Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
dakujem za odpoved. chcem sa spytat. ked som zamestnana, splnam automaticky tu podmienku poistenia 270 dni? a ma to nieco s dobrovolnym platenim z vymeriavacieho zakladu alebo absolutne nic a je to len povinne poistenie? dakujem
Nerozumiem celkom tvojej otázke.
Ak si zamestnaná 270 dní v posledných dvoch rokoch, tak podmienku spĺňaš. Máš teda nárok na materské zo zamestnania.
S dobrovoľným platením to nemá nič spoločné. To ide mimo toho. Ak chceš poberať materskú aj z DNP, tak musíš mať aj z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch /a to alebo DNP alebo zamestnanca - ale v tom prípade to musí byť ukončené NP/.
Alebo Ťa zaujíma niečo iné.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Prosím Vás, dobre si vysvetľujem? Jedna moja známa bola zamestnaná do 31.12.2007 nepretržite 2 roky, čiže podmienku 270 dní splnenú má. Od 1.1.2008 je nezamestnaná a začiatkom júla 2008 ide na materskú dovolenku. Ak by sa nezamestnala, nárok na materskú dovolenku by nemala, pretože to bude viac ako 6 mesiacov od ukončenia nemocenského poistenia. Ak by sa zamestnala od 1.4. do 30. 4. 2008, materská by sa jej počítala z tohto príjmu? Dobrovoľné NP by jej tu však nepomohlo?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Marta V Pozri príspevok
Prosím Vás, dobre si vysvetľujem? Jedna moja známa bola zamestnaná do 31.12.2007 nepretržite 2 roky, čiže podmienku 270 dní splnenú má. Od 1.1.2008 je nezamestnaná a začiatkom júla 2008 ide na materskú dovolenku. Ak by sa nezamestnala, nárok na materskú dovolenku by nemala, pretože to bude viac ako 6 mesiacov od ukončenia nemocenského poistenia. Ak by sa zamestnala od 1.4. do 30. 4. 2008, materská by sa jej počítala z tohto príjmu? Dobrovoľné NP by jej tu však nepomohlo?
Keďže má podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch splnenú, tak jej stačí skutočne, tak ako píšeš, zamestnať sa. Vôbec to však nemusí byť už v 04/2008 a ani to nemusí byť celý mesiac. Ak by napr. na MD nastupovala 10.07.2008, stačí sa jej zamestnať napr. od 7.7.2008 a za tie 3 dni /7.7.-9.7.2008/ zarobiť 2933,- Sk. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade 7.7.-9.7.2008. Po prepočte denného VZ jej vyjde 2933/3=977,66 z čoho 55% bude denná výška jej materskej, cca. 538,-.
Ak by chcela dosiahnuť o niečo viac, treba sa zamestnať už v 06/2008 /jún má menej kalendárnych dní/. Napr. od 30.06.2008 a za tento jeden deň stačí zarobiť 1010,- z čoho 55% bude potom denná výška jej materskej, cca. 556,-. Od 1.7.2008 už potom može do nástupu na MD zarobiť aj menej. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade jún 2008. Toto neplatí, v júni 2008 bude nižší VZ, takže by to nepomohlo, viď nasledujúce príspevky. Takže odporúčam zamestnania v júli 2008, ako som už písala vyššie. DNP by jej síce pomohlo, podmienku 270 dní z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch má splnenú, avšak po prihlásení sa na DNP bude prvých 26 týždňov dávka vyplácaná len z minima a až po 26 týždňoch by bola vyplácaná zo skutočného VZ, z akého by DNP platila. Ona už tých 26 týždňoch do začiatku MD určite nestihne, a myslím, že ich nestihne ani do dňa pôrodu /ktorý bude v auguste/.
Takže odporúčam možnosť zamestnania a získať tak maximálnu materskú.
Alebo DNP, stačí tesne pred nástupom na MD, ale materská bude len z minimálnej mzdy, čiže cca. 4500,-.

Ešte doplním, že vypísať ju lekár môže aj 8 týždňoch pred termínom, takže ak tých 6 týždňov, teda nástup na MD vychádza začiatkom júla, možno by bola možnosť dať sa vypísať o tie 2 týždne skôr a bolo by to ešte v júni, tým pádom by bol nárok na materské v ochrannej lehote.
Naposledy upravil jankasm : 10.03.08 at 11:53
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Marta V Pozri príspevok
Prosím Vás, dobre si vysvetľujem? Jedna moja známa bola zamestnaná do 31.12.2007 nepretržite 2 roky, čiže podmienku 270 dní splnenú má. Od 1.1.2008 je nezamestnaná a začiatkom júla 2008 ide na materskú dovolenku. áno, vzhladom na to, že v čase ukončenia PP bola tehotná a nemá iné nem.poistenie do 30.6.08 je v ochrannej dobe. Teda ak by nastúpila na materskú do konca júna, tak má nárok na materské z predchádzajúceho zamestnania a jej rozhodujúce obdobie na výpočet materského by bol rok 2006 (lebo by sa to bralo ku dnu 31.12.07) Ak by sa nezamestnala, nárok na materskú dovolenku by nemala, pretože to bude viac ako 6 mesiacov od ukončenia nemocenského poistenia. presne tak, ak nastúpi na MD až júli, nárok na materské z predch.PP už nebude Ak by sa zamestnala od 1.4. do 30. 4. 2008, materská by sa jej počítala z tohto príjmu? áno, nemusí to byť vôbec celý mesiac, stačí aj menej Dobrovoľné NP by jej tu však nepomohlo? ak by sa DNP, tak by síce mala nárok na materské, no len z minima t.j. 148,50Sk na den (nestihne jej uplynúť 26týždnov od prihlásenia do nástupu na MD)
..
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Obidvom Vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi ste mi pomohli.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Keďže má podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch splnenú, tak jej stačí skutočne, tak ako píšeš, zamestnať sa. Vôbec to však nemusí byť už v 04/2008 a ani to nemusí byť celý mesiac. Ak by napr. na MD nastupovala 10.07.2008, stačí sa jej zamestnať napr. od 7.7.2008 a za tie 3 dni /7.7.-9.7.2008/ zarobiť 2933,- Sk. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade 7.7.-9.7.2008. Po prepočte denného VZ jej vyjde 2933/3=977,66 z čoho 55% bude denná výška jej materskej, cca. 538,-.
Ak by chcela dosiahnuť o niečo viac, treba sa zamestnať už v 06/2008 /jún má menej kalendárnych dní/. Napr. od 30.06.2008 a za tento jeden deň stačí zarobiť 1010,- z čoho 55% bude potom denná výška jej materskej, cca. 556,-. Od 1.7.2008 už potom može do nástupu na MD zarobiť aj menej. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade jún 2008.
DNP by jej síce pomohlo, podmienku 270 dní z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch má splnenú, avšak po prihlásení sa na DNP bude prvých 26 týždňov dávka vyplácaná len z minima a až po 26 týždňoch by bola vyplácaná zo skutočného VZ, z akého by DNP platila. Ona už tých 26 týždňoch do začiatku MD určite nestihne, a myslím, že ich nestihne ani do dňa pôrodu /ktorý bude v auguste/.
Takže odporúčam možnosť zamestnania a získať tak maximálnu materskú.
Alebo DNP, stačí tesne pred nástupom na MD, ale materská bude len z minimálnej mzdy, čiže cca. 4500,-.

Ešte doplním, že vypísať ju lekár môže aj 8 týždňoch pred termínom, takže ak tých 6 týždňov, teda nástup na MD vychádza začiatkom júla, možno by bola možnosť dať sa vypísať o tie 2 týždne skôr a bolo by to ešte v júni, tým pádom by bol nárok na materské v ochrannej lehote.
Janka súhlasím s tebou. Len najlepšie bude začať PP až v júli. Ten jún, vtedy bude maximálny mesačný VZ ešte stále 28142,-Sk, takže odvod za jeden júnový den by mal byť predpokladám maximálne z 938,07Sk (28142:30dní), takže denná materská by bola cca 515,94Sk.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Janka súhlasím s tebou. Len najlepšie bude začať PP až v júli. Ten jún, vtedy bude maximálny mesačný VZ ešte stále 28142,-Sk, takže odvod za jeden júnový den by mal byť predpokladám maximálne z 938,07Sk (28142:30dní), takže denná materská by bola cca 515,94Sk.
Ďakujem za opravu.
Akosi mi vypadlo to, že je to presne prelom zvýšenia maximálneho VZ. Idem to škrtnúť v tom svojom príspevku.
0 0
suroka suroka

suroka je offline (nepripojený) suroka

Prosím Vás o informáciu ohľadom DNP. Od 13.6.2007 som dobrovoľne nemocensky poistená zo základu 25.911,- SK čo bolo v tom čase maximum. V tomto období som mala u zamestnávateľa neplatené voľno, lebo ku koncu roka som chcela využiť rady porady a dosiahnuť 2x maximum materské, čo už v tomto období nie je možné. Na DNP som zaplatila iba obdobie neplateného voľna odvtedy neplatím, lebo maximálny vymeriavaci základ dosahujem už zo zamestnania cca 29.800,- SK. Chcem sa spýtať, keď nastupujem na MD 15.8.2008 mám toto DNP zrušiť, alebo si ho ponechať, nevidím v tom zmysel, keď maximálne materské mám zo zamestnania.
Ďakujem pekne.
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

Chcem sa uistit, ci mi vznika narok na mx.matersku. Od 6.12.2007 si platim DNP z minima, pretoze som uz skoro dva roky stale zamestnana a tam mam plateny ostatok do max. VZ. Termin je na 8.-10.9.2008. Budem mat teda narok na maximalnu matersku? Alebo kolko mi to asi vyjde. Je to dolezita info pre nas, lebo sa rozhodujeme,kto pojde na MD, a kto na RD, aby sme aj prezili v klude .Dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

suroka Pozri príspevok
Prosím Vás o informáciu ohľadom DNP. Od 13.6.2007 som dobrovoľne nemocensky poistená zo základu 25.911,- SK čo bolo v tom čase maximum. V tomto období som mala u zamestnávateľa neplatené voľno, lebo ku koncu roka som chcela využiť rady porady a dosiahnuť 2x maximum materské, čo už v tomto období nie je možné. Na DNP som zaplatila iba obdobie neplateného voľna odvtedy neplatím, lebo maximálny vymeriavaci základ dosahujem už zo zamestnania cca 29.800,- SK. Chcem sa spýtať, keď nastupujem na MD 15.8.2008 mám toto DNP zrušiť, alebo si ho ponechať, nevidím v tom zmysel, keď maximálne materské mám zo zamestnania.
Ďakujem pekne.
Ak budeš nastupovať na MD až v auguste 2008, tak maximálny úhrn DVZ, z ktorého sa prizná v auguste materská bude cca 977,42Sk (predpokladané maximum platné od 1.7.08 bude cca30.300,-Sk deleno 31dní v aug.), t.j. denná materská cca 537,58Sk (55%z DVZ).
Predpokladám máš dlhodobejšie zamestnanie, t.j. trvalo už počas celého roku 2007 a mala si počas celého roku 2007 max. VZ pre NP (až na to neplatené volno, nepíšeš kolko dní). Tak ak to zjednoduším a nebudem rátať s tým neplateným volnom, príp. OčR, príp. PN-kou, ktorú si asi nemala (počas PN by si musela DNP platiť, lebo na nemocenské z DNP si asi nemala nárok a VZ zo zamestnania počas PN bol 0,-), tak maximálny DVZ z r.2007 zo zamestnania by si mala mať cca 888 až 889,-Sk ((6mes x max.VZ 25911 + 6mes. x max.VZ 28142):365dní), takže denná materská cca 489,-Sk.

Celkom nechápem ako si to spravila v r.2007. Priznávam, s takýmto prípadom (HM vyššia ako maximálny mesačný VZ) som sa ešte nestretla. Nepíšeš presne, v akom období si mala neplatené volno u zamestnávatela. Od 13.6. do 31.12.07? To asi nie. Ak napr. len od 13.6. do 30.6.07 (budem vo výpočtoch rátať s týmto dátumom), tak tvoj VZ z DNP v období 13.-.30.6.07, t.j. za 18dní by bol 15547,-(25.911: 30dníx 18) a od 1.7.07 do 31.12.07 t.j. 184dní by bol VZ = 0,-Sk a DVZ z DNP za r.2007 by v takom prípade bol 76,97Sk (15547Sk+0Sk) : (18dní+184dní).
Ak by ti teda trvalo DNP až do nástupu na MD a tvojím RO z oboch poistení by bol rok 2007 (z DNP od 13.6.07 do 31.12.07), tak v takom prípade by tvoj DVZ v úhrne z oboch poistení bol cca 889+77= 966Sk (strop je cca 977,-Sk) t.j. denná materská cca 531Sk.
Treba si výšku materskej z DNP prerátať podla skutočného priebehu VZ z DNP, resp. dní neplateného volna. Dúfam, že PN-ky si nemala, inak by si mala v SP nedoplatok.
Takže posúd sama, či si DNP necháš, podla rozdielu materskej len zo zamestnania (to si tiež prepočítaj podla skutočnosti) a materskej zo zam+DNP. Prerátaj si zvýšenie materskej za 196dní (28týždnov x7dní) materskej, či ti ten rozdiel stojí za to.
A ešte, ak by si si DNP do nástupu na MD nechala a tvoja HM by ostala tých cca 29.800,-, tak od 1.7.08 do nástupu na MD bude treba platiť DNP z rozdielu max.(asi tých 30.300,- na mesiac, presná suma zatial nie je známa) a tvojho skutočného VZ na NP zo zamestnania, v období júl a 1-14.8.08.

ESTE DOPLNAM, ak by si sa z DNP (napr. 31.6.08) odhlásila a napr. od 1.7.08 alebo aj 1.8.08 nanovo prihlásiela, vzhladom na tvoj PP, je jedno či z minima alebo maxima (bol by to rozdiel až ukončení MD), tak by si si zvýšila DVZ z DNP na 270Sk (materská by sa rátala nie zo skutočného ale z predpokladaného VZ, čo je pre DNP 8100:30). Takže by si mohla dosiahnuť augustové maximum.

Dúfam, že tomu porozumieš.
Naposledy upravil brčko : 10.03.08 at 14:27
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lorelei Pozri príspevok
Chcem sa uistit, ci mi vznika narok na mx.matersku. Od 6.12.2007 si platim DNP z minima, pretoze som uz skoro dva roky stale zamestnana a tam mam plateny ostatok do max. VZ. Termin je na 8.-10.9.2008. Budem mat teda narok na maximalnu matersku? Alebo kolko mi to asi vyjde. Je to dolezita info pre nas, lebo sa rozhodujeme,kto pojde na MD, a kto na RD, aby sme aj prezili v klude .Dakujem za odpoved.
Ak nemáš iné ukončené NP a si DNP od 6.12.07 bez prerušenia, tak ti uplynie 270dní 31.8.08. Takže ak porodíš najskôr 1.9.08, tak ti vznikne nárok na materské aj z DNP a tvojím RO bude obdobie 6-31.12.07, t.j. DVZ z DNP 261,29 Sk (8100:31dní v decembri), t.j. denná materská z DNP cca 143,7Sk
Ak by si porodila skôr a ako som už uviedla, nemáš iné ukonč.NP, tak nárok na materské z DNP by nevznikol.
Zo zamestnania si vyrátaj materskú zo súčtu vymeriavacích základov za rok 2007 (je to vačšinou HM). Túto sumu vydel číslom 365 (ak si bola PN, na OčR alebo mala neplatené volno, tieto dni odrátaj od 365). Takto dostaneš denný vymeriavací základ na výpočet materskej zo zamestnania. Vyrátaj z toho 55%, čo je denná výška materskej.
Maximálny denný vymeriavací základ v úhrne z oboch poistení bude v júli 2008 cca 977,-Sk (vid môj predchádzajúci príspevok)t.j. denná materská cca 537Sk, to je strop. Ak bude súčet DVZ zo zam+z DNP vyšší, materskú priznajú z tohto maxima.

Ešte doplním, že platiť DNP musíš až do uplynutia 270dní, t.j. u teba do 31.8.08, aj ked už budeš na materskej dovolenke zo zamestnania. Takýto postup SP tu aspon opisovali maminy v r.2007. A od lekára si vypýtaj dvakrát "žiadosť o materské".
Naposledy upravil brčko : 10.03.08 at 14:18
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

brčko Pozri príspevok
Ak nemáš iné ukončené NP a si DNP od 6.12.07 bez prerušenia, tak ti uplynie 270dní 31.8.08. Takže ak porodíš najskôr 1.9.08, tak ti vznikne nárok na materské aj z DNP a tvojím RO bude obdobie 6-31.12.07, t.j. DVZ z DNP 261,29 Sk (8100:31dní v decembri), t.j. denná materská z DNP cca 143,7Sk
Ak by si porodila skôr a ako som už uviedla, nemáš iné ukonč.NP, tak nárok na materské z DNP by nevznikol.
Zo zamestnania si vyrátaj materskú zo súčtu vymeriavacích základov za rok 2007 (je to vačšinou HM). Túto sumu vydel číslom 365 (ak si bola PN, na OčR alebo mala neplatené volno, tieto dni odrátaj od 365). Takto dostaneš denný vymeriavací základ na výpočet materskej zo zamestnania. Vyrátaj z toho 55%, čo je denná výška materskej.
Maximálny denný vymeriavací základ v úhrne z oboch poistení bude v júli 2008 cca 977,-Sk (vid môj predchádzajúci príspevok)t.j. denná materská cca 537Sk, to je strop. Ak bude súčet DVZ zo zam+z DNP vyšší, materskú priznajú z tohto maxima.

Ešte doplním, že platiť DNP musíš až do uplynutia 270dní, t.j. u teba do 31.8.08, aj ked už budeš na materskej dovolenke zo zamestnania. Takýto postup SP tu aspon opisovali maminy v r.2007. A od lekára si vypýtaj dvakrát "žiadosť o materské".
V prvom rade dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Ale aj tak este jeda otazocka. Uz teraz platim vlastne navyse do DNP, pretoze moja HM je 22400,-, ale minimum do DNP je 8100,- a teda vyplatene budem mat aj tak len z maxima, ano? A ked sa bude zvysovat maximum, tak to musim nejak sama v DNP hlasit, alebo mi to spravia automaticky? A este jedna - uz tretia - ked nastupim na MD, zrejme v posledny tyzden julovy, tak si mam DNP platit z maxima? ALebo mi odvadza aj zamestnavatel? Tomu nerozumiem.Vdaka.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lorelei Pozri príspevok
V prvom rade dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Ale aj tak este jeda otazocka. Uz teraz platim vlastne navyse do DNP, pretoze moja HM je 22400,-, ale minimum do DNP je 8100,- a teda vyplatene budem mat aj tak len z maxima, ano? áno, potom si môžeš písomne požiadať o vrátenie preplatku na DNP a SP ti vráti ten rozdiel nad maximum. A ked sa bude zvysovat maximum, tak to musim nejak sama v DNP hlasit, alebo mi to spravia automaticky? Nerozumiem, čo chceš hlásiť, predpokladám máš VZ z DNP 8100,- a platíš mesačne 357,-Sk, to ostane aj po 1.7.08, teda po zvýšení max.VZ. A este jedna - uz tretia - ked nastupim na MD, zrejme v posledny tyzden julovy, tak si mam DNP platit z maxima? nie, len z tvojho VZ z DNP, čo je predpokladám 8100,-. Ak by si bola poistená z VZ 28142 (príp.30.300,-), tak by si musela platiť z VZ 28142 (príp.30.300,-), to by však pre teba nemalo význam, lebo tvojím RO je rok 2007! ALebo mi odvadza aj zamestnavatel? zamestnávatel počas MD neodvádza poistné. Tomu nerozumiem.Vdaka.
Hlavne si treba dávať na seba pozor, aby bolo bábo septembrové
..
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Chcem sa uistiť, aby som neurobila zase nejakú blbosť. Termín nástupu na materskú je začiatok mája 2008. V zamestnaní mám splnených 270 dní, HM = 12000 Sk mesačne a taktiež som si platila DNP v roku 2007 - 270 dní splnených. V decembri som si zobrala NV a urobila si nové RO na DNP z maxima a následne som išla na PN, ktorá bude trvať až do nástupu na MD.
1. Môžem pre maximálnu materskú zrušiť pracovný pomer a uzatvoriť nový ?
2. Čo sa stane v tom prípade z DNP, z ktorého by som mala nárok z minima, lebo neuplynie 26 týždňov pred pôrodom? Budem mať potom nárok na prípadnú PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky, čo už bude z maxima ?
3. Alebo radšej to nechám celé tak a budem mať materskú vypočítanú z VZ z roku 2007 + z minima DNP ?
Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Chcem sa uistiť, aby som neurobila zase nejakú blbosť. Termín nástupu na materskú je začiatok mája 2008. V zamestnaní mám splnených 270 dní, HM = 12000 Sk mesačne a taktiež som si platila DNP v roku 2007 - 270 dní splnených. V decembri som si zobrala NV a urobila si nové RO na DNP z maxima a následne som išla na PN, ktorá bude trvať až do nástupu na MD.
1. Môžem pre maximálnu materskú zrušiť pracovný pomer a uzatvoriť nový ? áno, nemusíš mať z neho maximum, tebe stačí rozdiel maxima a DNP. Ako sa ruší a zakladá nový PP počas PN ti však neporadím.
2. Čo sa stane v tom prípade z DNP, z ktorého by som mala nárok z minima, lebo neuplynie 26 týždňov pred pôrodom? vznikne ti z neho tiež nárok na materskú (z DVZ 270sk), ak nárok z oboch poistení bude vyšší ako maximum platné v máji (28142:31= 907,81Sk), tak ti priznajú materské len z tohto maxima 907,81. Dnp nemusíš ani počas materskej platiť Budem mať potom nárok na prípadnú PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky, čo už bude z maxima ?, predpokladám MD u teba 28týždnov (1dieta,nie si osamelá) teda ukončenie MD niekedy v oktobri?novembri Potom ak ti vznikne nárok na nem.dávku do 31.12.08, tak sa bude rátať z VZ z r.2007, t.j. decembrového maxima. Od 1.1.09 už bude RO rok 2008, takže záleží na tom, kolko budeš platiť od konca MD, lebo predpokladám od 1.1.2008 si neplatila nič, lebo si a budeš celý čas na PN a následne na MD. Preto odporúčam mesiac pred ukončením MD urobiť zmenu VZ z DNP na maximum a do 31.12.08 platiť z maxima, potom od 1.1.09 môžeš dať dalšiu zmenu VZ na minimum.
3. Alebo radšej to nechám celé tak a budem mať materskú vypočítanú z VZ z roku 2007 + z minima DNP ? záleží od teba, či chceš mať maximálnu materskú
Ďakujem
.
Naposledy upravil brčko : 10.03.08 at 17:45
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko, ďakujem. Viem, že keď by som chcela uzatvoriť nanovo pracovný pomer, tak musím najskôr ukončiť PN, ukončiť pracovný pomer a potom uzatvoriť nový a následne nastúpiť na materskú. Len tu práve neviem, či keď uzatvorím nový pracovný pomer, či sa bude počítať stále RO z DNP z decembra O7 ?
2. Potom zmenu VZ mám urobiť ešte počas MD ?
3. Maximálna materská mi z týchto VZ nevyjde, zo zamestnania to bude (12000*12) / (365-5 dní NP) a z DNP len 270 Sk.
Takže asi by bolo najlepšie uzatvoriť nový pracovný pomer a nové RO z DNP si urobím v novembri 08 ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
brčko, ďakujem. Viem, že keď by som chcela uzatvoriť nanovo pracovný pomer, tak musím najskôr ukončiť PN, ukončiť pracovný pomer a potom uzatvoriť nový a následne nastúpiť na materskú. Len tu práve neviem, či keď uzatvorím nový pracovný pomer, či sa bude počítať stále RO z DNP z decembra O7 ? Rozhodujúce obdobie zo zamestnania a RO z DNP sú úplne "nezávislé"! Ak zmeníš RO v zamestnaní, RO z DNP sa nezmení. RO z DNP by sa zmenilo, keby si sa odhlásila a nanovo prihlásila z DNP. A pri nástupe na materskú sa ti bude rátať materská z DNP z predpokladaného VZ, nie zo skutočného VZ v RO.
2. Potom zmenu VZ mám urobiť ešte počas MD ? ak ti MD bude končiť napr. 20.11.08, tak od 21.11.08 musíš platiť DNP. Ak by si neodniesla zmenu (pozor nie zrušenie a nanovo prihlásenie) VZ na v tom čase aktuálne maximum predpokládám cca 30.300,-s platnostou od 1.11.08, tak v období od 21.-31.10.08 by bol platný ešte starý VZ (teda vlastne neviem aký VZ máš teraz???, ak máš VZ terajšie maximum 28142,- tak by to vlastne až tak nevadilo, ak však máš VZ 8100,- tak by to mohlo dosť ovplyvniť VZ v r.2008) Ale bude asi najlepšie, ked sa potom nanovo poradíš, podla toho ako vyriešiš teraz materskú.
3. Maximálna materská mi z týchto VZ nevyjde, zo zamestnania to bude (12000*12) / (365-5 dní NP) a z DNP len 270 Sk.
Takže asi by bolo najlepšie uzatvoriť nový pracovný pomer áno a nové RO (nie nové RO ale zmenu VZ) z DNP si urobím v novembri 08 ?
..
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

jankasm Pozri príspevok
Nerozumiem celkom tvojej otázke.
Ak si zamestnaná 270 dní v posledných dvoch rokoch, tak podmienku spĺňaš. Máš teda nárok na materské zo zamestnania.
S dobrovoľným platením to nemá nič spoločné. To ide mimo toho. Ak chceš poberať materskú aj z DNP, tak musíš mať aj z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch /a to alebo DNP alebo zamestnanca - ale v tom prípade to musí byť ukončené NP/.
Alebo Ťa zaujíma niečo iné.
skusim blizsie vysvetlit, o co mi ide - som zamestnana od 9.1.2007 v kuse, nie stale na 100% uvazok, momentalne od 4.2. 08 do 31. 6 som na plny uvazok. mozno mi predlzia zmluvu, mozno pojdem na urad prace. uvidime. chcem dostavat maximalnu matersku. postupovat mam tak, ze vypisem Registracny list FO na minimalny alebo maximalny vymeriavaci zaklad? alebo ako postupovat? tehotna zatial nie som, podla najnovsich planov by pripadal do uvahy termin snazenia jun - september 2008(v zavislosti od toho, ci mi pradlzia zmluvu). prosim nerozumiem prilis vasim skratkam, mohli by ste mi napisat odpoved co najpolopatistickejsie? dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Iba pre zaujímavosť - nové maximum na platenie nemocenského poistenia bude od 1.7.2008 vo výške 30.219 Sk.
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

[quote=brčko;673417]Hlavne si treba dávať na seba pozor, aby bolo bábo septembrové


Este raz velmi pekne dakujem. Zatial mam jasno v tom uz.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať