Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
dakujem za vycerpavajucu odpoved. neviem, aky mam VZ zo zamestnania. ako sa to da zistit?
Nemáš výplatné pásky? V podstate by to mala byť tvoja hrubá mzda, ale nie vždy to platí. Ak máš výplatnú pásku, tak tam by si mala mať uvedený vymeriavací základ, z ktorého sa platí nemocenské poistenie.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mostral Pozri príspevok
dakujem za odpoveď naozaj som rada ze je niekto s kým sa dá o tom poradiť, inak by som bola stratena, ak ste prosim niekto tam, musím živnosť naozaj ukončiť alebo ju stačí len prerušiť, ako bolo radené madi na str. 118 a potvrdene p. Mihalom, chcela by som v nej potom pokračovať ???
No keďže tak bolo radené ajobsom a potvrdené p. Mihálom, tak by som nepochybovala. To sú tí najlepší odborníci na rady ohľadom materskej.
Ak chceš ešte väčšiu istotu, stačí sa informovať na SP.
0 0
zafira77 zafira77

zafira77 je offline (nepripojený) zafira77

Prosím veľmi pekne, som už úplne mimo z tejto témy
od roku 2005 som SZČO a od toho istého roku som aj ako konateľ v s.r.o., termín pôrodu mám okolo 28.8.2008, čiže predpoklad nástupu na materskú dovolenku je v polovici júla 08, chcem sa opýtať ako sa mi bude vyrátavať výška materskej z ktorého daňového priznania za rok 2006 alebo 2007?
Velmi pekne ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Materské sa nepočíta z daňového priznania, ale z VZ, z ktorých si platila nemocenské poistenie do SP za rok 2007.
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

ahoj brčko a jankasm tak nakoniec sa mi podarilo pozastaviť, resp. prerušiť živnosť od dnešného dátumu, zajtra ešte zbehnem na socialku dať odhlášku, a o radách nikoho z vás poraďakov by som si nedovolila pochybovať, len som si nebola istá či to bol presne ten istý prípad, lebo keď to tu čítam zisťujem že aj male odchýlky môžu všetko zmeniť, a so SP ja konkrétne nemám dobré skúsenosti, keď som chcela info o DNP, poradili mi zle, ked som sa pýtala na túto zmluvu, povedali mi že to sú špekulácie a oni vraj také rady poskytovať nemaju a čo so živnosťou nemali ani poňatia, takže tam sa už o rady obracať určite nebudem, v každom prípade ďakujem za rady Vám a dám vedieť, ako to nakoniec dopadlo, s pozdravom mostral
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Nastupujem na MD v polovici mája 2008. Chcela by som ale pracovať aj naďalej až do pôrodu a po pôrode tiež /samozrejme menej hodín do mesiaca/, môže sa to vôbec? Ako najlepšie? Na dohodu? Sú nejaké obmedzenia zo strany sociálky? Neprídem o nejaké peniaze? Keď je bábo staršie, je mi to jasné-stačí ak žena nedá to bábo do štátnej škôlky tak poberá plnú dávku, ale obdobie pred a po pôrode...španielska dedina...
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Pracovať môžeš, ale 6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu ťa lekár vypíše na materskú. Potom máš nárok na 22 týždňov poberania materskej. Následne len rodičovský príspevok. V prípade, že si nevyčerpáš 6 týždňov pred pôrodom, máš nárok na materskú len 22 týždňov po pôrode.
Narodičovský príspevok máš nárok do troch rokov veku dieťaťa v prípade, že nie je umiestnené v štátnom zariadení. V neštátnom ( platenom) môže byť.
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

ahojte tu je zas mostral dnes som bola na SP a pani ma presvedcila aby som si este nechala DNP aspoň do zač. materskej kvoli PNke počas materskej, má vobec význam ho platiť ešte mesiac a zas neovplyvní to výpočet materskej??? alebo to mam radsej zrusiť??? (DNP platím od 28.11. 2007 z min. VZ, na materskú nastupujem 30.4. 3008) dakujem za odpoveď, mostral.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Nastupujem na MD v polovici mája 2008. Chcela by som ale pracovať aj naďalej až do pôrodu a po pôrode tiež /samozrejme menej hodín do mesiaca/, môže sa to vôbec? Ako najlepšie? Na dohodu? Sú nejaké obmedzenia zo strany sociálky? Neprídem o nejaké peniaze? Keď je bábo staršie, je mi to jasné-stačí ak žena nedá to bábo do štátnej škôlky tak poberá plnú dávku, ale obdobie pred a po pôrode...španielska dedina...
Tiež som chcela popri materskej pracovať na pár hodín v týždni, ale potom by mi prestali vyplácať materskú. Materská sa považuje za dávku a počas jej poberania sa nesmie pracovať ani na zmluvu ani na dohodu. Počas rodičovskej dovolenky to je už iné, potom pracovať môžeš.
Vyriešili sme to tak, že som sa so zamestnávateľom dohodla a uzatvorili sme dohodu na niekoho iného.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

mostral Pozri príspevok
ahojte tu je zas mostral dnes som bola na SP a pani ma presvedcila aby som si este nechala DNP aspoň do zač. materskej kvoli PNke počas materskej, má vobec význam ho platiť ešte mesiac a zas neovplyvní to výpočet materskej??? alebo to mam radsej zrusiť??? (DNP platím od 28.11. 2007 z min. VZ, na materskú nastupujem 30.4. 3008) dakujem za odpoveď, mostral.
DNP sa oplatí nechať aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. Počas materskej nebudeš nič platiť, ale v prípade PN nebudeš mať nárok na dávku. Počas rodičovskej dovolenky už budeš musieť platiť poistné, ale v prípade PN alebo OČR budeš mať nárok na dávku. Takže z min. VZ ti vypočítajú dávku.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mostral Pozri príspevok
ahojte tu je zas mostral dnes som bola na SP a pani ma presvedcila aby som si este nechala DNP aspoň do zač. materskej kvoli PNke počas materskej, má vobec význam ho platiť ešte mesiac a zas neovplyvní to výpočet materskej??? alebo to mam radsej zrusiť??? (DNP platím od 28.11. 2007 z min. VZ, na materskú nastupujem 30.4. 3008) dakujem za odpoveď, mostral.
Takže ty máš aj trvajúce DNP?!
Ak budeš mať ku dnu nástupu na MD trvajúce nem.poistenie ako zamestnanec + DNP a povinné NP SZčO bude prerušené (odhlásené) , tak by sa ti dni ukončeného NP SZčO mali prirátať ku každému z existujúcich poistení. Takže podmienku 270dní NP splníš aj zo zamestnania aj z DNP. Tvoja materská bude maximálna t.j. cca 515,94Sk na den (28142:30dní x55% -čo je marcové maximum).
V apríli zaplatíš zo zamestnania + DNP + za 1den NP SZčO v úhrne viac ako z maxima 28142, takže ti vznikne v SP preplatok, ktorý si môžeš písomne vyžiadať vrátiť. Počas MD platiť DNP nemusíš, lebo ti z neho vznikne nárok na materské, ale dni DNP ti budú plynúť.
Potom po ukončení MD môžeš DNP využiť na prípadnú OčR alebo PN. Sleduj, ako sa zmení zákon o SP, či bude možné mať popri tvojom NP SZčO (predpokladám živnosť obnovíš) aj DNP. Ak áno, bolo by dobré ku koncu roku 2008 sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z VZmaxima-VZ NPszčo a od 1.1.09 dať zmenu na minimum. Potom môžeš využiť DNP na čerpanie OčR alebo PN z minima (+z minima z NP SZčO) a po uplynutí 26týždnov (ak sa v tom zákon nezmení) z maxima (v súčte z NP SZčO+DNP)
0 0
mostral mostral

mostral je offline (nepripojený) mostral

Dakujem vám za odpovede, najma tebe Brcko za vycerpavajúcu, neviem ako sa v tom môžte vyznať, obdivujem vás, takže DNP nechám to je super, a odhlašku z NP SZČO mi p. na SP spravila od 31.3.2008, takže v apríli nebudem mať ani 1 deň, len NP zamestnanca a DNP, aj tak tam vznikne nejaký preplatok? ak ano predpokladám, že nejaký smiešny, som len šťastná že mi vyjde ta max. MD, to nam velmi pomoze, dakujem, mostral
0 0
gabsy gabsy

gabsy je offline (nepripojený) gabsy

Chcem poprosiť o radu.
Od 22.2.2008 si platím DNP z VZ 16000. Som zamestnaná na TTP od 1.2.2007, kde moja hruba mzda v roku 2007 bola 10000 od 1.1.2008 je to 12000. Od roku 2005 do 31.1.2007 som bola zamestnaná tiez na TPP. Chcela by som vediet, aku budem mat asi vysku materskej, s lekárom sme sa dohodli na dátume MD 22.8.2008 (predpokladaný termín pôrodu je 30.9.2008).
Moja druha otazka vsak je, pravdepodobne moj zamestnavatel zrusi prevadzku k 30.6 alebo k 31.7.2008. Co v tom pripade? Ako sa mi bude pocitat materska? (este jedna poznamka od 1.6. najneskor vsak niekde v polovicke juna chcem ist na rizikové, ako sa mi bude potom pocitat nemocenske?). Vopred dakujem za pomoc
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mostral Pozri príspevok
Dakujem vám za odpovede, najma tebe Brcko za vycerpavajúcu, neviem ako sa v tom môžte vyznať, obdivujem vás, takže DNP nechám to je super, a odhlašku z NP SZČO mi p. na SP spravila od 31.3.2008, takže v apríli nebudem mať ani 1 deň, len NP zamestnanca a DNP, aj tak tam vznikne nejaký preplatok? áno, od 1.4.08 do 29.4.08 patíš z mesačného VZ 28000 + 8100, čo je spolu viac ako VZ 28142. Ako DNP zaplatíš poistné, pri nástupe na MD 30.4.08, za obdobie 1.-.29.4.08 sumu 345,-Sk (8100:30dní v apríly x29dní x4,4%), Predpokladám, že preplatok bude cca 330-340Sk ak ano predpokladám, že nejaký smiešny, som len šťastná že mi vyjde ta max. MD, to nam velmi pomoze, dakujem, mostral
tak nech to všetko vyjde, potom daj vedieť. A hlavne zdravého potomka!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabsy Pozri príspevok
Chcem poprosiť o radu.
Od 22.2.2008 si platím DNP z VZ 16000. Som zamestnaná na TTP od 1.2.2007, kde moja hruba mzda v roku 2007 bola 10000 od 1.1.2008 je to 12000. Od roku 2005 do 31.1.2007 som bola zamestnaná tiez na TPP. Chcela by som vediet, aku budem mat asi vysku materskej, s lekárom sme sa dohodli na dátume MD 22.8.2008 (predpokladaný termín pôrodu je 30.9.2008).
Ak ti budú ku dňu nástupu na MD trvať obidve NP!!! (teda aj zamestnanie) tak tvoja materská sa bude rátať (z oboch splníš podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, vdaka ukončenému zamestnaniu do 31.1.07):
- zo zamestnania rozhodujúce obdobie 1.2.-31.12.2007 (denný VZ cca 10000x11mesiacov :334dní NP v r.2007 = 329,34Sk)
- z DNP rozhodujúce obdobie 22.2.08 do 31.7.08 tj. 161kal.dní (DVZ = cca (4414 za február+ 5mesiacov x16000 ):161dní = 524,31Sk
(ak by si mala pred nástupom na MD ešte PN, v tom prípade RO bude od 22.2.08 do dna pred PN-kou, no suma približne rovnaká)

Úhrn DVZ= 329,34 + 524,31 = 853,65
materská = 853,65 x55% = 469,51 Sk na kalendárny den
(snád som to dobre prerátala)

Moja druha otazka vsak je, pravdepodobne moj zamestnavatel zrusi prevadzku k 30.6 alebo k 31.7.2008. Co v tom pripade? Ako sa mi bude pocitat materska? materská sa bude rátať len z DNP (teda 55% z DVZ 524Sk tj.cca 288Sk na den), Ak by ti skončil PP, bolo by dobré (ak máš možnosť) pred nástupom na MD napr.18.8. alebo aj 20.8.08 sa zamestnať. (este jedna poznamka od 1.6. najneskor vsak niekde v polovicke juna chcem ist na rizikové, ako sa mi bude potom pocitat nemocenske?). ak bude trvať ešte PP, tak z oboch poistení Vopred dakujem za pomoc
.
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

ja mam takýto prípad: Dobrovoľne nemocensky poistená od augusta 2007, teraz je v 6. týždni, platí si s VZ 10000,- kedy by si mala zvýšiť VZ na max. sumu aby jej vyšla vyššia materská; prepokladaný termín pôrodu je 10-11/2008
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bisou Pozri príspevok
ja mam takýto prípad: Dobrovoľne nemocensky poistená od augusta 2007, teraz je v 6. týždni, platí si s VZ 10000,- kedy by si mala zvýšiť VZ na max. sumu aby jej vyšla vyššia materská; prepokladaný termín pôrodu je 10-11/2008
najneskôr v 8tt! (ak by mala termín v 10/08, tak nemôže byť v 6tt podla PM, ale cca 11tt, tak snád je termín 11-12/08, pozor na to!) ale radšej hned. od tohto posledného prihlásenia musí ubehnúť do nástupu na MD 26týždnov (na materskú sa obvykle nastupuje v 34tt, teda 6týždnov pred pôrodom). Ak by 26 týždnov neuplynulo, tak sa materská počíta z minimálnej mzdy, takže materská z DNP by bola len 148,5Sk na den (ak dovtedy min.mzdu nezmenia).
Maximálny VZ si zjednodušene povedané môže dať len v prípade, že nemá sučasne iné NP. Ak by mala popri DNP aj zamestnanie, nech si VZ dá rozdiel medzi mesačným maximom (t.č. 28142, od 1.7.08 je to 30219,-Sk) a jej HM.
Naposledy upravil brčko : 08.04.08 at 08:15 Dôvod: zvýraznenie 26týždnov do nástupu na MD
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

nemá žiadne iné zamestnanie ani iné NP. takže 26. týždeň pred termínom pôrodu sa prihlási s max. VZ???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

26 týždňov pre nástupom na materskú, čo je 32-34 týždňov pred termínom pôrodu
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať som nemocensky poistená viac ako 270 dní /zamestnaná riadne na prac. zmluvu/ a rozmýšľame o bábatku, z toho čo som si tu prečítala ak som to správne pochopila ak sa ešte popri zamestnaní prihlásim na SP ako FO a doplatím si rozdiel medzi tým čo platím ako zamestnaná a maximálnym vymeriavacím základom bude mi patriť najvyššia materská??? Akú dobu to takto musím platiť? Ovplyvní neako PN výšku materského príspevku? Prípadne ak áno môžem to vykryť tak, že si budem platiť ten maximálny vymeriavací základ???
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať