Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
este raz velka vdaka za vycerpavajuce odpovede...moc si to vazim!
Dufam,ze som vsetko pochopila, ako som uz spominala,je mi to vsetko...resp. bolo mi to vsetko cudzie.

Este ak mozem:
pojdem sa teraz prihlasit na socialku,nasla som si tlacivo Registracny list FO (snazila som sa ho vyplnit...hadam mi este pomozu v SP)...len este pre spravnost....do okienka vymeriavaci zaklad mam dat 8100sk a potom z toho odvadzat 4,4%? áno, ak sa poistíš napr. od 14.3., tak za obdobie 14-31.3.08 (18dní) pri VZ 8100 zaplatíš (8100:31dní v marci x18dní =4703,23 = 4704,- x 4,4% )= 207,-Sk
Ked si to potom zvysim na maximum,tak budem odvadzat 4,4% zo sumy 30.219 minus moj vymeriavaci zaklad,ktory som mala pred nastupom na 1. matersku. 30.219 - tvoj VZ z ktorého sa ti bude rátať materská (z čoho sa bude rátať, máš v predchádzajúcom príspevku)t.j. aby si potom v súčte dosiahla maximum a neplatila vela. To vsak platí len v prípade odhlásenia a nového prihlásenia.
Môžeš sa však hned od prvého prihlásenia platiť z toho rozdielu, prípadne kombináciou najprv VZ 8100 a neskôr dať zmenu na VZ maximum a od doby ked začneš pracovať dáš dalšiu zmenu na rozdiel max. a VZ zo zamestnania. To záleží od teba.
A ked zacnem pracovat v septembri,tak to bude tie ta ista suma,alebo uz 30.219 minus to,co konkretne zarobim v ten ktory mesiac? najlepšie si upraviť VZ na rodiel, tak ako píšeš. Ak by si mala súčet VZ zo zamestnania+DNP vyšší ako mesačné maximum t.j. tých 30.219,-, tak ti vznikne v SP preplatok a môžeš si ho neskôr písomne vyžiadať vrátiť. A materská z DNP sa bude rátať nie z toho, čo si platila, ale z rozdielu maximum - VZ zo zamestnania.
ja viem,ze sa asi opakujem....ale majte so mnou strpenia
.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

brčko Pozri príspevok
.
Velka vdaka za trpezlivost! Idem do toho
0 0
LubiBrtka LubiBrtka

LubiBrtka je offline (nepripojený) LubiBrtka

jankasm Pozri príspevok
Môže byť s tým istým zamestnávateľom, alebo s novým, to je úplne jedno. A stačí ho uzatvoriť napr. aj 2 dni pred nástupom na MD, ale môže byť aj 1 mesiac. To je na Vás, ako sa dohodnete. Ale čím kratšie bude ten PP trvať, tým menšie budú odvody a daň.

Prosim este odpoved na jednu otazku: Moze mat z toho noveho PP, kde HM bude viac ako 2,5 nasobok terajsej, zamestnavatel nejake problemy zo strany statnych institucii? Dakujem za vsetky rady, ktore ste mi tu dali.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alexisa Pozri príspevok
Ahoj, rada by som sa opýtala na tzv. reťazový pôrod. Som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, ktorá končí 18.8.2008 tretím rokom dieťaťa. Som opäť tehotná a termín pôrodu je predpokladaný na 10. október. Takže zrejme ešte budem musieť aj nastúpiť na čas do práce, ale to neviem isto, ako to dopadne.čo tým myslíš, firma zanikne? že pôjdeš na PN?Mám teda nárok na materské (bola som zamestnaná pred nástupom na prú matrskú)? Ak áno môžete mi povedať v akej výške, zejme z minima? A má význam dať si DNP a poradiť v akej výške si ho dať? u teba by z DNP vznikol nárok len ak by ti skončil terajší PP a nárok by bol len z minima, takže nemá to významTiež by som sa rada opýtala, ako dlho ho musím platiť. Veľmi pekne ďakujem za radu, moc by ste mi pomohli, lebo brať minimum je hrúza a o DNP som sa dozvedela až tu, naša účtovníčka mi neporadila nič. Ešte raz pekne prosím o radu a súčasne ďakujem.
Ak máš termín 10.10.08, tak na MD by si mala nastúpiť obvykle 29.8.08 (6týžd.pred) ale najskôr, 15.8.08 (8týžd.pred, ak uzná lekár). Ak ti ku dnu nástupu na MD bude trvať PP (to by sa bez tvojho súhlasu predpokladám mohlo stať len ak by firma zanikla, príp. ak by si mala PP na dobu určitú), tak máš nárok na materské zo zamestnania. Podmienku 270dní máš splnenú, lebo pri nároku na materskú sa do tohto obdobia zarátavajú aj dni RD.
Kedže ide u teba o dlhodobý PP, tak tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského je rok 2007 a vzhladom na to, že v roku 2007 nemáš VZ, tak sa ti bude rátať z predpokladaného VZ zamestnanca v mesiaci nástupu na MD t.j. 8/08 (pozri môj príspevok č.1091 text písaný modrým § 54 ods.1 + 57 ods.1 písm. a + hlavne §57 ods.2, tu je: (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.)

Ak by si nastupovala na MD 15.8.08 (18.8.08 má tvoje prvé dieťa 3roky a mala by ti vtedy končiť RD), tak predpokladám, že materská by sa ti rátala z predpokladanej mzdy, ktorú by si dosiahla v 8/08 (mesačnej hrubej mzdy z prac.zmluvy + príp.prémie za 8/08) deleno 30, z toho 55% je denná materská.
Ak by si na MD nastúpila 29.8.08 a od 19.8. do 28.8.08 by si pracovala, prípadne čerpala dovolenku, neviem ti povedať ktorá suma by sa delila číslom 30. Či by to bola mzda od 19.8. do 31.8.08?, čo by nebolo pre teba výhodne. V tom prípade by možno bolo dobré začať pracovať od 1.8.08 a nie až 19.8.08. Ak by si išla na PN, myslím, že by výška VZ bola ešte nižšia (zdá sa mi totiž, že tu mal niekto takýto prípad, ale už dávno), lebo VZ, z ktorého by sa malo platiť za august by bol o mzdu za dni PN nižší.
Nechcem však zavádzať.
Snád poradia skúsenejší - mzdári, napr. niektorá z Janiek?
Naposledy upravil brčko : 13.03.08 at 13:45
0 0
alexisa alexisa

alexisa je offline (nepripojený) alexisa

brčko Pozri príspevok
Ak máš termín 10.10.08, tak na MD by si mala nastúpiť obvykle 29.8.08 (6týžd.pred) ale najskôr, 15.8.08 (8týžd.pred, ak uzná lekár). Ak ti ku dnu nástupu na MD bude trvať PP (to by sa bez tvojho súhlasu predpokladám mohlo stať len ak by firma zanikla, príp. ak by si mala PP na dobu určitú), tak máš nárok na materské zo zamestnania. Podmienku 270dní máš splnenú, lebo pri nároku na materskú sa do tohto obdobia zarátavajú aj dni RD.
Kedže ide u teba o dlhodobý PP, tak tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského je rok 2007 a vzhladom na to, že v roku 2007 nemáš VZ, tak sa ti bude rátať z predpokladaného VZ zamestnanca v mesiaci nástupu na MD t.j. 8/08 (pozri môj príspevok č.1091 text písaný modrým § 54 ods.1 + 57 ods.1 písm. a + hlavne §57 ods.2, tu je: (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.)

Ak by si nastupovala na MD 15.8.08 (18.8.08 má tvoje prvé dieťa 3roky a mala by ti vtedy končiť RD), tak predpokladám, že materská by sa ti rátala z predpokladanej mzdy, ktorú by si dosiahla v 8/08 (mesačnej hrubej mzdy z prac.zmluvy + príp.prémie za 8/08) deleno 30, z toho 55% je denná materská.
Ak by si na MD nastúpila 29.8.08 a od 19.8. do 28.8.08 by si pracovala, prípadne čerpala dovolenku, neviem ti povedať ktorá suma by sa delila číslom 30. Či by to bola mzda od 19.8. do 31.8.08?, čo by nebolo pre teba výhodne. V tom prípade by možno bolo dobré začať pracovať od 1.8.08 a nie až 19.8.08. Ak by si išla na PN, myslím, že by výška VZ bola ešte nižšia (zdá sa mi totiž, že tu mal niekto takýto prípad, ale už dávno), lebo VZ, z ktorého by sa malo platiť za august by bol ešte nižší.
Nechcem však zavádzať.
Snád poradia skúsenejší - mzdári, napr. niektorá z Janiek?
Ďakujem za odpoveď. Snažím sa prelúskať všetkými článkami tu, ale trošku sa mi to pletie ;O) A s tým zamestnaním, no neviem ako sa zamestnávateľ zachová, snáď mi víde v ústrety podľa dákej dobrej rady od Vás. Niekde som tú čítala, myslím, že to bolo aj od vás...rešiením by možno bolo zvýšenie platu na maximum, lebo predpokladaná mzda v 8/08 ako píšete je minimum (tak sa to u nás robí :-( ) alebo uzavretie nového prac. pomeru hoci aj s týmto zamestnávateľom? Bola by potom materská vyššie ako minimum? A ešte zamestnávateľ platí odvody iba do dňa nástupu na materskú však? Potom už za mňa odvody neplatí, je to tak? Aby som si pomohla so zvýšením materskej, musím mu povedať všetko a polopate, preto sa aj pýtam. Ak môžte ešte mi poraďte s týmto. Moooc skutočne moc ďakujem, lebo mi svitla nádej po 3 rokoch minima ;O)
Naposledy upravil alexisa : 13.03.08 at 16:05
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ahoj brcko,

dnes som sa bola prihlasit na DNP z minimalneho VZ. platit budem od 8. aprila celkom by ma zaujímalo, prečo od 8.4. a nie skôr, ked už tak od 1.4.04 (nepovedali mi kolko 8100:30x23 x4,4% zaokrúhli nahor na celé koruny to bude platba za apríl splatná do 8.5.08, potom suma za celý mesiac je 357,-Sk).
OPRAVUJEM: Som prehliadla, že od 8.4. budeš platiť! a nie, že od 8.4.08 budeš prihlásená. Takže ak si na prihlášku uviedla ako dátum vzniku nemocenského poistenia 12.3.08, tak do 8.4.08 (vždy do 8-eho nasledujúceho mesiaca je poistné za predchádzajúci mesiac splatné) musíš zaplatiť poistné vo výške 8100:31x20= 5225,81 = zaokrúhlene z VZ 5226,- x 4,4% = 229,94 = zaokrúhlene 230,-sk (takto to rátajú u nás a pozerala som aj do zákona o soc.poist)

chcem sa spytat: musim byt poistena minimalne 270 dni bez prerusenia? 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemusí byť bez prerušenia. ak nahodou ochoriem, co sa stane? Záleží kedy. Ak ti v tom čase bude trvať terajší PP a z DNP nesplňaš 270dní, tak budeš DNP platiť aj počas PN. PN budeš poberať len zo zamestnania. kedy sa mozeme zacat snazit o babatko? a posledna vec - ked som sa prihlasila z minima, nebudem mat nizsiu matersku? mimimum máš zatial. Teraz ide iba o to, aby ti bežali dni DNP, nejde o jeho výšku

dakujem vopred velmi pekne.

u teba je vela neznámych:
1. bude ti ku dnu uplatnovania nároku na materskú trvať terajší PP -to je zásadná otázka
2. ak ti tento PP skončí 30.6.08, máš možnosť sa zamestnať inde napr. len na pár dní s maximálnym VZ? (ak áno, je to jednoduchšia možnosť ako získať max. materskú. V tom prípade by ste sa snažiť o bábo mohli hned)
3. ...

Záleží aké nemocenské poistenia ti budú trvať ku dnu nástupu na MD, čo je 6 (najskôr však 8)týždnov pred termínom pôrodu. Z nich sa bude rátať materská.
U teba, ked nevieš aký PP, príp. či nejaký bude trvať ku dnu nástupu a s akým VZ, je ťažké radiť s DNP.
Naposledy upravil brčko : 18.03.08 at 12:48
0 0
AndreaTN AndreaTN

AndreaTN je offline (nepripojený) AndreaTN

Janka, velmi pekne dakujem za odpoved. Viem, ze by som ju tu nasla, aj som sa o to pokusila, ale po precitani asi 15 stran som zvolila radsej tuto moznost.
Na Slovensku som priblizne kazdych 6-8 tyzdnov, takze by som to mohla zvladnut aj osobne.
Este raz velmi pekne dakujem.
0 0
katuskapd katuskapd

katuskapd je offline (nepripojený) katuskapd

Dobry vecer.
Chcem sa spytat ci mam narok na matersku z DNP to si platim od 1.12.07. Zamestana som bola od 1.10.06 do 31.3.07 a od 1.7.07 doteraz ten pracovny pomer este trva. Dakujem za odpoved.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

LubiBrtka Pozri príspevok
Prosim este odpoved na jednu otazku: Moze mat z toho noveho PP, kde HM bude viac ako 2,5 nasobok terajsej, zamestnavatel nejake problemy zo strany statnych institucii? Dakujem za vsetky rady, ktore ste mi tu dali.
Neviem aké problémy máš na mysli.
On Ťa predsa normálne zamestná, dá Ti mzdu akú chce, mzdu Ti vyplatí, odvedie odvody .... Všetko vrámci zákona.
Môj prípad: zamestnala som sa 1.7.2007, 4.7.2007 som nastúpila na MD. Materskú mi rátala z príjmu za tie 3 dni, z maxima, ktoré mi zamestnávateľ dal. Tetuška na SP na mňa síce zazrela, určite jej bolo jasné, prečo ten PP vznikol, ale nemohla na to povedať ani slovo.
Takže vôbec žiadne problémy.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katuskapd Pozri príspevok
Dobry vecer.
Chcem sa spytat ci mam narok na matersku z DNP to si platim od 1.12.07. Zamestana som bola od 1.10.06 do 31.3.07 a od 1.7.07 doteraz ten pracovny pomer este trva. Dakujem za odpoved.
A kedy nastupuješ na MD?
Podľa tvojich údajov si platíš DNP už nejaké 3 mesiace, plus sa Ti k nemu pripočítajú dni z ukončeného zamestnania, ktoré trvalo 6 mesiacov. To je spolu 9 mesiacov, takže tých 270 dní by malo byť splnených. Môžeš si to presne prepočítať na dni.
Nárok na materské budeš mať aj zo zamestnania.
0 0
dorotka77 dorotka77

dorotka77 je offline (nepripojený) dorotka77

Dobrý deň,
som SZČO, od 6.2.2008 na materskej.
Platila som si povinné odvody z minimálneho VZ a dobrovoľné nemocenské poistenie tiež z minimálneho VZ. Na Vašu radu (jankasm, za ktorú veľmi pekne ďakujem ), ako si vylepšiť výšku materskej, som sa zamestnala u známej 5 dní pred nástupom na materskú s platom vo výške maximum, mínus VZ ako SZČO a mínus VZ z DNP. Materskú som žiadala zo všetkých poistení.
A tu sa stala chyba - pri zmene miesta podnikania zo Žiliny do Bratislavy (v r. 2005) bol poslaný neúplný spis, na základe ktorého mi bola povedaná nesprávna informácia o výške nedoplatku ku dňu nástupu na materskú - nedoplatok som uhradila vo výške, ktorú mi opakovane potvrdili v SP. Na chybu sa prišlo pred týždňom, kompletný spis v BA stále nemám, nedoplatok ostal neuhradený ku koncu februára, kvôli čomu mi nevzniká nárok na materské z povinného poistenia.
SP mi neuznala ani materské z TPP s odôvodnením, že TP trval kratšie ako 270 dní??? Oficiálne rozhodnutie mi ešte neprišlo, toto je len sprostredkovaná správa.
Prosím vás, je ešte nejaká šanca, môžem sa nejako brániť???
Pani v SP, ktorá ma má na starosti, mi potvrdila, že je to bohužiaľ ich chyba, avšak zákon je na ich strane, keďže som nevyrovnala nedoplatky ku 29.02.
Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to nenapísala veľmi zmätene, ale naozaj som vytočená. Materská cca 140,- SKK na deň nie je ktoviečo.
dorotka
0 0
Anka z KE Anka z KE

Anka z KE je offline (nepripojený) Anka z KE

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu:

Som 6 rokov nepretržite zamestnaná, na materskú nastupujem koncom júna 08, uvažujem nad DNP ( kvôli neskoršej OČR alebo PN-ke) . Mám sa dať teraz poistiť z VZ 8100? Keď nastúpim na rodičovskú dovolenku a zároveň sa vrátim do pôvodného zamestnania na 25% úväzok, mám si VZ zvýšiť? Na akú sumu? Keď budem mať skrátený úväzok počas RD, bude za mňa zamestnávateľ platiť nejaké odvody, napr. nemocenské poistenie a pod?
Vopred ďakujem za radu.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dorotka77 Pozri príspevok
Dobrý deň,
som SZČO, od 6.2.2008 na materskej.
Platila som si povinné odvody z minimálneho VZ a dobrovoľné nemocenské poistenie tiež z minimálneho VZ. Na Vašu radu (jankasm, za ktorú veľmi pekne ďakujem ), ako si vylepšiť výšku materskej, som sa zamestnala u známej 5 dní pred nástupom na materskú s platom vo výške maximum, mínus VZ ako SZČO a mínus VZ z DNP. Materskú som žiadala zo všetkých poistení.
A tu sa stala chyba - pri zmene miesta podnikania zo Žiliny do Bratislavy (v r. 2005) bol poslaný neúplný spis, na základe ktorého mi bola povedaná nesprávna informácia o výške nedoplatku ku dňu nástupu na materskú - nedoplatok som uhradila vo výške, ktorú mi opakovane potvrdili v SP. Na chybu sa prišlo pred týždňom, kompletný spis v BA stále nemám, nedoplatok ostal neuhradený ku koncu februára, kvôli čomu mi nevzniká nárok na materské z povinného poistenia.
SP mi neuznala ani materské z TPP s odôvodnením, že TP trval kratšie ako 270 dní??? Oficiálne rozhodnutie mi ešte neprišlo, toto je len sprostredkovaná správa.
Prosím vás, je ešte nejaká šanca, môžem sa nejako brániť???
Pani v SP, ktorá ma má na starosti, mi potvrdila, že je to bohužiaľ ich chyba, avšak zákon je na ich strane, keďže som nevyrovnala nedoplatky ku 29.02.
Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to nenapísala veľmi zmätene, ale naozaj som vytočená. Materská cca 140,- SKK na deň nie je ktoviečo.
dorotka
Čo sa týka pracovného pomeru, tú radu som Ti asi dávala už dosť dávno, však? Podľa nového zákona o SP, by si mala mať nárok na materskú aj z PP, ale po zverejnení výkladu zákona SP, je to tak, že ak nemáš z každého poistenia /to znamená zvlášť zo zamestnania, zvlášť z DNP a zvlášť ako SZČO/ splnených 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch /prípadne v posledných dvoch rokoch mať nejaké ukončené nemocenské poistenie, ktorého dni by sa pripočítali k trvajúcemu poisteniu/ tak nárok na materské bohužiaľ skutočne nie je.
V obdobi niekedy na prelome roka a začiatkom januára, kým sa zverejnil ten výklad SP, sme takto radili, bohužiaľ sme si vyložili zákon tak, ako bol napísaný. Po zverejnení toho výkladu sme toto tvrdenie odvolali, a je veľká škoda, že si asi túto tému na porade priebežne nesledovala.
Neviem či je ešte nejaká šanca túto tvoju situáciu zmeniť.
0 0
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

dobry den, davnejsie som tuto temu nenavstivila a preto som sa doteraz riadila touto radou:
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007 Správne
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie. Prihlásiť sa na DNP stačí pár dní pred nástupom na MD, stačí z minimálneho VZ 8100,-. V súčte DNP + zamestnanie dosiahneš maximálny VZ, materská bude teda maximálna.
co je v podstate moj pripad, co sa tyka vymeriavacieho zakladu
ked teraz dobre citam, nastala zmena a je treba popri zamestnani mat DNP tiez 270dni, co vsak nestiham, som tehotna predpokladany nastup na MD 15.10.2008 poradte co s tym teraz
0 0
dorotka77 dorotka77

dorotka77 je offline (nepripojený) dorotka77

jankasm Pozri príspevok
Čo sa týka pracovného pomeru, tú radu som Ti asi dávala už dosť dávno, však? Podľa nového zákona o SP, by si mala mať nárok na materskú aj z PP, ale po zverejnení výkladu zákona SP, je to tak, že ak nemáš z každého poistenia /to znamená zvlášť zo zamestnania, zvlášť z DNP a zvlášť ako SZČO/ splnených 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch /prípadne v posledných dvoch rokoch mať nejaké ukončené nemocenské poistenie, ktorého dni by sa pripočítali k trvajúcemu poisteniu/ tak nárok na materské bohužiaľ skutočne nie je.
V obdobi niekedy na prelome roka a začiatkom januára, kým sa zverejnil ten výklad SP, sme takto radili, bohužiaľ sme si vyložili zákon tak, ako bol napísaný. Po zverejnení toho výkladu sme toto tvrdenie odvolali, a je veľká škoda, že si asi túto tému na porade priebežne nesledovala.
Neviem či je ešte nejaká šanca túto tvoju situáciu zmeniť.
Diskusiu som už nestíhala sledovať, mali sme zdravotné problémy.
Škoda, dúfala som, že sa sekli na SP.
Skúsime sa sťažovať, že na základe ich mylnej informácie som zaplatila nesprávnu sumu, čím som prišla o nárok na materské z povinného nemocenského a fakt, že v tom majú zmätky ma nemusí zaujímať. Uvidíme, ako pochodíme.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dorotka77 Pozri príspevok
Diskusiu som už nestíhala sledovať, mali sme zdravotné problémy.
Škoda, dúfala som, že sa sekli na SP.
Skúsime sa sťažovať, že na základe ich mylnej informácie som zaplatila nesprávnu sumu, čím som prišla o nárok na materské z povinného nemocenského a fakt, že v tom majú zmätky ma nemusí zaujímať. Uvidíme, ako pochodíme.

Za pokus to stojí. Budeme Ti všetci držať palce.
Ale ak to nemáš písomne, tak dosť pochybujem, že pochodíš. Oni si len tak chybu nepriznajú.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

smatralaka Pozri príspevok
dobry den, davnejsie som tuto temu nenavstivila a preto som sa doteraz riadila touto radou:
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007 Správne
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie. Prihlásiť sa na DNP stačí pár dní pred nástupom na MD, stačí z minimálneho VZ 8100,-. V súčte DNP + zamestnanie dosiahneš maximálny VZ, materská bude teda maximálna.
co je v podstate moj pripad, co sa tyka vymeriavacieho zakladu
ked teraz dobre citam, nastala zmena a je treba popri zamestnani mat DNP tiez 270dni, co vsak nestiham, som tehotna predpokladany nastup na MD 15.10.2008 poradte co s tym teraz
Veľká škoda, že si tu nenakukla o také 2 mesiace skôr. Vtedy by sa tých 270 dní ešte stihnúť dalo.
A nemáš v posledných dvoch rokoch nejaké ukončené nemocenské poistenie? Napr. neplatila si si už niekedy DNP alebo nemenila si zamestnanie?

Ak nie, tak potom máš už len jedinú možnosť. Ak máš podmienku 270 dní nemocenského poistenia splnenú zo zamestnania, tak musíš súčasný PP ukončiť a následne uzatvoriť nový PP /môže byť aj u toho istého zamestnávateľa/ pár dní pred nástupom na MD. Za tieto dni musíš zarobiť mzdu vo výške maximálneho VZ a materská bude maximálna.
Naposledy upravil jankasm : 14.03.08 at 12:40
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Anka z KE Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu:

Som 6 rokov nepretržite zamestnaná, na materskú nastupujem koncom júna 08, uvažujem nad DNP ( kvôli neskoršej OČR alebo PN-ke) . Mám sa dať teraz poistiť z VZ 8100? Áno, úplne stačí zatiaľ z minima. Pred nástupom na MD sa odhlás a nanovo prihlás s maximálnym VZ /vlastne maximum mínus VZ zo zamestnania/. Budeš z toho platiť počas MD, to Ti akurát uplynie tých 26 týždňov, a po skončení MD, čiže počas RD môžeš poberať dávky z tohto skutočného VZ.
Keď nastúpim na rodičovskú dovolenku a zároveň sa vrátim do pôvodného zamestnania na 25% úväzok, mám si VZ zvýšiť? Na akú sumu? Keď nastúpiš do práce, tak si môžeš VZ zvýšiť zase na rozdiel maximum mínus VZ, ktorý budeš mať v zamestnaní.
Keď budem mať skrátený úväzok počas RD, bude za mňa zamestnávateľ platiť nejaké odvody, napr. nemocenské poistenie a pod? Keď budeš pracovať počas RD, tak zamestnávateľ bude za Teba normálne platiť všetky odvody ako za ostatných zamestnancov.
Vopred ďakujem za radu.
Odpovede v texte.
0 0
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

dakujem janka a co ak by som pred nastupom na MD sa zamestnala u ineho zamestnavatela s vyplatou, ktora mi chyba do maxima? a mam este jednu otazocku: pocas RD mozem ist na OCR a dostavat davky zo socialky? spravne som pochopila?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

smatralaka Pozri príspevok
dakujem janka a co ak by som pred nastupom na MD sa zamestnala u ineho zamestnavatela s vyplatou, ktora mi chyba do maxima? a mam este jednu otazocku: pocas RD mozem ist na OCR a dostavat davky zo socialky? spravne som pochopila?
Nie, druhé zamestnanie by Ti nepomohlo. Vtedy by si musela mať z každého zamestnania splnenú podmienky 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
Áno, počas RD môžeš dostávať od SP dávky - a to OČR aj PN. Ale tieto dávky je možné poberať len z DNP. A na poberanie PN z DNP musíš mať rovnako splnených tých 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Pri OČR nie, na tú máš nárok okamžite od prihlásenia sa na DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať