Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Takže píšeš, že si bola zamestnaná. Znamená to, že tvoj pracovný pomer už skončil?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Takže píšeš, že si bola zamestnaná. Znamená to, že tvoj pracovný pomer už skončil?
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

celestina Pozri príspevok
Kedy ti končí starostlivosť o dieťa do troch rokov?
RD trva do tretieho roka veku, ze? maly sa narodil 22.11.2005, takze 21.11.2008 ?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Ak stihneš nastúpiť na materskú do konca tohto roku, tak ti bude materská počítaná z pravdepodobného príjmu, ktorý by si mala, ak by si pracovala. To znamená, že zamestnávatel ti potvrdzuje tvoj pravdepodobný príjem. Ak sa vieš so zamestnávatelom dohodnúť, aby ti potvrdil max. VZ, tak DNP nieje potrebné. Avšak z vlastnej skúsenosti viem, že nie vždy je všetko podľa našich predstáv a tak ak nastúpiš na materskú až v roku 2009 tak ti bude patriť materská z príjmu za rok 2008. Keďže ti rodičovská končí 21.11.2008, tak pre výpočet materskej sa použije VZ dosiahnutý od nástupu do práce, do konca roku 2008. Ak v tom čase tvoj príjem nedosiahne maximum, tak je namieste rozmýšľať o DNP z rozdielu/ DNP - zamestnanie/. DNP však pri dvoch detičkách môžeš neskôr využiť pri OČR a prípadnej PN počas ďalšej rodičovskej. Takže podľa mňa by si mala nejaký ten mesiac počkať a ak uvidíš, že nástup na materskú toho roku nestíhaš, tak sa prihlásiť na DNP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katchka Pozri príspevok
RD trva do tretieho roka veku, ze? maly sa narodil 22.11.2005, takze 21.11.2008 ?
RD ti končí 22.11.08
0 0
mravvcek mravvcek

mravvcek je offline (nepripojený) mravvcek

Dobry den prosim o radu,od 8/2006 som bola zamestnana ako ucitelka v sukromnej skole,moj prijem bol 12980Sk(v hrubom),teraz od 5.11.2007 som PN(rizikove tehotenstvo) a 13.6.2008 nastupujem na matersku,viete mi poradit ako si ju legalne zvysit.Som neznala veci,preto vam pisem.Dakujem krasne.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Pre Mravvceka:
nikto ti zatial neodpovedal tak skúsim ja. Ak neplatíš DNP 26 týždňov pred nástupom na materskú, budeš y neho dostávať len tú minimálnu čiastku - neviem konkrétnu výšku (radšej nech ti to ešte niekto potvrdí, v DNP nemám jasno). Aby si mala max. materskú, jednoduchšie je ukončiť PP a uzavrieť nový pár dní pred nástupom na materskú tak, aby za tie dni za teba zamestnávateľ odviedol odvody do SP z max. vymeriavacieho základu 28142,-. Vtedy by si mala max. materskú okolo 15000 mesačne. Lenže na PN s tebou PP ukončiť nemôžu, škoda že si to nestihla ešte pred nástupom na PN, mala by si aj PN 15000.
0 0
mravvcek mravvcek

mravvcek je offline (nepripojený) mravvcek

Nie ja som este zamestnana ale som na PN,prepac,ja sa nevyznam ((
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mravček, ak by si sa aj dobrovolne nemocensky poistila, nestihneš splniť podmienku 270dní NP z DNP, pretože v období dvoch rokov pred pôrodom máš len trvajúci PP. Z tohto PP- z VZ v roku 2007 sa ti bude rátať materská.
Riešenie na zvýšenie materského je, ako píše Zuzka, ak by si ukončila terajší PP a uzatvorila nový s vyšším VZ.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Mravcek: Keďže si na PN, nemôže s tebou zamestnávateľ ukončiť a znova uzavrieť pracovný pomer, musela by si na pár dní ukončiť PN a vtedy to zrealizovať. Inak asi nemáš šancu mať vyššiu materskú ako 55% z platu ktorý spomínaš. DNP ti asi už tiež nepomôže.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katchka Pozri príspevok
dobry vecer, potrebovala by som poradit.Momentalne som na RD, na matersku som nastupovala v 9/2005 zo zamestnania, odkial som mala ale nizku matersku . Tento rok planujem otehotniet, predpokladany TP v 11 alebo 12/2008. Mam sa prihlasit a zacat si platit teraz napr. od 15.1. DNP , aby som si zvysila dalsiu matersku? Mam si platit z max. VZ alebo len z rozdielu max. VZ a platu, co som mala pred nastupom na prvu matersku v r.2005 ?
DAKUJEM
Tvoja RD končí predpokladám 10/2008.
Ak nastúpiš na MD ešte v r.2008, tvoje RO bude rok 2007 s predpokladaným VZ (ako už písala celestine, pretože celý r.07 si bola na RD).

Ak nastúpiš na MD v r. 2009, tvojim RO bude rok 2008 a teda obdobie od ukončenia RD do 31.12.08. Ak by bol tvoj VZ v tomto období maximálny, napr. zamestnávatel by ti dal odmeny alebo vyšší plat, tiež nepotrebuješ DNP.

Ak nemáš takúto možnosť, vyššie materské môžeš dosiahnuť pomocou DNP. Treba však splniť podmienku 270dní NP z DNP dva roky pred pôrodom.

Môžeš sa prihlásiť z maxima (resp. rozdielu maxima a VZ zo zamestnania) a platiť toto celý čas až do nástupu na MD.

Ak nechceš tolko platiť, treba:
1. sa čo najskôr poistiť z minima.
2. Ked zistíš, že si tehotná, no najneskôr v 6-8 týždni tehotenstva sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima (resp. rozdielu VZ zo zamestnania a maxima).

Ak sa ti nepodarí otehotnieť a budeš platiť z minima už 15týždnov= 105dní, (prípadne stačí aj 13týždnov=91dní) môžeš sa z DNP odhlásiť. Potom sa prihlás na DNP podla bodu 2.

Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP a dosiahnutí 270dní NP z DNP do dna pôrodu, budeš mať nárok na materské z PP+DNP z maxima. Ak by 26 týždnov neuplynulo a mala by si splnených 270dní NP z DNP do dna pôrodu, mala by si nárok na materské z DNP len z minima t.č. 148,5Sk materskej z DNP na den. Preto je dôležité sa prepoistiť najneskôr v 8tt, lebo na MD sa obvykle nastupuje v 34tt (8tt+26týždnov = 34tt).

Samozrejme musí byť splnená podmienka 270dní NP z DNP do dna pôrodu.
Ak splníš túto podmienku do nástupu na materskú (napr. 91dní DNP z minima + 26týždnov t.j.182dní z maxima=273 dní), počas materskej neplatíš poistné.

Ak do dna nástupu na materskú neuplynie 270dní DNP, musíš platiť DNP aj po nástupe na MD až do splnenia tejto podmienky, maximálne však do dna pôrodu. Až po jej splnení ti priznajú materskú z DNP (Teda som sa na Porade dočítala, že takáto bola prax SP do r.2007) Myslím, že to bolo spomínané pri žiadosti z jedného NP. Predpokladám, že to platí aj pri žiadosti o materské z viacerých poistení, no nezaručí to nikto.
Ak neuplynie 270dní a teda nebude platiť do dna pôrodu DNP 270dní, nárok na materskú z DNP mať nebude.

Pozerám, riadne dlhý príspevok som napísala. Snád je to zrozumitelné.

Doplnila a dúfam upresnila som tmavším.
Naposledy upravil brčko : 15.01.08 at 01:27
0 0
mravvcek mravvcek

mravvcek je offline (nepripojený) mravvcek

Dakujem vam velmi pekne za odpovede,este jedna otazka,takze materska bude 55% z platu aj ked som teraz na PN?Nevyrataju mi nahodou matersku z PN co mi teraz platia?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mravvcek Pozri príspevok
Dakujem vam velmi pekne za odpovede,este jedna otazka,takze materska bude 55% z platu aj ked som teraz na PN?Nevyrataju mi nahodou matersku z PN co mi teraz platia?
mravček, ak nastupuješ na MD v r.2008, si zamestnaná u jedného zamestnávatela po celý rok 2007 a od 5.11.07 si na PN, tvoje RO pre výpočet materskej je r.2007 a dni PN sa z týchto dní vynímajú. Takže tebe sa bude rátať materská z obdobia 1.1.07-4.11.07
0 0
mravvcek mravvcek

mravvcek je offline (nepripojený) mravvcek

Dakujem ste zlati,vsetci.Pekny vecer prajem
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

dakujem vsetkym pekne za vycerpavajuce odpovede
este by som sa chcela opytat, ze ci zamestnavatel s tym , ze mi potvrdi max. predpokladany VZ ...aj ked som pred odchodom na prvu MD nemala zdaleka max.VZ....moze mat nejaky problem alebo naklady...?
Naposledy upravil katchka : 12.01.08 at 20:46
0 0
mravvcek mravvcek

mravvcek je offline (nepripojený) mravvcek

Chcem sa este opytat asi to bude blbost ale nemoze mat kazdy vedomosti zo vsetkeho no nie )) ci by sa spatne nedalo vyplatit DNP?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Na DNP sa spätne nedá prihlásiť a teda ani vyplatiť.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katchka Pozri príspevok
dakujem vsetkym pekne za vycerpavajuce odpovede
este by som sa chcela opytat, ze ci zamestnavatel s tym , ze mi potvrdi max. predpokladany VZ ...aj ked som pred odchodom na prvu MD nemala zdaleka max.VZ....moze mat nejaky problem alebo naklady...?
Náklady s tým určite nebude mať žiadne a aby nemal problémy, tak by som urobila dodatok k pracovnej zmluve, napr. že Ti rozširuje tvoju pracovnú činnosť a stanovuje plat vo výške 28142,-. Ten dodatok stačí urobiť k 1. dňu toho mesiaca, v ktorom nastúpiš na MD. Potom ten dodatok zase môžete zrušiť.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahoj pre Gong nemáte prosím nejakú radu? ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gong Pozri príspevok
Ahoj neviem, či sa tento problém objavil v tejto téme, ale prosím potrebovala by som radu pre priateľku, ja sa v tejto tematike nevyznám.

Kamarátka je v 16. týždni, je zamestnaná a zároveň szčo. Platí si ZP a SP ako szčo a i zamestnávateľ za ňu odvádza. Chcela by som jej poradiť, ale neviem ako. Ako sa dá v jej prípade dosiahnuť najvyššia materská? Kamarátka by chcela navrhnúť zamestnávateľovi, aby sa pred odchodom na MD dohodli na skončení PP. Bolo by to pre ňu výhodné. Ona nechce mať so zamestnávateľom už nič spoločné. Nevychádzali si dobre. Keď nastúpi na MD musí si pozastaviť činnosť? Ako to potom bude s odvodmi ak si nepozastaví činnosť. Kto vlastne platí materskú, ak by odišla na MD a nedala výpoveď pred MD, zamestnávateľ jej niečo uhrádza? Plnú výšku príjmu? Prosím vysvetlili by ste mi presný postup pri odchode na MD, kedy má ísť do SP si vybaviť materskú, čo všetko potrebuje, atd, V tejto oblasti som fakt mimo, vlastné detičky ešte nemám a doteraz ma to pravdupovediac moc nezaujímalo, nemalo prečo. Ďakujem za každú radu budem veľmi rada a vďačná.

papa Gong
Gong, zadávaš o priatelke málo info.
Ak splní do dna pôrodu 270dní nemocenkého poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z povinného NP SZCO a tiež z NP ako zamestnanec, bude mať nárok na materské z oboch týchto nemocenkých poistení. Ak splní túto podmienku len v jednom, bude mať nárok len z jedného.

Ak by PP ukončila, nezačala nový a k dátumu nástupu na materskú (čo je obvykle 6týždnov pred pôrodom, no najskôr 8 týždnov pred pôrodom), ostalo by jej len NP SZčO, mala by nárok na materskú len z NP Szco. Je podla mna dosť pravdepodobné, že ako SZCO si neplatí z vysokej čiastky, takže by mala nízku materskú.
Ak nemá v zamestnaní vysokú mzdu, najjednoduchšie je zrušiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou mzdou.

Ak chceš poradiť, čo sa týka výšky materskej, treba napísať viac: predp.termín pôrodu, odkedy je zamestnaná, kedy začal jej súčasný PP (ak v r.2007, akú hrubú mzdu mala v r.2007). Odkedy a z akého vymeriavacieho základu si platila povinné nemocenské poistenie ako SZCO, alebo si platí len dobrovolné NP?

Prečítaj si aspon niektoré témy o materskej+ szčo, zákon o sociálnom poistení (§ 48-58 tu na Porade je len zákon platný do 31.12.07 + je účinná novela 555/07) zisti od nej údaje a potom sa znovu opýtaj.
Naposledy upravil brčko : 13.01.08 at 18:59
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať