Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať, niečo také sa mi dostalo do uší, že aj by som chcela mať vyššiu materskú, tak po novom už nemôžem zmeniť vymeriavací základ len na pár dní, ale že musím napr. max. odvody platiť 270 dní, alebo neviem koľko, ale že to je dosť. Ak je to pravda, oplatí sa to vôbec?
Ďakujem za vaše rady.
Nepíšeš nič konkrétne. Kedy plánuješ ísť na materskú, aké nemocenské poistenia máš/si mala a ako dlho. Z akých VZ. Preto nemožno povedať, či musí tvoje DNP trvať 270dní, ani či musíš resp."môžeš" platiť z maxima a či sa ti to oplatí.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ahojte, som tu nová, tak ako sú pre mňa nové infošky ohľadom DNP a zvýšenia materskej či prilepšenia PN, ktoré momentálne hltám, takže sa dopredu ospravedlňujem, ak spôsobím nejaký chaos, alebo budem mať "blbé" otázky, nakoľko nie som v tomto smere vôbec znalec. Čím viac informácií o tom čítam, tým viac som z toho jeleň (. Ide o to, že sa tento rok chceme začať snažiť o bábo, ale keďže viem, že to môže byť dosť dlhodobá záležitosť, prosím o radu, ako postupovať. So snahou začneme najskôr od 03-04/08, t.j. na MD by som podľa toho nastúpila pravdepodobne až v r. 2009. Prihlásená na DNP však zatiaľ nie som a ani som nebola a keďže je povinných 270 dní DNP, vlastne chcem zistiť, či sa mi to oplatí, ako dlho mám byť dobrovoľne poistená a v akej výške si to mám platiť, aby som získala max. materskú? Som zamestnaná a keď to dobre chápem, pri nástupe na MD v r. 2009 sa mi bude rátať VZ z platu r. 2008 + ako z DNP? Je predpoklad, že by som od začiatku nastúpila na rizikovú PN, teda čo ak otehotniem napr. 05/08, kedy ešte neuplynie doba 270 dní DNP? Môžem si naďalej platiť DNP, aj keď budem na rizikovej PN? Ako to ovplyvní výšku materskej? A z čoho sa mi vôbec bude rátať PN, len z PNP, či aj z DNP? Pozerala som stránku SP, a tam sa píše, že v prípade poberania nemocenského dobrovoľne nem. poistená osoba nie je povinná platiť DNP za tú dobu, ale čo ak chcem platiť aj v dobe PN, aby som neprišla o zvyšnú dobu do 270 dní a tým pádom o max. materskú? A z akej sumy mám platiť DNP, ak príjem za december 2007 (ale výplata v januári 2008) bol vo výške cca 18000,- Sk s predpokladom zvýšenia platu od januára 2008 o cca 700,- Sk? Ak neotehotniem počas tých 270 dní DNP, odhlásiť sa potom, aby som zbytočne neplatila a počkať, kedy sa to podarí a potom stačí 26 týždňov platiť DNP do výšky max. VZ? Ak nechcem zbytočne preplácať musím teda otehotnieť do 2 rokov od začiatku platenia DNP? Ak sa to náhodou nepodarí, potom som platila DNP zbytočne? Chápem to vôbec dobre, alebo pletiem hrušky s jablkami? Poradíte niekto, kto sa v tom dobre vyzná?!?!? Mám strach, že na sociálke takí ochotní asi nebudú, pokiaľ tam niekoho nemám, čo teda nemám, preto sa obraciam na vás, odborníkov!
Vrúcna vďaka!!! )
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

A ešte niečo: ako ovplyvňujú výšku prípadnej PN či materskej odmeny? Zvykneme dostávať sem-tam k platu, napr. v lete alebo na konci roka a teraz údajne aj začiatkom by niečo malo kápnuť... Ešte raz vďaka za trpezlivosť so mnou!!!
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ahojte, dnes mi priniesla zamestnankyňa žiadosť o materské.
Nastúpila k nám 2.1.2008, neviem,či to nie je veľmi na "tesno".
Mám trochu problém s dátumom: lekár napísal
- dočasnú práceneschopnosť od 4.1.2008
- a "nárok na materské a jeho výplatu si uplatňujem" od 7.1.2008
nie som si istá, ako mám postupovať - na jeden deň bude PN?
Prosím súrnu odpoveď.
Laura
0 0
petriiik petriiik

petriiik je offline (nepripojený) petriiik

ahojte,
precital som dost vela na tejto diskusii a takisto na blogu pana Mihala, ale odpoved na jednu otazku som nenasiel/prehliadol:

Ma zena narok na materske, ak ide z prvej rodicovskej dovolenky na druhu matersku,
pricom predtym bola zamestnana na dobu urcitu a ta doba uplynula pocas prvej materskej ?


pozn.: ak by bola na dobu neurcitu, tak ma narok na matersku na zaklade pravdepodobneho prijmu (aspon tak som to pochopil)
je to ine v pripade zamestnania na dobu urcitu alebo sa to v zakone nerozlisuje?

vopred vdaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petriiik Pozri príspevok
ahojte,
precital som dost vela na tejto diskusii a takisto na blogu pana Mihala, ale odpoved na jednu otazku som nenasiel/prehliadol:

Ma zena narok na materske, ak ide z prvej rodicovskej dovolenky na druhu matersku,
pricom predtym bola zamestnana na dobu urcitu a ta doba uplynula pocas prvej materskej ?

pozn.: ak by bola na dobu neurcitu, tak ma narok na matersku na zaklade pravdepodobneho prijmu (aspon tak som to pochopil)
je to ine v pripade zamestnania na dobu urcitu alebo sa to v zakone nerozlisuje?

vopred vdaka
Napíš dátumy, odkedy je na MD, RD, kedy je predpokladaný termín pôrodu a koniec PP. Lebo je tam vela kombinácií.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Laura1 Pozri príspevok
Ahojte, dnes mi priniesla zamestnankyňa žiadosť o materské.
Nastúpila k nám 2.1.2008, neviem,či to nie je veľmi na "tesno".
Mám trochu problém s dátumom: lekár napísal
- dočasnú práceneschopnosť od 4.1.2008
- a "nárok na materské a jeho výplatu si uplatňujem" od 7.1.2008
nie som si istá, ako mám postupovať - na jeden deň bude PN?
Prosím súrnu odpoveď.
Laura
Veľmi potrebujem Vašu pomoc, čo mám robiť s dátumom 4.1.2008? Zamestnankyňa je vlastne dnes ešte v práci, môžem ignorovať PN na jeden deň? Vyplatiť jej mzdu za 2-4.1.2008? Prosím, poraďte mi.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Laura1 Pozri príspevok
Ahojte, dnes mi priniesla zamestnankyňa žiadosť o materské.
Nastúpila k nám 2.1.2008, neviem,či to nie je veľmi na "tesno".
Mám trochu problém s dátumom: lekár napísal
- dočasnú práceneschopnosť od 4.1.2008
- a "nárok na materské a jeho výplatu si uplatňujem" od 7.1.2008
nie som si istá, ako mám postupovať - na jeden deň bude PN?
Prosím súrnu odpoveď.
Laura
Ak splna podmienku 270dní NP, nevadí, že je to tak natesno. Ak tomu dobre rozumiem, tak odpracovala 2dni 2-3.1.08, 3dni je dočasne PN 4.-.6.1.08 a od 7.1.08 nastupuje na MD.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Dobry den,
ja by som potrebovala poradit ohladom zvysenia materskej tak ako vsetky zeny ako som len tak zbezne citala.
Teraz som asi v 6tt, termin vychadza na September. Presne este neviem den. Podmienku 270 dni mam splnenu (pracujem treti rok u toho isteho zamestnavat), VZ nem.poist. 20000(niekedy mierna odchylka), cize staci mi platit si DNP z minim.VZ 8100 Sk aby som dosiahla matersku 15455 Sk(cize 55%)?
Neviem ale odkedy si ho mam zacat platit a kolko. Staci 26 tyzdnov pred nastupom na matersku alebo mam uz aj teraz(chcela som od 7.1.)?
Nastup na matersku planujem 8 tyzdnov pred terminom porodu.
Co ked pojdem na PN kvoli rizikovemu tehot.? Nezmeni sa tym nic?
dakujem za odpoved, dufam ze som trafila otazku do spravnej temy
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

petriiik Pozri príspevok
ahojte,
precital som dost vela na tejto diskusii a takisto na blogu pana Mihala, ale odpoved na jednu otazku som nenasiel/prehliadol:

Ma zena narok na materske, ak ide z prvej rodicovskej dovolenky na druhu matersku,
pricom predtym bola zamestnana na dobu urcitu a ta doba uplynula pocas prvej materskej ?

pozn.: ak by bola na dobu neurcitu, tak ma narok na matersku na zaklade pravdepodobneho prijmu (aspon tak som to pochopil)
je to ine v pripade zamestnania na dobu urcitu alebo sa to v zakone nerozlisuje?

vopred vdaka
Nárok na materské zo zamestnania je iba ak nastupuje na materskú počas trvania zamestanania alebo po skončení zamestannia počas ochrannej lehoty. Ochranná lehota je maximálne 6 mesiacov po skončení zamestanania, aj to iba ak by bola tehotná pri ukončení zamestanania. Takže veľmi pravdepodobne nárok na materské z bývalého zamestnania nie je. Pre posúdenie iných možností by bolo portebné poznať presné dátumy.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Natty Pozri príspevok
Ahojte, som tu nová, tak ako sú pre mňa nové infošky ohľadom DNP a zvýšenia materskej či prilepšenia PN, ktoré momentálne hltám, takže sa dopredu ospravedlňujem, ak spôsobím nejaký chaos, alebo budem mať "blbé" otázky, nakoľko nie som v tomto smere vôbec znalec. Čím viac informácií o tom čítam, tým viac som z toho jeleň (. Ide o to, že sa tento rok chceme začať snažiť o bábo, ale keďže viem, že to môže byť dosť dlhodobá záležitosť, prosím o radu, ako postupovať. So snahou začneme najskôr od 03-04/08, t.j. na MD by som podľa toho nastúpila pravdepodobne až v r. 2009. Prihlásená na DNP však zatiaľ nie som a ani som nebola a keďže je povinných 270 dní DNP, vlastne chcem zistiť, či sa mi to oplatí, ako dlho mám byť dobrovoľne poistená a v akej výške si to mám platiť, aby som získala max. materskú? Som zamestnaná a keď to dobre chápem, pri nástupe na MD v r. 2009 sa mi bude rátať VZ z platu r. 2008 + ako z DNP? Je predpoklad, že by som od začiatku nastúpila na rizikovú PN, teda čo ak otehotniem napr. 05/08, kedy ešte neuplynie doba 270 dní DNP? Môžem si naďalej platiť DNP, aj keď budem na rizikovej PN? Ako to ovplyvní výšku materskej? A z čoho sa mi vôbec bude rátať PN, len z PNP, či aj z DNP? Pozerala som stránku SP, a tam sa píše, že v prípade poberania nemocenského dobrovoľne nem. poistená osoba nie je povinná platiť DNP za tú dobu, ale čo ak chcem platiť aj v dobe PN, aby som neprišla o zvyšnú dobu do 270 dní a tým pádom o max. materskú? A z akej sumy mám platiť DNP, ak príjem za december 2007 (ale výplata v januári 2008) bol vo výške cca 18000,- Sk s predpokladom zvýšenia platu od januára 2008 o cca 700,- Sk? Ak neotehotniem počas tých 270 dní DNP, odhlásiť sa potom, aby som zbytočne neplatila a počkať, kedy sa to podarí a potom stačí 26 týždňov platiť DNP do výšky max. VZ? Ak nechcem zbytočne preplácať musím teda otehotnieť do 2 rokov od začiatku platenia DNP? Ak sa to náhodou nepodarí, potom som platila DNP zbytočne? Chápem to vôbec dobre, alebo pletiem hrušky s jablkami? Poradíte niekto, kto sa v tom dobre vyzná?!?!? Mám strach, že na sociálke takí ochotní asi nebudú, pokiaľ tam niekoho nemám, čo teda nemám, preto sa obraciam na vás, odborníkov!
Vrúcna vďaka!!! )
DNP môžeš zatiaľ platiť z minima (z 8100 Sk). Ak (napr. pri odmenách) VZ zo zamestnania +z DNP prekročí maximálny VZ 28142 Sk, poisťovňa zaplatenú sumu navyše vráti. Pre materské je potom najlepšie hneď po otehotnení zrušiť DNP a znovu sa prihlásiť na DNP s maximálnym možným VZ (rozdiel medzi maximálnym VZ a príjmom zo zamestnania). Z DNP je možné čerpať aj nemocenské pri PN, pri rizikovom tehotenstve, ale tiež pri splnení podmienky 270dní DNP. Po narodení dieťaťa a uplynutí materskej je možné čerpať ošetrovné. Pre čerpanie nemocenského (pri rizikovom tehotenstve) je vhodné zvážiť platenie z maximálneho možného VZ od začiatku poistenia.
Ale keďže sa chystáš na materské až v r.2009, všetko môže byť inak a nikto Ti nezaručí, že to čo je teraz najvhodnejšie bude najvhodnejšie aj v r. 2009.
Momentálne vhodnejší ako DNP, sa mi zdá spôsob (ak je to možné)- po otehotnení ukončiť PP a uzavrieť nový s maximálnym VZ v rozhodujúcom období.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Takže dva roky pred predpokladaným pôrodom (od 9/06-9/08) si doteraz len súvisle zamestnaná u jedného zamestnávatela a nemala si iné NP. Tvoje RO zo zamestnania ak PP neukončíš, bude r.2007 z VZ ako píšeš 20000.
Ak by si chcela mať nárok na materské aj z DNP, musíš tiež splniť podmienku 270dní NP.

Podla momentálneho výkladu sociálnej poistovne na posudzovanie 270dní NP sa k existujúcemu NP prirátavajú len dni ukončeného NP. Ty nemáš momentálne žiadne ukončené NP. Muselo by ti trvať DNP 270dní, ale to už zo samotného DNP nestihneš aj keby si sa hned poistila (si v 6tt a zostávajúcich 34tt=238dní). Ak by si ukončila PP a uzatvorila nový PP (aj u toho istého zamestnávatela), potom predpokladám by sa ti dni NP z ukončeného PP mali zarátať do dní NP aj pre DNP. Potom by ti stačilo uzatvoriť DNP niekolko dní pred nástupom na MD, lebo tebe stačí suma z pravdepodobného VZ (8100).
Ale ak by si ukončila PP,to už by asi bolo jednoduchšie uzatvoriť nový PP z maxima v rozhodujúcom období, bez DNP.
Naposledy upravil brčko : 04.01.08 at 15:03
0 0
petriiik petriiik

petriiik je offline (nepripojený) petriiik

upresnujem datumy:

nastup na 1. matersku: koniec februara 2006
1. porod: april 2006
pracovna zmluva na dobu: 1.9.2005 - 31.8.2006 (predtym SZCO)
termin 2. porodu: 1.april 2008

a len doplnim, ze 1.3. - 31.12.2007 bolo platene aj DNP z minima (asi zbytocne, ze?)
0 0
petriiik petriiik

petriiik je offline (nepripojený) petriiik

Citát:
Pre posúdenie iných možností by bolo portebné poznať presné dátumy.

Datumy som uviedol vyssie (v odpovedi brcko-vi).
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Dik brcko, mas pravdu 196 Sk
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
brčko Pozri príspevok
Ak splna podmienku 270dní NP, nevadí, že je to tak natesno. Ak tomu dobre rozumiem, tak odpracovala 2dni 2-3.1.08, 3dni je dočasne PN 4.-.6.1.08 a od 7.1.08 nastupuje na MD.
Veľmi sa ospravedlňujem, všetko je v poriadku, ujo doktor mal len posunuté riadky. Dnešný dátum neznamená PN, ale dátum vyplnenia žiadosti
Ďakujem za príspevky.
Laura
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

petriiik Pozri príspevok
upresnujem datumy:

nastup na 1. matersku: koniec februara 2006
1. porod: april 2006
pracovna zmluva na dobu: 1.9.2005 - 31.8.2006 (predtym SZCO)
termin 2. porodu: 1.april 2008

a len doplnim, ze 1.3. - 31.12.2007 bolo platene aj DNP z minima (asi zbytocne, ze?)
K 1.4.2008 bude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch (od 1.4.2006). Ak si ponechá DNP, bude mať nárok na materské z DNP ale v minimálnej výške, to sa už ovplyvniť nedá. Na zvýšenie materskej je už iba možnosť zrušiť si DNP a zamestnať sa s čo najvyšším príjmom (max. mesačne 28142), stačí na krátku dobu - pár dní a na materskú nastúpiť počas trvania toho zamestnania. To DNP sa potom zišlo na získanie 270 dní v posledných 2 rokoch.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petriiik Pozri príspevok
upresnujem datumy:

nastup na 1. matersku: koniec februara 2006
1. porod: april 2006
pracovna zmluva na dobu: 1.9.2005 - 31.8.2006 (predtym SZCO)
termin 2. porodu: 1.april 2008

a len doplnim, ze 1.3. - 31.12.2007 bolo platene aj DNP z minima (asi zbytocne, ze?)
Bohužial sa mi neuložila moja odpoved, ktorú som písala a odbiehala od PC, tak píšem ešte raz.

Súhlasím s Jankou MOtyčkovou.

Ak má termín 1.4.08, nastup na MD je obvykle 6týzdnov pred, t.j. 19.2.08, ale najskôr 8týzdnov pred t.j. 5.2.08. Pre nu je dôležité obdobie od 1.4.06 do 31.3.08, v ktorom bola nemocensky poistená pre účely materskej:
153dní ako zamestnanec na MD resp. RD 1.4.-31.8.06,
306dní ako DNP (ak bolo 31.12.07 DNP ukončené) 1.3.-31.12.07

Ako písala Janka, ak nič nespraví, bude mať nárok na materské len z DNP a to z VZ 8100, takže materská cca 148 Sk na den.
Ak DNP ukončí a zamestná sa so zaujímavým VZ pred nástupom na MD, môže si uplatniť nárok na materské ako zamestnanec.
Ak DNP ukončí, zamestná sa aspon na pár dní a potom ostane bez akéhokolvek NP, potom si môže uplatniť nárok na materské ako zamestnanec v ochrannej lehote, ktorá je 6mesiacov po ukončení NP.

Tak napr. ak uzatvorí PP od 4.2.-8.2.08 s HM 4850,-Sk za toto obdobie a uplatní si nárok na materské v ochrannej lehote, potom materská môže byť cca 533,5 denne. Ak uzatvorí PP v januári, stačí VZ 907Sk na kalendárny den.
Naposledy upravil brčko : 04.01.08 at 13:45
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o odsúhlasenie, prípadne opravenie mojej situácie. Nástup na MD mám 13.4.2008. PP mi skončil na dobu určitu 31.12.2007. bola som zamestnaná od 6/2005. od 1.1.08 som nezamestnaná. 21.1. by som sa chcela zamestnať so mzdou 30tis. a následne 1.2.08 nastúpiť na PN. Bude mojím RO obdobie od 21.1.08 do 31.1.08? VZ z 30tis. bude od 21.do 31.1. 10.645,-(neviem totiž či som si to dobre vypočítatala)? Asi to vyjde viac ako max. ale to nevadí. Dúfam, že si tých pár dní čo budem mať prerušené NP (1.1.-20.1.) nič nepokazím. Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
constance constance

constance je offline (nepripojený) constance

Ahojte všetci. Prečítala som si všetky príspevky na túto tému, no chcela by som sa uistiť, či postupujem správne. Dňa 29.7.2008 - termín pôrodu, t.j. nástup na MD je 17.6.2008.
Priebeh NP bol nasledovný:
5/2005 - 7/2007 zamestnanie na TPP
od 8/2007 až doteraz -nezamestnaná.
1.11.07-30.11.07 - DNP s VZ 8100,- (prihláška+odhláška)
1.12.07 až doteraz - DNP s max. VZ. (ďalšia prihláška)
Ku dňu nástupu na MD by teda mala byť splnená podmienka nároku na max. materské z DNP, tj. tých 26 týždňov a ak spočítam NP zo zamestnania + DNP, tak aj podmienka 270 dní. Je to správne? Môžem sa spoľahnúť, že v júni dostanem max. materské? A čo urobiť pre max. OCR a PN v roku 2009? Treba až do nástupu na MD platiť DNP z maxima? Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať