Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

zuzkazrzka Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. A mozem sa opytat, neviem zistit VZ u jedneho zamestnavatela. Pokial zarabam u jedneho zamestnavatela 11000SKK v hrubom a u druheho 12000SKK ako potom vychadza materska?
Pri 30 dňovom kalendárnom mesiaci cca 12500 Sk.
0 0
Zuzkall Zuzkall

Zuzkall je offline (nepripojený) Zuzkall

celestina Pozri príspevok
Ak by si poberala materskú aj z DNP,tak by si nemusela platiť. Lenže ty budeš poberať materské z nemocenského poistenia zamestnanca. Takže prihlásiť sa na DNP počas materskej môžeš, ale platiť toto NP budeš musieť! Okrem tých 26 týždňov musíš splniť podmienku 270 dní poistenia z DNP. Takže sa prihlás čo najskôr s min. VZ a po 13 týždňoch sa odhlás. Potom sa prihlás nanovo v čase keď nastúpiš na materskú, ale už s max. VZ.Po materskej môžeš čerpať z DNP prípadné OČR či PN.
Celestina, dakujem ti za odpoved, ale podmienku 270 dni uz od 1.1.2008 predsa nie je potrebne splnit z jedneho druhu nemocenskeho poistenia, staci aj kumulativne (doba poistenia za zamestnanca, SZCO ci dobrovolne nem. poistenie). A § 140 uvadza ze: "zamestnanec, ..., dobrovoľne nemocensky poistená osoba, nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie:
a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské." Nie je tam uvedene, ze: sa im poskytuje materske z dobrovolneho nemocenskeho poistenia alebo ako zamestnancovi. Chapem to zle ja alebo Celestina? VIE SA ESTE NIEKTO VYJADRIT?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

vimar_77 Pozri príspevok
Chcem sa ešte na niečo opýtať.
Som zamestnaná a zamestnávateľ odvádza za mňa odvody (už dlhšie ako 270 dní). Poistím sa aj na DNP a budem ho platiť 26 týždňov (z minimálneho vymeriavacieho základu). (Ako som už vyššie spomínala, 270 dní nestíham)

Píšete, že ak by som mala mať nárok na materské aj z DNP, musím ukončiť PP.

Otázka 1: Musím ten PP ukončiť pred tým, ako sa prihlásim na DNP? Nemôžem mať PP aj DNP súčasne a PP ukončiť tesne pred nástupom na materskú?

Ak by som ukončila PP pred nástupom na materskú, bude sa mi zohľadňovať materská aj z PP, aj z DNP?

Otázka 2: Ak by som si platila DNP napr. 25 týždňov z minima a posledný týždeň to zdvihla na maximálny základ, z čoho by sa mi vypočítalo materské (teraz myslím, len materské z DNP)? Ak by som chcela mať maximálnu materskú z DNP, musím platiť celých 26 týždňov z MAXIMA?
Takže odpoveď na otázku č. 1 je: Môžeš mať PP súčasne s DNP. PP stačí ukončiť tesne pred nástupom na MD a materskú Ti budú počítať z DNP.
Keďže PP ukončíš, tak z neho Ti už materskú počítať nebudú. Pokiaľ by si ho neukončila, tak by Ti materskú počítali len z neho a z DNP nie.

Odpoveď na otázku č. 2: áno, pokiaľ chceš mať z DNP maximálnu materskú, tak musíš celý čas od prihlásenia až do nástupu na MD platiť z minima. Pokiaľ by si platila, ako píšeš, 25 týždňov z minima a len 1 týždeň z maxima, tak by si mala VZ sko minimálny, pretože ten 1 týždeň maximálneho VZ, by Ti ho veľmi nezvýšil.

Odporúčam nešpekulovať. Ak chceš naozaj ukončiť PP a materskú poberať len z DNP tak sa prihlás tak, aby si stihla do nástupu na MD tých 26 týždňov DNP a počas celých 26 týždňov plať z maxima. Je to cca. 6 mesiacov, takže bude Ťa to stáť nejakých 7500,- ale hneď prvá materská bude 15000,-. Takže investícia sa Ti okamžite vráti.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Zuzkall Pozri príspevok
Celestina, dakujem ti za odpoved, ale podmienku 270 dni uz od 1.1.2008 predsa nie je potrebne splnit z jedneho druhu nemocenskeho poistenia, staci aj kumulativne (doba poistenia za zamestnanca, SZCO ci dobrovolne nem. poistenie). A § 140 uvadza ze: "zamestnanec, ..., dobrovoľne nemocensky poistená osoba, nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie:
a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské." Nie je tam uvedene, ze: sa im poskytuje materske z dobrovolneho nemocenskeho poistenia alebo ako zamestnancovi. Chapem to zle ja alebo Celestina? VIE SA ESTE NIEKTO VYJADRIT?
Možno to v zákone nie je až tak jednoznačne napísané, ale chápeš to zle ty. Naozaj pokiaľ z DNP nepoberáš materskú, tak musíš toto poistenie platiť aj počas materskej, ktorú poberáš napr. zo zamestnanía /toto píšem z vlastnej skúsennosti, keďže mi SP priznala materskú len zo zamestnania a z DNP nie, tak som DNP musela naďalej platiť. Po odvolaní mi materskú z DNP priznali spätne a zaplatené poistné na DNP mi na základe žiadosti vrátili/.
Podľa mňa to funguje asi tak, že pokiaľ by si napr. poberala materskú zo zamestnania a zároveň bola SZČO, z ktorej by Ti ale materskú nepriznali, tak ako SZČO by si poistné platiť nemusela. Ale keďže v tomto prípade sa jedná o dobrovoľné NP, tak ak ho nechceš platiť, môžeš sa z neho kedykoľvek odhlásiť.
Čo sa týka 270 dní, tak áno, stačí ich spĺňať kumulatívne, nemusí byť z každého poistenia zvlášť. Avšak, už tu bol niekde zverejnený výklad SP, podľa ktorého sa pri kumulovaní dní poistenia, berú do úvahy len ukončené poistenia. Čiže aby sa Ti dni poistenia zamestnanca započítali do podmienky 270 dní DNP, musela by si tento PP ukončiť.
Avšak upozorním, že napr. pre účely poberania OČR nie je potrebných 270 dní, len pre účely dávok PN.
Takže alebo sa prihlásiš na DNP z maxima už počas MD aby si hneď od začiatku RD mohla poberať maximálnu OČR a po 270 dňoch aj PN. Alebo sa prihlásiš na DNP z maxima až po skončení MD /myslím, že si písala, že Ti končí niekedy v novembri/, zaplatíš za cca. 2 mesiace do konca roka, od 1.1.2009 si dáš zmenu VZ na minimum, a celý rok 2009 /samozrejme po splnení podmienky 26 týždňov/ môžeš poberať dávky z maxima.
Ešte doplním, čo Ti už bolo odporúčané vyššie. keďže máš v práci maximálny VZ, a aby si podmienku 270 dní DNP mala splnenú čo najskôr, prihlás sa ešte teraz, popri zamestnaní na DNP z minima. Zaplatené poistné bude nad rámec maximálneho VZ, takže SP Ti ho na požiadanie vráti.
Naposledy upravil jankasm : 20.01.08 at 12:37
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Poprosím o radu, kamarátka je zamestnaná dlhšie ako 270 dní a zároveň sa od 5.12.07 prihlásila na DPP z minima 8 100. Termín pôrodu má koncom marca a teraz by mala ísť na PN. Bude sa jej počítať PN a aj materská zo zamestnania aj DNP. Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Kája. Pozri príspevok
Poprosím o radu, kamarátka je zamestnaná dlhšie ako 270 dní a zároveň sa od 5.12.07 prihlásila na DPP z minima 8 100. Termín pôrodu má koncom marca a teraz by mala ísť na PN. Bude sa jej počítať PN a aj materská zo zamestnania aj DNP. Ďakujem.
Nie, bohužiaľ nebude.
Jedine, ak už bola niekedy v minulosti DNP, alebo ak v posledných dvoch rokoch mala ešte aj nejaké iné zamestnania.
Ak nič z toho, tak PN a rovnako aj materská sa jej bude vyplácať len zo zamestnania, kde má splnenú podmienku 270 dní. Ak má nízky VZ v zamestnaní, tak ešte je možné niečo urobiť. Ale len spôsobom ukončenia PP a uzatvorenia nového PP s maximálnym VZ 28142,-. PN aj materská by bola vo výške cca. 15000,-.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

jankasm Pozri príspevok
Nie, bohužiaľ nebude.
Jedine, ak už bola niekedy v minulosti DNP, alebo ak v posledných dvoch rokoch mala ešte aj nejaké iné zamestnania.
Ak nič z toho, tak PN a rovnako aj materská sa jej bude vyplácať len zo zamestnania, kde má splnenú podmienku 270 dní. Ak má nízky VZ v zamestnaní, tak ešte je možné niečo urobiť. Ale len spôsobom ukončenia PP a uzatvorenia nového PP s maximálnym VZ 28142,-. PN aj materská by bola vo výške cca. 15000,-.

Popíšem to presnejšie PP od 2.5.2005 - 31.12.2006, PP 1.1.2007 -31.8.2007 a posledný PP od 1.9.2007 - trvá. DNP od 5.12.2007 z minima. Počítali by jej aj PN a materské z DNP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Kája. Pozri príspevok
Popíšem to presnejšie PP od 2.5.2005 - 31.12.2006, PP 1.1.2007 -31.8.2007 a posledný PP od 1.9.2007 - trvá. DNP od 5.12.2007 z minima. Počítali by jej aj PN a materské z DNP?
Ak má termín pôrodu koncom marca, nastúpiť na MD by mala cca v polovici februára 2008. Sleduje sa obdobie od konca marca 2006 do konca marca 2008. Ako zamestnanec má 270 dní NP splnené, aj trvanie NP zamestnanca. Ako DNP by sa jej mali zarátavať dni samotného DNP + dni NP z ukončeného poistenia, takže predpokladám z prvého spomínaného PP od konca marca do 31.6.06 + druhý PP 1.1.-31.8.07,= 270 dní NP splnených; tiež trvanie DNP ku dnu nástupu na materskú lahko splní. Takže teoreticky by mala mať nárok na materskú z oboch poistení.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zuzkall Pozri príspevok
Dobry den,
prosim skusenych poradakov o radu v takejto situacii: na MD nastupujem 16.5.2008 (vymeriavaci zaklad zo zamestnania budem mat cez 28000, takze vybavene), ale zaujima ma, ci sa mozem POCAS poberania materskeho (napr. od 1.6.2008) prihlasit na socialnu poistovnu na dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu 28142 SKK. Viem, ze pocas MD poistne neplatim, ale zaujima ma ci je mozne sa aj tak prihlasit, aby mi plynula doba poistenia. Sledujem tym to, ze ak by toto bolo mozne, tak by som z tohto vymeriavacieho zakladu zacala realne platit poistne az koncom novembra 2008 odkedy som uz na rodicovskej dovolenke a v decembri si s platnostou od 1.1.2009 len zmenim v SP len vymeriavaci zaklad na aktualny minimalny zaklad. Tym padom mozem hned od 1.1.2009 poberat v pripade PN aleb OCR davku pocitanu z max. vymeriavacieho zakladu (nie z min. vymeriavacieho zakladu), lebo podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho dobrovoneho nemocenskeho poistenia by som mala splnenu. UVAZUJEM SPRAVNE?
Pridávam svoj názor:
Súhlasím s Celestine a Jankousm, že ak poberáš materské len zo zamestnania, aj počas MD platiť DNP musíš. Taká je prax v SP, čo som si prečítala vo viacerých príspevkoch na Porade.
Čo sa týka nároku na OCR a PN počas RD, súhlasím s nimi, že musíš mať splnených 270dní NP na nárok na PN (na OCR budeš mať nárok hned) a že podla výkladu SP sa do toho rátajú okrem trvajúceho DNP aj dni ukončeného poistenia.
Podla príspevku č.587 mimi32 + odpovede Janky Motyčkovej č.590 (ktoré som chcela oceniť, čo chcem dodatočne urobiť) som si uvedomila ešte jednu okolnosť. Po ukončení MD, nástupom na RD sa ti prerušuje NP zamestnanca. Vznik prerušenia NP sa posudzuje rovnako ako zánik NP (§26 ods.5 ZoSP). Takže pri uplatnovaní nároku na PN z DNP počas RD by sa ku dnom DNP mali prirátať aj dni prerušeného NP zamestnanca (samozrejme v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na PN) a nárok by mal vzniknúť. Potom samotná výška nároku záleží od toho, či DNP trvá 26 týždnov. Ak áno, aký je VZ v RO; ak nie, nárok bude rátaný z DVZ 270Sk.

Takže si myslím, že poisťovať sa z DNP už teraz je zbytočné. Ak sa poistíš od 15-teho dna MD (zač. 3-tieho týzdna) z maxima, budeš platiť 26týždnov DNP do ukončenia MD (ktorá trvá 28týzdnov), takže hned po ukončení MD budeš mať nárok na PN, OCR z maxima. Ak chceš hned nárok z maxima, budeš aj viac platiť. Ak chceš maximum aj v r.2009, tak musíš z maxima platiť až do konca roku 2008.
Naposledy upravil brčko : 20.01.08 at 22:07
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vimar_77 Pozri príspevok
Chcem sa ešte na niečo opýtať.
Som zamestnaná a zamestnávateľ odvádza za mňa odvody (už dlhšie ako 270 dní). Poistím sa aj na DNP a budem ho platiť 26 týždňov (z minimálneho vymeriavacieho základu). (Ako som už vyššie spomínala, 270 dní nestíham)

Píšete, že ak by som mala mať nárok na materské aj z DNP, musím ukončiť PP.

Otázka 1: Musím ten PP ukončiť pred tým, ako sa prihlásim na DNP? Nemôžem mať PP aj DNP súčasne a PP ukončiť tesne pred nástupom na materskú?

Ak by som ukončila PP pred nástupom na materskú, bude sa mi zohľadňovať materská aj z PP, aj z DNP?

Otázka 2: Ak by som si platila DNP napr. 25 týždňov z minima a posledný týždeň to zdvihla na maximálny základ, z čoho by sa mi vypočítalo materské (teraz myslím, len materské z DNP)? Ak by som chcela mať maximálnu materskú z DNP, musím platiť celých 26 týždňov z MAXIMA?
K otázke 1-súhlasím s Jankousm, PP a DNP môžeš mať súčasne, No VZ v súčte za mesiac môže byť maximálne 28142Sk (suma platí do 30.6.08), takže z DNP maximalne z rozdielu 28142-VZ v zamestnaní. Ak ukončíš PP pred nástupom na MD, nárok by vznikol len z DNP.

K otázke 2- Výška materskej z DNP, (ak ukončíš PP) ak stihneš 26týždnov a bude to všetko v priebehu roku 2008 sa vyráta z VZ od začiatku DNP do konca mesiaca predchádzajúceho nástupu na MD. Súhlas s Jankou, že ak chceš maximálnu materskú z DNP, musíš platiť DNP z maxima od začiatku. To však vzhladom na tvoj trvajúci PP nie je možné! Aký máš VZ (hrubú mzdu) v PP nepíšeš, ani žiadne termíny.

No myslím si, že ako si písala v predchádzajúcich príspevkoch, ak máš možnosť, že ta zamestná pred nástupom na MD manžel, podla mna netreba nad iným uvažovať. Ak napíšeš termíny, poradíme ti ako minimalizovať odvody.
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

Dobrý deň,

chcela by som reagovať na príspevky ohľadom možnosti zvýšenia materskej na maximum. Na MD nastupujem 04/2008.
Keďže som u zamestnávateľa v RPP za rok 2007 mala HM okolo 12000 mesačne, na základe rád na tejto stránke som odo dňa 02.01.2008 uzatvorila ďalší riadny pracovný pomer u ďalšieho zamestnávateľa. Od 04.01.2008 som na PN.
Bolo mi povedané, že nárok na PN budem mať z oboch z nich. No po výklade zákona SP som teraz na vážkach, či mi to bolo ohľadom na max. materskú k niečomu dobré. U prvého zamestnávateľa som zamestnaná cca 10 rokov, takže podmienku 270 dní spĺňam. U druhého zamestnávateľa však nie.
Budem mať podľa Vás nárok na materské aj od druhého zamestnávateľa? Zákon totiž vraví, že musím mať splnenú podmienku 270 dní povinného nem. poistenia, není tam uvedené, že za každého zamestnávateľa osobitne.
Chcem sa ešte opýtať, či to bude problém, ak súčet denných vymeriavacích základov u obidvoch zamestnávateľov presiahol sumu 907 Sk, teda vychádza na nejakých 1100 korún (jedná sa o dva dni - teda 02.01. a 03.01.2008)
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

chcela by som poradiť čo všetko musí spraviť zamestnávateľ ak nastupuje zamestanec na materskú (mám namysli aké tlačivá a kam treba poslať)
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ahojte, tak si tu priebežne čítam príspevky a prestávam tým podmienkam týkajúcim sa počtu dní rozumieť. Ak ja napr. ukončím terajší pracovný pomer k 1.2.08 a vtedy budem nemocensky poistená len 180 dní, a od 2.2. uzavriem nový pracovný pomer, z ktorého pôjdem na PN až do nástupu na MD (napr. budem na PN 8 mesiacov), splním vôbec podmienku 270 dní NP? Keďže SP berie len dni z ukončeného PP?
A nie je mi tiež jasné, či musím spĺňať túto podmienku 270 dní NP len zo zamestnania. Ak by som napr. ukončila PP a bola nezamestnaná, a platila si DNP a tesne pred nástupom na PN pred materskou by som sa zas zamestnala na pár dní s max. VZ, dostala by som vôbec materskú? Zrátali by sa dni poistenia v staršom zamestnaní s DNP a potom s novým PP?

Vďaka za trpezlivosť.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ivularadula Pozri príspevok
chcela by som poradiť čo všetko musí spraviť zamestnávateľ ak nastupuje zamestanec na materskú (mám namysli aké tlačivá a kam treba poslať)
ZP - vyplniť tlačivo "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách platiteľa ...", kde uvedieš, že zamestnankyňa nastupuje na MD. Rovnako potom to isté tlačivo pri skončení MD a začiatku RD.
SP-vyplniť tlačivo "RLFO", kde sa uvedie zmena, čiže nástup na MD. Po skončení MD sa potom vypíšu 2x RLFO, jeden so zmenou skončenie MD, a druhý so začiatkom prerušenia, čiže RD.
K žiadosti o materské musí ešte zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o príjme pre účely výpočtu materskej.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

anka007 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som reagovať na príspevky ohľadom možnosti zvýšenia materskej na maximum. Na MD nastupujem 04/2008.
Keďže som u zamestnávateľa v RPP za rok 2007 mala HM okolo 12000 mesačne, na základe rád na tejto stránke som odo dňa 02.01.2008 uzatvorila ďalší riadny pracovný pomer u ďalšieho zamestnávateľa. Od 04.01.2008 som na PN.
Bolo mi povedané, že nárok na PN budem mať z oboch z nich. No po výklade zákona SP som teraz na vážkach, či mi to bolo ohľadom na max. materskú k niečomu dobré. U prvého zamestnávateľa som zamestnaná cca 10 rokov, takže podmienku 270 dní spĺňam. U druhého zamestnávateľa však nie.
Budem mať podľa Vás nárok na materské aj od druhého zamestnávateľa? Zákon totiž vraví, že musím mať splnenú podmienku 270 dní povinného nem. poistenia, není tam uvedené, že za každého zamestnávateľa osobitne.
Chcem sa ešte opýtať, či to bude problém, ak súčet denných vymeriavacích základov u obidvoch zamestnávateľov presiahol sumu 907 Sk, teda vychádza na nejakých 1100 korún (jedná sa o dva dni - teda 02.01. a 03.01.2008)
Podľa toho šo si uviedla a podľa výkladu zákona SP, si myslím, že nie. Nárok na PN aj na materskú budeš mať len z toho prvého zamestnania. Bohužiaľ.
Bola by tu možnosť, ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť, v tom prvom zamestnaní ukončiť PP a následne uzatvoriť nový PP. Môže byť s úplne rovnakým platom, len tam musí byť to ukončenie. Keby si PN prerušila a opäť na ňu nastúpila po tejto úprave, mala by si nárok na PN aj na materské z obidvoch zamestnaní.
/Viem, že predtým sme naozaj tvrdili, že bude stačiť popri prvom PP uzatvoriť ešte jeden PP. Ten výklad zákona nás poriadne zaskočil. /
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzka83 Pozri príspevok
Ahojte, tak si tu priebežne čítam príspevky a prestávam tým podmienkam týkajúcim sa počtu dní rozumieť. Ak ja napr. ukončím terajší pracovný pomer k 1.2.08 a vtedy budem nemocensky poistená len 180 dní, a od 2.2. uzavriem nový pracovný pomer, z ktorého pôjdem na PN až do nástupu na MD (napr. budem na PN 8 mesiacov), splním vôbec podmienku 270 dní NP? Keďže SP berie len dni z ukončeného PP?
A nie je mi tiež jasné, či musím spĺňať túto podmienku 270 dní NP len zo zamestnania. Ak by som napr. ukončila PP a bola nezamestnaná, a platila si DNP a tesne pred nástupom na PN pred materskou by som sa zas zamestnala na pár dní s max. VZ, dostala by som vôbec materskú? Zrátali by sa dni poistenia v staršom zamestnaní s DNP a potom s novým PP?

Vďaka za trpezlivosť.
Áno, presne tak. Ak ukončíš jeden PP a zamestnáš sa v druhom, a potom budeš žiadať napr. o materské z toho druhého zamestnania, tak sa Ti počítajú dni poistenia v tomto aktuálnom zamestnaní, z ktorého žiadaš o materské, a dni poistenia zo všetkých ukončených poistení v posledných dvoch rokoch.
V druhom prípade je odpoveď áno, vtedy by sa Ti spočítali dni zo všetkých ukončených poistení /čiže aj zamestnanie aj DNP, pokiaľ sú ukončené/ plus dni z trvajúceho zamestnania.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Veľmi pekne ďakujem Janka. Takže sa vlastne nemusím báť že ostanem bez materskej keď ukončím tento PP a uzavriem nový, prípadne sa v ten medzičas poistím dobrovoľne. To DNP stačí z minima, že, lebo výšku dávky mi budú rátať z posledného zamestnania (DNP by som pred uzatvorením novej pracovnej zmluvy zrušila a tým by som teda dosiahla to, že by mi jeho trvanie zarátali do tej 270 dňovej podmienky na materskú). Dúfam že som to pochopila správne .
0 0
tina.mar tina.mar

tina.mar je offline (nepripojený) tina.mar

ahoj porada
27.1.2008 nastupujem na MD. 28 tyzdnov mi bude platit zamestnavatel.
prosim vas, aka ciastka mi bude platena, resp. akym sposobom sa to rata.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Materskú ti bude platiť sociálna poisťovňa a jej výška závisí od výšky tvojich príjmov v minulom roku/2007/ u tvojho zamestnávateľa.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tina.mar Pozri príspevok
ahoj porada
27.1.2008 nastupujem na MD. 28 tyzdnov mi bude platit zamestnavatel.
prosim vas, aka ciastka mi bude platena, resp. akym sposobom sa to rata.
Ak máš viacročný PP (písala si, že ti začal v r.1999), tvojim rozhodujúcim odbobím (RO) na výpočet materského bude rok 2007. Zrátajú sa vymeriavacie základy na odvod nemoc.poistenia u tohto zamestnávatela za celý rok 2007 a vydelia sa počtom dní v RO (obvykle 365). Z týchto dní sa vynímajú kalendárne dni PN, OCR, dni neplateného volna. Z toho vyrátaš denný vymeriavací základ. Denná materská bude vo výške 55% z DVZ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať