Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

Dobrý deň, potrebovala by som, aby mi niekto odsúhlasil, či uvažujem správne.
Ak by som 30.01.2008 ukončila PP dohodou a odo dňa 31.01.08 uzatvorila nový PP u toho istého zamestnávateľa s max. VZ a od pondelka nastúpila na materskú, bolo by mojím rozhodujúcim obdobím dni od 31.01.08 do....
Skúste mi prosím Vás poradiť
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Mirka D Pozri príspevok
ĎAKUJEM JANKA!!! Na materskej je zo zamestnania, ktoré ale končilo dňom jej odchodu na MD - doba určitá. Môže mať teda 2x materské? Aj z DNP, aj zo zamestnania? Ona by totiž keby som ju nenahovorila na toto dobrovoľné poistenie, mala nárok na tých ca 4560 rodičovský príspevok. Takto platila niečo navyše, a nič nezíska... Mrzí ma to, pretože ako viete žena na materskej neovplýva peniazmi...
Bohužial, ak už nie je zamestnaná, tak nárok na materské zo starého zamestnania mať nebude. Jedine z DNP.
Nemá možnosť sa zamestnať aspon na pár dní na PP so zaujímavým platom?Stačí aj 3dni. Ak áno, šanca ešte je.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

anka007 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som, aby mi niekto odsúhlasil, či uvažujem správne.
Ak by som 30.01.2008 ukončila PP dohodou a odo dňa 31.01.08 uzatvorila nový PP u toho istého zamestnávateľa s max. VZ a od pondelka nastúpila na materskú, bolo by mojím rozhodujúcim obdobím dni od 31.01.08 do....
Skúste mi prosím Vás poradiť
Ak začne nové NP 31.1.08 a nárok na materské vznikne 4.2.08, potom RO by bol jeden jediný den 31.1.08 (od začiatku poistenia do konca mesiaca, ktorý predchádza uplatnovaniu nároku na materské) §54 ods.2 písm.b.
0 0
Zuzkall Zuzkall

Zuzkall je offline (nepripojený) Zuzkall

Mile poradacky-mamicky, viete poradit nam ostatnym (zatial mamickam-cakatelkam) aj ohladne toho co vsetko a kam treba nahlasit/prihlasit a v akych terminoch, pocnuc podanim ziadosti o materske az po uplatnenie roznych narokov na platby a priplatky suvisiace s narodenim dietatka (vratane jeho prihlasenia do poistovni) a ake doklady kde od nas budu ziadat? Vopred dakujem za seba aj ostatne tehulky, ktore chcu byt pripravene a nestresovat na poslednu chvilu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzkaII, čo sa týka "žiadosti o materské" záleží na tom z kolkých a akých nemocenských poistení si uplatnuješ nárok na materské (povinného NP zamestnanca, povinného NP SZČO, dobrovolného NP).
Na MD sa nastupuje obvykle 6týždnov pred termínom, no najskôr 8 týždnov pred. Lekár ti vystaví "žiadosť o materské" nejaký čas pred nástupom na MD (mne ho dal mesiac pred). Ak máš viac NP, tak treba vyžiadať viac žiadostí o materské, lebo z každého NP sa žiada osobitne.
Žiadosť doplníš a ak si zamestnaná, odovzdáš mzdárke, ona ostatné vybaví. Ak si žiadaš materské z DNP alebo povinne NP SZčO(so SZČO nemám skúsenosť), tak žiadosť doručuješ SP sama. Tiež v prípade, že žiadaš o materské v ochrannej lehote zo zamestnania, žiadaš SP sama o materské, no treba priložiť od posledného zamestnávatela aj "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskä dávku".
Naposledy upravil brčko : 30.01.08 at 20:35
0 0
santal santal

santal je offline (nepripojený) santal

Prosím o pomoc, pretože je už vysoký dátum a chcem kamarátke veľmi pomôcť, aby stihla tých 26 týždňov pred nástupom. Ak by sa tento rok prihlásila na DNP z max. vymeriavaceho základu a stihla by to celých 26 týždňov pred nástupom na materskú vypočítla by si jej materská z max. základu? Momentálne nepracuje, možno bude, ale to nie je ešte isté. Pls.
0 0
moncici121 moncici121

moncici121 je offline (nepripojený) moncici121

Dobrý deň,

od r. 2001 pracujem v jednej firme. V septembri 2008 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Chcem sa spýtať, či má zmysel si začať platiť dobrovoľné poistenie (neviem aké, ako sa to volá), aby som dostávala vyššiu materskú. VZ za rok 2007 je cca 17.000,- Sk. Koľko mesiacov pred odchodom na materskú sa musí platiť dobrovoľné poistné?V akej výške?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pre santal:
Ak sa kamarátka nepoistí na DNP, potom ak by sa jej materská rátala len z tohto posledného zamestnania. Ak by s nou ukončili PP, tak je v tzv. ochrannej lehote 6mesiacov, počas ktorej má nárok na nemocenské dávky (PN, materské, ..). A ak by jej dali výpoved o dva mesiace, to by jej vyšlo. Ochranná lehota však plynie LEN v prípade, že nemá iné nemocenské poistenie, teda ani DNP.
Ak uzatvorí DNP a ukončia s nou PP, DNP jej ostane, potom bude mať podla praxe SP nárok len na materskú z DNP. Ak stihne nastúpiť na materskú po 26týždnoch, tak sa jej bude rátať materská z obdobia od začiatku DNP (predpokladám 1alebo2/08, v decembri by to bolo inak) do posledného dna mesiaca, pred mesiacom nástupu na MD. Ak by sa poistila napr.1.2.08, na MD nastupovala napr. 15.8.08, potom RO je 1.2.-31.7.08 a materská sa vyráta zo súčtu VZ z DNP a počtu kalend.dní v tomto období x 55%. Pretože počas súbežného NP dobrovolného a zo zamestnania nemala z DNP maximálny VZ, materská by nebola maximálna, no určite lepšia ako z VZ minima=8100 alebo z 10000!
Naposledy upravil brčko : 31.01.08 at 08:09
0 0
moncici121 moncici121

moncici121 je offline (nepripojený) moncici121

brčko prosím odpíš aj mne :-(
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

brčko Pozri príspevok
Bohužial, ak už nie je zamestnaná, tak nárok na materské zo starého zamestnania mať nebude. Jedine z DNP.
Nemá možnosť sa zamestnať aspon na pár dní na PP so zaujímavým platom?Stačí aj 3dni. Ak áno, šanca ešte je.
Asi sa nemôže zamestnať, keď už má rozhodnutie o priznaní materského?
A mohla by mať teoreticky 2x priznané materské aj z DNP, aj zo zamestnania?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

moncici121 Pozri príspevok
Dobrý deň,

od r. 2001 pracujem v jednej firme. V septembri 2008 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Chcem sa spýtať, či má zmysel si začať platiť dobrovoľné poistenie (neviem aké, ako sa to volá), aby som dostávala vyššiu materskú. VZ za rok 2007 je cca 17.000,- Sk. Koľko mesiacov pred odchodom na materskú sa musí platiť dobrovoľné poistné?V akej výške?
Ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu iné NP okrem terajšieho NP zo zamestnania, nárok na materskú z dobrovolného nemocenského poistenia (tak sa to volá) ti nevznikne. Podmienkou na nárok na materské z každého NP, ktoré trvá ku dnu nástupu na MD je splniť 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. A to už z DNP nestihneš, ak nemáš predtým iné NP, ktoré skončilo a ktoré sa priráta ku dnom DNP.

Ak by si chcela vyššiu materskú, možnosť ešte máš, no musela by si ukončiť terajší PP. Je tu o tom dosť popísané.
Naposledy upravil brčko : 31.01.08 at 08:19
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Mirka D Pozri príspevok
Asi sa nemôže zamestnať, keď už má rozhodnutie o priznaní materského?
A mohla by mať teoreticky 2x priznané materské aj z DNP, aj zo zamestnania?
Mirka, už strácam prehlad.
Takže tvoja sestra je už na materskej. Ak áno, s tým už nič nenarobíš. Jedine to môže využiť po ukončení MD (predpokladám má jedno dieťa a nie je osamelá, takže po 28týždnoch), na čerpanie prípadnej PN alebo OČR-ky. Odkedy je na MD a z akého VZ platila od 1.1.08 do nástupu na MD? V decembri z 28142?

DOPLNAM: Moje otázky sú už bezpredmetné. Až po príspevku Jankysm č.724 vidím, že DNP odhlásila. Je to škoda.
Naposledy upravil brčko : 31.01.08 at 10:34
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Na materskej je od 5.1.08. (reťazovej). Na prvú materskú šla zo zamestnania, ktoré skončilo dňom odchodu na materskú.
DNP platila z minimálneho VZ 270 dní minulého roku.
1.12.07 sa odhlásila a znovu prihlásila z maximálnym VZ.
Maximálny VZ platila do včera 30.1.08, včera sa totiž odhlásila.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

ahojte, chcem sa opýtať za kamošku-dnp si platí od decembra min.roku a zabudla si ho ku koncu roka znížiť z max. na minimum...dnes je pobočka zatvorená, a zajtra je už 1.-môže tam ísť zajtra a zmeniť si vz od 1.2.-alebo jej to bude platiť potom až od nasledujúceho mesiaca -teda od 1.3? dakujem vopred
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
viktora Pozri príspevok
ahojte, chcem sa opýtať za kamošku-dnp si platí od decembra min.roku a zabudla si ho ku koncu roka znížiť z max. na minimum...dnes je pobočka zatvorená, a zajtra je už 1.-môže tam ísť zajtra a zmeniť si vz od 1.2.-alebo jej to bude platiť potom až od nasledujúceho mesiaca -teda od 1.3? dakujem vopred
Ak tam pôjde zajtra - 1.2.2008 - a zmení si VZ na minimum, bude jej toto minimum bude platiť od 1.3.2008.
0 0
santal santal

santal je offline (nepripojený) santal

brčko Pozri príspevok
Pre santal:
Ak sa kamarátka nepoistí na DNP, potom ak by sa jej materská rátala len z tohto posledného zamestnania. Ak by s nou ukončili PP, tak je v tzv. ochrannej lehote 6mesiacov, počas ktorej má nárok na nemocenské dávky (PN, materské, ..). A ak by jej dali výpoved o dva mesiace, to by jej vyšlo. Ochranná lehota však plynie LEN v prípade, že nemá iné nemocenské poistenie, teda ani DNP.
Ak uzatvorí DNP a ukončia s nou PP, DNP jej ostane, potom bude mať podla praxe SP nárok len na materskú z DNP. Ak stihne nastúpiť na materskú po 26týždnoch, tak sa jej bude rátať materská z obdobia od začiatku DNP (predpokladám 1alebo2/08, v decembri by to bolo inak) do posledného dna mesiaca, pred mesiacom nástupu na MD. Ak by sa poistila napr.1.2.08, na MD nastupovala napr. 15.8.08, potom RO je 1.2.-31.7.08 a materská sa vyráta zo súčtu VZ z DNP a počtu kalend.dní v tomto období x 55%. Pretože počas súbežného NP dobrovolného a zo zamestnania nemala z DNP maximálny VZ, materská by nebola maximálna, no určite lepšia ako z VZ minima=8100 alebo z 10000!
Veľmi pekne ďakujem, brčko pretože ju musím asi čím skôr prihlásiť na DNP. Takže ak som to správne pochopila ak by si od 01.02.2008 platila DNP z max. VZ a na materskú by išla 15.08.2008, tak by mala nárok na maximálnu materskú?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

santal Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem, brčko pretože ju musím asi čím skôr prihlásiť na DNP. Takže ak som to správne pochopila ak by si od 01.02.2008 platila DNP z max. VZ a na materskú by išla 15.08.2008, tak by mala nárok na maximálnu materskú?
Ak by nebola zamestnaná, potom by si mohla platiť DNP z maxim.VZ. Ak však má PP a teda je súbežne NP poistená, môže mať spolu za mesiac zo všetkých NP-í maximálny VZ 28142 Sk. Teda ak bude mať VZ zo zamestnania vo februári 10000,-, potom môže mať VZ z DNP maximálne 18142,-. Ak by aj platila DNP z VZ 28142, vznikne jej v SP preplatok, ktorý na základe žiadosti vrátia. Materská sa však bude rátať len z toho rozdielu, nie z VZ, z ktorého platila maximum.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

viktora Pozri príspevok
ahojte, chcem sa opýtať za kamošku-dnp si platí od decembra min.roku a zabudla si ho ku koncu roka znížiť z max. na minimum...dnes je pobočka zatvorená, a zajtra je už 1.-môže tam ísť zajtra a zmeniť si vz od 1.2.-alebo jej to bude platiť potom až od nasledujúceho mesiaca -teda od 1.3? dakujem vopred
Podla mna, jediná možnosť je poslať zmenu na RLFO dnes 31.1.08 doporučene a potom si to pre istotu telefonicky príp. osobne overiť, či jej zmenu urobili.
0 0
santal santal

santal je offline (nepripojený) santal

Brčko takže v podstate sa jej asi ani moc neoplatí prihlásiť na DNP. Nakoľko od 04.02 nastupuje do práce. Už mám v tom dosť chaos. :-(
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

santal Pozri príspevok
Brčko takže v podstate sa jej asi ani moc neoplatí prihlásiť na DNP. Nakoľko od 04.02 nastupuje do práce. Už mám v tom dosť chaos. :-(
No, neviem ti poradiť jednoznačne. Je tam vela možností. Ak z nejakého dôvodu s nou ukončia skoro PP, zvýši si VZ, DNP jej pomôže, lebo materská bude podstatne vyššia. Ak s nou ukončia PP napr. tesne pred nástupom na MD (to už ale by nemala byť v skúšobnej dobe, teda by sa to stať nemalo), potom by jej to až o tolko nepomohlo. Ale posúd sama, či ten rozdiel je zaujímavý.

ROZDIEL medzi materskou z VZ 10000 (ak by neuzatvorila DNP) a z VZ 18142 (DNP)je cca 149Sk (cca 8142:30X55%) na den, teda cca 4400-4600 na mesiac a za celý čas materskej 28týždnov x 7dní x 149 = cca 29200,- Sk. A toto je najnižšií rozdiel. Ak by s nou ukončili PP, tak môže platiť z vyššieho VZ.

Mesačné poistné z VZ 18142 je (18142x4,4%) 799,-Sk na mesiac x cca 6,5 mesiaca (2/08až cca do polovice 8/08) = cca 5200,-Sk do nástupu na MD.

PRíJEM NAVYšE CCA 29.200,-
VYDAJ NAVYšE CCA 5.200,-
ROZDIEL CCA 24.000,-
Takže, keby išlo o mna, by som do toho išla. Len dúfam, že som vo výpočte nespravila nejakú logickú chybu a že dátumy a sumy sedia.

Ak by ukončila skôr PP, môže platiť z vyššieho VZ, ale musí nahlásiť zmenu do konca mesiaca pred mesiacom platnosti zmeny. Maximálny mesačný VZ platný do 30.6.08 je 28142,- a maximálne poistné 1239,- (4,4%). Od 1.7.08 sa zvyšuje max. VZ, bude cca 30.000,-. Písal Ajobs?, že jeho výška bude známa tuším v marci 08.

To, že máš v tom chaos sa nečudujem. Ja tu študujem a čítam príspevky a zákony už od polovice augusta. Ale sú veci a okolnosti, ktoré ti nezaručí nik alebo ktoré napadnú málokoho.

DOPLNAM: Ešte by bolo treba prebrať prípad, ak ku dnu nástupu na MD budú trvať obidve NP. Či bude nárok na materské z oboch alebo z ktorého. Ide o splnenie podmienky 270 dni NP. Podla výkladu SP sa k trvajúcemu NP prirátajú dni NP ukončeného. No neviem, či v prípade trvania dvoch NP sa ukončené NP (NP ako zamestnanec) priráta k obidvom alebo len k zamestnaniu. Snád sa niekto vyjadrí.?
Naposledy upravil brčko : 31.01.08 at 11:47
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať