Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

cirro Pozri príspevok
Úplne špeciálna situácia. Kvôli viacročnému pobytu v zahraničí žena nebola poistená.
Ak sa od 1.12.2007 poistí ako DNP s max VZ a od januára to zmení na minimálny VZ, bude materská (predpokladaný termín nástupu na materskú september 2008) počítaná z roku 2007 - teda z maxima? Samozrejme za predpokladu, že budú splnené podmienky aspoň 270dní poistenia za posledné dva roky, v jej prípade od 1.12.2007 do 31.08.2008.
Ano.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lackor Pozri príspevok
Dobry den, potreboval by som jednu rychlu radu, lebo neviem kam z konopy:

Manzelka si platila DNP, limit 270 dni splnila. Porodila 1.4.2007. 9.3.2007 odhlasila z DNP a prihlasila sa znova 12.3.2007 z max. vymeriavacieho zakladu. Tym padom padlo rozhodujuce obdobie na 12.3.-1.4.2007. Problem je, ze 12.3.2007 sa tiez zamestnala a dosiahla max. vymeriavaci zaklad. Zo soc. poistovne sme dostali odpoved ze ma narok na 0,- Sk materske. Za rozhodujuce obdobie 12.3.2007-1.4.2007 som nestihol zaplatit poistne do 8. nasl. mesiaca. Je toto problem preco nepriznali materske, alebo kde je problem?
1. K úhrade DNP po splatnosti:
DNP vzniklo 12.3.07, den vzniku dôvodu na poskytnutie materského bol 1.4.07 (nástup na materskú). Ak by vám dôvod na poskytnutie nároku na materské vznikol v mesiaci, kedy DNP vzniklo (teda ak by nastupovala na materskú ešte v marci), bolo by podmienkou na uznanie nároku na materské zaplatiť poistné najneskôr v posledný den splatnosti (§ 31 ods.2), t.j. 8.4.07. Ona nastupovala na materskú až v nasledujúcom mesiaci (1.4.07). Vtedy platí, že musí byť poistné zaplatené najneskôr v posledný den kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (§31 ods.1b). Ak ste teda uhradili poistné z DNP do 30.4.07, splnili ste podmienku na poskytnutie materského, tam problém nie je.

2. Dna 12.3.07 manželke vznikli dve nové nemocenské poistenia: NP zamestnanca a DNP. Obidva z maxima. Zákon však stanovuje maximálny vymeriavací základ za všetky nemoc. poistenia SPOLU!!!. Za obdobie 12.3.-31.3.07 boli odvody poistného za manželku uskutočnené z DVOCH MAXÍM!!! Preto jej vznikol v sociálnej poistovni preplatok. A bohužial pre vás, ak existuje viacero nemocenských poistení, tak sa ako prvoradé berie POVINNÉ nemocenské poistenie zamestnanca. Takže preplatok nastal v dobrovolnom NP, kde správny vymeriavací základ mal byť 0Sk (rozdiel medzi maximálnym VZ a VZ zo zamestnania) a tým pádom aj odvod poistného z DNP mal byť nula. A pretože práve toto obdobie (12.3.-31.3.07) je pre vašu manželku rozhodujúcim obdobím z DNP pre výpočet materského, z vymeriavacieho základu 0 je výška materského 0 Sk.

3. Ak by žiadala o materské ako zamestnanec, odpoved zo SP by predpokladám bola: "Z dôvodu nesplnenia podmienky 270 dní NP zamestnanca ... jej nevznikol nárok na materské"

Bohužial! S tým už nič nenarobíte. Sice škoda penazí, sú potrebné, no prajem vám, nech sa to vynahradí na zdraví bábätka, čo je ovela ovela podstatnejšie..

P.S. Pretože vám za obdobie 12.3.-31.3.07 na DNP vznikol preplatok v sume predpokladám (25911 : 31 x 20 x 4,4%) 736Sk, bude vám vrátený, ak o to písomne požiadate. Slabá útecha, ale bude aspon na topánočky!
A odo dna pôrodu má manželka nárok na rodičovský príspevok (vybavuje sa na Urade práce SVaR). V období 4-9/07 po 4440 Sk/mesiac a od 10/07 4560 Sk
Naposledy upravil brčko : 23.11.07 at 00:09
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Chcela by som sa opytat na matersku dovolenku pre kamaratku. Ta v polke januara 2008 odchadza na matersku. V poslednych 2 rokoch vystriedala viacero zamestnani. Cely rok 2006 bola zamestanana u vicerych zamestnavatelov bez prerusenia, v roku 2007 dna 31.3.2007 skoncila u jedneho zamestnavatela a od 2.4.2007 je zamestnana u druheho zamestnavatela doteraz. Je splnena podmienka 270 dni, ak v roku 2007 chyba v poisteni jeden den 1.4.2007 ?

Aky prijem jej bude spadat do VZ, od oboch zamestnavatelov v roku 2007 alebo len od sucasneho, kde je zamestanan od 2.4.2007?

Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nevadí, že mala jeden deň (1.4.2007) bez zamestnania, materské bude mať vtedy, ak bola počas posledných dvoch rokoch pred pôrodom poistená aspoň 270 dní, hoci u viacerých zamestnávateľov postupne.

Dávka sa jej vypočíta z posledného zamestnania, zo základov za obdobie 2.4.2007 - 31.12.2007.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

dakujem velmi pekne a prajem prijemny den
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Dakujem jankasm prispevok 29 za odpoved. Samozrejme viem, ze 2xmaterska uz nie je mozna. Ale v septembri, oktobri to este nebolo iste a ja som sa zamestnala presne s tym rizikom, ze mozno to robim zbytocne.
Takze idem zrusit zamestnanie a urobim odhlasenia a prehlasenia na DNP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lorelei Pozri príspevok
No vidim, ze som sa v tom zamotala. Takze ja som zamestnana od 1.7.2006, tam su odvody z 23000 do socialky. Chcela by som uz babo - napr.povedzme od noveho roku chcem byt tehotna. Do maxima mi chyba cca 6000 korun, ale minimum je aj tak 8.100, takze sa mam:
- dat na DNP uz teraz v decembri?
- alebo staci az pred nastupom na matersku a kolko vopred?
Najprv som to pochopila tak,ze mam ist teraz v decembri a az do nastupu na matersku platit aj DNP. Zrejme v mojom pripade nejde o min, alebo max VZ - pri DNP, kedze som aj tak vysla na tych 8100. Dostante ma prosim z tejto pavuciny, lebo cim viacej citam, tym som od toho dalej. Dakujem.
Keďže si zamestnaná, tak podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnenú. Do maximálneho VZ Ti chýba menej ako 8100,- čo je minimum, a preto nemá pre teba význam sa prihlasovať teraz aby uplynulo tých 26 týždňov, pretože počas nich tak či tak vyplácajú dávky z minima 8100,- čo je v tvojom prípade postačujúce.
Preto stačí aby si sa na DNP prihlásila pár dní pred nástupom na MD s minimálnym VZ a materská bude vyplácaná v súčte z VZ 28142,-.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Lackor Pozri príspevok
Dobry den, potreboval by som jednu rychlu radu, lebo neviem kam z konopy:

Manzelka si platila DNP, limit 270 dni splnila. Porodila 1.4.2007. 9.3.2007 odhlasila z DNP a prihlasila sa znova 12.3.2007 z max. vymeriavacieho zakladu. Tym padom padlo rozhodujuce obdobie na 12.3.-1.4.2007. Problem je, ze 12.3.2007 sa tiez zamestnala a dosiahla max. vymeriavaci zaklad. Zo soc. poistovne sme dostali odpoved ze ma narok na 0,- Sk materske. Za rozhodujuce obdobie 12.3.2007-1.4.2007 som nestihol zaplatit poistne do 8. nasl. mesiaca. Je toto problem preco nepriznali materske, alebo kde je problem?
Toto je naozaj ukážka asi tej najsmolnejšej materskej. Stanovené 2x maximum, DNP + zamestnanie, a materská je nulová.
Nepísali ste si na porade o radu ako postupovať? Ak nie, tak veľká škoda. To zamestnanie s maximom bolo len kvôli materskej? Úplne zbytočne ak nemala splnenú podmienku 270 dní ako zamestnanec. Čo bola predtým, nebola nikdy zamestnaná?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

maca88 Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat na matersku dovolenku pre kamaratku. Ta v polke januara 2008 odchadza na matersku. V poslednych 2 rokoch vystriedala viacero zamestnani. Cely rok 2006 bola zamestanana u vicerych zamestnavatelov bez prerusenia, v roku 2007 dna 31.3.2007 skoncila u jedneho zamestnavatela a od 2.4.2007 je zamestnana u druheho zamestnavatela doteraz. Je splnena podmienka 270 dni, ak v roku 2007 chyba v poisteni jeden den 1.4.2007 ?

Aky prijem jej bude spadat do VZ, od oboch zamestnavatelov v roku 2007 alebo len od sucasneho, kde je zamestanan od 2.4.2007?

Dakujem
Súhlasím s p. Mihálom, len ešte doplním, že pokiaľ jej VZ v zamestnaní od 2.4.2007 nie je maximálny nech sa dobrovoľne nemocensky poistí aby získala maximálnu materskú cca. 15000,-.
Ak napíšeš výšku jej VZ v zamestnaní, môžeme bližšie poradiť postup. Či sa treba na DNP prihlásiť ešte tento rok alebo či stačí až pred nástupom na MD.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hanma Pozri príspevok
dobry vecer,
aj ja Vas prosim o radu, nakolko ma v tom uz chaos.
-od 8.11.2006 do 7.11.2007 som si platila DNP z min. - podmienku 270 dni mam splnenu
- od 9.11.2007 som sa prihlasila na DNP z max. a od 19.11.2007 som na PN- rizikove tehotenstvo
- od 21.9.2005 som bola nepretrzite zamestnana a prac. pomer trva dodnes s platom cca 14.000 v hrubom
- termin porodu mam 18.06.2008

Velmi Vas prosim o radu, z akeho VZ sa mi bude ratat PN a tiez aj materska???? Dakujeeem!!!
Maximum na DNP od toho 9.11.2007 bol úplne zbytočný ak si si v práci nezobrala neplatené voľno. Stačilo stanoviť VZ vo výške maximum mínus VZ zo zamestnania.
PN Ti bude počítaná z VZ zo zamestnania v roku 2006 + z VZ z DNP od posledného prihlásenia, čiže od 9.11.2007, avšak len z rozdielu maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania v 11/2007. Pretože v súčte môžeš zaplatiť poistné len z jedného maxima, ktoré si ty v novembri 2007 prekročila /14000,- zamestnanie + 28142,- DNP/.
Pri nástupe na MD niekedy v máji 2008, je možné dosiahnuť 1x maximálnu materskú. To dosiahneš, pretože zo zamestnania budú brať VZ z roku 2007, čiže 14000,- a z DNP budú brať VZ 14142,- /aj keď DNP si zaplatila z VZ 28142,-/. V súčte dosiahneš maximálny VZ a maximálnu materskú.
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

dakujem jankasm za odpoved, ktora ma velmi potesila, mala som uz fakt zmatok, nakolko som sa dozvedela, ze aj DNP sa mi bude ratat z r.2006 a zacala som pochybovat o mojich doterajsich vedomostiach. Prajem vsetko dobre a este raz dik.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hanma Pozri príspevok
dakujem jankasm za odpoved, ktora ma velmi potesila, mala som uz fakt zmatok, nakolko som sa dozvedela, ze aj DNP sa mi bude ratat z r.2006 a zacala som pochybovat o mojich doterajsich vedomostiach. Prajem vsetko dobre a este raz dik.
DNP by sa Ti mohlo počítať z roku 2006 len vtedy, keby si ho nepretržite od roku 2006 platila, bez prerušenia. Čo však nie je tvoj prípad. Každým novým prihlásením sa na DNP vzniká totiž nové rozhodujúce obdobie.
0 0
chicago chicago

chicago je offline (nepripojený) chicago

Manual Pozri príspevok
Pôjdem od konca:
1. Ak ti šéf zvýši plat od 1.1.08 to nepomôže. Musíš ho "prehovoriť", že musíš ukončiť PP napr. 26.12.07 = všade odhlášky a znova nastúpiš do zamestnania 27.12.07 = všade prihlášky s platom cca 28.200 Sk. Potom budeš mať materské počítané z max. VZ 28142 Sk. /od januára ti môže plat upraviť na súčasnú úroveň/
2. Ak to šéf neschváli a termín pôrodu je 24.3.08 tak stačí sa DNP aj 10 dní pred nástupom na materskú z VZ 8100 Sk. Materskú budeš mať spočítanú z VZ ako zamestnanec /nepíšeš aký máš plat/ ak máš 15000 tak to bude počítané z 15000, a potom bude materská spočítaná ešte z DNP z VZ 8100 Sk. Viac sa s tým v tomto druhom prípade urobiť nedá.
Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
lastrada lastrada

lastrada je offline (nepripojený) lastrada

dobrý deň, potrebujem radu...

- momentálne som na RD - od apríla 2005 (pracovný pomer stále trvá, no do práce sa už nemienim vrátiť, presťahovali sme sa...)
- platím si DNP (marec ´07- november ´07 najnižší VZ) zrušené a založené nové DNP (november ´07... najvyšší VZ)
- podmienku 270 dní poistenia splním okolo 10. decembra ´07
- na materskú by som mala nastúpiť na prelome rokov ´07 a ´08
- čo je pre mňa výhodnejšie? nastúpiť už v decembri alebo až v januári?

pýtala som sa už veľa ľudí a každý mi radil niečo iné :-(
poistenie som zakladala s úmyslom dosiahnuť maximálnu materskú! podarí sa mi to? ako na to?

vopred všetkým ďakujem za rady...

PS: napísala som aj do témy "materská 2007", ale keďže sa to týka oboch tém, dovolila som ti o radu požiadať aj v tejto téme...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

lastrada Pozri príspevok
dobrý deň, potrebujem radu...

- momentálne som na RD - od apríla 2005 (pracovný pomer stále trvá, no do práce sa už nemienim vrátiť, presťahovali sme sa...)
- platím si DNP (marec ´07- november ´07 najnižší VZ) zrušené a založené nové DNP (november ´07... najvyšší VZ)
- podmienku 270 dní poistenia splním okolo 10. decembra ´07
- na materskú by som mala nastúpiť na prelome rokov ´07 a ´08
- čo je pre mňa výhodnejšie? nastúpiť už v decembri alebo až v januári?

pýtala som sa už veľa ľudí a každý mi radil niečo iné :-(
poistenie som zakladala s úmyslom dosiahnuť maximálnu materskú! podarí sa mi to? ako na to?

vopred všetkým ďakujem za rady...

PS: napísala som aj do témy "materská 2007", ale keďže sa to týka oboch tém, dovolila som ti o radu požiadať aj v tejto téme...
Odpovedané v téme - materská 2007 http://www.porada.sk/t30393-p127-m-a...-a-2007-a.html
0 0
lastrada lastrada

lastrada je offline (nepripojený) lastrada

alušik, ďakujem veeeľmi pekne, veľmi si mi pomohla :-)
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

jankasm Pozri príspevok
Keďže si zamestnaná, tak podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnenú. Do maximálneho VZ Ti chýba menej ako 8100,- čo je minimum, a preto nemá pre teba význam sa prihlasovať teraz aby uplynulo tých 26 týždňov, pretože počas nich tak či tak vyplácajú dávky z minima 8100,- čo je v tvojom prípade postačujúce.
Preto stačí aby si sa na DNP prihlásila pár dní pred nástupom na MD s minimálnym VZ a materská bude vyplácaná v súčte z VZ 28142,-.
Velmi pekne Ti dakujem za usmernenie a radu. Pekny den prajem.
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Ahojte chcela by som poradit, este nie som tehotna, ale uz sa snazime, preto by som sa chcela opytat kedy si je dobre zacat platit DNP.
V roku 2OO7 som bola zamestnana od januara -do marca (plat 12000,_)
od aprila -do septembra (na úrade práce)
od oktobra -do decembra a dalej pokr. 2008 (8100,-)
Kedy si to mam zacat platit? Dakujem velmi pekne...

Tak nikto mi nepodari...
Naposledy upravil zabka83 : 26.11.07 at 17:58
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Re: m a t e r s k a 2007
Prosim Vas niekto mi to vysvetlite.Z tych zmien po 1.1.2008 som uz uplne dopletena a nechcem urobit chybu, na ktoru by som na materskej doplatila.
Som zamestnana od jula 2005, cize 270 dni splnam.Teraz mam hrubu mzdu 14000, avsak do aprila 2007 to bolo len 11000.Nastup na matersku mam zatial 12.4.2008, termin porodu 23.5.2008.Povodne som mala v plane dat ziadost o ukoncenie PP k 15.3.2008 a od 1.4.2008-11.4.2008 nastupit k tomu istemu zamestnavatelovi s max.VZ.
Teraz som sa vsak docitala o nejakych 26 tyzdnoch, kedy sa nesmie menit VZ,lebo inak bude materska z minima.Je to pravda? To by som potom asi podla povodneho planu dobry tah neurobila.Ako je teda potrebne postupovat, aby som mala max.matersku?
Alebo sa tych 26 tyzdnov tyka iba DNP?
Ako je to s DNP po 1.1.2008. Doteraz DNP nemam.Mozem si s nim nejako pomoct po materskej na rodicovksej dovolenke.Ak ano ako mam postupovat?
Naposledy upravil hodmon : 26.11.07 at 16:05
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pravidlo o 26 týždňoch sa týka len DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať