Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Fucta Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o odsúhlasenie, prípadne opravenie mojej situácie. Nástup na MD mám 13.4.2008. PP mi skončil na dobu určitu 31.12.2007. bola som zamestnaná od 6/2005. od 1.1.08 som nezamestnaná. 21.1. by som sa chcela zamestnať so mzdou 30tis. a následne 1.2.08 nastúpiť na PN. Bude mojím RO obdobie od 21.1.08 do 31.1.08? áno VZ z 30tis. bude od 21.do 31.1. 10.645,-(neviem totiž či som si to dobre vypočítatala)? mne to vychádza cca 11740,- (30000mes.hrubá mzda : 23prac.dní+plat.sviatkov x 9 odprac.dní) Asi to vyjde viac ako max. ale to nevadí. Dúfam, že si tých pár dní čo budem mať prerušené NP (1.1.-20.1.) nič nepokazím. tvoj nárok na materské to neovplyvní, 270dní NP máš splnených s velkou rezervou. Vopred ďakujem za odpoveď
odpovede v texte
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

constance Pozri príspevok
Ahojte všetci. Prečítala som si všetky príspevky na túto tému, no chcela by som sa uistiť, či postupujem správne. Dňa 29.7.2008 - termín pôrodu, t.j. nástup na MD je 17.6.2008.
Priebeh NP bol nasledovný:
5/2005 - 7/2007 zamestnanie na TPP
od 8/2007 až doteraz -nezamestnaná.
1.11.07-30.11.07 - DNP s VZ 8100,- (prihláška+odhláška)
1.12.07 až doteraz - DNP s max. VZ. (ďalšia prihláška)
Ku dňu nástupu na MD by teda mala byť splnená podmienka nároku na max. materské z DNP, tj. tých 26 týždňov a ak spočítam NP zo zamestnania + DNP, tak aj podmienka 270 dní. Je to správne? áno Môžem sa spoľahnúť, že v júni dostanem max. materské? áno A čo urobiť pre max. OCR a PN v roku 2009? Treba až do nástupu na MD platiť DNP z maxima? áno Ďakujem vopred za odpoveď.
Myslím, že to máš dobre premyslené. MD ti pravdepodobne skončí 29.12.08, takže ešte za dva posledné dni roku 2008 zaplatíš z maxima.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, ja som SZČO od 13.9.2006, odvody si platím dobrovoľné z minima. Myslela som, že či sa stále dá kombinovať DNP alebo TPP. Pokiaľ viem, dalo sa to tak, že 270 dní by som musela byť poistená, hoci aj z minima a potom tesne pred nástupom na materskú sa odhlásiť a prihlásiť s maximálnym VZ. Moja otázka je, či to ešte stále platí, lebo som začula niečo také, že ak ccem materskú z maxima, tak si celú dobu poistenia musím platiť odvody z maxima. Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Neplatí to, počula si správne,ak chceš DNP z vyššej sumy ako z minima, od posledného vzniku DNP musí ubehnúť apoň 26 týždňov.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem za odpoveď. A ešte jedna otázka. V mojom prípade, aj si platím z minima, má zmysel si zvyšovať potom na maximum na tých 26 týždňov? Koľko by som musela platiť? A koľko by cca bola materská? Ďakujem krásne za Váš čas.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Podľa mňa to má zmysel. Platiť 9 mesiacov po 1239, Sk mesačne - to je cca 11000,- Sk, a potom dostať cca 15000,- Sk mesačne po dobu 6 mesiacov, to sa oplatí, nie? Samozrejme, to dieťatko je ešte vačšou radosťou.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak máš pre nástupom na materskú dobu dlhšiu ako 26 týždňov, oplatí sa zrušiť NP a následne sa prihlásiť na DNP z maxima.Neviem z hlavy % na NP (4,4%?). Ak budeš platiť cca 7 mesiacov z maxima, tak zaplatíš cca 8668 Sk. Za cca 7 mesiacov materskej dostaneš potom cca 108346 Sk. Myslím, že sa to oplatí.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem za radu. Jasné že babo je ta najväčšia radosť, ale keď treba platiť hypoteku, tak to je tazke, žiť z jedného platu. Ja som si len chcela obnoviť informácie ohľadne tej temy, my zatiaľ ideme stavať domček a babo až potom.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika, nepíšeš nič konkrétne, takže ti nemožno poradiť. Ak ide o výšku materskej z DNP, nie vždy treba platiť z maxima počas 26 týždnov, stačí v rozhodujúcom období. No niekedy je to nevyhnutné.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

ja si platím DNP cca 350,- z minima od septembra 2006 - 16 mesiacov, som SZCO a od júna budem musiet platit odvody povinne z minima. Stacia tieto údaje?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Na materskú sa chystám najskôr koncom roka 2009.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Jana Motyčková Pozri príspevok
K 1.4.2008 bude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch (od 1.4.2006). Ak si ponechá DNP, bude mať nárok na materské z DNP ale v minimálnej výške, to sa už ovplyvniť nedá. Na zvýšenie materskej je už iba možnosť zrušiť si DNP a zamestnať sa s čo najvyšším príjmom (max. mesačne 28142), stačí na krátku dobu - pár dní a na materskú nastúpiť počas trvania toho zamestnania. To DNP sa potom zišlo na získanie 270 dní v posledných 2 rokoch.
Malá podotázka: čo sa stane, ak si ponechá DNP a zároveň sa zamestná s VZ = 28.142,- (max) - 8.100,- (DNP) = 20.042,-? Nedostane materskú zo súčtu? Ak nie, prečo?
Ďakujem.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Tinika Pozri príspevok
Na materskú sa chystám najskôr koncom roka 2009.
Tak sa koncom roka 2008 odhlás z DNP a znova prihlás napr. k 1. 12. 2008 z maxima a zaplať 1 mesiac z maxima a potom celý rok 2009 z minima, to ak chces ísť na materskú ešte pred koncom roka 2009. Ak by to malo byť neskôr, tak si začiatkom roka 2009 znova pýtaj radu. Zákony sa môžu zmeniť.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

ďakujem krasne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Na materskú sa chystám najskôr koncom roka 2009.
Tinika, písala si, že si stále platíš DNP z minima.
Ak zistíš, že si tehotná, stačí ked sa odhlásiš a nanovo prihlásiš z maxima, najlepšie do 6-eho týždna tehotnosti, maximálne 8tt. Na MD sa nastupuje najneskôr v 34tt, dovtedy potrebuješ aby uplynulo 26týzdnov.

Myslím, že táto rada je aj v blogoch p. Mihála
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem všetkým za rady. A ešte otázku, keď budem povinne platiť odvody z minima, je výhodnejšie si potom doplatiť DNP do sumy maxima, alebo si najst TPP? Ale to by som v TPP musela byt viac ako 270 dní vsak?
Ak uz budem musiet povinne platit odvody, pocita sa mi tych 270 dni odznova alebo pokracujem v pocte dni DNP? Teda ide o to co ak budem platit povinné odvody, to bude stacit, alebo mam pokracovat aj v DNP. Dufam ze som vas uz uplne nedoplietla a budete mi vediet odpovedat. dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bmg Pozri príspevok
Malá podotázka: čo sa stane, ak si ponechá DNP a zároveň sa zamestná s VZ = 28.142,- (max) - 8.100,- (DNP) = 20.042,-? Nedostane materskú zo súčtu? Ak nie, prečo?
Ďakujem.
Ak by mala splnenú podmienku 270dní NP zo zamestnania aj 270dní NP z DNP, potom by mala nárok z oboch. Ak jedno NP trvalo 270dní, ide o to, čo sa zarátava do doby NP zo zamestnania, ktoré 270dní netrvalo. Výklad SP je odlišný od samotného zákona. DOPLNAM: SP by pravdepodobne nárok na materské zo zamestnania neuznala, pretože podla ich vysvetlovania zákona, netrvalo toto NP 270dní.

Pozri príspevky p. Mihála v tejto téme pod číslom: 341 a 352.
Naposledy upravil brčko : 04.01.08 at 21:16
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
brčko Pozri príspevok
Ak by mala splnenú podmienku 270dní NP zo zamestnania aj 270dní NP z DNP, potom by mala nárok z oboch. Ak jedno NP trvalo 270dní, ide o to, čo sa zarátava do doby NP zo zamestnania, ktoré 270dní netrvalo. Výklad SP je odlišný od samotného zákona.

Pozri príspevky p. Mihála v tejto téme pod číslom: 341 a 352.
Nárok by síce mala, ale len teoreticky, nie? Nemocenské poistenia sa síce môžu kombinovať, myslím tým, že môžeš dostať dávku z viacerých poistení, ale aj tak to bude len z max. VZ. Myslím, že je to tak od 1. 1. 2008. Je to rozdiel oproti roku 2007. Nepustia Ťa nad maximum, takže to môže byť max. cca 15000 mesačne. Pripojila by som link, kde je to veľmi podrobne vysvetlené pánom Mihálom, ale neviem to. Je to na blogspote.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Ďakujem všetkým za rady. A ešte otázku, keď budem povinne platiť odvody z minima, je výhodnejšie si potom doplatiť DNP do sumy maxima, alebo si najst TPP? Ale to by som v TPP musela byt viac ako 270 dní vsak?
Ak uz budem musiet povinne platit odvody, pocita sa mi tych 270 dni odznova alebo pokracujem v pocte dni DNP? Teda ide o to co ak budem platit povinné odvody, to bude stacit, alebo mam pokracovat aj v DNP. Dufam ze som vas uz uplne nedoplietla a budete mi vediet odpovedat. dakujem.
Tebe to nesúri. Podla mna zatial plať z minima. A sleduj tieto stránky. Výklad 270dní NP pri viacerých NP sa len teraz dostal do praxe. Určite sem pribudnú príspevky mamičiek z praktickými skúsenosťami. Pred mesiacom, kedy ešte SP nezverejnila svoj výklad (vid môj predchádzajúci príspevok), by som ti odpovedala inak (a nielen ja), možno o mesiac to bude jasnejšie.

DOPLNAM:
Až teraz som si prečítala tvoj príspevok č.450, že od júla budeš platiť povinné NP ako SZčO z minima, takže snád dovtedy to bude jasnejšie.
Naposledy upravil brčko : 04.01.08 at 21:23
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tak dakujem, budem to tu sledovať a keď to bude aktualne alebo koniec roka tak sa opytam, ci sa odhlasovat z minima a opat sa prihlasit z maxima. Pa
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať