Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
chicago chicago

chicago je offline (nepripojený) chicago

Manual Pozri príspevok
Pôjdem od konca:
1. Ak ti šéf zvýši plat od 1.1.08 to nepomôže. Musíš ho "prehovoriť", že musíš ukončiť PP napr. 26.12.07 = všade odhlášky a znova nastúpiš do zamestnania 27.12.07 = všade prihlášky s platom cca 28.200 Sk. Potom budeš mať materské počítané z max. VZ 28142 Sk. /od januára ti môže plat upraviť na súčasnú úroveň/
2. Ak to šéf neschváli a termín pôrodu je 24.3.08 tak stačí sa DNP aj 10 dní pred nástupom na materskú z VZ 8100 Sk. Materskú budeš mať spočítanú z VZ ako zamestnanec /nepíšeš aký máš plat/ ak máš 15000 tak to bude počítané z 15000, a potom bude materská spočítaná ešte z DNP z VZ 8100 Sk. Viac sa s tým v tomto druhom prípade urobiť nedá.
Dobrý deň Manual,

požiadala som zamestnávateľa o možnosť č. 1. Ten nemá ani tak problém so zvýšením platu, no desí ho ukončenie PP, prihlášky, odhlášky, nový PP... Myslíte si, že by mohol nastať nejaký problém ak:

- ukončím PP k 30. 11. 2007 ako asistentka
- k 1. 12. 2007 uzatvorím PP na rozšírenú pracovnú pozíciu asistentka /HR (Ľudské zdroje) so zvýšenou mzdou
- a k 1. 1. 2008 uzatvorím len dodatok o znížení mzdy na pôvodnú

Chcela by som vedieť, či to nejako nemôže poškodiť zamestnávateľa v prípade kontroly. Bol by v takom prípade nejakým spôsobom postihnuteľný? Nechcem totiž, aby mal kôli mne zbytočné problémy.

Ďakujem krásne za odpoveď.
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Dobrý deň.
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú.
Ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

chicago Pozri príspevok
Dobrý deň Manual,

požiadala som zamestnávateľa o možnosť č. 1. Ten nemá ani tak problém so zvýšením platu, no desí ho ukončenie PP, prihlášky, odhlášky, nový PP... Myslíte si, že by mohol nastať nejaký problém ak:

- ukončím PP k 30. 11. 2007 ako asistentka
- k 1. 12. 2007 uzatvorím PP na rozšírenú pracovnú pozíciu asistentka /HR (Ľudské zdroje) so zvýšenou mzdou
- a k 1. 1. 2008 uzatvorím len dodatok o znížení mzdy na pôvodnú

Chcela by som vedieť, či to nejako nemôže poškodiť zamestnávateľa v prípade kontroly. Bol by v takom prípade nejakým spôsobom postihnuteľný? Nechcem totiž, aby mal kôli mne zbytočné problémy.

Ďakujem krásne za odpoveď.
Tak to chceš veľa odo mňa, nie som kontrolór ani nič podobné. Dal som návod ako by to šlo.
Zastávam názor, že zamestnávateľ je svojprávny a nikto mu nemá právo porúčať čo a ako má ohodnotiť zamestnanca. A ty ako zamestnanec máš možnosť ukončiť PP dohodou kedy uznáš za vhodné, pokiaľ s tým zamestnávateľ bude súhlasiť a znova sa u neho zamestnať ak má zamestnávateľ o teba záujem, je to úplne logické. Žiadny zákon tým nikto neporuší. Pokiaľ sa týka opätovného zníženia mzdy od 1.1.08 = môžeš uzatvoriť PP na kratší pracovný úväzok, je viac možností, alebo ťa môže "formálne" preradiť na inú menej platenú prácu veď si tehotná nemusíš všetko dobre znášať atď... atď... = musíš popremýšľať. Všetko sa nedá detailne uvádzať.
Prajem všetko dobré a aby to vyšlo.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neviem v čom niektorí vidíte stále problém. Je úplne normálne, že zamestnanec sa dohodne so zamestnávateľom na ukončení svojej pracovnej zmluvy a na uzavretí novej - na iné pracovné miesto.

Povedzme od 1.12.2007.

A to nové pracovné miesto vôbec nemusí byť s "rádovo" lepším platom. Plat môže byť rovnaký alebo o niečo málo lepší, ako ten na predošlom pracovnom mieste. Lenže - je tu december, mesiac odmien... Preto je normálne, ak zamestnankyňa, ktorá má platový dekrét na 10000 Sk mesačne, dostane za tento mesiac aj odmenu ("vianočný príspevok" po vzore našej vlády) 18000 Sk mesačne a spolu má za december 28000 Sk... A od januára 2008 má bez zmeny pracovnej zmluvy znova len plat 10000 Sk...
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Poprosím o odpoveď na môj príspevok pod č.84. Ďakujem.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Ešte by som poprosila o radu:
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
KSENP:

http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...n-pravidl.html
0 0
primavera primavera

primavera je offline (nepripojený) primavera

Dobry den,

na blogu (http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...atersk-ii.html) radi doktor Mihal jednej zamestnankyni planujucej materstvo, aby si zacala platit DNP od 1.12.2007 z max VZ a od 1.1.2008 prejst na minimalne, aby neplatila vela. Pricom materska z DNP sa jej potom bude vyratavat z decembra 2007. Na inom mieste som sa ale docitala, ze staci, ked si uz tehotna zena zacne platit DNP len par dni pred nastupom na MD a bude mat narok na materske zo zamestnania aj z DNP. Zrejme mi nieco unika. Mozete mi to prosim objasnit?

Dalej ma zaujima, ci je mozne ziskat dve materske - jednu v Cechach a druhu na Slovensku, ked mam dva roky v Cechach (kde momentalne zijem a som zamestnana) odvadzane povinne NP a na Slovensku (kam sa chcem po porode vratit) splnim podmienku 270 dni DNP. Je take nieco mozne, alebo je to uz prilis velka spekulacia? Vopred dakujem za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
primavera:

Zamestnankyni ktorá ešte nie je tehotná a začne si platit DNP od 1.12.2007 z max. VZ a od 1.1.2008 prejde na minimalne, aby neplatila vela: tej sa materská z DNP bude vyratavat z decembra 2007 a hoci má v zamestaní malý plat, na materskej bude mať 15000 Sk mesačne.

Už tehotná žena - zamestnankyňa ak nepôjde podľa prvého scenára, tak ak si začne platit DNP len par dni pred nastupom na MD, tak bude mat narok na materske zo zamestnania aj z DNP, ale z DNP si materskú prilepší len o 148 Sk na deň, o 4500 Sk mesačne.

Trochu od veci. Prečo neprídete na niektoré z mojich školení? Za minimálny poplatok sa dozviete informácie, vďaka ktorým si zlepšíte materskú možno o 10000 Sk mesačne.
0 0
primavera primavera

primavera je offline (nepripojený) primavera

Dakujem za odpoved. Ak tomu teda spravne rozumiem, pri vypocte materskej z DNP z predchadzajuceho kalendarneho roka vyjde suma vyssia ako pri vypocte materskej z roka aktualneho?
Co moja druha otazka o dvoch materskych (Slovensko+Cesko)? Ja by som aj rada prisla na vase skolenie, p. Mihal, ale som v zahranici, tak je to pre mna komplikovanejsie.
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Len jedna mala otazocka od 1.1.2007 si plati DNP z min.mzdy a neni nikde zamestnana plati si len toto takze ked chce mat vyssiu matersku ma si od 1.12.2007 dat zmenu VZ alebo zrusiť DNP a opatovne zalozit DNP?Dakujem moc
A este na RL FO je odhláška ale aj zrušenie prihlásenia tak ktoré?
A dá sa zrusiť iba nemocenske ci to musi vsetko a vsetky odvody z DNP si zaplatit z najvyssieho VZ? Prosim poradte za hodinku idem do socialky...DAKUJEM
Naposledy upravil zabka83 : 28.11.07 at 06:39
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

zabka83 Pozri príspevok
Len jedna mala otazocka od 1.1.2007 si plati DNP z min.mzdy a neni nikde zamestnana plati si len toto takze ked chce mat vyssiu matersku ma si od 1.12.2007 dat zmenu VZ alebo zrusiť DNP a opatovne zalozit DNP?Dakujem moc
A este na RL FO je odhláška ale aj zrušenie prihlásenia tak ktoré?
A dá sa zrusiť iba nemocenske ci to musi vsetko a vsetky odvody z DNP si zaplatit z najvyssieho VZ? Prosim poradte za hodinku idem do socialky...DAKUJEM
Ak by urobila len zmenu, tak by mala rozhodujúce obdobie kalendárny rok 2007, v prípade, že nastúpi na materskú v r.2008.Ak chce dosiahnuť zmenu rozhodného obdobia, aby dosiahla maximum, musí urobiť ukončenie predchádzajúceho DNP a založiť nové DNP. Tým pádom bude rozhodujúce obdobie nové, a to len od vzniknu nového poistenia, t.j. od 1.12.2007 do konca roka. Ak si za toto obdobie zaplatí maximum, tak aj materská bude maximálna možná.
Na registračnom liste urobí odhlášku. A s vymeriavacím základom - ten si môžeš stanoviť pre jednotlivé poistenia rôzny - myslím.Ale to Ti potvrdia na SP.
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Alusik dakujem velmi pekne... A moze dat V SP odhlasku a zaroven prihlasku v ten isty den? Ci je lepsie radsej aspon o den neskor? Alebo je to jedno...
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Prosím poraďte mi niekto,
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Viem že na čerpanie maximálnej MD mi stačí zaplatiť si DNP z minima ale ide mi o PN, ktorú by som chcela čerpať po uplynutí 26 týždňov. Ďakujem
0 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Takze to zhrniem chcem len vediet ci som to spravne pochopila a vykonala.
Kamaratka je zivnostnicka, od 1.1.2007 nevykonava ziadnu cinnost ale platila si DNP z min.mzdy teraz sme spravili odhlasku SP k 30.11.2007 a nasledne dame prihlásku k 1.12.2007 z najvys.VZ a koncom roka dame zmenu VZ na min. VZ s ucinnostou od 1.1.2008....Takze materska bude z maxima ano?DUfam ze je to dobreeeee
0 0
Soňa17 Soňa17

Soňa17 je offline (nepripojený) Soňa17

Dobry den,
chcem sa opytat. Spravila som vsetky ukony potrebne pre dosiahnutie max. materskej v roku 2008 s tym, ze este teraz nie som tehotna. Som zamestnana a od 17.12.2007 som sa s rozdielom do 28142 prihlasila na DNP. Od 1.1.2008 si zmenim VZ na minimum. V praci vsak v decembri mavame vianocne odmeny. Takze moj VZ z PNP prekroci maximum a nie to este vcitane DNP. Mam zaplatit DNP z takeho VZ ake som si dala na prihlaske a potom socialnu poistovnu poziadat o vratenie preplatku alebo ho vobec nezaplatit? Velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

Dobry den. Prosim Vas o radu, kedze v tejto oblasti nepracujem a vobec v tom nemam jasno
V roku 2008 planujem ist matersku. Od oktobra 2005 som zamestnana. Moj VZ je cca 15000,-SK. Od 30. oktobra 2007 si platim DNP z minima. Co mam robit, aby moja materska bola co najvyssia? Vopred dakujem za Vase odpovede.
0 0
primavera primavera

primavera je offline (nepripojený) primavera

primavera Pozri príspevok

Dalej ma zaujima, ci je mozne ziskat dve materske - jednu v Cechach a druhu na Slovensku, ked mam dva roky v Cechach (kde momentalne zijem a som zamestnana) odvadzane povinne NP a na Slovensku (kam sa chcem po porode vratit) splnim podmienku 270 dni DNP. Je take nieco mozne, alebo je to uz prilis velka spekulacia? Vopred dakujem za odpoved.
Viete mi prosim niekto odpovedat na tuto otazku? Ma pre mna zmysel si dalej platit DNP na Slovensku, ked tu mam trvaly pobyt, ale zamestnana som v Cechach a budem mat matersku v Cechach? Vopred dakujem.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Tinuska1 Pozri príspevok
Dobry den. Prosim Vas o radu, kedze v tejto oblasti nepracujem a vobec v tom nemam jasno
V roku 2008 planujem ist matersku. Od oktobra 2005 som zamestnana. Moj VZ je cca 15000,-SK. Od 30. oktobra 2007 si platim DNP z minima. Co mam robit, aby moja materska bola co najvyssia? Vopred dakujem za Vase odpovede.
Keďže ešte nie si tehotná, zmeň si vym.základ na DNP tak aby od 1.12.07 bol cca 19-20000,-( treba to stihnúť do 30.11.07), z toho zaplať za december 4,4%. pred koncom roku si choď dať zmeniť na január zase späť na min. VZ 8100. Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej ak na ňu nastúpiš v 2008 je rok 2007 a bude sa počítať zo zamestnania a z DNP za rok 2007 teda približne 55% z DVZ zo zamestania budeš mať (z HM 15000) 266,- a 55% z DNP bude cca 249,-. Materská sa ti bude prepočítavať na mesiac t.j. 266+249=515*31 dní v mesiaci vychádza približne 15965 (možno sa bude aj krátiť, neviem aké bude maximum)....
Skús si ešte preštudovať blog o Materskej 2008 od p. Mihála
Naposledy upravil blondy : 28.11.07 at 10:06
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

blondy Pozri príspevok
Keďže ešte nie si tehotná, zmeň si vym.základ na DNP tak aby od 1.12.07 bol cca 13000,-( treba to stihnúť do 30.11.07), z toho zaplať za december 4,4%. pred koncom roku si choď dať zmeniť na január zase späť na min. VZ 8100. Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej ak na ňu nastúpiš v 2008 je rok 2007 a bude sa počítať zo zamestnania a z DNP za rok 2007 teda približne 55% z DVZ zo zamestania budeš mať (z HM 15000) 266,- a 55% z DVZ bude cca 187,-. Materská sa ti bude prepočítavať na mesiac t.j. 266+187=453*31 dní v mesiaci vychádza približne 14043 ....
Skús si ešte preštudovať blog o Materskej 2008 od p. Mihála
Blondy, dakujem za odpoved
Chcem sa este opytat: Staci VZ v soc. poist. zmenit, alebo mam poistenie zrusit a prihlasit sa znova?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať