Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

MaxMan Pozri príspevok
Takze ci som dobre pochopil:
Ak pojde manzelka na PN, bude ju dostavat z DNP ale z minima. Pocas tejto doby nemusi platit DNP, ale rata sa jej ako keby platila. Nasledne materska by jej mala ist uz z max. VZ.
Jedna vec ma este trapi: 270 dni poistenia DNP jej uplynie az koncom aprila. Ako je to potom s PN? Rata sa jej do 270 dni DNP aj predchadzajuci prac. pomer z minuleho roka?
Áno do 270 dní NP sa jej zarátajú aj dni ukončeného NP v zamestnaní.
Možno by bolo dobré, keby v čase keď jej ubehne 26 týž. nepretržitého DNP ukončila PN a následne by nastúpila na novú PN. Samozrejme v rámci možnosti.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
celestina Pozri príspevok
Áno bude do 270 dní NP sa jej zarátajú aj dni ukončeného NP v zamestnaní.
Možno by bolo dobré, keby v čase keď jej ubehne 26 týž. nepretržitého DNP ukončila PN a následne by nastúpila na novú PN. Samozrejme v rámci možnosti.
Áno, dobrý nápad, aj nemocenské bude potom z maxima.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajobs Pozri príspevok
Áno, všetky predchádzajúce nemocenské poistenia, ktoré sú ukončené v posledných 2 rokoch sa jej počítajú.
Ešte ma napadla taká otázka.
Ak by NP v posledných dvoch rokoch bolo nasledovné: PP trval od 1.6.07 do 30.11.07 a DNP od 1.7.07 nepretržite a na PN by nastupovala 18.2.08, kolko dní z DNP by sa jej ku dnom DNP prirátalo? predpokladám 30?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
Ešte ma napadla taká otázka.
Ak by NP v posledných dvoch rokoch bolo nasledovné: PP trval od 1.6.07 do 30.11.07 a DNP od 1.7.07 nepretržite a na PN by nastupovala 18.2.08, kolko dní z DNP by sa jej ku dnom DNP prirátalo? predpokladám 30?
Tu myslím nemá význam rozlišovať, koľko dní z DNP by sa započítalo, pretože NP zamestnanca by sa započítalo od 1.6.2007 do 30.11.2007 (bolo ukončené)a DNP by sa počítalo do sumy všetkých NP od 1.12.2007 do nástupu na PN 18.2.2008. Inak, toto všetko spôsobuje ten "neštandardný" výklad SP o započítavaní ukončených NP. Myslím, že k tomuto ešte len budú nové prípady vznikať v roku 2008.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlas. Dakujem. Tak uvidíme. Takže pri súbehu dvoch nemocenských poistení v rovnakom čase sa započíta toto obdobie len raz. Dúfam, že tomu dobre rozumiem. Možno to bude môj prípad, tak som chcela vedieť názor.
Naposledy upravil brčko : 17.02.08 at 21:02
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
Ja by som chcela poradiť s nasledovným. Kolegyňa je tehotná a jej termín je 25.9.2008. Hneď som jej povedala o DPO, len teraz neviem aký vymeriavací základ by si na prihlášku mala dať. Zo zamestnania sa asi bude brať VZ rok 2007. Priemerná mzda za rok 2007 Sk 135536 ,--.
Ďakujem.
Ešte by som chcela poprosiť o radu v tomto. Viem, že DNP by jej nepomohlo pretože nespĺňa podmienku 270 dní z iného poistenia ako zo zamestnania. V posledných dvoch rokoch bola poistená iba v jednom zamestnaní. Zaujímalo by ma, či by jej pomohlo ukončiť tento pracovný pomer a uzatvoriť nový s vyšším vymeriavacím základom. Hoc aj v tej istej firme?
Ako dlho by musela byť poistená z vyššieho vymeriavacieho základu? Stačilo by napríklad 1-2 týždne pred nástupom na materskú? Nebolo by to "okaté"?
Ďakujem.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Marti.ka Pozri príspevok
Ešte by som chcela poprosiť o radu v tomto. Viem, že DNP by jej nepomohlo pretože nespĺňa podmienku 270 dní z iného poistenia ako zo zamestnania. V posledných dvoch rokoch bola poistená iba v jednom zamestnaní. Zaujímalo by ma, či by jej pomohlo ukončiť tento pracovný pomer a uzatvoriť nový s vyšším vymeriavacím základom. Hoc aj v tej istej firme?
Ako dlho by musela byť poistená z vyššieho vymeriavacieho základu? Stačilo by napríklad 1-2 týždne pred nástupom na materskú? Nebolo by to "okaté"?
Ďakujem.
To by bolo najlepšie. Ukončiť súčasný PP /so všetkými odhláškami/ a následne uzatvorenie nového PP / aj u toho istého zamestnávateľa/ ale s max. VZ. SP potom môže byť zvedavá na novú pracovnú zmluvu a vymeriavací základ, preto to treba poriadne ošetriť. Nový PP stačí uzatvoriť aj jeden deň pred nástupom na MD. Okaté to bude a práve preto to treba mať ošetrené. Zákon však niečo také nezakazuje a teda je to vrámci zákona.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ďakujem.
0 0
tomas_soltesz@centrum.sk tomas_soltesz@centrum.sk
Pozdravujem.....mala by som jednu otázku súvisiacu s vyplácaním výšky materskej..
Som od druhého mesiaca tehotenstva na rizikovom tehotenstve /PN-ke/ a pravdepodobne ostanem až do konca. Ako je to s výškou materskej , ak môja hrubá mzda bola do nástupu na PN 11.936,-
Zamestnaná som pri tejto firme už asi 3 roky nepretržite.
Ďakujem za promtnú odpoveď.
0 0
Bagovka Bagovka

Bagovka je offline (nepripojený) Bagovka

mam malý problém. už tri roky robím v zahraničí, mám vybavené všetky papiere ako treba ale trvalý pobyt mám stále na Slovensku. približne na začiatku roka 2009 by som chcela otehotnieť a dva - tri mesiace na to ukončiť tu pracovný pomer a vrátiť sa na Slovensko už ako tehotná. Aby mi bola vyplácaná materská, v októbri sa prihlásim ako DNP s min.vymeriavacím základom. Po 9 mes. sa odhlásim /jún2009/ a znova sa prihlásim mesiac pred nástupom na materskú dovolenku ale už s max.vymeriavacím základom. Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia bude toto druhé obdobie, z max.vymeriavacieho základu. Dobre som to pochopila? Mám právo to spraviť takto. Ak nie, čo mi doporučujete?Vopred Ďakujem za odpoved.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Ak by si sa mesiac pred MD odhlásila a znova prihlásila z max.VZ, nárok by si mala len z min./prvých 26 týždňov od vzniku DNP je tento limit/. Prihlás sa na DNP v decembri 2008, ešte netehotná, resp.max v 8 týždni z max.VZ. Pred 1.1.2009 podaj zmenu VZ na minimum s účinnosťou od 1.1.09. V prípade odchodu na materskú v r.2009, takto budeš mať materskú počítanú z maxima.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

tomas_soltesz@centrum.sk Pozri príspevok
Pozdravujem.....mala by som jednu otázku súvisiacu s vyplácaním výšky materskej..
Som od druhého mesiaca tehotenstva na rizikovom tehotenstve /PN-ke/ a pravdepodobne ostanem až do konca. Ako je to s výškou materskej , ak môja hrubá mzda bola do nástupu na PN 11.936,-
Zamestnaná som pri tejto firme už asi 3 roky nepretržite.
Ďakujem za promtnú odpoveď.
Ak si nastúpila na PNku tohto roku, tak materská bude v rovnakej výške ako nemocenské dávky zo SP - pozri do rozhodnutia .. tam to máš uvedené presne. VZ - z roku 2007.
Ak si nastúpila na PNku už v roku 2007 ... tak tam môže byť rozdiel, lebo VZ sa na PNku počítal z roku 2006 a na materské sa bude počítať z roku 2007.
takto odhadom je to asi 6,5 tis ..
Ak by si mal možnosť nanovo sa zamestnať pred materskou ... tak pozri, čo treba ... postup nájdeš v predchádzajúcich príspevkoch aj v iných témach o materskej
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Dobrý deň. Potreboval by som krátku, rýchlu odpoveď:
- tehotná v 4. týždni odvčera zrušila DNP z minima (už je to poslané) a oddnes chce založiť nové z rozdielu maxima a jej platu. Dnes však musela ísť ku gynekológovi a pravdepodobne bude musieť hneď oddnes nastúpiť na PN. Ak by ostala na PN až do nástupu na MD (čo v jej prípade je celkom reálne), malo by to nejaký vplyv na výšku vyplácanej materskej z DNP? (Z tohto nového DNP by v podstate nezaplatila na poistnom ani korunu... čo nebolo v pláne, ale zdravotný stav si rozkazovať nedá... .)

Ja predpokladám, že by asi mala materskú z PDVZ. Asi by bolo dobré aspoň deň byť v práci, či si aspoň zobrať dovolenku... Pravda?

Vopred ďakujem.
Naposledy upravil bmg : 19.02.08 at 07:06
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Bagovka Pozri príspevok
mam malý problém. už tri roky robím v zahraničí, mám vybavené všetky papiere ako treba ale trvalý pobyt mám stále na Slovensku.....
ahoj bagovka, kedze robis tri roky v zahranici, podla vsetkeho mas narok na matersku a ostatne prispevky aj tam, nerozmyslas aj nad takym tiesenim?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Bagovka Pozri príspevok
mam malý problém. už tri roky robím v zahraničí, mám vybavené všetky papiere ako treba ale trvalý pobyt mám stále na Slovensku. približne na začiatku roka 2009 by som chcela otehotnieť a dva - tri mesiace na to ukončiť tu pracovný pomer a vrátiť sa na Slovensko už ako tehotná. Aby mi bola vyplácaná materská, v októbri sa prihlásim ako DNP s min.vymeriavacím základom. Po 9 mes. sa odhlásim /jún2009/ a znova sa prihlásim mesiac pred nástupom na materskú dovolenku ale už s max.vymeriavacím základom. Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia bude toto druhé obdobie, z max.vymeriavacieho základu. Dobre som to pochopila? Mám právo to spraviť takto. Ak nie, čo mi doporučujete?Vopred Ďakujem za odpoved.
Súhlasím s príspevkom od petra29, prihlás sa v tom októbri, ale podľa mňa by stačilo aj v decembri, z maxima, malo by to byť cca. 30300,-. Potom od 1.1.2009 si podáš len zmenu VZ na minimum, z ktorého budeš platiť až do nástpu na MD. Pokiaľ to bude v roku 2009, tak materská bude počítaná z VZ v roku 2008, a to z toho maxima v decembri. Toto je najistejší spôsob.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bmg Pozri príspevok
Dobrý deň. Potreboval by som krátku, rýchlu odpoveď:
- tehotná v 4. týždni odvčera zrušila DNP z minima (už je to poslané) a oddnes chce založiť nové z rozdielu maxima a jej platu. Dnes však musela ísť ku gynekológovi a pravdepodobne bude musieť hneď oddnes nastúpiť na PN. Ak by ostala na PN až do nástupu na MD (čo v jej prípade je celkom reálne), malo by to nejaký vplyv na výšku vyplácanej materskej z DNP? (Z tohto nového DNP by v podstate nezaplatila na poistnom ani korunu... čo nebolo v pláne, ale zdravotný stav si rozkazovať nedá... .)

Ja predpokladám, že by asi mala materskú z PDVZ. Asi by bolo dobré aspoň deň byť v práci, či si aspoň zobrať dovolenku... Pravda?

Vopred ďakujem.
Máš pravdu. Bolo by dobré, keby aspoň dnes, prípadne zajtra sa prihlásila z toho vyššieho VZ a zaplatila aspoň za 1 deň. Nech popýta lekára aby ju vypísal napr. od piatku, že si v práci vezme dovolenku. Potom, keď nastúpi na PN a má splnenú z DNP už podmienku 270 dní poistenia, dostane PN zo zamestnania aj z DNP, avšak len z PDVZ. Materskú však už bude mať počítanú zo skutočného VZ, aj keď z neho zaplatí len za 1-2 dni.
Od lekára si treba pýtať 2x žiadosť o PN a rovnako 2x žiadosť o materské.
Ešte ma napadlo, že ak vlastne nebude poberať PN z DNP, tak sa na DNP môže prihlásiť aj počas PN a normálne platiť, aspoň si zvýši materskú keď už nie aj PN. Ale ak už má splnených 270 dní DNP, tak odporúčam prvú možnosť. Prilepší si tak aj PN.
Naposledy upravil jankasm : 19.02.08 at 12:40
0 0
fanca fanca

fanca je offline (nepripojený) fanca

Pekný deň prajem,

už niekoľko dní si tu čítam príspevky ohľadom materskej v roku 2008. Je to tu trochu neprehľadne urobené a tak som trochu zmätená. Preto by som niekoho rada poprosila o stanovisko konkrétne na môj prípad. Momentálne som zamestnaná, ale plánujem vo veľmi blízkej dobe začať pracovať na dieťati a preto by som sa len chcela uistiť, čo sa týka maximálnej materskej, či stále platí, že ak budem platiť do sociálnej poisťovne (270 dní...) ako DPO určitú sumu (v závislosti od platu), dostanem maximálnu materskú. Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

jankasm Pozri príspevok
Máš pravdu. Bolo by dobré, keby aspoň dnes, prípadne zajtra sa prihlásila z toho vyššieho VZ a zaplatila aspoň za 1 deň. Nech popýta lekára aby ju vypísal napr. od piatku, že si v práci vezme dovolenku. Potom, keď nastúpi na PN a má splnenú z DNP už podmienku 270 dní poistenia, dostane PN zo zamestnania aj z DNP, avšak len z PDVZ. Materskú však už bude mať počítanú zo skutočného VZ, aj keď z neho zaplatí len za 1-2 dni.
Od lekára si treba pýtať 2x žiadosť o PN a rovnako 2x žiadosť o materské.
Ešte ma napadlo, že ak vlastne nebude poberať PN z DNP, tak sa na DNP môže prihlásiť aj počas PN a normálne platiť, aspoň si zvýši materskú keď už nie aj PN. Ale ak už má splnených 270 dní DNP, tak odporúčam prvú možnosť. Prilepší si tak aj PN.
270 dní z DNP má, bola takmer celý minulý rok DNP, takže už aj túto PN bude poberať aj z DNP.
Srdečná vďaka, krásny deň.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

bmg Pozri príspevok
270 dní z DNP má, bola takmer celý minulý rok DNP, takže už aj túto PN bude poberať aj z DNP.
Srdečná vďaka, krásny deň.
Ale PN bude len z 8100 Sk ako píše jankasm
0 0
Bagovka Bagovka

Bagovka je offline (nepripojený) Bagovka

Dakujem všetkým za odpoved. Spravím to teda tak, ako radíte. Bude to istejšie. Pekný den
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať