Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Manual, oceňujem komentár.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Gabi03 Pozri príspevok
Ja túto tému sledujem len zbežne kvôli kamoške, ale jeden nikdy nevie...

Chcem sa spýtať... v prípade cipiseka som pochopila, že si DNP doteraz neplatila. Aj tak môže dostať aj z tohto poistenia materské, ak nebude z DNP spĺňať 270 dní? Alebo som niečo prehliadla?
Keďže na MD ide 7.2.2008 a začať platiť si chce od 1.1.2008, prípadne 1.12.2007.
To to vysvetlenie ťa dostane do obrazu:
komentár p. Mihála:
23. V § 33 ods. 2 sa v prvej vete slová "bola dobrovoľne" nahrádzajú slovom "bola" a vypúšťa sa druhá veta.

Odstraňuje sa doterajšia tvrdosť zákona pri posudzovaní nárokov na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby. Doteraz mala dobrovoľne nemocensky poistená osoba nárok na nemocenské v prípade práceneschopnosti len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom práceneschopnosti bola dobrovoľne nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Po 1.1.2008 bude mať dobrovoľne nemocensky poistená osoba nárok na nemocenské v prípade práceneschopnosti vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom práceneschopnosti bola (hocijako) nemocensky poistená aspoň 270 dní. Čiže do požadovaných 270 dní sa započítajú aj dni, kedy bola táto osoba poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lion Topoľčany Pozri príspevok
Ja som bola na školení p.Mihála a ak som ho správne pochopila, vtedy má význam aby sa potencionálna rodička pripoistila len vtedy, ak jej odchod na MD spadá do 26 týždňov, t.j. dnes sa pripoistím a musím ísť na MD od tohto dňa o 26 týždňov a neskôr, inak to nemá význam.Prosím komentáre skúsenejších.
Ak máš zo zamestnania splnenú podmienku 270 dní a VZ 20100,- ako cipisek- príspevok č.14, chýba ti do maximálneho možného VZ 28142 len čiastka 8042,-. A na tú ti vznikne nárok z DNP hned po prihlásení na DNP, pretože podmienku 270 dní NP máš splnenú z povinného nemocenského poistenia ako zamestnanec.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

cipisek Pozri príspevok
Ahojte, chcem Vas poprosit o odobrenia a radu k mojej materskej vzhladom na novy zakon o soc. poisteni.
nastup na MD cca. 7.2.2008, TP cca. 19.3.2008
Mam TPP, 270 dni NP za posledne 2 roky splnam zo zamestnannia a nikdy som si neplatila DNP.
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie.
3. pri nastupe na MD si poziadam o matersku z oboch NP - 2 tlaciva
4. materska by mala byt sucet z NP zo zamestnania + z DNP minima -- cize maximalna 15.500, chapem to dobre?
Dakujem vopred, studujem to tu poctivo, nechcem ale urobit chybu, aby nebola nakoniec materska minimalna.
cipisek Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne jankasm. Chcem sa este spytat, ci je to jedno, kedy sa prihlasim na DNP (kolko dni pred nastupom na MD), ak by som nahodou isla na MD od 1.2. alebo este v januari.
Ak by išlo len o výšku materského, najvyššie maximum možno dosiahnuť pri nástupe na MD vo februári, lebo má len 29 (28) dní.
Podla nového odseku 3 v § 58: "Úhrn denných vymeriavacích základov určených podla odseku 2 je najviac v sume denného vymeriavacieho základu určeného z VZ podla § 138 ods.11 platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky."

Takže maximálny DVZ :
- vo februári - 2008 = 28142: 29 = 970,4138
- v apríli, júni - 2008 = 28142 : 30 = 938,0667
- v januári, marci, máji - 2008 = 28142: 31 = 907,8065
(od júla 2008 sa už zmení maximálny mesačný VZ, ktorý je t.č. 28142,-)

V prípade cipiska bude :
1. DVZ zo zamestnania z r. 2007 cca 20 100 x 12 mesiacov : 365dní = 660,2192 sK (ak mala v r. 2007 napr. odmeny, PN,... suma sa trochu zmení)

Či uzatvorí DNP v januári 2008 alebo vo februári, z DNP sa určí nemocenská dávka z pravdepodobného DVZ, (§ 57 ods.2) a to "minimálna mzda : 30"

2. pravdepodobný DVZ z DNP = 8100:30 = 270 Sk

1. + 2. SPOLU DVZ = cca 660,2192 + 270 = cca 930,2192 Sk

Ak cipisek nastúpi na MD v januári 2008, jej DVZ bude 907,8065 (vid vyššie uvedené maximá) t.j. denná materská = 499,29 Sk ; ak vo februári 2008, jej DVZ bude cca 930,2192 Sk a denná materská cca 511,62 Sk.

Nemám Draka, tak dúfam, že som to dobre pochopila a aj vypočítala. Ak k tomu máte pripomienky, rada to opravím a sa podučím.
Naposledy upravil brčko : 21.11.07 at 17:19
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Poradte prosim:

Este nie som tehotna, zaciatok materskej planujem niekedy v roku 2008.

Som DNP od 1.7.2007 - poistne platim z min VZ
Zaroven som zamestnanec od 1.10.2007, poistne platim so sumy 1.200 Sk(8hod mesacne, zamestnala som sa iba kvoli 2xmaterska)

Ma pre mna zmysel zostat zamestnana? (vo vlastnej firme, mam naklady za uctovnicku, ktora mi robi mzdovu agendu)
A este jedna komplikacia - zaroven som aj szco, tam teraz neplatim odvody, ale mozno mi od jula 2008 nejake vyjdu).

Moj navrh: zrusim zamestnanie, k 3.12. zrusim DNP, k 4.12 sa prihlasim na DNP s max VZ, k 15.12. nahlasim zmenu na 8100 Sk a budem davat pozor, aby mi nevysli v szco odvody.

Dakujem vopred:-))
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Lion Topoľčany Pozri príspevok
Takto...mamička ide na materskú napr. 28.5.2007, tak sociálka bude preverovať, či bola
pripoistená od tohto termínu 26 týždňov /a viac/ dozadu. Určite nie je menej, lebo by som sa mohla pripoistiť aj 2 dni pred pôrodom a to je predsa hlúposť.Takto to chápem ja, ale prosila by som názory skúsenejších.
Nie je to celkom tak. Keď dáš na SP žiadosť o materské, tak budú preverovať, či máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak je tá podmienka splnená, budú počítať materské z aktuálnych poistení. Čiže napr. ak si zamestnaná, tak zo zamestnania, a ak si DNP, tak aj z DNP. A kľudne sa na to DNP môžeš prihlásiť 2 dni pred nástupom na MD. Dôležité je to, že si tých 270 dní bola poistená napr. ako zamestnanec.
Tých 26 týždňov sa týka toho, že od posledného prihlásenia sa na DNP Ti budú dávku z DNP vypočítavať počas prvých 26 týždňov len z minimálneho VZ 8100,-, aj keby si bola prihlásená napr. s maximálnym VZ 28142,-.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

andrea33 Pozri príspevok
Poradte prosim:

Este nie som tehotna, zaciatok materskej planujem niekedy v roku 2008.

Som DNP od 1.7.2007 - poistne platim z min VZ
Zaroven som zamestnanec od 1.10.2007, poistne platim so sumy 1.200 Sk(8hod mesacne, zamestnala som sa iba kvoli 2xmaterska)

Ma pre mna zmysel zostat zamestnana? (vo vlastnej firme, mam naklady za uctovnicku, ktora mi robi mzdovu agendu)
A este jedna komplikacia - zaroven som aj szco, tam teraz neplatim odvody, ale mozno mi od jula 2008 nejake vyjdu).

Moj navrh: zrusim zamestnanie, k 3.12. zrusim DNP, k 4.12 sa prihlasim na DNP s max VZ, k 15.12. nahlasim zmenu na 8100 Sk a budem davat pozor, aby mi nevysli v szco odvody.

Dakujem vopred:-))
Hneď na úvod, 2x maximálna materská už od 1.1.2008 nie je možná. Takže v tom prípade pre teba zamestnanie stráca význam. Alebo by malo význam, ale potom môžeš zrušiť DNP. Radšej by som volila DNP ponechať, môžeš potom z neho v budúcnosti čerpať počas rodičovskej dovolenky napr. OČR alebo PN.
Čo sa týka DNP, keďže ešte nie si tehotná, odporúčam v decembri zrušiť DNP, napr. toho 3.12.2007, ako píšeš, ale kľudne môžeš aj neskôr. S maximálnym VZ sa stačí prihlásiť pred koncom roka napr. na 3 dni, aby si zbytočne veľa nemusela platiť. Samozrejme musíš pred tým zrušiť zamestnanie, aby si si mohla z DNP dať maximum. Zároveň v decembri si daj zmenu VZ od 1.1.2008 na minimum. DNP však potom musí trvať neprerušene až do nástupu na MD.
Z DNP budeš mať potom materskú počítanú z toho decembrového maximálneho VZ.
Ak začneš budúci rok platiť ako SZČO, tak si tým aspoň trošku navýšiš materskú. Pretože z DNP bude počítaná materská zo súčasného maxima 28142,- avšak maximum sa budúci rok od 1.7.2008 zvýši. Potom budeš mať nárok na materskú aj ako SZČO.
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

No vidim, ze som sa v tom zamotala. Takze ja som zamestnana od 1.7.2006, tam su odvody z 23000 do socialky. Chcela by som uz babo - napr.povedzme od noveho roku chcem byt tehotna. Do maxima mi chyba cca 6000 korun, ale minimum je aj tak 8.100, takze sa mam:
- dat na DNP uz teraz v decembri?
- alebo staci az pred nastupom na matersku a kolko vopred?
Najprv som to pochopila tak,ze mam ist teraz v decembri a az do nastupu na matersku platit aj DNP. Zrejme v mojom pripade nejde o min, alebo max VZ - pri DNP, kedze som aj tak vysla na tych 8100. Dostante ma prosim z tejto pavuciny, lebo cim viacej citam, tym som od toho dalej. Dakujem.
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Dobrý deň, takisto začínam mať z toho pekný chaos. VZ sa počíta z posledného nového poistenia, však? Chcela by som sa spýtať na prípad Andrei33. V decembri si nahlási DNP z max., zač.r. 2008 ho zmení na min.VZ, na materskú ide v r. 2008, tak prečo jej budú počítať materskú z max.VZ keď pred nástupom na MD bude mať platené NP z minima? Viete mi to prosím niekto vysvetliť. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Fucta Pozri príspevok
Dobrý deň, takisto začínam mať z toho pekný chaos. VZ sa počíta z posledného nového poistenia, však? Chcela by som sa spýtať na prípad Andrei33. V decembri si nahlási DNP z max., zač.r. 2008 ho zmení na min.VZ, na materskú ide v r. 2008, tak prečo jej budú počítať materskú z max.VZ keď pred nástupom na MD bude mať platené NP z minima? Viete mi to prosím niekto vysvetliť. Ďakujem veľmi pekne.
O tom čo ti nie je jasné hovorí § 54 zákona o SP, kde sa píše o stanovení RO = rozhodných období.
A v tom konkrétnom prípade sa bude počítať RO podľa § 54 bod 2 písm. a) Taký je platný zákon tak sa musí rešpektovať.
Pekný deň...
Citácia §54:
§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
Na začiatok


(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.
Naposledy upravil Manual : 22.11.07 at 06:17
0 0
Lackor Lackor

Lackor je offline (nepripojený) Lackor

Dobry den, potreboval by som jednu rychlu radu, lebo neviem kam z konopy:

Manzelka si platila DNP, limit 270 dni splnila. Porodila 1.4.2007. 9.3.2007 odhlasila z DNP a prihlasila sa znova 12.3.2007 z max. vymeriavacieho zakladu. Tym padom padlo rozhodujuce obdobie na 12.3.-1.4.2007. Problem je, ze 12.3.2007 sa tiez zamestnala a dosiahla max. vymeriavaci zaklad. Zo soc. poistovne sme dostali odpoved ze ma narok na 0,- Sk materske. Za rozhodujuce obdobie 12.3.2007-1.4.2007 som nestihol zaplatit poistne do 8. nasl. mesiaca. Je toto problem preco nepriznali materske, alebo kde je problem?
0 0
Lackor Lackor

Lackor je offline (nepripojený) Lackor

Prepacte opravujem:

Nastupila na matersku 1.4.2007, porodila az 25.4.2007. Uz mam z toho hlavu ako melon.
0 0
Lackor Lackor

Lackor je offline (nepripojený) Lackor

Este jedna otazka:

Pomohlo by keby ziadala materske ako zamestnanec a nie DNP? Ale 270dni ma splnenych ako DNP nie ako zamestnanec, takze to asi nepojde?
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

ďakujem za odpoveď Manual, jej vzniklo DNP v r. 2007 takže RO je r. 2007, nezáleží na tom že si zmení VZ? Ja som ten zákon už študovala a chápala som to ako že keď si sa odhlási z min.VZ a znova sa prihlási na max.VZ tak jej začnú brať do úvahy poslednú zmenu v poistení,čiže v jej prípade by to bolo od 1.1.2008 z min., tak som tomu rozumela. A ešte jedna otázka, TP mám 25.5.2008, ak zmením zamestnanie až bud. rok tak moje RO bude z nového zamestnania z r. 2008 nie zo zamest. z roku 2007?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Fucta Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď Manual, jej vzniklo DNP v r. 2007 takže RO je r. 2007, ano nezáleží na tom že si zmení VZ? nie, lebo nebola znova odhlásená a prihlásená, ale nastala len zmena platby a DNP stále trvalo. Ja som ten zákon už študovala a chápala som to ako že keď si sa odhlási z min.VZ a znova sa prihlási na max.VZ tak jej začnú brať do úvahy poslednú zmenu v poistení,čiže v jej prípade by to bolo od 1.1.2008 z min., tak som tomu rozumela. A ešte jedna otázka, TP mám 25.5.2008, ak zmením zamestnanie až bud. rok tak moje RO bude z nového zamestnania z r. 2008 nie zo zamest. z roku 2007?
Ak ti bude pracovný pomer stále trvať bez prerušenia až do dňa pôrodu, tak RO pr teba bude r. 2007. Ak by si dala výpoveď napr. k 31.1.2008 a znova sa zamestnala 1.2.2008, tak RO sa bude počítať od 1.2.2008 do vypísania na materskú § 54 ods.2 písm. b)
0 0
chicago chicago

chicago je offline (nepripojený) chicago

Prajem všetkým krásny deň,

prosím múdrejších, skúsenejších...
Čakáme bambino a rozmýšľam o zvýšení materskej. Zamestnaná som viac ako dva roky. Termín pôrodu je určený na 24. 3. 2008. Dobrovoľne nemocensky poistiť by som sa chcela k 1. 12. 2007. Chcela by som sa opýtať, či sa mi tým zvýši materská a ako by som mala postupovať (aký vymeriavací zaklad určiť, kedy ho znížiť, atď...).

Ďalšia moja otázka je, ak by mi šéf zvýšil plat od 1. 1. 2008, bude to mať vplyv na výpočet materskej?

Ďakujem pekne všetkým za odpovede.
0 0
aninas aninas

aninas je offline (nepripojený) aninas


Dobrý večer, prosím poradíte mi niekto v mojej situácii?

Od 22.03.2006 som na rodičovskej dovolenke, pred nástupom na RD som mala u zamestnávateľa vymeriavací základ len 10 000 Sk, preto som sa ešte pred otehotnením prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie. Odhlásila som sa po skončení poberania materského, teda 03.10.2006. <o:p></o:p>Odvtedy poberám rodičovský príspevok. <o:p></o:p>
Teraz čakám druhé dieťa – predpokladaný termín pôrodu je 29.06.2008. Aby som splnila podmienku 270 dní dobrovoľného NP v období 2 rokov pred pôrodom, chcela som sa od 1.decembra 2007 opätovne prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom vo výške 18 142,-Sk, teda rozdiel medzi platom zamestnanca a maximálnym vymeriavacím základom. Od januára 2008 som si chcela vymeriavací základ znížiť na minimálny, tak by mi vzniklo rozhodujúce obdobie december 2007, teda nárok na maxinálne materské cca 15500 Sk.



Lenže dnes som náhodou natrafila na túto stránku a v šoku som zistila, že od 1.1.2008 má platiť novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej musí moje dobrovoľné nemocenské poistenie trvať nepretržite minimálne 26 týždňov do vzniku nároku na materské. T.j ak aj zajtra 23.11.2007 poletím na sociálnu poisťovňu a prihlásim sa na dobrovoľné nemocenské poistenie, aj tak mi bude chýbať 1 týždeň k splneniu tejto podmienky. Na materskú by som mala nastúpiť 18.05.2008 a 26 týždňov uplynie až 23.05.2008.

Čo môžem v tejto situácii robiť? Môžem odísť na materskú o týždeň neskôr, Malo by to vplyv na splnenie tejto podmienky? Mám požiadať Dr. aby mi zmenila termín pôrodu o týždeň, ale neviem či je to reálne.

ďakujem veľmi pekne



<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

chicago Pozri príspevok
Prajem všetkým krásny deň,

prosím múdrejších, skúsenejších...
Čakáme bambino a rozmýšľam o zvýšení materskej. Zamestnaná som viac ako dva roky. Termín pôrodu je určený na 24. 3. 2008. Dobrovoľne nemocensky poistiť by som sa chcela k 1. 12. 2007. Chcela by som sa opýtať, či sa mi tým zvýši materská a ako by som mala postupovať (aký vymeriavací zaklad určiť, kedy ho znížiť, atď...).

Ďalšia moja otázka je, ak by mi šéf zvýšil plat od 1. 1. 2008, bude to mať vplyv na výpočet materskej?

Ďakujem pekne všetkým za odpovede.
Pôjdem od konca:
1. Ak ti šéf zvýši plat od 1.1.08 to nepomôže. Musíš ho "prehovoriť", že musíš ukončiť PP napr. 26.12.07 = všade odhlášky a znova nastúpiš do zamestnania 27.12.07 = všade prihlášky s platom cca 28.200 Sk. Potom budeš mať materské počítané z max. VZ 28142 Sk. /od januára ti môže plat upraviť na súčasnú úroveň/
2. Ak to šéf neschváli a termín pôrodu je 24.3.08 tak stačí sa DNP aj 10 dní pred nástupom na materskú z VZ 8100 Sk. Materskú budeš mať spočítanú z VZ ako zamestnanec /nepíšeš aký máš plat/ ak máš 15000 tak to bude počítané z 15000, a potom bude materská spočítaná ešte z DNP z VZ 8100 Sk. Viac sa s tým v tomto druhom prípade urobiť nedá.
Naposledy upravil Manual : 22.11.07 at 16:53
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

dobry vecer,
aj ja Vas prosim o radu, nakolko ma v tom uz chaos.
-od 8.11.2006 do 7.11.2007 som si platila DNP z min. - podmienku 270 dni mam splnenu
- od 9.11.2007 som sa prihlasila na DNP z max. a od 19.11.2007 som na PN- rizikove tehotenstvo
- od 21.9.2005 som bola nepretrzite zamestnana a prac. pomer trva dodnes s platom cca 14.000 v hrubom
- termin porodu mam 18.06.2008

Velmi Vas prosim o radu, z akeho VZ sa mi bude ratat PN a tiez aj materska???? Dakujeeem!!!
0 0
cirro cirro

cirro je offline (nepripojený) cirro

Úplne špeciálna situácia. Kvôli viacročnému pobytu v zahraničí žena nebola poistená.
Ak sa od 1.12.2007 poistí ako DNP s max VZ a od januára to zmení na minimálny VZ, bude materská (predpokladaný termín nástupu na materskú september 2008) počítaná z roku 2007 - teda z maxima? Samozrejme za predpokladu, že budú splnené podmienky aspoň 270dní poistenia za posledné dva roky, v jej prípade od 1.12.2007 do 31.08.2008.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať