Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Dobrý deň,
ak môžem aj ja poprosiť o radu pre priateľku,lebo ja v tejto oblasti nie som celkom doma. Minulý rok pracovala v zahraničí, v decembri sa prihlásila a platila dobrovoľne nemocenské z maxima,od januára zrušila a platí z minima.Vo februári sa vrátila na Slovensko, pravdepodobne sa čoskoro zamestná,ale určite nie s platom vyšším ako 20000,-.Ak plánuje otehotnieť v tomto roku,má zmysel potom platiť ešte aj dobrovoľné nemocenské, z čoho sa počíta materská? Veľmi prosím o radu,srdečne ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Evička S Pozri príspevok
Janka ďakujem ti za vyčerpávajúce informácie. Ešte by ma zaujímalo, kedy si mám potom pozastaviť živnosť- je to pri nástupe na MD?
Myslím, že v deň nástupu na MD musíš mať živnosť aktívnu, inak neviem či by Ti z nej priznali dávku. Pozastaviť ju môžeš napr od nasledujúceho dňa.
Ale snáď sa vyjadrí ešte niekto iný, lebo s pozastavením živnosti nemám skúsennosť.
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Dobry den,chcem sa opytat pre mna dost podstatnu a zavaznu informaciu: som poistena DNP od 2.7.2007 z minima, ale POTOM:
k 6.12.07 som sa odhlasila (zrusila) a potom k 20.12.2007 som sa prihlasila s max. VZ a od 1.1.08 som si dala zmenu na minimum.
Predpokladany termin porodu mam 25.8.2008. Tych 270 dni sa rata ku predpokladanemu dnu porodu,ALEBO datum nastupu na matersku dovolenku??????? S hrozou zistujem,ze ci by to bolo tak ci tak,ani do konca augusta mi to nevyda 270 dni!!!! od toho 20.12.07....................................to by mi vydalo len keby som bola poistena od toho 2.7.07 nepretrzite. PREMYSLAM SPRAVNE?????
ak ano,idem hned zrusit DNP,nech neplatim peniaze do luftu.......................
dakujem velmi pekne za radu!
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lulusik77 Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa opytat pre mna dost podstatnu a zavaznu informaciu: som poistena DNP od 2.7.2007 z minima, ale POTOM:
k 6.12.07 som sa odhlasila (zrusila) a potom k 20.12.2007 som sa prihlasila s max. VZ a od 1.1.08 som si dala zmenu na minimum.
Predpokladany termin porodu mam 25.8.2008. Tych 270 dni sa rata ku predpokladanemu dnu porodu,ALEBO datum nastupu na matersku dovolenku??????? S hrozou zistujem,ze ci by to bolo tak ci tak,ani do konca augusta mi to nevyda 270 dni!!!! od toho 20.12.07....................................to by mi vydalo len keby som bola poistena od toho 2.7.07 nepretrzite. PREMYSLAM SPRAVNE?????
ak ano,idem hned zrusit DNP,nech neplatim peniaze do luftu.......................
dakujem velmi pekne za radu!
Nie je treba byť súvisle DNP, môže byť aj prerušovane, ale v posl. 2 rokoch musíš byť 270 dní. Takže žiadnu paniku nerob
A poistenie sa počíta sa do dňa pôrodu. Aby si mala max materské, musíš byť súvisle = nepretržite poistená minimálne 26 týždňov od posledného prihlásenia sa a to splňaš, máš to dobre naplánované.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lulusik77 Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa opytat pre mna dost podstatnu a zavaznu informaciu: som poistena DNP od 2.7.2007 z minima, ale POTOM:
k 6.12.07 som sa odhlasila (zrusila) a potom k 20.12.2007 som sa prihlasila s max. VZ a od 1.1.08 som si dala zmenu na minimum.
Predpokladany termin porodu mam 25.8.2008. Tych 270 dni sa rata ku predpokladanemu dnu porodu,ALEBO datum nastupu na matersku dovolenku??????? S hrozou zistujem,ze ci by to bolo tak ci tak,ani do konca augusta mi to nevyda 270 dni!!!! od toho 20.12.07....................................to by mi vydalo len keby som bola poistena od toho 2.7.07 nepretrzite. PREMYSLAM SPRAVNE?????
ak ano,idem hned zrusit DNP,nech neplatim peniaze do luftu.......................
dakujem velmi pekne za radu!
Pekne sedkaj doma a nič nechoď rušiť.
Do splnenia podmienky 270 dní poistenia sa počítajú dni DNP v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD. Takže sa Ti počítajú dni už od 2.7.2007. Nemusí to byť nepretržité. Počítajú sa dni, kedy si bola prihlásená na DNP.
Už si kľudnejšia?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tak vidíš, máš to potvrdené hneď 2x.
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Jemine,dakujem, fakt ze mi teraz odlahlo....
ved som toto vedela,ale aspon vidite,co zmozu tie tehotenske hormony!!! ved ja zabudam uplne podstatne veci!!! hroza!!! a to ma do porodu este cakaju statnice,snad si na nich na nieco podstatne spomeniem.
ak uvidite v hlavnych spravach kuriozitu,ze niekto si niekde zabudol hlavu,tak to budem iste ja.............
mozem sa vas este opytat: do SP sa potom ide s papierom od gynekologa kedy? ked ma vypise na matersku? treba ist hned?alebo ako? a kedy potom mozem zrusit DNP ak by som ho uz dalej nechcela platit?
teraz je ta novinka,ze ak chce zena max. matersku,musi si platit tych 26 tyzdnov z max.VZ. ked som urobila tu zmenu v dec.2007 (zrusenie,prihlasenie z maxima,zmena na minimum), nemusim tych 26 tyzdnov maxima platit? bude sa mi ako rozh.obdobie ratat ten 2007?
dakujem este raz.
Naposledy upravil lulusik77 : 13.02.08 at 14:19 Dôvod: zmeny
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lulusik77 Pozri príspevok
Jemine,dakujem, fakt ze mi teraz odlahlo....
ved som toto vedela,ale aspon vidite,co zmozu tie tehotenske hormony!!! ved ja zabudam uplne podstatne veci!!! hroza!!! a to ma do porodu este cakaju statnice,snad si na nich na nieco podstatne spomeniem.
ak uvidite v hlavnych spravach kuriozitu,ze niekto si niekde zabudol hlavu,tak to budem iste ja.............
mozem sa vas este opytat: do SP sa potom ide s papierom od gynekologa kedy? ked ma vypise na matersku? treba ist hned?alebo ako? a kedy potom mozem zrusit DNP ak by som ho uz dalej nechcela platit? Počas materskej nemusíš platiť a bude ti bežať poistenie. Potom koncom r. 2008 treba spraviť nové RO, aby si mala po 26 týždňoch nepretržitého poistenia nárok na max. OČR, prípadne PN sama so sebou v r. 2009 ale to je už moc do budúcna...
teraz je ta novinka,ze ak chce zena max. matersku,musi si platit tych 26 tyzdnov z max.VZ. ked som urobila tu zmenu v dec.2007 (zrusenie,prihlasenie z maxima,zmena na minimum), nemusim tych 26 tyzdnov maxima platit? nie bude sa mi ako rozh.obdobie ratat ten 2007? ano od 20.12- do 31.12.07 máš RO z max. VZ pre výpočet materskej
dakujem este raz.
Odpoveď v texte
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lulusik77 Pozri príspevok
Jemine,dakujem, fakt ze mi teraz odlahlo....
ved som toto vedela,ale aspon vidite,co zmozu tie tehotenske hormony!!! ved ja zabudam uplne podstatne veci!!! hroza!!! a to ma do porodu este cakaju statnice,snad si na nich na nieco podstatne spomeniem.
ak uvidite v hlavnych spravach kuriozitu,ze niekto si niekde zabudol hlavu,tak to budem iste ja............. :-) tak držíme palce! No budete na to dvaja.
mozem sa vas este opytat: do SP sa potom ide s papierom od gynekologa kedy? ked ma vypise na matersku? áno, gynekolog ti dá "žiadosť o materské" o niečo skôr, mne ho dal mesiac pred nástupom treba ist hned?alebo ako? hned netreba, ale netreba to ani odkladať. SP si pri DNP asi počká až do dátumu, kedy budú splnené všetky podmienky t.j. aj podmienka zaplatenia DNP až do nástupu na MD, až potom priznajú materské a kedy potom mozem zrusit DNP ak by som ho uz dalej nechcela platit? počas poberania materského z DNP neplatíš odvody, takže rušiť ho netreba. Bežia ti dni NP. Pred ukončením MD sa rozhodneš, či si ho ponecháš pre prípad OCR, PN. ...
teraz je ta novinka,ze ak chce zena max. matersku,musi si platit tych 26 tyzdnov z max.VZ. ked som urobila tu zmenu v dec.2007 (zrusenie,prihlasenie z maxima,zmena na minimum), nemusim tych 26 tyzdnov maxima platit? Ak chceš získať maximum, tak musíš platiť z maxima v rozhodujúcom období. V tvojom prípade bude RO r. 2007, preto netreba, aby si celých 26týždnov platila z maxima. Ak by ti však posledné DNP vzniklo napr. až 1.1.08, tak by si musela platiť celých 26týždnov z maxima, lebo RO by bolo od začiatku DNP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD. bude sa mi ako rozh.obdobie ratat ten 2007? ak si od 20.12.07 nezrušila DNP, tak po 26týždnoch áno.
dakujem este raz.
odpovede v texte
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

dakujeeeeeeeeeeeem velmi pekne.
ale vzhladom na to RO za rok 2008 mam otazku: kedze budem pravdepodobne na rodicovskej ""dovolenke"", tak narok na PN ani OCR mi tym padom nevznikne, mam pravdu?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lulusik77 Pozri príspevok
dakujeeeeeeeeeeeem velmi pekne.
ale vzhladom na to RO za rok 2008 mam otazku: kedze budem pravdepodobne na rodicovskej ""dovolenke"", tak narok na PN ani OCR mi tym padom nevznikne, mam pravdu?
PN, OCR nemôžeš poberať počas poberania materského.
Počas poberania rodičovského príspevku, ak si DNP, príp. zamestnaná, môžeš poberať aj nemocenské(pn) alebo ošetrovné (očr)
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

aha,tak to som fakt nevedela,ze pocas rodicovskeho prispevku mozem byt legalne na PN alebo OCr a aj ked by som nebola zamestnana,z DNP by som mohla poberat davku. takze tam by sa asi oplatilo konc. roka 2008 na chvilu platit zas max.VZ.......ale to je fakt este daleko...
dakujem este raz vsetkym za rady.
0 0
tina.mar tina.mar

tina.mar je offline (nepripojený) tina.mar

ahoj porada
na materskej som od januara 08.
zamestnavatelovi som odniesla ziadost na MD od gynekologicky.
tlacivo RLFO ma vypisat zamestnavatel, alebo ja?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tina.mar Pozri príspevok
ahoj porada
na materskej som od januara 08.
zamestnavatelovi som odniesla ziadost na MD od gynekologicky.
tlacivo RLFO ma vypisat zamestnavatel, alebo ja?
Ak myslíš RLFO= prihlášku za FO, ktorá sa stará o dieta do 6rokov a za ktorú platí dôchodk.poistenie štát, tak túto povinnosť máš ty, nie zamestnávatel. Ale až po narodení dieťaťa. Ak chceš aby za teba štát platil DP odo dna narodenia dieťaťa, tak to treba všetky doklady odovzdať do 15dní od narodenia.

pozri sem:
http://www.porada.sk/t72495-socialna...tml#post641517
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Podľa toho linku na SP, chápem tak, že túto novú povinnosť, oznámiť sporenie aj do II. piliera, majú len mamičky, ktorým sa narodilo dieťatko po 1.1.2008.

Sporiteľ, ak sa stane povinne dôchodkovo poistenou osobou z dôvodu riadnej starostlivosti alebo opatrovania po 1. januári 2008, je povinný najneskôr v deň podania prihlášky na dôchodkové poistenie z tohto dôvodu oznámiť príslušnej pobočke, že sa rozhodol byť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení. Štát ako platiteľ poistného na dôchodkové poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (ďalej len „príspevky“) za tohto sporiteľa bude odvádzať príspevky a Sociálna poisťovňa postúpi príspevky za obdobie, v ktorom je sporiteľ dôchodkovo poistený z tohto dôvodu na bežný účet dôchodkového fondu príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Aj mi to tak potvrdili na našej pobočke SP. Nechápem však potom tomuto príspevku:

<TABLE class=tborder id=post644753 cellSpacing=1 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR><TD class=thead>Od Bionda on Dnes, 10:23 AM
</TD></TR><TR><TD class=alt1 id=td_post_644753 vAlign=top width="100%">Re: Materské od 1.8.2006, časť I.
<HR style="COLOR: lightsteelblue" SIZE=1>Nie, mamičky , ktoré išli na MD aj v r. 2007, 2006 sa musia na SP prihlásiť tiež, že chcú , aby im hradili aj do druhého pilliera, lebo dopadnú ako ja a nie len čo sa im bábo narodilo po 1.1.2008.
</TD></TR></TBODY></TABLE>

Neviete niekto náhodou ako to je?
Naposledy upravil jankasm : 15.02.08 at 09:16
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Možno záleží na tom, kedy vstúpili do II. piliera, či ešte pred materskou (tam by nemal byť problém) alebo počas materskej a či to bolo oznámené zamestnávatelovi. (neviete, on to potom oznamuje SP? alebo DDS?)
Ja som vstúpila do II.piliera v 3/05, počas MD. Oznámila som to zamestnávatelovi. Od 3/05 mi aj chodili príspevky. Ked sa mi končila MD 2.6.05, tak mi uhradili príspevok len za tieto dva dni, za zvyšok júna nie. Od 1.7.05 už to bolo v poriadku. Aj som to písomne reklamovala, no priznávam, nedotiahla som to. Toť moja skúsenosť.

DOPLNAM:
No nenado mi to a pozerala som teraz výpis z osobného dôchodk.účtú. A zistila som, že mi príspevok za 6/05, ktorý som reklamovala v 3/06 doplatili v 9/06. Takže oplatilo sa písať a kontrolovať!
Naposledy upravil brčko : 14.02.08 at 09:47
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Možno záleží na tom, kedy vstúpili do II. piliera, či ešte pred materskou (tam by nemal byť problém) alebo počas materskej a či to bolo oznámené zamestnávatelovi. (neviete, on to potom oznamuje SP? alebo DDS?)
Ja som vstúpila do II.piliera v 3/05, počas MD. Oznámila som to zamestnávatelovi. Od 3/05 mi aj chodili príspevky. Ked sa mi končila MD 2.6.05, tak mi uhradili príspevok len za tieto dva dni, za zvyšok júna nie. Od 1.7.05 už to bolo v poriadku. Aj som to písomne reklamovala, no priznávam, nedotiahla som to. Toť moja skúsenosť.
No ja som vstúpila do druhého piliera počas prvej RD, v roku 2005. Príspevky mi chodili v poriadku až do terajšieho nástupu na MD.
Na SP mi povedali, že oznamovať im sporenie do II. piliera nemusím. Že sa ma to netýka. Tak snáď majú pravdu.
Ja mám zase iný problém. Od narodenia dieťaťa mi na účet do DSS neprišli žiadne príspevky. Bola som na SP, či mám všetko dobre nahodené /prihlášku do dôchodkového a tak/. U nich je všetko OK, dokonca všetky príspevky do DSS za rok 2007aj poslali.
DSS mi však tvrdí, že nič nedostali.
Som zvedavá, do kedy sa budeme takto naťahovať a ako to nakoniec dopadne.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Ja som vstúpila do II.pilieru viac ako rok pred nástupom na materskú a aj sa odvádzalo. takže osobne doporučujem všetkým nech radšej absolvujú cestu do SP aj keď sa im bábo nenarodilo po 1.1.2008, ale oveľa skôr a radšej si to skontrolujú, aby potom náhodou neboli nemilo prekvapení.
0 0
moke moke

moke je offline (nepripojený) moke

Ahojte,

prosim, poradte aj mne. Som tehotna v 4. mesiaci. Termin porodu mam v auguste. Som zamestnana viac ako 270 dni, ale minuly rok menila 2 krat zamestnanie. 31.1.2007 som koncila v prvom a od 1.2.2007 do 30.4.2007 som pracovala v 2 zamestnani. A od 1.5.2007 pracujem az doteraz v tej istej firme. Len zmluva mi konci koncom maja. A neviem, ci mi ju predlzi. Ak mam priklad DVZ 20.000 SK, tak sa mi bude pocitat materska z tejto sumy alebo z ktorej? DNP som neni a ani som nebola.
Poradte mi, co by bolo pre mna najlepsie?
Dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

moke Pozri príspevok
Ahojte,

prosim, poradte aj mne. Som tehotna v 4. mesiaci. Termin porodu mam v auguste. Som zamestnana viac ako 270 dni, ale minuly rok menila 2 krat zamestnanie. 31.1.2007 som koncila v prvom a od 1.2.2007 do 30.4.2007 som pracovala v 2 zamestnani. A od 1.5.2007 pracujem az doteraz v tej istej firme. Len zmluva mi konci koncom maja. A neviem, ci mi ju predlzi. Ak mam priklad DVZ 20.000 SK, tak sa mi bude pocitat materska z tejto sumy alebo z ktorej? DNP som neni a ani som nebola.
Poradte mi, co by bolo pre mna najlepsie?
Dakujem.
Materská sa ti bude rátať z posledného zamestnania a to z DVZ v rozhodujúcom období. V tvojom prípade je RO obdobie od 1.5.07 do 31.12.07. To by platilo aj v prípade, že by s tebou v maji, pred nástupom na MD ukončili PP. Ak by si už potom nemala žiadne NP, materská sa bude rátať z posledného NP v ochrannej lehote (ak NP skončí počas tehotenstva, tak OL je 6mesiacov po ukončení PP).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať