Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, neviete mi poradiť, že ked som moment.PN kvôli rizik.tehu bude mi platiť len sociálka? zamestnávatel len tých prvých 10 dní? ak by som bola doma napr.3 mes., tak zamest. nedáva ani korunu? dakujem
Áno, presne tak. Zamestnávateľ platí len prvých 10 dní každej začínajúcej PN /3 dni 25% a ďalších 7 dní 55% z tvojho VZ/. Od 11 dňa až do ukončenia PN Ti bude platiť nemocenské už len SP a to 55% z VZ.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahojte dneska som bola na poradni, termín pôrodu mám 15.6.2008, dnes mi dala doktorka tlačivo - žiadosť o materské, 5.5.2008 by som mala nastúpiť na materskú. Chcem sa spýtať, toto tlačivo ja osobne mám odniesť do SP podľa trvalého bydliska alebo podľa sídla zamestnávateľa? Čo všetko mám vyplniť na tomto tlačive (pýtam sa preto, lebo ja to budem vyplňať, ešte som sa nikdy s týmto nestretla, nemali sme zamestnankyňu, ktorá by šla na materskú)? A ešte jedna otázka, keby som chcela neskôr nastúpiť na materskú, je to možné? Lebo na tom tlačive je uvedené: "ihneď po vyplnení odovzdať platiteľovi materskej".
Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gong Pozri príspevok
Ahojte dneska som bola na poradni, termín pôrodu mám 15.6.2008, dnes mi dala doktorka tlačivo - žiadosť o materské, 5.5.2008 by som mala nastúpiť na materskú. Chcem sa spýtať, toto tlačivo ja osobne mám odniesť do SP podľa trvalého bydliska alebo podľa sídla zamestnávateľa? predpokladám, uplatnuješ si nárok na materské zo zamestnania. Toto tlačivo vyplní a podpíše zamestnankyna, odovzdá ho zamestnávatelovi a obvykle ho doručí mzdárka na SP podla sídla zamestnávatela spolu s "potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi na učely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku". Čo všetko mám vyplniť na tomto tlačive (pýtam sa preto, lebo ja to budem vyplňať, ešte som sa nikdy s týmto nestretla, nemali sme zamestnankyňu, ktorá by šla na materskú)? ak si už robila žiadosť o ošetrovné alebo o dočasnej PN, tak by ti ani toto nemalo robiť problém.(predpokladám ako mzdárke a zároven zamestnankyni=budúcej mamičke) doplníš: v časti A:poistný vztah, časti D: číslo účtú, dátum, podpis, VO VYHLASENI: zaškrtneš, či si uplatnuješ alebo neuplatnuješ nárok na materské aj z iného poistenia a podpis (snád máš to isté tlačivo, čo som mala ja...)A ešte jedna otázka, keby som chcela neskôr nastúpiť na materskú, je to možné? áno, ale potom by si nepoberala materskú 28týždnov od nástupu, ale do 22týždnov po pôrode (pozri §48 ods.7 zákona o soc.poistení). No a predpokladám, že na žiadosti o materské by mal byť v časti A uvedený skutočný nástup na MD a nie ten od lekára! Lebo na tom tlačive je uvedené: "ihneď po vyplnení odovzdať platiteľovi materskej". s tým sa neznepokojuj, ale ak ho odnesieš neskôr, peniaze ti vyplatia neskôr.
Ďakujem
..
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Dakujem brčko za odpoveď, všetko mi je jasné, len sa chcem spýtať ešte na to, ja som zamestnaná a zároveň SZČO. Aj ja osobne to mám hlásiť na SP, alebo ako to v tomto prípade funguje? Dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Gong Pozri príspevok
Dakujem brčko za odpoveď, všetko mi je jasné, len sa chcem spýtať ešte na to, ja som zamestnaná a zároveň SZČO. Aj ja osobne to mám hlásiť na SP, alebo ako to v tomto prípade funguje? Dakujem
No ak máš nárok na materské aj ako SZČO, tak potom potrebuješ od lekárky ešte jednu žiadosť o materské, ktorú si ty sama, ako SZČO odovzdáš na SP.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
jankasm Pozri príspevok
No ak máš nárok na materské aj ako SZČO, tak potom potrebuješ od lekárky ešte jednu žiadosť o materské, ktorú si ty sama, ako SZČO odovzdáš na SP.
Ak som to správne pochopila musím si od lekárky vypýtať ešte jednu žiadosť o materskú a potom ju osobne podať na SP podľa trvalého bydliska ako SZCO. A čo to znamená ak mám nárok na materské aj ako szčo, to ako viem, že mám nárok?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Gong Pozri príspevok
Ak som to správne pochopila musím si od lekárky vypýtať ešte jednu žiadosť o materskú a potom ju osobne podať na SP podľa trvalého bydliska ako SZCO. A čo to znamená ak mám nárok na materské aj ako szčo, to ako viem, že mám nárok?
No ak si bola ako SZČO nemocensky poistená viac ako 270 dní, tak nárok na materské máš aj z tohto poistenia. Ak nevieš či máš alebo nemáš nárok, tak si vypýtaj od lekárky ešte jednu žiadosť a tú vypíš ako SZČO a zanes na SP. V rozhodnutí budeš mať uvedené presne z ktorého poistenia ti materskú priznávajú a v akej výške.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gong Pozri príspevok
Dakujem brčko za odpoveď, všetko mi je jasné, len sa chcem spýtať ešte na to, ja som zamestnaná a zároveň SZČO. Aj ja osobne to mám hlásiť na SP, alebo ako to v tomto prípade funguje? Dakujem
Ak si platíš napr. od 1.7.07 do nástupu na MD povinné nem.poistenie SZčO a v zamestnaní si nemala v r.2007 mzdu vo výške maximálneho vymer.základu pre nem.poistenie t.j. 28142,-Sk, tak by si mala mať nárok na materskú aj z NP SZčo.
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Takze huraa, huraaa, huraaaa,
tak pred cca dvoma tyzdnami som pisala, ze dceru objednali na interne vysetrenie koncom mesiaca maj, avsak maly drobec sa mal narodit okolo 10.4.2008. Tak uz je to tu, nas druhy drobec /Risko/ sa uz narodil, na cisarsky, a chvalabohu, je v poriadku, aj jeho mamina.
Uz su doma, a ich prva ratolest, huncut Simko,/ mesiacov/ je uplne nadseny
z maleho braceka.
Takze,nech zije nase "zdravotnictvo", aj ked stoji za figu, priroda a maminy si
poradia. A babky /aj ja/ su z drobeckov uplne unesene.
0 0
danculienka danculienka

danculienka je offline (nepripojený) danculienka

zdravim,
Potrebujem poradit, ci je mozne zvysit matersku aj v mojom pripade.
Momentalne som doma s prvou dcerkou a poberam rodicovsky prispevok. Bola som zamestnana (zmluva na dobu neurcitu) od 9.11.1998 do 31.8.2007 (pracovny pomer skoncil z dovodu zaniku firmy. Na prvu matersku som nastupila 18.7.2005, v januari 2006 som zacala poberat rodicovsky prispevok, ktory poberam doteraz.
Teraz cakame druhe babo - termin porodu je 13.7.2008 a druhu matersku by som mala zacat poberat na zaciatku juna alebo koncom maja.
Otazka 1: Mam na druhu matersku narok, alebo budem poberat len rodicovsky?
Otazka 2: Ak by som sa na par dni zamestnala, bola by materska vyratana podla zakladu od tohoto zamestnavatela?
Vopred vdaka za odpoved..
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. Za daného stavu nárok nemáte - nie ste poistená, ochranná lehota z posledného zamestnania už vypršala.

Nárok by ste mali, ak by ste sa pred nástupom na MD zamestnali, hoci na pár dní. Nárok na MD z poistenia zamestnanca je vtedy, ak poistenie zamestnanca v posledných 2 rokoch pred pôrodom trvalo aspoň 270 dní - do čoho sa započítava aj predošlé zamestnanie a aj doba, kedy ste počas predošlého zamestnania boli na rodičovskej dovolenke. Čiže túto podmienku by ste splnili, len sa treba pár dní pred MD zamestnať.

2. Ak sa teda pred nástupom na MD zamestnáte, materské sa vypočíta z príjmu (vymeriavacieho základu) dosiahnutého v tomto novom zamestnaní.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Jankasm vdaka !!!!

Este by som potrebovala poradit, idem sa odhladit z DNP, vypisala som si tlacivo,len neviem,ci mam zaciarknut odhlasku alebo zrusenie prihlasenia.Keby som dala zrusenie prihlasenia(prihl.som od 17.3.) a zrusenie by som dala opat k tomuto datumu,mohla by som si vyziadat peniazky,ktore som za ten mesiac zaplatila?

A este by som poprosila o radu ohladom vypovede...ked chcem dat vypoved v terajsom zamestnani k 30.9. (od 1.10. uz budem v novej praci), ku akemu dnu mam dat vypoved?plati mi aj pocas RD vypovedna doba?
Resp. keby som v novej robote nastupila az neskor,aby za mna nemuseli zvytocne platit odvody, bude u mna nejaky problem,ked budem 1-2t. na urade prace?

DAKUJEM!
0 0
danculienka danculienka

danculienka je offline (nepripojený) danculienka

Jozef Mihál Pozri príspevok
1. Za daného stavu nárok nemáte - nie ste poistená, ochranná lehota z posledného zamestnania už vypršala.

Nárok by ste mali, ak by ste sa pred nástupom na MD zamestnali, hoci na pár dní. Nárok na MD z poistenia zamestnanca je vtedy, ak poistenie zamestnanca v posledných 2 rokoch pred pôrodom trvalo aspoň 270 dní - do čoho sa započítava aj predošlé zamestnanie a aj doba, kedy ste počas predošlého zamestnania boli na rodičovskej dovolenke. Čiže túto podmienku by ste splnili, len sa treba pár dní pred MD zamestnať.

2. Ak sa teda pred nástupom na MD zamestnáte, materské sa vypočíta z príjmu (vymeriavacieho základu) dosiahnutého v tomto novom zamestnaní.
velmi pekne dakujem za radu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

riskovci Pozri príspevok
Jankasm vdaka !!!!

Este by som potrebovala poradit, idem sa odhladit z DNP, vypisala som si tlacivo,len neviem,ci mam zaciarknut odhlasku alebo zrusenie prihlasenia.Keby som dala zrusenie prihlasenia(prihl.som od 17.3.) a zrusenie by som dala opat k tomuto datumu,mohla by som si vyziadat peniazky,ktore som za ten mesiac zaplatila?

A este by som poprosila o radu ohladom vypovede...ked chcem dat vypoved v terajsom zamestnani k 30.9. (od 1.10. uz budem v novej praci), ku akemu dnu mam dat vypoved?plati mi aj pocas RD vypovedna doba?
Resp. keby som v novej robote nastupila az neskor,aby za mna nemuseli zvytocne platit odvody, bude u mna nejaky problem,ked budem 1-2t. na urade prace?

DAKUJEM!
Zrušenie prihlásenia s robí v prípade...napr. keď niekto nenastúpi do PP - rozmyslí si to a už bol prihlásený ako nový zamestnanec. V tvojom prípade to asi nepôjde... 8.4. si už mala zaplatiť poistné za marec.
Mala by si dať odhlášku.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

riskovci Pozri príspevok
Jankasm vdaka !!!!

Este by som potrebovala poradit, idem sa odhladit z DNP, vypisala som si tlacivo,len neviem,ci mam zaciarknut odhlasku alebo zrusenie prihlasenia.Keby som dala zrusenie prihlasenia(prihl.som od 17.3.) a zrusenie by som dala opat k tomuto datumu,mohla by som si vyziadat peniazky,ktore som za ten mesiac zaplatila?

A este by som poprosila o radu ohladom vypovede...ked chcem dat vypoved v terajsom zamestnani k 30.9. (od 1.10. uz budem v novej praci), ku akemu dnu mam dat vypoved?plati mi aj pocas RD vypovedna doba?
Resp. keby som v novej robote nastupila az neskor,aby za mna nemuseli zvytocne platit odvody, bude u mna nejaky problem,ked budem 1-2t. na urade prace?

DAKUJEM!
No čo sa týka zrušenia odhlásenia, tak súhlasím s tým, čo bolo písané v predchádzajúcom príspevku, to sa týka len zrušenie prihlásenia zamestnanca, keby napr. nenastúpil do práce. Ako DNP sa môžeš odhlásiť najskôr v deň podania odhlášky. Spätne to bohužiaľ nejde, takže korunky Ti už nikto nevráti.

No výpovedná doba počas RD podľa mňa nemá žiadny význam, keďže si aj tak doma a žiadny plat neberieš. Takže ak ste sa so zamestnávateľom dohodli, tak ukončite PP dohodou. Ale máš samozrejme aj počas RD nárok na výpovednú lehotu.

Do nového zamestnania môžeš kľudne nastúpiť aj neskôr, vôbec nie je problém keby si bola na úrade práce, musíš mať len splnenú tú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Ale ak si stále na RD tak potom nemusíš ísť na úrad práce, vlastne ani nemôžeš, keďže si na rodičovskej tak oni Ťa nezaevidujú. Čiže ak by si zostala ako nezamestnaná na RD, tak sa myslím treba ísť nahlásiť do ZP /platiť nebudeš nič/ a v SP si vlastne prihlásená na dôchodkové poistenie, ale pre istotu by som sa išla spýtať, či aj tam niečo netreba nahlásiť.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, mám otázočku. Momentálne sa mi ponúka možnosť zmeniť zamestnanie. Keďže plánujeme rodinku, môže ma nový zamestnávateľ prepustiť, ak náhodou otehotniem? V skúšobnej dobe asi áno. Ale po nej nie. Dobre?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, mám otázočku. Momentálne sa mi ponúka možnosť zmeniť zamestnanie. Keďže plánujeme rodinku, môže ma nový zamestnávateľ prepustiť, ak náhodou otehotniem? V skúšobnej dobe asi áno. áno, aj posledným dnom skúšobnej doby, bez problémov (a pozor na predlženie SD o prekážky na strane zamestnanca)Ale po nej nie. Dobre?
Ak oznámiš, že si tehotná v zmysle § 40 ods.5 ZP- teda písomne s predložením lekár.potvrdenia, tak budeš v ochrannej dobe (§64 ods.1 písm.c -ZP), počas ktorej nemôžeš dostať výpoved (len ak by sa firma alebo jej časť rušila, resp.premiestnovala). Ak by si oznámila tehotenstvo počas výpovednej lehoty, tak by sa ti končil PP posledným dnom ochrannej doby, teda posledným dnom rod.dovolenky (lebo počas tehot, MD a RD si v OD).
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
Ak oznámiš, že si tehotná v zmysle § 40 ods.5 ZP- teda písomne s predložením lekár.potvrdenia, tak budeš v ochrannej dobe (§64 ods.1 písm.c -ZP), počas ktorej nemôžeš dostať výpoved (len ak by sa firma alebo jej časť rušila, resp.premiestnovala). Ak by si oznámila tehotenstvo počas výpovednej lehoty, tak by sa ti končil PP posledným dnom ochrannej doby, teda posledným dnom rod.dovolenky (lebo počas tehot, MD a RD si v OD).
ďakujem, čiže v skúšobnej dobe je lepšie neotehotnieť. A potom už môžem.
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

jankasm Pozri príspevok
No čo sa týka zrušenia odhlásenia, tak súhlasím s tým, čo bolo písané v predchádzajúcom príspevku, to sa týka len zrušenie prihlásenia zamestnanca, keby napr. nenastúpil do práce. Ako DNP sa môžeš odhlásiť najskôr v deň podania odhlášky. Spätne to bohužiaľ nejde, takže korunky Ti už nikto nevráti.
Dakujem velmi pekne! Som v tom laik,len pri vyplnovani som si vsimla,ze tam je viac moznosti,tak som nevedela,ktoru z nich pouzit....este raz velka vdaka
0 0
lola3 lola3

lola3 je offline (nepripojený) lola3

Ahoj milý „poraďáci“, lúskam túto tému už druhý týždeň a dúfam, že som tomu porozumela dobre. Plánujeme tohto roku začať sa snažiť o ďalší prírastok. Samozrejme ako väčšina budúcich mamičiek, aj ja si chcem pomôcť k maximálnej materskej. Ale keďže čítam, že sa pripravuje zmena zákona od 1.1.2009 tak to musíme stihnúť hneď. Po prečítaní príspevkov a Vašich rád k jednotlivým otázkam som došla k tomuto riešeniu. Ak sa mýlim , opravte ma prosím.
Som v PP od 1996. Takže rozhod. obdobím pre MD z PP je rok 2007.
Stihnem si „vylepšiť“ MD o MD z DPN v tomto prípade, ak: Termín oteh. máj 2008, termín pôrodu február 2009. Nástup na MD december 2008. Od 28.4.2008 som DPN. z min. mzdy. ( včera som sa prihlásila). K 31. 5.2008 odhl. DPN. Od 1.6. 2008 prihlás. DPN z VZ 12100,- ( rozdiel 30.219,- max. VZ od 1.7.2008 a VZ z PP r.2007)-je to dobre? Od 1.6.2008 do konca roka cca 30 týždňov čiže ku dňu požiadania o materské to bude viac ako 26 týždňov. Problém je v tom, že od prihlásenia na DPN do konca roka 2008 je len 248 dní,. Podmienka platenia 270 dní bude splnená až 22.1.2009 – je to síce do dňa pôrodu, ale je to až v budúcom roku, kedy budú možno už platiť iné podmienky na výpočet MD. Ak stihnem nástup na MD v decembri 2008, tak budú postupovať podľa zákona platného 2008, aj keď 270 dní mi uplynie až 22. januára 2009? Poraďte mi prosím ako to budú brať, podľa mňa je rozhodujúci dátum požiadania o MD. Je to správne? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas. Dúfam, že som to rozpísala zrozumiteľne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať