Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
milvin Pozri príspevok
Lenze na matersku ma ist uz 17.aprila 2008 a tym padom este neubehne 270 dni, takze narok na matersku asi nebude.

Posudzuje sa obdobie posledných 2 rokov pred skutočným dňom pôrodu - takže keď pôrod bude okolo 24.5.2008, potom bude mať nárok na materské, ktoré sa však začne vyplácať až po splnení tejto podmienky, čiže v máji 2008.
0 0
efcso efcso

efcso je offline (nepripojený) efcso

jankasm Pozri príspevok
Máš pravdu, že na túto otázku nie len p. Mihál, ale aj veľa iných poraďákov, odpovedalo naozaj už milión krát.
Nepíšeš dosť informácií. Si zamestnaná? Ako dlho? Máš aj DNP alebo si aj SZČO?
Materská sa zvýšiť dá, poradíme, keď doplníš údaje.
Čo sa však týka rodičovského príspevku, ten je pre všetkých rovnaký. Myslím, že teraz je to cca. 4700,-
Som zamestnana ako stredoskolska ucitelka uz od 2003 na jednom pracovnom mieste anie som platitelkou DNP.
Dakujem este raz za odpoved.
Eva
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
efcso Pozri príspevok
Som zamestnana ako stredoskolska ucitelka uz od 2003 na jednom pracovnom mieste anie som platitelkou DNP.
Dakujem este raz za odpoved.
Eva
Dá sa to iba tak, že ukončíš pracovný pomer a nastúpiš do nového PP (aj u toho istého zamestnávateľa, ale tam by bol asi v tvojom prípade problém s výškou mzdy 28142 Sk). Iným spôsobom nie je možné materské zvýšiť.
0 0
efcso efcso

efcso je offline (nepripojený) efcso

Dakujem za odpoved!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
efcso Pozri príspevok
Dakujem za odpoved!
Nie je začo, asi som svojou odpoveďou nepotešil. Ale ak by prišla táto otázka skôr, dalo sa niečo naplánovať s DNP. Aj tak by som ho odporúčal uzatvoriť najmä na obdobie rodičovskej dovolenky (ošetrovné, nemocenské)...
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Ahojte poraďáci, na materskú idem 6. januára. Som zamestnaná a aj dobrovoľne nemocensky poistená. Sestrička mi vystavila Žiadosť o materské - za zamestnanca. Potrebujem si od nej pýtať ešte jednu Žiadosť - osobitne z dobrovoľného poistenia alebo sa to dá zaškrtnúť na jednej Žiadosti?
0 0
andrea242 andrea242

andrea242 je offline (nepripojený) andrea242

Jana Motyčková : Ešte raz sa Vám chcem poďakovať. Je to super, že sa v tomto svete ešte nájdu ľudia ktorý poradia a pomôžu. Dakujem
0 0
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

Prajem krasny den, som tu nova a tak zbezne som si precitala prispevky ale na zaklade "zbezneho" precitania som nenasla co hladam a co sa tyka mna

Cize - cakam babatko, predpokladany termin porodu je 17.8.2008
do 30.6.2006 som bola zamestnancom, PP som ukoncila dohodou....
1.7. az 17.7.2006 som bola dobrovolne zdravotne poistena
od 17.7.2006 som SZCO - prvy rok som neplatila odvody do soc.poist. (iba do zdravotnej poistovne)
od 1.7.2007 si platim odvody do soc.poist. z min. VZ 8100,-Sk (predtym 7900,-Sk)
od 17.12.2007 som zacala byt aj zamestancom (na dobu urcitu do novembra 2008 - som platena z projektu cez EU fondy) - zamestnavatel "samozrejme" nevie o tom, ze som tehu...nakolko mi bezi skusobna doba - hruba mzda bude cca medzi 17-18tis. Sk

az do odchodu na matersku by som chcela ostat aj SZCO aj zamestnanec - alebo teda...viete mi poradit co je lepsie? treba zrusit zamestnanca? alebo zivnost? alebo dobrovolne sa pripoistit?

aky budem mat narok na materske? budem mat vobec narok na materske? boze....to su take zlozite veci ze som z toho celkom salena

vopred velmi pekne dakujem za odpoved a pomoc v tejto spleti.....
madi33 z KE
Naposledy upravil madi33 : 03.01.08 at 12:27 Dôvod: doplnenie info
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
heike Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, na materskú idem 6. januára. Som zamestnaná a aj dobrovoľne nemocensky poistená. Sestrička mi vystavila Žiadosť o materské - za zamestnanca. Potrebujem si od nej pýtať ešte jednu Žiadosť - osobitne z dobrovoľného poistenia alebo sa to dá zaškrtnúť na jednej Žiadosti?
Pre každé nem. poistenie treba osobitnú žiadosť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
madi33 - nárok na materské určite mať budete, dokonca sa to pri troche snahy dá vyhnať na 15000 Sk mesačne na materskej, ale je to natoľko zložité a je tam toľko "čo ak", že jeden príspevok v Porade na to nestačí.
0 0
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

vazeny pan Mihal
dakujem, potesili ste ma s informaciou ze materska bude aj ze moze byt celkom vysoka

na zaklade rozsiahlosti mojho prispevku a na zaklade zlozitosti mojej situacie som predpokladala, ze to nebude debata ja 5 minut...
vieme to rozobrat niekedy inokedy? alebo na vasej web stranke? alebo....mi viete odporucit kam sa obratit o pomoc?
dakujem vopred, cenim si Vase rady

madi33
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre madi33
Podmienku 270 dní splníš z obidvoch poistení
Ak nič neurobíš VZ sa ti bude počítať z RO v roku 2007, tj
- zo zamestnania december 2007 (od 17. do 31.12.) píšeš, že plat je okolo 17,18 tis
- zo SZČO júl – december 2007 (priemer) VZ - asi 7900.- Sk

Ak ten plat v decembri bol naozaj taký (prípadne upresni), tak to nevychádza až tak zle. (18+8 tis).
Materské je 55% z VZ

Ak by si chcela maximum,
tak by pomohlo ukončenie PP a nový PP s vyšším platom okolo 21 tisíc (viac môže byť),
alebo dobrovoľné poistenie – Ale v tom prípade, že by si ukončila živnosť aj PP a prihlásila sa na DNP z maxima (VZ – 28142.- je to 1239.-/mesačne) a platila by si to min pol roka (26 týždňov) ..
0 0
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

Dakujem Katy a R
len neviem ci to je celkom kosher s tou novelou co je platna od 1.1. - tam sa hovori cosi ze sa do uvahy berie iba ukoncene poistenie ci co? no..nerozumiem tym veciam az tak velmi...
ale dakujem za radu
aspon viem, ze nebudem na nule...teda dufam
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Opakujem, že si to vyžaduje zrejme osobný rozhovor, Katy a R to napísala veľmi dobre ale záleží na tom, čo si môžete dovoliť, či ste ochotná prestať podnikať, či zmeniť zamestnanie atď. Cez web si komplexnú radu netrúfam podať. To je ako by ste chceli lekárske vyšetrenie po sieti.
0 0
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

lekarske vysetrenie po sieti urcite nechcem....len som chcela byt trosku nasmerovana, ktorym smerom sa uberat a co robit alebo kde ziskavat informacie
zatial dakujem za pomoc
0 0
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

Katy a R
plat v decembri...dostanem mozno okolo 20teho januara cize upresnit mozem az potom

novy PP urcite nehrozi
PP mozem ukoncit (ked im poviem ze som tehu, tak sa ma samozrejme zbavia pocas skusobnej doby)
a zivnost budem prevadzkovat dalej...az do odchodu na MD - z coho budem potom zit, ak zrusim zivnost?
asi je to "trosku" zlozitejsie...
ale vdaka aj tak
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Chcela by som sa ubezpecit, ci som urobila spravny vypocet ako platit DNP za dec 2007:
k 17.12. odhlaska DNP s VZ 8100
21.12. prihlaska DNP
od 21. do 31.12. DNP s VZ 28142

Takze 17 dni s VZ 8100 platba 204 Sk (8100x4,4%:31x17)
a 11 dni s VZ 28142 platba 440 Sk (28142x4,4%:31x11)
Zaokruhlovala som pre istotu na cele koruny nahor.

Diky vopred za overenie...
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ahojte, ja by som sa chcela spýtať, niečo také sa mi dostalo do uší, že aj by som chcela mať vyššiu materskú, tak po novom už nemôžem zmeniť vymeriavací základ len na pár dní, ale že musím napr. max. odvody platiť 270 dní, alebo neviem koľko, ale že to je dosť. Ak je to pravda, oplatí sa to vôbec?
Ďakujem za vaše rady.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

andrea33 Pozri príspevok
Chcela by som sa ubezpecit, ci som urobila spravny vypocet ako platit DNP za dec 2007:
k 17.12. odhlaska DNP s VZ 8100
21.12. prihlaska DNP
od 21. do 31.12. DNP s VZ 28142

Takze 17 dni s VZ 8100 platba 204 Sk (8100x4,4%:31x17)mne to vychádza 196,- Sk, teda 8100:31x17=VZ 4442 x 4,4% = 196Sk
a 11 dni s VZ 28142 platba 440 Sk (28142x4,4%:31x11) áno 440,-
Zaokruhlovala som pre istotu na cele koruny nahor.

Diky vopred za overenie...
odpoved v texte
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Pre madi:
nestačí ukončiť pracovný pomer, musíš následne uzavrieť nový a v tom novom dosiahnuť maximálny vymeriavací základ až do doby keď pôjdeš na materskú alebo PN. Vtedy môžeš dostať maximálnu materskú, lebo sa ti bude VZ počítať z platu od uzavretia novej pracovnej zmluvy až do dňa (resp. mesiaca, podľa dĺžky doby trvania PP) predchádzajúcemu odchodu na materskú alebo PN. Ten nový zamestnávateľ môže byť aj ten tvoj pôvodný, ak by bol ochotný pristúpiť na takúto vec.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať