Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Dakujem za odpoved.
A s tym DNP na rodicovskej dovolenke je to ako? Ma u mna vyznam prihlasit sa na DNP tesne pred materskou? Ovplyvni mi to nejako prispevok na rodicovskej dovolenke?
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Halooo prosim poradte aj mne.... dakujem (strana predtym)
0 0
deni_s deni_s

deni_s je offline (nepripojený) deni_s

Dobry vecer, cez vikend som sem pisala jeden prispevok ohladom materskej v r. 2008, ale dnes som ho uz nenasla, pricom este jednu vec som si chcela ujasnit. Islo o to, ze som zamestnana u jedneho zamestnavatela uz 4 roky, na matersku dovolenku nastupujem koncom aprila 2008. Doteraz som platila NP len povinne. Materska mi zatial vychadza na cca 5000 Sk. Pytala som sa, ci je mozne este nieco urobit, aby som dostala vyssiu matersku. Myslim, ze jankasm mi odpovedala, ze jednou z moznosti je par dni pred nastupom na MD sa prihlasit na platenie DNP. V tom pripade by mi vysla materska cca 9000. Ale nebude sa ratat moja materska len z roku 2007? Aky by malo vyznam, keby som si zacala platit DNP par dni pred nastupom na matersku v r. 2008? Celkom dobre sa este v tychto veciach nevyznam, studujem to este len 3.den Dakujem za odpoved.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zabka83 Pozri príspevok
Halooo prosim poradte aj mne.... dakujem (strana predtym)
ešte raz
http://www.porada.sk/569891-post1169.html
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

deni:
Ja nie som odbornik, ale som taky pripad ako ty. Ja to riesim sposobom ukoncenia PP a nasledovnym nastupom k tomu istemu zamestnavatelovi s max.VZ. Z toho by mala byt podla vsetkeho co som sa tu dozvedela, a uz mi to aj odsuhlasili max.materska. Ak nemas zamestnavatela, ktory by pristupil n atakuto moznost, potom sa to podla novych zmien asi da riesit DNP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hodmon Pozri príspevok
Dakujem za odpoved.
A s tym DNP na rodicovskej dovolenke je to ako? Ma u mna vyznam prihlasit sa na DNP tesne pred materskou? Ovplyvni mi to nejako prispevok na rodicovskej dovolenke?
Dajte si tú námahu a prečítajte si týchto cca 10 článkov o materskej v roku 2008. Myslím, že princíp ako to funguje, by ste z tých článkov mali pochopiť a tie čítaním strávené dve hodinky času za získaných najmenej +25000 za materskú za to stojí.

To platí aj pre ostatných žiadateľov o info ako si vylepšiť materskú.

http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9

P.S. Pre toho, kto je ochotný investovať 500 Sk do informácií ako na to, by zajtra na Porade malo byť k dispozícií videoškolenie.
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dobry den, teraz sa chcem opytat za kamaratku je mesiac tehotna a je zivnostnicka plati si min.odvody.Oplati sa jej zvysit si dajme tomu od zajtra VZ alebo si zacat platit DNP...Alebo ako by si mohla zvysit tu matersku?Dakujem za radu...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zabka83 Pozri príspevok
Dobry den, teraz sa chcem opytat za kamaratku je mesiac tehotna a je zivnostnicka plati si min.odvody.Oplati sa jej zvysit si dajme tomu od zajtra VZ alebo si zacat platit DNP...Alebo ako by si mohla zvysit tu matersku?Dakujem za radu...
Načo píšem tie blogy...

http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...atersk-ii.html
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Pan Mihal, najprv pekne dakuejm za vas cas. Precitala som si vsetky prispevky, dokonca aj z materskej 2007. A u mna je asi navacsi problem to, ze som to asi az prekombinovala. Podla toho, ako som to "napsledy pochopila", tak:
1. DNP ma u mna vyznam pre zvysenie materskej len v pripade, ze by sef nesuhlasil s ukoncenim a znovuzacatim PP. Ale kedze suhlasi, pre zvysenie materskej nema DNP vtedy vyznam?
2. Ak odchadzam na matersku 12.4.2008 je vyhodnejsie ukoncit a zacat PP s max VZ este tohto roku a od 1.1. mzdu znizit, alebo ukoncit a zacat PP az niekedy v marci 2008 odist na matersku s max VZ?
Alebo je to jedno?

3. Zaroven ak uvazujem o zvyseni nielen materskej ale aj rodicovskeho prispevku po ukonceni materskej, mam sa prihlasit na DNP pred odchodom na matersku? Budem musiet marodovat, aby som nieco dostala? Z akej sumy treba vtedy DNP platit.Je vtedy rozdiel ci ukoncim a znovuzalozim PP v roku 2007 alebo 2008?
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dakujem velmi pekne....
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dakujem moc,len sa chcem este opytat naskytla sa jej moznost ze by sme ju zamestnali, zatial je na zivnost.Ci sa jej viac oplati zostat na zivnost a zacat od zajtra platit DNP alebo ju zamestnat.Este raz dakujem

patri to k tomuto prispevku:
Dobry den, teraz sa chcem opytat za kamaratku je mesiac tehotna a je zivnostnicka plati si min.odvody.Oplati sa jej zvysit si dajme tomu od zajtra VZ alebo si zacat platit DNP...Alebo ako by si mohla zvysit tu matersku?Dakujem za radu...
0 0
zuzka0104 zuzka0104

zuzka0104 je offline (nepripojený) zuzka0104

Ahojte. Snazila som sa precitat co najviac info o najvyssej materskej. Celkom som to aj pochopila. Ale je tu taky trosku iny problem. Moja jedna znama je tehotna. Termin porodu ma vypocitany na koniec februara. Chcela som jej poradit tuto moznost, ako ziskat co najvyssiu matersku. Je zamestnancom v jednej firme. Podla rady RNDr. Mihala som myslela, ze by sa prihlasila ako dobrovolne nemocensky poistena. VZ by si uviedla ako rozdiel medzi VZ, ktory ma u zamestnavatela a maximalnym VZ a potom od 1.1.2008 by si zmenila na min. VZ (to som vycitala z blogu RNDr. Mihala). Ale je na PN od 16.11.2007. Ma vobec zmysel, aby sa prihlasila v Soc. poistovni ako dobrovolne nem. poist.?
Dakujem najkrajsie za odpoved.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Neviem či máte s tým skúsenosti niekto, ale chcem sa spýtať keď som zamestnaná a aj DNP musí mi lekár vystaviť 2 x potvrdenie o nástupe na MD alebo stačí prefotené. Alebo vyžaduje SP 2 x originál /jeden pre zamestnávateľa a jeden pre SP ako DNP./ Ďakujem za odpoveď.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
Neviem či máte s tým skúsenosti niekto, ale chcem sa spýtať keď som zamestnaná a aj DNP musí mi lekár vystaviť 2 x potvrdenie o nástupe na MD alebo stačí prefotené. Alebo vyžaduje SP 2 x originál /jeden pre zamestnávateľa a jeden pre SP ako DNP./ Ďakujem za odpoveď.
Samozrejme, že musí byť 2x originál, žiadnu fotokópiu by Ti na SP neuznali.
Normálne požiadaj lekára o 2x žiadosť o materské. Nemal by s tým mať žiadny problém.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzka0104 Pozri príspevok
Ahojte. Snazila som sa precitat co najviac info o najvyssej materskej. Celkom som to aj pochopila. Ale je tu taky trosku iny problem. Moja jedna znama je tehotna. Termin porodu ma vypocitany na koniec februara. Chcela som jej poradit tuto moznost, ako ziskat co najvyssiu matersku. Je zamestnancom v jednej firme. Podla rady RNDr. Mihala som myslela, ze by sa prihlasila ako dobrovolne nemocensky poistena. VZ by si uviedla ako rozdiel medzi VZ, ktory ma u zamestnavatela a maximalnym VZ a potom od 1.1.2008 by si zmenila na min. VZ (to som vycitala z blogu RNDr. Mihala). Ale je na PN od 16.11.2007. Ma vobec zmysel, aby sa prihlasila v Soc. poistovni ako dobrovolne nem. poist.?
Dakujem najkrajsie za odpoved.
No počas PN to význam nemá, pretože počas PN sa poistné neplatí.
Problém je tu však v tom, že ona nastúpi na MD asi až v roku 2008. V tom prípade nestihne na DNP už 26 týždňov, počas ktorých sa dávky z DNP počítajú len z minimálneho VZ. Takže v tomto prípade by jej stačilo prihlásiť sa na DNP napr. 2 dni pred nástupom na MD s mnimálnym VZ. Tieto 2 dni ale nesmie byť PN, aby mohla zaplatiť poistné na DNP.
Dostane materské z DNP síce len z minimálneho VZ 8100,- ale aj to je lepšie ako nič. Plus dostane materské zo zamestnania z VZ v roku 2007.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zabka83 Pozri príspevok
Dakujem moc,len sa chcem este opytat naskytla sa jej moznost ze by sme ju zamestnali, zatial je na zivnost.Ci sa jej viac oplati zostat na zivnost a zacat od zajtra platit DNP alebo ju zamestnat.Este raz dakujem

patri to k tomuto prispevku:
Dobry den, teraz sa chcem opytat za kamaratku je mesiac tehotna a je zivnostnicka plati si min.odvody.Oplati sa jej zvysit si dajme tomu od zajtra VZ alebo si zacat platit DNP...Alebo ako by si mohla zvysit tu matersku?Dakujem za radu...
Maximum môže získať obidvomi spôsobmi, aj keď si dá DNP, aj keby ste ju zamestnali.
Opíšem postupy:
Ak si začne platiť DNP, tak nech sa prihlási hneď s VZ vo výške maximum mínus VZ z ktorého platí ako SZČO. Aby v súčte dosiahla maximum. Do 31.12.2007 nech platí z maxima, od 1.1.2008 nech si dá zmenu VZ na minimum. DNP musí trvať nepretržite až do nástupu na MD. Po 26 týždňoch trvania DNP sa jej bude materská z DNP počítať zo skutočného VZ v roku 2007, čiže z maxima.
Ak by ste ju chceli zamestnať, tak to stačí tesne pred nástupom na MD. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch má splnenú ako SZČO. Takže stačilo by, napr. 2 dni pred nástupom na MD ju zamestnať s VZ vo výške maximum mínus VZ, z ktorého platí ako SZČO. Výsledok je rovnaký, maximálna materská.
Takže pri prvom spôsobe ju to bude niečo stáť, pretože cca. 7 mesiacov, bude musieť platiť DNP. Do konca roka 2007 z maxima, od 1.1.2008 z minima. Pri zamestnaní by to zamestnávateľa stálo len pár korún na odvodoch za tie 2 dni zamestnania. Takže teraz si treba už len vybrať spôsob, ktorý jej najviac vyhovuje.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hodmon Pozri príspevok
Pan Mihal, najprv pekne dakuejm za vas cas. Precitala som si vsetky prispevky, dokonca aj z materskej 2007. A u mna je asi navacsi problem to, ze som to asi az prekombinovala. Podla toho, ako som to "napsledy pochopila", tak:
1. DNP ma u mna vyznam pre zvysenie materskej len v pripade, ze by sef nesuhlasil s ukoncenim a znovuzacatim PP. Ale kedze suhlasi, pre zvysenie materskej nema DNP vtedy vyznam?
2. Ak odchadzam na matersku 12.4.2008 je vyhodnejsie ukoncit a zacat PP s max VZ este tohto roku a od 1.1. mzdu znizit, alebo ukoncit a zacat PP az niekedy v marci 2008 odist na matersku s max VZ?
Alebo je to jedno?

3. Zaroven ak uvazujem o zvyseni nielen materskej ale aj rodicovskeho prispevku po ukonceni materskej, mam sa prihlasit na DNP pred odchodom na matersku? Budem musiet marodovat, aby som nieco dostala? Z akej sumy treba vtedy DNP platit.Je vtedy rozdiel ci ukoncim a znovuzalozim PP v roku 2007 alebo 2008?
1. DNP pre teba, na získanie maximálnej materskej, naozaj nemá význam, pokiaľ zamestnávateľ súhlasí s novým PP.
2. kvôli materskej je v podstate jedno či to urobíte teraz v decembri, alebo až pred nástupom na MD. Výhodnejšie teraz v decembri by to bolo z toho dôvodu, keby si napr. išla v roku 2008 na PN /napr. rizikové tehotenstvo/.
3. DNP nemá so zamestnaním nič spoločné, takže to, kedy urobíš ten nový PP je úplne jedno. Na tvojom mieste by som sa na DNP prihlásila niekedy na začiatku MD. Platiť vtedy nebudeš musieť nič, ale bude Ti plynúť DNP, to preto aby si po skončení MD mala uplynutých 26 týždňov trvania DNP. Materská Ti bude trvať asi do konca 10/2008. Od skončenia MD budeš musieť platiť DNP z maxima. Zaplatíš ho za 2 mesiace do konca roka, a od 1.1.2009 si dáš zmenu VZ na minimum. Počas RD budeš môcť poberať PN alebo OČR celý rok 2009 z maxima, čo je za 10 dní trvania OČR cca. 5000,-.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Ešte by som poprosila o radu:
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

[quote=jankasm;578586]1. DNP pre teba, na získanie maximálnej materskej, naozaj nemá význam, pokiaľ zamestnávateľ súhlasí s novým PP.
2. kvôli materskej je v podstate jedno či to urobíte teraz v decembri, alebo až pred nástupom na MD. Výhodnejšie teraz v decembri by to bolo z toho dôvodu, keby si napr. išla v roku 2008 na PN /napr. rizikové tehotenstvo/.
3. DNP nemá so zamestnaním nič spoločné, takže to, kedy urobíš ten nový PP je úplne jedno. Na tvojom mieste by som sa na DNP prihlásila niekedy na začiatku MD. Platiť vtedy nebudeš musieť nič, ale bude Ti plynúť DNP, to preto aby si po skončení MD mala uplynutých 26 týždňov trvania DNP. Materská Ti bude trvať asi do konca 10/2008. Od skončenia MD budeš musieť platiť DNP z maxima. Zaplatíš ho za 2 mesiace do konca roka, a od 1.1.2009 si dáš zmenu VZ na minimum. Počas RD budeš môcť poberať PN alebo OČR celý rok 2009 z maxima, čo je za 10 dní trvania OČR cca. 5000,-. [/quot


Takze ak som to spravne pochopila da sa zvysit aj RD?
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

[quote=jankasm;578567]Maximum môže získať obidvomi spôsobmi, aj keď si dá DNP, aj keby ste ju zamestnali.
Opíšem postupy:
Ak si začne platiť DNP, tak nech sa prihlási hneď s VZ vo výške maximum mínus VZ z ktorého platí ako SZČO. Aby v súčte dosiahla maximum. Do 31.12.2007 nech platí z maxima, od 1.1.2008 nech si dá zmenu VZ na minimum. DNP musí trvať nepretržite až do nástupu na MD. Po 26 týždňoch trvania DNP sa jej bude materská z DNP počítať zo skutočného VZ v roku 2007, čiže z maxima.
Ak by ste ju chceli zamestnať, tak to stačí tesne pred nástupom na MD. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch má splnenú ako SZČO. Takže stačilo by, napr. 2 dni pred nástupom na MD ju zamestnať s VZ vo výške maximum mínus VZ, z ktorého platí ako SZČO. Výsledok je rovnaký, maximálna materská.
Takže pri prvom spôsobe ju to bude niečo stáť, pretože cca. 7 mesiacov, bude musieť platiť DNP. Do konca roka 2007 z maxima, od 1.1.2008 z minima. Pri zamestnaní by to zamestnávateľa stálo len pár korún na odvodoch za tie 2 dni zamestnania. Takže teraz si treba už len vybrať spôsob, ktorý jej najviac vyhovuje. [/quote



Este taka mala otazocka, teraz prestala vykonavat zivnost k 30.11.teda nevyraba, tzn.ze ani nefakturuje, neviem ci aj za takych okolnosti sa odvadzaju odvody ako SZCO.Preto som sa pytala ci ju netreba nahodou od decembra zamestnat na min.mzdu a popri tom si da to DNP.. Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať