Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Gogova Gogova

Gogova je offline (nepripojený) Gogova

Katiq, si zamestnaná a máš povinné NP, ktoré bude do dňa pôrodu viac ako 270 dní? Ak áno, tak ja by som si dala DNP už teraz z minima - 4,4% z 8.100, a platila by som to napr. 4 mesiace, napr. od 21.4. - 31.7., čo budeš mať 145 dní DNP. Potom to DNP zruš a keď otehotnieš, tak sa prihlás znova na DNP, ale už z rozdielu max. VZ mínus tvoja hrubá mzda. Takto nejako v pohode stihneš termíny mať DNP 270 dní a mať max. VZ z NP+DNP. No ale toto platí len vtedy, ak máš ešte popri DNP aj povinné NP. Inak ťažko sa konkrétne odpovedá, lebo ešte nie si tehotná, a kto vie či otehotnieš v septembri, ako plánuješ. Možno to bude aj tento víkend . Ale radšej mať pár dní, či týždňov DNP viac, ako keby malo tých pár dní chýbať - jeden nikdy nevie, kedy sa bude bábo pýtať na svet . Inak odporúčam prelúskať si celú túto diskusiu, budeš v obraze. Niektorí sú tak fakt fajnšmejkri
0 0
ppalii ppalii

ppalii je offline (nepripojený) ppalii

Dobry den, chcel by som sa poradit, manzelka je zamestnana od roku 2006 u jedneho zamestnavatela, uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti za rok 2007 cini 302 846,- Sk. Nie sme si isti, aka materska by jej z toho vychadzala, ale zaujala nas moznost mat matersku z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Na matersku ma odist v juli 2008. Zamestnavatel jej vyjde v ustrety... Este stale pre nas existuje moznost, aby mala matersku v maximalnej moznej vyske, keby skoncila pracovny pomer a zacala novy, s odhlasenim a prihlasenim do SP? Ak ano, aka je v sucasnosti vyska maximalneho vymeriavacieho zakladu (aku novu mzdu by musela mat?)? Kedy najneskôr by mala zrealizovat ukoncenie pracovneho pomeru a zacatie noveho? Moze to byt aj u toho isteho zamestnavatela? Dakujeme velmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajobs Pozri príspevok
Nie je to tak, ako píšeš. Jej RO bude 29.9.-30.9.2008 (ak nastúpi na MD v októbri 2008), čiže jej maximum v septembri 2008 (30219/30) bude vyššie ako v októbri 2008 (30219/31). Plne to rešpektuje ustanovenie § 58, ods. 3 ZSP.
dakujem ajobs, máš pravdu. Vlastne ide o to, že z mesiaca nástupu na MD sa berie len mesačné maximum, nie denné, ako som si to po nedôslednom prečítaní vysvetlila. (teda že slová " platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nem.dávky" nepatrí k "dennému vymeriavaciemu základu" ale k "vymeriavaciemu základu podla §138 ods.11)
Takéto opravy sú na nezaplatenie. Som rada, že som sa spýtala a že si ma opravil.

DOPLNAM O PODSTATNÚ MALIčKOSŤ:
a ešte § 58 ods.3, kedže sa odvoláva na ods.2 sa použije len v prípade, ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nem.poistení, teda nie pri uplatnovaní nároku len z jedného nem.poistenia. To som nejako prehliadla. Toto som si uvedomila a doplnam, vdaka príspevku č.3 od metracik2, tuto je link: http://www.porada.sk/t72028-limit-ne...kej-davky.html
Naposledy upravil brčko : 22.04.08 at 11:36
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gogova Pozri príspevok
Katiq, si zamestnaná a máš povinné NP, ktoré bude do dňa pôrodu viac ako 270 dní? Ak áno, tak ja by som si dala DNP už teraz z minima - 4,4% z 8.100, a platila by som to napr. 4 mesiace, napr. od 21.4. - 31.7., čo budeš mať 145 dní DNP. Potom to DNP zruš a keď otehotnieš, tak sa prihlás znova na DNP, ale už z rozdielu max. VZ mínus tvoja hrubá mzda. Takto nejako v pohode stihneš termíny mať DNP 270 dní a mať max. VZ z NP+DNP. No ale toto platí len vtedy, ak máš ešte popri DNP aj povinné NP. Inak ťažko sa konkrétne odpovedá, lebo ešte nie si tehotná, a kto vie či otehotnieš v septembri, ako plánuješ. Možno to bude aj tento víkend . Ale radšej mať pár dní, či týždňov DNP viac, ako keby malo tých pár dní chýbať - jeden nikdy nevie, kedy sa bude bábo pýtať na svet . Inak odporúčam prelúskať si celú túto diskusiu, budeš v obraze. Niektorí sú tak fakt fajnšmejkri
súhlasím s radou. Potom sa treba prihlásiť na DNP najneskôr do 8tt-radšej skôr! A tiež sledovať zmenu zákona o SP, čo sa plánuje od 1.1.09- či bude súbeh DNP + zamestnania možný.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ppalii Pozri príspevok
Dobry den, chcel by som sa poradit, manzelka je zamestnana od roku 2006 u jedneho zamestnavatela, uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti za rok 2007 cini 302 846,- Sk. úhrn zúčt.a vypl. príjmov z potvrdenia o príjmoch nemusí byť aj úhrn VZ-ov na nem.poistenie za rok2007 (napr. treba pozrieť po mesiacoch, či v mesiacoch 1-6/07 neprekročila jej HM 25911, 7-12/07 sumu 28142), ak by bol a ona odpracovala celý rok bez očr,pn,NV, tak materská cca 456 Sk na kal. den (302846:365dní x 55%), čo by bolo tiež celkom slušné Nie sme si isti, aka materska by jej z toho vychadzala, ale zaujala nas moznost mat matersku z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Na matersku ma odist v juli 2008. Zamestnavatel jej vyjde v ustrety... Este stale pre nas existuje moznost, aby mala matersku v maximalnej moznej vyske, keby skoncila pracovny pomer a zacala novy, s odhlasenim a prihlasenim do SP? áno Ak ano, aka je v sucasnosti vyska maximalneho vymeriavacieho zakladu (aku novu mzdu by musela mat?)? ak začne PP v júli, tak od 1.7.08 je mesačné maximum 30219,-, teda v júli denné maximum 974,8.. (30219:31), takže na jeden "kal.den" trvania PP by mala dosiahnuť HM vo výške denného maxima Kedy najneskôr by mala zrealizovat ukoncenie pracovneho pomeru a zacatie noveho? pár dní pred nástupom na MD Moze to byt aj u toho isteho zamestnavatela? áno a treba to vedieť odôvodniť Dakujeme velmi pekne.
.
0 0
Gogova Gogova

Gogova je offline (nepripojený) Gogova

Brčko, neplaš ma s tou novelou SP, kde DNP+zamestnanie nebude možné. Máš o tom nejaké info? Kde si sa to dočítala? Prezdradíš? vďaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

len z porady - od p. Mihála
0 0
ppalii ppalii

ppalii je offline (nepripojený) ppalii

Brcko, dakujem Vam velmi pekne. Potesilo nas to Radi by sme sa este opytali, o ake paragrafy sa mozeme pri tomto "figli" s novym PP tesne pre materskou opriet, ako to vlastne zargumentovat, ze je to mozne, pretoze manzelke vravela uctovnicka, ze tieto figle teda nepozna, ale rada sa necha zasvätit. A ako je to s nemocenskym poistenim v dobe medzi ukoncenim PP a uzavretim noveho PP? Moze to byt trebars tak, ze manzelka ma nastupit na MD 15. jula, tak 1. jula ukonci pracovny pomer, odhlasi sa to v SP este ten den a hned na druhy den 2.jula uzavrie PP a nahlasi to na SP? Ak by vznikla nejaka medzera medzi dnami, kedy by bola ako nezamestnana, treba ju aspon na tie dni nemocensky dobrovolne poistit? Kedze v tomto nie sme doma, velmi by nam pomohlo polopatisticke vysvetlenie, ak by si niekto nasiel cas dakujeme velmi pekne

Predpokladame ze pracovniciek SP s takymito figlami otravovat asi nemozeme.
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

Práve vypĺňam Potvrdenie zamestnávateľa na účely uplatnenia na ND. Keďže zamestnankyňa je na rodič.dovolenke a nastupuje rovno na materskú, vychádzam z pravdepodobného zárobku. Keďže ten je väčší ako maximálny vymeriavací základ (28142,-), treba do tlačiva - tabuľka vymeriavacích základov - uviesť túto sumu alebo ten pravdepodobný zárobok(v jej prípade 30000,--)? Ďakujem za radu.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

HankaH Pozri príspevok
Práve vypĺňam Potvrdenie zamestnávateľa na účely uplatnenia na ND. Keďže zamestnankyňa je na rodič.dovolenke a nastupuje rovno na materskú, vychádzam z pravdepodobného zárobku. Keďže ten je väčší ako maximálny vymeriavací základ (28142,-), treba do tlačiva - tabuľka vymeriavacích základov - uviesť túto sumu alebo ten pravdepodobný zárobok(v jej prípade 30000,--)? Ďakujem za radu.
V bode 10. poptvrdenia sa píše o VZ, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie, takže uviedla by som maximálny 28142,-, z vyššieho sa totiž nemocenské poistenie platiť nemôže.

10. Vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac,
v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (uvedie sa v prípade, ak zamestnanec nemal
v RO<SUP>2)</SUP> vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo poistencovi vznikol nárok na nemocenskú dávku v deň vzniku nemocenského poistenia) <SUP>3) </SUP>
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

Ďakujem za radu, už som to tak aj vyplnila. A ešte mám otázku ohľadom registrácie: treba medzi RD a materskou podávať nejaké prihlášky, odhlášky, príp.prerušenie poistenia? Myslím v SP a tiež aj v zdravotnej. Ja nie som mzdárka, prebrala som firmu, kde je už len táto jedna zamestnankyňa, tak to musím dať nejako naporiadok a trochu tu nad tým maturujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

HankaH Pozri príspevok
Ďakujem za radu, už som to tak aj vyplnila. A ešte mám otázku ohľadom registrácie: treba medzi RD a materskou podávať nejaké prihlášky, odhlášky, príp.prerušenie poistenia? Myslím v SP a tiež aj v zdravotnej. Ja nie som mzdárka, prebrala som firmu, kde je už len táto jedna zamestnankyňa, tak to musím dať nejako naporiadok a trochu tu nad tým maturujem.
Pri nástupe na MD sa do SP aj do ZP nahlasovala zmena - nástup na MD.
Teraz treba všade, čiže do SP aj do ZP, nahlásiť znovu zmenu - ukončenie MD, a následne ďalšiu zmenu začiatok RD. Na SP sa to vlastne podáva ako začiatok prerušenia.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

ahojte, už mi bolo radené k mojmu prípadu,ktorý uvádzam nižšie. Len si to chcem zhrnuť.

[I]((mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok))

mamíčka je stále nezamestnaná, ale môže sa zamestnať .
Stačí ked nastúpi do PP 2.7.2008 do napr.06.7.2008 s VZ (30219/30=1007,3 * 8 dní=8058,4 HM) Dobre počítam?
a po skončení PP môže nastúpiť aj na PN, ktorá by trvala do nástupu na materskú teda do 9.8.2008. Tiež dostane maximálnu PN aj materskú?
ďakujem pekne
Naposledy upravil alex1 : 18.04.08 at 11:33
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alex1 Pozri príspevok
ahojte, už mi bolo radené k mojmu prípadu,ktorý uvádzam nižšie. Len si to chcem zhrnuť.

[i]((mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok))

mamíčka je stále nezamestnaná, ale môže sa zamestnať .
Stačí ked nastúpi do PP 2.7.2008 do napr.06.7.2008 s VZ (30219/30=1007,3 * 8 dní=8058,4 HM) Dobre počítam?
a po skončení PP môže nastúpiť aj na PN, ktorá by trvala do nástupu na materskú teda do 9.8.2008. Tiež dostane maximálnu PN aj materskú?
ďakujem pekne
Áno, stačí sa jej zamestnať tak ako píšeš 2.7.2008-6.7.2008 /neviem či si to presne tak aj myslela keď pozerám, že si násobila 8 dňami, toto obdobie však vychádza len 5 dní/. A keďže júl má 31 dní, tak maximum musíš deliť 31 a nie 30.

Za týchto 5 dní musí byť jej mzda 30219/31=974,8065 * 5 dní = 4874,-.
Keď potom, po skončení PP nastúpi na PN alebo na MD, tak bude v ochrannej lehote a materská sa bude počítať z tohoto posledného príjmu. Nesmie však mať v tej dobe funkčné žiadne iné nemocenské poistenie ako napr. DNP.
0 0
zlatat zlatat

zlatat je offline (nepripojený) zlatat

Dobrý deň,
tak ja som z toho už riadne domotaná. Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?

Od začiatku sept.2006 som na RP s druhým synom ( stále som evidovaná u môjho zamestnávateľa, ktorý mi drží miesto ) - nebola som dobrovoľne nemocensky poistená, ale chceme sa koncom júna začať snažiť o 3.bábätko.
Moja otázka znie:
Chcem sa dobrovoľne nemocensky poistiť ( čo najskôr ), ale neviem, z akého vymeriavacieho základu si mám platiť poistné, a ako dlho, aby som potom dostávala maximálnu materskú dovolenku.

Ďakujem.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Môže zamestnávateľ uviesť pravdepodobný vymeriavací základ zamestnankyni, ktorá nastupuje z jednej materskej na druhú? Musíme urobiť prípadne nejaký dodatok, keď sa jej plat pred nástupom na prvú materskú pohyboval cca 15000 Sk?
0 0
gabriska gabriska

gabriska je offline (nepripojený) gabriska

Dobry den,
obraciam sa na Vas s nasl. otazkou:
Od 180408 som nastupila na MD, do tohto terminu som vyse 2,5 mesiaca poberala nemocenske davky, z dovodu rizikoveho tehotenstva.
Informovala som sa u zamestnavatela ohladom zostatkovej dovolenky z r.2007+dov.za rok 2008, ci je mozne mi dovolenku preplatit. Odpoved bola taka, ze zamestnavatel podla zakona nema povinnost mi dov. preplatit, ale umoznuje ju cerpat
1. bud pred nastupom na MD, s tym, ze o obdobie cerpania dov. by sa mi kratilo obdobie cerpania materskej dovolenky - toto v mojom pripade uz nie je mozne, kedze po skonceni PN som hned nastupila na MD
2.po skonceni MD (28 tyzdnov), s tym, ze si vopred nahlasim u zamestn., ze si dov. planujem cerpat a po vycerpani poziadam o rod. prispevok
Mna ale znepokojuje jedna vec a to moznost, ze pocas cerpania dovolenky by mi mohol zamestnavatel teoreticky dat vypoved (moj PP je na dobu neurcitu).Do prace sa neplanujem vratit min. 1 rok, takze moje miesto mi nie je povinny drzat.
Ako je to vlastne podla zakona? Pocula som este taky protichodny nazor, vraj mozem zostatkovu dovolenku cerpat aj pocas rodicovskej dovolenky, tj paralelne poberat rod. prispevok a dovolenku cerpat bez presusenia RD.
Okrem toho so mnou vraj NEMOZE zamestnavatel rozviazat PP pocas materskej alebo rodic. dovolenky, jedine z dovodu organiz. zmien ... (tie su u nas vo firme dost caste ...)
Prosim vas, viete niekto poradit, ako postupovat, aby som neprisla o dovolenku a ani o pracu?
Dakujem vopred za kazdy prispevok.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

Ahojte poradaci, snad posledny krat mam pred sebou registracny list na DNP predtym nez ho zanesiem do SP, len sa chcem spytat ci som dobre v obraze snad mi len odpoviete ANO a ja uz nebudem nadalej otravna...tu je moja situacia..
bola som zamestnana od 07.04.2003 do 31.7.2007 (kedy firma zanikla a ja som dostala vypoved pokial som bola na MD) ale pekne poporiadku..
april 2006 som nastupila na MD s prvym dietatom , poberala som najprv MD tych 55 perc a potom RD, ktory poberam dodnes (az do juna 2009). v juli 2007 som dostala vypoved od zamestnavatela a tak kedze planujeme dalsie babatko tak by som si chcela platit DNP, aby som mohla potom poberat MD z maxima...chcela by som otehotniet niekedy po lete, tak som uvazovala si ho zacat platit od jula 2008.
ak by sa tak stalo a sla by som na MD niekedy april 2009 rataju sa mi do tych 270dni aj tie dni do 31. jula 2007 (dokedy som nedostala vypoved?) alebo sa nerataju?
dalsia vec, chcem to spravit tak , teraz si platit DNP z maxima..od jula je VZ 30tis a nejake drobne a potom v decembri ist a znizit si ho od januara 2009 na minimum , ked uz budem tehotna a TP budem mat niekedy v 2009 tak aj tak sa mi bude ratat materska z celeho roku 2008, nie?takze si to znizim na minimum od januara 2009 ? alebo si ho nechat stale na maxime a platit az kym nepojdem na MD

tolko vycerpavajuce odomna..snad uz fakt len posledny krat..dakujem vam krasne, prajem pekny zvysok nedele
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Prajem pekny den,
precitala som si o retazovej materskej vsatko, co som nasla na Porade. Avsak nenasla som verziu, ked mamicka na materskej, nasledujucej po rodicovskej, ma nizsi denny vymeriavaci zaklad ako pri prvej materskej. Podla informacii ktore mam, vsak mzda u zamestnavatela isla hore. Je to podla Vas v poriadku ? vdaka za radu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Môže zamestnávateľ uviesť pravdepodobný vymeriavací základ zamestnankyni, ktorá nastupuje z jednej materskej na druhú? Musíme urobiť prípadne nejaký dodatok, keď sa jej plat pred nástupom na prvú materskú pohyboval cca 15000 Sk?
Ak nastupuje zamestnankyna na MD, jej PP je dlhodobý, ale v predchádzajúcom kal.roku nemala vymeriavací základ na nem.poistenie, tak jej zamestnávatel musí pre SP v potvrdení zamestnávatela o zamestnancovi pre účely ... uviesť pravdepodobný VZ, ktorým je VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nem.poistenie za kal. mesiac, v ktorom nastupuje na MD.
Predpokladám, že sa vychádza z prac.zmluvy resp. mzdového dekrétu, príp. sa môžu prirátať nejaké iné formy mzdy, na ktoré by mala v mesiaci nástupu na MD nárok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať