Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
gabsy gabsy

gabsy je offline (nepripojený) gabsy

Dobrý deň,

chcem sa opýtať na to, čo tu už niekoľkokrát bolo spomínané, ale už sa v tom vôbec nevyznám. Od 1.2.2007 som zamestnaná na TPP. Moja hrubá mzda bola do 31.12.2007 cca 11200. Od 1.1.2008 je to 12007. Keďže čakáme bábatko, rozmýšľam nad možnosťou zvýšenia materskej. Ak som tomu správne rozumela - potrebujem si platiť DNP (uvažujem o platení od 1.3.2008) z VZ 16xxx aby som dosiahla maximálnu materskú? A čo v prípade rizikového tehotenstva a následného nástupu na PN? Aj vtedy sa mi bude počítať DNP do nemocenského? Ďakujem za radu.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

gabsy Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa opýtať na to, čo tu už niekoľkokrát bolo spomínané, ale už sa v tom vôbec nevyznám. Od 1.2.2007 som zamestnaná na TPP. Moja hrubá mzda bola do 31.12.2007 cca 11200. Od 1.1.2008 je to 12007. Keďže čakáme bábatko, rozmýšľam nad možnosťou zvýšenia materskej. Ak som tomu správne rozumela - potrebujem si platiť DNP (uvažujem o platení od 1.3.2008) z VZ 16xxx aby som dosiahla maximálnu materskú? A čo v prípade rizikového tehotenstva a následného nástupu na PN? Aj vtedy sa mi bude počítať DNP do nemocenského? Ďakujem za radu.
Áno, DNP by sa Ti samozrejme počítalo aj na nemocenské pri prípadnej PN /rizikové tehotenstvo/ aj na materské. Ale bohužiaľ, až po splnení určitých podmienok.
Je pravda, že by Ti stačilo platiť DNP 16000,-. Problém je však v tom, že už si tehotná, a teda v žiadnom prípade nestíhaš platiť toto DNP potrebný počet dní na splnenie podmienky. Tou podmienkou je, platiť toto DNP aspoň 26 týždňov pred nástupom na MD, aby Ti vznikol nárok na materské z tohto skutočného VZ /16000,-/, to by si možno ešte stihla, neviem v ktorom si týždni. Ale určite nestihneš druhú podmienku, a tou je platenie DNP 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Takže, jedinú šancu na dosiahnutie maximálnej materskej, po 1.7.2008 /zvyšuje sa maximálny VZ na cca. 30300,-/ to bude cca. 16000,-, vidím v ukončení súčasného PP a uzatvorení nového PP /kľudne s tým istým zamestnávateľom, alebo s novým/ tesne pred nástupom na MD so mzdou vo výške maximálneho VZ.
Ešte by tu jedna malá nádej bola. Nebola si náhodou zamestnaná aj pred 1.2.2007? A kedy vlastne nastupuješ na MD?
Ak si prečítaš aspoň časť tejto témy, určite Ti to rovnako pomôže dostať sa do obrazu.
Ešte doplním, koľko vyjde tvoja materská v súčasnom stave. Bude s apočítať z VZ v roku 2007, ktorý bol cca. 11200,- a mesačná materská bude vo výške cca. 6160,-.
Naposledy upravil jankasm : 21.02.08 at 09:15
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok
bola 18.2.2008 na SP a chcela si doplácať dobrovolne nemocenské, tam jej povadali, že už je neskoro, (mala prísť 9.2.2008 )

to sa nedá teraz poslať prihláška spätne s dátumom 9.2.2008(prihlásenie) a všetko si doplatiť? myslíte, že by jej to nedali?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

alex1 Pozri príspevok
mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok
bola 18.2.2008 na SP a chcela si doplácať dobrovolne nemocenské, tam jej povadali, že už je neskoro, (mala prísť 9.2.2008 )

to sa nedá teraz poslať prihláška spätne s dátumom 9.2.2008(prihlásenie) a všetko si doplatiť? myslíte, že by jej to nedali?
Spätne sa na DNP prihlásiť nedá. Avšak s jej materskou by sa ešte niečo urobiť dalo. Nech sa ako DNP prihlási na SP hneď zajtra s max. VZ. Na MD však musí nastúpiť najskôr 23.08.2008. Ak nastúpi na MD až po tomto termíne, tak splni požiadavku na materské z terajšieho max. VZ.
Materská sa dá zvýšiť aj novým PP tesne pred MD s max. VZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alex1 Pozri príspevok
mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok
bola 18.2.2008 na SP a chcela si doplácať dobrovolne nemocenské, tam jej povadali, že už je neskoro, (mala prísť 9.2.2008 )

to sa nedá teraz poslať prihláška spätne s dátumom 9.2.2008(prihlásenie) a všetko si doplatiť? myslíte, že by jej to nedali?
Pohužial spätne sa poistiť nedá. Pracovníčky mali v tomto prípade pravdu, ak by sa poistila 9.2.08, tak by jej 26týždnov uplynulo 8.8.08 a od 9.8.08 by mala nárok na materskú zo skutočného VZ v RO.

Ona podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch pred predp. pôrodom má splnenú (ak pracovala od 1.12.06 do 30.11.07). Teraz má asi dve možnosti:
- bud sa zamestná na pár dní pred nástupom na MD (napr. od 4.8.08),
- alebo sa môže zamestnať na PP aj skôr aspon na pár dní. Potom by poberala materské v ochrannej lehote z tohto posledného zamestnania (ktorá je pre tehotnú 6mesiacov od ukončenia NP)
V oboch prípadoch samozrejme, ak sa dá s maximálnym VZ v RO.
Naposledy upravil brčko : 21.02.08 at 10:37
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

V oboch prípadoch samozrejme, ak sa dá s maximálnym VZ v RO.[/quote]

takže, keď sa zamestná tak ako odpsúčaš, alebo aj skôr a nedajú jej max. VZ a bude si ho zároveň dobrovolne doplácať, môže mať tiež slušnú materskú?
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

celestina Pozri príspevok
Spätne sa na DNP prihlásiť nedá. Avšak s jej materskou by sa ešte niečo urobiť dalo. Nech sa ako DNP prihlási na SP hneď zajtra s max. VZ. Na MD však musí nastúpiť najskôr 23.08.2008. Ak nastúpi na MD až po tomto termíne, tak splni požiadavku na materské z terajšieho max. VZ.
Materská sa dá zvýšiť aj novým PP tesne pred MD s max. VZ.
tvoj príspevok som si nevšimla, prepáč, ona už má ale termín nástupu stanovený, na 9.8.2008. to môže nastúpiť aj neskôr ako jej určil lekár?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

brčko Pozri príspevok
Pohužial spätne sa poistiť nedá. Pracovníčky mali v tomto prípade pravdu, ak by sa poistila 9.2.08, tak by jej 26týždnov uplynulo 8.8.08 a od 9.8.08 by mala nárok na materskú zo skutočného VZ v RO.

Ona podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch pred predp. pôrodom má splnenú (ak pracovala od 1.12.06 do 30.11.07). Teraz má asi dve možnosti:
- bud sa zamestná na pár dní pred nástupom na MD (napr. od 4.8.08),
- alebo sa môže zamestnať na PP aj skôr aspon na pár dní. Potom by poberala materské v ochrannej lehote z tohto posledného zamestnania (ktorá je pre tehotnú 6mesiacov od ukončenia NP)
V oboch prípadoch samozrejme, ak sa dá s maximálnym VZ v RO.
A prečo si nemôže uplatniť nárok na materské neskôr? Napr. 4 týždne pred očakávaným termínom?

§ 48

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
Ešte by som chcela poprosiť o radu v tomto. Viem, že DNP by jej nepomohlo pretože nespĺňa podmienku 270 dní z iného poistenia ako zo zamestnania. V posledných dvoch rokoch bola poistená iba v jednom zamestnaní. Zaujímalo by ma, či by jej pomohlo ukončiť tento pracovný pomer a uzatvoriť nový s vyšším vymeriavacím základom. Hoc aj v tej istej firme?
Ako dlho by musela byť poistená z vyššieho vymeriavacieho základu? Stačilo by napríklad 1-2 týždne pred nástupom na materskú? Nebolo by to "okaté"?
Ďakujem.
Chcela by som vedieť, či to môže moja kolegyňa urobiť takto. Nástup na materskú má 14.08.2008. Terajší PP by ukončila 31.07.2008 a nový začala, samozrejme s max. vymeriavacím základom 01.08.2008. Uzatvorila by zmluvu na dobu určitú do 31.12.2008. Pre koncom roka 2008 by sa poistila z DNP z max. vymeriavacieho základu a od 01.01.2009 s minima. Po 6 týždňoch by mala spĺňať podmienky na dávky z DNP, v prípade potreby.
Mohlo by to vyzerať nejako takto? Aké povinnosti má potom jej zamestnávateľ počas doby na materskej? Len odovzdávať výkazy s nulovou hodnotou alebo ešte musí myslieť ešte aj na niečo iné? Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alex1 Pozri príspevok
V oboch prípadoch samozrejme, ak sa dá s maximálnym VZ v RO.
takže, keď sa zamestná tak ako odpsúčaš, alebo aj skôr a nedajú jej max. VZ a bude si ho zároveň dobrovolne doplácať, môže mať tiež slušnú materskú?[/quote]

----------------------------------------------------------
Nie, musí to byť zo zamestnania. Z DNP by sa jej materská rátala z min.mzdy 8100,- aj v prípade, že by platila z VZ 28142,- lebo nestihne uplynúť 26týzdnov od prihlásenia na DNP.

Stačí jej napr. PP od pondelka do piatka s HM za toto obdobie cca 4600 - 4900,- (záleží podla mesiaca, resp. konkrétnych dátumov)

Ak by napr. začal PP 29.2.08 a PP by končil napr.6.3.08 (príp. aj skôr), záleží aká bude jej HM dna 29.2.08 (aká bude jej mzda v marci, nie je v tomto konkrétnom prípade pre výpočet materskej podstatné). Ak by mala mzdu za tento den napr. 970Sk (600 + 370,- za nadčas), tak by jej materská s nástupom v júli alebo auguste 2008 bola 533,50 na den (970x 55%) a cca 16000,- mesačne.
Naposledy upravil brčko : 21.02.08 at 11:12
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

celestina Pozri príspevok
A prečo si nemôže uplatniť nárok na materské neskôr? Napr. 4 týždne pred očakávaným termínom?

§ 48

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.
Celestína, bohužial neviem ti na toto odpovedať. Tiež som to tvrdila, a aj radila v jednom prípade zo zamestnania (no nakoniec sa bábo narodilo skôr a vyriešili to inak)
Ak by pracovala, tak sa to dá. Ak má DNP, ešte tu nikto nepísal (aspon co som ja čítala) takýto praktický prípad. A boli tu rôzne názory na to, či je to možné aj pri DNP. No nie je to istota a byť na jej mieste a vzhladom na to, že sama nebude vedieť argumentovať paragrafmi, by som dala radšej na tú istotu.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

AHojte všetci , prosím Vás o cennú radu. V roku 2007 som ukončila VS. Potom som bola dva mesiace na UP a od 3.11.2007 som SZČO. V roku 2008 plánujem otehotniet. V roku 2007 ešte sko SZCO neplatím žiadne odvody okrem zdravotky.

PRosím o radu ako to urobiť čo najlepšie. Moje myslenie je takého: nakoľko povinné odvody budem musieť platiť od 1.7.2008,(podľa výsledku hospodárenia), tak najlepšie by bolo okamžite sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba-to stačí platiť iba nemocenské odvody? A stačí si dať zatiaľ z minima, aby sa mi to počítalo do tých 270 dní. Potom budem platiť aj odvody ako SZCO. Ak mi vyjdú platiť iba z minima, tak ako dobrovolne si zatiaľ tiež nechám z minima a tesne pred nástupom na materskú dovolenku zvýšim na maximum?

A bude sa mi počítať materská aj ako SZCO z minima a potom aj z dobrovolného poistenia z maxima?

Dobre mi to myslí alebo robím niekde chybu??? ďakujem za prípadné opravy a rady ZUzula
0 0
gabsy gabsy

gabsy je offline (nepripojený) gabsy

gabsy Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa opýtať na to, čo tu už niekoľkokrát bolo spomínané, ale už sa v tom vôbec nevyznám. Od 1.2.2007 som zamestnaná na TPP. Moja hrubá mzda bola do 31.12.2007 cca 11200. Od 1.1.2008 je to 12007. Keďže čakáme bábatko, rozmýšľam nad možnosťou zvýšenia materskej. Ak som tomu správne rozumela - potrebujem si platiť DNP (uvažujem o platení od 1.3.2008) z VZ 16xxx aby som dosiahla maximálnu materskú? A čo v prípade rizikového tehotenstva a následného nástupu na PN? Aj vtedy sa mi bude počítať DNP do nemocenského? Ďakujem za radu.
Pre doplnenie: Zamestnaná som bola aj predtým, pracovný pomer bol ukončený k 31.1.2007 (hrubá mzda bola cca 9500) a hneď na to som nastúpila do nového zamestnania. Som v cca 6-7 týždni tehotenstva. Takže ako by to bolo v tomto prípade?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Marti.ka Pozri príspevok
Chcela by som vedieť, či to môže moja kolegyňa urobiť takto. Nástup na materskú má 14.08.2008. Terajší PP by ukončila 31.07.2008 a nový začala, samozrejme s max. vymeriavacím základom 01.08.2008. áno Uzatvorila by zmluvu na dobu určitú do 31.12.2008. prečo na dobu určitú, aj jej súčasný PP je na dobu určitú? Pre koncom roka 2008 by sa poistila z DNP z max. vymeriavacieho základu a od 01.01.2009 s minima. to je rozumné Po 6 týždňoch by mala spĺňať podmienky na dávky z DNP, v prípade potreby. Hned po ukončení MD a teda začiatkom RD bude mať nárok na čerpanie OčR (tam nie je podmienka 270dní) ale v jej prípade aj PN (lebo k dnom DNP sa jej prirátajú aj dni ukončeného NP z prvého aj druhého PP. To platí aj v prípade, ak druhý PP bude trvať a bude NP len prerušené z dôvodu čerpania RD).
Do dasiahnutia 26týždnov odo dna prihlásenia na DNP sa bude nem.dávka rátať z minima platného k 1.-ému daného mesiaca (asi už v EUR), po 26 týždnoch sa nem.dávka bude rátať z VZ z roku 2008.
Toto bude platiť len v prípade, že sa dovtedy nezmení zákon o soc.poistení!!!
Mohlo by to vyzerať nejako takto?
Aké povinnosti má potom jej zamestnávateľ počas doby na materskej? Len odovzdávať výkazy s nulovou hodnotou alebo ešte musí myslieť ešte aj na niečo iné? Ďakujem.
odpoved v texte, posledné nechám na mzdárky
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabsy Pozri príspevok
Pre doplnenie: Zamestnaná som bola aj predtým, pracovný pomer bol ukončený k 31.1.2007 (hrubá mzda bola cca 9500) a hneď na to som nastúpila do nového zamestnania. Som v cca 6-7 týždni tehotenstva. Takže ako by to bolo v tomto prípade?
Tvoj pôrod resp.zatial predpokl.termín pôrodu je v oktobri 2008 (budem rátať s dátumom 12.10.08 s termínom nástupu na MD 6týždnov pred t.j.31.8.08).
Tvoje PP: od ..dúfam v okt.2006 už trval!! do 31.1.07 (a bez prerušení!), od 1.2.08 doba neurčitá.
Ak sa prihlásiš na DNP 22.2.08, tak 26týždnov uplynie 21.8.08 a od 22.8.08 sa nárok na dávky bude rátať zo skutočného VZ v RO. Samozrejme, to len v prípade, ak bude splnená aj podmienka 270dní NP z DNP. To by malo byť už k 31.8.08 splnené (aj ked stačí dosiahnuť 270dní NP až ku dnu pôrodu, len potom by bolo treba platiť DNP až do dosiahnutia 270dní).
Tvoje dni zo samotného DNP 22.2.08-30.8.08 (191dní) + ak bude skutočný pôrod 12.10.08, tak od 13.10.06 do 31.1.07 (111dní dúfam, bolo to bez prerušenia), čo je vyše 300dní NP.
Takže ak budeš nastupovať na MD 31.8.08 tak ti vznikne nárok na materské zo zamestnania (podmienka 270 bude tiež splnená) aj z DNP.
Zo zamestnania bude RO r. 2007, z DNP, ak nastúpiš na MD po dosiahnutí 26týždnov, teda v tomto konkrétnom prípade najskôr 22.8.08 do 31.8.08, bude obdobie od začiatku DNP= 22.2.08 do 31.7.08, ak nastúpiš na MD až 1.9.08, tak RO bude od 22.2.08 do 31.8.08.

Takže podla mna, prihlás sa na DNP čo najskôr z VZ rozdiel 28142-16..., od 1.7.08 si môžeš zvýšiť VZ podla aktuálneho maxima a ak to bude len otázka pár dní, radšej nastúp na MD až v septembri 2008 (z dôvodu vyššieho VZ z DNP).
gabsy Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na to, čo tu už niekoľkokrát bolo spomínané, ale už sa v tom vôbec nevyznám. Od 1.2.2007 som zamestnaná na TPP. Moja hrubá mzda bola do 31.12.2007 cca 11200. Od 1.1.2008 je to 12007. Keďže čakáme bábatko, rozmýšľam nad možnosťou zvýšenia materskej. Ak som tomu správne rozumela - potrebujem si platiť DNP (uvažujem o platení od 1.3.2008) z VZ 16xxx aby som dosiahla maximálnu materskú? A čo v prípade rizikového tehotenstva a následného nástupu na PN? Nastúpiš na PN, a ak budeš mať ku dnu nástupu na PN splnených 270dní NP v posledných dvoch rokoch aj z DNP, nemusíš platiť počas tejto PN poistné. Prečítaj si lepšie tieto stránky, je to tu spomínané.napr.môj príspevok č.882 odpoved 2) Aj vtedy sa mi bude počítať DNP do nemocenského? Tejto otázke nerozumiem.Ďakujem za radu.
Naposledy upravil brčko : 21.02.08 at 12:31
0 0
gabsy gabsy

gabsy je offline (nepripojený) gabsy

Ja som čítala skoro celú tému ale práve z toho som dopletená. Takže ešte raz to celé rozpíšem. Od 1.1.2005 do 31.1.2007 som bola zamestnaná vo firme na dobu neurčitú (hrubá mzda cca 9500). Od 1.2.2007 som nastúpila do novej firmy na dobu neurčitú (hrubá mzda za rok 2007 cca 11200 od 1.1.2008 12007Sk). Ako som už spomínala som v 6-7 týždni tehotenstva a pravdepodobne od mája - júna idem na rizikové (ak ma náhodou nevypíše doktor skôr - uvidíme podľa akt. zdravotného stavu). Preto som chcela vedieť, že ak si začnem platiť DNP napr. od 25.2.2008 či v prípade ak napr. pôjdem na to rizikové bude sa mi počítať maródka aj z DNP alebo len z príjmu od zamestnávateľa? A v prípade ak pojdem na rizikové aj tak musím splniť 26 týždňov aby som dostala čo najvyššiu materskú? To znamená že DNP si budem platiť aj počas maródky?
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
Chcela by som vedieť, či to môže moja kolegyňa urobiť takto. Nástup na materskú má 14.08.2008. Terajší PP by ukončila 31.07.2008 a nový začala, samozrejme s max. vymeriavacím základom 01.08.2008. Uzatvorila by zmluvu na dobu určitú do 31.12.2008. Pre koncom roka 2008 by sa poistila z DNP z max. vymeriavacieho základu a od 01.01.2009 s minima. Po 6 týždňoch by mala spĺňať podmienky na dávky z DNP, v prípade potreby.
Mohlo by to vyzerať nejako takto? Aké povinnosti má potom jej zamestnávateľ počas doby na materskej? Len odovzdávať výkazy s nulovou hodnotou alebo ešte musí myslieť ešte aj na niečo iné? Ďakujem.
Ďakujem za odpovede, brčko. Kolegyňu by mohla zamestnať jej sestra, takže je v podstate jedno na akú dobu tá zmluva bude, či doba určitá alebo neurčitá. Ja len chcem aby som jej mohla poradiť čo najlepšie.
0 0
montinka montinka

montinka je offline (nepripojený) montinka

dobrý deň. chcela by som sa spýtať,keď som bola do konca decembra 2007 zamestnaná na zmluvu a momentálne som nezamestnaná,ale v júni by som mala nastúpiť na materskú,budem ju dostávať?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabsy Pozri príspevok
Ja som čítala skoro celú tému ale práve z toho som dopletená. Takže ešte raz to celé rozpíšem. Od 1.1.2005 do 31.1.2007 som bola zamestnaná vo firme na dobu neurčitú (hrubá mzda cca 9500). Od 1.2.2007 som nastúpila do novej firmy na dobu neurčitú (hrubá mzda za rok 2007 cca 11200 od 1.1.2008 12007Sk). Ako som už spomínala som v 6-7 týždni tehotenstva a pravdepodobne od mája - júna idem na rizikové (ak ma náhodou nevypíše doktor skôr - uvidíme podľa akt. zdravotného stavu). Preto som chcela vedieť, že ak si začnem platiť DNP napr. od 25.2.2008 či v prípade ak napr. pôjdem na to rizikové bude sa mi počítať maródka aj z DNP alebo len z príjmu od zamestnávateľa? A v prípade ak pojdem na rizikové aj tak musím splniť 26 týždňov aby som dostala čo najvyššiu materskú? To znamená že DNP si budem platiť aj počas maródky?
Ak nastúpiš na PN napr. 1.4.08, budeš zamestnaná a od 25.2.08 budeš DNP, tak sa zistuje, či máš splnených 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na PN. Podla výkladu SP sa ku dnom DNP prirátajú aj dni NP z ukončených NP.
Takže pri začiatku PN 1.4.08 sa sleduje NP v období od 1.4.06 do 31.3.08. V tomto období si bola NP:
z DNP od 25.2.08 do 31.3.08 (36dní)
+ z ukončeného! PP od 1.4.06 do 31.1.07
z toho vyplýva, že podmienku 270dní NP budeš mať s prehladom splnenú a vznikne ti nárok na PN aj z DNP. A v prípade ak vznikne z DNP nárok na nemocenskú dávku, počas jej poberania, sa neplatí poistné (ale aj tieto dni sa zarátavajú ako plynutie 26týždnov DNP). Takže po uplynutí 26týždnov od 25.2.08 bude nárok na materské zo skutočného VZ, ktorý zaplatíš (ak budeš platiť od 25.2. do 31.3.08, z tohto VZ sa ti bude rátať materská)
Nemocenské z DNP sa bude rátať z minima, pretože od 25.2.08 do 31.3.08 ešte 26týždnov neuplynulo.
0 0
marianella marianella

marianella je offline (nepripojený) marianella

Dobrý večer.
Prosim Vás pekne, potrebovala by som sa spýtať, ako je to s tým ukoncením PP a uzatvorením nového PP so mzdou z max. VZ. Na materskú nastupujem 21.5.2008, môžem pred nástupom ukončiť môj terajší PP a uzatvoriť nový a budem podla neho aj posudzovaná? Nebudem posudzovaná podla roku 2007? Ja tomu celkom nerozumiem, lebo podla toho čo som tu čítala by to tak malo byť, ale bola som sa pýtať na soc. poisťovni a tam mi povedali, že sa to tak nedá, že budem posudzovana podla roku 2007. Môžu ma na soc.poisťovni zavádzať?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať