Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

marianella Pozri príspevok
Dobrý večer.
Prosim Vás pekne, potrebovala by som sa spýtať, ako je to s tým ukoncením PP a uzatvorením nového PP so mzdou z max. VZ. Na materskú nastupujem 21.5.2008, môžem pred nástupom ukončiť môj terajší PP a uzatvoriť nový a budem podla neho aj posudzovaná? Nebudem posudzovaná podla roku 2007? Ja tomu celkom nerozumiem, lebo podla toho čo som tu čítala by to tak malo byť, ale bola som sa pýtať na soc. poisťovni a tam mi povedali, že sa to tak nedá, že budem posudzovana podla roku 2007. Môžu ma na soc.poisťovni zavádzať?
Ďakujem
Buď na SP nepoznajú zákon alebo ťa vedome zavádzajú. Ak ostaneš v terajšom zamestnaní, tak ti budú počítať materskú z VZ za minulý rok 2007 v tomto zamestnaní.. Ty keď tento PP ukončíš, tak sa ti ukončí aj nemocenské poistenie zamestnanca. Pri novom PP budeš nanovo prihlásená na nemocenské poistenie s novým VZ a tento nový VZ bude posudzovať aj SP pri nástupe na MD.
Nebola by si prvá komu na SP poskytli dezinformácie.
0 0
marianella marianella

marianella je offline (nepripojený) marianella

Ďakujem, ani neviete ako ste ma potešili. Ešte sa spytam, takže ked ten PP ukončim a hned aj uzatvorim hned teraz a o dva týždne pôjdem na rizikove, tak sa na výške materskej nič nezmení? Budem mať aj vyššiu PN?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

marianella Pozri príspevok
Ďakujem, ani neviete ako ste ma potešili. Ešte sa spytam, takže ked ten PP ukončim a hned aj uzatvorim hned teraz a o dva týždne pôjdem na rizikove, tak sa na výške materskej nič nezmení? Budem mať aj vyššiu PN?
Ak pôjdeš na rizikové už z nového PP kde bude max. VZ tak ti bude PN a následne aj materská rátana z tohto nového PP. Aby ti však mali z čoho počítať PN a materskú, tak musíš aspoň jeden deň odrobiť a dosiahnuť denný max. VZ. Potom už môžeš ísť aj na tú PN a tá môže trvať až do nástupu na MD. Výšku a výpočet materskej prípadná práceneschopnosť nijako neovplyvní.
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
dobry večer.

Priatelka je zamestnana a chce sa dat DNP.
tehotna ešte nie je.Ako ma postupovať??

Neviem presne ako si ma vyrata vyšku vymeriavaceho zakladu,s ktoreho ma platit poistne...

Dakujem.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

lubicaha Pozri príspevok
dobry večer.

Priatelka je zamestnana a chce sa dat DNP.
tehotna ešte nie je.Ako ma postupovať??

Neviem presne ako si ma vyrata vyšku vymeriavaceho zakladu,s ktoreho ma platit poistne...

Dakujem.
Momentálne je max. VZ pre nemoc. poistenie 28 142,-. Ak jej hrubá mzda je priemerne 10 000,-, tak ako DNP sa prihlási z rozdielu VZ maximum /28 142/ - VZ zamestnanie /10 000/. Ak sa zvýši max. VZ pre nemocenské poistenie, tak si aj ona môže meniť VZ na DNP.
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
A s tohto rozdielu si to musi platit až do pôrodu.Ale ak by išla na matersku už tento rok,tak RO,by bol rok 2007.takže pre nu by bolo lepšie ist na matersku dovolenku až buduci rok.

A velmi pekne dakujem
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

lubicaha Pozri príspevok
A s tohto rozdielu si to musi platit až do pôrodu.Ale ak by išla na matersku už tento rok,tak RO,by bol rok 2007.takže pre nu by bolo lepšie ist na matersku dovolenku až buduci rok.

A velmi pekne dakujem
Ak by šla na MD tento rok,tak materská zo zamestnania by sa jej rátla z VZ z roku 2007 a z DNP od prihlásenia do konca mesiaca predchádzajúcemu k nástupu na materskú. Ak ešte nieje tehotná, tak sa môže z DNP prihlásiť teraz z VZ 8100,- a po asi 10 týždňoch poistenia sa môže odhlásiť. Nanovo sa potom prihlási na DNP z rozdielu max. VZ - VZ zamestnanie, keď zistí, že je tehotná. Ak nemá veľké rozdiely v hrubej mzde, myslím medzi týmto a minulým rokom, tak je jedno kedy nastúpi na MD. Výhodnejšie by pre ňu bolo nastúpiť na MD v roku 2009, ak by jej mzdy v tomto roku vzrástli pomerne viac.
Naposledy upravil celestina : 21.02.08 at 21:57
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
dakujeme
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

montinka Pozri príspevok
dobrý deň. chcela by som sa spýtať,keď som bola do konca decembra 2007 zamestnaná na zmluvu a momentálne som nezamestnaná,ale v júni by som mala nastúpiť na materskú,budem ju dostávať?
Ak si predtým pracovala na pracovnú zmluvu (a teda bola nemoc.poistená) aspon 270dní a ak od ukončenia PP v decembri 2007 do nástupu na materskú v júni 2008 neuplynie viac ako 6 mesiacov, tak ti nárok na materskú vznikne v ochrannej lehote. Predpokladám, že máš termín v júli, zač.augusta, takže v čase ukončenia PP si už bola tehotná, no a ked zanikne NP počas tehotenstva, pre ženu platí ochranná lehota 6mesiacov, počas ktorých jej môže vzniknúť nárok na materskú, nemocenské (PN), príp. aj OČR.
Takže pred materskou môžeš čerpať aj PN-ku.
Ak ale napr. skončil tvoj PP 20.12.07 a na materskú nastúpiš 21.6.08, tak už by si nárok nemala.
Ak napíšeš odkedy dokedy trval tvoj PP, tak ti môžem napísať, z ktorého obdobia sa ti materské bude rátať. U teba to nebude celý rok 2007, resp. možno ani nie rok 2007.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

infoziadatel Pozri príspevok
AHojte všetci , prosím Vás o cennú radu. V roku 2007 som ukončila VS. Potom som bola dva mesiace na UP a od 3.11.2007 som SZČO. V roku 2008 plánujem otehotniet. V roku 2007 ešte sko SZCO neplatím žiadne odvody okrem zdravotky.

PRosím o radu ako to urobiť čo najlepšie. Moje myslenie je takého: nakoľko povinné odvody budem musieť platiť od 1.7.2008,(podľa výsledku hospodárenia), tak najlepšie by bolo okamžite sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba- áno to stačí platiť iba nemocenské odvody? ánoA stačí si dať zatiaľ z minima, aby sa mi to počítalo do tých 270 dní. áno. Ak do konca júna nezistíš, že si tehotná, pred platením povinného NP ako SZČO, teda 30.6.08, by som sa odhlásila z DNP. Tieto dni ukončeného DNP od prihlásenia do ukončenia DNP sa ti budú prirátavať k nem.poisteniam, ktoré budú trvať ku dnu nástupu na materskú. (z dôvodu DNP ti stačí byť poistená 13týždnov, lebo potom musíš byť znovu DNP 26týždnov, kvôli maximálnej materskej, kedže 13+26=39týž x 7= 273dní. Ak by si však otehotnela skôr ako začneš platiť SZčO a odhlásila sa z DNP po 13týždnoch, tak by nárok zo SZčO nevznikol, lebo by si nesplnila 270dní, preto DNP do 30.6.08, potom odhlásiť) Potom budem platiť aj odvody ako SZCO. Ak mi vyjdú platiť iba z minima, tak ako dobrovolne si zatiaľ tiež nechám z minima a tesne pred nástupom na materskú dovolenku zvýšim na maximum? Potom budeš platiť len ako SZČO. Potom ked zistíš, že si tehotná, najneskôr však v 8-om týždni (no radšej skôr) sa treba prihlásiť z VZ rozdielu medzi aktuálnym maximom (t.č. 28142, od 1.7.08 cca 30.300,-) a VZ SZČO.
Ak zistíš, že si tehotná ešte pred 1.7.08, tak sa odhlás z DNP hned a od dalšieho dna sA znovu prihlás a daj VZ maximum, potom daj zmenu od 1.7.08 na ten rozdiel max-szčo.
Po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP ti vznikne nárok na materskú zo skutočného VZ, z ktorého si platila, v RO.

A bude sa mi počítať materská aj ako SZCO z minima a potom aj z dobrovolného poistenia z maxima? Ak splníš podmienku 270dní v každom z NP, ktoré budú trvať do nástupu na MD, tak áno. Dôležité je neotehotnieť pred začatím platenia DNP, to by ti nevznikol nárok zo žiadneho NP.

Dobre mi to myslí alebo robím niekde chybu??? ďakujem za prípadné opravy a rady ZUzula
0 0
ErikaOl ErikaOl

ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

Celestina,

už si odpovedala Marianelle ohľ. rizik. tehotenstva. Ja mám podobný prípad.

Chcela by som pomôcť získať maxim. materskú pre kolegynku, ktorá plánuje otehotnieť. Momentálne je na PN a ak ostane tehotná, bude aj naďalej. Ide na umelé. V prípade, že ostane tehotná, zrejme by bolo dobré ukončiť PN aspoň na pár dní. Vtedy ukončiť s ňou prac. pomer a uzatvoriť nový na maxim. VZ. Keby uzavrela zmluvu napr. k 1.3.2008 a tento deň aj odpracovala a od 3.3.2008 ostala opäť PN, tak aj táto sa berie z max.VZ. A potom aj následna materská?
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ErikaOl Pozri príspevok
Celestina,

už si odpovedala Marianelle ohľ. rizik. tehotenstva. Ja mám podobný prípad.

Chcela by som pomôcť získať maxim. materskú pre kolegynku, ktorá plánuje otehotnieť. Momentálne je na PN a ak ostane tehotná, bude aj naďalej. Ide na umelé. V prípade, že ostane tehotná, zrejme by bolo dobré ukončiť PN aspoň na pár dní. Vtedy ukončiť s ňou prac. pomer a uzatvoriť nový na maxim. VZ. Keby uzavrela zmluvu napr. k 1.3.2008 a tento deň aj odpracovala a od 3.3.2008 ostala opäť PN, tak aj táto sa berie z max.VZ. A potom aj následna materská?
Ďakujem
Áno presne tak. Len pozor na dátumy, 1.3.2008 je sobota, skutočne tento deň odpracuje? Ak nie, treba aby na PN nastúpila až 4.3.2008, aby mala nejakú mzdu. Pretože ak cez víkend nepracuje, tak za víkend ani nedostane mzdu, a v tom prípade by nemala žiadny VZ pre NP.
V marci musí byť maximálny VZ za jeden kalendárny deň 28142/31=cca. 908. Čiže ak urobíte PP od 1.3.2007 a na PN by nastúpila 4.3.2008 tak jej mzda za tento jeden odpracovaný deň musí byť 908*3=2724,-.
Možno by bolo lepšie urobiť nový PP až od 3.3.2008, tento jeden deň aj odpracovať, a na PN nastúpiť opäť 4.3.2008. Za tento jeden odpracovaný deň musí mať mzdu 908,-.
Potom aj PN aj materská bude 55% z 908,- čo je cca. 500,- na 1 deň.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

jankasm Pozri príspevok
Áno presne tak. Len pozor na dátumy, 1.3.2008 je sobota, skutočne tento deň odpracuje? Ak nie, treba aby na PN nastúpila až 4.3.2008, aby mala nejakú mzdu. Pretože ak cez víkend nepracuje, tak za víkend ani nedostane mzdu, a v tom prípade by nemala žiadny VZ pre NP.
V marci musí byť maximálny VZ za jeden kalendárny deň 28142/31=cca. 908. Čiže ak urobíte PP od 1.3.2007 a na PN by nastúpila 4.3.2008 tak jej mzda za tento jeden odpracovaný deň musí byť 908*3=2724,-.
Možno by bolo lepšie urobiť nový PP až od 3.3.2008, tento jeden deň aj odpracovať, a na PN nastúpiť opäť 4.3.2008. Za tento jeden odpracovaný deň musí mať mzdu 908,-.
Potom aj PN aj materská bude 55% z 908,- čo je cca. 500,- na 1 deň.
Ak by sa dalo ja by som ukončila terajší PP k 28.2.2008. Nový PP 29.2.2008 a nástup na PN 1.3.2008. Lekár by s PN vystavenou na 1.3.2008 nemal mať problém. Ak bude mať 29.2.2007 VZ 970,-, tak materská a PN bude už z tohto nového VZ.
0 0
montinka montinka

montinka je offline (nepripojený) montinka

Dobrý deň. pracovný pomer mi trval od 3.11.2006 do 31.12.2007.
0 0
ErikaOl ErikaOl

ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

Ďakujem celestine i jankasm.

Pekný víkendík všetkým
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

celestina Pozri príspevok
Ak by sa dalo ja by som ukončila terajší PP k 28.2.2008. Nový PP 29.2.2008 a nástup na PN 1.3.2008. Lekár by s PN vystavenou na 1.3.2008 nemal mať problém. Ak bude mať 29.2.2007 VZ 970,-, tak materská a PN bude už z tohto nového VZ.
Len dodám, že aj v prípade, že by nastúpila na PN 3.3.08, na výške PN-ky sa nič nemení (len jej ju začnú v zamestnaní vyplácať od 3.3.08, miesto 1.3.08).
V oboch prípadoch bude RO pre výpočet PN-ky (t.j. náhrady mzdy za dočasnú PN za prvých 10 dní, ktorú hradí zamestnávatel a aj pre výpočet nemocenského od jedenásteho dna, ktoré vypláca SP) jeden den, a to 29.2.08 (vid § 54 ods.2 b zákona o soc.poistení) .
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

montinka Pozri príspevok
Dobrý deň. pracovný pomer mi trval od 3.11.2006 do 31.12.2007.
Nadväzujem na príspevok č.931
270dní budeš mať splnených. Ak nastúpiš na materskú do 30.6.08, tak budeš mať nárok na materskú z tohto PP v ochrannej lehote (§ 32 ods.2b ZoSP). Od predchádzajúceho zamestnávatela budeš potrebovať "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku ". Tam ti mzdárka uvedie aj VZ v RO. Toto potvrdenie odnesieš spolu s doplnenou "žiadosťou o materské" do SP sama.

Tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude obdobie od 3.11.06 do 31.12.06, (v ochrannej lehote sa RO zistuje ku dnu ukončenia PP, t.j. k 31.12.07 (§ 54 ods. 3), takže to bude predchádzajúci rok podla § 54 ods.2 písm.a.
Tak dúfam, že si v tomto období nemala minimálnu mzdu. Ak bola tvoja mzda nízka, tak by bolo najlepšie uzatvoriť PP aspon na pár dní z vyšším VZ.
Naposledy upravil brčko : 22.02.08 at 15:07
0 0
montinka montinka

montinka je offline (nepripojený) montinka

no ta mzda nebola bohvie aka 9000 v hrubom.takze mizerna. Vdaka za odpoved hm dufam ze mi to potvrdenie da kedze sme sa nerozisli v dobrom. ale vdaka este raz
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
Dobrý den práve som si tu prečíla príspevok a som troška v pomykove, dúfam že ja som iný prípad. Som SZČO od r. 2006 a od vtedy som bola DNP s min. VZ. Na Vašu radu som sa vo februári 2008 odhlásila z DNP s tým, že od 1.3.08 budem opať DNP, ale s max. VZ. Od 1.7.08 budem platiť povinné min. odvody ako SZCO. Moja otázka znie, ak od 1.3. budem platiť max. odvody z DNP ako mám postupovať po 1.7.? Mám sa ešte pred 1.7. znova odhlásiť a po 1.7. prihlásiť už s VZ max. - VZ zo SZCO? Budem mať potom nárok aj na materské z DNP aj zo živnosti? Ďakujem za odpoveď
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Dobry den, s tym zakonom mam teraz aj ja trochu chaos:-) Konkretne mi ide o PN. Moja priatelka bola zamestnana od 15.7 do 15.10. Od 16.10 je DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu az dodnes. Teraz jej prisli papiere ze ma nastupit na kupelnu liecbu, kvoli urazu, ktory mala pred rokom. Bolo mi povedane, ze pri kupelnej liecbe ma narok na PN (co si zatial nie som celkom isty) ale ak ano, dolezita je vyska. Ak ten zakon chapem spravne, tak na vyplatenie nemocenskeho potrebuje mat 270 dni spolu, co bude mat 10. aprila a potom by mala dostat PN z maximalneho vymeriavacieho zakladu.
Chapem to spravne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať