Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Dobrý deň. Prosím o radu, nemám čas čítať všetky príspevky,nakoľko moje ročné dieťa mi to neumožní
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú. A kedy sa na to dobrovoľné nem.p. mám prihlásiť a z akého vym.základu.
Ďakujem.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Tinuska1 Pozri príspevok
Blondy, dakujem za odpoved
Chcem sa este opytat: Staci VZ v soc. poist. zmenit, alebo mam poistenie zrusit a prihlasit sa znova?
stačí zmeniť, aby v súčte v roku si dosiahla čo najvyšší VZ. všimni, zmenila som po ďaľších mojich prepočtoch výšku v pôvodnom príspevku na cca 19-20000 tis. ...
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

blondy Pozri príspevok
stačí zmeniť, aby v súčte v roku si dosiahla čo najvyšší VZ. všimni, zmenila som po ďaľších mojich prepočtoch výšku v pôvodnom príspevku na cca 19-20000 tis. ...
Dakujem pekne
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

blondy Pozri príspevok
stačí zmeniť, aby v súčte v roku si dosiahla čo najvyšší VZ. všimni, zmenila som po ďaľších mojich prepočtoch výšku v pôvodnom príspevku na cca 19-20000 tis. ...
Toto nie je správne, pretože aj keď si dá zmenu VZ od 1.12.2007 na 19000-20000, tak v skutočnosti môže zaplatiť DNP len zo sumy maximum 28142,- mínus VZ zo zamestnania 15000,-. Čiže aj keď sa prihlási s VZ napr. 20000,- a aj z neho poistné zaplatí, nebude sa jej to brať do úvahy, lebo v súčte za mesiac môže zaplatiť len z VZ 28142,- a jej by to vyšlo 20000,- + 15000,- = 35000,-.
Takže tých pôvodných 13000,- v prvom príspevku bolo správnych. Toľko Ti cca. chýba do maximálneho VZ.
Preto odporúčam, keďže ešte nie si tehotná a v pohode všetko stihneš, niekedy v decembri /napr. 19.12.2007, ale môže byť aj skôr/ dať odhlášku z DNP s minimálnym VZ a napr. 21.12.2007 sa znovu prihlásiť s VZ 13000,-. Tvoja materská v roku 2008 bude počítaná zo súčtov VZ zamestnanie 15000,- + DNP 13000,- a jej výška bude 15000,- - 15500,-.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zabka83 Pozri príspevok
Alusik dakujem velmi pekne... A moze dat V SP odhlasku a zaroven prihlasku v ten isty den? Ci je lepsie radsej aspon o den neskor? Alebo je to jedno...
Odhlásiť a prihlásiť sa môžeš na dobrovoľné nemocenské poistenie zvlášť, nemusíš sa odhlasovať zo všetkých dobrovoľných poistení.
Na RLFO zaškrtneš, ako už písala Alenka, odhláška.
Nemôžeš sa v jeden deň aj odhlásiť aj prihlásiť. Môžeš sa odhlásiť napr. 30.11.2007 a prihlášku môžeš podať v ten istý deň, ale s prihlásením sa až napr. od 1.12.2007. Pretože toho 30.11.2007 si vlastne ešte prihlásená z minima, a preto nemôžeš byť už zároveň v ten istý deň prihlásená aj z maxima.
0 0
Soňa17 Soňa17

Soňa17 je offline (nepripojený) Soňa17

Soňa17 Pozri príspevok
Dobry den,
chcem sa opytat. Spravila som vsetky ukony potrebne pre dosiahnutie max. materskej v roku 2008 s tym, ze este teraz nie som tehotna. Som zamestnana a od 17.12.2007 som sa s rozdielom do 28142 prihlasila na DNP. Od 1.1.2008 si zmenim VZ na minimum. V praci vsak v decembri mavame vianocne odmeny. Takze moj VZ z PNP prekroci maximum a nie to este vcitane DNP. Mam zaplatit DNP z takeho VZ ake som si dala na prihlaske a potom socialnu poistovnu poziadat o vratenie preplatku alebo ho vobec nezaplatit? Velmi pekne dakujem za odpoved.
Som sa dozvedela, ze by to pravdepodobne nemalo vyznam. Najlepsie je zvolit si na tie dni neplatene volno v zamestnani a za tie dni sa poistit DNP.
Rozmyslala som aj nad druhou variantou, ze by sa odmeny nezuctovali v decembrovej vyplate, ale v januarovej. Tym padom, by som v januari z DNP neplatila nic. Malo by to potom nejaky vplyv na vypocet materskeho z DNP? A ako by sa to technicky dalo spravit? Ist na socialku a oznamit, ze tento mesiac neplatim z DNP nic, pretoze prijem z PNP presiahol maximum?
0 0
Tinuska1 Tinuska1

Tinuska1 je offline (nepripojený) Tinuska1

Janka, dakujem.
Myslela som si, ze sa asi budem musiet odhlasit. Takze uplne staci, ked to spravim koncom roka?
Este jedna otazocka? Stale plati podmienka nepretrziteho DNP ninimalne 270 dni pred datumom porodu?

P.S. Dostala som ss a chcela som aj odpovedat, ale este som tu kratko, takze nemozem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tinuska1 Pozri príspevok
Janka, dakujem.
Myslela som si, ze sa asi budem musiet odhlasit. Takze uplne staci, ked to spravim koncom roka?
Este jedna otazocka? Stale plati podmienka nepretrziteho DNP ninimalne 270 dni pred datumom porodu?

P.S. Dostala som ss a chcela som aj odpovedat, ale este som tu kratko, takze nemozem
Áno, úplne stačí prihlásiť sa pár dní pred koncom roka.
Podľa nového zákona je podstatné, aby DNP od posledného prihlásenia trvalo 26 týždňov /čo je cca. 6 mesiacov/ do nástupu na MD, aby sa Ti materská mohla počítať zo skutočného VZ, z ktorého si si zaplatila poistné. Pretože ak by si na MD nastúpila skôr, tak by sa Ti počítala len z minimálneho VZ 8100,-. Ale keďže ešte nie si tehotná, tak to v pohode stíhaš.
Od 1.1.2008 si kľudne môžeš dať znovu zmenu na minimálny VZ a z neho platiť až do nástupu na MD. Upozorňujem, že DNP nesmieš v žiadnom prípade v roku 2008 prerušiť. 26 týždňov by sa potom počítala odznova.
Podmienka 270 dní nemocenského poistenia stále musí byť splnená, avšak už to nemusí byť zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP. Stačí, že podmienku spĺňaš zo zamestnania a nárok na materské budeš mať aj z DNP. Takže kľudne sa môžeš odhlásiť z DNP hneď a prihlásiť sa s maximom až koncom decembra, ako som písala.
A tých 270 dní vôbec nemusí byť nepretržitých. Posudzujú sa 2 roky dozadu a spočítavajú sa všetky dni poistenia, a je jedno či nasledovali za sebou, alebo tam boli nejaké pauzy.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Soňa17 Pozri príspevok
Som sa dozvedela, ze by to pravdepodobne nemalo vyznam. Najlepsie je zvolit si na tie dni neplatene volno v zamestnani a za tie dni sa poistit DNP.
Rozmyslala som aj nad druhou variantou, ze by sa odmeny nezuctovali v decembrovej vyplate, ale v januarovej. Tym padom, by som v januari z DNP neplatila nic. Malo by to potom nejaky vplyv na vypocet materskeho z DNP? A ako by sa to technicky dalo spravit? Ist na socialku a oznamit, ze tento mesiac neplatim z DNP nic, pretoze prijem z PNP presiahol maximum?
V tvojom prípade by bolo naozaj najlepšie, ak je to možné, aby Ti tie odmeny zúčtovali v januárovej výplate. Ale myslíš, že to bude možné? Oni to pravdepodobne chcú dostať do nákladov v tomto roku.
V tom prípade by si za december zaplatila poistné z VZ, ktorý si si nahlásila a v súčte by si v roku 2008 dostala maximálnu materskú.
Ak by sa tie odmeny nedali presunúť na január, tak potom je tu možnosť zobrať si v práci neplatené voľno napr. na 31.12.2007 a v tento deň sa prihlásiť na DNP s maximálnym VZ. Od 1.1.2008 si dať zmenu VZ na minimum.
Toto je však možné vtedy, ak ešte nie si tehotná a do nástupu na MD stíhaš 26 týždňov DNP.
Čo sa týka platby na DNP, tak aj keď v práci dosiahneš maximum, musíš DNP zaplatiť z takého VZ s akým si prihlásená. Potom si požiadaš o vrátenie preplatku a SP preskúma tvoje VZ a psúdi, či Ti nejaký preplatok vznikol.
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Prosím, prosím, môžete mi niekto odpovedať na príspevok č. 103?
0 0
Soňa17 Soňa17

Soňa17 je offline (nepripojený) Soňa17

jankasm Pozri príspevok
V tvojom prípade by bolo naozaj najlepšie, ak je to možné, aby Ti tie odmeny zúčtovali v januárovej výplate. Ale myslíš, že to bude možné? Oni to pravdepodobne chcú dostať do nákladov v tomto roku.
V tom prípade by si za december zaplatila poistné z VZ, ktorý si si nahlásila a v súčte by si v roku 2008 dostala maximálnu materskú.
Ak by sa tie odmeny nedali presunúť na január, tak potom je tu možnosť zobrať si v práci neplatené voľno napr. na 31.12.2007 a v tento deň sa prihlásiť na DNP s maximálnym VZ. Od 1.1.2008 si dať zmenu VZ na minimum.
Toto je však možné vtedy, ak ešte nie si tehotná a do nástupu na MD stíhaš 26 týždňov DNP.
Čo sa týka platby na DNP, tak aj keď v práci dosiahneš maximum, musíš DNP zaplatiť z takého VZ s akým si prihlásená. Potom si požiadaš o vrátenie preplatku a SP preskúma tvoje VZ a psúdi, či Ti nejaký preplatok vznikol.
Myslim,ze by sa tie odmeny dali zuctovat v januari. Cize v januari by som dosiahla v praci maximum a napriek tomu by som si (uz po zmene VZ na minimum) zaplatila aj DNP z minima. Kedy mam potom poziadat o vratenie preplatku? Na konci roka alebo mesiaca?

Dakujem pekne za ochotu.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Prosím poraďte mi niekto,
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Viem že na čerpanie maximálnej MD mi stačí zaplatiť si DNP z minima ale ide mi o PN, ktorú by som chcela čerpať po uplynutí 26 týždňov. Ďakujem
0 0
chicago chicago

chicago je offline (nepripojený) chicago

Manual Pozri príspevok
Tak to chceš veľa odo mňa, nie som kontrolór ani nič podobné. Dal som návod ako by to šlo.
Zastávam názor, že zamestnávateľ je svojprávny a nikto mu nemá právo porúčať čo a ako má ohodnotiť zamestnanca. A ty ako zamestnanec máš možnosť ukončiť PP dohodou kedy uznáš za vhodné, pokiaľ s tým zamestnávateľ bude súhlasiť a znova sa u neho zamestnať ak má zamestnávateľ o teba záujem, je to úplne logické. Žiadny zákon tým nikto neporuší. Pokiaľ sa týka opätovného zníženia mzdy od 1.1.08 = môžeš uzatvoriť PP na kratší pracovný úväzok, je viac možností, alebo ťa môže "formálne" preradiť na inú menej platenú prácu veď si tehotná nemusíš všetko dobre znášať atď... atď... = musíš popremýšľať. Všetko sa nedá detailne uvádzať.
Prajem všetko dobré a aby to vyšlo.
Ďakujem. Si fasa.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

chicago Pozri príspevok
Ďakujem. Si fasa.
Tak dobre....
0 0
Janka12345 Janka12345

Janka12345 je offline (nepripojený) Janka12345

"Dobry den,

na blogu (http://www.porada.sk/t64807-ako-zisk...ku-2008-a.html) radi doktor Mihal zene planujucej materstvo, aby si zacala platit DNP od 1.12.2007 z max VZ a od 1.1.2008 prejst na minimalne, aby neplatila vela. Pricom materska z DNP sa jej potom bude vyratavat z decembra 2007. "
V príklade SZČO platí p. Nataša DNP z max. vymeriavacieho základu od 1.6.2008, potom ak bude reagovat na zmenu od júla, bude materská este vyššia. Treba teda platit v prípade SZČO po celú dobu z maxima, alebo ako to je? Prosím o radu mám z toho hlavu ako glóbus
Keby mi to mohol niekto vysvetli po lopate. Dajme tomu, ze otehotniem v januári - februári 2008. PROSÍM
Naposledy upravil Janka12345 : 28.11.07 at 14:11
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Znovu citujem príspevok, ktorý som zadala už asi 5x a nikto mi neodpovedal ani neporadil. Ešte raz úpenlivo prosím o radu.
Dobrý deň. Prosím o radu, nemám čas čítať všetky príspevky,nakoľko moje ročné dieťa mi to neumožní
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú. A kedy sa na to dobrovoľné nem.p. mám prihlásiť a z akého vym.základu.
Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

aviril Pozri príspevok
Znovu citujem príspevok, ktorý som zadala už asi 5x a nikto mi neodpovedal ani neporadil. Ešte raz úpenlivo prosím o radu.
Dobrý deň. Prosím o radu, nemám čas čítať všetky príspevky,nakoľko moje ročné dieťa mi to neumožní
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú. A kedy sa na to dobrovoľné nem.p. mám prihlásiť a z akého vym.základu.
Ďakujem.
Z DNP už vyššiu materskú nedosiahneš, ak si nebola doteraz DNP. Jediná možnosť je vyššia materská zo zamestnania. Napr. ukončiť zamestnanie a začať nové s maximálnym VZ, stačí na pár dní pred nástupom na MD.
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Jana Motyčková Pozri príspevok
Z DNP už vyššiu materskú nedosiahneš, ak si nebola doteraz DNP. Jediná možnosť je vyššia materská zo zamestnania. Napr. ukončiť zamestnanie a začať nové s maximálnym VZ, stačí na pár dní pred nástupom na MD.
Ďakujem. Niekde som však čítala, že keď sa odhlásim z rodič.príspevku a prihlásim v soc.poisť. na mater.dovolenku, dostanem zo soc.poisť.nejaký papier pre zamestnávateľa, kde mi má napísať hr.mzdu, ktorú by mi v tom čase priznal. Akýsi pravdepodobný zárobok a z toho by sa mal vypočítať denný VZ a následne materské. A aj by som mala zarobiť niečo okolo max.VZ.
A ak to tak je, mohla by som v tom prípade mať materskú okolo 15000?
Keď to tak nie je a ja prac.pomer neukončím, z akého vym.základu sa mi bude počítať materské? Z takého, z akého pri nástupe na prvú materskú v r.2006?
Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno, ak si celý rok 2007 bola na rodičovskej dovolenke, pri naśtupe na materskú sa bude počítať pravdepodobný zárobok. Zamestnávateľ uvedie pravdepodobný zárobok na tlačive pre SP. Ak máš mzdu v pracovnej zmluve cez 28000, tak netreba nič riešiť, materskú budeš mať maximálnu. Ale ak máš v zmuluve mzdu 10000, tak zamestnávateľ nemôže uviesť pravdepodobný zárobok 28000, iba ak by si to vedel zdôvodniť tým, že ten kto na tvojom mieste (alebo podobnom) u neho robí má naozaj pravidelne takúto mzdu.
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Ďakujem.
NO ja v zmluve mám základ 9000 SK a pohyblivú časť mzdy, ale hrubú mzdu by som aj s pohyblivou mala okolo 28000. To nevadí, že v zmluve to mám rozdelené na pevnú a pohyblivú časť? A pracovníčka na mojom mieste má takúto mzdu. Ešte raz ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať