Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ja_na Pozri príspevok
a este jedna otazka, prosim. je to potom v cistom, alebo sa este dake poplatky strhaju?
Materské sa nezdaňuje. To máš čisté.

§ 9 zákona o dani z príjmov:

"(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, <sup>20</sup>) individuálneho zdravotného poistenia, <sup>20</sup>) sociálneho poistenia, <sup>21</sup>) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, <sup>40</sup>) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia<sup>40a</sup>) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu<sup>40b</sup>) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu, "
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

ja_na Pozri príspevok
tak som si to vyratala : DVZ mam cca 978, nakolko ten strop bol prveho pol roka nizsi :-( ale aj tak fajiiin. velmi pekne dakujem. teraz to len vydelim 0,55 a nasobim 31, vsak? :-)
opravujem sa vynasobim 0,55
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ja_na Pozri príspevok
opravujem sa vynasobim 0,55
Môžeš si to opraviť aj priamo vo svojom príspevku, kde si to zle uviedla.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ja_na Pozri príspevok
tak som si to vyratala : DVZ mam cca 978, nakolko ten strop bol prveho pol roka nizsi :-( ale aj tak fajiiin. velmi pekne dakujem. teraz to len vydelim 0,55 a nasobim 31, vsak? :-)
Nechcem ťa síce sklamať, no nejako sa mi ten tvoj DVZ nezdá, taký vysoký z r.2007 byť nemôže (dokonca ani v prvom polroku r.2008).
Maximálny DVZ z ktorého sa platia odvody a aj max.DVZ, z ktorého sa priznáva materská podla mesiaca nástupu na MD sa vyráta ako mesačné maximum v tomto mesiaci deleno počet kal.dní v tomto mesiaci.
Takže napr. max.DVZ z ktorého môže byť priznaná materská (ale aj odvedené NP)
v jan+mar+máj/08 = 28142:31 = 907,80
v apr.+jún/08 = 28142:30 = 938,06..
vo febr./08 = 28142:29 = 970,41
v aug.+okt.+dec/08 = 30219:31 = 974,80
v sept.+nov./08 = 30219:30 = 1007,30 (inak zaokrúhluje sa tuším na 6 desat.miest)
No ak máš iba "jedno" "dlhodobé" poistenie, je zväčša jedno, v ktorom mesiaci na MD nastúpiš, lebo vyšší VZ z dlhodobejšieho RO nedosiahneš.

Asi robíš nejakú chybu. Delíš to kalendárnymi dnami? Treba sčítať VZ za všetky mesiace roku 2007 a vydeliť počtom "kalendárnych dní" nemocenského poistenia v tomto období, teda počtom kal. dní kedy trval PP. Ak ti trval PP celý rok 2007 a nemala si žiadnu PN, očr ani neplatené volno tak číslom 365.
Ak si pracovala celý rok 2007 bez PN,očr a NP, tak najvyšší možný DVZ za rok 2007 je:
(6mesiacov x 25911 +6mesiacov 28142) : 365dní = 888,54Sk/den
z toho denná materská je 55% z 888,54 = 488,69 SK/den
Naposledy upravil brčko : 10.04.08 at 16:13
0 0
radka83 radka83

radka83 je offline (nepripojený) radka83

Som zamestnaná od 3.1.2005 (VZ za rok 2007 = 214000,-), súčasne vznikol druhý pracovný pomer od 7.4.2008 (11000,-/mes.). Z oboch pracovných pomerov sa odvádza nemocenské poistenie. Som tehotna a 15.4.2008 nastupujem na materskú dovolenku. Mám nárok na materské z oboch pracovných pomerov?
Túto otázku som sa pýtala na stránke SP a ich odpoved bola, že z druhého zamestnania nespĺňam podmienku 270 dní, takže z neho nárok na materské nemám. Je to pravda? Myslela som, že stačí spĺňať podmienku 270 dní iba z jedného poistenia. Prečo sa teda na tejto stránke odporúča nahlásiť sa na DNP aj pár dní pred nástupom na materskú? Má to potom význam? Ak áno, aký je rozdiel medzi tým či sa platí poistné z druhého zamestnania alebo si platím DNP?
Poraďte mi prosím, čo mám teraz robiť, či si mám aj tak pýtať od doktora 2 tlačivá a skúsiť žiadať materské z oboch zamestnaní, alebo či by mi ešte pomohlo nahlásiť sa na DNP z min. VZ a teda žiadať materské z prvého pracovného pomeru + DNP? Vyjde mi to menej ako pri verzii s dvoma pracovnými pomermi, ale aj to by mi pomohlo.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

radka83 Pozri príspevok
Som zamestnaná od 3.1.2005 (VZ za rok 2007 = 214000,-), súčasne vznikol druhý pracovný pomer od 7.4.2008 (11000,-/mes.). Z oboch pracovných pomerov sa odvádza nemocenské poistenie. Som tehotna a 15.4.2008 nastupujem na materskú dovolenku. Mám nárok na materské z oboch pracovných pomerov?
Túto otázku som sa pýtala na stránke SP a ich odpoved bola, že z druhého zamestnania nespĺňam podmienku 270 dní, takže z neho nárok na materské nemám. Je to pravda? Myslela som, že stačí spĺňať podmienku 270 dní iba z jedného poistenia. Prečo sa teda na tejto stránke odporúča nahlásiť sa na DNP aj pár dní pred nástupom na materskú? Má to potom význam? Ak áno, aký je rozdiel medzi tým či sa platí poistné z druhého zamestnania alebo si platím DNP?
Poraďte mi prosím, čo mám teraz robiť, či si mám aj tak pýtať od doktora 2 tlačivá a skúsiť žiadať materské z oboch zamestnaní, alebo či by mi ešte pomohlo nahlásiť sa na DNP z min. VZ a teda žiadať materské z prvého pracovného pomeru + DNP? Vyjde mi to menej ako pri verzii s dvoma pracovnými pomermi, ale aj to by mi pomohlo.
Keby si túto tému po 1.1.2008, kedy sa zmenil zákon, čítala pravidelne, zistila by si, že toto bohužiaľ podľa výkladu SP neplatí.
Naozaj musíš mať splnenú podmienku 270 dní zo všetkých trvajúcich poistení, z ktorých chceš žiadať o materské, alebo, podľa výkladu SP, sa Ti k týmto dňom môžu pripočítať aj iné dni, ale len z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch.
Takže keby si napr. tvoj PP, ktorý si mala od roku 2005 ukončila a na druhý deň znovu uzatvorila, môže byť s tým istým zamestnávateľom a za úplne rovnakých podmienok, len tam musí byť to odhlásenie a nové prihlásenie, tak by sa Ti dni z tohto ukončeného zamestnania pripočítali k splneniu podmienky 270 dní v obidvoch zamestnaniach a mala by si nárok z obidvoch.
DNP už teraz bohužiaľ tiež nestačí pár dní pred nástupom na MD. To sme radili ešte pred 1.1.2008, keby sa zverejnil výklad nového zákona SP.

Takže ak požiadaš o materské aj z obidvoch zamestnaní, skúsiť to môžeš, ale z druhého zamestnania naozaj nárok nemáš.
0 0
radka83 radka83

radka83 je offline (nepripojený) radka83

jankasm Pozri príspevok
Keby si túto tému po 1.1.2008, kedy sa zmenil zákon, čítala pravidelne, zistila by si, že toto bohužiaľ podľa výkladu SP neplatí.
Naozaj musíš mať splnenú podmienku 270 dní zo všetkých trvajúcich poistení, z ktorých chceš žiadať o materské, alebo, podľa výkladu SP, sa Ti k týmto dňom môžu pripočítať aj iné dni, ale len z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch.
Takže keby si napr. tvoj PP, ktorý si mala od roku 2005 ukončila a na druhý deň znovu uzatvorila, môže byť s tým istým zamestnávateľom a za úplne rovnakých podmienok, len tam musí byť to odhlásenie a nové prihlásenie, tak by sa Ti dni z tohto ukončeného zamestnania pripočítali k splneniu podmienky 270 dní v obidvoch zamestnaniach a mala by si nárok z obidvoch.
DNP už teraz bohužiaľ tiež nestačí pár dní pred nástupom na MD. To sme radili ešte pred 1.1.2008, keby sa zverejnil výklad nového zákona SP.

Takže ak požiadaš o materské aj z obidvoch zamestnaní, skúsiť to môžeš, ale z druhého zamestnania naozaj nárok nemáš.
Ďakujem za odpoveď, takže som to prekombinovala. Druhý pracovný pomer vznikol samozrejme len za týmto účelom, takže by ho bolo lepšie asi ukončiť ešte pred nástupom na MD, ako zbytočne žiadať z neho materské a nechať ho trvať počas MD, nie?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

radka83 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, takže som to prekombinovala. Druhý pracovný pomer vznikol samozrejme len za týmto účelom, takže by ho bolo lepšie asi ukončiť ešte pred nástupom na MD, ako zbytočne žiadať z neho materské a nechať ho trvať počas MD, nie?
No v podstate asi áno, iba ak by si naozaj chcela skúsiť z neho o materské požiadať, aj keď pochybujem, že Ti ju priznajú.
Bol tu jeden prípad, že priznali materskú z DNP aj keď podmienka 270 dní splnená nebola, len zo zamestnania, vyplácali materskú v maxime a po 2 mesiacoch zavolali, aby im to dotyčná vrátila, že na to nemá nárok, že sa proste pomýlili. Otázne je, či tie peniažky bude musieť vrátiť alebo nie.
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

brčko Pozri príspevok
Nechcem ťa síce sklamať, no nejako sa mi ten tvoj DVZ nezdá, taký vysoký z r.2007 byť nemôže (dokonca ani v prvom polroku r.2008).
Maximálny DVZ z ktorého sa platia odvody a aj max.DVZ, z ktorého sa priznáva materská podla mesiaca nástupu na MD sa vyráta ako mesačné maximum v tomto mesiaci deleno počet kal.dní v tomto mesiaci.
Takže napr. max.DVZ z ktorého môže byť priznaná materská (ale aj odvedené NP)
v jan+mar+máj/08 = 28142:31 = 907,80
v apr.+jún/08 = 28142:30 = 938,06..
vo febr./08 = 28142:29 = 970,41
v aug.+okt.+dec/08 = 30219:31 = 974,80
v sept.+nov./08 = 30219:30 = 1007,30 (inak zaokrúhluje sa tuším na 6 desat.miest)
No ak máš iba "jedno" "dlhodobé" poistenie, je zväčša jedno, v ktorom mesiaci na MD nastúpiš, lebo vyšší VZ z dlhodobejšieho RO nedosiahneš.

Asi robíš nejakú chybu. Delíš to kalendárnymi dnami? Treba sčítať VZ za všetky mesiace roku 2007 a vydeliť počtom "kalendárnych dní" nemocenského poistenia v tomto období, teda počtom kal. dní kedy trval PP. Ak ti trval PP celý rok 2007 a nemala si žiadnu PN, očr ani neplatené volno tak číslom 365.
Ak si pracovala celý rok 2007 bez PN,očr a NP, tak najvyšší možný DVZ za rok 2007 je:
(6mesiacov x 25911 +6mesiacov 28142) : 365dní = 888,54Sk/den
z toho denná materská je 55% z 888,54 = 488,69 SK/den
brčko, dakujem za prepocitanie.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

Ahojte, idem preluskat vsetko mozne co by som sa dozvedela o materskej a DNP ale prosim o radu:
April 2006 som sla na matersku dovolenku s dcerou, ktora ma teraz skoro dva roky. .. predtym som bola zamestnana a poberala som materske a nasledne rodicovsky prispevok , minuly rok august 2007 som dostala od zamestnavatela vypoved, nakolko firma zanikala a tak davali vypovede vsetkym...tento rok planujem otehotniet , chcela by som sa pripoistit na DNP a tak poberat potom Matersku..chcem sa ale spytat ako to spravit, prooosiiiim ak niekto viete poradit.
Zatial co som pochopila je: nakolko planujem otehotniet august tak si zacat platit DNP od jula na maximalnu ciastku, potom v decembri to stiahnut na minimum?????

nema to suvis s tym, ze som predtym robila? teda nebudu ma brat a davat taku Matersku aku som mala predtym? aby som zbytocne neplatila...

ludkovia prosim pomozte kto moze.. som uz v koncoch...

dakujem
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, počula som, že vraj sa má materská zvyšovať. alebo nejaký príspevok, nie som si teraz istá. okolo 8000 - 9000,- Sk. neviete o tom niečo? a kedy?
a ešte sa chcem opýtať, ked si platím DNP z max.a v júli (alebo tak nejako) sa mení výška, ako postupovať? stačí len zaplatiť vyššiu sumu? alebo nechať takú istú? alebo zrušiť a znova prihlásiť z najvyšš.VZ? nepreruší sa potom tým 26 týždňov? dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katiq Pozri príspevok
Ahojte, idem preluskat vsetko mozne co by som sa dozvedela o materskej a DNP ale prosim o radu:
April 2006 som sla na matersku dovolenku s dcerou, ktora ma teraz skoro dva roky. .. predtym som bola zamestnana a poberala som materske a nasledne rodicovsky prispevok , minuly rok august 2007 som dostala od zamestnavatela vypoved, nakolko firma zanikala a tak davali vypovede vsetkym...tento rok planujem otehotniet , chcela by som sa pripoistit na DNP a tak poberat potom Matersku..chcem sa ale spytat ako to spravit, prooosiiiim ak niekto viete poradit.
Zatial co som pochopila je: nakolko planujem otehotniet august tak si zacat platit DNP od jula na maximalnu ciastku, potom v decembri to stiahnut na minimum?????

nema to suvis s tym, ze som predtym robila? teda nebudu ma brat a davat taku Matersku aku som mala predtym? aby som zbytocne neplatila...

ludkovia prosim pomozte kto moze.. som uz v koncoch...

dakujem
Nie, neboj, materskú Ti nebudú vyplácať rovnakú ako pri prvej MD. Pracovný pomer je ukončený, takže ak si dobre naplánuješ maximum z DNP, tak materská bude počítaná z neho.
Tvoj plán je dobrý, pokiaľ plánuješ otehotnieš niekedy v auguste 2008, čiže nástup na MD by bol asi v apríli 2009, tak Ti stačí prihlásiť sa z maximom až keď zistíš, že si tehotná, aby si stihla tých 26 týždňov do nástupu na MD platiť z maxima. Nemusíš sa prihlasovať už v júli aby si splnila tých 270 dní DNP, pretože tieto dni sa posudzujú 2 roky dozadu a keďže ty tam máš ukončené nemocenské poistenie zamestnanca, tak aj z neho Ti tam pripočítajú nejaké dni. Takže ak by si teoreticky nastúpila na MD 04/2009 tak sa budú počítať dni nemocenského poistenia spätne až do 04/2007, a ty si dostala výpoveď až v 08/2007.
No a z maximálneho VZ 30219,- budeš platiť do 31.12.2008. Ešte v 12/08 si podaj potom na SP len zmenu VZ od 1.1.2009 na minimálny. Rozhodujúcim obdobím, ak nastúpiš na MD v roku 2009, bude rok 2008, čiže maximálny VZ a materská bude maximálna.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, počula som, že vraj sa má materská zvyšovať. alebo nejaký príspevok, nie som si teraz istá. okolo 8000 - 9000,- Sk. neviete o tom niečo? a kedy?
a ešte sa chcem opýtať, ked si platím DNP z max.a v júli (alebo tak nejako) sa mení výška, ako postupovať? stačí len zaplatiť vyššiu sumu? alebo nechať takú istú? alebo zrušiť a znova prihlásiť z najvyšš.VZ? nepreruší sa potom tým 26 týždňov? dakujem
Samozrejme by sa tým prerušili tých 26 týždňov, tie musia byť neprerušené. Takže ak si chceš od 1.7.2008 platiť z vyššieho maxima, tak len treba podať na SP zmenu VZ /žiadnu odhlášku/ na nové maximum 30219,-. Treba to podať ešte v 06/2008 a začať z toho platiť potom od 1.7.2008.

To zvýšenie sa týka rodičovského príspevku, ale tých 8000-9000 je myslím prehnaných. Bolo povedané, že by sa mala výška rodičáku priblížiť minimálnej mzde, no a tá je momentálne 8100,- takže myslím, že rodičák určite nebude vyšší. Zmena bude asi od 1.1.2009.
Ale chystá sa aj jedna horšia zmena, a to pre pracujúce mamičky, popri rodičáku sa už pracovať nebude dať. Ak sa mamička zamestná, príde o celú sumu, a ak dá dieťa do nejakých jaslí alebo škôlky, tak by jej mali hradiť 80% nákladov.
Ale toto všetko sú zatiaľ len návrhy, či sa to schváli a v akej forme, uvidíme.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

JANKASM: DAKUJEM ZA TAK RYCHLU ODPOVED, PRESLA SOM 10 STRANOK A IDEM CITAT DALEJ, NECH SA VZDELAVAM...
este dotaz : mam to niekde nahlasit, ze mi skoncil vztah , teda, ze som dostala vypoved od zamestnavatela?
nie som si ista, ze to s tym zamestnavatelom sa mi tie dni budu ratat, musim to pozriet poriadne..radsej si to budem platit od jula ten maximum, nech to mam urcite. Zamestnavatel bol z Ba , ja som z KE a mali dobry galimatias tuna na socialke..este mi napadlo, ci sa nemozem prihlasit teraz , platit minimum , ked zistim, ze som tehotna, tak zacat maximum napr do konca decembra a potom to zmenit na minimum opat od decembra..dnes mi akurat pani vravela na socialke, ze sa to zmenilo, lebo vela ludi sa prihlasovala odhlasovalo, zneuzivalo to...
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

jankasm:

od roku 2010 sa zvysuje rodicovsky na to minimum, ale ma sa od roku 2009 zvysit rodicovsky prispevok na tych 9tis prave pre tych co pracuju a nedaju deti do statnych zariadeni, skolky a jasle..toto je cele na hlavu, lebo pridali tym, co chodia do zamestnania este dalsie bubaciky a my co sme doma sa mame trapit s tymi 4tis anejake drobne
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

jankasm: takze sa mi oplati pockat do jula kedy sa zvysuje VZ a od 1.7.08 sa nahlasit na SP?
snad to vyjde..prvu matersku som mala biednu len o 200sk viacej ako bol Rodic. prispevok,kvoli zamestnavatelovi , ktory nam daval oficialne najnizsiu moznu mzdu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katiq Pozri príspevok
jankasm: takze sa mi oplati pockat do jula kedy sa zvysuje VZ a od 1.7.08 sa nahlasit na SP?
snad to vyjde..prvu matersku som mala biednu len o 200sk viacej ako bol Rodic. prispevok,kvoli zamestnavatelovi , ktory nam daval oficialne najnizsiu moznu mzdu
ak ti ide iba o materskú, tak ti stačí sa prihlásiť aj od júla 2008. Je dôležité, aby od posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynulo viac ako 26týždnov.
Ak tvoj pôrod bude napr. máj 09, tak sa ti, ako píše jankasm, zarátajú do dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, aj dni NP z ukončeného PP (počas prerušenia NP z dôvodu RD - pozri § 49a Zákona o sociálnom poistení).
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

dakujem Brcko, prave som sa pozerala , vypoved som dostala k 31.7.08 od zamestnavatela, prve som rodila jun 06. chcem sa spytat ci je mozne niekde zistit kolko dni nemocenskeho poistenia uz mam za tento ci minuly rok..len pre istotu. dkaujem vam..
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

Brcko: mi to vypisuje, ze skryty text, len pre predplatitelov
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katiq Pozri príspevok
dakujem Brcko, prave som sa pozerala , vypoved som dostala k 31.7.08 od zamestnavatela, prve som rodila jun 06. chcem sa spytat ci je mozne niekde zistit kolko dni nemocenskeho poistenia uz mam za tento ci minuly rok..len pre istotu. dkaujem vam..
Ak sa tvoj PP skončil 31.7.07 (rok 08 je asi len preklep, predpokladám máš do tohto dna zápočtový list a ukončenie PP), tak podla teraz platného zákona, "pre účely uplatnovania nároku na materské" si bola v r.2007 nemocensky poistená v období od 1.1.07 do 31.7.07, v r.2008 si NP predpokladám zatial nebola.
Ak by si si však chcela uplatniť nárok "na nemocenské z DNP", tak sa ti dni rodičovskej dovolenky do dní NP nerátajú. Lebo aj pri uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP musíš splniť podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na nemocenské (pre tento účel sa ti ráta len obdobie MD, čo si mala cca 4-9(10)/06.

(skrytý text - predpokladám myslíš v zákone o soc.poist. - príklady. Tie sú len pre predplatitelov DRAK-a. Tam sa ani ja nedostanem)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať