Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
sedko1 sedko1

sedko1 je offline (nepripojený) sedko1

Dobrý deň. Prosím Vás opäť a raz o radu. Asi pre dvoma mesiacmi som Vás prosila o radu. Išlo o materskú....mám minimálnu mzdu preto som sa dohodla so zamestnávateľom že mi skonči 30.4.08 pracovný pomer a novy mi začne hned 1.5.2008 u nového zamestnávateľa s maximálnym vymeriavacim základom. Z čoho sa mi bude počítať materská z toho maximalného? Na MD nastupujem začiatkom júna. Zamestnávateľovi niekto povedal že to už nieje možné...že to zákon nedovoluje..ide o to že on ma odhlási a ma inú firmu a prihlási ma do tej...
dufam ze som sa vyjadrila správne..
prosím vás o odpoveď..
dakuejm...
0 0
katuskapd katuskapd

katuskapd je offline (nepripojený) katuskapd

Dobry den zelam.
Chcem sa podakovat za cenne rady a pridat sa k spokojnym navstevnikom tejto stranky. Vdaka Vam mi priznali matersku aj z DNP. Je to sice z minina, ale ja som rada aj tak,teraz mi vychadza materska 11500Sk. Takze srdecna vdaka a vela dalsich spokojnych mamiciek.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sedko1 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás opäť a raz o radu. Asi pre dvoma mesiacmi som Vás prosila o radu. Išlo o materskú....mám minimálnu mzdu preto som sa dohodla so zamestnávateľom že mi skonči 30.4.08 pracovný pomer a novy mi začne hned 1.5.2008 u nového zamestnávateľa s maximálnym vymeriavacim základom. Z čoho sa mi bude počítať materská z toho maximalného? Na MD nastupujem začiatkom júna. ak nastúpiš na MD ktorýkolvek den v júni 08, tak z obdobia od 1.5.08 (teda začiatku nového nem.poistenia) do 31.5.08 Zamestnávateľovi niekto povedal že to už nieje možné... a vyzná sa ten niekto v zákone o soc.poistení? ludia toho navravia! Ty si stoj za svojím, ukončenie starého PP (predpokladám dohodou) a nový PP s max.VZ že to zákon nedovoluje..ide o to že on ma odhlási a ma inú firmu a prihlási ma do tej...
dufam ze som sa vyjadrila správne..
prosím vás o odpoveď..
dakuejm...
samozrejme, predpokladám 270dní NP máš splnených
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lola, nekontrolovala som dátumy ani sumy, sa mi celkom pozdáva tvoj plán, aj som chcela súhlasiť. Ale predsa ma niečo napadlo. Ak by si od 1.1.09 musela (podla novely zákona) ukončiť DNP, tak by ti tých 270dní nevyšlo (iba žeby si ukončila PP 31.12.08 ??).
No neviem, čo by som robila na tvojom mieste? Aká bude zmena od 1.1.09? Ono najistejšie je to s ukončením PP a novým PP z maxima. Možno kombinácia pôvodného neukončeného PP a DNP ukončeného + druhého PP (spolu 270dní)?
Naposledy upravil brčko : 29.04.08 at 16:07
0 0
sedko1 sedko1

sedko1 je offline (nepripojený) sedko1

veľmi pekne dakujem za rýchlu odpoved...
ste super....
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

lola3 Pozri príspevok
.......Ale keďže čítam, že sa pripravuje zmena zákona od 1.1.2009 tak to musíme stihnúť hneď....
ahoj lola, som v podobnej situacii ako ty, prosim ta, kde si citala o tych zmenach od 1.1.2009? vdaka.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mamina h. Pozri príspevok
ahoj lola, som v podobnej situacii ako ty, prosim ta, kde si citala o tych zmenach od 1.1.2009? vdaka.
Tie zmeny sú tu http://www.employment.gov.sk/new/ind...pk_doc_id=1349.
Ale sú zatiaľ iba v polohe téz k návrhu zmeny zákona (konkrétne zrušenie súbehu povinného a dobrovoľného poistenia), paragrafové znenie bude (možno) v júli-auguste 2008.
Naposledy upravil ajobs : 30.04.08 at 21:18
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

ajobs Pozri príspevok
Tie zmeny sú tu http://www.employment.gov.sk/new/ind...pk_doc_id=1349.
Alé sú zatiaľ iba v polohe téz k návrhu zmeny zákona (konkrétne zrušenie súbehu povinného a dobrovoľného poistenia), paragrafové znenie bude (možno) v júli-auguste 2008.
dakujem ti, je to podla vas realne, ze sa zrusi subeh dobrovolneho a povinneho?
spekulujem, co to bude znamenat, znamenalo by to, ze pokial budem platit povinne poistenie, nemozem sa prihlasit subezne na dobrovolne?! kazdopadne zatial to nie je zrusene, otazkou je, ci nam tu spatnu subeznost, tak je to?
0 0
lola3 lola3

lola3 je offline (nepripojený) lola3

brčko Pozri príspevok
lola, nekontrolovala som dátumy ani sumy, sa mi celkom pozdáva tvoj plán, aj som chcela súhlasiť. Ale predsa ma niečo napadlo. Ak by si od 1.1.09 musela (podla novely zákona) ukončiť DNP, tak by ti tých 270dní nevyšlo (iba žeby si ukončila PP 31.12.08 ??).
No neviem, čo by som robila na tvojom mieste? Aká bude zmena od 1.1.09? Ono najistejšie je to s ukončením PP a novým PP z maxima. Možno kombinácia pôvodného neukončeného PP a DNP ukončeného + druhého PP (spolu 270dní)?
ďakujem brčko za tvoju reakciu, chcem sa opýtať, ak by som uzatvorila druhý PP od 1.12.2008 do 31.1.2009, splnila by som podmienku 270 dní do dňa pôrodu, predpokladám, že novelou nebudu rušiť odvody z dvoch PP. takže ku dňu požiadania materského z DPN sa mi bude počítať materská z DPN ( bude to 26 týždňov) a dobu do 270 dní splním 22. 1. 2007 druhým PP, takže DPN + druhý PP bude 270 dní. Je to asi komplykované, ale môže to tak byť?
0 0
lola3 lola3

lola3 je offline (nepripojený) lola3

Vidím, že je tu aj p. Mihál, prosím nemôžte sa pozrieť na môj broblém a skúsiť poradiť, otázka 1442? ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lola, vieš, ak sa bude meniť zákon, nik ti nezaručí, čo zo starého ostane a čo nové tam bude. Môžeš iba predpokladať, no na 100% to nebude.
Takže ak sa budú dať aj po zmene zrátavať dni NP zo zamestnania s ukončenými dnami DNP, tak by sa to tak, podla mna dalo.
0 0
mambi mambi

mambi je offline (nepripojený) mambi

malá podotázočka:
Nie je mi celkom jasné, či v mojom prípade by som mala podmienku 270 dní v dvoch rokoch splnenú keďže zamestnaná som od 11/2007, predtým som bola 1/2 roka na materskej a 1/2 roka na RD s 1.dieťatkom. Keby som teraz otehotnela, rozviazala by som PP, a prihlásila sa na nový PP, bolo by táto podmienka splnená? Ráta sa do obdobia 270 dní aj to obdobie RD? Vďaka
Naposledy upravil mambi : 30.04.08 at 06:56
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mambi Pozri príspevok
malá podotázočka:
Nie je mi celkom jasné, či v mojom prípade by som mala podmienku 270 dní v dvoch rokoch splnenú keďže zamestnaná som od 11/2007, predtým som bola 1/2 roka na materskej a 1/2 roka na RD s 1.dieťatkom. Keby som teraz otehotnela, rozviazala by som PP, a prihlásila sa na nový PP, bolo by táto podmienka splnená? Ráta sa do obdobia 270 dní aj to obdobie RD? Vďaka
Do obdobia 270dní "pre nárok na materskú" sa ráta aj obdobie MD a RD, ale len v prípade, ak v tomto čase "trvá PP". Ak si bola v tom čase nezamestnaná, tak nie.
0 0
mambi mambi

mambi je offline (nepripojený) mambi

brčko Pozri príspevok
Do obdobia 270dní "pre nárok na materskú" sa ráta aj obdobie MD a RD, ale len v prípade, ak v tomto čase "trvá PP". Ak si bola v tom čase nezamestnaná, tak nie.
PP mi trval len počas materskej, počas rd už nie. Pred nástupom na MD som bola zam. 3 roky, potom som skončila a bola na PN až pred MD som sa znova zam. MD bola od 10/2006 do 4/2007, PP trval potom som mala RD- pp mi už netrval až do 11/2007, kedy už opäť pracujem. Podľa mojich výpočtov by som 270 dní v posledných 2 rokoch slnila, keby som teraz otehotnela...Alebo nie? ďakujem
Naposledy upravil mambi : 30.04.08 at 07:15
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mambi Pozri príspevok
PP mi trval len počas materskej, počas rd už nie. Pred nástupom na MD som bola zam. 3 roky, potom som skončila a bola na PN až pred MD som sa znova zam. MD bola od 10/2006 do 4/2007, PP trval potom som mala RD- pp mi už netrval až do 11/2007, kedy už opäť pracujem. Podľa mojich výpočtov by som 270 dní v posledných 2 rokoch slnila, keby som teraz otehotnela...Alebo nie? ďakujem

No ak pracuješ od 11/2007 a ešte nie si tehotná, takže ešte môžeme pripočítať cca. 7 mesiacov, tak obdobie, kedy budeš zamestnaná pred MD je vlastne 11/2007-11/2008, čo je vlastne celý rok a 365 dní. Takže podmienku 270 dní určite splníš.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mamina h. Pozri príspevok
dakujem ti, je to podla vas realne, ze sa zrusi subeh dobrovolneho a povinneho?
spekulujem, co to bude znamenat, znamenalo by to, ze pokial budem platit povinne poistenie, nemozem sa prihlasit subezne na dobrovolne?! kazdopadne zatial to nie je zrusene, otazkou je, ci nam tu spatnu subeznost, tak je to?

Inak som ti radil v inej téme, ale dá sa to modifikovať aj tak, že teraz sa prihlásiš na DNP z minima, a v lete sa uvidí, čo naši slávni zákonodarcovia schvália - podľa toho sa zariadiš, a na poistnom veľa nestratíš, keby to nevyšlo...
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
Dobry den.

na tuto temu som už pisala.Aj ste my vždy dobre poradili.
Do augusta 2007 som bola zamestnanaod semptembra 2007 som dobrovolne nezamestnana a aj DNP.Od septembra som si platila DNP z minima v decembri som sa odhlasila za dva dni nanovo prihlasila z maxima a k 1.1. 2008 som si to zmenila zasa na minimum.
Teraz som otehotnela termin pôrodu my vychadza na 29.12. 2008.
nastup na matersku dovolenku by teda mal byt niekedy v novembri.tych 270DNp splnam k nastupu na matersku dovolenku.A rozhodujuce obdobie pre vypočet materskej bude teda december 2007?

A chcem sa spytat ako yb to bolo keby som nahodou porodila neskôr to by už bolo v roku 2009.tak materska by sa my ratala ako?Vtedy by nestačilo,že splnam tych 270 DNP do nastupu na matersku dovolenku??

dakujem.
Naposledy upravil lubicaha : 01.05.08 at 09:08
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lubicaha Pozri príspevok
Dobry den.

na tuto temu som už pisala.Aj ste my vždy dobre poradili.
Do augusta 2007 som bola zamestnanaod semptembra 2007 som dobrovolne nezamestnana a aj DNP.Od septembra som si platila DNP z minima v decembri som sa odhlasila za dva dni nanovo prihlasila z maxima a k 1.1. 2008 som si to zmenila zasa na minimum.
Teraz som otehotnela termin pôrodu my vychadza na 29.12. 2008.
nastup na matersku dovolenku by teda mal byt niekedy v novembri.tych 270DNp splnam k nastupu na matersku dovolenku.A rozhodujuce obdobie pre vypočet materskej bude teda december 2007?

A chcem sa spytat ako yb to bolo keby som nahodou porodila neskôr to by už bolo v roku 2009.tak materska by sa my ratala ako?Vtedy by nestačilo,že splnam tych 270 DNP do nastupu na matersku dovolenku??

dakujem.
Aj keď porodíš napr. 10.1.2009 to je jedno. Podstatné je, kedy nastúpiš na MD. Ak nastúpiš na MD v r. 2008, tak RO pre výpočet materskej bude obdobie od posledného prihlásenia sa na DNP to je v 12/07. Ak by si nastúpila na MD napr. 2.1.2009, tak RO je r. 2008 a materská by bola z min. mzdy, pretože si si platila DNP z minima.
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
dakujem velmi pekne a prajem krasny den
a po nastupe na MD si DNP už platit nemusim.
Naposledy upravil lubicaha : 01.05.08 at 13:27
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

ajobs Pozri príspevok
Inak som ti radil v inej téme, ale dá sa to modifikovať aj tak, že teraz sa prihlásiš na DNP z minima, a v lete sa uvidí, čo naši slávni zákonodarcovia schvália - podľa toho sa zariadiš, a na poistnom veľa nestratíš, keby to nevyšlo...
moc dakujem za obidve odpovede
(chcela som ti dat bod, ale nenecha ma to, vraj musim dat medzitym niekomu inemu, ak chcem dat opatovne tebe, moc sa mi to ale nezda, pretoze posledny bod som dala p. mihalovi za jeho odpoved, asi to trosku blbne, este raz vdaka)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať