Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, poradíte? som asi v 5tt, v posl.2r.mám splnenú podm.270 dní. a pravdepodobne pojdem na PN. chcem sa k 1.3 prihlásiť s max.VZ (28142-moja HM) a platiť tak 26 týž. a po splnení tejto podmienky odhlásiť. je to správne? nevadí, ak budem počas toho platenia niektoré dni/týždne PN? bude sa mi to počítať? a čo v prípade, že mi zvýšia mzdu? treba ísť znova prehlásiť z inej sumy? a tých 26 týž.musí byť platených v kuse? musia sa ukončiť pred nástupom na MD alebo ku dňu pôrodu? dakujem
v zásade súhlasím s manuálom. DNP nemusíš platiť odo dna nástupu na MD, ale len v prípade, ak budeš mať už ku dnu nástupu na materskú splnených 270dní aj z DNP. Takže dúfam, že si bola bud už predtým DNP alebo máš ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ktoré sa ti priráta k dnom DNP.
DOPLNAM: pozrela som si tvoj prvý príspevok, takže podmienku 270dní z DNP máš splnenú
Naposledy upravil brčko : 27.02.08 at 16:04
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Môžete prosim poradiť aj mne??
od 1.2.08 som sa prihlásiana na DPN z min VZ 8100,- som nepretržite zamestnaná od 2004 pričim v 09/07 bola zmena zamesnávateľa ale NP nebolo prerušené ani na deň. HP v zam. mám 16.tis.. Ako mám postupovať aby som dostávala materskú az d DPN. Budem si vôbec môcť uplatniť nárok na materskú z DPN.
Ďakujem, viem, že je tu ohľadne toho písané veľa, ale už strácam prehľad.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bashka Pozri príspevok
Janka a v akom pripade by mi nemali uznat MD z DNP? To preco? Vsak zato som si to zacala platit, aby som mala vyssiu MD. Diky
Ak máš všetko OK, tak samozrejme nemajú dôvod Ti ju nepriznať. To som napísala len ako príklad.
No mne sa napr. stalo, že som žiadala o materské ako zamestnanec aj ako DNP, ešte v minulom roku. A priznali mi len 1x maximum zo zamestnania. Z DNP vraj nárok nemám. Takže pekne krásne som musela poistné doplatiť aj počas MD. Až na základe odvolania zmenili rozhodnutie, materskú z DNP mi priznali, a poistné, ktoré som počas MD zaplatila mi na požiadanie vrátili.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nikka_ Pozri príspevok
Môžete prosim poradiť aj mne??
od 1.2.08 som sa prihlásiana na DPN z min VZ 8100,- som nepretržite zamestnaná od 2004 pričim v 09/07 bola zmena zamesnávateľa ale NP nebolo prerušené ani na deň. HP v zam. mám 16.tis.. Ako mám postupovať aby som dostávala materskú az d DPN. Budem si vôbec môcť uplatniť nárok na materskú z DPN.
Ďakujem, viem, že je tu ohľadne toho písané veľa, ale už strácam prehľad.
Nevadí, že NP nebolo prerušené ani na deň. Dôležité je to, že jeden zamestnávateľ Ťa odhlásil a druhý prihlásil. Takže dni z prvého PP, ktorý trval do 09/07, by sa Ti pripočítali aj k splneniu podmienky 270 dní DNP.
Prihlásila si sa od 1.2.2008 na DNP z minima. Takže na materskú z DNP by si mala nárok aj hneď, z VZ 8100,- pretože podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú. Tebe by však do maximálnej materskej bolo treba mať z DNP VZ 28142-16000=12142,-. Z tohoto VZ by bolo treba platiť 26 týždňov pred nástupom na MD.
Takže ešte by bolo dôležité napísať, či už si tehotná, ak áno, kedy je predpokladaný nástup na MD. Či je ešte šanca poberať materskú z DNP z toho vyššieho VZ alebo len z minimálneho.
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

ešte som zabudla uviesť, že som v 4tt
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

jankasm Pozri príspevok
Nevadí, že NP nebolo prerušené ani na deň. Dôležité je to, že jeden zamestnávateľ Ťa odhlásil a druhý prihlásil. Takže dni z prvého PP, ktorý trval do 09/07, by sa Ti pripočítali aj k splneniu podmienky 270 dní DNP.
Prihlásila si sa od 1.2.2008 na DNP z minima. Takže na materskú z DNP by si mala nárok aj hneď, z VZ 8100,- pretože podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú. Tebe by však do maximálnej materskej bolo treba mať z DNP VZ 28142-16000=12142,-. Z tohoto VZ by bolo treba platiť 26 týždňov pred nástupom na MD.
Takže ešte by bolo dôležité napísať, či už si tehotná, ak áno, kedy je predpokladaný nástup na MD. Či je ešte šanca poberať materskú z DNP z toho vyššieho VZ alebo len z minimálneho.
predpokladaný nástup na MD je polovica septembra.
Takze ako by som mala postupovať ? mám si zvýšiť VZ pri DNP??
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nikka_ Pozri príspevok
predpokladaný nástup na MD je polovica septembra.
Takze ako by som mala postupovať ? mám si zvýšiť VZ pri DNP??
Takže v pohode to ešte stíhaš.
Odhlás sa z DNP z minima napr. v piatok 29.02.2008. Hneď v ten deň im podaj aj prihlášku na DNP s VZ 28142-16000=12142,- od 1.3.2008 /nemusí byť presne, môžeš si to napr. zaokrúhliť na 12100,- alebo na 12000,-/. 26 týždňov, čo je cca. 6 mesiacov, budeš mať splnených do konca augusta. DNP z tohoto VZ musíš platiť neprerušene až do nástupu na MD. Počas MD môžeš potom DNP ponechať, platiť ho však nebudeš. Znovu ho začneš platiť až počas RD, alebo ho zrušíš. Takže ak na MD nastúpiš v septembri, tvoja materská bude počítaná zo zamestnania z VZ 16000,- /materská cca. 8800,-/ a z DNP z VZ 12142,- /materská cca. 6680,-/. Tvoja mesačná materská bude vo výške cca. 15500,-.
Vypočítaj si potom presne tých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP a daj si pozor, aby Ťa na MD nevypísali ani o deň skôr.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

brcko, manual ... prečo musím platiť až do nástupu na MD? nestačí tých 26 týždnov? a prečo to nemám odhlásiť (zrušiť) potom a prečo začať platiť, ked nastúpim na rodičovský? ved potom to už nebudem potrebovať, nie? na PN a OČR budú stačiť tých DNP, čo mám už 270 splnených v minulom roku, nie?
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Už mám z toho celého slušný chaos.Poprosím vás o súhlas, resp. výhradu:
pracujem nepretržite posledné tri roky/ešte stále som v zam.pomere, ale s nízkym príjmom/. Od 1.12.2007 si platím DNP zo základu 8.100,-, na MD nastupujem cca v polovici mája.
Aká bude materská? Mne to vychádza, že sa sčíta môj hrubý príjem/napr.14.000,-+DNP 8.100,-Sk / a z tejto sumy 55%.
Uvažujem správne?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
brcko, manual ... prečo musím platiť až do nástupu na MD? nestačí tých 26 týždnov? a prečo to nemám odhlásiť (zrušiť) potom a prečo začať platiť, ked nastúpim na rodičovský? ved potom to už nebudem potrebovať, nie? na PN a OČR budú stačiť tých DNP, čo mám už 270 splnených v minulom roku, nie?
No vieš, hlavnou podmienkou na získanie materskej z DNP z vyššieho VZ ako z minimálneho je: prvých 26 týdňoch trvania DNP od posledného prihlásenia, bude materská počítaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minimálneho. Až po uplynutí 26 týždňov bude počítaná zo skutočného VZ, z ktorého si si DNP platila.
Takže je logické, že keby si DNP po tých 26 týždňoch zrušila, pretože by si ešte nenastupoval na MD, tak potom, ak chceš získať materskú z DNP, by si sa musela pred nástupom na MD znovu prihlásiť. A tu je ten problém. Tých 26 týždňoch by sa Ti začalo počítať odznova, od tohoto posledného prihlásenia
Podmienka 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch je úplne iná vec, to môže byť kľudne prerušované a odhlasované. Dôležité je aby sedel počet dní.
Ak si DNP ponecháš aj počas materskej, nemusíš ho platiť, lebo poberáš materské od SP. Keď už však začneš poberať rodičovský príspevok, tak vtedy už DNP musíš znovu platiť, alebo sa z neho odhlásiť. Na PN a OČR máš síce splnených tých 270 dní /pri OČR dokonca táto podmienka neplatí/, Ale aj tu znovu platí tá podmienka ako pri materskej, prvých 26 týždňov len z minimálneho VZ.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Už mám z toho celého slušný chaos.Poprosím vás o súhlas, resp. výhradu:
pracujem nepretržite posledné tri roky/ešte stále som v zam.pomere, ale s nízkym príjmom/. Od 1.12.2007 si platím DNP zo základu 8.100,-, na MD nastupujem cca v polovici mája.
Aká bude materská? Mne to vychádza, že sa sčíta môj hrubý príjem/napr.14.000,-+DNP 8.100,-Sk / a z tejto sumy 55%.
Uvažujem správne?
Bohužiaľ Ťa asi sklamem. Po výklade zákona SP, Ti toto nepomôže k získaniu materskej aj z DNP. Musela by si aj z DNP splniť podmienkyu 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Alebo, mohla by si na pokrytie tých dní využiť napr. aj zamestnanie, ale len dni z ukončených nemocenských poistení zamestnanca v posledných dvoch rokoch, a to ty nemáš.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

alinka189 Pozri príspevok
brcko, manual ... prečo musím platiť až do nástupu na MD? nestačí tých 26 týždnov? a prečo to nemám odhlásiť (zrušiť) potom a prečo začať platiť, ked nastúpim na rodičovský? ved potom to už nebudem potrebovať, nie? na PN a OČR budú stačiť tých DNP, čo mám už 270 splnených v minulom roku, nie?
jankasm ti to viac priblížila. Na záver: Pretože do 31.12.07 bol zákon o SP taký aký bol = nemocensky poistená osoba mala podstatne väčší a hlavne jednoduchší manévrovací priestor na získanie 2 - 3 násobnej max. materskej. Od 1.1.08 sa zákon o SP viac "zošnoroval", preto je získanie max. materskej a max. dávky počas OČR, okrem splnenia podmienky 270 dní poistenia ešte podmienené neprerušeným poistením minimálne 26 týždňov u DNP. V opačnom prípade nárok na OČR síce budeš mať ale z minima = žiadny efekt. Preto ak chce mať niekto max. materskú, musí splniť všetky podmienky, ktoré prikazujú jednotlivé § zákona o SP.
Naposledy upravil Manual : 27.02.08 at 16:32
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
brcko, manual ... prečo musím platiť až do nástupu na MD? nestačí tých 26 týždnov? a prečo to nemám odhlásiť (zrušiť) potom a prečo začať platiť, ked nastúpim na rodičovský? ved potom to už nebudem potrebovať, nie? na PN a OČR budú stačiť tých DNP, čo mám už 270 splnených v minulom roku, nie?
Okrem podmienky 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (resp. v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na PN ak ide o PN z DNP) musíš mať splnenú aj podmienku trvania nemocenského poistenia, resp. ak nemáš trvajúce NP, tak byť v ochrannej lehote.
Alebo opačne:
V čase nástupu na MD si môžeš uplatníť nárok na materskú iba z "trvajúcich NP". Ak by si v čase nástupu nemala žiadne NP, môžeš ešte získať nárok na materskú, ak si v ochrannej lehote z niektorého ukončeného NP.
Teda aj by ti PP trval až do nástupu na MD a po 26týždnoch by si sa z DNP odhlásila a ku dnu nástupu na MD by ti už DNP netrvalo, vznikol by ti nárok na materskú len z trvajúceho NP zo zamestnania.

A ešte k tým 26týždnom. Nie je podstatné "platiť" DNP 26 týždnov, je podstatné, aby DNP "trvalo" vyše 26týždnov a mať zaplatené za obdobie, za ktoré platiť musíš.
Ak by si sa nanovo prihlásila na DNP 1.3.08 (z VZ rozdiel max-PP)a od 2.3.08 by si išla na PN, ktorá by trvala až do nástupu na MD, tak zaplatíš len za jeden den =1.3.08. Od 2.3.08 už platiť nemusíš, lebo počas poberania nemocenského z DNP (budeš mať nárok na nemocenské z DNP z minima) platiť poistné nemusíš. Ale aj ked neplatíš, dni DNP ti bežia, pretože DNP ti trvá. Ak si budeš uplatnovať nárok na materskú po 26týždnoch (čo je v septembri, resp. ak dobre rátam od 30.8.08 splnené), tak sa bude rátať v tomto konkrétnom prípade materská z DNP z VZ zo dna 1.3.08. A zase počas poberania materského z DNP platiť poistné nemusíš ale dni DNP ti bežia, takže nevidím dôvod na odhlásenie. Ak nechceš využívať DNP na čerpanie PN, očr počas rodičovskej dovolenky, potom sa odhlás z DNP posledným dnom MD.
Naposledy upravil brčko : 27.02.08 at 16:35
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

brcko, janka, manual .... pomooooc, som mimo témy :-) už som celkom dopletená :-( čítam to stále dookola, ale neviem z toho vyjsť. asi sa budem ozývať priebežne ... zatial som dnes dala prihlášku platnú od 1.3 z max VZ (28... - HM),ak by som bola PN, treba pýtať 2x PN, aby som mohla využiť aj tých 270 čo už mám splnených z min.VZ? u nás na sociálke sú také pracovníčky, že vám úsmev zmrzne, ked vojdete a viac dopletú ako pomôžu...dnes mi pov., že nemôžem pn z dnp čerpať, lebo nemám spl.podm. a tých 270 z minima??? a ako potom vypočítajú max.materskú, ked to počas PN nebudem platiť? ak by som platila, môžem na konci požiadať o preplatok? či to nebude nikoho zaujímať, že som platila? kde požiadať potom o preplatok a akým spôsobom? je na to nejaký ich formulár? dakujem zase :-)
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
jankasm Pozri príspevok
Bohužiaľ Ťa asi sklamem. Po výklade zákona SP, Ti toto nepomôže k získaniu materskej aj z DNP. Musela by si aj z DNP splniť podmienkyu 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Alebo, mohla by si na pokrytie tých dní využiť napr. aj zamestnanie, ale len dni z ukončených nemocenských poistení zamestnanca v posledných dvoch rokoch, a to ty nemáš.
Aké sú paragrafy vrtkavé? Bola som na školení a som si 100% istá, že mi bolo poradené sa dať poistitť aspoň z minima /keďže nesplním podmienku trvania poistenia 26 týždňov/ tak automaticky pri pripoistení aj kto ochorie do 26 týž.dostane aspoň z minima, takže nemalo pre mňa význam sa poisťovať na vyššiu sumu.
A ešte mám otázočku: Ak 14 dní pred nástupom na MD uzatvorím ešte jeden pracovný pomer s vymer.základom 15.000,--pomôže to? Ďakujem...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Aké sú paragrafy vrtkavé? Bola som na školení a som si 100% istá, že mi bolo poradené sa dať poistitť aspoň z minima /keďže nesplním podmienku trvania poistenia 26 týždňov/ tak automaticky pri pripoistení aj kto ochorie do 26 týž.dostane aspoň z minima, takže nemalo pre mňa význam sa poisťovať na vyššiu sumu.
A ešte mám otázočku: Ak 14 dní pred nástupom na MD uzatvorím ešte jeden pracovný pomer s vymer.základom 15.000,--pomôže to? Ďakujem...
Možno sa to školenie uskutočnilo pred zverejnením "výkladu SP"? Pred zverejnením tohto výkladu by sme ti povedali asi to isté. Bohužial SP ku dnom existujúceho NP prirátava iba dni ukončeného NP, aj ked v samotnom zákone sa o tom nehovorí.

Ak uzatvoríš nový PP a ten terajší neukončíš, nesplníš s tohto nového nem.poistenia 270dní NP, tak isto ako neslníš 270dní NP z DNP. Jediná možnosť, ukončiť terajší PP (dni tohto ukončeného NP sa ti prirátajú k NP, ktoré potrvajú k nástupu na MD) a uzatvoriť nový s maximom, príp. ak si ponecháš DNP z minima, tak ten nový PP s VZ (28142-8100)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
brcko, janka, manual .... pomooooc, som mimo témy :-) už som celkom dopletená :-( čítam to stále dookola, ale neviem z toho vyjsť. asi sa budem ozývať priebežne ... zatial som dnes dala prihlášku platnú od 1.3 z max VZ (28... - HM),ak by som bola PN, treba pýtať 2x PN áno . Pravdepodobne, za vypísanie druhej PN-ky budeš platiť lekárke (ja som platila za vypísanie druhej OčR 30Sk a musela som lekárke podrobne vysvetliť o čo ide), aby som mohla využiť aj tých 270 čo už mám splnených z min.VZ? u nás na sociálke sú také pracovníčky, že vám úsmev zmrzne, ked vojdete a viac dopletú ako pomôžu...dnes mi pov., že nemôžem pn z dnp čerpať, lebo nemám spl.podm. a tých 270 z minima??? (ak budeš prihlásená čo i len jeden den pred vypísaním PN-ky, tak nárok na nemocenské máš, lebo v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN si bola DNP(resp.NP) minimálne 270dní), ak by si však pred vypísaním PN-ky nebola prihlásená na DNP, nárok (podla postupov SP) nemáš a ako potom vypočítajú max.materskú, ked to počas PN nebudem platiť? Písala som ti, z toho jedného dna. Aspon ten jeden den musíš platiť aby bola materská z DNP vyššia ako minimálna ak by som platila, môžem na konci požiadať o preplatok? áno či to nebude nikoho zaujímať, že som platila? kde požiadať potom o preplatok a akým spôsobom? (v SP podla trvalého bydliska a listom)e na to nejaký ich formulár? neviem o žiadnom dakujem zase :-)
možo by ti pomohlo si prečítať niektoré § zo zákona o sociálnom poistení (je na spodnej lište, modrými)
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

dobry den. potrebovala by som poradit. v sucasnosti som zamestnana od 9.1.2006. zmluvu mam na dobu urcitu - do 30.6.2008 (zastupujem pocas PN a MD kolegyne). od 1.7.2008 budem pravdepodobne nezamestnana. v tej dobe planujem otehotniet. poradte mi, prosim, ako postupovat, aby som mala co najvyssiu matersku. pocula som nieco o tom, ze sa da pomoct platenim nemocenskeho poistenia z max. vymeriavacieho zakladu. registracny list FO mam (zatial prazdny). manzel je SZČO. moj priemerny hruby plat v roku 2006 bol 12 385,5 Sk. dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
luciferova Pozri príspevok
dobry den. potrebovala by som poradit. v sucasnosti som zamestnana od 9.1.2006. zmluvu mam na dobu urcitu - do 30.6.2008 (zastupujem pocas PN a MD kolegyne). od 1.7.2008 budem pravdepodobne nezamestnana. v tej dobe planujem otehotniet. poradte mi, prosim, ako postupovat, aby som mala co najvyssiu matersku. pocula som nieco o tom, ze sa da pomoct platenim nemocenskeho poistenia z max. vymeriavacieho zakladu. registracny list FO mam (zatial prazdny). manzel je SZČO. moj priemerny hruby plat v roku 2006 bol 12 385,5 Sk. dakujem.
Ak nevieš, kedy plánuješ bábätko, tak je dosť ťažké vopred na neznáme dlhé obdobie dávať rady. Ale je možné si začať platiť DNP zatiaľ z minima 8100 Sk, čo je mesačne 357 SK, a tesne pred nástupom na MD sa zamestnať u manžela s maximálnym VZ (od 1.7.2008 bude cca 30.300 SK mesačne).
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

ja viem, kedy planujem babatko, len neviem, ci to hned aj vyjde ;-) clovek mieni, osud meni. preto na to myslim uz teraz. ratajme teda s moznostou, ze otehotniem dajme tomu v septembri. dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať