Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

jankasm Pozri príspevok
Nie, druhé zamestnanie by Ti nepomohlo. Vtedy by si musela mať z každého zamestnania splnenú podmienky 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
Áno, počas RD môžeš dostávať od SP dávky - a to OČR aj PN. Ale tieto dávky je možné poberať len z DNP. A na poberanie PN z DNP musíš mať rovnako splnených tých 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Pri OČR nie, na tú máš nárok okamžite od prihlásenia sa na DNP.
Ahojte!

idem sa pridat opat do diskusie,chcem zareagovat na tuto odpoved.
Ak som to spravne pochopila,som teraz na DR a ak budem poistena DNP, mozem pri chorobe maleho dostavat nejake peniazky navyse?Maly je casto chory a travime dni doma
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

riskovci Pozri príspevok
Ahojte!

idem sa pridat opat do diskusie,chcem zareagovat na tuto odpoved.
Ak som to spravne pochopila,som teraz na DR a ak budem poistena DNP, mozem pri chorobe maleho dostavat nejake peniazky navyse?Maly je casto chory a travime dni doma
Ak som správne pochopila, tak si na RD? Aspoň myslím, že to znamená to DR.
A áno, ak sa prihlásiš na DNP, tak od prvého dňa môžeš poberať dávky OČR. Dávka sa poberá maximálne 10 dní. Záleží na tebe, z akého VZ sa prihlásiš. Ak by si sa napr. z maxima, čo je 28142,- tak mesačne zaplatíš 1239,-, samozrejme menej o tie dni, ktoré budeš poberať OČR. Vtedy sa poistné neplatí. Prvých 26 týždňov /čo je cca. 6 mesiacov/ budeš však OČR môcť z DNP poberať len z pravdepodobného VZ, a to je minimálny VZ, momentálne 8100,-. OČR za 10 dní je z toho cca. 1500,-. Po tých 26 týždňoch, ak budeš platiť DNP z maxima, bude OČR už počítaná zo skutočného VZ, z ktorého budeš platiť, a bude to cca. 5000,- za 10 dní.
0 0
ErikaOl ErikaOl

ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

Ahojte,

chcem sa uistiť, či robím dobre.
31.3.2008 chcem ukončiť PP u svojho zamestnávateľa, s tým, že 1.4.2008 s ním uzatvorím nový PP na max. VZ.
11.4.2008 zrejme pôjdem na PN.
1. Dávka PN sa mi bude počítať z nového max. VZ, však?
2. Ak budem pokračovať v PN až do materskej, kt. mi začína cca 11. júna (6 týždňov pred termínom), materská sa tiež bude počítať z max. VZ?
Čiže dávky počas PN sa budú rovnať materskej (t.z. 55% z VZ)?

ĎAkujem
Naposledy upravil ErikaOl : 14.03.08 at 13:57
0 0
katuskapd katuskapd

katuskapd je offline (nepripojený) katuskapd

Dakujem Jankasm,
na matersku nastupujem 17.3.08 takze dovtedy to bude 290 dni. Takze splnam. Este ma napadlo som vypisana na rizikovom od 2.1.08, ale DNP som platila aj januar, februar,marec. Dufam, ze v tom nebude problem. Este raz vdaka.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

ErikaOl Pozri príspevok
Ahojte,

chcem sa uistiť, či robím dobre.
31.3.2008 chcem ukončiť PP u svojho zamestnávateľa, s tým, že 1.4.2008 s ním uzatvorím nový PP na max. VZ.
11.4.2008 zrejme pôjdem na PN.
1. Dávka PN sa mi bude počítať z nového max. VZ, však?
2. Ak budem pokračovať v PN až do materskej, kt. mi začína cca 11. júna (6 týždňov pred termínom), materská sa tiež bude počítať z max. VZ?
Čiže dávky počas PN sa budú rovnať materskej (t.z. 55% z VZ)?

ĎAkujem
1. Dávka PN sa bude počítať z nového max. VZ.
2. Presne tak.
0 0
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

dakujem janka, vsetci tu pracuju s tym, ze ukoncia pomer a potom sa prihlasia nanovo, to len ja tak nedoverujem zamestnavatelovi a obavam sa skusobnej doby? Vsak vtedy moze dat zamestnavatel bez mihnutia oka vypoved....
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

prajem pekny den. Aj ja prosim o radu. Momentalne som na RD a to od 2/06 nepretrzite doteraz. Nakolko som mala od prveho dietata uz 2 potraty, teraz som tiez na PN a to od 01/08 - rizikova tehotnost. Na PN mam narok z DNP ktore som si platila od 9/06 cize podmienku 270 dni mam splnenu. Posledne prihlasenie na max. bolo 10.12.07 (ako ste radili na konci roka) a nasledne od januara mam znizeny VZ na min. A tu je moj problem. Nakolko som nastupila na PN az v januari, tak po novom sa mi rata PN z minima. 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia uplynie 8.6.08. Ako som si vyratala, tak do nastupu na MD -12.8. by som mohla poberat PN z maxima. Viem, ze pocas trvania PN sa vyska uz neprepocitava,tak Vas prosim o radu,ako by bolo mozne dosiahnut PN z max za tie dva mesiace. Za odpovede velmi dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

smatralaka Pozri príspevok
dakujem janka, vsetci tu pracuju s tym, ze ukoncia pomer a potom sa prihlasia nanovo, to len ja tak nedoverujem zamestnavatelovi a obavam sa skusobnej doby? Vsak vtedy moze dat zamestnavatel bez mihnutia oka vypoved....
No keby si si prečítala úplne všetky príspevky, zistila by si, že nie všetci túto možnosť majú, a to presne z toho dôvodu, čo píšeš ty. Alebo sa obávajú, alebo jednoducho im to hneď zamestnávateľ zamiestne. Takže táto operácia skutočne prichádza do úvahy len u ochotného zamestnávateľa a samozrejme bez dôvery by to nešlo. Možno ten nový PP uzatvárajú bez skúšobnej doby. Však ak niekto niekde pracuje napr. 5 rokov tak vôbec nie je potrebná skúšobná doba pri novom PP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katuskapd Pozri príspevok
Dakujem Jankasm,
na matersku nastupujem 17.3.08 takze dovtedy to bude 290 dni. Takze splnam. Este ma napadlo som vypisana na rizikovom od 2.1.08, ale DNP som platila aj januar, februar,marec. Dufam, ze v tom nebude problem. Este raz vdaka.
PN pri rizikovom však asi poberáš len zo zamestnania, je tak? V tom prípade DNP platiť musíš, až kým nepožiadaš o materské z DNP.
Len v tom prípade, keby si bola na PN aj z DNP, čiže by si z neho poberala nemocenské, vtedy by si nemusela DNP platiť.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

hanma Pozri príspevok
prajem pekny den. Aj ja prosim o radu. Momentalne som na RD a to od 2/06 nepretrzite doteraz. Nakolko som mala od prveho dietata uz 2 potraty, teraz som tiez na PN a to od 01/08 - rizikova tehotnost. Na PN mam narok z DNP ktore som si platila od 9/06 cize podmienku 270 dni mam splnenu. Posledne prihlasenie na max. bolo 10.12.07 (ako ste radili na konci roka) a nasledne od januara mam znizeny VZ na min. A tu je moj problem. Nakolko som nastupila na PN az v januari, tak po novom sa mi rata PN z minima. 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia uplynie 8.6.08. Ako som si vyratala, tak do nastupu na MD -12.8. by som mohla poberat PN z maxima. Viem, ze pocas trvania PN sa vyska uz neprepocitava,tak Vas prosim o radu,ako by bolo mozne dosiahnut PN z max za tie dva mesiace. Za odpovede velmi dakujem.
Úplne jednoducho, treba túto súčasnú PN ukončiť a po splnení podmienok na maximálnu nech lekár vystaví novú. Samozrejme, bude sa s ním treba dohodnúť, či bude ochotný. Držím palce.
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

Dobrý deň

zaradila som túto tému sem, dúfam, že správne.

Som dobrovoľne nezamestnaná. Platím si len zdravotné poistenie. Som zatiaľ "spokojna" a je len otázka času kedy sa zamestnám (kedy sa zlepší finančná situácia vo firme, kt. vlastním aj s mojím partnerom).
A keďže plánujeme mať dieťa, tak by som si pre istotu chcela platiť dobrovnoľné nemocenské, aby som mala tých 270 dní a mala nárok poberať materskú.

Ak by mi mohol niekto potvrdiť, že či som nezabudla na niečo.

1. Pôjdem na socialne a budem si okrem zdravotného platiť aj nemocenské.Dobrovoľne.Pre istotu.

2. V prípade ak otehotniem, a stále nebudem zamestnaná, tak nárok na materskú budem mať, ano?

3. Alebo ak otehotniem a zamestnaná už budem (min. mzda a dobrovoľné nemocenské si samozrejme zruším), tak v tom prípade nárok budem mať tiež.Ano?

Ale keď budem chcieť si zvýšiť materskú na maximum, tak v bode 2, by som musela si zvýšiť dobrovoľnú nemocenskú dávku? Ak áno, tak na ako dlho?
a v bode 3. by som len musela dať výpoveď a zároveň sa zamestnať na max. VZ?
Stačilo by sa zamestnať s max. VZ len na pár dní a mesiac pred pôrodom?

Dúfam, že som to tu moc neskomplikovala.
Ďakujem
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

jankasm dakujem, ale chcem sa este opytat, ci to moze byt aj na tu istu diagnozu. Trebars ukoncenie PN- rizikova tehotnost a opat o tyzden prihlasenie na PN s tou istou diagnozou. Bojim sa, ci mi to lekar bude chciet vypisat, ci nebude mat obavy zo strany SP. Dakujem este raz za cenne rady.
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

pre HANMA:

Mám čerstvú skúsenosť čo sa týka prerušenia PN a jej následného zahájenia o týždeň.
Keďže som bola na PN z dôvodu rizik. tehotenstva a moja ženská lekárka ma na moju žiadosť vypísala do práce, zahájiť novú PN som už bohužiaľ s tou istou diagnózou nemohla ihneď. Poradila mi, aby som šla na PN k svojmu všeobecnému lekárovi z dôvodu prechladnutia a po týždni som bola preradená späť k svojej ženskej lekárke už s tou pôvodnou diagnózou.
Takže asi takýto postup by bol najvhodnejší z dôvodu kontroly SP, čo som si overovala.
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

Mala by som ešte jednu otázku pre tých, ktorí majú skúsenosti s výpočtom miezd.
Už 10 rokov som nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa.
Od 02.01.2008 som sa z dôvodu plánovanej PN zamestnala ešte u jedného ďalšieho zamestnávateľa. Od 04.01.2008 som PN. Môj druhý zamestnávateľ uviedol na potvrdení pre SP na účely PN za nasledovné dva dni tieto údaje: 2dni a 800Sk, teda DVZ bol 400Sk. Minulý mesiac mi SP vyplatila nemocenské od obidvoch zamestnávateľov, tento mesiac však nie. Potrebujú vraj moju pracovnú zmluvu a platový dekrét od druhého zamestnávateľa.
Chcela by som sa preto opýtať, koľko by som mala mať uvedenú mzdu na pracovnej zmluve, ak za spomínané dva dni som zarobila v hrubom 800Sk. Pracovná zmluva je platná od 02.01.2008.
A ešte jedna otázka, či musím mať platový dekrét, alebo stačí pracovná zmluva, lebo naozaj neviem, čo je platový dekrét.

A ešte jedna informácia. U prvého zamestnávateľa som dosiahla DVZ 521 Sk, u druhého DVZ 400Sk. Bude to podľa Vás problém z dôvodu prekročenia max. VZ, teda za január nejakých 907,80?

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

jankasm Pozri príspevok
Takže v pohode to ešte stíhaš.
Odhlás sa z DNP z minima napr. v piatok 29.02.2008. Hneď v ten deň im podaj aj prihlášku na DNP s VZ 28142-16000=12142,- od 1.3.2008 /nemusí byť presne, môžeš si to napr. zaokrúhliť na 12100,- alebo na 12000,-/. 26 týždňov, čo je cca. 6 mesiacov, budeš mať splnených do konca augusta. DNP z tohoto VZ musíš platiť neprerušene až do nástupu na MD. Počas MD môžeš potom DNP ponechať, platiť ho však nebudeš. Znovu ho začneš platiť až počas RD, alebo ho zrušíš. Takže ak na MD nastúpiš v septembri, tvoja materská bude počítaná zo zamestnania z VZ 16000,- /materská cca. 8800,-/ a z DNP z VZ 12142,- /materská cca. 6680,-/. Tvoja mesačná materská bude vo výške cca. 15500,-.
Vypočítaj si potom presne tých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP a daj si pozor, aby Ťa na MD nevypísali ani o deň skôr.

Mám otázku ešte k mojej situácii. Ešte 29.2.2008 som bola u nás na SP kde som si chcela zmeniť výšku VZ na DNP. Ale zmenili mi iba výšku VZ, pričom to neurobili tak že ma odhlasili z min. VZ a znova prihlasi z VZ 12100,- nevadí to?? Ochota u pracovníčok bola neskutočná
0 0
tina.mar tina.mar

tina.mar je offline (nepripojený) tina.mar

prosim o radu. ktore tlaciva musia byt podane soc.poistovni, aby bolo vsetko v poriadku, aby mi vyplatili peniazky. je nutne aj tlacivo RLFO a vyhlasenie fyzickej osoby, ze sa riadne stara o dieta, na ucely dochodkoveho poistenia.
0 0
hanma hanma

hanma je offline (nepripojený) hanma

anka007 Pozri príspevok
pre HANMA:

Mám čerstvú skúsenosť čo sa týka prerušenia PN a jej následného zahájenia o týždeň.
Keďže som bola na PN z dôvodu rizik. tehotenstva a moja ženská lekárka ma na moju žiadosť vypísala do práce, zahájiť novú PN som už bohužiaľ s tou istou diagnózou nemohla ihneď. Poradila mi, aby som šla na PN k svojmu všeobecnému lekárovi z dôvodu prechladnutia a po týždni som bola preradená späť k svojej ženskej lekárke už s tou pôvodnou diagnózou.
Takže asi takýto postup by bol najvhodnejší z dôvodu kontroly SP, čo som si overovala.
anka007 dakujem velmi za odpoved, chapem to spravne, isli v Tvojom pripade po sebe nasledne 3 vystavene PN?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nikka_ Pozri príspevok
Môžete prosim poradiť aj mne??
od 1.2.08 som sa prihlásiana na DPN z min VZ 8100,- som nepretržite zamestnaná od 2004 pričim v 09/07 bola zmena zamesnávateľa ale NP nebolo prerušené ani na deň. HP v zam. mám 16.tis.. Ako mám postupovať aby som dostávala materskú az d DPN. Budem si vôbec môcť uplatniť nárok na materskú z DPN.
Ďakujem, viem, že je tu ohľadne toho písané veľa, ale už strácam prehľad.
nikka_ Pozri príspevok
predpokladaný nástup na MD je polovica septembra.
Takze ako by som mala postupovať ? mám si zvýšiť VZ pri DNP??
jankasm Pozri príspevok
Takže v pohode to ešte stíhaš.
Odhlás sa z DNP z minima napr. v piatok 29.02.2008. Hneď v ten deň im podaj aj prihlášku na DNP s VZ 28142-16000=12142,- od 1.3.2008 /nemusí byť presne, môžeš si to napr. zaokrúhliť na 12100,- alebo na 12000,-/. 26 týždňov, čo je cca. 6 mesiacov, budeš mať splnených do konca augusta. DNP z tohoto VZ musíš platiť neprerušene až do nástupu na MD. Počas MD môžeš potom DNP ponechať, platiť ho však nebudeš. Znovu ho začneš platiť až počas RD, alebo ho zrušíš. Takže ak na MD nastúpiš v septembri, tvoja materská bude počítaná zo zamestnania z VZ 16000,- /materská cca. 8800,-/ a z DNP z VZ 12142,- /materská cca. 6680,-/. Tvoja mesačná materská bude vo výške cca. 15500,-.
Vypočítaj si potom presne tých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP a daj si pozor, aby Ťa na MD nevypísali ani o deň skôr.
nikka_ Pozri príspevok
Mám otázku ešte k mojej situácii. Ešte 29.2.2008 som bola u nás na SP kde som si chcela zmeniť výšku VZ na DNP. Ale zmenili mi iba výšku VZ, pričom to neurobili tak že ma odhlasili z min. VZ a znova prihlasi z VZ 12100,- nevadí to?? Ochota u pracovníčok bola neskutočná
To je práve to, čo si robiť nemala. Ochotu tetušiek na SP si nevšímaj, proste to vyplň a odovzdaj tak, ako potrebuješ. Práve preto je tá časť v mojej odpovedi zvýraznená, treba sa odhlásiť a prihlásiť. Zmena VZ bohužiaľ nestačí. Aby sa Ti bral ako vymeriavací základ na výpočet materskej maximum, ktorý si si teraz stanovila, musí to byť s novou prihláškou. Inak sa Ti bude počítať VZ z doby od pôvodnéh prihlásenia sa.
Pozerám, že to bolo len od 1.2.2008, takže sa Ti bude počítať VZ za február 8100,- a od ďalšieho mesiaca ten zvýšený, takže výsledkom bude niečo menej ako maximum, ale nebude to až taký veľký rozdiel.
Takže alebo sa môžeš odhlásiť a prihlásiť teraz, napr. k zajtrajšiemu dňu s VZ maximálnym, alebo to môžeš nechať tak a materská bude o pár korún nižšia. Keďže je nový VZ cca. 12000,- tak by som sa tým už netrápila. To bude fakt len pár korún.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tina.mar Pozri príspevok
prosim o radu. ktore tlaciva musia byt podane soc.poistovni, aby bolo vsetko v poriadku, aby mi vyplatili peniazky. je nutne aj tlacivo RLFO a vyhlasenie fyzickej osoby, ze sa riadne stara o dieta, na ucely dochodkoveho poistenia.
Áno, pôjdeš na SP, kde odovzdáš do 15. dní od narodenia dieťaťa RLFO, na platenie dôchodkového poistenia štátom. Podpíšeš pred nimi aj vyhlásenie a ak chceš aby Ti príspevky išli aj do II. piliera, vypíšeš ešte aj na to nejaké tlačivo.
Toto všetko sa ale nerobí preto, aby Ti bola vyplatená materská. Na to stačí odovzdať žiadosť o materské, splniť podmienky, a po narodení dieťaťa doniesť na SP rodný list.
Tie všetky tlačivá sú potrebné len na to, aby za Teba odo dňa narodenia dieťaťa platil dôchodkové poistenie štát.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
jankasm Pozri príspevok
A kedy nastupuješ na MD?
Podľa tvojich údajov si platíš DNP už nejaké 3 mesiace, plus sa Ti k nemu pripočítajú dni z ukončeného zamestnania, ktoré trvalo 6 mesiacov. To je spolu 9 mesiacov, takže tých 270 dní by malo byť splnených. Môžeš si to presne prepočítať na dni.
Nárok na materské budeš mať aj zo zamestnania.
Platím si tiež dobrovoľne DNP od 1.12.2007. Popri tom som aj 3 roky zamestnaná. Zamestnanie stále beží. Na MD nastupujem 23.5.2008.
Dostanem mat.dávku aj zo zamestnania aj z DNP? Ak nie, v čom je zásadný rozdiel oproti "katuskad"? Mám sa teda odhlásiť z DNP? Nebude to mať žiadny negatívny vplyv na výšku materského? Mám jedinú možnosť ukončiť prac. pomer a znovu sa zamestnať?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať