošku zmätok. Totiž som zamestnaná od 8/2005 a VZ za rok 2007 u zamestnávateľa mám 17000,-. DNP si platím z minima (8100,-) od 10/2007. Po prečítaní tohto príspevku som zistila, resp. predpokladám, že zajtra mám letieť do SP a zrušiť DNP, no zároveň uzatvoriť nové s VZ 28142,- (resp. mne stačí rozdiel - čiže tých 11142). Hneď 31.12.2007 pôjdem znova navštíviť naše tetušky do SP a znížim tam VZ na 8100,- od 01. 01. 2008. Urobím dobre, ak mám v pláne otehotnieť aj ísť na MD v roku 2008?
Nie som si istá, či to bude to najlepšie, čo môžem pre dobrú materskú urobiť.
Prosím Vás pekne o skorú odpoveď (ak sa dá).

Ďakujem Vám krásne STE SUPER
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ad lulusik:

Dobry den,chcem vas velmi pekne poprosit o radu,ci som postupovala spravne, som zamestnana od 15.8.2007. DNP si platim od 2.7.2007 z min. VZ.

Teraz v dec. som bola DNP s min.VZ zrusit, prihlasila som sa na nove ako rozdiel max.VZ a mojou hrubou mzdou v praci a od 1.1.2008 si opat davam VZ z minima. Som tehotna, termin porodu by som mala mat koncom augusta.

Chcela by som sa spytat,ci som postupovala spravne vzhladom na to, ci sa berie rozh.obdobie za rok 2007-teda ci mi to k niecomu bolo-to zrusenie,prihlasenie,zmena....

Áno, postupovali ste veľmi správne, na 100%.

A este by som mala takuto otazku: kedze pracujem od 15.8.2007, 270 dni povinneho NP z prace mi uplynie dakedy v maji, cize ak by som chcela poberat matersku aj z DNP aj z prace,musim pracovat do toho maja.

Moja otazka znie: ked by som musela ist na PN, alebo OCR, tak co potom???? kedze pri prvom tehu som bola pn 8 mesiacov...

Nárok na nemocenské alebo ošetrovné budete mať z oboch existujúcich poistení, teda z nem.poistenia zamestnanca a z DNP.

Pozor, výška dávky z DNP bude len 148,50 Sk (t.j. 55% z 270 Sk) ak pôjdete na PN alebo OČR počas prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, čiže od toho dňa "teraz v decembri". Ak pôjdete na PN, OČR po uplynutí 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, tak sa dávka z DNP vypočíta zo základu na DNP za december.

...chcela by som poprosit o radu,ze ako sa to tam pocita,ked by som bola na PN, ci ked som na PN-ke ci sa za mna odvadza/neodvadza do povinneho NP alebo nie,pripadne kolko dni, takisto aj pri OCR...

Počas trvania PN, OČR sa poistné neplatí - neplatí sa jednak poistné zamestnanca, jednak poistné na DNP.

Ďalšie info nájdete napríklad tu: http://jozefmihal.blogspot.com/searc...9%20d%C3%A1vky
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
nugetka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som reagovať na príspevok 173. Taktiež som tu po dlhšej dobe a mám v tom trošku zmätok. Totiž som zamestnaná od 8/2005 a VZ za rok 2007 u zamestnávateľa mám 17000,-. DNP si platím z minima (8100,-) od 10/2007. Po prečítaní tohto príspevku som zistila, resp. predpokladám, že zajtra mám letieť do SP a zrušiť DNP, no zároveň uzatvoriť nové s VZ 28142,- (resp. mne stačí rozdiel - čiže tých 11142). Hneď 31.12.2007 pôjdem znova navštíviť naše tetušky do SP a znížim tam VZ na 8100,- od 01. 01. 2008. Urobím dobre, ak mám v pláne otehotnieť aj ísť na MD v roku 2008?
Nie som si istá, či to bude to najlepšie, čo môžem pre dobrú materskú urobiť.
Presne to, čo chcete urobiť, aj urobte. Okamžite zajtra sa odhláste z DNP (k 28.12.2007). K 29.12.2007, prípadne k 30.12.2007 alebo k 31.12.2007 sa znova prihláste na DNP, VZ si určite vo výške rozdielu 28142 Sk a platu za december 2007 v zamestnaní.

Súčasne podajte žiadosť o zmenu VZ v DNP s platnosťou od 1.1.2008 na 8100 Sk - ale pozor, zmenu VZ na 8100 Sk možno odporúčať len vtedy, ak chcete platiť na DNP čo najmenej a nie je pre Vás zaujímavé mať vysoké nem. dávky v roku 2009 po materskej - inak VZ na DNP ponechajte v pôvodnej decembrovej výške a nemeňte ho.
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ďakujem Vám krásne pán Mihál, veľmi ste mi pomohol. Zajtra tam letím a urobím to. Myslela som, že mi už nikto neodpíše a ak mám pravdu povedať - horí mi za r...., keďže by sme to s manželom chceli stihnúť v roku 2008. V SP mám veľmi dobrú známu s ktorou sa navštevujem - už som to práve s ňou aj odkonzultovala.

Takže ešte raz PATRÍ VÁM VEĽKÉ ĎAKUJEM
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prosím. Zostáva zaželať, aby ste mali ozaj krásny rok 2008.
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

PAN MIHAL, dakujem velmi pekne,ze ste mi odobrili tu moju prvu cast.
tu druhu cast som zle formulovala, chcela som sa opytat na to,ze ci budem potom dostavat matersku aj zo zamestnania alebo nie,kedze som zamestnana len od 15.8.2007 a ak by som nahodou ostala PN,cize neodvadzali by za mna NP, a ja som neplatila tych 270 dni NP, tak potom,(netusim ci dobre uvazujem),by mi vznikol narok na materske len z DNP? Alebo keby som bola dlhsie PN,ani z DNP? uz mam z toho trochu chaos.........
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Počas PN, OČR "beží" nemocenské poistenie.

Inými slovami, napriek tomu, že počas PN, OČR sa poistné neplatí, takéto dni sú stále dňami trvania nemocenského poistenia a započítavajú sa do požadovaného počtu 270 dní pre vznik nároku na materské.
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

aha,jasne. DAKUJEM VELMI PEKNE, PAN MIHAL za vas cas!!!!
to znamena,ze staci ze som proste zamestnana od toho 15.8.07 a keby som aj teraz sla na dlhsiu PN-ku alebo OCR,tak do tych 270 dni sa mi to zarata,to som rada, lebo som si nebola ista. akurat teda,zeby ta materska bola asi nizsia kvoli tej pnke,ale bola by. to mi odpadol kamen zo srdca,fakt.

Počas trvania PN, OČR sa poistné neplatí - neplatí sa jednak poistné zamestnanca, jednak poistné na DNP.
- tomuto mozno este nerozumiem. Ved do DNP si zaplatim aj ked budem PN,nie? zaujima niekoho pri DNP ze som PN??? Vlozim peniaze za dany mesiac tak ci tak,nie? ci som PN,alebo OCR,nie??? alebo to chapem zle?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozrite si § 140...
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ahoj LULUSIK
prečítaj si ešte raz príspevok č. 373. Pán Mihál ti tam píše že:

"Počas PN, OČR "beží" nemocenské poistenie.

Inými slovami, napriek tomu, že počas PN, OČR sa poistné neplatí, takéto dni sú stále dňami trvania nemocenského poistenia a započítavajú sa do požadovaného počtu 270 dní pre vznik nároku na materské."


Z toho vyplýva, že keď budeš na PN, alebo OČR poistné platiť nemusíš (odpadá Ti povinnosť platiť ho). No predpokladám, že to máš urobené ako ja - teda trvalým príkazom - takže zaplatiť ho môžeš, no ja si myslím, že Ti to SP bude viesť ako preplatok na poistnom. Keď v SP požiadaš o vrátenie preplatku (písomne) - vrátia Ti ho. Napriek tomu, že si na PN, alebo OČR a poistné neplatíš (lebo nemusíš) dni poistenia sa Ti započítavajú.

Dúfam, že som pomohla.

Ja to tu lúskam už dosť dlho. Dnes som bola aj v SP - niečo neskutočné.

Ahoj
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lulusik77 Pozri príspevok
aha,jasne. DAKUJEM VELMI PEKNE, PAN MIHAL za vas cas!!!!
to znamena,ze staci ze som proste zamestnana od toho 15.8.07 a keby som aj teraz sla na dlhsiu PN-ku alebo OCR,tak do tych 270 dni sa mi to zarata,to som rada, lebo som si nebola ista. akurat teda,zeby ta materska bola asi nizsia kvoli tej pnke,ale bola by. to mi odpadol kamen zo srdca,fakt.
Výšku tvojej materskej PN-ka v roku 2008 neovplyvní. Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materskej zo zamestnania je rok 2007 (teda obdobie od 15.8.-31.12.07)

Počas trvania PN, OČR sa poistné neplatí - neplatí sa jednak poistné zamestnanca, jednak poistné na DNP.
- tomuto mozno este nerozumiem. Ved do DNP si zaplatim aj ked budem PN,nie? zaujima niekoho pri DNP ze som PN??? Vlozim peniaze za dany mesiac tak ci tak,nie? ci som PN,alebo OCR,nie??? alebo to chapem zle?
Doplním ta:
Počas poberania nemocenského (PN), ošetrovného (10 dní OČR) sa neplatí poistné, ale len v prípade vzniku nároku na nemocenskú dávku z tohto nemocenského poistenia.
Zo zamestnania vzniká nárok na PN aj OČR už od začiatku PP.

Pri DNP treba na splnenie nároku na PN splniť aj podmienku 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN (na OČR je nárok od začiatku DNP)! Ak túto podmienku splníš, vznikne ti nárok na nemocenské aj z DNP a v takom prípade nemusíš platiť poistné za obdobie PN.

Ak ti nárok na PN z DNP nevznikne a budeš nemocenské poberať len zo zamestnania, potom musíš platiť dalej DNP. Tebe uplynie 270 dní NP predpokladám v marci, apríl 2008 (prihlásila si sa 2.7.07), takže záleží, kedy na PN nastúpiš.

+ som dopísala červeným niečo k tvojmu textu.
Naposledy upravil brčko : 29.12.07 at 14:45
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Nugetka, Brčko, pán Mihál, ďakujem velmi pekne za vašu ochotu. ja som v tejto sfére totálny neznalec,takže ste mi veľmi pomohli.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

No ale stretli sme sa tu už aj s takýmto prípadom tvrdenia SP:
Toto je z príspevku od renkulky: "Ja momentalne opoberam materske aj od zamestnavatela aj z DNP. Inač, počas celeho obdobia, od nastupu na matersku až do konca novembra som si poistné na DNP platila. Pracovnička v SP mi povedala, že musim platiť, lebo je to dobrovoľné poistenie, tak preto sa musí platiť."

Na ich pobočke asi § 140 nepoznajú
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ahoj Janka!
Ono je to o tom, koho stretneš. Všetko je o ludoch. Ja ked som sa pýtala za situáciu mojej kamarátky, som sa na to pripravila, mala som "koncept hovoru" Ak bude tvrdiť toto, budem jej oponovať opačne. Ak toto, budem oponovať opačne. A predstav si dvakrát som ju presvedčila o svojej pravde. Potom z nej vyliezlo, že je tam nová.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ahoj,
tak to si mala potom veľké šťastie.
Pretože ja keď som žiadala o materskú ako zamestnanec aj ako DNP a priznali mi len 1x maximum, tak som jej mohla oponovať čím som chcela, ona jednoducho mala svoju pravdu a inú počuť nechcela.
Niekto si dá povedať, niekto nie.
Inak prajem šťastné a veselé
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dakujem, aj tebe. A veľa štastia a zdravia do nového roku! Celej rodinke!

To bola len prvá pani z troch, s ktorými som hovorila. Tak som začala tušiť, čo ma čaká... neistota, až pokial nepríde papier.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať