Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

katkapekly Pozri príspevok
Nárok by síce mala, ale len teoreticky, nie? Nemocenské poistenia sa síce môžu kombinovať, myslím tým, že môžeš dostať dávku z viacerých poistení, ale aj tak to bude len z max. VZ. Myslím, že je to tak od 1. 1. 2008. Je to rozdiel oproti roku 2007. Nepustia Ťa nad maximum, takže to môže byť max. cca 15000 mesačne. Pripojila by som link, kde je to veľmi podrobne vysvetlené pánom Mihálom, ale neviem to. Je to na blogspote.
@katkapekly: aj ja to chápem, že to ide maximálne z 28.142,-, ale kombinovať sa to môže z rôznych poistení, ak z nich vzniká nárok.
@brčko: prečítal som si, ďakujem. Predpokladám, že to nejde preto, lebo jej predošlé zamestnanie v posledných 2 rokoch bolo iba 153 dní a už by v tomto aktuálnom čase nestihla v ďalšom zamestnaní dohnať do 270 dní, aby sa toto zamestatnecké poistenie rátalo samostatne. Ak by jej skončilo až minulý rok v auguste, tak by aj poistenie z krátkeho zamestnania pred materskou bolo započítané. V každom prípade, ak sa má kde zamestnať s max. VZ, tak je najjednoduchšie zrušiť DNP a zamestnať sa.

Ďakujem za výklad, dobrú noc.
Naposledy upravil bmg : 04.01.08 at 22:33
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Už som sa raz informoval, ale medzičasom sa nám trochu zmenili podmienky, tak by som si chcel pre istotu overiť náš konečný postup.
Vstupné údaje o manželke a jej situácii:
- zamestnaná (začiatok pred rokom 2005), VZ okolo 2.300,- Sk (bol to 39% úväzok, nechýba žiadna nula )
- od 7.1.2005 a ešte stále na RD (pôrod bol 7.1.2005 - na materskej nebola, nakoľko by ju mala nízku, ktorú vtedy nedoplácali do minimálnej, preto na ňu nenastúpila a od pôrodu dostávala rodičovský príspevok, pred pôrodom bola na neplatenom voľne necelý mesiac a ešte predtým vyčerpala ostatok dovolenky 2004)
- od 30.1.2007 DNP z minimálneho VZ (najprv 7.600,-, potom 8.100,-)
- od 1.12.2007 DNP z maximálneho VZ (nie nové DNP, len zmena VZ)
- zabudli sme k 1.1.2008 opäť znížiť DNP VZ na minimum - spravíme to teda k 1.2.2008, čo už asi nebude treba, keďže je to plánovaný nástup na MD
- predbežný termín pôrodu: 28.3.2008, z toho vychádza predbežný nástup na MD: 1.2.2008? (8 týždňov)
Postup, ktorý by sme chceli vykonať:
- 7.1.2008 ukončenie RD, nástup na PN až do nástupu na MD
- ak to vyjde, zmena zamestnávateľa (k 7.1. alebo neskôr - neviem, či sa nám to podarí a ku ktorému dňu - ku ktorému by to bolo najlepšie?), (ukončenie pracovného pomeru s aktuálnym zamestnávateľom s nízkym VZ, nástup k novému s VZ 20.042,-)
1. dá sa toto aj počas PN, či ju treba rozdeliť medzi oboch zamestnávateľov?
2. bude vadiť, ak sa budú tieto 2 pomery pár dní prekrývať?
3. ak by bola manželka celý čas medzi koncom RD a začiatkom MD na PN, bol by DVZ na MD zo zamestnania počítaný ako pravdepodobný DVZ (PDVZ od aktuálneho - nového zamestnávateľa) a RO od začiatku nového zamestnania do nástupu na MD?

Je to podľa vás v poriadku na zabezpečenie max. DVZ (DNP + nový zamestnávateľ)? Výsledok by mala byť materská od zamestnávateľa z 20.042,- a z DNP z 8.100,- (aj keď posledný mesiac v minulom roku to už bolo 28.142,-).
Vrelá vďaka, dobré ráno
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ahojte, prečítala som si všetky príspevky, už ma z toho bolia oči, ale mám v tom dobrý hokej. Preto by som potrebovala poradiť:
Takže chcela by som sa snažiť o bábätko od marca 2008. Do 5.12.05 som bola zamestnaná od 6.12.05som bola nezamestnaná do 3.6.2007 a od 4.6.2007 som SZČO ale odvody neplatím nakoľko prvý rok sa nemusí. Tak by som potrebovala vedieť kedy sa prihlásiť na DNP a z akej sumy. ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Pru Pozri príspevok
Ahojte, prečítala som si všetky príspevky, už ma z toho bolia oči, ale mám v tom dobrý hokej. Preto by som potrebovala poradiť:
Takže chcela by som sa snažiť o bábätko od marca 2008. Do 5.12.05 som bola zamestnaná od 6.12.05som bola nezamestnaná do 3.6.2007 a od 4.6.2007 som SZČO ale odvody neplatím nakoľko prvý rok sa nemusí. Tak by som potrebovala vedieť kedy sa prihlásiť na DNP a z akej sumy. ďakujem
Tu pripadá využiť len DNP. Aby si mala max. materské podľa platného zákona o SP, tak musíš byť DNP aspoň 270 dní do dňa pôrodu. A aby si mala maximálnu materskú teda cca 15.000 Sk mesačne by si mala platiť DNP mesačne 1239 Sk po dobu minimálne 270 dní. A tvoje RO pre výpočet materskej bude od prihlásenia sa na DNP po nástup na materskú. Zatiaľ asi toľko.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

O novej materskej moc neviem. Som SZČO veľmi dlho, stále platím odvody do poisťovní a od 01/2007 si platím aj dobrovoľné nemocenské z minima, tak ak plánujem tehotenstvo, tak si mám platiť dobrovoľné z maxima po dobu ďalších 270 dní? No, asi idem študovať naše nové zákony
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ormika Pozri príspevok
O novej materskej moc neviem. Som SZČO veľmi dlho, stále platím odvody do poisťovní a od 01/2007 si platím aj dobrovoľné nemocenské z minima, tak ak plánujem tehotenstvo, tak si mám platiť dobrovoľné z maxima po dobu ďalších 270 dní? No, asi idem študovať naše nové zákony
Tebe stačí platiť DNP z rozdielu 28.142 - (mínus) platba ako SZČO a potom bude materská tiež z maxima.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Tých 270 dní je kalendárnych aj so sviatkami? Takže sa môžem hneď teraz v januári poistiť z najvyššieho VZ.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Pru Pozri príspevok
Tých 270 dní je kalendárnych aj so sviatkami? Takže sa môžem hneď teraz v januári poistiť z najvyššieho VZ.
Ano 270 dní je kalendárnych.
Ak by si otehotnela 1.3.08 tak koncom 11/08 začiatkom 12/08 by sa mal byť pôrod. To znamená že je treba platiť minimálne 9 x 1.239 Sk aby si dostala max. materské. Ak by si neotehotnela v 3/08 ale až napr. 8/08, tak mesačné platenie sumy 1239 bude musieť pokračovať, aby RO bolo z max. VZ. Potom bude efekt z DNP nižší, ale to je už osud, ale aj tak podstatne výhodnejšie, než minimálna materská.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Manual Pozri príspevok
Tebe stačí platiť DNP z rozdielu 28.142 - (mínus) platba ako SZČO a potom bude materská tiež z maxima.
Ďakujem za odpoveď
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ormika Pozri príspevok
O novej materskej moc neviem. Som SZČO veľmi dlho, stále platím odvody do poisťovní a od 01/2007 si platím aj dobrovoľné nemocenské z minima, tak ak plánujem tehotenstvo, tak si mám platiť dobrovoľné z maxima po dobu ďalších 270 dní? No, asi idem študovať naše nové zákony
Súhlasím s Manuálom, že máš platiť z rozdielu medzi maximom a VZ z povinného NP SZčO.
VZ jednej osoby z jej všetkých nemocenských poistení v rovnakom čase môže byť maximálne mesačne 28142 (to je maximum platné do 30.6.08). Ak by si aj platila viac, vznikal by ti v SP v dobrovolnom NP preplatok.

Pretože si platíš DNP od 1/07, máš už teraz splnenú podmienku 270dní a mala by si už teraz nárok na materské. Tvoj VZ by však bol minimum.
Ak by ešte platil zákon platný do 31.12.07, stačilo by sa teraz odhlásiť a nanovo prihlásiť pár dní pred nástupom na MD z maxima a nárok na materskú by si mala z toho maxima.
Od 1.1.08 platí nový zákon. Prvých 26 týždnov trvania DNP (od dátumu začiatku NP na poslednej prihláške) sa počítajú z DNP nemocenské dávky z pravdepodobného VZ ( 8100:30=DVZ). Až po uplynutí 26 týždnov sa počíta nemocenská dávka (PN,OČR,materské) zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.

Tebe stačí platiť vyššie DNP z rozdielu 26 týždnov pred nástupom na materskú, teda od cca 6-8týždna tehotnosti. Ak sa nechceš zbytočne stresovať, či to stihneš alebo predpokladáš PN pred nástupom na MD, treba platiť skôr. No nezabudni sa najprv odhlásiť a nanovo prihlásiť! Ak by si to neurobila a na MD nastúpiš v r.2008, bolo by tvoje RO rok 2007.
Naposledy upravil brčko : 06.01.08 at 17:24
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Manual Pozri príspevok
Tu pripadá využiť len DNP. Aby si mala max. materské podľa platného zákona o SP, tak musíš byť DNP aspoň 270 dní do dňa pôrodu. A aby si mala maximálnu materskú teda cca 15.000 Sk mesačne by si mala platiť DNP mesačne 1239 Sk po dobu minimálne 270 dní. A tvoje RO pre výpočet materskej bude od prihlásenia sa na DNP po nástup na materskú. Zatiaľ asi toľko.
Janko, ja by som jej poradila hneď teraz sa prihlásiť iba z minima - a keď zisí, že je tehotná .. odhlási (ukončiť) sa z minima a prihlási z maxima ... tých 26 týždňov by mala stihnúť
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Aj tak sa dá...
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

bmg Pozri príspevok
Už som sa raz informoval, ale medzičasom sa nám trochu zmenili podmienky, tak by som si chcel pre istotu overiť náš konečný postup.
Vstupné údaje o manželke a jej situácii:
- zamestnaná (začiatok pred rokom 2005), VZ okolo 2.300,- Sk (bol to 39% úväzok, nechýba žiadna nula )
- od 7.1.2005 a ešte stále na RD (pôrod bol 7.1.2005 - na materskej nebola, nakoľko by ju mala nízku, ktorú vtedy nedoplácali do minimálnej, preto na ňu nenastúpila a od pôrodu dostávala rodičovský príspevok, pred pôrodom bola na neplatenom voľne necelý mesiac a ešte predtým vyčerpala ostatok dovolenky 2004)
- od 30.1.2007 DNP z minimálneho VZ (najprv 7.600,-, potom 8.100,-)
- od 1.12.2007 DNP z maximálneho VZ (nie nové DNP, len zmena VZ)
- zabudli sme k 1.1.2008 opäť znížiť DNP VZ na minimum - spravíme to teda k 1.2.2008, čo už asi nebude treba, keďže je to plánovaný nástup na MD
- predbežný termín pôrodu: 28.3.2008, z toho vychádza predbežný nástup na MD: 1.2.2008? (8 týždňov)
Postup, ktorý by sme chceli vykonať:
- 7.1.2008 ukončenie RD, nástup na PN až do nástupu na MD
- ak to vyjde, zmena zamestnávateľa (k 7.1. alebo neskôr - neviem, či sa nám to podarí a ku ktorému dňu - ku ktorému by to bolo najlepšie?), (ukončenie pracovného pomeru s aktuálnym zamestnávateľom s nízkym VZ, nástup k novému s VZ 20.042,-)
1. dá sa toto aj počas PN, či ju treba rozdeliť medzi oboch zamestnávateľov?
2. bude vadiť, ak sa budú tieto 2 pomery pár dní prekrývať?
3. ak by bola manželka celý čas medzi koncom RD a začiatkom MD na PN, bol by DVZ na MD zo zamestnania počítaný ako pravdepodobný DVZ (PDVZ od aktuálneho - nového zamestnávateľa) a RO od začiatku nového zamestnania do nástupu na MD?

Je to podľa vás v poriadku na zabezpečenie max. DVZ (DNP + nový zamestnávateľ)? Výsledok by mala byť materská od zamestnávateľa z 20.042,- a z DNP z 8.100,- (aj keď posledný mesiac v minulom roku to už bolo 28.142,-).
Vrelá vďaka, dobré ráno
Tak by som sa len trochu pripomenul, či by ste sa mohli vyjadriť...
Veľmi pekne ďakujem, želám úspešný týždeň.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bmg Pozri príspevok
Tak by som sa len trochu pripomenul, či by ste sa mohli vyjadriť...
Veľmi pekne ďakujem, želám úspešný týždeň.
Sa mi to zdá prekombinované ... ak chceš meniť zmestnanie - ťažko to pôjde, keď si práceneschopná (teda asi manželka)
Tým, že urobila zmenu od decembra .. vylepšila si VZ DNP .. vypočítaj presnejšie ... takto baj očko je to 9 - 9,5 tis.
Ak nastúpi do zamestnania po rodičovskej dovolenke - mohla by sa dohodnúť so zamestnávateľom, aby jej dal čo najvyšší plat ....
Mne sa aspoň takéto riešenie zdá najjednoduchšie.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Katy a R Pozri príspevok
Sa mi to zdá prekombinované ... ak chceš meniť zmestnanie - ťažko to pôjde, keď si práceneschopná (teda asi manželka)
Tým, že urobila zmenu od decembra .. vylepšila si VZ DNP .. vypočítaj presnejšie ... takto baj očko je to 9 - 9,5 tis.
Ak nastúpi do zamestnania po rodičovskej dovolenke - mohla by sa dohodnúť so zamestnávateľom, aby jej dal čo najvyšší plat ....
Mne sa aspoň takéto riešenie zdá najjednoduchšie.
To máš úplnú pravdu, len v tom je práve ten problém, prečo to je komplikované - súčasný zamestnávateľ je verejná inštitúcia - tam dvíhanie platu ide cez N nadriadených a takýto štýl sa tam nerobí a on sám by bol asi najradšej, keby dala výpoveď. Preto sa chce aspoň na krátky čas pred MD prezamestnať k lepšie platiacemu zamestnávateľovi, čo však je vo vybavovaní a nie je to ešte isté, či to vyjde. A na PN išla, lebo u súčasného zamestnávateľa nevedeli presne, čo s ňou na ten mesiac (inak je to aj tak pre ňu lepšie, lebo už ledva chodí ).

Ide mi teda o to, či by tie kroky boli správne, či nie. Či pri krátkom čase zamestnania pred MD nevadí dáko DNP (petriiikovi radili zrušiť ho a len sa zamestnať s max VZ), tak aby sme nerobili veci zle a zbytočne. A teda, či je vôbec možné sa prezamestnať počas PN (prípadne ju treba prerušiť ) atď.

Veľmi by som chcel poprosiť o rýchlu radu, keďže čas MD sa už rýchlo blíži (aj by som to riešil skôr, ale o možnom "novom" zamestnávateľovi sme sa dozvedeli len pár dní dozadu).
Vrelá vďaka, pekný týždeň.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bmg Pozri príspevok
Ide mi teda o to, či by tie kroky boli správne, či nie. Či pri krátkom čase zamestnania pred MD nevadí dáko DNP (petriiikovi radili zrušiť ho a len sa zamestnať s max VZ), tak aby sme nerobili veci zle a zbytočne. A teda, či je vôbec možné sa prezamestnať počas PN (prípadne ju treba prerušiť ) atď.
V tomto pripade ziskala 270 dní poistenia aj zo zamestnania aj z DNP, takže mali by jej priznať materské aj z nového zamestnania aj z DNP. "Prezamestnať" sa možno aj počas PN.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Jana Motyčková Pozri príspevok
V tomto pripade ziskala 270 dní poistenia aj zo zamestnania aj z DNP, takže mali by jej priznať materské aj z nového zamestnania aj z DNP. "Prezamestnať" sa možno aj počas PN.
Veľmi pekne Ti ďakujem. Treba pri zmene zamestnávateľa počas PN niečo dodatočné robiť u lekára? Ukončiť a vypísať novú PN, alebo bude pôvodná pokračovať ďalej, alebo...?
Doplnené: Ešte mi napadlo: ak bude na PN až do nástupu na MD, počas tejto PN zmení zamestnávateľa, ktorý jej dá vyšší VZ, bude sa jej materská počítať z tohto VZ, aj keď u neho vôbec nenastúpi - lebo bude PN? Nebude sa jej počítať z pravdepodobného VZ?
Želám krásny deň bez ľadových komplikácií.
Naposledy upravil bmg : 07.01.08 at 13:28
0 0
lenka021285 lenka021285

lenka021285 je offline (nepripojený) lenka021285

Ahoj. Mám z tejto materskej pekný hokej, a neviem sa pohnúť ďalej. Zastupujem za materskú, a nemám žiadnu prax. No a chcela bz som sa spýtať, ako postupovať, pri odchode zamestnankyne na materskú dovolenku. Ako je to zo sociálnou a zdravotnou poisťovňou?Kam všade treba odchod na MD ohlásiť?Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek pomoc. Prajem pekný deň.
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý deň.Už som sa síce radila,ale potrebujem presne vedieť akú hrubú mzdu mi má dať zamestanávateľ.OD 8.1.2008 má zamestná a 23. nastupujem na materskú.Ja som počítala,že okolo 28471,- by mi mal dať hrubú mzdu,ale to bude mať asi veľké odvody za mňa.I keď súhlasil,že sa dohodneme a vyrovnám mu to potom ten rozdiel lebo normálne som mala 14.000 hrubý plat.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

babulka25 Pozri príspevok
Dobrý deň.Už som sa síce radila,ale potrebujem presne vedieť akú hrubú mzdu mi má dať zamestanávateľ.OD 8.1.2008 má zamestná a 23. nastupujem na materskú.Ja som počítala,že okolo 28471,- by mi mal dať hrubú mzdu,ale to bude mať asi veľké odvody za mňa.I keď súhlasil,že sa dohodneme a vyrovnám mu to potom ten rozdiel lebo normálne som mala 14.000 hrubý plat.
Súhlasím s výškou mesačnej HM (28471:23 x11pr.dní : 15dní NP = cca 907,7), resp. mesačná HM môže byť aj nižšia, ale HM (základná mzda+odmeny) za obdobie 8.-.22.1.08 by mala byť cca 13616Sk
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať