Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkaj Pozri príspevok
Janka gratulujem k jubilejnému 1000-cemu príspevku v tejto téme
Ďakujeeeem, to som si ani nevšimla.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

k prípadu bashka
Súhlasím s Jankou. Ak nemala žiadny den prerušenie NP (neplatené volno, OCR nad 10dní)v predchádzajúcom ukončenom zamestnaní, tak nárok na nemocenské by mal byť aj z DNP.
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

jankasm, dakujem ti, preco su tie tety tam take tupe, nerozumiem. Tak ja si to DNP budem nadalej platit, teda este marec, co by som uz aj mala zaplatit,alebo aj april si mam este zaplatit? No o tej PN z DNP to ani nechcela pocut, ze to urcite nemam narok. Ach. Dik moc este raz. Bashka
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

aj brckovi dakujem, nemala som nikdy PN, ani OCR, tak ja sa tam zajtra vyberiem zas. Dik
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Ďakujeeeem, to som si ani nevšimla.
Janka tiež gratulujem, aj ked vôbec netuším, kde sa dá k takejto info dopracovať!
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

brčko Pozri príspevok
Janka tiež gratulujem, aj ked vôbec netuším, kde sa dá k takejto info dopracovať!
pozri do pravého horného roku každého príspevku. Je tam mriežka a číslo. A to číslo je poradovým číslom príspevku v téme
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Vdaka, som myslela, že je to "jej" 1000-ci príspevok v témach o materskej! Som asi trochu mimo Som to tak len jedným očkom prečítala. Dakujem Katka
Naposledy upravil brčko : 03.03.08 at 13:39
0 0
nada8 nada8

nada8 je offline (nepripojený) nada8

Dobrý deň!
Čím ďalej čítam, sa mi zdá že menej tomu rozumiem. Potrebujem poradiť.
Môj prípad. Som dlhodobo dobrovolne nezamestnaná a platím si len zdravotnú. Plánujeme bábo, čiže sa idem dať dobrovolne nemocensky poistiť. Tehotná ešte nie som, ale dúfam že v roku 2009 bude bábo na svete. Tak ako mam začať s tým platením? z maxima alebo z minima? neovplyvni to nejako fakt, že ako dobrovolne nezamestnana nič iné neplatím?
0 0
sedko1 sedko1

sedko1 je offline (nepripojený) sedko1

Ak by si nastupovala na MD napr. 5.5.08, tak stačí nový PP uzatvoriť od 1.5.08, vôbec to nemusí byť celý mesiac. Ale v tomto konkrétnom prípade by bolo, podla mna, lepšie uzatvoriť nový PP napr. 30.4.08. Ak napíšeš tvoj predpokladaný termín pôrodu alebo nástupu na MD, môžeme ti povedať, aký plat potrebuješ na dosiahnutie maxima a kedy by bolo dobré uzatvoriť nový PP.

Tak nejak som si to zle všetko prepočítala...na MD nastupujem okolo 13. júna a predpokaldaný termín pôrodu je 26. júl.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sedko1 Pozri príspevok
Ak by si nastupovala na MD napr. 5.5.08, tak stačí nový PP uzatvoriť od 1.5.08, vôbec to nemusí byť celý mesiac. Ale v tomto konkrétnom prípade by bolo, podla mna, lepšie uzatvoriť nový PP napr. 30.4.08. Ak napíšeš tvoj predpokladaný termín pôrodu alebo nástupu na MD, môžeme ti povedať, aký plat potrebuješ na dosiahnutie maxima a kedy by bolo dobré uzatvoriť nový PP.

Tak nejak som si to zle všetko prepočítala...na MD nastupujem okolo 13. júna a predpokaldaný termín pôrodu je 26. júl.
Ak nastúpiš na MD v piatok 13.6.08, potom stačí ukončiť terajší PP napr.8.6.08 a nový začať 9.6.08.
A ak teda tvoj nový PP začne 9.6.08 a nastúpiš na MD 13.6.08, potom v tomto konkrétnom prípade, za obdobie 9.až 12.6.08 ti stačí zarobiť 3753,- Sk (4x938,067) t.j. stačí ti mesačná HM 19700,- (21x938,067) na získanie maximálnej materskej 55% z 938,067= necelých 516,-Sk na kalendárny den, čo je 15500-16000,-Sk mesačne.

Ak by ale tvoj nový PP začal 1.6.08, tak by si potrebovala na získanie takej istej materskej za obdobie 1-12.6.08 zarobiť 11257Sk, t.j. mesačnú HM cca 26300,-Sk.
Naposledy upravil brčko : 03.03.08 at 15:33
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nada8 Pozri príspevok
Dobrý deň!
Čím ďalej čítam, sa mi zdá že menej tomu rozumiem. Potrebujem poradiť.
Môj prípad. Som dlhodobo dobrovolne nezamestnaná a platím si len zdravotnú. Plánujeme bábo, čiže sa idem dať dobrovolne nemocensky poistiť. Tehotná ešte nie som, ale dúfam že v roku 2009 bude bábo na svete. Tak ako mam začať s tým platením? z maxima alebo z minima? neovplyvni to nejako fakt, že ako dobrovolne nezamestnana nič iné neplatím?
Pre nárok na materské je dôležité nemocenské poistenie. To že si dobrovolne nezamestnaná nevadí.
Musíš splniť podmienku 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (ale ešte lepšie je mať túto podmienku splnenú už pri nástupe na MD, čo je obvykle 6týždnov pred pôrodom, t.j. v 34týždni tehotenstva). Dalšou podmienkou je trvanie nem.poistenia (alebo byť v ochrannej lehote, čo nie je v tvojom prípade zaujímave) pri nástupe na MD.

Preto sa treba hned poistiť, zatial stačí z minima. A dôležité je nebyť tehotná, ani hned teraz neotehotnieť.
Potom ked zistíš, že si tehotná, ale najneskôr do 8-eho týždna tehotenstva, sa treba odhlásiť a hned na druhý den sa nanovo prihlásiť z maxima.
Ak by si po troch mesiacoch platenia z minima nebola tehotná, môžeš sa odhlásiť a potom sa nanovo prihlásiš až ked zistíš, že si tehotná, ale najneskôr do toho 8-eho tt.
Po uplynutí 26týždnov od druhého prihlásenia na DNP sa bude rátať materská zo skutočného vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období. Ak by si nastúpila na MD pred uplynutím 26týždnov, materská by bola len minimálna t.j. 148,50Sk na kal. den. Preto je dôležité prihlásiť sa druhýkrát do 8tt. (8tt+26t=34tt t.j. kedy pravdepodobne nastúpiš na MD)
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

môžte mi ešte poradiť jednu vec? vravíte, že počas PN nemusím platiť DNP a dni mi idú, ale niekde som čítala, že platiť sa MUSÍ dovtedy pokial nepodám odhlášku.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
alinka189 Pozri príspevok
môžte mi ešte poradiť jednu vec? vravíte, že počas PN nemusím platiť DNP a dni mi idú, ale niekde som čítala, že platiť sa MUSÍ dovtedy pokial nepodám odhlášku.

Nemusíš platiť, pozri § 140 zákona o soc. poistení. Neplatíš iba vtedy, ak dávku dostávaš z DNP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bashka Pozri príspevok
jankasm, dakujem ti, preco su tie tety tam take tupe, nerozumiem. Tak ja si to DNP budem nadalej platit, teda este marec, co by som uz aj mala zaplatit,alebo aj april si mam este zaplatit? No o tej PN z DNP to ani nechcela pocut, ze to urcite nemam narok. Ach. Dik moc este raz. Bashka
Na MD nastupuješ 13.3.2008? Tak potom zaplať za marec len za 12 dní. O materské si normálne požiadaj k 13.3.2008 aj z DNP /tú si odovzdáš na SP sama/ aj zo zamestnania /tú potvrdí a odovzdá na SP zamestnávateľ/. Ak Ti potom príde rozhodnutie, že Ti materskú z DNP nepriznali, tak si to doplatíš a ak nebudeš chcieť ďalje platiť, môžeš zrušiť.
Ale ako som už písala, nárok určite máš, vďaka tomu ukončenému zamestnaniu. Takže ak Ti náhodou materskú z DNP nepriznajú, určite sa treba odvolať. Ale možno nás SP prekvapí, a bez problémov Ti ju po preštudovaní skutočností prizná.
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Dobry den, velmi by som prosila o radu:
mozem si UPLATNIT OCR s dietatom,ked sama som PN (od 3.1.08).
OCR mam na mysli z DNP. DNP si platim od 2.7.07. Narok na PN mi z DNP este nevznika,takze PN z DNP nepoberam.
dakujem pekne.
0 0
liliana23 liliana23

liliana23 je offline (nepripojený) liliana23

v jednom kole
ahoj,ja som tiež od 2004 szčo a platim si taktiež minimum.od 28.1.2006 poberam rodičovský príspevok,nakoľko som nemala nárok na materskú,ktorá bola aj tak minimum a o ničom,z dôvodu,že som nemala do dátumu na nástup na materskú zaplatenú sociálku.a čo sa tyká maxima materskej,myslím že to všetko záleží od výšky poberajúceho zárobku.ak by som sa v niečom mýlila,tak sa ospravedlňujem a prajem len to najlepšie./mám 2 deti a je to super aj ked sklbit deti a podnikanie je často fakt o hubu./
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

lulusik77 Pozri príspevok
Dobry den, velmi by som prosila o radu:
mozem si UPLATNIT OCR s dietatom,ked sama som PN (od 3.1.08).
OCR mam na mysli z DNP. DNP si platim od 2.7.07. Narok na PN mi z DNP este nevznika,takze PN z DNP nepoberam.
dakujem pekne.
Súčasné poberanie dvoch dávok z nem.poistenia - t.j. nemocenské a ošetrovné je vylúčené.
Keďže ty nemocenské nepoberáš , mám za to, že môžeš požiadať o ošetrovné za dieťa, z DNP, aj keď netrvá 270 dní.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dobrý deň,<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
prosím o radu. som na materskej dovolenke a plánujem ďalšie bábo. <o:p></o:p>
tehotná ešte nie som a neplatím si zatiaľ ani DNP.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
- zamestnaná som od r. 2005 nepretrzite<o:p></o:p>
- 22.1.-24.5.2007 som bola PN<o:p></o:p>
- 25.5.-6.12.2007 materská, odvtedy som na rodičovskej v decembri som si v zamestnaní vyčerpala aj dovolenku (neviem, či je táto info dôležitá)<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
započítava sa mi do 270 dní poistenia aj doba na PN a materská? <o:p></o:p>
ak chcem max. materskú, stačí mi začať platiť si DNP až keď zistím, že som tehotná, resp. najneskôr do 8tt? <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
ďakujem<o:p></o:p>
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lulusik77 Pozri príspevok
Dobry den, velmi by som prosila o radu:
mozem si UPLATNIT OCR s dietatom,ked sama som PN (od 3.1.08).
OCR mam na mysli z DNP. DNP si platim od 2.7.07. Narok na PN mi z DNP este nevznika,takze PN z DNP nepoberam.
dakujem pekne.
Súlhasím čo písala Petra. Treba doplniť z akého poistenia si na PN ? Ako zamestnanec alebo z DNP ? Ak si napr. na PN ako zamestnanec, tak nárok na OČR z poistenia ako zamestnanec nárok nemáš. Ak si platíš DNP, môžeš mať OČR od prvého dňa prihlásenia sa na DNP avšak z min. VZ. Lekár musí napísať na lístok, že si dobrovolne nemocensky poistená a sama odniesť na SP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

matka2009 Pozri príspevok
dobrý deň,fficeffice" />
prosím o radu. som na materskej dovolenke a plánujem ďalšie bábo.
tehotná ešte nie som a neplatím si zatiaľ ani DNP.
- zamestnaná som od r. 2005 nepretrzite
- 22.1.-24.5.2007 som bola PN
- 25.5.-6.12.2007 materská, odvtedy som na rodičovskej v decembri som si v zamestnaní vyčerpala aj dovolenku (neviem, či je táto info dôležitá) ak by si nastupovala na MD v r.2008, tak bude tvojím RO na výpočet materskej zo zamestnania rok 2007, a teda ja VZ počas čerpania dovolenky ovplyvní výšku materskej. Obdobie PN a poberania materskej bude z toho obdobia vynaté.

započítava sa mi do 270 dní poistenia aj doba na PN a materská?
áno dni PN aj dni MD sa do dní NP "zo zamestnania" započítajú. Na uplatnovanie nároku "na materskú" sa ti započítajú aj dni rodičovskej dovolenky, ak PP počas RD trvá. Tieto dni sa ti nebudú zarátavať do DNP, ak tento tvoj PP bude trvať až do nástupu na novú MD.
ak chcem max. materskú, stačí mi začať platiť si DNP až keď zistím, že som tehotná, resp. najneskôr do 8tt?
Ak nebudeš mať v posledných dvoch rokoch pred pôrodom iné ukončené NP a poistila by si sa až ked budeš tehotná, nestihneš splniť podmienku 270dní NP z DNP (trvajúci PP sa neráta, aj ked je z dôvodu čerpania RD NP zo zamestnania prerušené, pre účel uplatnovania nároku na materské sa berie ako trvajúce NP). Preto sa treba poistiť skôr ako ostaneš tehotná alebo ako na tom začnete pracovať. Treba dobre rátať! Tehotenstvo trvá myslím cca 280dní od prvého dna posl.menštr., ale pôrod môže nastať ak nie su komplikácie 2týždne hore, dole, no a poistená musíš byť do dna pôrodu minimálne 270dní.
ďakujem
...
Naposledy upravil brčko : 05.03.08 at 12:33
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať