Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Ako to tak sledujem, tak sa predpokladajú ďalšie zmeny, ktoré zásadne ovplyvnia poberanie materskej z DNP od roku 2009.
V tomto roku však zostáva zatiaľ po starom? Pri splnení podmienky 270 dní zo zamestnania aj z DNP bude nárok na materskú aj zo zamestnania aj z DPN?
Nastupujem koncom mesiaca na materskú a nerada by som niečo prešvihla, je to tak?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Ako to tak sledujem, tak sa predpokladajú ďalšie zmeny, ktoré zásadne ovplyvnia poberanie materskej z DNP od roku 2009.
V tomto roku však zostáva zatiaľ po starom? áno Pri splnení podmienky 270 dní zo zamestnania aj z DNP bude nárok na materskú aj zo zamestnania aj z DPN? áno
Nastupujem koncom mesiaca na materskú a nerada by som niečo prešvihla, je to tak?
neznepokojuj sa, zatial od 1.1.08 nie je zmena
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DanielkaS Pozri príspevok
Brčko, ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.

Mám však este v niecom nejasno :
Od 1.4. si dam DNP z minim.VZ, tym splnam do konca roka 270 dni platenia DNP, ked otehotniem-zmenim VZ na maximum (najneskôr do 8tt odhlásenie a nové prihlásenie z maxima) a platim (predpokladam otehotn.v letnych mesiacoch). Do nastupu na MD (spravidla 6 tyzdnov pred porodom), co bude v roku 2009, musim nadalej platit DNP (alebo do porodu) do nástupu na MD (ku dnu nástupu na MD už podmienku 270dní predpokladám splníš). Ak už budeš tehotná a nanovo prihlásená na DNP v r.2008, môžeš dať od 1.1.09 zmenu VZ na minimum, no potom sa ale až do nástupu na MD nesmieš odhlásiť.

Sleduj však zmeny v zákone o soc.poistení, majú byť od 1.1.09!- budú možno zásadné (už vyššie spomínané, vylučujúce súbeh NP zo zamestnania + DNP). A to by znemožnilo poberať materské, pri začiatku MD v r.2009 z DNP, ak by si bola zároven zamestnaná. DNP by si musela zrušiť to znamena,ze potom by som nemala matersku z maxim.VZ ?? platila by som si to DNP nanic ? ak mozes prosim, porad ako by to bolo najlepsie v tom mojom pripade, pripadne sa nemam zamestnat,ale stale platit max.VZ (v pripade,ze budem tehotna?) Aku suvislost ma so mnou rok 2009, ked by sa mi bude brat za zaklad pre vypocet materskej rok 2008 a splnim v roku 2008 podmienku 270 NP. Zle to chapem ? ak nastúpiš na MD v r.2009 bude sa postupovať podla zákona platného v r.2009. Ak by si sa nezamestnala a mala DNP do dna nástupu MD, tak sa bude materská rátať z vymeriavacích základov v období od nového=posledného prihlásienia na DNP do 31.12.08. Toto predpokladám bude platiť aj od 1.1.09, ostatné varianty (kombinárie DNP+zamestnanie) si netrúfam rozoberať, ked neviem, čo schvália.
Asi sa pytam ako blbec, prosim nehnevaj sa. Ale potrebujem mat v tom jasno, ak v tom chceš mať jasnejšie, treba pozrieť aj samotný Zákon o sociálnom poistení, hlavne § 48-58 a blogy pána Mihála dakujem este raz velmi pekne.
bohužial jednoznačne sa poradiť nedá, lebo nechcem niečo tvrdiť, čo nemusí byť pravda.

ešte k tvojej dalšiej otázke: nie vždy musí byť rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vypočíta materská predchádzajúci rok (pozri § 54 ods.2a+b+c ZoSP)
Naposledy upravil brčko : 30.03.08 at 19:57
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

Brčko, ďakujem veľmi pekne.
Prajem príjemy deň.

p.s. dam vediet ako som dopadla
0 0
maja414b maja414b

maja414b je offline (nepripojený) maja414b

vopred pardon ak sa opakujem. Pravdepodobne to tak ale bude. Ale potrebujem poradit konkretne na svoj pripad-neviem si tie vsetky rady dat dokopy pre seba. Som SZCO a od r.2006 si platim dochod. a nem. poistenie z min VZ. Nic viac, nic menej. Teraz som tehu a termin porodu mam 22.9. Som pochopila z vasich prispevkov, ze nemam sancu mat vyssiu matersku ako minimalnu. Pre istotu som volala do socialnej a tam ma zarazila pani ze nemusi byt rozhodne obdobie r.2007, ale aj rok 2008, a to podla tohto dan. priznania. Aka vyska prijmov by bola teda naj na odlepenie tej materskej od minima. Uplatnujem si pausalne vydavky 40 perc.
0 0
maja414b maja414b

maja414b je offline (nepripojený) maja414b

pardon, ak sa opakujem. Pravdepodobne to ale tak bude. Ale uz asi potrebujem radu konkretne na svoj "pripad"-neviem si dat vsetky vase rady dokopy pre seba. Som SZCO a od r.2006 si platim dochod. a nem. poistenie z min VZ. Nic viac, nic menej. Teraz som tehu a termin porodu mam 22.9.. Z vasich prispevkov som pochopila, ze uz nemam sancu mat vyssiu matersku ako minimalnu. Pre istotu som zavolala do socialnej a pani ma prekvapila, ze rozhodne obdobie nemusi byt len rok 2007, ale aj dnesne moje danove priznanie. Ake by mali byt teda prijmy, aby sa ta vyska materskej odlepila od minima? Uplatnujem si pausalne vydavky - 40 perc.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
DNP si platim z minima. nezrujnuje ma to, ked to budem platit dalej. mna skor zaujima to, ze ak by to nahodou zrusili, tak budem mat narok na vysoku matersku? No ak sa od 1.1.2009 možnosť DNP pre zamestnané osoby zruší, potom po 1.1.2009 nebudeš mať z DNP nárok na vôbec žiadnu materskú, DNP Ti jednoducho týmto dňom zanikne. DNP si platim od 12. 3. 08, cize 1. 1. 09 (ak by sa to prijalo) budem mat DNP zaplatene za 295 dni. chcela by som vsak maximalnu, po 1.1.09 sa uz vymeriavaci zaklad nebude dat zmenit asi, ze? tehotna este nie som. co odporucate urobit, aby som mala max. matersku? Ak chceš využiť DNP tak treba na materskú nastúpiť do 31.12.2008 (ake ine sposoby dosiahnut max. matersku este existuju?). Ešte je tu jedna osvedčená možnosť, ukončiť súčasné zamestnanie a uzatvoriť nové pár dní pred nástupom na MD s maximálnym VZ musi sa z max. VZ platit aspon 26 tyzdnov? Áno, z maxima je potrebné platiť 26 týždňov cize keby som to zmenila 26 pred 1. 1. 09 aj keby som este nebola tehotna, dostala by som max matersku? Ak zostane zákon po 1.1.2009 ohľadom DNP nezmenený, tak potom Ti stačí cca. v 8tt sa prihlásiť na DNP s maximálnym VZ. Ak zistíš, že si tehotná napr. v 8/2008 tak stačí prihlásiť sa vtedy a platiť z maxima /vlastne maximum mínus VZ zo zamestnania/ do 31.12.2008. Od 1.1.2009 potom stačí platiť z minima /treba dať len zmenu VZ k 1.1.2009/. Ak budeš mať z DNP nárok na materskú, tak bude počítaná z VZ za rok 2008.
dakujem
Odpovede v texte.
Aký VZ máš v zamestnaní? K dosiahnutiu maxima Ti stačí z DNP minimálny VZ alebo potrebuješ vyšší?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

maja414b Pozri príspevok
pardon, ak sa opakujem. Pravdepodobne to ale tak bude. Ale uz asi potrebujem radu konkretne na svoj "pripad"-neviem si dat vsetky vase rady dokopy pre seba. Som SZCO a od r.2006 si platim dochod. a nem. poistenie z min VZ. Nic viac, nic menej. Teraz som tehu a termin porodu mam 22.9.. Z vasich prispevkov som pochopila, ze uz nemam sancu mat vyssiu matersku ako minimalnu. Pre istotu som zavolala do socialnej a pani ma prekvapila, ze rozhodne obdobie nemusi byt len rok 2007, ale aj dnesne moje danove priznanie. Ake by mali byt teda prijmy, aby sa ta vyska materskej odlepila od minima? Uplatnujem si pausalne vydavky - 40 perc.
No tak o tomto som nepočula. Podľa môjho názoru, ak bude živnosť trvať nepretržite až do nástupu na MD, tak materská bude počítaná z VZ v roku 2007.
K dosiahnutiu maximálnej materskej, cca. 16000,-, je potrebné spraviť nasledovné: živnosť pred nástupom na MD ukončiť a na pár dní sa u niekoho známeho zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Do 270 dní poistenia sa bude započítavať aj doba ukončeného NP ako SZČO a nárok na materské bude zo zamestnania a teda z maximálneho VZ.
Možno stačí aj prerušenie živnosti, ale tým si nie som istá, tak možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
0 0
maja414b maja414b

maja414b je offline (nepripojený) maja414b

jankasm Pozri príspevok
No tak o tomto som nepočula. Podľa môjho názoru, ak bude živnosť trvať nepretržite až do nástupu na MD, tak materská bude počítaná z VZ v roku 2007.
K dosiahnutiu maximálnej materskej, cca. 16000,-, je potrebné spraviť nasledovné: živnosť pred nástupom na MD ukončiť a na pár dní sa u niekoho známeho zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Do 270 dní poistenia sa bude započítavať aj doba ukončeného NP ako SZČO a nárok na materské bude zo zamestnania a teda z maximálneho VZ.
Možno stačí aj prerušenie živnosti, ale tým si nie som istá, tak možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
dakujem za odpoved. ako sa len odvdacim...keby bola daka otazka naopak o zahradach rada odpoviem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
No tak o tomto som nepočula. Podľa môjho názoru, ak bude živnosť trvať nepretržite až do nástupu na MD, tak materská bude počítaná z VZ v roku 2007.
K dosiahnutiu maximálnej materskej, cca. 16000,-, je potrebné spraviť nasledovné: živnosť pred nástupom na MD ukončiť a na pár dní sa u niekoho známeho zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Do 270 dní poistenia sa bude započítavať aj doba ukončeného NP ako SZČO a nárok na materské bude zo zamestnania a teda z maximálneho VZ.
Možno stačí aj prerušenie živnosti, ale tým si nie som istá, tak možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
súhlasím s Jankou
nedávno tu mala podobný prípad "madi33" (pov.nem.poistenie SZčO dlhšie ako 270dní a súčasne PP kratší ako 270dní ) a rada od ajobsa potvrdená p. Mihálom bola "stačí živnosť prerušiť" - pozrite príspevok 1174 (strana 118)
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

dobrý deň, mám na vás jednu otázočku, netýka sa to priamo materskej, ale ak by ste mi vedeli poradiť. Som v 9tt, pričom asi budem musieť ísť na PN(asi na 2 týždne). Platím si od 1.2.08 DNP, kedy si môžem nárokovať na nemocenské dávky aj z DNP?
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

jankasm Pozri príspevok
Odpovede v texte.
Aký VZ máš v zamestnaní? K dosiahnutiu maxima Ti stačí z DNP minimálny VZ alebo potrebuješ vyšší?
dakujem za vycerpavajucu odpoved. neviem, aky mam VZ zo zamestnania. ako sa to da zistit?
0 0
maja414b maja414b

maja414b je offline (nepripojený) maja414b

Naozaj vdaka za odpovede a tipy. Vyskusame, uvidime. Nebolo by zle.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nikka_ Pozri príspevok
dobrý deň, mám na vás jednu otázočku, netýka sa to priamo materskej, ale ak by ste mi vedeli poradiť. Som v 9tt, pričom asi budem musieť ísť na PN(asi na 2 týždne). Platím si od 1.2.08 DNP, kedy si môžem nárokovať na nemocenské dávky aj z DNP?
a aké iné nemocenské poistenia (PP trvajúce, ukončené, povinné NP SZčO) máš v posledných dvoch rokoch, teda cca od 1.4.06 doteraz? Lebo na vznik nároku na nemocenské z DNP treba tiež splniť podmienku 270dní NP pred dátumom uplatnovania si nároku na nemocenské.
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

Dobrý večer
chcela by som súrne poprosiť o pomoc, môj prípad som tu už riešila asi na str. 114, a bolo mi odpovedané, tak som aj spravila, ale teraz som si nie istá jednou vecou. V krátkosti zo SZČO mám k dnešnému dňu 275 dní PNP, ale keďže som si chcela zvýšiť matersku a firma pomohla od zajtra mám zmluvu s hrubým mesač. platom 28000,-. Na materskú nastupujem 30.4. 2008. A nie som si istá čo so živnpsťou, musím ju naozaj zrušiť alebo aspoň prerušiť ak chcem aby sa mi materská rátala so zmluvy? Rátala som teda s tým, že ju môžem aj ponechať do materskej ešte zaplatiť odvody a potom sa vraj automaticky nahlásením materskej na sociálke odvody prestávajú platiť. A teda okolo oktobra by som sa už možno mohla na dve hod. denne vratit do práce na živnosť, len zas nechcem, aby teda zmluva bola zbytočná. Ako prerušiť živnosť? Ďakujem Vám znalým veci za promptnú odpoveď. mostral
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

to som zase ja mostral, môj prípad sme rozoberali na str. 119, č.1190, bojím sa že som to teraz pokazila tým, že som sa dnes na SP nebola odhlásiť a neprerušila živnosť, stačí tak ešte urobiť zajtra či pozajtra, prosím povedzte že ano. dakujem.mostral
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mostral Pozri príspevok
to som zase ja mostral, môj prípad sme rozoberali na str. 119, č.1190, bojím sa že som to teraz pokazila tým, že som sa dnes na SP nebola odhlásiť a neprerušila živnosť, stačí tak ešte urobiť zajtra či pozajtra, prosím povedzte že ano. dakujem.mostral
mostral, ak by si nastupovala na MD 3.4.08 (možno aj 2.4.08), tak by stačilo prerušiť živnosť dnom 1.4.08 a dnom 1.4.08 sa aj odhlásiť z povinného NP SZČO. Ako sa však vybavuje (a hlavne či to treba dopredu, predpokladám, že sa to vybavuje na živnostenskom úrade) prerušenie živnosti, neviem.
Podla mna jedine posunúť u lekára nástup na MD a hned prerušiť živnosť + odhlásiť povinné NP SZčO, inak nárok na materské z PP nezískaš.
Naposledy upravil brčko : 31.03.08 at 20:03
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

ja mam nastup na matersku az 30. 4. nie 3.4. tak ak zajtra povybavujem prerušenie živnosti a odhlasenie NP zo SZČO tak to klapne?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mostral
aha, prepáč, ja som bola v hlave už na konci apríla, že od včera si na MD (nie je to prvoaprílový žart). Ešte som sa čudovala, že píšeš, že nastúpiš na MD a nie, že si na MD.
Takže mala by si to v pohode stihnúť. Treba mať ukončenú živnosť+ odhlásené povinné NP SZčO do nástupu na MD.

Este doplním:
(nech odčiním môj omyl) akú materskú môžeš očakávať. Tvoja mzda za obdobie 1.-29.4.08 by mala byť 26728 (28000:22prac.dní v apríly x 21odpracovaných dní), denný VZ = 26728:29dní NPv apríly = 921,66 a denná materská 921,66x55% = cca 506,91Sk na den.

Ak by si aj nestihla hned zajtra ukončiť živnosť, neovplyvní to výšku materskej z PP. Vzhladom na to že by si od 1.4.08 do ukončenia živnosti platila nem.poistenie v súčte vyššie ako je maximum, vznikol by ti od 1.4.08 preplatok na povinnom NP SZčO, vymer.základ zo zamestnania by sa nemenil.
Naposledy upravil brčko : 31.03.08 at 20:05
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

dakujem za odpoveď naozaj som rada ze je niekto s kým sa dá o tom poradiť, inak by som bola stratena, ak ste prosim niekto tam, musím živnosť naozaj ukončiť alebo ju stačí len prerušiť, ako bolo radené madi na str. 118 a potvrdene p. Mihalom, chcela by som v nej potom pokračovať ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať