Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
kajark kajark

kajark je offline (nepripojený) kajark

Dobrý deň, prosím vás o radu. Snažím sa tomuto všetkému porozumieť, ale nejako sa mi to nedari.. každý prípad od prípadu je inak riešený. Prosím vás o radu v mojej situácii: som zamestnaná od 03/06 u jedného zamestnávateľa a plánujem otehotnieť niekedy august - október. Kedy sa mám prihlásiť ako DNP a z akej výšky, a kedy by som túto sumu mala zvýšiť resp. znížiť, aby som zbytočne veľa neplatila, a pritom mala max. matersku? Pritom si chcem ponechať nejaku časovú rezervu v prípade, ak by som bola na rizikovom a teda PN. Momentálna moja HM je 16100,- v roku 2007 to bolo 13800,- . Ďakujem veľmi pekne za rady
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

Dobrý deň prosím o radu, som zamestnancom od roku 2005, v súčasnosti na rodičovskej dovolenke, dobrovoľné nemocenské poistenie si ešte neplatím. plánujem ďalšie dieťa tento rok (pôrod 2009). Tehotná ešte nie som.
22.1.2007 som nastúpila na PN a z nej som 25.5.2007 šla na materskú dovolenku. Od decembra 2007 som na rodičovskej dovolenke. V decembri 2007 a januári 2008 som súčasne čerpala aj dovolenku za rok 2007 (rodičovskú som neprerušovala) Výšku materskej som mala takmer maximálnu. Zaujímalo by ma, či sa mám dobrovoľne nemocensky poistiť, alebo je to pre mňa nevýhodné. Spĺňam podmienku 270 dní poistenia? Ako môžem dosiahnuť maximálnu materskú? ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
luciferova Pozri príspevok
ja viem, kedy planujem babatko, len neviem, ci to hned aj vyjde ;-) clovek mieni, osud meni. preto na to myslim uz teraz. ratajme teda s moznostou, ze otehotniem dajme tomu v septembri. dakujem
Tak ako som už napísal. Teraz sa prihlásiť na DNP z minima 8100 Sk, po otehotnení sa odhlásiť z minima (odhláškou na RLFO) a prihlásiť sa z maxima. Alebo využiť tesne pred nástupom na MD zamestnanie u manžela s maximálnou mzdou ( do 30.6.2009 to bude cca 30.300 Sk mesačne ).
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

ajobs - dakujem za radu. mne bolo poradene aj tak, ze platit si z max. vymeriavacieho zakladu od zaciatku. ak tak ucinim, nebudem dostavat pocas materskej viac? resp. ak budem platit podla tvojej rady, nedostanem potom menej? u manzela sa zamestnat nemozem. dakujem.
0 0
sedko1 sedko1

sedko1 je offline (nepripojený) sedko1

Dobrý deň. Poprosím Vás o radu. Som v piatom mesiaci tehotenstva. Som zamestnaná a dostávam minimálnu mzdu. DNP nemám a už sa mi ani neoplatí, pretože nebudem spĺňať podmienku 270 dní poistenia z dobrovoľnej účasti. Čo by som mala urobiť aby bola moja materská vyššia? Počula som, že je to možné keby mi zamestnávateľ zdvihol mzdu na maximum? Kedy to stačí urobiť už teraz alebo tesne pred nástupom na materskú? Vored ďakujem za radu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Stačí tesne pred nástupom na MD ukončiť súčasný PP - s tým, že zamestnávateľ Vás odhlási ako zamestnanca zo SP - a následne uzavrieť nový PP so mzdou podľa možností blízkou sume 28142 Sk v prepočte na celý mesiac. S tým, že zamestnávateľ Vás prihlási ako nového zamestnanca do SP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
brcko, janka, manual .... pomooooc, som mimo témy :-) už som celkom dopletená :-( čítam to stále dookola, ale neviem z toho vyjsť. asi sa budem ozývať priebežne ... zatial som dnes dala prihlášku platnú od 1.3 z max VZ (28... - HM),ak by som bola PN, treba pýtať 2x PN, aby som mohla využiť aj tých 270 čo už mám splnených z min.VZ? u nás na sociálke sú také pracovníčky, že vám úsmev zmrzne, ked vojdete a viac dopletú ako pomôžu...dnes mi pov., že nemôžem pn z dnp čerpať, lebo nemám spl.podm. a tých 270 z minima??? a ako potom vypočítajú max.materskú, ked to počas PN nebudem platiť? ak by som platila, môžem na konci požiadať o preplatok? či to nebude nikoho zaujímať, že som platila? kde požiadať potom o preplatok a akým spôsobom? je na to nejaký ich formulár? dakujem zase :-)
Súhlasím s odpoveďou od brčko. Nárok na PN aj materské mať budeš, len musíš byť v čase žiadania o dávku prihlásená na DNP. Podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú a to čo Ti hovoria tetušky na SP vôbec nepočúvaj.
Od lekára si pýtaj 2x žiadosť o PN prípadne o materské. Môj doktor sa vôbec nečudoval, bez problémov povedal sestričke aby vypísala 2 tlačivá a neplatila som nič. Takže ako vidíš, všade to funguje ináč.
Počas PN platiť nebudeš, a vlastne sa Ti dni PN pri výpočte VZ odpočítajú. Ak by si počas PN platila, tak si požiadaš vrátiť. Stačí to klasicky, formou listu. Oni to potom prekontrolovali a asi tak do mesiaca mi poslali korunky.
0 0
sedko1 sedko1

sedko1 je offline (nepripojený) sedko1

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ak som to správne pochopila tak...6 týždňov pred pôrodom nastupujem na MD tj. v máji, čiže by bolo dobré ukončiť PP k 31.3.2008 a nový začať k 1.4.2008 aby za mňa zaplatil odovody za celý mesiac. Správne?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sedko1 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ak som to správne pochopila tak...6 týždňov pred pôrodom nastupujem na MD tj. v máji, čiže by bolo dobré ukončiť PP k 31.3.2008 a nový začať k 1.4.2008 aby za mňa zaplatil odovody za celý mesiac. Správne?
Ak by si nastupovala na MD napr. 5.5.08, tak stačí nový PP uzatvoriť od 1.5.08, vôbec to nemusí byť celý mesiac. Ale v tomto konkrétnom prípade by bolo, podla mna, lepšie uzatvoriť nový PP napr. 30.4.08. Ak napíšeš tvoj predpokladaný termín pôrodu alebo nástupu na MD, môžeme ti povedať, aký plat potrebuješ na dosiahnutie maxima a kedy by bolo dobré uzatvoriť nový PP.
Naposledy upravil brčko : 02.03.08 at 19:04
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Dobry vecer, chcela by som sa opytat:
ci si mozem uplatnit OCR s dietatom,ked sama som PN (od 3.1.08).
OCR mam na mysli z DNP. DNP si platim od 2.7.07. Narok na PN mi z DNP este nevznika,takze PN z DNP nepoberam.
dakujem pekne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
ajobs - dakujem za radu. mne bolo poradene aj tak, ze platit si z max. vymeriavacieho zakladu od zaciatku. ak tak ucinim, nebudem dostavat pocas materskej viac? resp. ak budem platit podla tvojej rady, nedostanem potom menej? u manzela sa zamestnat nemozem. dakujem.
Počas materskej môžeš dostávať 1x maximum. Keďže sa nemôžeš zamestnať u manžela tak zostáva len druhá možnosť, a to DNP.
Môžeš urobiť tak ako Ti poradili a platiť od začiatku z maxima 28142,-, vlastne len maximum-VZ zo zamestnania. Ale ak plánuješ otehotnieť až niekedy v septembri, tak odporúčam tak ako už písal ajobs, prihlásiť sa na DNP zatiaľ z minima 8100,- to Ti úplne stačí pre splnenie podmienky 270 dní DNP. Potom, keď otehotnieš, najneskôr v 8tt sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť s maximálnym VZ /od 1.7.2008 by to malo byť 30300,-/. Do nástupu na MD treba z tohto maxima platiť 26 týždňov a materská bude maximálna, cca. 16000,-.
0 0
kajark kajark

kajark je offline (nepripojený) kajark

kajark Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím vás o radu. Snažím sa tomuto všetkému porozumieť, ale nejako sa mi to nedari.. každý prípad od prípadu je inak riešený. Prosím vás o radu v mojej situácii: som zamestnaná od 03/06 u jedného zamestnávateľa a plánujem otehotnieť niekedy august - október. Kedy sa mám prihlásiť ako DNP a z akej výšky, a kedy by som túto sumu mala zvýšiť resp. znížiť, aby som zbytočne veľa neplatila, a pritom mala max. matersku? Pritom si chcem ponechať nejaku časovú rezervu v prípade, ak by som bola na rizikovom a teda PN. Momentálna moja HM je 16100,- v roku 2007 to bolo 13800,- . Ďakujem veľmi pekne za rady

Prosím, poraďte aj mne. Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ak chceš aj časovú rezervu v prípade PN, treba sa prihlásiť hned z minima.
Aby si získala nárok na nemocenské dávky z DNP =materské alebo nemocenské v prípade rizikového tehotenstva, musíš byť ku dnu predchádzajúcemu dnu uplatnovania nároku na PN, (resp. ku dnu pôrodu pri materskom) 270dní DNP. Predpokladám nemáš ani nebudeš mať žiadne ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na PN, (resp. pred pôrodom v prípade materského). Teda skôr ako o 270dní po prihlásení na DNP ti nárok na PN z DNP nevznikne (ak nemáš iné ukončené NP).
Zatial, z dôvodu úspor financií sa stačí prihlásiť z minima. 270dní=necelých 39týždnov. Od prihlásenia na DNP až po 26týždnoch vzniká nárok na dávku vypočítanú zo skutočne odvádzaného VZ. Preto prvých 13týždnov (39t-26t) resp. ak chceš presne na dni 88dní (270-26x7)stačí platiť z minima. Po 88dnoch platených z minima sa odhlás a prihlás sa znovu na DNP z VZ (rozdiel aktuálneho maxima a tvojej HM). Po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia na DNP budeš mať nárok na PN z tohto VZ.
Na materskú by si mala nastúpiť (ak pôjde všetko podla tvojich plánov) v roku 2009, preto treba platiť z tohto rozdielu do 31.12.08, potom od 1.1.09 si môžeš dať zmenu VZ (zmenu treba odniesť do SP do konca decembra) na minimum ale DNP už nesmieš až do nástupu na MD rušiť.
DOPLNAM:
Ak sa prihlásiš na DNP z minima od 4.3.08, môžeš sa odhlásiť 30.5.08. Od 31.5.08 sa môžeš prihlásiť z rozdielu (28142-HM), od 1.7.08 môžeš urobiť zmenu VZ podla zvýšeného maxima (cca 30300-HM). 28.11.08 je 270-ty den a od 29.11.08 môžeš ísť na PN a nemocenská sa vyráta z VZ v RO. Ak by si nastúpila na PN napr. 29.11.08, tvoje RO by bolo obdobie 31.5.-31.10.08.
Naposledy upravil brčko : 03.03.08 at 12:03
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

Ahojte, dnes som bola v SP informovat sa ako je to s tou MD z DNP a mam z toho riadny mish-mash, preto prosim o radu.
Od 4.9. 2006 som zamestnana nepretrzite.
Za rok 2007 mi vysiel DVZ 759,44 SK
Od 1.1. 2008 si platim DNP z minima.
Nastup na MD je 13.3. 2008
Termin porodu je 24.4. 2008
Pani v SP mi povedala, ze nemam narok na MD z DNP, pretoze sice splnam podmienku 270 dni od zamestnavatela, ale este mi treba dalsich 270 dni bud z DNP, alebo z predoslych zamestnani.
Mala som dva prac. pomery.
1. prac. pomer trval od 4.9. 2006 do 30.4. 2007
2. prac. pomer trva od 1.5. 2007
Z toho prveho mam 241 dni, z druheho mi vychadza 270 dni do 25.1. 2008. Pani tvrdi, ze mi chyba tych 29 dni k prvemu, nechapem vsak preco sa k nim nedaju pridat dni za februar 2008, alebo vlastne zacat ratat tych 270 dni od zaciatku, od 4.9. 2006. Ma pravdu? Pretoze teraz si to DNP vlastne platim zbytocne? Logicky mi z toho vychadza, ze je treba 540 dni, co by mi mohlo vychadzat. Od 1.2. 2008 som PN, to vadi? Dakujem velmi pekne. Bashka
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
DOPLNAM:
Ak sa prihlásiš na DNP z minima od 4.3.08, môžeš sa odhlásiť 30.5.08. Od 31.5.08 sa môžeš prihlásiť z rozdielu (28142-HM), od 1.7.08 môžeš urobiť zmenu VZ podla zvýšeného maxima (cca 30300-HM). 28.11.08 je 270-ty den a od 29.11.08 môžeš ísť na PN a nemocenská sa vyráta z VZ v RO. Ak by si nastúpila na PN napr. 29.11.08, tvoje RO by bolo obdobie 31.5.-31.10.08.
Súhlasím, len ešte doplním k tomu novému maximálnemu VZ od 1.7.2008.
Ak by si náhodou ešte dovtedy nebola tehotná, kľudne sa odhlás a od 1.7.2008 sa nanovo prihlás na DNP s VZ nové maximum mínus VZ zo zamestnania. Materská z DNP bude o pár koruniek vyššia. Ale samozrejme, ak by si išla náhodou na PN skôr, ako uplynie 26 týždňov od posledného prihlásenia, čiže od 1.7.2008, tak PN bude počítaná len z pravdepodobného VZ, čiže z 8100,-.Až po tých 26 týždňoch bude počítaná zo skutočného VZ, z ktorého zaplatíš poistné.
0 0
kajark kajark

kajark je offline (nepripojený) kajark

Ďakujem veľmi pekne za radu
Po viacnásobnom prečítaní, som, zdá sa skoro všetkému porozumela, okrem toho prečo sa mám v máji odhlásiť toho 30.05. a znova 31.05. prihlásiť? A odhlásiť - mám rozumieť zrušiť? na ten jeden deň.
A kebyže si nerobím žiadnu rezervu na to rizikove... tak stačí mi keď sa prihlásim na DNP tých 26 týždňov pred nástupom na matersku z max VZ (max - moja HM)? dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kajark Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za radu
Po viacnásobnom prečítaní, som, zdá sa skoro všetkému porozumela, okrem toho prečo sa mám v máji odhlásiť toho 30.05. a znova 31.05. prihlásiť? Ak by si sa 30.5.08 neodhlásila, tak sa ti ráta nem.dávka z DNP z obdobia od 4.3.08 do 30.10.08, teda aj z toho minima.A odhlásiť - mám rozumieť zrušiť? ánona ten jeden deň. 30.5.08(den odhlásenia) si poistená z minima, 31.5.08 (den prihlásenia) si už poistená z maxima, nie je tam žiaden den medzera. Ale môžeš sa nanovo poistiť aj neskôr.
A kebyže si nerobím žiadnu rezervu na to rizikove... tak stačí mi keď sa prihlásim na DNP tých 26 týždňov pred nástupom na matersku z max VZ (max - moja HM)? dakujem
Kebyže si nerobíš rezervu, stačí sa po prvom odhlásení (tých 88dní)prihlásiť nanovo na DNP až ked zistíš, že si tehotná, no najneskôr v 8-om týždni tehotenstva. Potom však treba nastúpiť na materskú najskôr až po uplynutí 26týždnov, teda v obvyklom 34 týždni tehotenstva, inak by sa rátala materská z minima.
Naposledy upravil brčko : 03.03.08 at 13:23
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bashka Pozri príspevok
Ahojte, dnes som bola v SP informovat sa ako je to s tou MD z DNP a mam z toho riadny mish-mash, preto prosim o radu.
Od 4.9. 2006 som zamestnana nepretrzite.
Za rok 2007 mi vysiel DVZ 759,44 SK
Od 1.1. 2008 si platim DNP z minima.
Nastup na MD je 13.3. 2008
Termin porodu je 24.4. 2008
Pani v SP mi povedala, ze nemam narok na MD z DNP, pretoze sice splnam podmienku 270 dni od zamestnavatela, ale este mi treba dalsich 270 dni bud z DNP, alebo z predoslych zamestnani.
Mala som dva prac. pomery.
1. prac. pomer trval od 4.9. 2006 do 30.4. 2007
2. prac. pomer trva od 1.5. 2007
Z toho prveho mam 241 dni, z druheho mi vychadza 270 dni do 25.1. 2008. Pani tvrdi, ze mi chyba tych 29 dni k prvemu, nechapem vsak preco sa k nim nedaju pridat dni za februar 2008, alebo vlastne zacat ratat tych 270 dni od zaciatku, od 4.9. 2006. Ma pravdu? Pretoze teraz si to DNP vlastne platim zbytocne? Logicky mi z toho vychadza, ze je treba 540 dni, co by mi mohlo vychadzat. Od 1.2. 2008 som PN, to vadi? Dakujem velmi pekne. Bashka
Podľa mňa nárok na materské máš aj zo zamestnania aj z DNP.
Ku dňom aktuálneho poistenia, čiže v prípade DNP sú to dni od 1.1.2008 /aj keď si na PN, dni poistenia sa Ti počítajú/ to bude do nástupu na MD 13.3.2008 72 dní, sa Ti pripočítajú dni ukončených NP v posledných dvoch rokoch. A to je práve to prvé zamestnanie, kde mi vychádza od 4.9.2006-30.4.2007 239 dní. Keď to spočítame, 311 dní, podmienka splnená. Máš nárok na materskú z DNP z pravdepodobného VZ /pretože neplatíš od posledného prihlásenia 26 týždňov/. ale to tebe k dosiahnutiu maxima postačuje.
Čo sa týka zamestnania, tam je počet dní od 1.5.2007 do 13.3.2008 /nástup na MD/ 317 dní. Takže rovnako v pohode splnená podmienka.
Podľa mňa budeš mať nárok na materské aj zo zamestnania aj z DNP. Od lekára si pýtaj 2x žiadosť o materské a obidve žiadosti odovzdaj na SP. Nech si tetušky hovoria čo chcú. Keď Ti príde rozhodnutie, potom budeme riešiť.
Mne tetuška na SP povedala, že nebudem mať nárok na materské z DNP, dokonca mi také poslala aj rozhodnutie. Odvolanie, ktoré však posudzovala Bratislava, prešlo bez problémov a materskú z DNP mi priznali.
Keď teraz počítam, píšeš, že si išla na PN 1.2.2008, podľa mňa si mala nárok už aj na PN z DNP. Pretože mi to vychádza, že práve 31.1.2008 si splnila podmienku 270 dní. 239 dní z prvého zamestnania + 31 dní január 2008 = rovných 270 dní.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Janka gratulujem k jubilejnému 1000-cemu príspevku v tejto téme
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kajark Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za radu
Po viacnásobnom prečítaní, som, zdá sa skoro všetkému porozumela, okrem toho prečo sa mám v máji odhlásiť toho 30.05. a znova 31.05. prihlásiť? A odhlásiť - mám rozumieť zrušiť? na ten jeden deň.
A kebyže si nerobím žiadnu rezervu na to rizikove... tak stačí mi keď sa prihlásim na DNP tých 26 týždňov pred nástupom na matersku z max VZ (max - moja HM)? dakujem
No stačí sa prihlásiť 26 týždňov pred nástupom na MD s tým vyšším VZ. Ale ak nemáš splnenú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch /prípadne nejaké ukončené NP napr. zo zamestnania/, tak sa musíš v každom prípade prihlásiť už skôr, aby si mala splnených tých 270 dní.
A ak si aj nechceš robiť rezervu na to rizikové, tak odporúčam, prihlás sa hneď z minima a zaplať za tých cca. 3 mesiace. Potom sa kľudne odhlás a prihlás sa hneď ako otehotnieš /najneskôr v tom 8 tt´/ aby si stihla do pôrodu tých 26 týždňoch DNP. Keď to spočítaš, 3 mesiace z minima plus 6 mesiacov z maxima je to spolu 9 mesiacov, čo je cca. tých 270 dní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať