Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
andrea242 andrea242

andrea242 je offline (nepripojený) andrea242

Dobrý večer.
Veľmi pekne by som vás chcela poprosiť o radu.
V polovici januára idem na MD no môj celkový príjem za rok 2007 v hrubom je 170 000,- SK, takže nič moc. No rada by som chcela ak by sa to dalo poberať najvýššiu materskú. No neviem ako by sa to dalo, keď už aj tak akosi veľa času na nejake zázraky nemám. Tak by som niekoho tu chcela poprosiť o radu ako by sa to dalo. Bola by som Vám nesmierne vďačná. Počula som o DNP. To ak by som sa zajtra ešte išla do SP prihlasiť na DNP s max. VZ to by sa mi ako rátalo? Dalo by sa to s tým nejako poriešiť? Keď VZ sa mi bude brať za rok 2007. Prosím momôžte. Dakujem
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
andrea242 Pozri príspevok
Dobrý večer.
Veľmi pekne by som vás chcela poprosiť o radu.
V polovici januára idem na MD no môj celkový príjem za rok 2007 v hrubom je 170 000,- SK, takže nič moc. No rada by som chcela ak by sa to dalo poberať najvýššiu materskú. No neviem ako by sa to dalo, keď už aj tak akosi veľa času na nejake zázraky nemám. Tak by som niekoho tu chcela poprosiť o radu ako by sa to dalo. Bola by som Vám nesmierne vďačná. Počula som o DNP. To ak by som sa zajtra ešte išla do SP prihlasiť na DNP s max. VZ to by sa mi ako rátalo? Dalo by sa to s tým nejako poriešiť? Keď VZ sa mi bude brať za rok 2007. Prosím momôžte. Dakujem
Tak ja sa pokúsim odpovedať, ale pravdupovediac hlavne preto, aby som Tvoju otázku posunula, lebo chcem, aby si to vybavila čo najlepšie. Ja by som sa na Tvojom mieste prihlásila zajtra z max. vymeriavacieho základu a hneď aj nahlásila zmenu k 1. 1. 2008 na minimálny VZ. Pretože Tvoja materská aj tak nebude najvyššia, môže byť len prilepšená o tuším 1485,- SK. Čo niekedy nie je na zahodenie. No ale je tu ten výklad SP, tak teraz vážne neviem. Budem s Tebou čakať, čo povedia múdrejší od nás.
0 0
fifik fifik

fifik je offline (nepripojený) fifik

Marcela
Dobrý večer mohli by ste mi prosím poradiť? Zajtra je 31.12 ak si pôjdem zmeniť najnižší vymeriavací základ na najvýšší pri platení na dobrovolné poistenie a hneď urobím zmenu od 1.1.2008 na zase najnižší budu mi vyplácať ošetrovné s toho najväčšieho aj keď bol len jeden deň v roku?
Ďakujem za odpoveď
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To čo by ste chceli dosiahnuť, sa robí tak, že DNP sa zruší a znova založí. Behom jedného dňa - 31.12.2007 sa to stihnúť nedá.

Keby ste už DNP mali zrušené a znova sa na DNP prihlásili k 31.12.2007 s max. možným VZ, a súčasne od 1.1.2008 ho zmenili na minimum, tak ošetrovné a ďalšie dávky by Vám vyplácali z max. VZ až po uplynutí 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP, čiže približne až od 1.7.2008.

Počas prvých 26 týždňov by sa dávky vypočítavali z minimálneho základu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
andrea242: Zaručený postup ako dosiahnuť vyššiu materskú je len a len ten, že zmeníte ešte pred nástupom na MD zamestnanie. A v novom zamestnaní budete mať v prepočte na celý mesiac príjem 28000 Sk.
0 0
andrea242 andrea242

andrea242 je offline (nepripojený) andrea242

Ďakujem Vám pán Miháľ za odpoveď. Takže ak by som sa dohodla so zamestnávateľom, že mi končí PP ku dňu 31.12.2007 tj. na dobu určitú (pretože mi vŕta hlavou, že zamestnávateľ nemôže ukončiť pomer s tehotonou ženou, tak preto doba určitá.)
A zároveň by sme uzatvorili nový od 1.1.2008 s max. VZ tak by sa to malo podariť? Možno to bude znieť hlúpo, ale aj napriek všetkým novým zmenám by to malo tak platiť? Mám strach, aby som so sebou nevybabrala a nakoniec dostala tak MD ako ostatné čo nikdy nepracovali, čo ja už v kuse pracujem 12 rokov. Bolo by to nefér. Ďakujem krásne, prajem krásny ďeň a šťastný Nový Rok.
0 0
andrea242 andrea242

andrea242 je offline (nepripojený) andrea242

katkapekly: Ďakujem ti za odpoveď, aspoň mám trošku už v tom prehľad. No som zvedavá čo mi ešte odpovie pán Miháľ.
Štastný Nový Rok.
0 0
zuz23 zuz23

zuz23 je offline (nepripojený) zuz23

Dobrý,
16.01.08 nastupujem na MD, 31.01.08 mi končí prac. zmluva na dobu určitú a zamestnávateľ so mnou novú zmluvu neuzatvorí. Chcem sa opýtať, či mi po 31.01.08 vzniká povinnosť sa niekde nahlasovať ako nezamestnanej,ako to bude s vyplácaním materskej a čo treba robiť po uplynutí 6 mesiacov MD. Treba sa nahlásiť na sociálku? V tejto problematike som ale úplne mimo, tak vopred ďakujem za akékoľvek nasmerovanie tým správnym smerom

....a ešte: Všetkým Vám prajem úspešný nový rok...
Zuzana
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

andrea242 Pozri príspevok
Ďakujem Vám pán Miháľ za odpoveď. Takže ak by som sa dohodla so zamestnávateľom, že mi končí PP ku dňu 31.12.2007 tj. na dobu určitú (pretože mi vŕta hlavou, že zamestnávateľ nemôže ukončiť pomer s tehotonou ženou, tak preto doba určitá.)
A zároveň by sme uzatvorili nový od 1.1.2008 s max. VZ tak by sa to malo podariť? Možno to bude znieť hlúpo, ale aj napriek všetkým novým zmenám by to malo tak platiť? Mám strach, aby som so sebou nevybabrala a nakoniec dostala tak MD ako ostatné čo nikdy nepracovali, čo ja už v kuse pracujem 12 rokov. Bolo by to nefér. Ďakujem krásne, prajem krásny ďeň a šťastný Nový Rok.
Nie "ukončiť pomer na dobu určitú" - na dobu určitú sa PP uzatvára. PP môžeš ukončiť dohodou - to je možné aj s tehotnou zamestnankyňou. Inak je to správne.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zuz23 Pozri príspevok
Dobrý,
16.01.08 nastupujem na MD, 31.01.08 mi končí prac. zmluva na dobu určitú a zamestnávateľ so mnou novú zmluvu neuzatvorí. Chcem sa opýtať, či mi po 31.01.08 vzniká povinnosť sa niekde nahlasovať ako nezamestnanej,ako to bude s vyplácaním materskej a čo treba robiť po uplynutí 6 mesiacov MD. Treba sa nahlásiť na sociálku? V tejto problematike som ale úplne mimo, tak vopred ďakujem za akékoľvek nasmerovanie tým správnym smerom

....a ešte: Všetkým Vám prajem úspešný nový rok...
Zuzana
Materské bude vyplácané "normálne", ako keby PP trval. Materské sa vypláca 28 týždňov (nie 6 mesiacov). Po narodení dieťaťa do 15 dní sa prihlás na SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Po skončení materskej by si sa mala zrejme prihlásiť aj na ZP - ako poistenec štátu (starostlivosť o dieťa). Na úrad práce sa nahlásiš,až keď budeš chcieť ísť pracovať, resp. keď bude mať dieťa 3 roky. Ak predpokladáš, že budeš nezamestnaná, je vhodné po skončení materskej poistiť sa v nezamestnanosti.
0 0
andrea242 andrea242

andrea242 je offline (nepripojený) andrea242

Jana Motyčková : Pekný deň prajem.
Práve som sa vrátila zo soc. poisťovne a tam mi pani pri PN povedala, že to nič, že mám nový PP aj tak rozhodujúce odbobie je za rok 2007.z predchádzajúceho pomeru. Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

andrea242 Pozri príspevok
Jana Motyčková : Pekný deň prajem.
Práve som sa vrátila zo soc. poisťovne a tam mi pani pri PN povedala, že to nič, že mám nový PP aj tak rozhodujúce odbobie je za rok 2007.z predchádzajúceho pomeru. Ďakujem
Pani na SP nie je podstatná, podstatný je zákon. Treba žiadoať o materské iba z nového PP.
0 0
milvin milvin

milvin je offline (nepripojený) milvin

Chcem sa spytat. Moja manzelka zacala prvy krat po skole pracovat 1.augusta 2007 a 15.oktobra 2007 isla na PN pre rizikove tehotenstsvo, termin porodu ma 24.maja 2008, vznikne jej tym padom narok na matersku? A kedy by vlastne mohla ist na matersku, alebo bude radsej lepsie ostat na PN do porodu?
Dakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nárok na materské má, ak v posledných dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Nemocenské poistenie trvá aj počas PN. V danom prípade ak dobre počítam, podmienka 270 dní splnená bude.
0 0
andrea242 andrea242

andrea242 je offline (nepripojený) andrea242

Jana Motyčková : Veď práve.....asi tá pani sa do toho nerozumie, pretože som ešte raz zavolala priamo na oddelenie ND a tam mi potvrdili, že rozhodujúce obdobie je len z nového PP. A ešte jedna taká maličká otázočka. Nebude im to divné, že stále sa to jedná len o toho istého zamestnáveteľa?
Inak ďakujem Vám krásne za odpovede
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Divné im to môže byť, ale na stave veci to nič nemení, žiaden zákon sa neporušil.
0 0
efcso efcso

efcso je offline (nepripojený) efcso

Pan Mihal,
asi ste uz milion krat odpovedali na otazku, ktoru sa spytam... Citala som aj vas blog, no aj tak by som prosila konkretnejsiu odpoved.. V maji mam urceny termin porodu ale uz zaciatkom februara pojdem na PN. Je este nejaka sanca aj pre mna na zvysenie materskeho resp. rodicovskeho prispevku?
Dakujem za odpoved
Eva
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

efcso Pozri príspevok
Pan Mihal,
asi ste uz milion krat odpovedali na otazku, ktoru sa spytam... Citala som aj vas blog, no aj tak by som prosila konkretnejsiu odpoved.. V maji mam urceny termin porodu ale uz zaciatkom februara pojdem na PN. Je este nejaka sanca aj pre mna na zvysenie materskeho resp. rodicovskeho prispevku?
Dakujem za odpoved
Eva
Máš pravdu, že na túto otázku nie len p. Mihál, ale aj veľa iných poraďákov, odpovedalo naozaj už milión krát.
Nepíšeš dosť informácií. Si zamestnaná? Ako dlho? Máš aj DNP alebo si aj SZČO?
Materská sa zvýšiť dá, poradíme, keď doplníš údaje.
Čo sa však týka rodičovského príspevku, ten je pre všetkých rovnaký. Myslím, že teraz je to cca. 4700,-
0 0
milvin milvin

milvin je offline (nepripojený) milvin

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nárok na materské má, ak v posledných dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Nemocenské poistenie trvá aj počas PN. V danom prípade ak dobre počítam, podmienka 270 dní splnená bude.
Lenze na matersku ma ist uz 17.aprila 2008 a tym padom este neubehne 270 dni, takze narok na matersku asi nebude.
0 0
efcso efcso

efcso je offline (nepripojený) efcso

Som zamestnana ako stredoskolska ucitelka uz od 2003 na jednom pracovnom mieste anie som platitelkou DNP.
Dakujem este raz za odpoved.
Eva
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať