Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

LubiBrtka Pozri príspevok
Zamestnana som od 1.5.2002, stale u jedneho zamestnavatela. Od 28.9.2006 do 12.5.2007 som bola na materskej dovolenke. Potom som hned nastupila do prace na polovicny uvazok. Teraz som tehotna, predpokladany termin porodu je 7.11.2008. Doteraz som si neplatila ziadne DNP. Neviem, kedy sa vztahuje podmienka platenia 26 tyzdnov pred nastupom na matersku a vlastne co by bola pre mna najlepsie, aby som si zvysila matersku. Dakujem.
Bohužial, (vzhladom na výklad SP) ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu žiadne ukončené NP, tebe už DNP k vyššej materskej nepomôže. Nestihneš splniť 270 dní NP do pôrodu z DNP. Bolo treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením.
Jediné, čo ti teraz môže zvýšiť materskú je ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou HM.
0 0
Gabyi Gabyi

Gabyi je offline (nepripojený) Gabyi

Ďakujem Brčko za odpoveď. Presný termín pôrodu mi lekár stanoví vraj pri ďalšej návšteve. Ale mal by byť pôrod okolo 28.10.2008. Podľa tohto by som mala ísť na materskú asi v polovici septembra.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
Dobry den,
rada by som vas aj ja porosila o radu,resp. vysvetlenie.Precitala som si mnozstvo stranok,vela prispevkov suviselo aj s mojim problemom,ale stale neviem,ci som vsetko spravne pochopila.
Pracujem od r. 2002, som stale zamestnana na dobu neurcitu.V oktobri 2005 som nastupila na MD, syn sa narodil 12/2005.Stale dom doma na rodicovskej dovolenke,ktora by mi mala koncit 12/2008.Od septembra 2008 by som chcela opat nastupit do prace, avsak iba na niekolko mesiacov,pretoze uz teraz planujeme druhe dietatko, ktore by sa malo narodit koncom r.2008,resp. zac.2009.Ako mam postupovat v takomto pripade,aby som pri druhom dietati mala max. matersku?1. materska sa mi vyratavala z vymeriavacieho zakladu cca. 13 tis.
Mam si teraz zacat platit DNP z minima a ked otehotniem, zacat platit z maxima?Ak z maxima,mam si odratat moj hruby prijem?
Viem,ze musim byt poistena 270 dni.
Resp. stacilo by mi,keby som sa pred porodom zamestnala aj u ineho zamestnavatela na dobu urcitu(PP ktory mam teraz zatial nechcem rusit a neviem,ci by mi odsuhlasili iny plat,ako mam),ktory by mi dal maximalnu mzdu?
Som v tom laik,prosim poradte mi prosim!
Najprv na nárok na materskú zo zamestnania.
Ak od 9/08 nastúpiš do zamestnania a na materskú nastúpiš ešte v r.2008, tak zo zamestnania sa bude rátať materská z predpokladaného VZ, lebo v r.2007 nemáš vymeriavací základ. Ak nastúpiš na MD až v r.2009, tak sa materská bude rátať z VZ za obdobie 9-12/08.
Čo sa týka DNP, treba sa čo najskôr prihlásiť, aby si stíhla tých 270dní z DNP do dna pôrodu (ešte lepšie je to stihnúť do nástupu na MD, no nie je nevyhnutné). Potom, ked zistíš, že si tehotná, najneskôr do 8tt.sa treba odhlásiť a nanovoprihlásiť z rozdielu 30.219,- a tvojej HM zo zamestnania (aj keby si sa nanovo poistila pred 1.7.08). A na materskú nastúpiť až po uplynutí 26 týždnov od posled.prihlásenia na DNP. Potom ak splníš aj tých 270dní, či už nastúpiš na MD koncom roka 2008 alebo začiatkom roku 2009, mala by byť tvoja materská maximálna.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

ako sa vypocita vymeriavaci zaklad?
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Brcko,dakujem velmi pekne za odpoved.
Este by ma zaujimalo(ja viem,ze sa to tu uz diskutovalo,ale je to dost pracne hladat), co sa stane, ak teraz zacnem platit DNP, ked otehotniem, zvysim si min. na maximum-vymer.zaklad,toto budem platit tych 26t.
1. stihnem to zaplatit do zaciatku materskej, ale nebudem poistena este 270 dni
2. stihnem to zaplatit do porodu, ale nie do nastupu na MD
moc dakujem!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

riskovci Pozri príspevok
Brcko,dakujem velmi pekne za odpoved.
Este by ma zaujimalo(ja viem,ze sa to tu uz diskutovalo,ale je to dost pracne hladat), co sa stane, ak teraz zacnem platit DNP, ked otehotniem, zvysim si min. na maximum-vymer.zaklad,toto budem platit tych 26t.
1. stihnem to zaplatit do zaciatku materskej, ale nebudem poistena este 270 dni
2. stihnem to zaplatit do porodu, ale nie do nastupu na MD
moc dakujem!
Podmienka 270 dní ..... počíta sa do dňa pôrodu (za posledné 2 roky) a nemusí to byť súvislé poistenie ..napr. 2-3 mesiace z minima, potom odhlásiť, pauza (ak máš čas) a znovu prihlásiť z maxima, resp. rozdielu...
Podmienka 26 týžňov ... počíta sa do dňa nástupu na MD a tam už musí byť poistenie bez prerušenia ...
ak napr. splníš do dňa pôrodu podmienku 270 dní, ale ak si sa z max. VZ prihlásila 25 týždňov pred nástupom na MD - darmo platíš poistné z maxima. Máš nárok na materské, ale pre výpočet dávky sa použije pravdepodobný VZ (8100).
upresnenie: toto píšem o DNP
Naposledy upravil Katy a R : 13.03.08 at 08:48 Dôvod: upresnenie
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
Najprv na nárok na materskú zo zamestnania.
Ak od 9/08 nastúpiš do zamestnania a na materskú nastúpiš ešte v r.2008, tak zo zamestnania sa bude rátať materská z predpokladaného VZ, lebo v r.2007 nemáš vymeriavací základ. Ak nastúpiš na MD až v r.2009, tak sa materská bude rátať z VZ za obdobie 9-12/08.
Ak nastúpi v 9/08 do zam .. a odpracuje nejaké dni (aj jeden stačí), tak bude mať VZ .. RO môže byť napr. september 08.
Pravdepodobný VZ sa použije, len ak neodpracuje ani jeden deň..
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Katy a R Pozri príspevok
Ak nastúpi v 9/08 do zam .. a odpracuje nejaké dni (aj jeden stačí), tak bude mať VZ .. RO môže byť napr. september 08.
Pravdepodobný VZ sa použije, len ak neodpracuje ani jeden deň..
dakujem!

ak to teda spravne chapem,tam vymeriavaci zaklad zo zamestnania, keby som na MD nastupila napr. v decembri sa mi bude pocitat z toho,co si odpracujem v tomto roku? a nie z predpokladaneho VZ?

Este poprosim,keby som teda pracovala u sucasneho zamestnavatela(ratam obdobie napr. od toho 09-12/08) a napr. 1 mesiac z toho by som bola zamestnana aj u ineho zamestnavatela s max. mzdou, ako by sa mi potom ratala materska?
Alebo by bolo treba,aby som u druheho zamestnavatela bola zamestnana tiez cele tieto 4 mesiace?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
Ak nastúpi v 9/08 do zam .. a odpracuje nejaké dni (aj jeden stačí), tak bude mať VZ .. RO môže byť napr. september 08.
Pravdepodobný VZ sa použije, len ak neodpracuje ani jeden deň..
Katy, jej začal PP v r.2002, takže ak vznikne nárok na nem.dávku v r.2008, tak rozhodujúcim obdobím pre nu je r.2007 a v nom nemá VZ. Takže podla mna sa v tomto prípade bude zo zamestnania rátať nem.dávka z predpokl.VZ. To, čo píšeš ty platí pri novom PP.
modrým sú vyznačené časti pre riskovcov
luciferova Pozri príspevok
ako sa vypocita vymeriavaci zaklad?
zeleným pre luciferovu (ako sa vyráta VZ)

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu


(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.

(5) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 4 sa § 26 ods. 5 nepoužije.

(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky

Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Naposledy upravil brčko : 13.03.08 at 09:00
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

riskovci Pozri príspevok
dakujem!

ak to teda spravne chapem,tam vymeriavaci zaklad zo zamestnania, keby som na MD nastupila napr. v decembri sa mi bude pocitat z toho,co si odpracujem v tomto roku? a nie z predpokladaneho VZ?

Este poprosim,keby som teda pracovala u sucasneho zamestnavatela(ratam obdobie napr. od toho 09-12/08) a napr. 1 mesiac z toho by som bola zamestnana aj u ineho zamestnavatela s max. mzdou, ako by sa mi potom ratala materska?
Alebo by bolo treba,aby som u druheho zamestnavatela bola zamestnana tiez cele tieto 4 mesiace?
Opravujem ...v nasl. príspevku to Brčko uviedla na správnu mieru..
v noci som si zle prečítala ... ten PP trvá dlhšiu dobu

Ak ešte nie si tehotná, stihneš poriešiť max materskú kombináciou DNP so zamestnaním.
Naposledy upravil Katy a R : 13.03.08 at 08:44 Dôvod: doplnenie
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
Brcko,dakujem velmi pekne za odpoved.
Este by ma zaujimalo(ja viem,ze sa to tu uz diskutovalo,ale je to dost pracne hladat), co sa stane, ak teraz zacnem platit DNP, ked otehotniem, zvysim si min. na maximum-vymer.zaklad,toto budem platit tych 26t. V takomto prípade ak sa neodhlásiš a nanovo neprihlásiš, uplynie 26týždnov po posl.prihlásení (a samozrejme stihneš 270dní do dna pôrodu), tak tvoja materská sa bude rátať z VZ v rozhodujúcom období. RO bude:
- ak nastúpiš na MD ešte v tom istom roku, od začiatku posledného poistenia do konca mesiaca predchádzajúceho nástupu na MD (vid §54 ods.2 písm.b Zákona o soc.poistení, citovaný vyššie)
- ak nastúpiš na MD až v roku 2009, tak od začiatku posledného poistenia do 31.12.08 (vid § 54 ods.2 písm.b)
Takže ak sa neodhlásiš a nanovo neprihlásiš, tak výšku tvojej materskej ovplyní aj mimimálny VZ, pretože sa zarátava do RO.
1. stihnem to zaplatit do zaciatku materskej, ale nebudem poistena este 270 dni tomu celkom nerozumiem, čo stihneš zaplatiť?. Ak do dna násupu na MD neuplynie 270dní, tak treba platiť dalej DNP až do uplynutia 270dní. VZ bude záležať od doho, či do dna nástupu na MD uplynie 26týzdnov. či ti vôbec vznikne nárok na materské z DNP záleží, či stihneš tých 270dní do pôrodu.
2. stihnem to zaplatit do porodu, ale nie do nastupu na MD vid viššie
moc dakujem!
..
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

este raz velka vdaka za vycerpavajuce odpovede...moc si to vazim!
Dufam,ze som vsetko pochopila, ako som uz spominala,je mi to vsetko...resp. bolo mi to vsetko cudzie.

Este ak mozem:
pojdem sa teraz prihlasit na socialku,nasla som si tlacivo Registracny list FO (snazila som sa ho vyplnit...hadam mi este pomozu v SP)...len este pre spravnost....do okienka vymeriavaci zaklad mam dat 8100sk a potom z toho odvadzat 4,4%?
Ked si to potom zvysim na maximum,tak budem odvadzat 4,4% zo sumy 30.219 minus moj vymeriavaci zaklad,ktory som mala pred nastupom na 1. matersku.
A ked zacnem pracovat v septembri,tak to bude tie ta ista suma,alebo uz 30.219 minus to,co konkretne zarobim v ten ktory mesiac?
ja viem,ze sa asi opakujem....ale majte so mnou strpenia
0 0
alexisa alexisa

alexisa je offline (nepripojený) alexisa

Ahoj, rada by som sa opýtala na tzv. reťazový pôrod. Som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, ktorá končí 18.8.2008 tretím rokom dieťaťa. Som opäť tehotná a termín pôrodu je predpokladaný na 10. október. Takže zrejme ešte budem musieť aj nastúpiť na čas do práce, ale to neviem isto, ako to dopadne. Mám teda nárok na materské (bola som zamestnaná pred nástupom na prú matrskú)? Ak áno môžete mi povedať v akej výške, zejme z minima? A má význam dať si DNP a poradiť v akej výške si ho dať? Tiež by som sa rada opýtala, ako dlho ho musím platiť. Veľmi pekne ďakujem za radu, moc by ste mi pomohli, lebo brať minimum je hrúza a o DNP som sa dozvedela až tu, naša účtovníčka mi neporadila nič. Ešte raz pekne prosím o radu a súčasne ďakujem.
0 0
AndreaTN AndreaTN

AndreaTN je offline (nepripojený) AndreaTN

Ahojte,
potrebovala by som poradit. Niekedy v roku 2008 planujeme dalsie dieta, cize narodilo by sa niekedy v roku 2009. Nezijeme na Slovensku, máme tu vsak trvaly pobyt. Ja v zahranici nepracujem, som v domacnosti. Je mozne, aby som sa dobrovolne nemocensky poistila na Slovensku a potom po narodeni dietata dostavala co najvyssiu matersku? Ak ano, ako to prosim urobit? Ktore poistenia si musim platit, od kedy, ako dlho? Velmi pekne dakujem za radu.
0 0
LubiBrtka LubiBrtka

LubiBrtka je offline (nepripojený) LubiBrtka

brčko Pozri príspevok
Bohužial, (vzhladom na výklad SP) ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu žiadne ukončené NP, tebe už DNP k vyššej materskej nepomôže. Nestihneš splniť 270 dní NP do pôrodu z DNP. Bolo treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením.
Jediné, čo ti teraz môže zvýšiť materskú je ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou HM.

Dakujem. A ten novy PP moze byt s tym istym zamestnavatelom? A kedy ho treba uzatvorit?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

LubiBrtka Pozri príspevok
Dakujem. A ten novy PP moze byt s tym istym zamestnavatelom? A kedy ho treba uzatvorit?
Môže byť s tým istým zamestnávateľom, alebo s novým, to je úplne jedno. A stačí ho uzatvoriť napr. aj 2 dni pred nástupom na MD, ale môže byť aj 1 mesiac. To je na Vás, ako sa dohodnete. Ale čím kratšie bude ten PP trvať, tým menšie budú odvody a daň.
0 0
LubiBrtka LubiBrtka

LubiBrtka je offline (nepripojený) LubiBrtka

jankasm Pozri príspevok
Môže byť s tým istým zamestnávateľom, alebo s novým, to je úplne jedno. A stačí ho uzatvoriť napr. aj 2 dni pred nástupom na MD, ale môže byť aj 1 mesiac. To je na Vás, ako sa dohodnete. Ale čím kratšie bude ten PP trvať, tým menšie budú odvody a daň.

Janka, prosim Vas, toto, co je uvedene pri inom prispevku
....
ak nestihne uplynúť 26 týždnov od prihlásenia sa na DNP do uplatnovania si nároku na materské, (príp. iné nemocenské dávky), ale samozrejme je splnená podmienka 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak sa z DNP materská ráta z predpokladaného denného vymeriavacieho základu, čo je u DNP minimálna mzda :30. Takže toho času DVZ =8100:30 = 270,- Sk a 55% z toho je 148,50 Sk denná materská.

...

pre koho to vlastne plati? Ak by som stihla platit DNP 26 tyzdnov pri sucasne trvajucom plateni NP z PP, dostala by som materske aj z DNP? Este tomu celkom nerozumiem. 270 dni NP v posl. 2 rokoch mam splnene. Dakujem za vysvetlenie.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

AndreaTN Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som poradit. Niekedy v roku 2008 planujeme dalsie dieta, cize narodilo by sa niekedy v roku 2009. Nezijeme na Slovensku, máme tu vsak trvaly pobyt. Ja v zahranici nepracujem, som v domacnosti. Je mozne, aby som sa dobrovolne nemocensky poistila na Slovensku a potom po narodeni dietata dostavala co najvyssiu matersku? Ak ano, ako to prosim urobit? Ktore poistenia si musim platit, od kedy, ako dlho? Velmi pekne dakujem za radu.
Keby si si túto tému prečítala, odpovedí na svoju otázku by si našla more. Ale skúsim v skratke odpovedať.
Treba sa prihlásiť na DNP /dobrovoľné nemocenské poistenie/ na sociálnu poisťovňu. To jediné treba platiť aby Ti na Slovensku vznikol nárok na materské. Treba to však urobiť osobne. Zvyknú pri tom kontrolovať aj občiansky preukaz. Aspoň niektoré pobočky.
Pre získanie materskej treba splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Treba sa preto prihlásiť na DNP z minimálneho VZ, momentálne 8100,- /od 1.10.2008 to bude o niečo viac/. Mesačne sa bude platiť 4,4% = 357,-. Treba byť DNP aspoń 270 dní do nástupu na MD. Keď zistíš, že si tehotná, najneskôr to musí byť do 8tt, treba sa z DNP z minimálneho VZ odhlásiť /zase osobne/ a nanovo sa prihlásiť s maximálnym VZ /momentálne 28142,- od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a platiť z neho až do nástupu na MD, minimálne 26 týždňov. Ak nastúpiš na MD po týchto 26 týždňoch platenia z maxima, tak tvoja materská bude maximálna, cca. 16000,-.

Keďže si v zahraničí, a asi Ti bude robiť problém všetko to osobne vybavovať, tak by som zvolila jednoduchší spôsob. Prihlásiť sa hneď z maximálneho VZ 28142,- /4,4% = 1239,- mesačne/, od 1.10.2008 by som dala zmenu VZ na nový maximum /30219,-/. Túto je myslím možné poslať aj poštou. Po splnení podmienky 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia budeš mať nárok na maximálnu materskú.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

LubiBrtka Pozri príspevok
Janka, prosim Vas, toto, co je uvedene pri inom prispevku
....
ak nestihne uplynúť 26 týždnov od prihlásenia sa na DNP do uplatnovania si nároku na materské, (príp. iné nemocenské dávky), ale samozrejme je splnená podmienka 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak sa z DNP materská ráta z predpokladaného denného vymeriavacieho základu, čo je u DNP minimálna mzda :30. Takže toho času DVZ =8100:30 = 270,- Sk a 55% z toho je 148,50 Sk denná materská.

...

pre koho to vlastne plati? Ak by som stihla platit DNP 26 tyzdnov pri sucasne trvajucom plateni NP z PP, dostala by som materske aj z DNP? Este tomu celkom nerozumiem. 270 dni NP v posl. 2 rokoch mam splnene. Dakujem za vysvetlenie.
Platí to pre každého, kto je DNP a chce z DNP poberať dávky.
Ak si však DNP v posledných dvoch rokoch nebola a nemáš ani ukončené žiadne nemocenské poistenie /čiže napr. zamestnanie/ v posledných dvoch rokoch, tak bohužiaľ nesplníš podmienku 270 dní DNP. Tých 26 týždňov, to je zase druhá podmienka, od ktorej sa odvíja výška vymeriavacieho základu, teda aj materskej.
Ešte nie si tehotná? Ak nie, tak môžeš dosiahnuť maximálnu materskú aj s pomocou DNP, nemusela by si ukončovať zamestnania a uzatvárať nové.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Bohužial, (vzhladom na výklad SP) ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu žiadne ukončené NP, tebe už DNP k vyššej materskej nepomôže. Nestihneš splniť 270 dní NP do pôrodu z DNP. Bolo treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením.
Jediné, čo ti teraz môže zvýšiť materskú je ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou HM.

Pre LubiBrtka
Odpoveď na možnosť DNP si už dostala aj tu. Takže v tvojom prípade DNP už nepomôže.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať