Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Teda, dosť nepríjemne ma prekvapila (kedže neskedujem pripravovanú novelu) a znepokojila (z dôvodu rád pre mamičky, ktoré sú popri DNP aj inak nem.poistené a nastúpia na MD v roku 2009), táto info p. Mihála. Aj ked sa o tom asi len rokuje:


Jozef Mihál Pozri príspevok
Andrej, nesleduješ vývoj. Bod 2. sa chystá.

"Veľká novela" zákona o sociálnom poistení má od 1.1.2009 úplne zrušiť možnosti dobrovoľného poistenia popri zamestnaní, či povinnom poistení SZČO.
ešte priamo link na tému:
http://www.porada.sk/t65069-p7-podpo...stnanosti.html
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dobry den
chcela by som sa spytat
moja kamaratka zaraba na polovicny uvazok 7600,- HM
je v 6 mesiaci tehotenstva.
z coho bude dostavat matersku z jej HM alebo z 8100,- nakolko je to min. HM
a co moze urobit pre to aby mala co najvyssiu matersku.
Dakujem za radu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

moe7 Pozri príspevok
Dobry den
chcela by som sa spytat
moja kamaratka zaraba na polovicny uvazok 7600,- HM
je v 6 mesiaci tehotenstva.
z coho bude dostavat matersku z jej HM alebo z 8100,- nakolko je to min. HM
a co moze urobit pre to aby mala co najvyssiu matersku.
Dakujem za radu
Predpokladám, že má splnených 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a je to dlhodobý PP (teda začal v r.2007 alebo ešte skôr). Ak jej bude tento PP trvať až do nástupu na MD, tak jej materská zo zamestnania sa vypočíta z vymeriavacích základov na nem.poistenie z roku 2007. Ak aj vtedy dostávala HM 7600,-, tak jej materská by mala byť cca 137-138Sk na kalendárny den (7600 x 12mesiacov : 365dní x 55%). Ak by mala plat nižší, bude sa rátať z neho, aj ked je nižší ako je minimum.
Kedže je to menej ako je výška rodičovského príspevku (t.č. 4560,- mesačne), tak by jej mali doplatiť ten rozdiel (neviem, či hned od nástupu na MD alebo až od narodenia dieťaťa).

A čo sa s tým dá robiť? Ako je tu už velakrát spomenuté, pred násupom na MD ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou mzdou.
Prípadne má-mala v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj iné ukončené nem.poistenie (bola zamestnaná inde, platila si DNP)?
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Pôvodca textu príspevku: alinka189
ahojte, chcem sa opýtať, som v 9tt a termín mám koncom okt. Na výpočet mater.sa bude rátať r.2007 aj napriek tomu, že som od začiatku marca na PN a bude tak tomu asi ešte dalšie 2mes.? áno niekde som čítala, že kvôli Pn mi bude počítaná materská z pn? asi si tomu zle porozumela. PN-ka sa ti ráta z vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období, pre teba r.2007. SP vypláca nemocenské od 11dna a výška nemocenskéj na 1den bude taká istá ako bude výška tvojej materskej na 1den, pretože rozhodujúce obdobie pre jej výpočet je tiež rok 2007 to sa mi nejak nezdá. a ešte jedna vec, mám vypísané 2 pn (pre zames. a DNP), mám si pýtať papier na peniaze tiež 2x a 1 poslať zames. a 1 do SP? nemám s tým skúsenosť. Na jednej strane sa mi to zdá samozrejmé, na druhej strane sa aj tak vypláca nemocenská dávka len jedna v sumáre. Ale radšej by som pýtala 2x

K tým vypísaným 2 pn - môj lekár mi vždy automaticky vypíše 2x papier na peniažky, jednu pošlem zamestnávateľovi, ktorý ju potom zasiela na sociálku a druhú z DNP vždy doručím na sociálku sama. A na základe toho vyplácajú ďalej korunky.
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

Pôvodca textu príspevku: deni10
Dobrý deň

zaradila som túto tému sem, dúfam, že správne.

Som dobrovoľne nezamestnaná. Platím si len zdravotné poistenie. Som zatiaľ "spokojna" a je len otázka času kedy sa zamestnám (kedy sa zlepší finančná situácia vo firme, kt. vlastním aj s mojím partnerom).
A keďže plánujeme mať dieťa, tak by som si pre istotu chcela platiť dobrovnoľné nemocenské, aby som mala tých 270 dní a mala nárok poberať materskú.

Ak by mi mohol niekto potvrdiť, že či som nezabudla na niečo.

1. Pôjdem na socialne a budem si okrem zdravotného platiť aj nemocenské.Dobrovoľne.Pre istotu. Áno

2. V prípade ak otehotniem, a stále nebudem zamestnaná, tak nárok na materskú budem mať, ano? Áno, ak budeš mať splnených do nástupu na MD, prípadne do dňa pôrodu 270 dní DNP. Stačí platiť z minima a 26 týždňov pred nástupom na MD, čo je cca. 8tt, treba DNP ukončiť a nanovo sa prihlásiť z maximálneho VZ, aby bola materská maximálna. Z tohto maxima potom treba platiť až do nástupu na MD.

3. Alebo ak otehotniem a zamestnaná už budem (min. mzda a dobrovoľné nemocenské si samozrejme zruším), tak v tom prípade nárok budem mať tiež.Ano? Áno, nárok na materské bude tiež. DNP treba zrušiť a stačí potom pár dní pred nástupom na MD ukončiť PP a uzatvoriť nový so mzdou vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna.

Ale keď budem chcieť si zvýšiť materskú na maximum, tak v bode 2, by som musela si zvýšiť dobrovoľnú nemocenskú dávku? Ak áno, tak na ako dlho?
a v bode 3. by som len musela dať výpoveď a zároveň sa zamestnať na max. VZ?
Stačilo by sa zamestnať s max. VZ len na pár dní a mesiac pred pôrodom?

Dúfam, že som to tu moc neskomplikovala.
Ďakujem

jankasm Pozri príspevok
Odpovede v texte.

Ešte mam taky dotaz k bodu 3, ak mi môžte prosím upresniť. Ako dlho musím byť zamestnaná, na to aby som platila len pár dní z maxim. VZ
Preto sa pýtam, lebo môže sa stať že sa zamestnám až keď budem tehotná. Napr. v 2. mesiaci.
čo vtedy? Stačí pár dní z max. VZ alebo musím tých 26 týždňov pred MD ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

deni10 Pozri príspevok

Ešte mam taky dotaz k bodu 3, ak mi môžte prosím upresniť. Ako dlho musím byť zamestnaná, na to aby som platila len pár dní z maxim. VZ
Preto sa pýtam, lebo môže sa stať že sa zamestnám až keď budem tehotná. Napr. v 2. mesiaci.
čo vtedy? Stačí pár dní z max. VZ alebo musím tých 26 týždňov pred MD ?
Ak sa zamestnáš v 2 mesiaci tehotenstva, čo znamená, že budeš pracovať ešte cca. 6 mesiacov, tak potom by stačilo s normálnym platom, ktorý v skutočnosti zarobíš, a až pár dní pred nástupom na MD je potom potrebné tento PP ukončiť a zamestnať sa napr. na 2 dni pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ. Môžeš sa aj hneď od začiatku zamestnať s maximálnym VZ, lenže to budú strašne vysoké odvody a dane za tých 6 mesiacov.
Tých 26 týždňov, to sa týka len DNP, so zamestnaním to nemá nič spoločné. Takže ak DNP zrušíš a zamestnáš sa s maximálnym VZ, fakt stačí 2 dni pred dnástupom na MD. Musíš mať však splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, ale o tom som už určite písala.
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

Dobrý deň, veľmi súrne by som vás chcela požiadať o posúdenie mojej sit., čitala som aj zákl. pravidla materskej v 2008, ale stale som si neistá, či môžem urobiť nasledovné, aby som si zvýšila materskú na max.: od 1.7.2007 si platím PNP z min. VZ ako SZČO, do 31.3 2008 by to teda malo byt povinných 270dní. Od 28.11. 08 som si začala platit aj DNP z VZ 8100,-, čo ak od 1.4.2008 zruším obe NP a zamestnám sa s platom 28tis., bude sa mi materská rátať zo zmluvy? Prosim stačí mi napísať len jednoducho ano, nie. A ešte 1 dotaz môže takýto prípad posudzovať každá soc. poisťovňa inak? Chcem povedat ak podla Vás to možné bude, ale sociálka mi to neuzná, kam sa môžem obrátiť v takom pripade? S pozdravom Mostral. Ďakujem velmi pekne za odpoveď.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mostral Pozri príspevok
Dobrý deň, veľmi súrne by som vás chcela požiadať o posúdenie mojej sit., čitala som aj zákl. pravidla materskej v 2008, ale stale som si neistá, či môžem urobiť nasledovné, aby som si zvýšila materskú na max.: od 1.7.2007 si platím PNP z min. VZ ako SZČO, do 31.3 2008 by to teda malo byt povinných 270dní. Od 28.11. 08 som si začala platit aj DNP z VZ 8100,-, čo ak od 1.4.2008 zruším obe NP a zamestnám sa s platom 28tis., bude sa mi materská rátať zo zmluvy? Prosim stačí mi napísať len jednoducho ano, nie. A ešte 1 dotaz môže takýto prípad posudzovať každá soc. poisťovňa inak? Chcem povedat ak podla Vás to možné bude, ale sociálka mi to neuzná, kam sa môžem obrátiť v takom pripade? S pozdravom Mostral. Ďakujem velmi pekne za odpoveď.
Tvoj plán nemá chybu a SP /podotýkam, že žiadna/ nemôže na základe týchto skutočností nárok na materské neuznať. Ak by sa to však náhodou stalo, tak potom podáš odvolanie.
Ale výklad SP hovorí jasne, v posledných dvoch rokoch 270 dní nemocenského poistenia, pre pripočítanie dní z iného druhu poistenia to musí byť ukončené poistenie.
Takže ak 31.3.2008 zrušíš živnosť a ukončíš DNP, od 1.4.2008 sa zamestnáš a po tomto dátume nastúpiš na MD, tak áno, budeš mať nárok na materské z pracovného pomeru.
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

jankasm, opäť Ti veľmi pekne ďakujem.
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

dakujem, dakujem, toto odobrenie som velmi potrebovala, na matersku by som mala nastupit od 1.5.2008, to som tam zabudla napisat, tak este raz dakujem
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

reagujem na prispevok:
Veľká novela" zákona o sociálnom poistení má od 1.1.2009 úplne zrušiť možnosti dobrovoľného poistenia popri zamestnaní, či povinnom poistení SZČO.

- co to znamena pre mna ako zamestnanu, ktora si od 13.3 plati DNP?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

- že k 1.1.2009 sa Vám DNP ukončí. Ak PN, materská vznike po tomto termíne nebudete mať nárok na dávky z DNP. Ale treba počkať, čo nakoniec bude schválené - to, čo ide v súčasnosti z MPSVaR sa zvyčajne veľmi nepodobá tomu, čo ide do Zbierky zákonov.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

ak si pamätáte asi ptred mesiacom som sem písala, že mi priznali materskú zo zamestnania au z DNP , hoci DNP som si platila len od 15.12.2007, na materskej som od 1.1.2008. 31.3.2006 som menila zamestnanie. Pýtala som sa Vás či to nebudem musieť vracať ak na to nemám nárok, vačšinou ste odpísali že nie,
Dnes mi volala milá pani zo SP a že mám materskú čo mi priznali z DNP za dva mesiace vrátiť, mám isť na pobočku SP a dohodnúť sa s nimi akým spôsobom to budem vracať. poraďte čo mám robiť ako sa mám zachovať, musím to vracať?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
ak si pamätáte asi ptred mesiacom som sem písala, že mi priznali materskú zo zamestnania au z DNP , hoci DNP som si platila len od 15.12.2007, na materskej som od 1.1.2008. 31.3.2006 som menila zamestnanie. Pýtala som sa Vás či to nebudem musieť vracať ak na to nemám nárok, vačšinou ste odpísali že nie,
Dnes mi volala milá pani zo SP a že mám materskú čo mi priznali z DNP za dva mesiace vrátiť, mám isť na pobočku SP a dohodnúť sa s nimi akým spôsobom to budem vracať. poraďte čo mám robiť ako sa mám zachovať, musím to vracať?
31.3.2006 si menila zamestnanie? To znamená, že aj dovtedy si bola zamestnaná? Ako dlho? To sú podstatné fakty, ktoré v tvojom prípade neboli uvedené.

Na základe telefonického rozhovoru im určite nič nevracaj. Máš predsa rozhodnutie, ktorým Ti materskú priznali. Že sa pomýlili, to nie je tvoja chyba. Určite musia vydať nové rozhodnutie a neviem ako je to v tom prípade v zákone, ale možno nebudeš vracať, len od vydania nového rozhodnutia budeš dostávať menej.
Počkajme, možno sa vyjadrí niekto, kto už má s podobným prípadom skúsennosť.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

no do 31.3.2006 som bola zamestnaná viac ako 3 roky /od 1.1.2003/ ale tá pani na sociálke uvádza že sa mi započítava doba od 2.2.2006 do 2.2.2008 /lebo vtedy sa mi narodilo dieťa/ a spočítavala dobu od 2.2.2006 do 31.3.2006 + 15.12.2007 do 2.2.2008 a že toto by mi muselo dať spolu 270 dní čo ja nesplňam, a preto nemám nárok na materské z DNP,
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

JanaT. Pozri príspevok
ak si pamätáte asi ptred mesiacom som sem písala, že mi priznali materskú zo zamestnania au z DNP , hoci DNP som si platila len od 15.12.2007, na materskej som od 1.1.2008. 31.3.2006 som menila zamestnanie. Pýtala som sa Vás či to nebudem musieť vracať ak na to nemám nárok, vačšinou ste odpísali že nie,
Dnes mi volala milá pani zo SP a že mám materskú čo mi priznali z DNP za dva mesiace vrátiť, mám isť na pobočku SP a dohodnúť sa s nimi akým spôsobom to budem vracať. poraďte čo mám robiť ako sa mám zachovať, musím to vracať?
Sociálna poisťovňa môźe vyžadovať neprávom prijaté dávky iba v prípade, že (§236 ods.1) príjemca :
b) prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila, alebo
c) vedome inak spôsobil, že dávka alebo jej časť sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila.
V takom prípade by mala SP vydať rozhodnutie o vrátení dávok. Bez takéhoto rozhodnutia nič nevracajte. Rozhodnutie môžete teoreticky "dostať aj ústne", ale to by ste museli podpísať, že sa vzdávate písomného dooručenia rozhodnutia (§212), čiže určite nie telefonicky.
Proti rozhodnutiu sa dá odvolať.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

a čo by som mala teraz spraviť? lebo pani na SP mi povedala aby som za ňou prišla, že sa dohodneme akým spôsobom to vrátim, alebo mi ponížia nasledujúcu materskú.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

Jana Motyčková Pozri príspevok
- že k 1.1.2009 sa Vám DNP ukončí. Ak PN, materská vznike po tomto termíne nebudete mať nárok na dávky z DNP. Ale treba počkať, čo nakoniec bude schválené - to, čo ide v súčasnosti z MPSVaR sa zvyčajne veľmi nepodobá tomu, čo ide do Zbierky zákonov.
to znamena, ze v tom pripade si to platim zbytocne? ak by sa to teda prijalo?

myslite si, ze sa to v takejto forme prijme?
0 0
ivušik ivušik

ivušik je offline (nepripojený) ivušik

Prosím, viete mi odpovedať? Od februára 2007 si platím DNP z min.VZ, v decembri som ho zrušila a nanovo som sa prihlásila z najvyššieho VZ, po pár dňoch som si zmenila VZ opäť na min.od 1.1.2008. Som tehotná, termín pôrodu mám 16.11. V akej výške budem dostávať materskú? Ďakujem za ochotu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Z maximálneho VZ v decembri, čiže materské cca 500 Sk na deň.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať