Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dakujem za vysvetlenie
ale preco 26 tyzdvon nie 270 dni (36 tyzdnov)
len upresnim pracujem 2 roky v jednej firme
a po dohode sme sa rozhodli ze otehotniet by sme mohli niekedy
v septembry-oktorby mam hned prejst na maximum?
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
[quote=brčko;621345]<FONT size=1><FONT face=Arial><FONT size=1><B>
Gong Pozri príspevok
Ahoj, takže dopĺňam údaje o kamarátke k výpočtu materskej. PP uzavretý od 19.10.1998. SZČO od 22.3.2004. Predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008. pravdepodobne nastúpi na MD 4.5.08 (6týz.pred PTP), takže rozhodujúce obdobie pri viacročnom PP a platení odvodov ako SZCO je rok 2007.
Gong Pozri príspevok
ZD zo szčo 2004 18000Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 182578Sk)
2005 36364Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 218292Sk) odvod 1-6/07 predpokladám z VZ 9096,-Sk
2006 82565Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 271615Sk) odvod 7-12/07 predpokladám z VZ 11318,-sK
<B><FONT face=Arial><FONT size=1>fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com
Ďakujem veľmi pekne brčko, už mám aspoň ako takú predstavu ako sa to ráta. A ak som to správne pochopila tak som nasledovne vypočítala tú materskú:
odvod 1-6/07 - 1516Sk (ZD zo szčo je 36364Sk)
odvod 7-12/07 - 3441Sk (ZD zo szčo je 82565Sk)
6mes.x1516+6mes.x3441=29742/365=81,48 - DVZ (PN, OCR - 0dní)
VZ za rok 2007 zo záv.činn. je 208486SK/365=571,19 Sk (PN,OCR - 0dní)
Preto si myslím, že podľa týchto výpočtov má nárok na materskú 500Sk denne, t.j. že získa max.materskú 15000Sk/mesiac. Ak sa mýlim prosím opravte ma.
Dúfam, že som to správne vypočítala a v SP to nevyjde nejako inak. Teraz moja otázočka, čo všetko si musí pred odchodom na materskú vybaviť? Musí sa obrátiť na SP podľa bydliska? A podať nejakú žiadosť o materskú? Alebo mi prosím ťa porad, kde by som sa dočítala presný postup pri vybavovaní. A nie je možné, že by išla do SP a tam by jej vypočítali ako jej vychádza materská, keby sa tam šla spýtať?
Ďakujem papa Gong
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Janka, s tým podávaním prihlášky je to asi fakt záležitosť pobočky. Alebo možno aj pracovníka? Lebo mne v BA-okolie tvrdil jeden mladý chalan pri okienku registrácie, že to ide aj poštou, ale dodal, že "radšej si to preverte telefonicky, či ste zaregistrovaná". A po dnešnom telefonáte so SP, kde nemajú zaznamenanú zmenu môjho VZ od 1.1. (podávanú osobne) s tým overením musím na 100% súhlasiť. Ale to je už trochu o inom. Bohužial.
Naozaj ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav.
Švagriná si bola napr. podať prihlášku v Ružomberku, a kontrolovali jej veru aj OP. Niekto tu už dokonca aj písal, že je zakázané brať tieto prihlášky na podateľni SP, treba ich odovzdať priamo na príslušnom oddelení.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

[quote=Gong;623495]
brčko Pozri príspevok

Ďakujem veľmi pekne brčko, už mám aspoň ako takú predstavu ako sa to ráta. A ak som to správne pochopila tak som nasledovne vypočítala tú materskú:
odvod 1-6/07 - 1516Sk (ZD zo szčo je 36364Sk)
odvod 7-12/07 - 3441Sk (ZD zo szčo je 82565Sk)
6mes.x1516+6mes.x3441=29742/365=81,48 - DVZ (PN, OCR - 0dní)
VZ za rok 2007 zo záv.činn. je 208486SK/365=571,19 Sk (PN,OCR - 0dní)
Preto si myslím, že podľa týchto výpočtov má nárok na materskú 500Sk denne, t.j. že získa max.materskú 15000Sk/mesiac. Ak sa mýlim prosím opravte ma.


No, dôležité je, z akého VZ platila poistné na NP počas roka 2007. Čiže platila prvých 6 mesiacov 1516 a ďalších 6 mesiacov 3441. Ale tieto sumy nie sú pre výpočet podstatné. Treba uviesť, z akého VZ to poistné platila.
Ak je to tak ako písala brčko, že prvých 6 mesiacov bol VZ 9096 a ďalších 6 mesiacov VZ 11318, tak výpočet bude nasledovný.
6x9096 + 6x11318 = 54576 +67908 = 122484 je jej ročný VZ.
122484/365 = 335,5726 je jej DVZ.
Materská bude 55% z 335,5726 = cca. 185,- denne.
Bohužiaľ to nevychádza až tak pekne ako podľa tvojich výpočtov. Do 500,- na deň to má veru ďaleko.
Takže ak môže, nech skúsi porozmýšľať nad tým zamestnaním.

0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla ...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže podmienku mám splnenú (presne 317dni), tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? zarábam skoro min.mzdu. dakujem
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Na tvojom mieste by som sa teraz odhlásila z DNP a najneskôr v 8 týždni tehotenstva by som sa prihlásila z rozdielu: maximálny VZ - VZ v zamestnaní.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla ...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže podmienku mám splnenú (presne 317dni), tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? zarábam skoro min.mzdu. dakujem
Súhlasím s celestinou. Ak sa chystáš na MD ešte tento rok, tak naozaj je zbytočné naďalej platiť DNP keďže podmienku 270 dní už máš splnenú. Odhlás sa a prihlás sa potom s maximálnym VZ tak, aby si do nástupu na MD platila poistné z maxima aspoň tých 26 týždňov. Aj keď možno tých cca. 1000,-Sk mesačne po dobu 26 týždňov môže byť pre teba pri tvojom plate dosť, inak sa z DNP maximálna materská bohužiaľ dosiahnuť nedá.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

tak som vlastne platila tých 270 dní zbytočne??? ked teraz budem musieť platiť z max.VZ? to preplatím zbytočne cez 7000? hmm...ale hádam sa mi to vráti. dakujem vám
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
tak som vlastne platila tých 270 dní zbytočne??? ked teraz budem musieť platiť z max.VZ? to preplatím zbytočne cez 7000? hmm...ale hádam sa mi to vráti. dakujem vám
Zbytočne máš zaplatné DNP za viac dní ako je potrebné, ale radšej viac ako menej. A zase aspoň máš istotu, že ak by si čiste náhodou išla na rizikové, tak môžeš poberať z DNP PN, aj keď nie v maximálnej výške, ale aj málo je lepšie ako nič. Tých 26 týždňov sa proste podľa nového zákona musí platiť z maxima, ak chceš maximálnu materskú.
A síce počkať, ty si zamestnaná, však? Tak potom vlastne nebudeš platiť z maxima, ale len maximum - VZ zo zamestnania.
A oplatiť sa to určite oplatí, mesačná materská bude po zvýšení maximálneho VZ cca. 16000,- mesačne.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

jankasm Pozri príspevok
Zbytočne máš zaplatné DNP za viac dní ako je potrebné, ale radšej viac ako menej. A zase aspoň máš istotu, že ak by si čiste náhodou išla na rizikové, tak môžeš poberať z DNP PN, aj keď nie v maximálnej výške, ale aj málo je lepšie ako nič. Tých 26 týždňov sa proste podľa nového zákona musí platiť z maxima, ak chceš maximálnu materskú.
A síce počkať, ty si zamestnaná, však? Tak potom vlastne nebudeš platiť z maxima, ale len maximum - VZ zo zamestnania.
A oplatiť sa to určite oplatí, mesačná materská bude po zvýšení maximálneho VZ cca. 16000,- mesačne.
Keď som spnila podmienku 270 dní pri DNP, tých 26 týždňov max. platenia DNP sa musí dodržat aj pri vyššej PN ?alebo to platí len pri materskej.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=Gong;623495]
brčko Pozri príspevok

Ďakujem veľmi pekne brčko, už mám aspoň ako takú predstavu ako sa to ráta. A ak som to správne pochopila tak som nasledovne vypočítala tú materskú:
odvod 1-6/07 - 1516Sk (ZD zo szčo je 36364Sk)
odvod 7-12/07 - 3441Sk (ZD zo szčo je 82565Sk)
bolo ozaj platené poistné z VZ 1516,- a 3441,-Sk??? tie výšky VZ sú nižšie ako minimum a to sa mi nezdá (vid text pod citáciou)
6mes.x1516+6mes.x3441=29742/365=81,48 - DVZ (PN, OCR - 0dní)
VZ za rok 2007 zo záv.činn. je 208486SK/365=571,19 Sk (PN,OCR - 0dní a aj dni prerušenia NP dúfam 0)
Ak sú údaje správne, tak suma 571,19Sk je len denným vymeriavacím základom pre výpočet materskej. Výška dennej materskej je 55% z DVZ, teda 314,15Sk.
Preto si myslím, že podľa týchto výpočtov má nárok na materskú 500Sk denne,t.j. že získa max.materskú 15000Sk/mesiac. Ak sa mýlim prosím opravte ma. Nemá.
Dúfam, že som to správne vypočítala a v SP to nevyjde nejako inak. Teraz moja otázočka, čo všetko si musí pred odchodom na materskú vybaviť? Musí sa obrátiť na SP podľa bydliska? A podať nejakú žiadosť o materskú? Alebo mi prosím ťa porad, kde by som sa dočítala presný postup pri vybavovaní. A nie je možné, že by išla do SP a tam by jej vypočítali ako jej vychádza materská, keby sa tam šla spýtať?
Ďakujem papa Gong


Gong, v tých výpočtoch odvodov v predchádzajúcom príspevku č. 648 som spravila zásadnú chybu. Nevšimla som si, že píšeš o ZD zo SZCO + závislej činnosti a brala som to len ako ZD zo SZCO!!! Co platilo pri sume VZ nad minimum, nemusí platiť pri sume pod minimum.
Nemám skúsenosť ako sa ráta (ani rátal v r.2006,2007) vymeriavací základ pre odvod do SP pri súbehu SZCO + závislá činnosť. Ak máš len SZCO, odvod musí byť vždy najmenej z minim.mzdy (teda od 1.1.08 viem,že sú výnimky). Neviem, či to platí aj pri súbehu szco+záv.činn. Preto neviem posúdiť, či je tvoj výpočet správny.
Ten výpočet zo zamestnania som doplnila.
Aby však bolo jasné. Nárok na materské zo SZCO nemožno vypočítať z danového priznania resp. ZD z činn.SZCO. Podstatné je, či si správne podla dan.priznania vypočítala VZ pre odvody do SP za SZCO a či si opodstatnene a skutočne odvádzala povinné nemocenské poistné SZCO! Alebo v prípade, že si nemala povinnosť platiť povinné NP SZCO, či si sa dobrovolne nemocensky poistila a samozrejme aj platila. To sú dve rozdielne a samostatné poistenia!


Naposledy upravil brčko : 25.01.08 at 21:29
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dorjan Pozri príspevok
Keď som spnila podmienku 270 dní pri DNP, tých 26 týždňov max. platenia DNP sa musí dodržat aj pri vyššej PN ?alebo to platí len pri materskej.
Ak od dátumu začiatku NP uvedeného na poslednej prihláške na DNP neuplynulo 26 týždnov, tak všetky nemocenské dávky, na ktoré vznikne nárok, by sa rátali z pravdepodobného VZ (minima t.č. 8100:30 x 55% = denná dávka 148,50Sk, pri PN to platí od štvrtého dna, prvé 3dni po 67,50Sk) To platí rovnako pre materské, PN aj OCR. Pri PN a materskom treba na vznik nároku splniť podmienku 270dní NP, pri OCR to netreba.

Až po 26týždnoch sa ráta nem.dávka z VZ v rozhodujúcom období.
Naposledy upravil brčko : 25.01.08 at 22:22
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

alinka189 Pozri príspevok
tak som vlastne platila tých 270 dní zbytočne??? ked teraz budem musieť platiť z max.VZ? to preplatím zbytočne cez 7000? hmm...ale hádam sa mi to vráti. dakujem vám
Zbytočne určite nie. Tieto dni sa ti potom zarátajú. Z max. VZ platiť nebudeš pretože platiť budeš z rozdielu medzi max. VZ od ktorého si odrátaš VZ zo zamestnania. Niekedy je treba trošku zainvestovať, ale po nástupe na materskú sa ti to vráti a tiež počas starostlivosti o dieťa. Po ukončení materskej už totiž nárok na PN a OČR zo zamestnania mať nebudeš, ale z DNP áno.JE to ale na tebe, nikto ťa tu k ničomu nenúti. Všetci sa tu snažíme
pomáhať.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

jankasm a celestina, velmi pekne vám dakujem. viem, že k ničomu nenútite, len sa snažíte pomôcť.
nerozumiem ale ako myslíte, že nebudem s max.VZ - to myslíte z tých 28 142? či kolko to je.
od toho si mám odpočítať VZ zo zamestnania? a ktorá položka to je? booože ja som z toho jeleň.... mám od toho odpočítať hrubú mzdu a z toho budú počítať??? ešte raz dakujem
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

alinka189 Pozri príspevok
jankasm a celestina, velmi pekne vám dakujem. viem, že k ničomu nenútite, len sa snažíte pomôcť.
nerozumiem ale ako myslíte, že nebudem s max.VZ - to myslíte z tých 28 142? či kolko to je.
od toho si mám odpočítať VZ zo zamestnania? a ktorá položka to je? booože ja som z toho jeleň.... mám od toho odpočítať hrubú mzdu a z toho budú počítať??? ešte raz dakujem
Proste je určité maximum a aj keby si platila viac tak ti budú rátať z maxima a zo zbytku ti vznikne preplatok. Ak máš v zamestnaní napr. hrubú mzdu 10 000 Sk a prihlásiš sa ako DNP z 20 000 Sk, tak ti budú DNP rátať ako 18 142 Sk. Pretože taký je momentálne maximálny VZ pre odvody na nemocenské poistenie a keďže si v zamestnaní dosiahla hrubú mzdu 10 000 Sk, tak z DNP môžeš mať VZ iba ten rozdiel 18 142 Sk. To znamená, že je dobre si prepočítať aký máš VZ priemerne v zamestnaní a z rozdielu sa poistiť ako DNP. Ináč VZ sa každý rok zvyšuje a teraz v marci už budeme vedieť aký bude maximálny VZ platný od júna. Bude to niečo cez 30 000 Sk. Keď nastúpiš na materskú a splníš všetky podmienky nároku na materskú, tak ti bude SP vyplácať z každého nemocenského poistenia ktoré máš. Napr. si zamestnaná a tvoj priemerný VZ v zamestnaní je 10 000 Sk. Zistíš, že si tehotná tak sa hneď prihlásiš ako DNP z 18 142 Sk. V 36 týždni nastúpiš na materskú a predložíš SP žiadosť o materské a druhú žiadosť o materské zamestnávateľovi. SP ti potom bude vyplácať materské z oboch nemocenských poistení. Samozrejme si SP odsleduje či splňaš podmienky pre nárok z oboch poistení. DNP je vlastne výhodné pre tých, ktorý nedosahujú maximálne VZ pre nemocenské poistenie a je tam predpoklad, že budú v najbližšej budúcnosti poberať dávky z nemocenského poistenia.
Inak pri DNP musíš spĺňať iné podmienky na nárok dávky ako pri NP zamestnanca. Lenže to je už na dlhšie rozpisovanie. Dúfam, že som ťa ešte viac nedoplietla.
Naposledy upravil celestina : 26.01.08 at 17:07
0 0
bubucika bubucika

bubucika je offline (nepripojený) bubucika

Stale sa to asi opakuje.. ale predsa, vedeli by ste mi poradit?
Som SZCO, dobrovolne poistena od 15.8.2007 a VZ som si dala minimum. Som v 7 tyzdni, termin porodu je okolo 18.9.2008. Co by som mala robit ak chcem vyssi matersky prispevok? Predpokladam, ze od 1.7. budem povinne poistena tak neviem co mam robit? Mam este nieco menit? Ostat dobrovolne poistena aj po tom ako budem povinne? Zrusit a znova obnovit dobrovolne poistenie s vyssym VZ?
Dakujem dopredu za odpovede
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

bubucika Pozri príspevok
Stale sa to asi opakuje.. ale predsa, vedeli by ste mi poradit?
Som SZCO, dobrovolne poistena od 15.8.2007 a VZ som si dala minimum. Som v 7 tyzdni, termin porodu je okolo 18.9.2008. Co by som mala robit ak chcem vyssi matersky prispevok? Predpokladam, ze od 1.7. budem povinne poistena tak neviem co mam robit? Mam este nieco menit? Ostat dobrovolne poistena aj po tom ako budem povinne? Zrusit a znova obnovit dobrovolne poistenie s vyssym VZ?
Dakujem dopredu za odpovede
Hneď v pondelok sa z DNP odhlásiť a od utorka nanovo prihlásiť z maxima = 28 142 Sk.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bubucika Pozri príspevok
Stale sa to asi opakuje.. ale predsa, vedeli by ste mi poradit?
Som SZCO, dobrovolne poistena od 15.8.2007 a VZ som si dala minimum. Som v 7 tyzdni, termin porodu je okolo 18.9.2008. Co by som mala robit ak chcem vyssi matersky prispevok? Predpokladam, ze od 1.7. budem povinne poistena tak neviem co mam robit? Mam este nieco menit? Ostat dobrovolne poistena aj po tom ako budem povinne? Zrusit a znova obnovit dobrovolne poistenie s vyssym VZ?
Dakujem dopredu za odpovede
Súhlasím s celestínou, v pondelok sa z DNP odhlás a od utorka (29.1.08) nanovo prihlás s max.VZ. 28142,- Ak budeš mať termín pôrodu 18.9.08, tak obvyklý dátum nástupu na MD je 7.8.2008 (6týzdnov pred pôrodom).
Nárok na materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období (RO) ti vznikne po 26týždnoch, teda ak dobre rátam od 29.7.2008 (ak sa nanovo poistíš 29.1.).
Ak by si nastúpila na MD skôr, materská bude len 148,5Sk na den.
Ak nastúpiš na MD v auguste, tvoje RO bude 29.1.08 až 31.7.2008,
ak by si nastúpila ešte v júli 2008 po uplynutí 26týždnov, RO by bolo 29.1.08 až 30.6.2008 t.j. materská, snád dobre rátam, cca 512Sk (VZ= 2724 +5*28142=143434Sk, počet dní 154, DVZ= 931,38, denná materská=cca 512Sk.

Ak ti vznikne od 1.7.08 povinné NP SZČO, predpokladám z nie vysokej čiastky, v žiadnom prípade neruš DNP! (Ak by bolo cca z maxima, rada by bola úplne iná.) Za júl 2008 budeš musieť zaplatiť poistné z DNP z vymeriavacieho základu nie 28142Sk ale z rozdielu medzi maximom, ktoré bude platné od 1.7.2008 (cca 30000,-Sk) a VZ z povinného NP SZČo. Ak by si nastúpila na MD koncom júla, tento VZ materskú vôbec neovplyvní.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Súhlas s celestínou a zdôrazním to "hneď v pondelok". Výnimka by bola iba v prípade, že by si od 1.7.2008 ako povinne poistená SZČO mala cca maximálny VZ.

Ak nepredpokladáš maximálny VZ zo SZČO, tak treba dať pozor na dátum nástupu na materskú, musí byť najskôr po 26 týždňoch od vzniku poistenia, t.j. ak zrušíš poistenie v pondelok a prihlásiš nové DNP v utorok, na materskú nesmieš nastúpiť skôr ako 28. alebo radšej až 29.7.2008. Na druhej strane po vzniku povinného poistenia od 1.7.2008 si budeš musieť VZ z DNP znížiť na rozdiel medzi maximálnym VZ a VZ zo SZČO. Ak by si nastúpila na MD až v auguste, znížila by sa Ti tým o niečo konečná materská, ak stihneš nástup na MD v júli (29.-31.), materskú toto zníženie neovplyvní.

brčko ma predbehol
0 0
bubucika bubucika

bubucika je offline (nepripojený) bubucika

Pravdepodobne mi vyjde VZ pre povinne poistenie okolo 25 000,-
Dakujem za rady.. budem este dnes premyslat a zajtra doobedu riesit.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať