Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jana Motyčková Pozri príspevok
- že k 1.1.2009 sa Vám DNP ukončí. Ak PN, materská vznike po tomto termíne nebudete mať nárok na dávky z DNP. Ale treba počkať, čo nakoniec bude schválené - to, čo ide v súčasnosti z MPSVaR sa zvyčajne veľmi nepodobá tomu, čo ide do Zbierky zákonov.
luciferova Pozri príspevok
to znamena, ze v tom pripade si to platim zbytocne? ak by sa to teda prijalo?

myslite si, ze sa to v takejto forme prijme?
Na toto Ti už Janka v podstate odpovedala. Viď zvýraznenú časť jej príspevku.
Takže to DNP by som si pre istotu platila naďalej ak nemáš inú možnosť získania maximálnej materskej. Treba počkať čo z toho bude.

Z akého VZ si platíš DNP? Z vyššieho ako je minimálny?
Naposledy upravil jankasm : 27.03.08 at 08:30
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
no do 31.3.2006 som bola zamestnaná viac ako 3 roky /od 1.1.2003/ ale tá pani na sociálke uvádza že sa mi započítava doba od 2.2.2006 do 2.2.2008 /lebo vtedy sa mi narodilo dieťa/ a spočítavala dobu od 2.2.2006 do 31.3.2006 + 15.12.2007 do 2.2.2008 a že toto by mi muselo dať spolu 270 dní čo ja nesplňam, a preto nemám nárok na materské z DNP,
JanaT. Pozri príspevok
a čo by som mala teraz spraviť? lebo pani na SP mi povedala aby som za ňou prišla, že sa dohodneme akým spôsobom to vrátim, alebo mi ponížia nasledujúcu materskú.
No bohužiaľ je to tak. Tých 270 dní tam nie je splnených /škoda, že to ukončené zamestnanie nebolo neskôr/.
Takže ako už písala Janka-somij, v každom prípade treba žiadať rozhodnutie.
Naposledy upravil jankasm : 27.03.08 at 08:33
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jana Motyčková Pozri príspevok
Sociálna poisťovňa môźe vyžadovať neprávom prijaté dávky iba v prípade, že (§236 ods.1) príjemca :
b) prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila, alebo
c) vedome inak spôsobil, že dávka alebo jej časť sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila.
V takom prípade by mala SP vydať rozhodnutie o vrátení dávok. Bez takéhoto rozhodnutia nič nevracajte. Rozhodnutie môžete teoreticky "dostať aj ústne", ale to by ste museli podpísať, že sa vzdávate písomného dooručenia rozhodnutia (§212), čiže určite nie telefonicky.
Proti rozhodnutiu sa dá odvolať.
A čo v takom prípade, keby nevedel a nepredpokladal. Teoreticky, ak sa niekto riadi len zákonom a nepozná ten ich výklad, že sa započítavajú len dni ukončených NP, tak mohol byť v tom, že nárok na materské má aj z DNP. Však bola zamestnaná, takže 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch má splnených.
0 0
ivušik ivušik

ivušik je offline (nepripojený) ivušik

Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm Pozri príspevok
A čo v takom prípade, keby nevedel a nepredpokladal. Teoreticky, ak sa niekto riadi len zákonom a nepozná ten ich výklad, že sa započítavajú len dni ukončených NP, tak mohol byť v tom, že nárok na materské má aj z DNP. Však bola zamestnaná, takže 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch má splnených.
Preto treba počkať na rozhodnutie, odvolať sa a v odvolaní uviesť, źe nevedel a nepredpokadal, že mala dostávať menej. Myslím, že v tomto, keďže poberateľka si dala žiadosť, oni jej to priznali, ona nič neporušila a Sp urobila chybu. Podľa mňa to dopadne tak, že dávku jej od nasledujúceho mesiaca znížia (na to majú právo, keď u seba zistia chybu), ale uź prijaté peniaze vracať nebude musieť.
0 0
katuskapd katuskapd

katuskapd je offline (nepripojený) katuskapd

Dobry den, chcem sa spytat ked uz som na materskej od 23.3.08 a platim si DNP, musim ho platit aj pocas materskej dovolenky? Za marec mam zaplatene, a matersku budem dostavat aj DNP. Ked nebudem musiet platit mam poziadat o prerusenie alebo zrusenie? Dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katuskapd Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat ked uz som na materskej od 23.3.08 a platim si DNP, musim ho platit aj pocas materskej dovolenky? Za marec mam zaplatene, a matersku budem dostavat aj DNP. Ked nebudem musiet platit mam poziadat o prerusenie alebo zrusenie? Dakujem za odpoved.
Ak ti vznikol nárok na materskú aj z DNP a minimálne 270dní NP z DNP si mala splnených už pri nástupe na MD, tak platiť DNP počas materskej nemusíš. V tom prípade za obdobie od 24.3. do 31.3.08 máš v SP na DNP preplatok. O žiadne prerušenie ani zrušenie netreba žiadať. Platiť musíš začať potom po ukončení MD (po 28 resp.37týždnoch).

Ak splníš 270dní až v období "po nástupe na MD pred pôrodom", tak musíš DNP platiť až do dosiahnutia 270dní z DNP.

Ak však z DNP nemáš nárok na materské, tak treba DNP platiť aj počas materskej. Ak by si platiť nechcela, tak sa musíš z DNP odhlásiť.
0 0
anate anate

anate je offline (nepripojený) anate

Dobry den,
kazdy pripad je tu asi problem za seba, lebo aj po precitani prispevkou nemam jasnu odpoved na moje otazky

Od roku 2004 mam trvale bydlisko v Slovenskej republike.
Obciansvo mam Ceske.
Som SZCO od roku 2005. Poistne si platim od roku 2006.
Na MD by som mala nastupit v polovici maja 2008.
Som svobodna buduca mamicka.

otazky:
1. vzhladom na to ze som sa az teraz dozvedela o dobrovolnom poisteni, chapem dobre ze je na to uz neskoro? (do MD je menej ako 26 tyzdnov)
2. mozem podnikat aj pocas MD?
3. je pre mna vyhodnejsie prerusit zivnost pocas MD?
4. ak sa teraz zamestnam, zmeny to vysku moje MD?

dakujem vopred za ochotu.
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ohľadne DNP a max. materskej.
Momentalne som na rodicovskej dovolenke do 10/2008, nezamestnana (PP skoncil v roku 2005), a chcela by som este jedno babatko (nedavno som o jedno prisla ).
Mozem sa prihlasit na DNP, mam platit zatial z minimalneho VZ, a ked zistim ze som tehotna, tak sa mam odhlasit a zacat platit z maxima, aby som mala maximalnu matersku ?
Ked splnim podmienku 270 dni platenia poistneho, budem mat narok na matersku ? (nevadi, ze som (zatial) nezamestnana ??)
Otehotniet este nemozem, takze by som mala v pohode stihnut 270 dni poistenia (kedze predpokladam,ze otehotniem tento rok, ale rodit budem v roku 2009,tak sa mi materske bude pocitat z predch.roku 2008, tu podmienku 270 dni musim splnit za ten rok 2008, alebo je to pocet dni poistenia do nastupu na matersku ?)
Ak sa medzitym zamestnam, mam si potom VZ na DNP znizit o hrubu mzdu ?

Dufam,ze som to napisala zrozumitelne.
Dakujem velmi pekne za odpoved a ochotu poradit.

Daniela
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

jankasm Pozri príspevok
Na toto Ti už Janka v podstate odpovedala. Viď zvýraznenú časť jej príspevku.
Takže to DNP by som si pre istotu platila naďalej ak nemáš inú možnosť získania maximálnej materskej. Treba počkať čo z toho bude.

Z akého VZ si platíš DNP? Z vyššieho ako je minimálny?
DNP si platim z minima. nezrujnuje ma to, ked to budem platit dalej. mna skor zaujima to, ze ak by to nahodou zrusili, tak budem mat narok na vysoku matersku? DNP si platim od 12. 3. 08, cize 1. 1. 09 (ak by sa to prijalo) budem mat DNP zaplatene za 295 dni. chcela by som vsak maximalnu, po 1.1.09 sa uz vymeriavaci zaklad nebude dat zmenit asi, ze? tehotna este nie som. co odporucate urobit, aby som mala max. matersku? (ake ine sposoby dosiahnut max. matersku este existuju?). musi sa z max. VZ platit aspon 26 tyzdnov? cize keby som to zmenila 26 pred 1. 1. 09 aj keby som este nebola tehotna, dostala by som max matersku?
dakujem
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

este jedna vec - chcem zaplatit to DNP, prihlasena som od 12. 3. 08 a neviem, kolko mam zaplatit. za cely mesiac asi nie, ten vzorec vsak nemozem najst. diky
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Luciferova,
za marec 230,- sk, pozri príspevok 1163 (na str.117)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DanielkaS Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ohľadne DNP a max. materskej.
Momentalne som na rodicovskej dovolenke do 10/2008, nezamestnana (PP skoncil v roku 2005), a chcela by som este jedno babatko (nedavno som o jedno prisla ).
Mozem sa prihlasit na DNP, mam platit zatial z minimalneho VZ, a ked zistim ze som tehotna, tak sa mam odhlasit a zacat platit z maxima, aby som mala maximalnu matersku ? áno, odhlásiť a nanovo prihlásiť najneskôr do 8tt.
Ked splnim podmienku 270 dni platenia poistneho, budem mat narok na matersku ? (nevadi, ze som (zatial) nezamestnana ??) nie, materská nezáleží od prac.pomeru ale od nemocenského poistenia, a tým DNP je
Otehotniet este nemozem, takze by som mala v pohode stihnut 270 dni poistenia (kedze predpokladam,ze otehotniem tento rok, ale rodit budem v roku 2009,tak sa mi materske bude pocitat z predch.roku 2008 áno, ak to nemocenské poistenie vznikne v r.2008, tu podmienku 270 dni musim splnit za ten rok 2008, alebo je to pocet dni poistenia do nastupu na matersku ?) je to počet dní nemocenského poistenia "do dna pôrodu", ale je jednoduchšie mať splnených týchto 270dní do nástupu na MD (nemusíš čakať na vyplatenie a platiť poistné aj počas MD), ale nie je to podmienka. No pozor, "do dna nástupu na MD" treba splniť uplynutie 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, inak by bola materská minimálna
Ak sa medzitym zamestnam, mam si potom VZ na DNP znizit o hrubu mzdu ? áno, ak by si tento rok otehotnela a nástup na MD bol v r.2009, tak si môžeš od 1.1.09 zmeniť VZ na minimum, lebo VZ z roku 2009 výšku tvojej materskej už neovplyvní.
Sleduj však zmeny v zákone o soc.poistení, majú byť od 1.1.09!- budú možno zásadné (už vyššie spomínané, vylučujúce súbeh NP zo zamestnania + DNP). A to by znemožnilo poberať materské, pri začiatku MD v r.2009 z DNP, ak by si bola zároven zamestnaná. DNP by si musela zrušiť
Ak máš možnosť sa pred nástupom na MD na pár dní u niekoho zamestnať s maximálnym VZ, tak by to bolo najistejšie, kvôli tým pripravovaným, no zatial neistým zmenám. Potom stačí, ak budeš dovtedy poistená z DNP len z minima, aby ti ubiehali dni NP.
DNP zatial z minima si však určite daj, lebo aj keby si si našla prácu a bola už tehotná, nesplnila by si pravdepodobne bez DNP 270dní NP (lebo dni RD, vzhladom na to, že nie si zamestnaná sa ti do 270dní NP nerátajú).
Ak by si prácu nemala a išla náhodou na PN - rizikové tehotensktvo a mala už splnenú podmienku 270dní do nástupu na PN, tak by si mala nárok aj na nemocenské.

Dufam,ze som to napisala zrozumitelne.
Dakujem velmi pekne za odpoved a ochotu poradit.

Daniela
prajem ti vela štastíčka
Naposledy upravil brčko : 29.03.08 at 14:10
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

dobry den,
aj ja by som vas rada este raz poprosila o informaciu.Uz ste mi moc pomohli vasimi odpovedami pred par tyzdnami,ale este by som mala otazocku.
Zhrniem este raz moj stav:
zamestnana od 2002, od 10/2005 som na materskej,ta mi konci 12/2008, od 9/2008 nastupujem do prace
vzhladom k tomu,ze v praci nezarabam vela a chceme uz 2.babo,dala som si od 17.3. DNP.
Otazku mam vsak ohladom zmysenia materskej z vyssej mzdy. Vela x ste radili,aby sa maminy nanovo zamestnali s max.mzdou.
Kedze nevieme,ako to bude dalej s DNP, ako sa schvali zakon,zaujimalo by ma,ci sa mozem pred nastupom na dalsiu matersku na par dni zamestnat s max. mzdou aj u ineho zamestnavatela, aj napriek tomu,ze by som mala stale svoj pracovny pomer (u mojho terajsie zamest. nepojde zamestnat sa ani na chvilu z maxima).
Prosim,ak vas to neobtazuje,vysvetlite mi,ako sa mi bude ratat materska (bez ohladu na DNP), keby som sa takto zamestnala(ak to je mozne).ako priklad - do 9/2008 by som bola na materskej, pracovala by som 9-11/08 a par dni v 11/08 by som mala aj ineho zamestnavatela.to sa spocitaju prijmy a vydelia sa tromi?
dakujem velmi pekne
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

brčko Pozri príspevok
Luciferova,
za marec 230,- sk, pozri príspevok 1163 (na str.117)
jemine, pardon, ja som fakt slepa. dakujem :-)
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

luciferova Pozri príspevok
jemine, pardon, ja som fakt slepa. dakujem :-)
este predsa jedna vec - co mam uviest ako specificky symbol? na papieri sa pise, ze " v pripade platby poistneho uvadzat obdobie, za ktore sa poistne uhradza v tvare MMRRRR (napr. januar 2004 - 012004)" ale ja uhradzam len 230,-Sk a to nie je za cele obdobie. nebudu potom odo mna vymahat? je tam potom este druhy pripad !v pripade uhrady poistneho na zaklade rozhodnutia uvadzat cislo rozhodnutia"
a dake cislo som nasla nad "vecou" - mam uviest to?

dakujem, nechcem daco zvrzat ;-)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

luciferova Pozri príspevok
este predsa jedna vec - co mam uviest ako specificky symbol? na papieri sa pise, ze " v pripade platby poistneho uvadzat obdobie, za ktore sa poistne uhradza v tvare MMRRRR (napr. januar 2004 - 012004)" ale ja uhradzam len 230,-Sk a to nie je za cele obdobie. nebudu potom odo mna vymahat? je tam potom este druhy pripad !v pripade uhrady poistneho na zaklade rozhodnutia uvadzat cislo rozhodnutia"
a dake cislo som nasla nad "vecou" - mam uviest to?

dakujem, nechcem daco zvrzat ;-)
ked som sa prihlásila na DNP od 26.10.07, tak som dala ŠS: 102007 a nebol žiaden problém. Oni urobia predpis poistného podla dátumu od kedy si sa prihlásila. Takže u teba ŠS: 032008
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
dobry den,
aj ja by som vas rada este raz poprosila o informaciu.Uz ste mi moc pomohli vasimi odpovedami pred par tyzdnami,ale este by som mala otazocku.
Zhrniem este raz moj stav:
zamestnana od 2002, od 10/2005 som na materskej,ta mi konci 12/2008, od 9/2008 nastupujem do prace
vzhladom k tomu,ze v praci nezarabam vela a chceme uz 2.babo,dala som si od 17.3. DNP.
Otazku mam vsak ohladom zmysenia materskej z vyssej mzdy. Vela x ste radili,aby sa maminy nanovo zamestnali s max.mzdou.
Kedze nevieme,ako to bude dalej s DNP, ako sa schvali zakon,zaujimalo by ma,ci sa mozem pred nastupom na dalsiu matersku na par dni zamestnat s max. mzdou aj u ineho zamestnavatela, aj napriek tomu,ze by som mala stale svoj pracovny pomer (u mojho terajsie zamest. nepojde zamestnat sa ani na chvilu z maxima).
Prosim,ak vas to neobtazuje,vysvetlite mi,ako sa mi bude ratat materska (bez ohladu na DNP), keby som sa takto zamestnala(ak to je mozne).ako priklad - do 9/2008 by som bola na materskej, pracovala by som 9-11/08 a par dni v 11/08 by som mala aj ineho zamestnavatela ak by si išla na MD v 11/08, tak nárok z druhého zamestnania by si nemala, len zo starého, nemáš splnených 270dní NP z druhého zam..to sa spocitaju prijmy a vydelia sa tromi?
dakujem velmi pekne
Pri nástupe na MD sa počíta materská z nemocenkých poistení, ktoré trvajú ku dnu nástupu na MD a z ktorých je splnená podmienka 270dní NP. Z každého z týchto nem.poistení sa určí zvlášť (podla dátumu vzniku tohto NP) rozhodujúce obdobie (RO), z ktorého sa ráta výška materskej. Ku dnom existujúceho NP sa prirátajú dni ukončených NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak si mala v jeden den viacero NP, tento den sa ráta len raz.

V prípade ak ti bude ku dnu nástupu na MD trvať tvoje staré-dlhodobé zamestnanie, tak z tohto nem.poistenia splníš bez problémov 270dní (rátajú sa aj dni rodič.dovolenky z tohto zamestnania) a RO bude predchádzajúci kalendárny rok (ak nastúpiš na MD v r.2008, tak RO je rok 2007, ak nastúpiš na MD v r.2009, tak RO bude rok 2008).

Od 17.3.08 máš DNP. Dna 11.12.08 (ak dobre rátam)ti uplynie 270dní a ak nastúpiš na MD od 12.12.08, tak budeš mať nárok na materské aj z DNP, ak si ho ponecháš do dna nástupu na MD (ak to bude možné). Ak bude nástup na MD skôr, nárok na mateské z iného NP nezískaš.
Ak by si sa napr. 11.12.08 odhlásila z DNP (teda bola DNP 270dní), 15.12.08 by si sa zamestnala v inom zamestnaní a napr. 18.12.08 nastúpila na MD, tak by si z tohto nového zamestnania získala nárok na materskú, pretože ku 3-om dnom NP (15-17.12.08) z tohto zamestania sa priráta 270dní "ukončeného" DNP (17.3.-11.12.08). Tieto dni (dátumy) sa neprekrývajú, takže 3dni+270dní=273dní NP. Materská z tohto druhého zamestnania by sa rátala z obdobia 15-18.12.08.
Výšku VZ v tomto novom zamestnaní by si si stanovila podla vymeriavacieho základu zo starého zamestnania, z ktorého by sa ti rátala materská.
Naposledy upravil brčko : 30.03.08 at 00:01
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

Brčko, ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.

Mám však este v niecom nejasno :
Od 1.4. si dam DNP z minim.VZ, tym splnam do konca roka 270 dni platenia DNP, ked otehotniem-zmenim VZ na maximum a platim (predpokladam otehotn.v letnych mesiacoch). Do nastupu na MD (spravidla 6 tyzdnov pred porodom), co bude v roku 2009, musim nadalej platit DNP (alebo do porodu) ?

Sleduj však zmeny v zákone o soc.poistení, majú byť od 1.1.09!- budú možno zásadné (už vyššie spomínané, vylučujúce súbeh NP zo zamestnania + DNP). A to by znemožnilo poberať materské, pri začiatku MD v r.2009 z DNP, ak by si bola zároven zamestnaná. DNP by si musela zrušiť to znamena,ze potom by som nemala matersku z maxim.VZ ?? platila by som si to DNP nanic ? ak mozes prosim, porad ako by to bolo najlepsie v tom mojom pripade, pripadne sa nemam zamestnat,ale stale platit max.VZ (v pripade,ze budem tehotna?) Aku suvislost ma so mnou rok 2009, ked by sa mi bude brat za zaklad pre vypocet materskej rok 2008 a splnim v roku 2008 podmienku 270 NP. Zle to chapem ?
Asi sa pytam ako blbec, prosim nehnevaj sa. Ale potrebujem mat v tom jasno, dakujem este raz velmi pekne.
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

A este jedna vec ma napadla :
Ak máš možnosť sa pred nástupom na MD na pár dní u niekoho zamestnať s maximálnym VZ, tak by to bolo najistejšie, kvôli tým pripravovaným, no zatial neistým zmenám. Potom stačí, ak budeš dovtedy poistená z DNP len z minima, aby ti ubiehali dni NP. ak bude nastup na MD v roku 2009, tak naco je dobre sa zamestnat s maximalnym VZ ? ved sa bude brat za zaklad pre vypocet materskeho rok 2008, nie ? alebo to zle chapem ?
dakujem za vysvetlenie.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať