Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Dobrý den práve som si tu prečíla príspevok a som troška v pomykove, dúfam že ja som iný prípad. Posúd sama, či si iný prípad: Bola si v posledných dvoch rokoch NP? ona nie A ak si spomínala prípadnú PN-ku pred materskou, bolo ti radené prihlásiť sa z maxima na DNP skôr, nečakať až do otehotnenia
Som SZČO od r. 2006 a od vtedy som bola DNP s min. VZ. Na Vašu radu som sa vo februári 2008 odhlásila z DNP s tým, že od 1.3.08 budem opať DNP, ale s max. VZ. Od 1.7.08 budem platiť povinné min. odvody ako SZCO. Moja otázka znie, ak od 1.3. budem platiť max. odvody z DNP ako mám postupovať po 1.7.? Mám sa ešte pred 1.7. znova odhlásiť a po 1.7. prihlásiť už s VZ max. - VZ zo SZCO? To by si urobila hlúposť. V období 3-6/08 budeš platiť z maximálneho VZ 28142 a odhlásením by si si zmenila RO a z tohto VZ by sa ti nemocenské dávky vôbec nepočítali.
Koncom júna odnes do SP na RLFO "zmenu VZ z DNP od 1.7.08" na rozdiel max-VZ szčo. Budem mať potom nárok aj na materské z DNP aj zo živnosti? na nárok musíš splnať v každom NP, ktoré ti trvá ku dnu nástupu na MD 270dní do pôrodu v posl.2rokoch pred pôrodom. Ty si bola od r.2006 do 2/2008 DNP a toto DNP máš "ukončené". To je dôležité. Takže tieto dni (ak sú v období dvoch rokoch pred pôrodom) sa ti prirátajú k dnom nového DNP aj ku dnom NP szčo. Ďakujem za odpoveď
..
Naposledy upravil brčko : 23.02.08 at 16:23
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

majovrabel Pozri príspevok
Dobry den, s tym zakonom mam teraz aj ja trochu chaos:-) Konkretne mi ide o PN. Moja priatelka bola zamestnana od 15.7 do 15.10. Od 16.10 je DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu az dodnes. Teraz jej prisli papiere ze ma nastupit na kupelnu liecbu, kvoli urazu, ktory mala pred rokom. Bolo mi povedane, ze pri kupelnej liecbe ma narok na PN (co si zatial nie som celkom isty) ale ak ano, dolezita je vyska. Ak ten zakon chapem spravne, tak na vyplatenie nemocenskeho potrebuje mat 270 dni spolu, co bude mat 10. aprila áno, od 10.4.08 bude mať nárok na nemocenské, pretože dosiahla 270dní NP a potom by mala dostat PN z maximalneho vymeriavacieho zakladu. ak začne jej PN-ka v období od 10.4. do 14.4.08, tak jej nemocenské sa bude rátať z pravdepodobného VZ t.j. minima 8100,- Lebo od 16.10.07 do 9.4.08 uplynie len 177dní, čo je menej ako 26týždnov (26týž x 7dní = 182).
Preto, ak sa dá, nech jej lekár vypíše PN najskôr 15.4.08! (14.4.08 je 182-hý den DNP), potom sa jej PN-ka bude rátať z DVZ v období 16.10.-31.12.07
Chapem to spravne?
..
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ps: ešte nie som tehotná, ale už sa na tom "pracuje". Ja som nemyslela PN ale nárok na materské.

Ďakujem
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

brcko, velmi pekne dakujem za radu
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
Dobry večer.
ešte mam jednu otázku k mojej známej.

Ako zamestnaná ma splnenu podmienku 270 nemocenského poistenia.A ked sa chce dať teraz DNP poistiť a rozdile medzi jej priemerným zárobkom a maximálnym VZ je menši než 8.100 sk.
tak to poistne ma platiť z toho rozdielu,alebo s minimálneho VZ.
a samozrejme musi splniť podmienku DNP 26 tyždnov pred termínom pôrodu.

tehotná ešte nieje.

Dakujem,velmi pekne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lubicaha Pozri príspevok
Dobry večer.
ešte mam jednu otázku k mojej známej.

Ako zamestnaná ma splnenu podmienku 270 nemocenského poistenia.A ked sa chce dať teraz DNP poistiť a rozdile medzi jej priemerným zárobkom a maximálnym VZ je menši než 8.100 sk.
tak to poistne ma platiť z toho rozdielu,alebo s minimálneho VZ.
a samozrejme musi splniť podmienku DNP 26 tyždnov pred termínom pôrodu.

tehotná ešte nieje.

Dakujem,velmi pekne.
Na DNP sa musí prihlásiť z minimálneho VZ, čiže z 8100,-. Aj keď rozdiel maximum mínus VZ zo zamestnania je nižší. Bude jej tam vznikať preplatok na poistnom z DNP, ktorý si neskôr, napr. po pár mesiacoch, alebo pri nástupe na MD, to je jedno, požiada vrátiť.
Máš pravdu, že musí splniť podmienku 26 týždňov pred pôrodom, aj keď v jej prípade, je to v podstate jedno, pretože pri tých 26 týždňoch ide hlavne o to, že ak človek nastúpi na MD skôr, dostane materskú len z pravdepodobného VZ, čo je vlastne 8100,-. A ty sa s takým VZ ideš aj prihlásiť, takže u teba to nehrá žiadnu rolu /hralo by napr. vtedy, keby si mala v práci 10000,- a prihlasovala by si sa na DNP napr. z 18000,-/.
V zamestnaní má splnených 270 dní NP. Takže nárok na materské zo zamestnania má.
Ale ak to zamestnanie trvá nepretržite /teda v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD nebude zmena zamestnania, čiže žiadne ukončené NP/, tak potom musí aj z DNP zvlášť splniť podmienku 270 dní poistenia. Preto odporúčam, keďže ešte nie je tehotná, prihlásiť sa hneď aby to stíhala.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím s Jankousm, že v prípade, ak nemá v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ukončené NP, ktorého dni by sa jej pripočítali k dnom DNP, treba sa prihlásiť na DNP, pokial nie je tehotná, aby dosiahla 270dní NP aj z DNP. Inak bude neskoro.

A pre nu je výhodné pred nástupom na materskú ukončiť DNP. Potom, hoci aj na druhý den (podla toho ako bude stíhať 270dní DNP do dna pôrodu) sa prihlásiť nanovo, aby nestihlo ubehnúť 26týzdnov od posledného prihlásenia a tým pádom aby sa jej materská rátala z VZ 8100 a nie z rozdielu medzi maximom a jej platom v RO (čo by bolo určite menej).
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, poradíte? som asi v 5tt, v posl.2r.mám splnenú podm.270 dní. a pravdepodobne pojdem na PN. chcem sa k 1.3 prihlásiť s max.VZ (28142-moja HM) a platiť tak 26 týž. a po splnení tejto podmienky odhlásiť. je to správne? nevadí, ak budem počas toho platenia niektoré dni/týždne PN? bude sa mi to počítať? a čo v prípade, že mi zvýšia mzdu? treba ísť znova prehlásiť z inej sumy? a tých 26 týž.musí byť platených v kuse? musia sa ukončiť pred nástupom na MD alebo ku dňu pôrodu? dakujem
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

Ahojte ahojte, poprosim o dalsiu radu, termin porodu mam 24.4.2008,super ste mi vysvetlili ako mam postupovat minule, ked som sa pytala, ako si vypocitam DVZ a mala som si zacat platit DNP z minima:
,,759,44SK je tvoj DVZ /denný vymeriavací základ/, z ktorého sa Ti bude počítať materská vo výške 55%, čo je cca. 418,- na 1 deň. Maximum je cca. 499,- preto odporúčam, pár dní pred nástupom na MD sa ešte prihlásiť na DNP z minimálneho VZ 8100,- a potom dostaneš materskú zo zamestnania + z DNP vo výške cca. 499,- na 1 deň, mesačne 15000-15500 v závislosti od dĺžky mesiaca,,

takze si platim DNP od 1.1.2008 a na PN som od 1.2. 2008, nastup na MD je 13.3. 2008. Zaujima ma
1.dokedy si mam platit to DNP, uz stale?
2.a hlavne kolko PNky by som mala teraz za februar dostat, tych prvych 10 dni plati zamestnavatel a je to menej ako 55% urcite, ze? Takze to dostanem v dvoch davkach, jednu od zamestnavatela a druhu od SP?

Dakujem vam. Bashka
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

bashka Pozri príspevok
Ahojte ahojte, poprosim o dalsiu radu, termin porodu mam 24.4.2008,super ste mi vysvetlili ako mam postupovat minule, ked som sa pytala, ako si vypocitam DVZ a mala som si zacat platit DNP z minima:
,,759,44SK je tvoj DVZ /denný vymeriavací základ/, z ktorého sa Ti bude počítať materská vo výške 55%, čo je cca. 418,- na 1 deň. Maximum je cca. 499,- preto odporúčam, pár dní pred nástupom na MD sa ešte prihlásiť na DNP z minimálneho VZ 8100,- a potom dostaneš materskú zo zamestnania + z DNP vo výške cca. 499,- na 1 deň, mesačne 15000-15500 v závislosti od dĺžky mesiaca,,

takze si platim DNP od 1.1.2008 a na PN som od 1.2. 2008, nastup na MD je 13.3. 2008. Zaujima ma
1.dokedy si mam platit to DNP, uz stale? ak dostávaš PN len zo zamestnania, tak DNP si musíš platiť stále, lebo z neho náhradu za PN nedostávaš. Ak nastúpiš na MD a matersé budeš dostávať aj z DNP = splníš podmienky, tak nástupom na MD prestaneš platiť DNP ale poistenie bude stále trvať neodhlasuješ sa.
2.a hlavne kolko PNky by som mala teraz za februar dostat, tych prvych 10 dni plati zamestnavatel a je to menej ako 55% urcite, ze? Zamestnávateľ vypláca prvé 3 dni 25 % a 4-10 deň 55% VZ aký máš u neho.Takze to dostanem v dvoch davkach, jednu od zamestnavatela a druhu od SP? Ano, ak je PN nad 10 dní od 11 dňa budeš dostávať len zo SP

Dakujem vam. Bashka
Viď text.........
Naposledy upravil Manual : 26.02.08 at 06:53
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

Dakujem moc, tak len na utvrdenie:
Za februar mam zaplatenu DNP, zaplatim si este aj na marec a koncim? Vlastne by som si mala zaplatit len do 13.3.kedy nastupujem na MD, alebo cely mesiac? A normalne len prestanem platit?
Bashka (k prispevku 952)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bashka Pozri príspevok
Dakujem moc, tak len na utvrdenie:
Za februar mam zaplatenu DNP, zaplatim si este aj na marec a koncim? Vlastne by som si mala zaplatit len do 13.3.kedy nastupujem na MD, alebo cely mesiac? A normalne len prestanem platit?
Bashka (k prispevku 952)
Na MD nastupuješ 13.3.2008? Tak potom DNP zaplatíš ešte do 12.3.2008 a potom proste prestaneš platiť, rušiť ho nemusíš, doba poistenia Ti normálne môže plynúť aj počas MD, platiť začneš zase až počas RD. Ale toto platí len v tom prípade, že Ti z DNP priznajú materskú. Keby Ti ju náhodou priznali len zo zamestnania a z DNP nie, ako Ti už písal ajobs, tak DNP musíš platiť aj naďalej, až do odhlásenia.
0 0
Patrícia5 Patrícia5

Patrícia5 je offline (nepripojený) Patrícia5

Prosím o rady v nasledujúcich dvoch prípadoch:
1. Bola som tri roky na rodičovskej dovolenke a po jej skončení som bola evidovaná na úrade práce. Plánujem otehotnieť niekedy v tomto roku. Môžem si platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie a bude to mať nejaký vplyv na materské (a ak, tak v akej výške platiť)?
2. Študujem na VŠ, v máji 2008 skončím a budem evidovaná na úrade práce a plánujem v roku 2008 otehotnieť. Môžem si platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie a bude to mať nejaký vplyv na materské (a ak, tak v akej výške platiť)?
Ďakujem.
Naposledy upravil Patrícia5 : 26.02.08 at 12:04
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Patrícia5 Pozri príspevok
Prosím o radu:
1. Bola som tri roky na rodičovskej dovolenke a po jej skončení som bola evidovaná na úrade práce. Plánujem otehotnieť niekedy v tomto roku. Môžem si platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie a bude to mať nejaký vplyv na materské (a ak, tak v akej výške platiť)?
2. Študujem na VŠ, v máji 2008 skončím a budem evidovaná na úrade práce a plánujem v roku 2008 otehotnieť. Môžem si platiť len dobrovoľné nemocenské poistenie a bude to mať nejaký vplyv na materské (a ak, tak v akej výške platiť)?
Ďakujem.
Ano bude to mať veľký význam, aby si dostávala materskú cca 15.000 Sk. Preto si naplánuj tehotenstvo tak, aby si mala nástup na materskú niekedy v 8/9 až 12/09. V tomto prípade je to najmenej nákladné z tvojho vrecka. Bude treba spraviť RO pre výpočet materskej v 12/08. Ale už teraz sa prihlás zo sumy 8100 Sk na DNP, aby si splňala 270 dní poistenia z DNP za posledné 2 roky. Zatial toľko.
0 0
Anka z KE Anka z KE

Anka z KE je offline (nepripojený) Anka z KE

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, vlastne o dve:

Na materskú nastupujem 20.6.2008, TP približne začiatkom augusta. Som nepretržite 6 rokov zamestnaná, čiže podmienku nemocenského poistenia 270 dní spĺňam. Hrubý mesačný príjem v r.2008 je 15 000, hrubý príjem za rok 2007 je cca 160 000. Pochopila som správne, že rozhodujúci pre výšku materskej je v mojom prípade rok 2007? Ak by som sa chcela poistiť ako DNP z VZ 8 100 Sk v tomto roku 2008 a o niečo si tak zvýšiť materské, bude to Sociálna poisťovňa akceptovať aj keď nesplním podmienku byť DNP min 26 týždňov? Ak by sa to dalo, čím mám argumentovať v Soc. poisťovni proti ich výkladu nároku na materské?
Vopred ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Anka z KE Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, vlastne o dve:

Na materskú nastupujem 20.6.2008, TP približne začiatkom augusta. Som nepretržite 6 rokov zamestnaná, čiže podmienku nemocenského poistenia 270 dní spĺňam. Hrubý mesačný príjem v r.2008 je 15 000, hrubý príjem za rok 2007 je cca 160 000. Pochopila som správne, že rozhodujúci pre výšku materskej je v mojom prípade rok 2007? Ak by som sa chcela poistiť ako DNP z VZ 8 100 Sk v tomto roku 2008 a o niečo si tak zvýšiť materské, bude to Sociálna poisťovňa akceptovať aj keď nesplním podmienku byť DNP min 26 týždňov? Ak by sa to dalo, čím mám argumentovať v Soc. poisťovni proti ich výkladu nároku na materské?
Vopred ďakujem.
Všetko si pochopila správne, ale tvoje argumenty nemajú oporu v zákone. Nárok na materské z DNP jednoducho nepripadá do úvahy. Ale aj tak sa DNP z 8100 Sk aby si splnila 270 dní poistenia a môžeš ju "využiť" v r. 2009 pri OČR alebo PN sama so sebou. RO bude treba robiť v 12/08 a po 26 týždňoch môžeš čerpať max. OCR a PN = ak budeš už na rodičovskej dovolenke. To je cca od 7/09, takto je to najmenej finančne náročné.
0 0
Anka z KE Anka z KE

Anka z KE je offline (nepripojený) Anka z KE

Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

môžte odpovedať aj mne, prosím? č.950. dakujem
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

jankasm Pozri príspevok
Na MD nastupuješ 13.3.2008? Tak potom DNP zaplatíš ešte do 12.3.2008 a potom proste prestaneš platiť, rušiť ho nemusíš, doba poistenia Ti normálne môže plynúť aj počas MD, platiť začneš zase až počas RD. Ale toto platí len v tom prípade, že Ti z DNP priznajú materskú. Keby Ti ju náhodou priznali len zo zamestnania a z DNP nie, ako Ti už písal ajobs, tak DNP musíš platiť aj naďalej, až do odhlásenia.
Janka a v akom pripade by mi nemali uznat MD z DNP? To preco? Vsak zato som si to zacala platit, aby som mala vyssiu MD. Diky
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, poradíte? som asi v 5tt, v posl.2r.mám splnenú podm.270 dní. a pravdepodobne pojdem na PN. chcem sa k 1.3 prihlásiť s max.VZ (28142-moja HM) a platiť tak 26 týž. a po splnení tejto podmienky odhlásiť. je to správne? Budeš platiť DNP z rozdielu stále, pokiaľ nenastúpiš na materskú. Ak nastúpiš na materskú, tak platiť DNP prestaneš ale sa neodhlásiš ! nevadí, ak budem počas toho platenia niektoré dni/týždne PN? Nevadí že budeš PN bude sa mi to počítať? Ano bude a čo v prípade, že mi zvýšia mzdu? Nič, necháš to tak a budeš tam mať preplatok, ktorý si vypýtaš na konci roka od SP aby ti vrátili,. treba ísť znova prehlásiť z inej sumy? Ak ti zvýšia mzdu raz, tak môžeš dať na SP zmenu VZ, ale ak rozdiel bude menej ako 8100, tak aj tak musíš platiť z 8100 Sk.a tých 26 týž.musí byť platených v kuse? Ano musíš byť súvisle poistená od 1.3.08 až do odchodu na materskú musia sa ukončiť pred nástupom na MD alebo ku dňu pôrodu? DNP neukončuješ bude ti trvať stále aj počas materskej, len nič neplatíš. Platiť začneš až po nástupe na rodičovskú dovolenku. dakujem
Odpoveď v texte................
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať