Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
ajobs Pozri príspevok
A kedy nastupuješ na MD ?
Nástup na MD 23.5.2008. DNP si platím od 1.12.2007 zo základu 8100,-Sk.
Pracujem v kuse 3 roky, k 20.5.2008 chcem dať výpoveď a od 21.5.2008
nastúpiť v novej firme zo základom 20.000,-Sk, budem mať nárok na max.materskú?
0 0
Lea83 Lea83

Lea83 je offline (nepripojený) Lea83

Dobrý deň,

som 4 roky zamestnaná a práve som zistila, že som tehotná. Predpokladaný dátum pôrodu bude niekedy v decembri 2008. Môj vymeriavaci základ za rok 2007 bol 16000. Chceli by som tiež získať materskú 15000 Sk. Je to ešte možné stihnúť keď budem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z 12142 Sk? Pretože na sociálnej poistovni mi povedali, že dobrovoľné nemocenské poistenie musím platiť minimálne 270 dní. Ja som myslela, že to platí na nemocenské poistenie. Ďakujem za skorú odpoveď
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lea: Riešenie je len ukončiť súčasný PP a pred nástupom na MD uzavrieť nový s príjmom vo výške vtedy platného max. základu - teraz je 28142 Sk, od júla bude 30219 Sk.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

karpis Pozri príspevok
ak má niekto skúsenosti z materským poberaným z Anglicka prosím o info
Skúsenosti nemám, ale dám Ti link jednej stránky ohľadne materskej v Anglicku : (dúfam , že Ti pomôže)
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/WorkAndFamilies/DG_10029285
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Nástup na MD 23.5.2008. DNP si platím od 1.12.2007 zo základu 8100,-Sk.
Pracujem v kuse 3 roky, k 20.5.2008 chcem dať výpoveď a od 21.5.2008
nastúpiť v novej firme zo základom 20.000,-Sk, budem mať nárok na max.materskú?
Áno, je to dobrý plán. Materské by si mala dostať aj z DNP, lebo sa ti do 270 dní NP započítajú aj predchádzajúce UKONČENÉ nemocenské poistenia. Úplná istota je ukončiť PP 20.5.2008, a začať nový PP 21.5.2008 s maximálnym VZ 28.142 Sk. V tomto prípade budeš mať nárok na nemocenské iba z jedného NP (NP zamestnanca), ale máš istotu, že SP ti toto maximálne materské prizná. Veď zamestnávateľa to nebude veľa stáť, za dni 21.5.-22.5.2008 musíš zarobiť iba 1.816 Sk.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs Pozri príspevok
Áno, je to dobrý plán. Materské by si mala dostať aj z DNP, lebo sa ti do 270 dní NP započítajú aj predchádzajúce UKONČENÉ nemocenské poistenia.
Na to by som sa nespoliehala, použila by som radšej to prerušenie zamestnania.
0 0
deni_s deni_s

deni_s je offline (nepripojený) deni_s

Dobry den, mam na vas prosbu. Zaciatkom roka som sa zaujimala, ako si zvysit matersku. Zamestnana som od cca 06/2003 doteraz a od 27.4.2008 nastupujem na MD s tym, ze prac. pomer nebol ukonceny. Bolo mi poradene, aby som sa par dni pred nastupom na MD prihlasila na DNP, co som urobila 1.4.2008. Tym padom som si myslela, ze ked mam zo zamestnania povinne NP, ktore bolo platene viac ako 270 dni, tak mi vznikne narok aj z DNP. Lenze pracovnicka v SP mi povedala, ze jedno poistenie musi byt UKONCENE (v ramci nejakeho obdobia v minulosti?). Vysvetlite mi prosim, co to znamena? Mala pravdu a fakt nie je narok na matersku aj z poistenia zo zamestnania a z DNP?
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
deni-s...obávam sa, že pracovníčka soc.poisťovne má pravdu, stačí, keď si prečítaš pár príspevkov v tejto téme dozadu. Aj ja som to celé najskôr zle pochopila-platím si DNP a asi zbytočne...
0 0
deni_s deni_s

deni_s je offline (nepripojený) deni_s

Citala som si akurat prispevky asi z decembra a jedna poradkyna - jankasm tam pise, co som aj ja nikde nenasla, ze v zakone nie je nic take uvedene, zeby to malo byt UKONCENE NP. Ze je to ich nejaky vnutorny predpis? Ona podala odvolanie a uspela. Tak ako teraz? Podat si ziadost z DNP znovu a cakat, co bude? Prip. sa podobne odvolat?
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Bola som na školení na prelome nov-december 2007, kde samotný školiteľ poradil prihlásiť sa na DNP, ale v jednom príspevku /samozrejme až v roku 2008, ale ja som poistená od 1.12.2007/ som sa dočítala, že výklad zákona v prvej fáze bol taký a onaký a pravdou je, že DNP
nám pri materskej vôbec nepomôže, pokiaľ neukončíš PP a neuzatvoríš nový. A to je už vlastne jedno, keď Ti v novej práci dajú zarobiť na tých pár dní 20 alebo 30 tisíc/mesiac...
0 0
pjotra pjotra

pjotra je offline (nepripojený) pjotra

Gogova Pozri príspevok
Nepovažujem sa za skúseného Poraďáka, ale po preštudovaní tejto obsiahlej problematiky si dovolím tvrdiť, že si vo veľkej výhode, že pracuješ u otca. Termín pôrodu máš 19.11.08, čiže na MD môžeš nastúpiť 6 týždňov predtým, cca 6.10.08, čiže rozviaž pracovný pomer dohodou k 30.9.08 a k 1.10.08 uzatvor s otcom nový PP ale s podmienkou, že mesačná mzda bude 30.219 Sk. Potom sa ti materská bude rátať z tohto posledne uzatvoreného PP, t.j. 55% z 30.219 = cca 16.600 mesačne. Poteší?
Dakujem vam obom za radu, vyskusam to, dufam, ze to vyjde. Este mi nie je jasne, ci pri tomto fiktivnom ukonceni prac.pomeru s musia aj rusit a znovu uzatvarat vsetky poistenia (socialka, zdravotna atd), predpokladam, ze ano.
Keby som sla na predcasnu matersku (8tyzdnov pred terminom), vychadzalo by to na polovicu septembra cca. Znamena to, ze v tom pripade by som tuto fintu musela spravit na konci augusta?
Vopred dakujeeeeem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jana Motyčková Pozri príspevok
Na to by som sa nespoliehala, použila by som radšej to prerušenie zamestnania.
Janka, ale veď ona píše, že ukončí PP 20.5. a nový začne 21.5.-takže bude tam ukončené NP. Ale v ďalšej vete jej radím, čo je ešte lepšie urobiť-mať nový PP z maximálnym VZ.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
pjotra Pozri príspevok
Dakujem vam obom za radu, vyskusam to, dufam, ze to vyjde. Este mi nie je jasne, ci pri tomto fiktivnom ukonceni prac.pomeru s musia aj rusit a znovu uzatvarat vsetky poistenia (socialka, zdravotna atd), predpokladam, ze ano. To nie je fiktívne ukončenie PP, ale skutočné, čiže kompletne všetky odhlášky, zamestnávateľ ti vystaví zápočtový list, ELDP atď. A od ďalšieho dňa zasa nové prihlásenie na SP, ZP. Samozrejme so mzdou, ktorá bude čo najvyššia (30.219 Sk).
Keby som sla na predcasnu matersku (8tyzdnov pred terminom), vychadzalo by to na polovicu septembra cca. Znamena to, ze v tom pripade by som tuto fintu musela spravit na konci augusta? Stačí, keď ukončíš PP k 31.8.2008 a nový uzatvoríš od 1.9.2008-ale pozor na pracovné a kalendárne dni !!!
Vopred dakujeeeeem
Odpovede sú v texte.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

deni_s Pozri príspevok
Citala som si akurat prispevky asi z decembra a jedna poradkyna - jankasm tam pise, co som aj ja nikde nenasla, ze v zakone nie je nic take uvedene, zeby to malo byt UKONCENE NP. Ze je to ich nejaky vnutorny predpis? Ona podala odvolanie a uspela. Tak ako teraz? Podat si ziadost z DNP znovu a cakat, co bude? Prip. sa podobne odvolat?
No ja som síce podala odvolanie a uspela som, ale to bolo všetko ešte podľa starého zákona, a zo zákona som mala nárok vtedy na materskú zo zamestnania aj z DNP, nakoľko som si aj jedno aj druhé NP platila 270 dní. To len tetuška na našej pobočke nejak zazmätkovala, asi nemala odvahu priznať mi takú vysokú sumu tak to nechala na rozhodnutie BA, ktorá vlastne posudzovala odvolanie.

Čo sa týka tvojho prípadu, tak bohužiaľ neviem či by odvolanie zabralo. Ten ich výklad zákona jasne hovorí o ukončených NP v posledných dvoch rokoch. A to ty nemáš.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Brcko aj ostatni...moc dakujem,ze sa nam tu venujete!
Myslela som,ze moj predosly prispevok uz bude posledny...ale asi vela spekulujem :-(

Po dlhsich uvahach s manzelom sme sa rozhodli,ze asi nebudem platit DNP(vychadza mi to len tak tak aby som to stihla),ale skusime radsej alt. "nanovo sa zamestnat pre nastupom na MD z max.". Len tu zase potrebujem radu.

Neviem,ci si to pamatate,tak ja to opat zhrniem:
Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej, ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
1.alt:Keby som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad, plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?Mam aj ja takuto moznost?
2.alt. ako som pisala v predoslych prispevkoch,chcela som zacat od sept. pracovat,ale kedze mi to vychadza len 2 mesiace do nastupu na druhu matersku a v terajsej praci chcem dat tak ci tak vypoved (jeden z dovodov je aj max.materska) , nebolo by pre mna financne vyhodnejsie zrusit terajsi pracovny pomej k 31.8. a byt 2 mesiace nezamestnana (z coho by sa mi pocitali davky v nezamestnanosti?)na Urade prace (maly pojde do skolky) alebo radsej ostat stale na rodicovskej dovolenke, kym nenastupim na dalsiu matersku?
V podstate ked to zhrniem chcem vediet,ci dat vypoved k septembru al. novembru a ci vobec budem mat narok na max. matersku,ak sa pred nastupom na 2.matersku zamestnam z maximom.

ja viem,ze uz moc kombinujem,ale ked mam moznost a ste ochotni mi poradit,chcem z toho vytazit co najviac.
Dakujem!
0 0
vavro1111 vavro1111

vavro1111 je offline (nepripojený) vavro1111

Skúška
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

riskovci Pozri príspevok
Brcko aj ostatni...moc dakujem,ze sa nam tu venujete!
Myslela som,ze moj predosly prispevok uz bude posledny...ale asi vela spekulujem :-(

Po dlhsich uvahach s manzelom sme sa rozhodli,ze asi nebudem platit DNP(vychadza mi to len tak tak aby som to stihla),ale skusime radsej alt. "nanovo sa zamestnat pre nastupom na MD z max.". Len tu zase potrebujem radu.

Neviem,ci si to pamatate,tak ja to opat zhrniem:
Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej, ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
1.alt:Keby som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad, plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?áno Mam aj ja takuto moznost? áno, takto dosiahneš maximálnu materskú
2.alt. ako som pisala v predoslych prispevkoch,chcela som zacat od sept. pracovat,ale kedze mi to vychadza len 2 mesiace do nastupu na druhu matersku a v terajsej praci chcem dat tak ci tak vypoved (jeden z dovodov je aj max.materska) , nebolo by pre mna financne vyhodnejsie zrusit terajsi pracovny pomej k 31.8. a byt 2 mesiace nezamestnana (z coho by sa mi pocitali davky v nezamestnanosti?)na Urade prace ak si neplatíš počas RD dobrovolné poistenie v nezamestnanosti (PvN), tak nesplníš podmienku byť 3roky v posledných 4-och PvN (predpokladám, tvoj PP je na dobu neurčitú), takže nárok na podporu by si nemala a ak by si ukončila PP počas prerušenia NP (teda ak by si neodrobila t.j. nebola nem.poistená pred ukončením PP ani jeden den), podla mna by ti ani nezačala plynúť ochranná lehota a nemala by si nárok na materskú (maly pojde do skolky) alebo radsej ostat stale na rodicovskej dovolenke, kym nenastupim na dalsiu matersku?
V podstate ked to zhrniem chcem vediet,ci dat vypoved k septembru al. novembru a ci vobec budem mat narok na max. matersku,ak sa pred nastupom na 2.matersku zamestnam z maximom.

ja viem,ze uz moc kombinujem,ale ked mam moznost a ste ochotni mi poradit,chcem z toho vytazit co najviac.
Dakujem!
...
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

BRCKO DAKUJEM moc moc moc

Tak ak som to spravne pochpoila,pri nasledujucich dvoch alt. my vzdy bude vychadzat max.materska?
1.alt Terajsi pracovny pomer ukoncim k 31.8. , ukoncim aj rodic.d. a od 1.9. sa zamestnam v novej firme(chcem trosicku odrobit,potrebujem zmenu :-) ) a v tejto novej firme potom pred nastupom na novu MD v novembri sa zamestnam nanovo z maxima(v tejto firme by mi to umoznili)
2.alt. budem az do konca okt. na rodic.dovolenke, ku koncu mesiaca ukoncim PP v povodnom zamestnani a zamestnam sa v novej f. z maxima
Plati takato zmena...myslim ukoncenie povodneho PP a nova pracovna zmluva aj pocas toho,ze sa mi bude kryt rod.dovolenka s novou materskou d.(terajsia rod.d. mi trva do 12/08 a nova zacina 11/08) ?

uz naozaj dufam,ze to je posledna otazka a nebudem viac otravovat
Naposledy upravil riskovci : 24.04.08 at 09:59
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

riskovci Pozri príspevok
BRCKO DAKUJEM moc moc moc

Tak ak som to spravne pochpoila,pri nasledujucich dvoch alt. my vzdy bude vychadzat max.materska?
1.alt Terajsi pracovny pomer ukoncim k 31.8. , ukoncim aj rodic.d. a od 1.9. sa zamestnam v novej firme(chcem trosicku odrobit,potrebujem zmenu :-) ) a v tejto novej firme potom pred nastupom na novu MD v novembri sa zamestnam nanovo z maxima(v tejto firme by mi to umoznili)
2.alt. budem az do konca okt. na rodic.dovolenke, ku koncu mesiaca ukoncim PP v povodnom zamestnani a zamestnam sa v novej f. z maxima
Plati takato zmena...myslim ukoncenie povodneho PP a nova pracovna zmluva aj pocas toho,ze sa mi bude kryt rod.dovolenka s novou materskou d.(terajsia rod.d. mi trva do 12/08 a nova zacina 11/08) ?

uz naozaj dufam,ze to je posledna otazka a nebudem viac otravovat
Obidve alternatívy sú fajn.

To prekrytie RD s novou MD vôbec nie je problém, oni sa totiž to nemôžu prekrývať. Čiže začatím novej MD Ti proste prvá RD skončí.
No a zmenu v zamestnaní, pri tej tvojej 2. alternatíve musíš urobiť aj tak ešte pred začiatkom MD, takže k žiadnemu krytiu tam nedôjde.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, neviete mi poradiť, že ked som moment.PN kvôli rizik.tehu bude mi platiť len sociálka? zamestnávatel len tých prvých 10 dní? ak by som bola doma napr.3 mes., tak zamest. nedáva ani korunu? dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať