Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

Brcko dakujem, ano malo tam byt 07...dakujem krasne, takze ja si s tym zamestnavatelom nebudem robit hlavu , len som chcela vediet, ci to nemoze mat nato vplyv..chcem si doplacat do DNP maximum od 1.7.08 a uvidim co nam prinesie novy zakon...

p.s.: to, ze mi dal zamestnavatel vypoved, mam niekde nahlasit? SP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katiq Pozri príspevok
Brcko dakujem, ano malo tam byt 07...dakujem krasne, takze ja si s tym zamestnavatelom nebudem robit hlavu , len som chcela vediet, ci to nemoze mat nato vplyv..chcem si doplacat do DNP maximum od 1.7.08 a uvidim co nam prinesie novy zakon...

p.s.: to, ze mi dal zamestnavatel vypoved, mam niekde nahlasit? SP?
na SP ukončenie PP hlásiť nemusíš. Neviem ako je to na zdrav.poistovni. Tam by som sa radšej informovala.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Prosím o potvrdenie, či chápem výpočet materskej správne. Študentka VŠ pracovala do 31.1.2008 na riadny PP, ktorý tvral 13 mesiacov. Ten ukončila s dôvodu, že musí robiť v máji štátnice a potom mení trvalý pobyt. Teraz ale zistila, že je tehotná. Podmienku 270 dní spľňa. Ak sa zamestná v septembri 2008 a cca o 6 týždňov pôjde na MD bude sa jej materská počítať z toho nového PP? A pri maximálnom VZ by dostávala materské z tejto sumy? Zmení sa niečo, ak zmení trvalý pobyt od novembra do ČR? (Jej budúci manžel je občan ČR)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katiq Pozri príspevok
jankasm:

od roku 2010 sa zvysuje rodicovsky na to minimum, ale ma sa od roku 2009 zvysit rodicovsky prispevok na tych 9tis prave pre tych co pracuju a nedaju deti do statnych zariadeni, skolky a jasle..toto je cele na hlavu, lebo pridali tym, co chodia do zamestnania este dalsie bubaciky a my co sme doma sa mame trapit s tymi 4tis anejake drobne
No neviem, ja som toto pochopili presne naopak. Rodičák by mali zvýšiť od 1.1.2009 a pre tie mamičky, ktoré nepôjdu pracovať. Pre tie, čo pôjdu pracovať, tie by už nemali dostať asi nič. Uvidíme, počkáme si na schválenie. Tiež som zvedavá ako to nakoniec dopadne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jankasm Pozri príspevok
No neviem, ja som toto pochopili presne naopak. Rodičák by mali zvýšiť od 1.1.2009 a pre tie mamičky, ktoré nepôjdu pracovať. Pre tie, čo pôjdu pracovať, tie by už nemali dostať asi nič. Uvidíme, počkáme si na schválenie. Tiež som zvedavá ako to nakoniec dopadne.
Ja som tiež zachytil v správach, že najprv zvýhodnia tých, ktorí budú pracovať - dostanú zaplatené cca 80% nákladov za škôlku alebo jasle.

Tí, čo zostanú na rodičovskej plánujú zvýhodniť (zvýšiť rodičovský príspevok) až od roku 2010.

Je to veľa rôznych informácií, treba si počkať na konkrétne kroky vlády.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
dadasv Pozri príspevok
Prosím o potvrdenie, či chápem výpočet materskej správne. Študentka VŠ pracovala do 31.1.2008 na riadny PP, ktorý tvral 13 mesiacov. Ten ukončila s dôvodu, že musí robiť v máji štátnice a potom mení trvalý pobyt. Teraz ale zistila, že je tehotná. Podmienku 270 dní spľňa. Ak sa zamestná v septembri 2008 a cca o 6 týždňov pôjde na MD bude sa jej materská počítať z toho nového PP? A pri maximálnom VZ by dostávala materské z tejto sumy? Zmení sa niečo, ak zmení trvalý pobyt od novembra do ČR? (Jej budúci manžel je občan ČR)
posúvam
0 0
Gogova Gogova

Gogova je offline (nepripojený) Gogova

Ahojte Chobot , Jankasm aj ostatní . Kde prosím Vás beriete informácie o chystanej zmene v zákone v soc. poistení? Ja som si klikla aj stránku národnej rady a nič také tam nebolo, ani v návrhoch zákonov. Sledujete len médiá? Ale ak je to už v médiách, tak nejaký poslanec, či strana musí za tým návrhom stáť oficiálne - kto, ktorá? Rada by som vývoj sledovala, že komu sa potom "poďakovať" . Ďakujem za odpoveď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Gogova Pozri príspevok
Ahojte Chobot , Jankasm aj ostatní . Kde prosím Vás beriete informácie o chystanej zmene v zákone v soc. poistení? Ja som si klikla aj stránku národnej rady a nič také tam nebolo, ani v návrhoch zákonov. Sledujete len médiá? Ale ak je to už v médiách, tak nejaký poslanec, či strana musí za tým návrhom stáť oficiálne - kto, ktorá? Rada by som vývoj sledovala, že komu sa potom "poďakovať" . Ďakujem za odpoveď.
Zatiaľ sú to len vyhlásenia hovorcu, prípadne vyjadrenia p. ministerky, že niečo chystajú. V NR to ešte nie je, lebo je to koncepcia, návrh zákona ešte nie je.

Prvýkrát to bolo v správach 8.3.:

http://spravodajstvo.joj.sk/z-domova...rispevok-.html


Potom som to zachytil 10.3. v rádiu Express:

Rezort práce plánuje zmeny v podpore rodín
10.03.2008 18:05

Rezort práce plánuje zmeny v podpore rodín. Od budúceho roka chce zvýhodniť tých rodičov, ktorí sa o svoje malé dieťa starajú sami doma. Tým by sa mal 4 a pol tisícový príspevok od štátu zrejme zdvojnásobiť, aby nahradil chýbajúci príjem v domácnosti.
Ministerstvo tvrdí, že to nepôjde na úkor pracujúcich rodičov.
Tí už ale nemôžu rátať s paušálnym príspevkom - ministerstvo im bude preplácať časť skutočných výdavkov na jasle či škôlku. Akú, to zatiaľ presne nevie.
Hovorca Michal Stuška

A pred pár dňami to bolo v niektorých správach, že v bud. roku chcú najprv motivovať ľudí na RD, aby pracovali (preplatenie tých 80% nákladov na škôlku) a až neskôr zvýšiť rod. príspevok nepracujúcim. Len či to nebude už propaganda - strategický ťah v rámci predvolebnej kampane...?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dadasv Pozri príspevok
Prosím o potvrdenie, či chápem výpočet materskej správne. Študentka VŠ pracovala do 31.1.2008 na riadny PP, ktorý tvral 13 mesiacov. Ten ukončila s dôvodu, že musí robiť v máji štátnice a potom mení trvalý pobyt. Teraz ale zistila, že je tehotná. Podmienku 270 dní spľňa. Ak sa zamestná v septembri 2008 a cca o 6 týždňov pôjde na MD bude sa jej materská počítať z toho nového PP? A pri maximálnom VZ by dostávala materské z tejto sumy? Zmení sa niečo, ak zmení trvalý pobyt od novembra do ČR? (Jej budúci manžel je občan ČR)
Ak by si nezmenila trvalý pobyt, tak by som vedela potvrdiť. Kedže jej termín pôrodu bude predpokladám bud koncom roku 2008 alebo začiatkom roku 2009, tak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splní podmienku 270dní NP (prvý PP od 1.1.07 do 31.1.08, druhý PP 6týždnov), ako si uviedla. Tiež vdaka druhému PP splí podmienku trvania NP. V jej prípade rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej by bolo obdobie od začiatku nového PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD.

Ako sa však zmení situácia, ak zmení trvalý pobyt neviem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Chobot Pozri príspevok
A pred pár dňami to bolo v niektorých správach, že v bud. roku chcú najprv motivovať ľudí na RD, aby pracovali (preplatenie tých 80% nákladov na škôlku) a až neskôr zvýšiť rod. príspevok nepracujúcim. Len či to nebude už propaganda - strategický ťah v rámci predvolebnej kampane...?
Bolo to na markíze myslím 8.4.2008, tak si to kukni na nete.

Mňa práve neteší to zvýhodnenie pracujúcich mamičiek. Chystám sa /záleží však od zmeny zákona/ do práce od nového roku no a môjho drobca chcem nechať doma, so starou mamou. A tu je ten problém, tu mi asi nebudú hradiť nič.
A dokonca, aj keby som ho dala do jasličiek, tak by pre mňa bolo výhodnejšie dostávať od štátu cca. 4500,- /to by mi totiž pokrylo úplne celé náklady na naše súkromné jasle/ ako dostať od nich 80% a zvyšok si musím doplatiť sama.
Vo väčších mestách, kde sú jasle drahšie, pre tie mamičky to možno bude výhodnejšie.
0 0
Gogova Gogova

Gogova je offline (nepripojený) Gogova

Ďakujem za reakciu, už som si to prečítala, citujem : "Od januára 2009 by sa podľa Tomanovej mal zaviesť príspevok pri starostlivosti o dieťa, ktorý pracujúcim rodičom zdvojnásobí súčasných 4560 korún mesačne na 9120 Sk. Nesmú ho však dávať do materskej škôlky, ktorá je financovaná z verejných zdrojov." Jankasm, veď ak to takto bude, tak je to fajn aj pre teba, babička sa môže postarať o vnúčatko. Či niečo som zle pochopila?
Potom tam ďalej píšu, že vraj "ešte lepšie sa bude žiť matkám na materskej dovolenke, ktoré nebudú vôbec pracovať od januára 2010, kedy sa má rodičovský príspevok zvýšiť z 4560 korún až na úroveň minimálnej mzdy, ktorá je dnes 8100 korún, ale v tom čase môže byť už vyše 9000 korún" - to ma zatiaľ až tak veľmi netrápi, je to ďaleko a naozaj to môže byť aj predvolebná propaganda.
Nikde som však nečítala o tom, že ja ako pracujúca v dlhoročnom PP ak okrem povinného NP budem mať aj DNP a splním všetky tie podmienky a 270 dní si ho aj budem poctivo platiť, že z tohoto DNP mi sociálka nedá materskú. Pre mňa je toto strašiakom, že budem mať materskú iba z VZ z môjho zamestnania = nič moc...
0 0
sashka sashka

sashka je offline (nepripojený) sashka

Dobry den,

aj ja by som sa chcela poradit.
Od 1. aprila 2006 som bola na materskej, nasledne od oktobra 2006 az doteraz som na rodicovskej.
Nedavno sme otehotneli a pravdepodobny datum porodu 16.12.2008.
Uvedomila som si, ze z mojho hrubeho platu v roku 2007 (predpokladaneho, kedze som bola na rodicovskej dovolenke) nemam narok na maximalnu vysku materskej. Chcela som sa preto Dobrovolne Nemocensky Poistit. Volala som som do socialnej poistovne v Trnave kde mi povedali ze obe poistenia (zo zamestnania a aj DNP) musia v mojom pripade trvat min. 270 dni.
Zamestnana som bez prerusenia od okt. 2002 takze toto nie je problem. Ale 270 DNP od dneska vychadza na 9.1.2008 co je uz daleko za predpokladanym datum porodu 16.12.2008.
Po precitani mnohych prispevkov tejto diskusie som si vsak bola ista, ze v mojom pripade by stacilo mat DNP po dobu 6 mesiacov. Mylim sa?
Prosim poradte mi, aby som aj ja mala snacu na maximalnu vysku materskej.

Dakujem,
Saska.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sashka Pozri príspevok
Dobry den,

aj ja by som sa chcela poradit.
Od 1. aprila 2006 som bola na materskej, nasledne od oktobra 2006 az doteraz som na rodicovskej.
Nedavno sme otehotneli a pravdepodobny datum porodu 16.12.2008.
Uvedomila som si, ze z mojho hrubeho platu v roku 2007 (predpokladaneho, kedze som bola na rodicovskej dovolenke) nemam narok na maximalnu vysku materskej. Chcela som sa preto Dobrovolne Nemocensky Poistit. Volala som som do socialnej poistovne v Trnave kde mi povedali ze obe poistenia (zo zamestnania a aj DNP) musia v mojom pripade trvat min. 270 dni.
Zamestnana som bez prerusenia od okt. 2002 takze toto nie je problem. Ale 270 DNP od dneska vychadza na 9.1.2008 co je uz daleko za predpokladanym datum porodu 16.12.2008.
Po precitani mnohych prispevkov tejto diskusie som si vsak bola ista, ze v mojom pripade by stacilo mat DNP po dobu 6 mesiacov. Mylim sa?
Prosim poradte mi, aby som aj ja mala snacu na maximalnu vysku materskej.

Dakujem,
Saska.
Bohužial, nemáš žiadne ukončené NP, ktorého dni by sa prirátali ku dnom DNP. 6mesiacov (asi si myslelá tých 26týždnov) je dôležité stihnúť kvôli tomu aby sa z DNP počítala materská zo skutočného VZ a nie pravdepodobného. Prvoradá je však podmienka 270dní NP aj z DNP, ktorú podla výkladu SP z DNP nesplnaš.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Gogova Pozri príspevok
Ďakujem za reakciu, už som si to prečítala, citujem : "Od januára 2009 by sa podľa Tomanovej mal zaviesť príspevok pri starostlivosti o dieťa, ktorý pracujúcim rodičom zdvojnásobí súčasných 4560 korún mesačne na 9120 Sk. Nesmú ho však dávať do materskej škôlky, ktorá je financovaná z verejných zdrojov." Jankasm, veď ak to takto bude, tak je to fajn aj pre teba, babička sa môže postarať o vnúčatko. Či niečo som zle pochopila?
Potom tam ďalej píšu, že vraj "ešte lepšie sa bude žiť matkám na materskej dovolenke, ktoré nebudú vôbec pracovať od januára 2010, kedy sa má rodičovský príspevok zvýšiť z 4560 korún až na úroveň minimálnej mzdy, ktorá je dnes 8100 korún, ale v tom čase môže byť už vyše 9000 korún" - to ma zatiaľ až tak veľmi netrápi, je to ďaleko a naozaj to môže byť aj predvolebná propaganda.
Nikde som však nečítala o tom, že ja ako pracujúca v dlhoročnom PP ak okrem povinného NP budem mať aj DNP a splním všetky tie podmienky a 270 dní si ho aj budem poctivo platiť, že z tohoto DNP mi sociálka nedá materskú. Pre mňa je toto strašiakom, že budem mať materskú iba z VZ z môjho zamestnania = nič moc...
Rodičovský príspevok rieši iný zákon ako materskú. Treba počkať čo sa vykľuje v zákone o SP. Či to DNP naozaj pre zamestnané osoby zrušia ešte nie je isté.

Nie, pochopila si to dobre, to ja tomu nejako nerozumiem. Ak to tak bude, tak potom fajn, to ma potešia. Ale koľko dostanú mamičky, ktoré zostanú s dieťaťom doma? Len rodičák v normálnej výške 4560,-? To sa mi nejak nezdá. No však uvidíme ako to nakoniec bude.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sashka Pozri príspevok
Dobry den,

aj ja by som sa chcela poradit.
Od 1. aprila 2006 som bola na materskej, nasledne od oktobra 2006 az doteraz som na rodicovskej.
Nedavno sme otehotneli a pravdepodobny datum porodu 16.12.2008.
Uvedomila som si, ze z mojho hrubeho platu v roku 2007 (predpokladaneho, kedze som bola na rodicovskej dovolenke) nemam narok na maximalnu vysku materskej. Chcela som sa preto Dobrovolne Nemocensky Poistit. Volala som som do socialnej poistovne v Trnave kde mi povedali ze obe poistenia (zo zamestnania a aj DNP) musia v mojom pripade trvat min. 270 dni.
Zamestnana som bez prerusenia od okt. 2002 takze toto nie je problem. Ale 270 DNP od dneska vychadza na 9.1.2008 co je uz daleko za predpokladanym datum porodu 16.12.2008.
Po precitani mnohych prispevkov tejto diskusie som si vsak bola ista, ze v mojom pripade by stacilo mat DNP po dobu 6 mesiacov. Mylim sa?
Prosim poradte mi, aby som aj ja mala snacu na maximalnu vysku materskej.

Dakujem,
Saska.
Máš však možnosť na získanie maximálnej materskej zo zamestnania, a to napr. ukončením súčasného zamestnania a následným uzatvorením nového tesne pred nástupom na MD so mzdou vo výške maximálneho VZ.
Bola by tu ešte jedna možnosť, a to, ak by Ti zamestnávateľ ako pravdepodobný príjem uviedol maximálny. Na MD si od roku 2006, takže tvoja mzda sa odvtedy teoreticky zvýšiť mohla. Stačí aby ste so zamestnávateľom urobili dodatok k zmluve o zvýšení platu na cca. 30000,- a potom Ti pravdepodobný príjem môže uviesť v tejto výške.
0 0
monika551 monika551

monika551 je offline (nepripojený) monika551

AHOJTE PORADACI. Od roku 2005 som szčo platím si odvody z minima.Momentálne som v 2.mtt.Vašu debatu sledujem ale o szčo je tu písané veľmi málo a moc tomu nerozumiem-čo mám urobiť aby som dostávala vyššiu materskú? Máme s mužom aj s.r.o. kde sme konatelia-nebolo by pre mňa lepšie ukončiť živnosť-alebo pozastavyť-a zamestnať sa v s.r.o. z vyšším platom na dobu určitú a potom na materskej mi zmluvu nepredlžia.Nepovažoval by sa takyto prac.pomer za konflikt záujmu.DIKY MOC ZA RADU-MAM Z TOHO ZATIAľ MEšUNG.....
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

prosim vas, musim hlasit zamestnavatelovi, ze som DNP? alebo je to cisto moja vec a nic sa hlasit nemusi? dakujem
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

luciferova Pozri príspevok
prosim vas, musim hlasit zamestnavatelovi, ze som DNP? alebo je to cisto moja vec a nic sa hlasit nemusi? dakujem

je to tvoja vec, ale mne sa stal akurát prípad, že som PN, na zadnej strane sa vyplnuje, či žiadaš aj z iného poistenia, poslala som to zamest., ktorého mám v inom meste ako pracujem, on posiela papiere do toho mesta, kde sídli na sociálku a mne pred pár dnami volali zo soc.z nášho mesta, že mi nevyplatia, lebo im neposlali papiere. to som nevedela a vraj ani môj zamest., že si uplatnujem aj z DNP a treba do preposlať do mieta bydliska. neviem načo sa potom na zadnej strane vyplna, či áno alebo nie, ked si to dotyčné osoby vôbec nevšímajú. takže som tento mesiac bez peňazí. fajn, nie? ale ak máš zamest.aj pracuješ v tom istom meste, nemal by byť problém.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
je to tvoja vec, súhlasímale mne sa stal akurát prípad, že som PN, na zadnej strane sa vyplnuje, či žiadaš aj z iného poistenia, poslala som to zamest., ktorého mám v inom meste ako pracujem, on posiela papiere do toho mesta, kde sídli na sociálku a mne pred pár dnami volali zo soc.z nášho mesta, že mi nevyplatia, lebo im neposlali papiere. to som nevedela a vraj ani môj zamest., že si uplatnujem aj z DNP a treba do preposlať do mieta bydliska. neviem načo sa potom na zadnej strane vyplna, či áno alebo nie, ked si to dotyčné osoby vôbec nevšímajú. takže som tento mesiac bez peňazí. fajn, nie? ale ak máš zamest.aj pracuješ v tom istom meste, nemal by byť problém.
ja som tiež zvedavá, ako dopadnem. vo februári som bola na OčR z DNP (ba-okolie) + zo zamestnania (ba-mesto). Pred pár dnami mi prišiel papier z BA-okolie, že mi priznávajú ošetrovné z pravdepodobného VZ v sume 148,50. Na konci listu bolo napísané: rozhodnutie dostanú: SP BA-okolie (nie mesto!) + ja. Som zvedavá, ako to poriešia, lebo mi vychádza v súčte očr vyššia ako maximum. A to som im do žiadosti o ošetrovné napísala, že si uplatnujem dávku aj z iného NP a dopísala som, že "u zamestnávatela v BA".

Podla mna zamestnávatel nemá žiadnu inú povinnosť, len zaslať tvoju tuším do 3-och dní PN-ku spolu s potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi pre účely uplatnovania nároku na nem.dávku po 10-tich dnoch trvania PN do SP podla sídla firmy. Nemá povinnosť posielať to aj do SP podla tvojho bydliska. To si majú urobiť medzi sebou pobočky SP a mali by sa dohodnúť, ktorá bude nem.dávku vyplácať. Myslela som si, že aj rozhodnutie vystavia tým pádom len jedno alebo teda aspon ho dajú na vedomie tej druhej pobočke SP.
Aj ked v prípade PN prvých 10dní dočasnej prac.neschopnosti, ktorú vypláca zamestnávatel neviem či a ako sa robí kontrola výšky nem.dávky z oboch NP súčet maxima (náhrady za dočas.prac.nesch+nemocenského z DNP). očr je v tomto jednoduchšia, lebo aj z NP zamestnanca ju prepláca hned SP, nie zamestnávatel, takže majú údaje od zamestnávatela skôr o tých cca 13dní.
Naposledy upravil brčko : 15.04.08 at 07:34
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

monika551 Pozri príspevok
AHOJTE PORADACI. Od roku 2005 som szčo platím si odvody z minima.Momentálne som v 2.mtt.Vašu debatu sledujem ale o szčo je tu písané veľmi málo a moc tomu nerozumiem-čo mám urobiť aby som dostávala vyššiu materskú? Máme s mužom aj s.r.o. kde sme konatelia-nebolo by pre mňa lepšie ukončiť živnosť-alebo pozastavyť-a zamestnať sa v s.r.o. z vyšším platom na dobu určitú a potom na materskej mi zmluvu nepredlžia.Nepovažoval by sa takyto prac.pomer za konflikt záujmu.DIKY MOC ZA RADU-MAM Z TOHO ZATIAľ MEšUNG.....
Takže, ak máš ako SZČO v roku 2007 nízky VZ na platenie nemocenského poistenia /pretože z neho sa Ti bude počítať materská/, tak stačí tesne pred nástupom na MD živnosť prerušiť a následne sa zamestnať vo Vašej s.r.o. s platom vo výške maximálneho VZ, od 1.7.2008 to bude 30219,-. Materská bude potom počítaná z tohto posledného zamestnania a bude maximálna. Zamestnanie môže byť kľudne aj na dobu neurčitú a počas MD potom ukončíte tento PP dohodou, alebo môže byť ako píšeš, aj na dobu určitú.

Môžeš kuknúť aj na strany č. 117 a 118, kde podobný prípad riešila madi33.
Naposledy upravil jankasm : 15.04.08 at 07:52
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať