Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

jankasm Pozri príspevok
A čo v takom prípade, keby nevedel a nepredpokladal. Teoreticky, ak sa niekto riadi len zákonom a nepozná ten ich výklad, že sa započítavajú len dni ukončených NP, tak mohol byť v tom, že nárok na materské má aj z DNP. Však bola zamestnaná, takže 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch má splnených.
Znova píšem k tomu vráteniu tej materskej, dnes mi pani zo SP volala že jej musím to pôvodné rozhodnutie vrátiť lebo že ona ho musí stornovať a potom až mi môže vydať nové rozhodnutie, že na moje meno nemôžu byť vydané dve rozhodnutia, tak som jej povedala že ja ho potrebujem lebo sa aj tak chystám odvolať /neviem či som urobila dobre .../ ale povedala že sa ide poradiť a ešte sa ozve - len dúfam že mi nevyrúbia aj nejaké penále nakoniec.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
Znova píšem k tomu vráteniu tej materskej, dnes mi pani zo SP volala že jej musím to pôvodné rozhodnutie vrátiť lebo že ona ho musí stornovať a potom až mi môže vydať nové rozhodnutie, že na moje meno nemôžu byť vydané dve rozhodnutia, tak som jej povedala že ja ho potrebujem lebo sa aj tak chystám odvolať /neviem či som urobila dobre .../ ale povedala že sa ide poradiť a ešte sa ozve - len dúfam že mi nevyrúbia aj nejaké penále nakoniec.
Podľa mňa si urobila úplne správne. Keby si jej to rozhodnutie vrátila, ona by ho stornovala a vydala nové, tým pádom by bolo rozhodnutie na nižšiu sumu a peniažky by boli naozaj posielané omylom. Týmto postupom kryje pani na SP seba, to je aspoň môj názor. Ktovie, ak sa odvoláš a nebudeš to musieť vrátiť, možno jej to dajú k náhrade, lebo ona je tá, ktorá pochybyla.
Žiadala by som nejaké písomné vyjadrenie, napr. zrušenie rozhodnutia alebo niečo podobné, voči čomu sa potom budeš môcť odvolať. Lebo voči novému rozhodnutie, ktoré bude v súlade so zákonom, sa už nebude dôvod odvolávať.
0 0
Gogova Gogova

Gogova je offline (nepripojený) Gogova

gabi29 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať som nemocensky poistená viac ako 270 dní /zamestnaná riadne na prac. zmluvu/ a rozmýšľame o bábatku, z toho čo som si tu prečítala ak som to správne pochopila ak sa ešte popri zamestnaní prihlásim na SP ako FO a doplatím si rozdiel medzi tým čo platím ako zamestnaná a maximálnym vymeriavacím základom bude mi patriť najvyššia materská??? Akú dobu to takto musím platiť? Ovplyvní neako PN výšku materského príspevku? Prípadne ak áno môžem to vykryť tak, že si budem platiť ten maximálny vymeriavací základ???
Ďakujem
Ahoj Gabi. Poctivo som niekoľko dní čítala túto 126 stránkovú diskusiu a vďaka niektorým dámam som konečne pochopila čo a jak. Takže dovolím si tvrdiť nasledovné : Ak eštelen rozmýšľate o bábätku, tak vzhľadom na plánovanú novelu zákona o soc. poistení, kde by sa malo zrušiť dobrovoľné NP pre tých čo majú povinné NP s účinnosťou od 1.1.09, je dnes posledný deň ísť sa prihlásiť na DNP z minima, aby do dňa pôrodu ubehlo viac ako 270 dní. Pokúsiť sa otehotnieť apríl - máj a akonáhle sa to podarí, najneskôr 1.6.08 ísť osobne na sociálku a zrušiť DNP založené 7.4.08 a ihneď si založiť nové DNP, kde si už určíš vymeriavací základ : max. VZ mínus tvoj plat. To znamená 31.12.08 ísť na materskú - čo je 6 týždňov pred pôrodom a mala by sa stihnúť lehota 26 týždňov pred odochodm na materskú byť DNP poistená z maxima (v tvojom prípade z rozdielu).
Tak vážení tomuto sa hovorí "plánované rodičovstvo". Ak tá novela naozaj prejde, tak ja sa vôbec nečudujem, že mladí ľudia tak veľmi prehodnocujú kedy si založiť rodinu.
Ešte odpoviem ďalej : ja by som DNP počas materskej nerušila - vtedy neplatíš nič. A keď budeš na rodičovskom príspevku, môžeš začať platiť z maxima - t.j. opäť ísť na Sociálku a už len upraviť (nie rušiť) VZ na maximum. A keď pôjdeš na PNku, alebo na OČR s bábom, tak dostaneš dávky. Inak by si nedostala nič, lebo počas rodičovského sa povinné NP zo zamestnania prerušuje.
Či PN ovplyvní výšku materského? Myslíš PN cez rizikové teh., alebo PN v minulom roku? Pri rizikovom teh. záleží na tom, akú výšku VZ budeš mať pre odchodom na PN, t.j. či sa ti bude rátať len z povinného NP, alebo už aj z DNP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

gabi29 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať som nemocensky poistená viac ako 270 dní /zamestnaná riadne na prac. zmluvu/ a rozmýšľame o bábatku, z toho čo som si tu prečítala ak som to správne pochopila ak sa ešte popri zamestnaní prihlásim na SP ako FO a doplatím si rozdiel medzi tým čo platím ako zamestnaná a maximálnym vymeriavacím základom bude mi patriť najvyššia materská??? Akú dobu to takto musím platiť? Ovplyvní neako PN výšku materského príspevku? Prípadne ak áno môžem to vykryť tak, že si budem platiť ten maximálny vymeriavací základ???
Ďakujem
S predchádzajúcou odpoveďou súhlasím, ale v tom prípade treba čo najskôr otehotnieť.

Ak v posledných 2 rokoch pred nástupom na MD nebudeš mať zmenu pracovného pomeru, čiže nebude tam žiadne ukončené nemocenské poistenie, tak musíš DNP platiť 270 dní aby Ti z neho vznikol nárok na materské.
Problém je však v tom, že od 1.1.2009 sa chystá novela zákona, kde sa uvažuje nad zrušením dobrovoľného poistenia pre zamestnané osoby. To znamená, že ak by si si aj tento rok platila DNP a túto zmenu schvália, v roku 2009 nárok na materské z DNP mať nebudeš. Len zo zamestnania.
Zo zamestnania sa Ti bude materská počítať z VZ z roku 2008, ak nastúpiš na MD v roku 2009. Maximum môžeš dosiahnuť ukončením súčasného zamestnania a uzatvorením nového so mzdou vo výške maximálneho VZ pár dní pred nástupom na MD.

PN výšku materskej neovplyvní, dni PN sa vylučujú z dní rozhodujúceho obdobia.
Ak budeš PN poberať zo zamestnania, tak áno, DNP môžeš v tieto dni platiť z maxima, ale na zvýšenie materskej to vplyv mať nebude.
0 0
lulu77 lulu77

lulu77 je offline (nepripojený) lulu77

Dobry den,
precitala som si viacero clankov, ale mam uz z toho riadny gulas.
Od roku 1997 som zamestnana, v roku 2002 som nastupila na matersku a nasledne na rodicovsku dovolenku. Na rodicovskej dovolenke som do 3.5.2008, kedze mame dieta so zlym zdravotnym stavom. Po ukonceni rodicovskej dovolenky so mnou zamestanavatel rozviaze pracovny pomer, pretoze zrusil prevadzku kde som pracovala. Teraz som v 8 tyzdni tehotenstva, vzatuhuje sa na mna ochranna 6 mesacna lehota, v ktorej mi vznikne narok na materske, predpokladany termin porodu mam medzi 5.11 - 16.11 2008. Ked sa teraz dobrovolne nemoc. poistim, mam si to platit z maxima, alebo z minima, a z akeho obdobia sa mi bude vypocitavat materska.
Prosim, keby ste mi to niekto vysvetlil, pretoze zienky v soc. poistovny ma odbili a nic konkretne mi nevysvetlili.
Dakujem
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

No veď ja sa chcem odvolať na to ak budú odo mňa žiadať vrátenie tej materskej za dva mesiace, ktorú mi vyplatili, ak mi začnú posielať nižšiu materskú tak to je v pohode, ide mi len o to aby som im nemusela vraciať tú ktorú už som dostala.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lulu77 Pozri príspevok
Dobry den,
precitala som si viacero clankov, ale mam uz z toho riadny gulas.
Od roku 1997 som zamestnana, v roku 2002 som nastupila na matersku a nasledne na rodicovsku dovolenku. Na rodicovskej dovolenke som do 3.5.2008, kedze mame dieta so zlym zdravotnym stavom. Po ukonceni rodicovskej dovolenky so mnou zamestanavatel rozviaze pracovny pomer, pretoze zrusil prevadzku kde som pracovala. Teraz som v 8 tyzdni tehotenstva, vzatuhuje sa na mna ochranna 6 mesacna lehota, v ktorej mi vznikne narok na materske, predpokladany termin porodu mam medzi 5.11 - 16.11 2008. Ked sa teraz dobrovolne nemoc. poistim, mam si to platit z maxima, alebo z minima, a z akeho obdobia sa mi bude vypocitavat materska.
Prosim, keby ste mi to niekto vysvetlil, pretoze zienky v soc. poistovny ma odbili a nic konkretne mi nevysvetlili.
Dakujem
Ochranná lehota sa na Teba vzťahuje. Takže nárok na materské zo zamestnania budeš mať v ochrannej lehote, ale nesmieš mať iné nemocenské poistenie. Ak sa rozhodneš pre dobrovoľné nemocenské poistenie /DNP/, tak zo zamestnania Ti nárok zanikne.
Čo sa týka DNP, tak dni poistenia zo zamestnania by sa Ti započítali ak k dňom DNP. Takže podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom máš splnenú. ALE, na DNP treba platiť z maximálneho VZ aspoň 26 týždňov pred nástupom na MD aby Ti vznikol nárok na materskú z maxima. Ak totiž na MD nastúpiš čo len o 1 deň skôr, materská bude počítaná len z minimálneho VZ.

Preto v tvojom prípade odporúčam istejší spôsob, a to nové zamestnanie. Podmienku 270 dní máš splnenú. Takže úplne stačí, ak sa pár dní, napr. 2dni, pred nástupom na MD zamestnáš u niekoho známeho so mzdou vo výške maximálneho VZ /od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a materská Ti bude počítaná z tohto posledného zamestnania a bude maximálna cca. 16000,- mesačne.

Ak nepodnikneš nič, materská bude počítaná z tvojho terajšieho zamestnania a rozhodujúcim obdobím bude myslím rok 2006. Keďže si však v tomto roku nemala žiadny VZ, tak zamestnávateľ by uvádzal pravdepodobný VZ, ktorý sa dá napr. uviesť aj vo výške maximálneho VZ /záleží od ochoty zamestnávateľa/.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jana Motyčková Pozri príspevok
Sociálna poisťovňa môźe vyžadovať neprávom prijaté dávky iba v prípade, že (§236 ods.1) príjemca :
b) prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila, alebo
c) vedome inak spôsobil, že dávka alebo jej časť sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila.
V takom prípade by mala SP vydať rozhodnutie o vrátení dávok. Bez takéhoto rozhodnutia nič nevracajte. Rozhodnutie môžete teoreticky "dostať aj ústne", ale to by ste museli podpísať, že sa vzdávate písomného dooručenia rozhodnutia (§212), čiže určite nie telefonicky.
Proti rozhodnutiu sa dá odvolať.
jankasm Pozri príspevok
A čo v takom prípade, keby nevedel a nepredpokladal. Teoreticky, ak sa niekto riadi len zákonom a nepozná ten ich výklad, že sa započítavajú len dni ukončených NP, tak mohol byť v tom, že nárok na materské má aj z DNP. Však bola zamestnaná, takže 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch má splnených.
Jana Motyčková Pozri príspevok
Preto treba počkať na rozhodnutie, odvolať sa a v odvolaní uviesť, źe nevedel a nepredpokadal, že mala dostávať menej. Myslím, že v tomto, keďže poberateľka si dala žiadosť, oni jej to priznali, ona nič neporušila a Sp urobila chybu. Podľa mňa to dopadne tak, že dávku jej od nasledujúceho mesiaca znížia (na to majú právo, keď u seba zistia chybu), ale uź prijaté peniaze vracať nebude musieť.
JanaT. Pozri príspevok
No veď ja sa chcem odvolať na to ak budú odo mňa žiadať vrátenie tej materskej za dva mesiace, ktorú mi vyplatili, ak mi začnú posielať nižšiu materskú tak to je v pohode, ide mi len o to aby som im nemusela vraciať tú ktorú už som dostala.
Viď viššie citované príspevky.
V žiadnom prípade im nič nevracať na základe ústneho jednania, ako už napísala Janka-somij, počkať na rozhodnutie o vrátení dávok. Keby si im vrátila svoje rozhodnutie a oni by vystavili nové a to stornovali, vôbec by si nemala doklad, že Ti priznali vyššie dávky, a že ty si ich poberala a vôbec si netušila, že na ne nemá nárok. Podľa mňa je tetuška na SP špekulantka, a vrátením rozhodnutia a vystavením nového by napravila svoju chybu.
0 0
lulu77 lulu77

lulu77 je offline (nepripojený) lulu77

jankasm Pozri príspevok

Ak nepodnikneš nič, materská bude počítaná z tvojho terajšieho zamestnania a rozhodujúcim obdobím bude myslím rok 2006. Keďže si však v tomto roku nemala žiadny VZ, tak zamestnávateľ by uvádzal pravdepodobný VZ, ktorý sa dá napr. uviesť aj vo výške maximálneho VZ /záleží od ochoty zamestnávateľa/.
keby zamestnavatel bol ochotny a uviedol mi pravdepodobny VZ v maximalnej vyske, tak to treba uvies ako rocny alebo mesacny prijem, a treba to dokladovat v soc.poist. nejakou pracovnou zmluvou alebo platobnym dekretom na zaklade ktoreho sa to vypocita, je na to nejake tlacivo priamo v soc.poist.?


a este jedna otazka, keby som nasla niekoho znameho kto by ma zamestnal par dni pred nastupom na matersku dovolenku do zamestnania, tak ako by to prebehlo, nastupila by som na 2 dni do prace, potom by som sla k lekarovi, on by mi dal to tlacivo na materske, to by mi potvrdil novy zamestnavatel, tam by mi napisal maxim.VZ a len s tym tlacivom by som sla do soc.pois.
a co s tymi mesiacmi, po ukonceni rodicovkej dovolenky teda od 3.5.2008 do nastupu na matersku,co by malo byt okolo 6.10.2008 to sa mam ist zaevidovat na urad prace, vtedy to ako bude s nemocenskym poistenim

dakujem za vasu odpoved, a za trpezlivost akou to vsetko vysvetlujete
Naposledy upravil lulu77 : 07.04.08 at 10:08 Dôvod: chyba v texte
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lulu77 Pozri príspevok
keby zamestnavatel bol ochotny a uviedol mi pravdepodobny VZ v maximalnej vyske, tak to treba uvies ako rocny alebo mesacny prijem, a treba to dokladovat v soc.poist. nejakou pracovnou zmluvou alebo platobnym dekretom na zaklade ktoreho sa to vypocita, je na to nejake tlacivo priamo v soc.poist.?

a este jedna otazka, keby som nasla niekoho znameho kto by ma zamestnal par dni pred nastupom na matersku dovolenku do zamestnania, tak ako by to prebehlo, nastupila by som na 2 dni do prace, potom by som sla k lekarovi, on by mi dal to tlacivo na materske, to by mi potvrdil novy zamestnavatel, tam by mi napisal maxim.VZ a len s tym tlacivom by som sla do soc.pois.
a co s tymi mesiacmi, po ukonceni rodicovkej dovolenky teda od 3.5.2008 do nastupu na matersku,co by malo byt okolo 6.10.2008 to sa mam ist zaevidovat na urad prace, vtedy to ako bude s nemocenskym poistenim

dakujem za vasu odpoved, a za trpezlivost akou to vsetko vysvetlujete
Zamestnávateľ Ti na tlačive od SP, ktoré prikladám, potvrdí pravdepodobný príjem v bode 10., ktorý by si dosiahla v tom mesiaci, v ktorom natupuješ na MD. Žiadny doklad pre SP nie je potrebný. Ale ten dodatok k PZ alebo dekrét o plate treba v zamestnaní mať, pre prípadnú kontrolu zo SP niekedy v budúcnosti.

Keby si išla k novému zamestnávateľovi, bolo by to presne ako píšeš. Pracovala by si 2 dni, potom nastúpila na MD, zamestnávateľ by Ti potvrdil nie maximum, ale napísal by skutočný príjem za tie 2 dni, takže pokiaľ by si chcela maximum, tak za 2 dni musíš v 10/2008 zarobiť cca. 1950,- /pozor, zárobok je len za pracovné dni ale SP počíta VZ za kalendárne dni, takže ak by v tom bol víkend, treba aj za víkend počítať za každý deň cca. 975,-/. Takže zamestnávateľ by potvrdil tento príjem a SP by z neho počítala materskú.

Ak nemáš ako vyplniť medzeru tých cca. 2 mesiacov pred nástupom na MD /ak sa aj prihlásiš na úrad práce, nárok na podporu mať nebudeš, nespĺňaš podmienky/ tak by bolo dobré pouvažovať o tej PN. Myslíš, že by Ťa lekár vypísal na rizikové? V tom prípade by stačilo postup, ktorý som Ti odporúčala uskutočniť pred MD urobiť už pred PN a potom aj PN aj materská bude vyplácaná z maxima, cca. 16000,- mesačne.

Ak by si išla na úrad práce, tvoj nárok na materské ani jej výšku to neovplyvní. Nemusíš sa na ten čas dobrovoľne nemocensky poistiť. Podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú, dôležité je aby si bola nemocensky poistená v čase nástupu na MD. A ak sa zamestnáš, tak to budeš.
Naposledy upravil jankasm : 07.04.08 at 12:05
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. DNP som si platila od 1.9.2007 z minimálneho VZ, no ku 28.12.2007 som toto DNP zrušila a uzatvorila nové od 29.12.2007 s VZ ako rozdiel maxim. VZ a mojou HM za mesiac december - platím ho stále. zamestnaná som od 8/2005 nepretržite u jedného zamestnávateľa. Teraz som v 10tt a na PN - ke. Predpokladaný termín mám 1. novembra. Z DNP PN nepoberám, keďže nespĺňam tých ICH UKONČENÝCH 270 dní NP. Chcem sa ešte vrátiť do práce.

Budem mať maximálnu materskú podľa vyššie uvedeného ?
Ku ktorému dňu by som mohla začať žiadať PN aj z DNP, v prípade, že pôjdem ešte späť do práce a túto PN preruším ?

Ďakujem krásne
0 0
lulu77 lulu77

lulu77 je offline (nepripojený) lulu77

jankasm Pozri príspevok

Keby si išla k novému zamestnávateľovi, bolo by to presne ako píšeš. Pracovala by si 2 dni, potom nastúpila na MD, zamestnávateľ by Ti potvrdil nie maximum, ale napísal by skutočný príjem za tie 2 dni, takže pokiaľ by si chcela maximum, tak za 2 dni musíš v 10/2008 zarobiť cca. 1950,- /pozor, zárobok je len za pracovné dni ale SP počíta VZ za kalendárne dni, takže ak by v tom bol víkend, treba aj za víkend počítať za každý deň cca. 975,-/. Takže zamestnávateľ by potvrdil tento príjem a SP by z neho počítala materskú.

Ak nemáš ako vyplniť medzeru tých cca. 2 mesiacov pred nástupom na MD /ak sa aj prihlásiš na úrad práce, nárok na podporu mať nebudeš, nespĺňaš podmienky/ tak by bolo dobré pouvažovať o tej PN. Myslíš, že by Ťa lekár vypísal na rizikové? V tom prípade by stačilo postup, ktorý som Ti odporúčala uskutočniť pred MD urobiť už pred PN a potom aj PN aj materská bude vyplácaná z maxima, cca. 16000,- mesačne.
Dakujem velmi pekne za rady,
ked este mozem otravovat, tak by som sa chcela spytat este na toto.
- ukoncenie rodicovskej dovolenky,- ktoru by som mala ukoncit 3.5.2008- co je sobota a vtedy rozviazem aj pracovny pomer u stareho zamestavatela, moze sa prac,pomer ukoncit v sobotu? alebo az najblizsi pracovny den

Ked by som sa zamestnala hned po ukonceni rodicovskej dovolenky u noveho zamestnavatela na par dni, a potom by som sa dala vypisat na PN, zamestnavatel by mal zaplatit prvych 10 dni PN, a potom to uz vyplaca soc.poist.?, a bude musiet zamestanavatel platit nejake odvody za mna, pocas trvania PN a materskej, neviem ako to funguje a nechcem niekoho zatiahnut do niecoho co nieje pre neho vyhodne.Alebo tym, ze ma zamestna, a ja budem na PN a nasledne na materskej a rodicovskej, tak ake vysoke odvody bude musiet za mna platit- potrebovala by som to vediet, aby som mu to aj vedela vratit , a aku dobu bude odvadzat tie odvody , je to tak polopate napisane, ale neviem ako to mam napisat, a kedy potom s nim rozviazem prac.pomer a po akej dobe?
vobec neviem co potom, potrebovala by som aj taketo informacie, aby som to mohla vysvetlit,a aby som hlavne vedela o co ide

dakujem velmi pekne za vsetky vase odpovede a vas cas, ktory tomu venujete aby ste poradili nam ostatnym
Naposledy upravil lulu77 : 07.04.08 at 20:12 Dôvod: doplnenie otazky
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nugetka Pozri príspevok
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. DNP som si platila od 1.9.2007 z minimálneho VZ, no ku 28.12.2007 som toto DNP zrušila a uzatvorila nové od 29.12.2007 s VZ ako rozdiel maxim. VZ a mojou HM za mesiac december - platím ho stále. zamestnaná som od 8/2005 nepretržite u jedného zamestnávateľa. Teraz som v 10tt a na PN - ke. Predpokladaný termín mám 1. novembra. Z DNP PN nepoberám, keďže nespĺňam tých ICH UKONČENÝCH 270 dní NP. Chcem sa ešte vrátiť do práce.

Budem mať maximálnu materskú podľa vyššie uvedeného ?
Ku ktorému dňu by som mohla začať žiadať PN aj z DNP, v prípade, že pôjdem ešte späť do práce a túto PN preruším ?

Ďakujem krásne
Ak si od 1.9.2007 nepretržite DNP (aj ked teda s odhlásením 28.12. a prihlásením hned na druhý den 29.12., takže bez medzere), vychádza mi, že 270dní uplynie 27.5.08 a a ak budeš žiadať o novú PN najskôr 28.5.08, bude nárok na nemocenské aj z DNP.

EŠTE DOPLNIM:
ak však nastúpiš na PN v období od 28.5.08 až 27.6.08, tak výška PN z DNP bude rátaná z pravdepodobného VZ t.j. minimálnej mzdy (od 4-tého dna 148,5Sk na den). 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP ti uplynie až 27.6.08, takže ak by si nastúpila na novú PN najskôr 28.6.08, tak výška PN sa bude rátať už zo skutočného VZ v RO 29.-31.12.07 a nie z pravdepodobného VZ. Tie dni=dátumy si radšej ešte prerátaj.

Na materskú by si mala nastúpiť v 9/08, RO zo zamestnania bude rok 2007 a z DNP bude obdobie 29.-31.12.07. Takže ak ti do dna nástupu na MD budú trvať obidve nem.poistenia (DNP samozrejme už bez odhlásenia a nového prihlásenia), výška materskej by mala predpokladám (ak si mala v celom roku 2007 cca rovnakú mesačnú HM ako v 12/07) byť do 500,- Sk na den.
Naposledy upravil brčko : 08.04.08 at 12:05
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

OK, ďakujem Ti veľmi pekne Brčko. Do dňa nástupu na MD mi určite budú trvať (bez prerušenia) obe NP. A tá výška materskej bude o kúsok menšia lebo plat sa mi dvíhal od 4/2007, takže tie prvé 3 mesiace bol o niečo menší.

Ešte raz ďakujem - ZA DOBRÉ SPRÁVY.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lulu77 Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne za rady,
ked este mozem otravovat, tak by som sa chcela spytat este na toto.
- ukoncenie rodicovskej dovolenky,- ktoru by som mala ukoncit 3.5.2008- co je sobota a vtedy rozviazem aj pracovny pomer u stareho zamestavatela, moze sa prac,pomer ukoncit v sobotu? alebo az najblizsi pracovny den
PP môže skončiť aj v sobotu. Ak by si sa zamestnala až od pondelka, tak si musíš za ten 1den zaplatiť zdr.poistenie. (Ale myslím, dá sa začať PP aj v nedelu.) Ak sa nezamestnáš a pôjdeš sa zaregistrovať na UP do tuším 7dní od ukonč.PP (radšej však hned), tak ta zaevidujú odo dna nasledujúceho po dni ukončenia PP a aj odvtedy budú za teba platiť ZP. A neostala ti ešte nejaká nevyčerpaná dovolenky z doby počas MD alebo predtým? Vtedy by si mohla ukončiť PP až po jej vyčerpaní (teda nie preplatení).
Aj ked je to mimo tejto témy, spýtam sa. Ako ukončuješ PP? Dohodou bez uvedenia dôvodu (bez nároku na odstupné), dohodou z organizačných príčin (s nárokom na odstupné) alebo inak (nemôžu ti dať výpoved s výpovednou dobou?, lebo s dohodou súhlasiť nemusíš-pozri niektoré témy o tom) To len aby si neprišla o peniažky.

Súhlasím s radou Jankysm, nanovo sa zamestnať s maximálnym VZ (Lebo aspon ja osobne nie som presvedčená, či ti v prípade ukončenia PP posledným dnom RD začne plynúť ochranná lehota z tohto starého zamestnania, - podla mna nie. Ak by si však odrobila aspon 1den alebo si vyčerpala aspon 1den dovolenky, tak určite áno.) Preto istejší bude nový PP.
Ked by som sa zamestnala hned po ukonceni rodicovskej dovolenky u noveho zamestnavatela na par dni, a potom by som sa dala vypisat na PN, zamestnavatel by mal zaplatit prvych 10 dni PN, a potom to uz vyplaca soc.poist.?, áno a bude musiet zamestanavatel platit nejake odvody za mna, pocas trvania PN a materskej, nie, len ta bude evidovať v stave ako PN (resp. MD, RD) ale počas PN, MD a RD sa neodvádza poistné, odvody zaplatí len za odpracované dni pred PN-kou neviem ako to funguje a nechcem niekoho zatiahnut do niecoho co nieje pre neho vyhodne.Alebo tym, ze ma zamestna, a ja budem na PN a nasledne na materskej a rodicovskej, tak ake vysoke odvody bude musiet za mna platit- potrebovala by som to vediet, aby som mu to aj vedela vratit , a aku dobu bude odvadzat tie odvody , je to tak polopate napisane, ale neviem ako to mam napisat, a kedy potom s nim rozviazem prac.pomer a po akej dobe? záleží na vás, ak by ti napr. po dvoch dnoch PN-ky skončil PP napr. v skúšobnej dobe, nemocenské budeš poberať od tretieho dna zo SP a nárok na materské ti vznikne v ochrannej lehote (6mesiacov) z tohto nového zamestnania. Po ukončení PP budeš poistená len zdravotne, nebudeš poistená dôchodkovo (až odo dna narodenia dieťaťa, ak dáš prihlášku včas), nemocensky ani v nezamestnanosti.
Ak skončíš PP posledným dnom RD, tak ti vznikol nárok na dovolenku za obdobie počas MD, čo by ti mal pri ukončení PP preplatiť a z toho odviesť odvody. Poistená dôchodkovo budeš nepretržite (ak si dáš tú prihlášku), nem.poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa ti prerušuje nástupom na RD.
vobec neviem co potom, potrebovala by som aj taketo informacie, aby som to mohla vysvetlit,a aby som hlavne vedela o co ide

dakujem velmi pekne za vsetky vase odpovede a vas cas, ktory tomu venujete aby ste poradili nam ostatnym
..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Poprosím skúsenejších poradákov v otázkach soc.poistenia, rada by som poznala váš názor na nižšie uvedenú otázku, príp. odôvodnenia prečo áno/nie:

Ak skončí PP posledným dnom rodičovskej dovolenky, začína plynúť ochranná lehota?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Poprosím skúsenejších poradákov v otázkach soc.poistenia, rada by som poznala váš názor na nižšie uvedenú otázku, príp. odôvodnenia prečo áno/nie:

Ak skončí PP posledným dnom rodičovskej dovolenky, začína plynúť ochranná lehota?
Vidiš, na toto som akosi nemyslela, ale mám pocit, že máš pravdu, už to tu myslím niekedy bolo spomínané.
Keďže bolo posledné roky NP prerušené, tak pri skončení PP naozaj asi nezačne plynúť ochranná lehota.

Takže istejšie naozaj bude, ak uzatvorí nový PP pred nástupom na MD prípadne PN, alebo ak má tu nevyčerpanú dovolenku, ktorú by vlastne po skončení RD začala čerpať a potom ukončila PP. V tom prípade by jej začala po skončení PP plynúť ochranná lehota.

Toto si zaslúži aj bodík, ty vždy myslíš na všetko.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, zase ja :-) Chcem si len ujasniť jednu vec, mometn.som v 12tt, TP je koniec 10/08 alebo zač.11/08. DNP si platím asi tak od 5tt, 26 týž.mi uplynie asi na konci 8/08. ja som teraz ale 2mesiace (možno aj viac) na PN a platím DNP (vraj sa počas pn nemusí). otázka teda znie...dni PN sa do obdobia tých 26 týž.nepočítajú??? budú mi chýbať tie dni (mesiace), počas kt.som PN???
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, zase ja :-) Chcem si len ujasniť jednu vec, mometn.som v 12tt, TP je koniec 10/08 alebo zač.11/08. DNP si platím asi tak od 5tt, 26 týž.mi uplynie asi na konci 8/08. ja som teraz ale 2mesiace (možno aj viac) na PN a platím DNP (vraj sa počas pn nemusí). otázka teda znie...dni PN sa do obdobia tých 26 týž.nepočítajú??? budú mi chýbať tie dni (mesiace), počas kt.som PN???
Nie, tie dni Ti chýbať nebudú, normálne sa počítajú.
Poberáš PN z DNP alebo len zo zamestnania? Ak PN nepoberáš z DNP tak ho musíš platiť normálne aj počas PN. Neplatilo by sa len vtedy, keby si poberala PN aj z DNP.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, zase ja :-) Chcem si len ujasniť jednu vec, mometn.som v 12tt, TP je koniec 10/08 alebo zač.11/08. DNP si platím asi tak od 5tt, 26 týž.mi uplynie asi na konci 8/08. ja som teraz ale 2mesiace (možno aj viac) na PN a platím DNP (vraj sa počas pn nemusí). otázka teda znie...dni PN sa do obdobia tých 26 týž.nepočítajú??? budú mi chýbať tie dni (mesiace), počas kt.som PN???
Aj keď si na PN tak DNP Ti stále trvá, PN sa nepovažuje za prerušenie DNP. Obdobie 26 týždňov sa počíta od vzniku DNP do vzniku materskej, PN. Pozor na podmienku 270 dní trvania nemocenského poistenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať